Zwem te am Oranje maakt iich al waar in Montreal Atletiekstrijd en VOOR NIETS" bokstoernooi JAAR VAN OPOFFERINGEN, meest gedevalueerd i „VIER imerikaanse (twee) Oostduitse (één) wereldrecords op eerste dag SPORT SPORT .SPORT rU)ANDAG 19 JULI 1976 SPORT re Amerikaan Bruner wordt per het kale hoofd geaaid na -ijn winst in de finale van de 200 ieter vlinderslagDe man die de aai" uitdeelt is Steve Gregg zilver) de zwemmer die Bruner mhelst is Billy Forrester (brons) et 3NTREAL - Vroeg in de morgenuren wordt hij nog bij de tipper in het dorp gesignaleerd, laat er de millimeters hoge ^bppeltjes op de schedel vakkundig verwijderen. Mike r"-u ner, op een paar dagen na 20 jaar jong, wil niets aan het aeval overlaten, gelooft heilig in een hoofd, kaal als een ifjartbal als het aankomt op echt hard zwemmen. In de '"onduren, in het klamhete Olympische zwembad „be itst" hij zijn theorie, sleurt zijn lange lijf in de zinderende 0 meter vlinderslag finale naar een verbluffend nieuw ïreldrecord van 1.59.23. ^Slijks zijn tranen de baas. Zegt Sslotte bescheiden dat hi>er echt ;t op gerekend heeft het eerste vemgoud van deze Spelen te grij- 'n. Eruner „Ik had m'n kracht verdeeld, kon nog exploderen de laatste 25 meter. Ik was alleen bang dat ik te laat aan de eind- rint begonnen was maar dat viel lukkig mee". Zijn landgenoten ïven Gregg, tweede met 1.59.54 Bill Forrester, derde met 1.59.96 mpleteren het Americaanse suc- s. En de grote verliezer is Roger rttel, de Oostduitser die niet al- "m zijn wereldrecord van 1.59.63 gloren ziet gaan, maar na 170 me- in tweede positie liggende vol umen in elkaar klapt, krampach- T; naar een vierde plaats klauwt en [•Haal gedisillusioneerd afreist 0Inder Bruner ook maar te felicite- i, later zal stamelen dat hij ge- hSon geen kracht meer in zijn lijf op het bewuste moment". 1 "egenzin ij is niet de enige Oostduitser die ;n wereldrecord verloren ziet tan Roland Matthes de man die Azig is aan zijn derde Olypische de in München en in a%xico goud won op de 100 meter t de 200 meter rugslag, die met ^enzin naar Montreal reisde om- Nt hij het niet meer zo ziet zitten in -^t zwemmen, maar onder druk 4n de Oostduitse zwembond toch 5»at, die Roland Matthes wordt be- >ofd van het enige wereldrecord jit hem nog rest, de 100 meter rugs- eg. Zijn tijd van 56.30 wordt ook al .por een Amerikaan onderboden A wel door John Naber, een eionde reus uit Californië die in de alve finale naar 56.19 sprint, ge bigd door zijn landgenoot Peter jocca met 56.88. In de halve finale int Matthes krap voor landgenoot utz Wanja, 57.48 tegen 57.50. derde wereldrecord zal nog ieuvelen op deze boeiende Door Pim Stoel zwemdag wanneer de Oostduitse vier maal 100 meter estafetteploeg dames naar 4.07.95 snelt (oude re cord 4.13.41). Wellicht had er nog een vierde re cord ingezeten. Kornelia Ender, het Oostduitse zwemfenomeen pres teert het om zowel in de serie (55.81) als in de halve finale (55.82) het keerpunt zo slecht te nemen dat ze bijna stil komt te vallen, waardoor ze toch nog krap van haar wereld record van 55.73 vandaan blijft. Een wereldrecord dat vanavond bijna zeker zal sneuvelen in een finale waarin Enith Brigitta enigszins teleurstellen als vijfde zal aantre den. Niet zwaar Coach Bert Sitters: „Ik til daar niet zo zwaar aan. We weten allemaal wie de finale gaat winnen (Ender) maar wie er tweede wordt valt niet te voorspellen. Dat kunnen Kim Peyton, Shirley Babashoff en Claudia Hempel en Enith Brigitha zijn". Sitters toont zich dik tevreden over de eerste dag. Terecht want met vijf nationale records wordt de uitzen ding naar Montreal al redelijk waar gemaakt. Enith Brigitha bijt de spits af, snelt in de eerste serie 100 meter vrije slag naar 56.61 (oude re cord 56.79). Diane Edelijn verbetert als startzwemster van de estafette ploeg eerst in de serie en daarna in de finale haar eigen en Nederlandse record op de 100 meter rugslag en brengt het 