arter's keus is alter Mondale CARTER HEEFT SLEUTEL WITTE HUIS NOG NIET Syrië zou geen wapens meer van Rusland krijgen Verscherpte na moord in maatregelen Zuid-Af rika T@@§tf ®(p> (dl® tfodtouMtf Vooruitstrevend politicus Israël is voldaan Communisten niet in Italiaanse regering HJDAG 16 JULI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 iW YORK (SP) - De triomf van immy Carter binnen de Demo- ratische Partij is volmaakt ge veest. Hij is niet alleen met verweid igende meerderheid tot iresidentskandidaat verkozen, n hun enthousiasme begroetten Ie herboren Democraten hun lieuwe leider ook al met grote lekerheid als de toekomstige iresident van de Verenigde Sta- Zelfs een in het vak door- mede veteraan als Hubert lumphrey deed daaraan mee. demagogie van het moment, lie begrijpelijk is, zo wordt het ipel op een conventie nu eenmaal ;espeeld. Maar in hun hart zijn de >emocratische voormannen lang :o zeker als zij tijdens het rimpelloze verbroederingsfeest in New York voorwendden. Zij yveten, dat de sleutel tot het Witte Huis nog lang niet in Carters zak zit en vrezen, dat het grenzenloze optimisme van vandaag tijdens de presidentsverkiezingen in no vember weieens in drijfzand kan wegzinken. Dewey-itis Senator Ernest F. Hollings van de staat Zuid-Carolina heeft zijn partijgenoten gewaarschuwd voor een mistroostige politieke ziekte, die Carter zou kunnen treffen: de Dewey-itis. En daar mee herinnert hij aan de verkie zingen van 1948. Toen waren het de Republikeinen, die hun geluk niet opkonden met een grenzen- loos populaire kandidaat, Tho mas E. Dewey. Zijn naaste me dewerkers waren al zo zeker van Dewey's overwinning tegen de toen erg zwak staande Harry S. Truman, dat zij zich al vorstelijk in en rond hun nieuwe hof in Washington installeerden. Maar het Amerikaanse volk kan zeer wispelturig reageren. Het laat zich niet graag van tevoren vertellen wie er wel zo zeker pre sident zal worden en het kiest graag voor de underdog in plaats van voor de gedoodverfde kam pioen. In 1948 hing het Dewey aan zijn eigen zekerheden op en het herkoos Truman. Vooral als president Ford straks in Kansas City de Republikeinse kandidaat wordt moet Jimmy Carter goed op zijn tellen passen. Men zal niet zoveel Amerikanen vinden, die beweren dat Ford een erg sterke president is, maar hij wordt, in het algemeen wel be schouwd als een aardige, op rechte kerel. En nog steeds is het een uiterst moeilijke taak om een zittende president weg te wer ken. Opvallen Het is daarnaast opvallend, dat Jimmy Carter het in de primaries, waarin hij het tegen een veld van tegenstanders moest opnemen. uitstekend heeft gedaan, maar dat hij in moeilijkheden kwam zodra hij in een man tegen man gevecht zijn positie moest verde digen: denk maar aan de over winningen van Jerry Brown en Frank Church. Carter heeft nog steeds dat waas van onduidelijkheid om zich hangen, de mensen die durven zeggen dat zij hem in zijn gecom pliceerde karakter helemaal kunnen doorgronden moetje met een lantarentje zoeken. De opiniepeilingen geven Carter tegen Ford op dit ogenblik een overwicht van vijf tegen vier en Reagan staat met zeven tegen twee nog veel zwakker geno teerd. Maar die peilingen worden hoe dichter het uur van de waar heid nadert steeds onbetrouw baarder en het zou niet de eerste keer zijn dat de balans op het laatste ogenblik naar de andere kant doorslaat. Ford zou, aangenomen dat hij de kandidatuur krijgt, met een tweede man, die in het zuiden aan Carters grote overwicht kan wrikken - John Conally is zo ie mand en nog steeds is een duo Ford-Reagan