Breestraat-plan slecht ontvangen "Leiden los zien van Den Haag" Joop van Egmond: niet alleen op Breestraat de aandacht vestigen Onderzoek onder winkeliers: Door de polder naar H'woude ™®(3) (g\@ Idtfg j© Ms<" VRIJDAG 16 JULI 1976 LEIDEN Het "voorlopig ontwerp-preadvies" van de gemeente Leiden over de re constructie van de Breestraat en de marktenroute gaat ervan uit dat én de Breestraat én de marktenroute worden afgesloten voor doorgaand verkeer. Alleen voetgangers, bromfietsen en openbaar vervoer (inclusief taxi'szullen zich op beide routes mogen vertonenEn het bedienend verkeer slechts bepaalde De marktenroute is door zijn ge ringe breedte en zwakke constructie niet geschikt voor tweezijdig bus- verkeer, zo staat het in het advies. Bussen zullen dus in één richting zowel over de Breestraat als de marktenroute moeten rijden. Er wordt gedacht aan een rijbaan van meter breed, zowel voor de markten als voor de Breestraat. Met het laatste deel van de Brees traat, tussen Koorn brugsteeg en Gangetje, zal een proef genomen worden. Voor de algehele recon structie zal eerst dit deel onder handen genomen worden. Tijdens die proef zal het verkeer al niet meer door de stad heen kunnenmaar ge bruik moeten maken van de city- ring. In het komende verkeerscirculatie plan, dat de loop van het verkeer voor heel Leiden beschrijftzal er in ieder geval van worden uitgegaan dat de Breestraat voor het door gaande verkeer gesloten is. Een goede bewegwijzering moet het verkeer over de city-ring leiden. LEIDEN - Niet alle middenstanders op het laatste deel van de Breestraat waren direct bereid hun mening te geven over de plannen tot afsluiting van die straat. Zij verwezen naar de Stichting Leidse Binnenstad als het adres waar een reactie te krijgen was. Dezelfde mensen hebben blijkbaar aan de bel getrokken bij de vice- vodrzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, teven^ voorzitter van het Leids City Centrum, Joop van Egmond. Deze verzocht op zijn beurt telefonisch om een gesprek. Hij legde tijdens dat gesprek uit, dat hij niet zo erg ingenomen was met onze werkwijze. Volgens Van Egmond richten we de aandacht uitsluitend op de Brees traat, wanneer we slechts een aantal Breestraat-winkeliers naar hun me ning vragen. En juist het los zien van de Breestraat van de rest van de binnenstad is de Stichting een doorn in het oog. De Stichting verwijt ook de gemeente dat deze de Breestraat te geïsoleerd bekijkt. Ook zei hij het niet juist te vinden, dat we slechts de mening hebben gevraagd van de winkeliers uit het laatste deel van de straat, terwijl afsluiting ook voor de anderen niet zonder gevolgen zal blijven. Ook vond de heer Van Egmond het een bezwaar dat de winkeliers op het ogenblik nog niet op de hoogte zijn van een volledig uitgewerkt verkeer splan voor de Leidse binnenstad, dat de Kamer van Koophandel binnen kort zal publiceren. Nu de winkeliers dit alternatieve plan nog niet ken nen, is het volgens Van Egmond wat voorbarig om de Breestraat- middenstand naar zijn mening over het gemeente-plan te vragen. Verder herhaalde de LCC-voorzitter, dat hij het op prijs gesteld zou heb ben wanneer de gemeente contact zou hebben opgenomen met de Stich ting, het LCC en de Kamer van Koophandel, voordat het Breestraat-plan gepubliceerd werd. Tenslotte zei hij het te betreuren, dat het voorstel van B en W geen deel uitmaakt van een totaal-plan voor de binnenstad. LEIDEN - Verreweg de meeste winkeliers uit het laatste deel van de Breestraat wijzen de plannen van dc hand die de gemeente heeft voor de reconstructie van de Breestraat en de marktenroute. Ook de winkeliers die voor afsluiting van de Breestraat zijn, om het doorgaande verkeer te we ren, zijn tegen de plannen in hun huidige vorm. Dit leert een kleine enquête onder de winkeliers in dc Breestraat tussen Koornbrugsteeg en Gangetje. Opvallend is dat verschillende winkeliers een alles-of-niets- pnncipe huldigen: öfde Breestraat radicaal afsluiten voor alle