LEIDSCH DAGBLAD Syrië voert troepen aan Ford: nog geen stemmen genoeg GAT DIJK GEDICHT SH1I mum Maar vijf Afrikaanse vandaag }anc[en nemen deel aan Olympische Spelen KOELER WEER Man doodt stiefvader LEIDSCH m* DAGBLAD Omroep mag minder eigen reclame maken Maak een ontdekkingsreis door de geheim zinnige water- jungievan het natuurreservaat deBiesbosch. MAANDAG 19 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34989 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Frankrijk keurt opmerking van Schmiclt af PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft zich vandaag gedistancieerd van een verklaring van bondskanse lier Helmut Schmidt van West-Duits- land volgens welke zijn land, de Ver enigde Staten, Frankrijk en Enge land besloten zouden hebben Italië geen financiële hulp te geven als de communisten daar deel zouden uit maken van de regering (zie ook pa gina 7). „De Franse autoriteiten keuren bui tenlandse verklaringen over de bin nenlandse situatie van leden-staten (van de Europese Gemeenschap) af. en kunnen zich met deze verklaring niet vverenigen", aldus de woordvoer der van president Giscard d'Estaing. Hij voegde eraan toe dat Italië tot nog toe niet om nieuwe hulp ge vraagd heeft en als dat zou gebeuren zou Frankrijk dat verzoek met de andere betrokken landen onderzoe ken en in het belang van zichzelf en Europa handelen. BOMAANSLAG BANGKOK (AFP/Reuter) Acht I 7 Thaise studenten zijn omgekomen en 108 zijn gewond toen cp een reünie van de handelsschool in Khon Kaen, 300 km ten noord-oosten van Bang kok. een bom werd gegooid. Dit heeft raido-Thailand meegedeeld. Het is niet bekend wie de bom. die door het dak van het schoolgebouw geworpen werd. heeft gegooid. 16 PAGINA'S MONTREAL Het is nog steeds niet duidelijk welke Afrikaanse en Arabische landen nu wel en welke niet de Olympische Spelen boycotten uit protest tegen de deelneming van Nieuw-Zeeland (een rugby-ploeg van dat land toert op het ogenblik tot woede van de Afrikaanse landen door Zuid-Afrika). Zeven landen (Tan zania, Madagascar, Somalië, Mau ritius, Zambia, Nigeria en Zaïre) hadden zich voor zaterdag al te ruggetrokken en negentien ver schenen niet in het défilé van de openingsceremonie. Daaronder was ook Egypte, maar van dat land verschenen gisteravond de boksers normaal in de ring. Ver der is de ploeg van Kenia nog altijd niet uit Canada vertrokken. Volgens het persbureau Associa ted Press heeft Egypte zich nu toch ook teruggetrokken, waar mee 27 landen de Spelen de rug utoe zouden hebben gekeerd. Aan de boycot-actie neemt ook een /..uidamerikaans land deel: Guya na. Zoals het er nu naar uitziet, is het werelddeel Afrika op de Spelen slechts door vijf landen vertegenwoordigd: Ivoorkust, Ma rokko, Senegal, Swaziland en Tu nesië. De atletiekwedstrijden en het bokstoernooi zijn door de boycot actie het meest gedevalueerd. Het Internationaal Olympisch Comité zou zich vandaag beraden of er maatregelen moeten worden ge troffen tegen de landen die zich hebben teruggetrokken. Kort maar ongetwijfeld veel bewogen is het verblijf geweest van de atleten van Opper Volta in het Olympisch dorp. Toen de zeventien atleten en zeven offi cials in Montreal arriveerden ble ken hun accreditatiepapieren en uniformen naar Peking te zijn gestuurd. Na acht uur te hebben gewacht, werden ze naar het dorp gebracht om daar tot de ontdek king te komen dat nun apparte menten op de negende verdie ping waren toegewezen aan de Ieren. Een verhuizing naar de vijftiende verdieping volgde, maar ook dat was niet goed. Twaalf atleten werden naar kamers één etage lager geleid. Nauwelijks was het uitpakken begonnen of ze