niet uitgesloten - veel sterker kunnen blijken dan zijn falende optreden in de voor- verkiezingen doet vermoeden. Wonderman De geheimzinnige wonderman uit Georgia kan dan voor de verras sing komen te staan, dat de ge wone Amerikaan toch maar lie ver te rade gaat bij die aardige ke rel die hij tenminste kent. Zo is dat ook met Harry Truman ge gaan in 1948, waarbij dan wel ge zegd moet worden dat de zwaar onderschatte Truman een van de beste presidenten zou worden die Amerika heeft gehad. Jimmy Carter pleit in zijn komende campagne nog niet voor een ge wonnen zaak. Hij doet er goed aan Ford niet te onderschatten en moet zich vooral wapenen tegen die fatale besmettelijke ziekte: de Dewey-itis. JEW YORK (SP) - Jimmy Carter gaat samen met Walter F. Mondale de herkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap in. Tien uur nadat de Democratische Conventie hem bij acclamatie tot presidentskandidaat had kekozen, liet Carter op een persconferentie horen dat hij de 48-jarige sena- |or uit Minnesota had uitgenodigd om zijn "running mate" voor het vice- presidentschap te worden. Mondale heeft die uitnodiging aanvaard en is fisteren in de late middag door de Democratische Conventie zonder veel loeite in die kandidatuur bevestigd. pet de bekendmaking van zijn uze gaf Carter eindelijk Tiet ge- im vrij, dat hij tot op het allerlaat- moment had bewaard. Ander if uur daarvoor had hij Mondale ^lefonisch van zijn beslissing op hoogte gebracht. Direct daarna |elde hij naar vijf andere senatoren, e tot dan nog steeds in de running ••aren geweest om hen mede te de- In dat zij buiten de prijzen waren levallen. Maar ook aan hen noemde |ij de naam van Mondale nog niet. andere vijf waren Edmund puskie, John Glenn, Adlai Steven- i III, Henry Jackson en Frank |!hurch. Een zevende man, die nog n Carters competitie heeft beegespeeld, had zich enige dagen leleden teruggetrokken, omdat hij lichzelf te oud en zijn gezondheid zwak vond voor deze verant woordelijke post de 67-jarige Peter fcodino, lid van het Huis van Afge vaardigden. Twijfels Iedereen voorvoelde overigens de patste dagen, dat het zou gaan tus- i de 62-jarige Muskie en Monda- |e, waarbij de laatste, al was het al om zijn leeftijd, als favoriet verd getipt. an de grote twijfels, die de kandidatuur van Mondale aan kleefde, was het feit, dat de senator 1973 een campagne om het presidentschap begon, maar deze |in november 1974 opgaf met de voorden: "Ik ben tot de ontdek- :ing gekomen dat ik eigenlijk niet dat overweldigende verlangen naar het presidentschap heb, dat on- nisbaar is om een goede campagne 2 voeren. Ik geloof niet, dat iemand ■president moet worden als hij er ■niet voor door het vuur wil gaan". ■Carter, die zelf met een grenzeloos ■fanatisme zijn campagne heeft ge voerd, gaf toe dat deze uitspraak van Mondale hem meteen aan het ■aarzelen heeft gebracht. Uitvoerige ■gesprekken met de senator hebben ■echter de doorslag gegeven. Hij Uitbraak uit Ierse rechtbank I DUBLIN (Reuter) - Vier vemoede- llijke leden van het Ierse Republi- Ikeinse Leger hebben zich gisteren [met geweld een weg gebaand uit vaarbewaakte gerechtshof van de Ierse hoofdstad Dublin. Drie I konden echter vrijwel onmiddellijk weer worden gepakt. Politie en militairen sloten na de uitbraak de straten in het centrum i de stad afen begonnen huis aan huis naar de vierde ontsnapte, de 24-jarige Michael O'Rourke te speuren. O'Rourke en vier andere gevage- nen zaten in de lunchpauze opge sloten in een cel in de kelder van het gebouw toen een ontploffing plaats i de vijf ontsnapten. acht