verkeer en er een echte promenade van ma ken, öf de straat laten zoals die is. Veel winkeliers brengen tegen de plannen van wethouder Waal maar voren dat zij grote bezwaren heb ben tegen het handhaven van een baan voor bussen en (brom)fietsers in de Breestraat. Ook voorstanders noemen de nu aangekondigde maatregel een ad- hocbesluit, dat rampzalige gevol- Door Tom M aas en Joop Maat gen zal hebben, wanneer het niet gepaard gaat met een aantal andere maatregelen in de binnenstad. "Al leen maar ergens een hek neerzet ten en zeggen: hier mag je niet meer door, dat is gewoon kinderwerk", aldus een der ondervraagde winke liers. Van degenen die een afsluiting van de Breestraat min of meer toejui chen verbindt de meerderheid daar de voorwaarde aan dat er dan ook iets aan de parkeermogelijkheden in of bij de binnenstad moet gebeu ren. Zoals bekend stelt de ge meente wel een aantal parkeer- plannen in het vooruitzicht, maar worden niet direct maatregelen ge troffen om het verlies aan parkeer plaatsen in en om de Breestraat op te vangen. Een geringe minderheid onder de winkeliers wil de Breestraat hand haven zoals deze nu is. Dit waren bijna allemaal winkeliers die bang waren dat hun oudere clientèle niet meer de winkel zou kunnen berei ken; of zoals opgemerkt werd: "Wij leven van mensen met auto's". Een enkeling geeft de voorkeur aan het idee om de stoepen te verbreden, maar de Breestraat verder toegan kelijk te houden voor alle verkeer. Eventueel zouden langs de brede stoepen parkeerhavens aangelegd kunnen worden. De mening van de Breestraat- winkeliers over de voorgeno men afsluiting van die straat is bepaald niet eensluidend. De éen ontsteekt in woede wan neer hem de vraag wordt voor gelegd wat hij van de gemeente lijke plannen vindt, een ander zou de Breestraat liever van daag dan morgen in een wan delpromenade omgetoverd Ter illustratie hier enkele uit spraken van een aantal winke liers. "Onze zaak richt zich juist op een snelle service", zegt de fi- liaalhoudster van Palthenett, "de mensen komen met de auto voor de deur (eventueel staan ze een ogenblik dubbel gepar keerd),geven hun spullen af en "Nooit ideaal als bussen ijden' er n verdwijnen dan weer. Als dat niet meer mogelijk is, ben ik er van overtuigd dat mijn klandi zie achteruit zal gaan". Een ander: "De manier waarop het gebeurt is erg belangrijk, want wanneer de straat te lang open blijft liggen, kan dat voor een aantal zaken wel eens fataal zijn. In Haarlem is een winkel straat 's nachts gerecon strueerd, de klanten konden daar overdag bij de winkels komen". Ronduit tegen- "Je krijgt hier dan net zo'n troep als op de Haarlemmerstraat: je denkt, het is een promenade, maar als je wilt oversteken word je van de sokken gereden door een fietser of bromfietser". Tearoom Kluit ziet de aanleg van een promenade wel zitten: "Als die er komt ga ik met mijn stoelen naar buiten, dan maak ik een terras. Maar dan moet het ook wel helemaal promenade worden". Alles of niets: "Het wordt nooit ideaal als er bussen blijvn De één wil 't zo laten: "Het moet levendig blijven, anders gaat de gezelligheid weg". De ander wil een promenade: "We moeten met z'n allen zor gen dat het hier gezellig wordt". ADVERTENTIE DEALER TAPIJT PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT BOUSSAC GORDIJNEN Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v! Leiden - Het gemeentebestuur van Leiden wil dat het westelijk deel van de provincie Zuid-Holland in de toekomst dezelfde sociale, eco nomische en culturele rol blijft ver vullen als nu. Alleen moet de werk gelegenheid in de industriële sector verbeterd worden. Hierbij mot de zelfstandige positie van Leiden ten opzichte van Den Haag gehand haafd worden. Dit is, vrij vertaald, het standpunt van het Leidse gemeentebestuur, dat deze week is meegedeeld aan Ged. Staten in een officiële reactie op de nota Alternatieve en Varian ten. Deze nota is bedoeld als voor bereiding van de nieuwe streek plannen Zuid-Holland