Verboden bad in Leiderdorpse wasserij verkast naar Koudekerk raad Wassenaar ter discussie DE OUDSTE BOERDERIJ VAN LEIDERDORP Zoeterwoude gestoord r -fllU III .VAKANTIE ACTIVITEIT IN SJELTER Antiek gestolen Burgerlijke stand MAANDAG 19 JULI j De nieuwbouw van „Nooit Gedacht" in Koudekerk krijgt al flink gestalte. „Hemelsbreed verschil met hygiene van 10 jaar terug KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Leiderdorpse wasserij „Nooit Gedacht" hoopt nog dit jaar aan de slag te kunnen gaan in haar nieuwe complex aan de Koude - kerkse Hoogewaard. Lukt dit niet voor het einde van december, dan zullen de werkzaamheden zeker in het eerste kwartaal van 1977 naar de nieuwe fabriek worden verplaatst. Bou nd wgro „Nooit Gedacht" moest nood gedwongen nieuwbouw plegen. Toen de wasserij zo'n vijf jaar ge leden haar bedrijf in Leiderdorp wilde gaan uitbreiden, was er geen bouwgrond voorradig. Er werden daarom onderhandelingen geopend met de buurgemeente Koudekerk, die tenslotte uitmond den in de overeenkomst dat een nieuwe fabriek kon worden op gezet op het voormalig industrie terrein van Wernink. Toen dit al les in kannen en kruiken was kwam er in Leiderdorp ook ineens grond vrij waarop kon worden gebouwd. De Verenigde Touw- fabrieken hadden besloten hun vestiging te sluiten. „Nooit Ge dacht" ging echter niet in op het aanbod. De nieuwe wasserij is bijna eens zo groot als het bedrijf in Leiderdorp. Een noodzakelijke vergroting want directeur Van Remundt verwacht, dat de komen de vyf jaar zijn personeelsbestand van vijftig werknemers zal wor den verdubbeld. Nieuwe krachten, die hij allemaal hoopt te kunnen aantrekken uit de directe om geving. Meer eisen „Nooit Gedacht", dat uitslui tend voor zienkenhuizen werkt, baseert deze uitbreiding op het feit, dat er steeds meer (hygiëni sche) eisen vanuit de ziekenhuis sector worden gesteld. Van Re mundt: „Als je de hygiëne van zo'n tien jaar geleden vergelijkt met nu, dan is er een hemelsbreed verschil". De meeste personeelsleden van de wasserij zien het pendelen naar Koudekerk niet als een probleem. Een deel van hen, aldus directeur Van Remundt, zal zich in de toe komst ook in Koudekerk gaan ves tigen. Vast staat dat de oude vesti ging en de grond waarop zij staat zullen worden verkocht. „Nooit Gedacht" heeft hiervoor zelf geen belangstelling meer. Toen bekend was, dat de wasserij zou gaan ver huizen, kwamen er al snel diverse gegadigden, die hun belangstel ling toonden voor het complex. Volgens de heer Van Remundt zijn er zeker zes of zeven serieuze kandidaten. „Bemoedigend", noemt hij dit, „omdat we zelfs nog geen advertentie hebben geplaatst. Die mensen zijn gewoon komen aan- Waterkwalite Er worden hoge eisen gesteld aan de waterkwaliteit. Heeft de wasserij daaraan tegemoet kun nen komen? Directeur Van Remundt: „We hebben een zuiveringsinstallatie, die een half miljoen gulden kost. Het water, dat wij straks in de Oude Rijn pompen, is van een betere kwaliteit dan er nu door stroomt. Ik dacht wel, dat we voldoen aan de eisen, die het hoogheemraadschap ons heeft ge steld". WASSENAAR In de raadsver gadering van vanavond komt onder meer het beroep ter sprake dat een bewoners van de Wassenaarse Ko ninginneweg heeft aangetekend te gen het weigeren van een bouw vergunning voor een zwembad in zijn tuin. De aanvrage voor het aanbrengen van een geprefabri ceerd zwembad is behandeld door de schoonheidscommissie en deze was van oordeel, dat de achtertuin bij het betreffende pand te klein is om daarin een gedeeltelijk boven de grond gelegen zwembad te plaatsen. Met dat advies hebben burgemeester en wethouders zich verenigd en zij heben de gevraagde vergunning ge weigerd. In zijn beroepschrift aan de raad wijstde adressant er op, dat het zwembad ongeveer 60 cm zal worden ingegraven en ongeveer 60 cm bo ven hetpeil