Walter Mondale een man waarmee hij persoonlijk uitstekend zal kunnen samen\verken, hij heeft politicus. Hij is een van de finan ciële experts van de Senaat, hij staat zeer goed aangeschreven bij vooral bekend als vechter gramma's. Walter Mondale en zijn vrouw Joan hebben drie kinderen, 18, 16 en 14 jaar oud. ontdekt dat hij en Mondale elkaar de landbouwbevolking, op principiële politieke program mapunten zeer goed kunnen vin den en hij stelt een groot vertrou wen in de rijke bestuurservaring van de senator. Wel zei Jimmy Carter, dat zijn keus de moeilijkste was geweest uit zijn carrière. Hij is tot drie keer toe van mening veranderd eer hij Mondale uitverkoos boven de vijf anderen, die hij een even grote bewondering toedraagt. Geen kans Mondale zelf verklaarde zijn ge wraakte gebrek aan enthousiasme om in 1974 tot het uiterste door te zetten met de mededeling, dat hem toen duidelijk was geworden dat hij geen kans zou maken en dat hij zijn werk als senator niet wilde laten lijden onder het slopende ritme van een vergeefse campagne voor het presidentschap. Mondale volgde in 1964 Hubert Humphrey op in de Senaat, toen deze vice-president werd onder Lyndon Johnson. Daarvór had deze zoon van een methodistische dominee zijn sporen verdiend in de staat Minnesota, waar hij minister van Justitie was tot hij naar de Se naat werd gehaald Walter Mondale staat bekend als een „liberal", een vooruitstrevende BEIROET - Het pro-Libische Libanese dagblad As-Safir heeft bericht dat de Sowjet-Unie de levering van wapens, munitie en onderdelen aan Syne heeft stopgezet totdat dit land al zijn troepen uit Libanon terugtrekt Volgens dit blad dat "betrouwbare Arabische diplomatieke bronnen aanhaalt, heeft de Sowjet-Unie gedreigd met verdergaande maatregelen als Syrié zijn interventie in Libanon niet beëindigt. Vertegenwoordigers van de Pales- men gisteren bijeen om te bespre- tijnen en de linkse partijen kwa- ken of Jasser Arafat, leider v Aantal doden op Bali stijgt JAKARTA (UPI,Reuter) - De zware aardbeving die gisteren drie dichtbevolkte gebieden op het ei land Bali trof heeft zeker 275 levens en duizenden gewonden geëist. In de plaats Sririt, in het noorden, al leen al aren 250 doden. Daar stortte een school in waardoor 200 kinde ren werden bedolven. De ramp kwam 19 dagen na de zware aard- $0% beving in Indonesisch Nieuw- I1 Guinea waar meer dan 5 000 doden -/ vielen. In het noordoosten van Italië heeft zich gisteren ook een aardbeving k-NEW YORK - De Democratische presidentskandidaat Jimmy Carter kracht^van 3^0p^e"schaal van presenteert zijn keuze voor de kandidaat voor het vice-presidentschapRichter. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Het is de 48-jarige senator 1 1 Minnesota Walter Mondale JOHANNESBURG (Reuter) - In Krugersdorp bij Johannesburg zijn gisteren een blanke overheidsfunc tionaris doodgeschoten en een an der gewond door Afrikanen. De slachtoffers waren hoge ambtena ren van de Bantoe-bestuursraad van West Rand, het blanke rege ringsdepartement dat de negerwij- ken bij Johannesburg controleert. De gedode man, J. L. Roos, zat in zijn kantoor toen een Afrikaan bin nenstapte en hem in het hoofd schoot. Tegelijkertijd stapte een andere Afrikaan het kantoor van ambtenaar P. van der Merwe bin nen en schoot hem in de borst. Na de aanslagen ontstond een vuurgevecht tussen de aanvallers een andere ambtenaren die een van de aanvallers raakten en aan de po litie overleverden. De ander is voortvluchtig. De Zuidafnkaanse autoriteiten had e Een tweede explosie, vermoedelijk van buitenaf