West op Oost. In hun reactie schrijven B en W dat ze het een gebrek blijven vinden dat Alphen aan den Rijn en omge ving niet in het toekomstige streel- plan Zuid-Holland West zal worden opgenomen. Dit kan volgens het college balangrijke gevolgen heb ben voor het afwegen van de belan gen van Leiden en Alphen. De on- dersteuenede rol van Leiden voor Den Haag, zoals die in de nota van G.S.gesuggereerd wordt, wijst het college van de hand. Volgens B en W is het beter om in dit verband naar functies te zoeken in elk van deze gemeenten, die elkaar aanvul len. B en W besteden in hun brief aan G.S. uitvoerig aandacht aan de mo gelijkheden van woningbouw en werkgelegeheid. Daarbij wordt erop gewezen dat het grondgebied van Leiden nagenoeg is volge bouwd en dat er nog slechts moge lijkheden zijn in de Stevenshofjes- polder (tegen Voorschoten aan). Leiden West en de Coebel (achter de Churchilllaan). Het college breekt een lans voor het behoud van hetzg. Vlietpark ten zuiden van de spoorlaan Leiden-Utrecht. Aan dit deel zou volgens de nota een an dere bestemming moeten worden gegeven. Wat de woningbouw be treft wil Leiden geen opvangfunc- tie krijgen voor Den Haag. Als mo gelijke bouwlocatie vindt het col lege Groot-Zoeterwoude minder aantrekkelijk dan Voorhout van wege de aantasting van het zg. Open Middengebied. Via de Lammenschansweg, de rotonde en de Vrouwenweg fiet sen we naar Zoeterwoude. Als u hier langs de vaart (rechts van u) rijdt, ziet u vrijwel direct een brug naar de nieuwbouwwijk toe; bij deze brug slaat u links af en komt u op een fietspad uiL Aan het einde van het fietspad staat een wipwatermolen. Hier kunt u misschien een aantal plan ten, die er aan 't begin van het pad ook volop stonden, eens beter bekijken: Perzikskruid: een plant met roodachtige stengels en een don kere vlek midden op het blad; volgens overlevering stond het plantje onder het kruis van Jezus en zijn vlekken ontstaan door bloeddruppels die op het blad vielen. Kamille (verschillende soorten): sterk geurende bloemen met een geel hartje en, behalve bij schijf kamille, witte randbloempjes; kamille werd vroeger gebruikt bij allerlei kraambedziekten, by moeilyke menstruatie en tegen woordig nog wel, bij tand-, tandbeem-, en kiespijn. Duizendblad: een plantje dat zijn naam dankt aan de zeer fijn ge deelde blaadjes. Behalve aan de blaadjes, kunt u de plant herken nen aan z'n witte bloemscher- Akkcrdistel: de meest algemene distelsoort, die ook wel de naam boerenplaag heeft. Dat het niet eenvoudig is de distel uit het land te houden, bewyst de volgende spreuk: stekelen maayen, is stekelen zaayen stekelen breken, is stekelen kweken maar stekelen steken, is ze den nek breken. Ofwel, de enige manier om van de distels af te komen, is ze met de disteltang uit te steken of uit te trekken. Vogelwikke: een klimplantje met paars-blauwe bloemtrosjes, waarvan de zaden veel door vo gels worden gegeten; de bloemp jes lijken wel iets op vogeltjes die met de snavel aan de stengel pik ken. Vroeger was het vooral in de rogge een lastig onkruid, omdat de zaden 't roggemeel een bittere smaak gaven. U slaat bij de molen rechtsaf en rijdt alsmaar rechtdoor; op een gegeven moment staat links van de weg een straatnaambordje: Uiterdijk; schuin links voor u ziet u dan een gele afvalbak. Hiervoor slaat u links af, voor 3 boerderijen langs en dan komt u via een kwakelbrug (een hoge smalle brug) op een kferkpad. Voor de kwakelbrug staat een grote bloeiende liguster, een plant die u wel kent als hegplant; hij kan namelijk goed tegen snoein. Zonder snoeien groeit hij, zoals hier, uit tot een grote struik met witte bloemtrossen, die zoe tig ruiken en veel insecten trek ken. Een aantal insecten die u hier waarschijnlijk zult zien, zijn: Kleine vos: eenvlinder met rood-bruine vleugels, met voor aan zwarte en gele vlekken en aan de zijkanten kleine blauwe stip pen. Uit de eieren die de vlinder legt op brandnetels komen grij zige rupsen, die u daar soms in