1.05.44 via 1.05.38 naar een alleszins acceptabele 1.05.11. Vervolgens weet Ronald Woute- ring de 200 meter vlinderslag af te MONTREAL - De Olympische atletiekwedstrijden en het bokstoernooi zijn door het vertrek van de Afrikaanse lan den het zwaarst getroffen. Juist in deze takken van sport, die weinig accommodaties vergen, hebben de Afrikanen potentiële medaillekandidaten. Dat de wereldrecordhouder op de 1500 meter, Filbert Bayi, niet zou verschijnen stond al vast sinds Tanzania enige tijd geleden als eer ste liet weten de Spelen te zullen boycotten. Daarmee verviel het in de atletiekwereld met spanning te gemoet geziene duel tussen hem en de wereldrecordhouder op de mijl, de Nieuwzeelander John Walker. Andere grote favorieten die nu in Montreal zullen ontbreken zijn on der andere de wereldrecordhouder en Olympisch kampioen op de 400 meter, John Akii Bua (Oeganda) en verder de Kenianen Mike Boit, winnaar van de bronzen medaille op de 800 meter in München en zijn landgenoot John Ngeno, die tot de grote kanshebbers op de vijf en tien kilometer behoorde. Ethiopië, dat via Tadessa Gemuru hoopte de marathon-successen van Abebe Bikila, weer op te kunnen nemen, had met Miruts Yifter eveneens een medaillekandidaat op de lange baannummers. De Afrikaanse landen wonnen in het bokstoernooi van München vijf bronzen medailles en de verwach ting was, dat dit aantal in Montreal beduidend hoger zou worden, vooral door het feit dat het boksen in Afrika zich in een steeds grotere populariteit kan verheugen. Voor het bokstoernooi zal een nieuwe indeling worden gemaakt. Van de teamsporten is het voetbal toernooi ongetwijfeld het meest ge troffen door de uittocht van de Af rikaanse landen. Het aantal deel nemende teams wordt hierdoor te ruggebracht van zestien tot dertien. In groep A valt Zambia uit en blij ven Brazilië, Oost-Duitslan en Spanje over. Groep B (Mexico. Is raël. Frankrijk en Guatemala) blijft ongewijzigd. In groep C is Nigeria afgevallen, waardoor Cuba, Polen en Iran het onderling moeten uit vechten. Ghana is de "afvallige" in groep D, die verder bestaat uit Ca- a Enith Brigitha (r) hijgen uit na de serie 100 meter vrije slag .Enith Brigitha zwemt vanavond inde leggen in 2.0731 (oude record 2.08.67) maar hij wordt toch uitgeschakeld in de series. Tenslotte brengt het oranje wisselslagkwartet in de finale het nationale record van 4.21.45 naar 4.19.93. Waar mee de ploeg de vijde plaats be zet. Bert Sitters: „Het probleem blijft bij ons de vlinderslag. We moeten toch 1.03 en nog wat kunnen zwemmen maar van morgen in de serie bleef Ineke Ran en vanavond José Damen weer op 1.05 steken Doorkruist Tja, en dan Enith Brigitta in de halve finale 100 meter vrije slag. Ze tikt halverwege de afstand duidelyk als eerste aan, maar moet op de laatste 20 meter de Amerikaanse Kim Peyton zo waar nog voor laten gaan. Haar tijd van 1.57.08 is niet om over naar huis te schrijven en haar voornemen om vanavond in ie der gaval naast haar grootste ri vale Kornelia Ender te mogen starten wordt dus doorkruist. Enith niet erg teleurgesteld: „Nou dan maar een eindje van haar vandaan. Ik zal het toch zelf moeten doen. Of ik me ge spaard heb omdat in nog een wisselslagestafettefinale moest zwemmen, nee zeker niet, als le in dat gezelschap niet vol meed raait loop je mooi de kans de boot te missen". Dat ze echt wel harder kan bewijst Enith Bri gitta trouwens even later in die estafette finale waar ze naar een tijd van 56.3 snelt en wanneer we dat het voordeel van de vlie gende start in verwerken bete kent dat toch een tijd van om en nabij de 56.8. Niet slecht aan het eind van een zo overladen dagvol verbeten strijd waarin de Koreaan Kwoh eigen lijk de enige is die voor een vro lijke noot zorgt. Door halver wege de 200 meter vlinderslag even aan de kant even uit te hij gen en de laatste 30 meter meer zinkend dan drijvend te over bruggen. Maar hij wordt door het publiek dan ook