van de tuin zal uitste ken. Bovendien zal het afgeschermd worden met de uitkomende grond. Het bad zal daardoor niet zichtbaar zyn. Ook de aanwezige beplanting schermt het bad af terwijl aan de straatzijde nieuwe beplanting zal worden aangebracht. Het beroepschrift is behandeld door de rechtkundige commissie, waarby de architect in de gelegen heid is gesteld een nadere toelich ting te geven. De commissie kwam tot het oordeel, dat burgemeester en wethouders de vergunning terecht hebben geweigerd. Aan de raad wordt nu voorgesteld het beroep schrift ongegrond te verklaren. Herbestrating WASSENAAR Het voorstel tot herbestrating van een aantal wegen en lanen in „Nieuw Wassenaar" dat onlangs in twee raadscommissies aan de orde kwam, is in enigszins ge wijzigde vorm aan de gemeenteraad voorgelegd. Er wordt nu de raad een krediet gevraagd van f 165.000.uit sluitend voor die werken die nog in 1976 aan de beurt zullen komen. Het betreft de herbestrating van de Groot Hoefijzerlaan, de Klein Hoefijzer laan en de Van Calcarlaan. Voor het resterende gedeelte van de wegen in Nieuw Wassenaar zal te zijner tijd een nieuw krediet worden gevraagd. ZOETERWOUDE Storingen in de elektriciteitsvoorziening heb ben de Zoeteruoudse bevolking in het afgelopen weekeinde nogal parten gespeeld. Zaterdagochtend om kwart over zeven viel de stroom, uit in een gedeelte van het dorp tengevolge van een ka- belbreuk. Vijf kwartier later ivas de spanning ivcer terug. Een half uur later was er opnieuw geen elektriciteit maar dat duurde toen slechts enkele minuten. De storingen hadden inmiddels toch wel voor de nodige overlast gezorgd. Met name in een aantal win kels in de voedingssector die op zaterdagmorgen veelal vroeg open gaan. Koelapparatuur viel uit, snijmachines konden niet worden gebruikt en kassa's en telmachines weigerden dienst. Gisteren bleef het zwembad Haasbroek gesloten. Oorzaak was het doorbranden van een motor van de zuiveringsinstallatie waardoor het water in de bassins niet ververst kon worden. Po gingen om de motor te vervangen bleven zonder resultaat. Historie herleeft aan Achthovenerweg LEIDERDORP Achter de zeer oude boerderij 'Lindenhof' aan de Achthovenerweg ligt de boerderij „Den Boomgaard" die waarschijnlijk de oudste van Leiderdorp en mis schien wel de oudste in de Leidse regio is. Door Ronald Vee ren De Achthovenerweg zijn naam dankt hij aan het feit dat daar vroeger acht hoven (boerderijen) waren is wel de schilderachtigste weg in Leiderdorp. Enige tijd gele den kwam de Achthovenerweg in het nieuws toen het gemeentebestuur, met aan het hoofd de toenmalige wethouder van openbare werken Meerburg, van deze "kromme' weg een kaarsrecht verkeerstracéé wilde maken. Mede door de activiteiten van het Centrum Milieuzorg Leider dorp, die een uitgebreide nota over de Achthovenerweg produceerde, wei-den deze plannen weggestemd door de raad en zouden er slechts kleinere verkeerstechnische ingrepen (fietspad) plaatsvinden. Boerderij „Den Boomgaard" wordt sinds twee jaar be wood door psy chiater Gerritsen. "Den Boomgaard-' staat op de lijst van Monumenten zorg en het is een kwestie van af wachten, aldus de heer Gerritsen, hoeveel financiën er komen om deze boerderij in oude luister te herstel len. Het voorhuis van de stokoude boerderij is gedeeltelijk opgetrokken uit "kloostermoppen' van het oude klooster "De Poel", dat vroeger aan het einde van de Doeslaan stond. Uit gegevens, die de huidige bewo ner heeft opgevraagd bij het Hoog heemraadschap van Leiden, blijkt dat op de grond in 1543 al een huis gestaan moet hebben. Uniek is de vermelding van dit huis omdat op de rekeningen van de Achthovener- polder en in de gevens van de "Mor- genboeken" van de gemeente Leider dorp alleen de namen van de eige naars en de grootte (aantal mor- de gronden vermeld wer den. De eerste, geregistreerde eige naar was .Mijnheer v. Lochorst eigen die woninge daer Ewout Corszoon op woont en de is met een Uyterdijk groot 32 morgen en 120 roe.