kregen opdracht de trap maar weer op te gaan. Op de vijftiende verdieping brachten ze uiteindelijk de nacht door. Aangezien de officiële kle ding nog steeds zoek was, kregen ze nieuwe pakken aangemeten. Daar hebben ze één dag in rond gelopen. Toen moest de ploeg naar huis. De atleten zijn allang en breed in Afrika, als hun offi ciële kostuums uit Peking in Montreal arriveren. (zie verder pagina 9—14). Gelukkige Oost-Duitse meisjes omarmen elkaar na een nieuw wereldrecord te zwommen en de gouden medaille op de 4x100 me ter estafette te hebben verdiend in i 4.07.95 min. Van links naar rechts Kornelia Ender (nog in het water), XJlrike Richter, Anke en Andrea Pollack. Agenten-zonen aapten pa na ROTTERDAM (ANP) Twee 18-jarige zonen van Rotterdamse se politiemannen hebben het af gelopen weekeinde met de uni formen van hun vaders enige uren in Ommoord agent je ge speeld. In de auto van een 19- Jarige vriend begonnen zij met enige surveillanceritten in deze Rotterdamse wijk. Vervolgens hielden zij zes fietsers en brom fietsers ter controle aan. Daar na zetten zij bij twee oafé's een arrestatie in scène, waarbij de vriend de heftig tegenstribbelen de arrestant speelde. Een bewo ner van Ommoord had in de ga ten dat het om nep-agenten ging en waarschuwde het hoofdbu- Even later hielden echte Rotter damse politiemannen de twee aan en brachten hen over naar het bureau. Daar kregen zij een ernstige berisping. „Wij wilden de reactie van het publiek pei len". zo verklaarden zij. Versterkingen naar Libanon BEIROET (AFP/Reuter) Terwijl Syrië versterkingen op grote schaal naar Libanon zond heeft Imam Moessa Sadre dringend gepleit voor een kort bestand om de 1 0.000 vrouwen en kinderen in het gebied van het vluchtelingen kamp van Tel Al-Zaater bij Beiroet" te kunnen evacueren. NEW YORK (UPI/Reufcer) Pre sident Ford is er to t nog toe niet in geslaagd an voldoende stemmen te vesrgaren om bij de 1ste stemming op de republikeinse partijconventie vol gende maand te worden aangewezen als kandidaat voor het president schap. In het afgelopen weekeinde toen de laatste 55 afgevaardigden i het kamp sloe gen gisteren de zestigste aanval van rechts sedert 22 juni af. Sadre, pre sident van de Sjiïtisch-Islamitische hoge raad, deed ook een beroep op de Arabische Liga, de Arabische landen en de internationale organi saties, zoals het Rode Kruis, voordat het te laat is, een serieuze actie te ondernemen tot redding van de 10.000 vrouwen en kinderen, meest Libanezen. Tot nu toe is het ook niet mogelijk geweest de honderden gewonden uit het- kamp weg te halen. In het centrale bergland wisselden linkse en Palestijnse strijders die de hoofdweg naar Beiroet in Sofar, 24 Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. later ruimend naar west. Minimumtemperaturen omstreeks 15 graden, maxima circa 21 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Een vrij zwak koufront zal morgen bij ons voor tijdelijk veel bewol- king en plaatselijk wat regen zor gen. Een depressie, die vanmorgen nabij Noord-Schotland lag trekt in de richting van Scandinavië. Een bijbehorend koufront beweegt naar het oosten en kan morgen in de loop van de dag Nederland voorbij trekken en mogelijk hier en daar wat regen brengen. Na het voorbijtrekken van het front zal met noordwestelijke winden koelere oceaanlucht Nederland binnenstromen. Vrijwel geheel West-Europa bevindt zich thans in wat koelere lucht. Weersvooruitzichten komende dagen voor de vakantielanden in Europa: Britse eilanden en Ierland: wisselval lig (omstreeks 20 graden) N.W. Frankrijk: Enige tijd regen (omstreeks 22 graden) Zuid-Frankrijk, Spanje en Portugal: warm (omstreeks 30 graden); Alpengebied: aanhoudend zonnig en warm (24-28 graden) N. Italië: Plaatselijk onweer (26-30 graden); Balkan, Zuid-Italië: Aanhoudend warm (28-32 graden); Scandinavië, Finland: Weinig bewol king (17-22 graden); Duitsland, Polen: Zonnig (25-30 gra den). km ten oosten van de hoofdstad, bewaken, schoten met Syrische mili tairen die hun frontlinieposities ver sterkten. De Syriërs rukten nieuwe troepen, zeker 30 pantserwagens, raketlanceerders en zware artillerie aan op de weg naar Sofar en naar de linkse posities rond Aintoerah, 11 km verder naar het noorden. Deze versterkingen schijnen te wijzen op de definitieve verwerping door Damascus van de Palestijnse eisen tot terugtrekking uit Sofar en het voortduren van de impasse in de vredesonderhandelingen. In de afge lopen 24 uur kostte de strijd op nieuw zeker 158 mensenlevens en 260 gewonden. In het noorden werden bloedige gevechten geleverd. Daar streden rechtse militiemannen aan de zui delijke rand van Tripoli, terwijl Sy rische militairen een Palestijns kamp ten noorden van deze haven stad beschoten. Voor de voor morgen georgani seerde evacuatie van burgers over land naar Damascus heben zich 437 buitenlanders, onder wie 125 Ame rikanen, opgegeven. Vanuit Damascus zullen zij ver volgens met chartervliegtuigen naar Athene gaan. aldus hebben zegslieden van de Amerikaanse ambassade in de Griekse hoofdstad vandaag ver klaard. Gevaarlijke tabletten verloren SASSENHEIM In Sassen- heim zijn achttien Disipal-ta- bletten (een kalmerend genees middel) verloren. De pilletjes geel-rood van kleur) zijn ver pakt in een bruine envelop. De medicijnen leveren vooral gevaar op als ze worden inge nomen door kinderen. Als vol wassenen zes tot aeht tabletten ineens slikken, kunnen ze een dodelijke werking hebben. De rijkspolitie verzoekt een ieder die inlichtingen kan ver strekken contact met haar te zoeken. Telefoon: 02522-19029. stemmen werden toegewezen, kreeg Ford weliswaar de stemmen van de 35 afgevaardigden van Connecticut, maar de 20 van Utah gingen naar zijn tegenstander Ronald Reagan. Met 1098 stemmen komt de zitten de (en eerste niet-gekozen) president er nog 32 tekort om bij de eerste stemming de nominatie te krijgen. Reagan staat op 1062. Er zijn nog 99 niet-gebonden afgevaardigden. Voorzitter Biebel van de partij- afdeling van Connecticut, die Ford de resultaten van zijn staat door belde, zei dat de president ervan overtuigd is de komende dagen vol doende ongebonden afgevaardigden achter zich te krijgen om het toch bij de eerste ronde te halen, maar Reagan is ervan overtuigd het op 16 augustus in Kansas City even goed te doen. Volgens het jongste opinie-onder zoek ligt Ford met 61 procent tegen 31 procent bij de Republikeinse kie zers ver voor op Reagan. Inmiddels heeft de president zijn campagne nu meer gericht tegen de Democratische kandidaat. Carter dan tegen de tegenstander binnen zijn eigen partij. Zaterdag noemde Ford Carter "een man die tracht alles voor iedereen te zijn", terwijl hij zichzelf een man van de daad en niet van belofte noemde. Eén van de Nederlandse jongens die enkele dagen in Noorwegen werden vermist wordt hier door een helikop ter van een berg vlakbij de gletsjer Jostedalsbree geplukt, bok een andere jongen kon worden gered. De derde over leefde het avontuur niet, hij stortte in een ravijn. Nieuwe chef staf LISSABON (DPA) President Eanes heeft vandaag in Lissabon Vasco Rocha Vieira bevestigd in zijn functie als chefstaf van het Portu gese leger. De 37-jarige brigade-generaal en bevelhebber van de genie wordt auto matisch viersterren generaal en lid van de revolutionaire raad. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs L; Ik word abonnee per 2 augustus 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. H Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, AMSTERDAM (ANP) De 26- jarig K. de R. heeft gisteravond te gen middernacht in hun woning aan de Kometensingel in Amsterdam - Noord zijn 51-jarigs stiefvader E. Schleebaum met messteken om het leven gebracht. De man die was net thuis geko men. liep naar de keuken, pakte daar een broodmes en stak vervolgens zijn stiefvader, die in de huiskamer naar de Olympische Spelen op de televisie zat te kijken, zonder iets te zeggen met dat mes in keel en rug. Het slachtoffer werd Vrij snel naar een ziekenhuis overgebracht maar aaar bleek hij reeds te zijn overleden. De stiefzoon vluchtte na zijn daad met een auto. Met brommer tegen muur HILLEGOM De zestienjarige M. C. H. O. uit Hillegom is gister middag met zijn bromfiets tegen een muur opgebotst. Hij liep hierbij zul ke zware verwondingen op dat voor zijn leven wordt gevreesd. Het onge val gebeurde gistermiddag bij de kruising Molenstraat/Hoofdstraat in Hillegom, waar het slachtoffer de bocht vermoedelijk te ruim nam en via een ketting bij het trottoir tegen de muur van een huis aanreed. De Hillegomse politie verzoekt getuigen van het ongeluk zich te melden. Het telefoonnummer is 0252021666. DEN HAAG (ANP) De omroe pen mogen van minister Van Doorn van CRM niet meer dan twee mi nuten televisiezendtijd per dag aan eigen reclame besteden. Dit geldt ook voor de radio. De totale duur van de boodschappen mag hoogstens 11 minuten per 6 weken zijn voor de televisie. Met ingang van 1 oktober mag de radioreclame niet meer dan zeven minuten per week zijn. De om roeporganisaties mogen alleen re clame maken voor lidmaatschap, contributie en het al dan niet daarin betroken programmablad. De bood schappen over lidmaatschap en con tributie mogen, behoudens een een voudige vermelding van het bedrag van de verschuldigde financiële bij drage geen aanduiding bevatten van eventuele economische voordelen die er aan verbonden zijn. De duur van de boodschappen heeft de bewinds man op dertig seconden bepaald. LÜNEBURG (DPA) De dijk doorbraak in het Elbe-zijkanaal bij de stad Lüneburg, waardoor giste ren in het noordoosten van de Duitse deelstaat Nedersaksen een miljar- denschade ontstond (zie pagina 7), ^al""verbindtde Elbe zuidoostelijk een maand geleden in gebruik ge nomen kanaal, kon doorbreken. De voor de Europese binnenscheepvaart belangrijke waterweg zal zeker zes maanden gesloten blijven. Het ka- is gedicht. Na een gevecht van der tien uur is men er in geslaagd bij Erbsdorf ten noorden van Lüneburg vrachtvervoer een nooddam op te werpen water tegen te houden. Hamburg met het Middelland- kanaal en verkort de weg van het het Ruhr-gebied met 214 kilometer. Vrachtschepen moeten nu via de Elbe door de Duit se Democratische Republiek naar het Middelland-kanaaL Het oorspronkelijke vermoeden dat de ongewoon lange warmteperiode mede een oorzaak is geweest van de doorbraak, heeft men laten varen. Onderzoek heeft inmiddels uitgewe zen dat niet een zij dam maar de bodem vrn het kanaal gebarsten is. Op de plaats van de breuk ligt een verkeerstunnel onder het kanaal. In het overstroomde gebied is men vandaag begonnen met het stutten van huizen die met instorting wor den bedreigd en de brandweer is doende het water weg te pompen. Uw gids is de Rederij van Straten. Reserveringen VVV - Dordrecht tel. 078 32800 VVV - Gorinchem tel. 01830 - 31525 Rederij van Straten tel. 01833 - 1212 S REDERIJ VAN STRATEN DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1