veroorzaakt, sloeg een gat in een buitenmuur waardoor het viertal de stad kon invluchten. De verdachten zouden te maken hebben gehad met een "bómmen- fabriek" waar explosieven voor het IRA in Noord-Ierland werden ver vaardigd. hebben gisteravond, mede gezien de ongeregeldheden van onlangs in Soweto en andere Afrikaanse woonsteden, een aantal uitgebreide veiligheidsmaatregelen afgekon digd. Minister van Justitie, politie en het gevangeniswezen Jimmy Kruger maakte in Pretoria bekend dat de scholen voor Afrikanen, die 20 juli hun deuren weer zouden openen, vooralsnog gesloten blijven. Alle openbare bijeenkomsten zijn tot nader order verboden en de wet op de binnenlandse veiligheid is on middellijk in werking getreden, dat wil zeggen dat iedereen die een ge vaar voor de openbare orde wordt geacht zonder berechting voor on bepaalde tijd gevangen kan worden gezet. Minister Kruger zegt in zijn verkla ring dat zwarte agitatoren de be woners van de Afrikaanse woon steden rond Pretoria en Johannes burg opstoken tot nieuw geweld als op 20 juli de scholen weer open zouden zijn gegaan. De bevolking wordt geïntimideerd en bedreigd. Stérke politie-eenheden zullen klaar staan om met iedereen af te rekenen die mocht trachten de orde te verstoren. De politie zal ordelie vende burgers en eigendommen ten koste van alles beschermen en geen geweld zal worden geduld. De politie zei gisteren dat eerder deze week in Soweto nog zes Afri kanen zijn gearresteerd. Drie zijn middelbare scholieren en de ande ren leden van zwarte studenten- en semi-politieke organisaties, aldus de politie. Bij de ongeregeldheden van vorige maand kwamen 176 mensen om het leven en werden er meer dan 1100 gewond. De moeilijkheden begon nen toen scholieren gingen demon streren tegen de verplichtstelling van het Afrikaans op hun scholen. Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, de Libische premier en be middelaar Abdel-Salem Jalloed moet vergezellen als deze vandaag weer een bezoek aan Damascus brengt. Als Arafat de reis maakt, zo geloven waarnemers, dan maakt een verzoening tussen de Palestij- nen en Syrië, zoals deze week drin gend gevraagd door de Arabische liga, een goede kans van slagen. De Syrische troepen trokken zich terug tot op een afstand van 20 a 30 kilometer van de zuidelijke haven stad Sidon en radio Beiroet meldde dat de Syriërs hun terugtocht had den voortgezet tot nabij de stad Jezzine. De radio citeerde Pales tijnse commando-kringen die zei den dat de Syriërs zich ook begon nen terug te trekken van Sofar. Be richten uit het zuiden zouden erop wijzen dat de mensen in de betrok ken gebieden, die door de Syriërs waren ontruimd, naar hun huizen begonnen terug te keren. Het onafhankelijke Libanese dag blad An-Nahar haalde reizigers uit Baalbek aan die vertelden dat Syri sche troepen posities hadden inge nomen in een militaire basis die over de stad uitziet, terwijl een in fanteriedivisie zich bevond in de Romeinse ruïnes binnen de stad. Ze spraken echter berichten tegen dat er felle gevechten waren gele verd. Nadat de Syriërs Baalbek twee dagen lang v^n buitenaf met raketten hadden bestookt, zouden bepaalde notabelen van de stad hebben onderhandeld over voor waarden vooreen Syrische toegang tot de stad. Elders aan de verschillende fronten in het land duren de gevechten on verminderd voort. Het radiostation Stem van Palestina meldde dat het fel omstreden Palestijnse vluchte lingenkamp Tel Al-Zaatar in het oosten van Beiroet een zware be schieting had ondergaan vanuit omringende rechtse stellingen. WASHINGTON - Bondskanselier Helmut