(1543). Het huidige Voorhuis en de opka mer dateren uit het begin van de zeventiende eeuw en het zomerhuis uit de achttiende eeuw. In 1644 was de Heer van Hazerswoude, Jonkheer LEIDERDORP/VOORSCHOTEN Vanmorgen zijn in het Leider dorpse jongerencentrum Sjelter (foto) de jaarlijkse kindervakantie- activiteiten begonnen. Dat gebeurt dit jaar in een wat andere vorm dan voordien. Toen ontbrak het Sjelter namelijk aan een centraal punt. waardoor de activiteiten verspreid door heel Leiderdorp plaatsvonden. Dit jaar wordt alles geconcentreerd in en rond het nieuwe eigen huis van Sjelter aan de Van Poelgeestlaan. Afhankelijk van het weer zal een deel van de activiteiten zich buiten afspelen, het merendeel gebeurt ech ter in het gebouw, waar de creati viteit centraal staat. Ook in Voorschoten begonnen van daag de kindervakantie-activiteiten. Daar worden vandaag ondermeer hengel- en brandweerwedstrijden ge houden. In Wassenaar gaat het kin dervakantie - gebeuren aanstaande woensdag om 9.30 uur van start, het sportfondsenbad i met luchtbedden en waterfiet- worden gehouden. Vanmorgen werd er „gekleid" in Sjelter. Nicolaas van Mathenesse, eigenaar en werd de boerderij door Dirck Jan Reyenszn gebruikt', in de lange rij van eigenaars komen de namen voor van Doet. Jan Tak 11784» en de adellijke Mevrouw Alegonda van Holkema weduwe van Schagen 1.1732). In 1921 kwam veehouder G. Goedhart in het bezit van de boer derij nadat de familie Koenen sinds 1874 er de scepter had gezwaaid over de ca. 32 hectare, 54 are en 33 centi-are grond. 'Ik ben erg blij met deze boerderij zegt de huidige bewoner Gerritsen. "Vooral door het feit dat ik zo vlak aan de 'randstad' in zo'n uniek stukje natuurgebied woon". Buurman Van Leeuwen, eige naar van „De Lindenhof", wiens grootvader het Van Leeuwenpark stichtte, kon uit het blote hoofd de acht hoven opnoemen waarnaar de polder en de Achthovenerweg waar schijnlijk vernoemd is. Hierna volgen de namen van deze acht oude 'hoven', er staan er in middels tientallen meer. Lindenhof - Den Boomgaard - Dijkzicht - Hoog kraan - Aohthoven - Ringgraaf - Bouwlust - en hoeve Nabij. Het is de moeite waard ze eens op te zoe ken. Nu het huisje-kijken in de snelverrijzende nieuwbouwwijk Voor hof aan de orde ia, is het misschien eens aardig te kijken hoe men hon derden jaren geleden in Leiderdorp woonde. Dode eenden LEIDEN In twee Leidse sloten zijn gisteren in totaal vijf dode een den aangetroffen. Drie dode eenden dreven in een sloot langs de Suma- trastraat, twee andere werden ge vonden in een sloot bij het Kasteel hof. Of er in dit geval sprake is van botulisme is niet bekend. De oudste boerderij van Leider dorp staat, samen met inmiddels vele anderen, aan de Achthove nerweg. waar vroeger precies acht boerderijen stonden. LEIDEN In een woning aan het Piet Paaltjenspad is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Ont vreemd werden drie antieke revol vers, een antiek vestzakhorloge en een antieke Engelse zweep. De waar de van deze antiquiteiten zou onge veer f 1500.bedragen. Men is bin nengekomen door het verwijderen van een hor uit een raam. WASSENAAR Het bestem mingsplan „Ter Weer" zal, zoals het tijdschema er nu uitziet, in de au- gustusvergadering van de gemeente raad kunnen worden vastgesteld. Tot 12 mei j.l. heeft het ontwerp plan ter visie gelegen. Binnen drie maanden daarna moet het plan dan door de raad worden vastgesteld. Deze termijn verloopt dus 12 augustus ter wijl de raadsvergadering op 16 aug. zal plaats hebben. Er moet dus ge bruik gemaakt worden van de be voegdheid tot verdaging van de be slissing van de raad met drie maan den. WARMOND Overleden: F. E. Burnotat, w. v