met een uiterst gul applaus be loond Belangstelling Saoedie Arabië voor Spelen '84 MONTREAL - Saoedi-Arabië heeft interesse getoond om de Olympische Spelen van 1984 te organiseren. De Arabieren geloven een goede kans te maken, omdat een andere kandidaat, Algerije, waar schijnlijk niet meer in aan merking komt. Algerije boy cot de Spelen in Montreal. Alain Coupat, woordvoerder van het Olympisch comité van Saoedi-Arabië, verklaarde gis teren in Montreal dat zijn land bij het IOC heeft gevraagd naar de voorwaarden voor een eventuele organisatie. Tot 31 december 1977 kunnen kan didaten zich bij het IOC aan melden. De Spelen zouden in Saoedi-Arabië, dat vijf mil joen inwoners en daarnaast een miljoen gastarbeiders uit Zuid-Jemen heeft, in de hoofdstad Riad plaatsvinden. Het IOC heeft het embleem voor de Spelen van 1980 in Moskou goedgekeurd. Het Russisch Olympisch Comité koos het ontwerp van een de corateur uit een Baltisch stad je. Jos Hermens: "aantal atletiek- nummers is nu naar de knop pen". nada, de Sovjet-Unie en Noord- Korea. Ook het hockeytoernooi heeft een uitvaller. Kenia, dat donderdag nog een oefenwedstrijd tegen Neder land verloor met 0-6, was ingedeeld in groep B met België, Nieuw- Zeeland, West-Duitsland, Spanje en Pakistan. De vervanger zou Groot-Brittannië zijn, dat als re serve voor de Spelen was aangewe zen nadat het door België in de strijd om de twaalfde en laatste plaats voor Montreal was uitge schakeld. Groot-Brittannië kwam echter niet. Het bestuur van de In ternationale Hockevfederatie be sloot gisteravond de ploeg niet meer te accepteren, gezien de ge ringe tijd die nog beschikbaar was. Hermens: "Jammer" "Sportief gezien zijn een aantal nummers van het atletiekpro- gramma naar de knoppen. En daarbij zijn de 5000 en 10.000 me ter", was het eerste commentaar van Jos Hermens kort na de ope ning. De Nijmegenaar had een ge deelte van de openingsceremonie na terugkeer van een training op de weg in Lachute op de televisie ge zien. "Ik hoorde van de Canadese commentator dat 21 landen zich hebben teruggetrokken. Mijn eer ste gedachte was; jammer. Ik had op de tien kilometer namelijk bij zonder graag tegen de Kenianen en de Ethiopiers gelopen. In die ploe gen zitten potentiele medaillewin naars. Voor mij was John Ngeno bijvoorbeeld een van de grote favo rieten voor zowel de vijf als tien ki lometer. Nu zijn er een hoop grote jongens niet bij. Dat is voor on geacht wie de vijf wint, sportief niet bevredigend. Er wordt ongetwij feld uitgeroepen: Je hebt gewon nen omdat een aantal gevaarlijke concurrenten er niet bij was". j? MONTREAL - De chantage woekert voort. Ze vreet als een gulzig monster aan de Spelen, die al lang geen symboliseren meer k symboliseren en als een vals en voos aftreksel van De Coubertins r wondermooie dromen kunstma- tig in stand worden gehouden. Ze leidt er in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijke tijd nog 6 weer eens toe, dat zestien Afri- kaanse landen aan het dreigen slaan. Een Nieuwzeelands rugby- 0 team heeft zorgeloos in Zuid- 4 Afrika vriendschappelijke wed- 4 strijden gespeeld.Onderdenaam All Blacks een winstgevende tournee gemaakt, daar, waar een- zijdig apartheidspolitiek wordt bedreven. Onder de verbitterd- sten die Nieuw-Zeeland willen straffen, bevindt zich Jean- Claude Ganga. Als secretaris- generaal van de veertig landen vertegenwoordigende sportraad van Afrika eist hij uitsluiting van 4 Nieuw-Zeeland aan de Spelen. Hij wijst op eerdere besluiten van Tanzania. Mauritius en de Somali-eilanden, die om hun wil 1 kracht bij te zetten, hun atleten terugtrokken. Het feit dat andere Afrikaanse landen nog hier zijn, betekent niet dat ze onvoorwaar dachte, die het individu onderge schikt maakt. Zoals Madagascar, Zaire en Zambia helemaal niet in Montreal zijn verschenen. De Ivoorkust, Marokko, Senegal, Swaziland en Tunesië hebben de Afrikaanse eenheid van Jean- Claude Canga daarentegen