Schmidt van de Duitse Bondsrepubliek en presi dent Ford brengen een toost uit. Gisteren voerden zij besprekingen over bilaterale en internationale vraagstukken. Zowel van Amerikaanse als van Westduitse zijde is o.an het begin van het driedaagse bezoek van Schmidt aan Washington gezegd, dat de betrekkingen nooit beter zijn geweest dan nu. Washington en Bonn zijn het over alle internationale basiskwesties eens. ROME (AFP, UPI) - Op de partij- bijeenkomst van de Italiaanse christendemocratische partij is een beleidsverklaring van de leider van de christen-democraten Zaccag- nini ingediend waarin hij de com munistische eis inzake een brede Coalitieregering met de communis ten eenstemmig verwerpt. De communisten hadden de eis inder tijd gesteld om het hoofd te bieden aan de grote economische crisis in Italië. Zaccagnini deed echter een beroep op de communisten om de volgende regering „kritisch maar constructief' te steunen. De leider van de Italiaanse chris tendemocratische partij, zei verder dat de partij de werkelijkheid on der de ogen moet zien en een eco nomisch en sociaal programma moet opstellen dat de steun zal krijgen van de communistische oppositie en de weg zal vrijmaken voor de vorming van een nieuwe regering. De christen-democraten moeten denken aan de belangrijke rol die de communistische partij door het verkiezingsresultaat heeft gekre gen. Ook moeten zij rekening hou den met de banden van de commu nistische partij met het volk, de vakbonden en culturele leiders en moeten zij deze gebruiken om de democratische ontwikkelingen in het land te bevorderen". Op de bijeenkomst definieerde de formateur van de nieuwe regering Andreotti de grote lijnen van het politieke programma dat hij zich voorstelt. Hij wil een „nationaal economisch werkcomité" in het le ven roepen. Dit zou het instrument kunnen zijn van de hervormingen die hij op het oog heeft. Hij sprak zich uit voor een aanbeve ling van de rekenkamer tot versnel ling van bepaalde procedures (de blokkering van de kredieten) en stelde verder een wijziging voor van de geheime diensten en de jus titiële wetboeken. JERUSALEM (AP) - Israël heeft gisteren haar voldoening uitge sproken over de "vernederende mislukking" in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om de Is raëlische bevrijdingsactie op het Oegandese vliegveld Entebbe te la ten veroordelen, aldus een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Oeganda heeft gisteren bekendge maakt dat twee Britten wegens spionage over de grens zijn gezet Kenia heeft gisteren 123 Oegandese employé's van East African Air ways, de gezamenlijke luchtvaart maatschappij van Kenia, Oeganda en Tanzania, ontslag aangezegd. Zij moeten plaatsmaken voor Kenia- Engeland zal Kenia binnenkort een belangrijke hoeveelheid oorlogs materiaal leveren om dat land in staat te stellen zich te verdedigen tegen Oeganda, zo schrijft de "Daily Express". Een Amerikaans echtpaar dat be hoorde tot de passagiers van de Franse luchtbus die op de Oegan dese luchthaven werd vastgehou den, heeft een eis tot schadever goeding van vijf miljoen dollar (ruim 13 miljoen gulden) ingediend tegen Air France en Singapore Air lines. Volgens de eisers, is Air France in gebreke gebleven doeltreffende veiligheidsmaatregelen te nemen ter voorkoming van de kaping. Ook achten zij Singapore Airlines schuldig, omdat deze luchtvaart maatschappij als gevolg van onvol doende veiligheidsmaatregelen de kapers de kans heeft gegeven met een van haar toestellen naar Athene te reizen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9