J. C. de Rijk, oud 81 jr., vr.; M. C. J. de Vrind, w. v. C. v. Haasteren, oud 81 jr., vr.; A. M. F. Veldhuis, w. v. P. J. Fouwels, oud 86 jr, vx. MAANDAG Steensrtraat lb. Wereldwinkel, 9.3) Jongerencentrum Sheleter, Lelo clorp. Kindervakantie aktivlteiten 12.30 uur en van 1.304 uur nam. Gemeentehuis Wassenaar, gemeer raad. 8 uur nam. Koord-studio. centrum voor lni menselijke betrekkingen. Geopend: t Artsen LEIDEN Voor spoedgeval wordt de weekenddienst van zat dag 10 uur vm. tot zondag 24 u waargenomen door de volgende a sen: Wijk I (Morswegkw., binnt stad tot Cityring en Groenoord): D. de Jong, Hoge Rijndijk 15, tel 132877Wijk II (Kooi en Merenwiji PL. Tan, de Sitterlaan 57, i 132227; Wyk III (Waard, Profesi renwijk en Tuinstadwijk)H. C. J; perse Jr., Witte Singel 72, tel. 1249 Wijk IV (Zuid-West en Haagwt kwartier): F. Lahr, Zoeterwoud singel 8, tel. 121463. Leiderdorp F. O. A. M. Kemc Merelstraat 184a, tel. 891000 (zat* dag en zondag spreekuurtje v» 12.30-13 uur). Oegstgeest E. W. F. van W chren. Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten F. Swen, Veun weg 20, tel. 2356 (zaterdag); B. v, Beusekom, P. Heijnlaan 6, 'tel. 0? 763551 (zondag). Voor patiënten vi S. M. Platteel-De Jongh wordt dienst op zaterdag en zondag was genomen door: mevr. J. Verdoe Klein. tel. 6312. Warmond A. W. Bots, Prof. As- berselaan 2, Voorhout, tel. 0252 11393 (van vr. 18 uur tot za. 10 uur A. de Gijzel, Oranje Nassaulaan tel. 10834 (van za. 10 uur tot ma. uur). Apotheken De avond-, nacht- en zondag dienst der apotheken in de regio Le den, wordt waargenomen van 16 t 23 juli door: Apotheek Kok, Rape: burg 9. tel. 124807 en Apotheek Voo schoten, Leidseweg 66, Voorschote tel. 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nan Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmin. park 8, Oegstgeest, tel. 153274. Wijkverpleging Leiden Interkruis, Middelw 38. tel. 121753. Leiderdorp Gezondheidszoij Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lytweg tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscel trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641: Ai Hulpverlening tel. 2141, tst. 35 (di en nacht). Warmond Zr. J. den Haan, Ho tuslaan 25a, Sassenheim, tel. 0252; 12485. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Lelden. Voor hulpverlening aan verongeluk' honden katten, vogels, e.d. ln de g. Leiderdorp en nacht bereikbaar teL 134687 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 12520 Voor allen die in moeilijkheden ve: keren. Bereikbaar van half acht 's a tot 8 uur 's morg. en tijdens het weel end doorlopend van vrildagavond u maandagmorgen. Onderwijswiïikel Sophlastraat 36. tel. 126325. Geopen maandag t/m vrijdag 12.0017.30 uu Maatschappelijk Werk iinsdag 19.0020.C Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnd- ™l=°°TrmïIlK marinecomplex) tele 130775. In de manden Juli en aug d en do. geopend van 18.3020.30 uui Koord-Studio Centrum voor intermenselijke betrek kingen. Geopend maandag t/m vrilda 10.00—18.00 uur en 19.3023.00 uu: Zondag 19.30—23.00 uur. Oude Rijn 81 tel. 144000. Spciale raadsvrouw Spreekuren i Gerec r; Nootu, vtm nog "mandag 10.30—11.30 uur; Koo: Driftstraat 49a. dinsdag 10.3011.30 u Morskwartier, Buurthuis Morskwartie: Topaaslaan. tel. 761198. woensdag 10.0' —13.00 uur: Tuinstadwijk. Herengrach 45 vrijdag 10.30—11.30 uur Weduwen en weduwnaars Roomburgerlaan 55. Leiden telefooD 123235. Advocaiten spreekuur Pieterskerkgracht 11. iedere donder- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder.. I Hoofdkantoor: Leiden Witte Singe) l. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. I Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement I 37,85 Per post -. f 48.25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0.53 overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2