weer versnipperd door wel aan de Olympische parade deel te ne men. Zowel COJO als IOC excelleren ook zondagavond laat nog in zwijgzaamheid. Geen perscom muniqué, geen conferentie, de wereld mag raden wie wel en wie niet aan de 21e Olympische Spe len deelneemt. Dat kan nu ook nog. Want welk land haalt zich na Canada de ellende op de hals om de Olympische Spelen uit het oogpunt van prestige te willen organiseren? Rusland in 1980. Een zekerheid. Brezjnew heeft zelf de deelnemers schriftelijk sportieve strijd in Montreal toe gewenst. En de uitlatingen van de Russische minister van sport, Pavlow, dat de Russische Spelen de inflatie ten spijt aanzienlijk minder dan 300 miljoen dollar gaan kosten, doen nu al vermoe den dat de Russen met hun poli tieke invloed zeker zullen be- GEORGETOWN - De regering van Guyana heeft aan de 17 leden van de Olympische ploeg opdracht ge geven Montreal te verlaten uit pro test tegen de aanwezige atleten uit Nieuw-Zeeland op de spelen. werkstelligen dat de toestanden van Montreal althans in 1980 geen vervolg krijgen. Maar de Sjah van Perzië laat ver stek gaan bij de opening. Lijkt geschrokken door de aankondi ging van studentendemonstra ties tegen het Perzische regime. En dat, terwijl Perzië tot op he den zich als enig land kandidaat bij het IOC stelde voor de Spelen van 84. Het berichtje van het wegblijven van de Sjah staat trouwens maar hegl klein in de Canadese kranten. Evenals de vechtpartijen tussen taxichauf feurs en de soldaten, die de COJO-auto's COJO-autp's bestu ren en de cabbies het brood uit de mond zouden stelen. Canada lijkt niet te beseffen dat de Spelen zichzelf weer een stukje dieper hebben begraven. Of misschien toch wel. Maar uit nationalistisch oogpunt, houdt men er de ogen voor gesloten. delijk deelnemen, zegt hij het In ternationaal Olympisch Comité. Nieuw-Zeeland moet naar huis, of anders Maar het IOC. Houdt het been srijf. Nauwelijks twaalf uur voor de meineed door het stadion schalt, die de rondwarende goden doet huiveren van schaamte, negeert Lord Killinan zichtbaar geschokt de Afrikaanse eisen. Hij werpt ferm tegen dat het IOC niets met de rugbysport uitstaande heeft. Dat rugby überhaupt geen Olympisch nummer is, dat rugby dus buiten de competentie van het IOC valt. Hy kondigt gelijk tijdig sancties aan voor het geval de Afrikaanse landen zijn woor den toch niet begrepen zouden hebben. Welke precies en hoe weet hij nog niet. Jean-Claude Canga heeft het echter wel be grepen, zegt hij: eens temeer is het bewijs geleverd dat de Afri kaanse staten niet serieus wor den genomen. Een dag later worden in het Olympisch dorp warme tranen geschreid. Niet door de officials, want die ervaren sport nog echt als hobby. Die reizen zorgeloos door de wereld, proopen hun buik vol met gratis lekker eten en De ploeg van Nigeria klaar voor de terugreis. wringen zich in die bocht dat ze ook op de krantefoto en ook in het tv-journaal komen wanneer de atleet zijn jarenlange train- ingsarbeid met succes bekroond blijkt te hebbev Zo nadert de mythe van de Spelen zaterdag middag een stukje verder het einde. Op het moment dat konin gin Elizabeth van Engeland in het defile de deelnemers mist van onder meer Nigeria, Gabon, de Centraal Afrikaanse Republiek, Oeganda, Algerije, Ethiopië, Ke nia, Ghana, Tsjaad, Kongo, Soe dan, Kameroen, Irak en Libië, is in het Olympisch dorp de grote uittocht begonnen. Balt John Aki-Bua wanhopig de vuist en zijgt een andere Keniase atleet door verdriet geknakt huilend in het gras. Worden er neuzen ge snoten, gesnotterd, iemand zegt: "Vier jaar van mijn leven, vol opofferingen. Weg, alles voor niets geweest". De onzekerheid knaagt tijdelijk aan de atleten van Egypte, Niger. Togo en Opper-Volta. Later volgt ook voor hun het. regeringsbes luit om niet te blijven. Behalve voor Egypte. Ook zij zijn het slachtoffer van de collectieve ge-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9