grote getale aan kunt treffen. Na dat de rupsen een „pop" stadium hebben doorgemaakt, komt uit de cocon weer een nieuwe gene raties vlinders. Libellen (verschillende soorten): insecten met een smal lang li chaam; net als bij een helicopter kunnen ze in de lucht stil staan. De jongen van de libel (deze he ten nymfen) leven in het water en leven net als de volwassen libel van kleine insectjes. De nymfen lijken als ze uit het ei komen nog niet op de libel, maar bij iedere vervelling gaan ze steeds meer op het volwassen insect lijken. Zweefvliegen: dit zijn vliegen die (net als de libel) in de lucht stil kunnen staan. Vaak lijken ze, door hun zwart-geel gekleurde achterlijf, veel op wespen. We noemen dit mimicry: door dat „lijken op" een gevaarlijk, vies smakend, insect, lopen ze minder kans gegeten te worden. Hommels: dik behaarde bruinige insecten met één of meerdere ge kleurde strepen over het lichaam. Aan het einde van het kerkpad gaat u links af de verharde weg (Broekweg) op. Op dit kruispunt kunt u zowel goed- als slecht on derhouden knotwilgen zien. Vroeger gebeurde dat onderhoud „vanzelf', omdat men het wil genhout nodig had; van de dunne wilgentakken (zgn. wilgentenen) maakte men veel gebruiksvoor werpen, zoals manden, fuiken, gereedschapsstelen en ook ge r Een van de prachtig gelegen fietspaden in de buur vlochten matten (zgn. zinkstuk- ken) voor de aanleg en onder houd van dijken. Als men een wilg van z'n takken ontdoet, gaat hij niet dood, maar loopt hij vol gend jaar opnieuw uit. Om hak hout te telen, waar het vee graasde hakte men de wilgen zo hoog af dat het vee niet bij de jonge uitlopers kan komen. Twee jaat na het afhakken, wordt er „gestikt" (de „pruik" van de nieuwe takken wordt uitgedund) zodat een klein aantal takken goed uit kan groeien. )Hieronder vormt zich dan weer een nieuwe pruik zoals bij de bomen aan de Broekweg te zien is). Na 4 jaar kan men de takken van deze wilg weer „oogsten". Na verloop van vele jaren vormt zich op de plaats waar steeds weer de takken ge kapt worden een alsmaar groter wordende knoest. In deze knoest blijft regenwater staan, waardoor het zachte hout middenin wegrot en er een holle stam ontstaat. Nu de vraag naar wilgenhout sterk verminderd, raken vele knotwil gen niet meer om de vier jaar hun „pruik" kwijt, de takken groeien door en worden tenslotte te zwaar om op de holle stam te blijven staan (zoals op het Kerkpad). Bij storm scheurt de boom gemakke lijk en waait om. Ongeveer l1/2 km rijden we over de Broekweg, dan slaan we rechts af de Noordpolder in; na een Z-bocht heet de weg Ring dijk; deze volgt u richting Ha- zerswoude. Links langs de Ring dijk staan in de sloot, evenwijdig aan de weg, ongeveer een meter uit de kant mattenbiezen (lange groene sprieten met boven een bruinige bloeiwijze), die gebruikt werden, zoals de naam al zegt, om matten van te vlechten. In het dorp Hazerswoude staan op ver scheidene plaatsen langs de weg linden, bomen die u makkelijk kunt herkennen; de linde heeft op het moment namelijk twee soorten bladeren: een „normaal" blad en een langwerpig blaadje (dat lichter gekleurd is), waar de hoofdnerf halverwege uit het blad komt en de steel van de bloeiwijze vormt. Als de bloemp jes uitgebloeid zijn en uitge groeid tot kogelronde vruchtjes, vallen ze samen met het blaadje waar ze aan zitten van de boom. Dit blaadje werkt dan als een soort propeller en zorgt samen met de wind voor de verspreiding van de vruchtjes. Via de Gemene Weg komt u van uit Hazerswoude op de Hoge Rijndijk; hier kunt u direks links af slaan richting Leiden, maar als u rechts af slaat kunt u na ongeveer 500 m de Rijn over steken en langs de, mooiere, Lage Rijndijk naar Leiden terug fietsen. Deze fietsroute, zoals gewoonlijk weer samengesteld door de werk groep Fiets/ENWB en het Instituut voor Natuurbeschermingseduca tie, voert door het polderland naar Hazerswoude. De lengte is onge veer 30 km.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3