Hans negeert „mooiste vrouwen ter wereld" «TULANE Amerikaanse universiteiten in deslagomLeidsebasketballer purple eagles \1/ - S k. EXTRA Belangrijk lokmiddel zijn de kansen voor de nieuwe spelers om in het licht van de publiciteit te spelen. Lousiana schrijft in haar brochure dan ook dat de wedstrijden over de gehele staat en op de regionale zender wor den verslagen. De universiteit van Houston, de grootste van Texas, pronkt bij Hans ("Dear Hans") dat het beschikt over een van de mooiste accommodaties in de Verenigde Staten. De arena heeft 11.000 plaatsen en desnoods wijkt Houston uit naar het aviodome, waar ruimte is voor 66.000 toeschou wers. Wake Forest in Noord-Carolina gooit het meer op de studie-tour, een beurs, huisvesting en eten gratis (alles wel wlgens strikte regels), begeleidingcheergirls UNIVERSITY Western Kmivtck? Vnivtnitj Asamats Een selectie uit de stapels brieven die Hans van Rooden ontving van Amerikaanse universiteiten. In het midden Western Kentucky, daaronder Hawaii en rechts onder Augusta College. LEIDEN - Toen Hans van Rooden eenmaal had laten we ten interesse te hebben om in Amerika te gaan spelen en stu deren kwam er een lawine van post los. Brieven, mappen en pakketten overspoelden de brievenbus van zijn ouderlijke huis aan de Rijn- en Schiekade. De Amerikaanse universiteiten, groot en klein, belangrijk of on beduidend, presenteerden zich in een lange rijBelangstelling voor een mogelijk waardevolle 'aanwinst is er altijd wel, want wanneer men beslag weet te leg gen op een "freshman" (eerste jaars student-speler), die een enorm succes blijkt te zijn bete kent dat een enorme prestige winst. Uitgebreide brochures tonen de campus, de sportare- na, de studiemogelijkheden en vertellen over de sportieve pres taties van de eigen teams uit he den en verleden. Een greep uit de kilo's papier geeft een beeld van hoe het er in Amerika aan toegaat, leder instituut laat zich van zijn zonnigste kant zien. De universiteit van Ha waii, waarvan het basketbal team de idyllische naam van "The Rainbows" (de regenbo gen) draagt spant de kroon wat verleidelijke plaatjes en tekst betreft. Wuivende palmbomen, zon, zee en strand doen eerder -denken aan een riant vakan tieoord dan aan een studie plaats. Kleurenfoto's laten er geen twijfel over bestaan: "Dit is Hawaii, een land van wer kende vulkanen, prachtige stranden, tropische oorden en van de mooiste vrouwen van de wereld Dat laatste lok kertje wordt ten overvloede nog eens geïllustreerd met een in landse schone. Paradijs "The Rainbows" handelen hun uitwedstrijden een paar maal per jaar af in een toemee door het vasteland van de Verenigde Staten. Over studie wordt nau welijks gesproken en hoewel de universiteiten officiéél geen geld mogen spenderen aan spe lers en ze i>olgens een recente re geling alleen maar op studie kwaliteiten mogen selecteren, zijn er de laatste vier jaar toch opvallend veel talenten op Ha waii "opgedoken". Het tropisch paradijs op Honoloeloe heeft niet voldoende aantrekkings krachten op Hans van Rooden kunnen uitoefenen. Breed la chend vertelt hij dat hij naar Amerika wil gaan oin te basket ballen en dat is toch niet het eer ste wat Hawaii te bieden heeft.. Het vriendelijke "Aloha" dat'de brief van de "Rainbows" besluit is aan hem dan ook niet besteed. Mocht het aanbod van Ame- rika's 50ste staat geen invloed hebben gehad op het besluit van Hans van Rooden, dan had "Louisian State Univeristy" in Baton Rouge wel degelijk een streepje voor. Bijnamen "The Tigers" (alle Amerikaanse teams hebben een bijnaam) rei zen met hun eigen vliegtuig naar de uitwedstrijden en woon- en eetgelegenheden zijn altijd eerste klasse. De campus ligt aan het water, verscholen tussen de bomen. In het land van de "onbegrens de" mogelijkheden wordt even eens hard geschermd met de namen van afgestudeerden. Mensenafkomstig van onze universiteit, vindt men in de hoogste functies" vertelt Loui siana, vertelt Western Kentuc ky, vertelt Jacksonville in Flo rida, vertelt Augusta in Geor gia De campus is altijd één van de mooiste, het sociale leven kent zijn gelijke niet op een an dere universiteit, de sportac commodaties zijn altijd bijzon der fraai, de vooruitzichten goed en wat basketbal betreft worden de recordlijsten zo sa mengesteld dat de eigen univer siteit altijd wel op een paar on derdelen in de voorste gelederen prijkt. Het maken van een ver antwoorde keuze is dan ook zeer moeilijk. Hans van Rooden: 'Tn Amerika zijn spelers die via de recruting-coaches wel 200 aan biedingen krijgen. Zoek dan maar eens de beste uit". in staat gekke dingen uit te halen. Dat zou aanleiding kun- men zijn om hem vroegtijdig te ontslaan. Dan "zit ik". Daarna beloofde hij mij een plaats in de basis, een aanbod waarbij ik een vraagteken zet omdat ïk gedu rende de tijd dat Hecker ons hier coachte erg slecht heb gespeeld. Als ik op grond van die matige prestaties toch een basisplaats waard ben, kan het team nooit zo sterk zijn. En verder telde nog mee dat Westminster van de drie overgebleven universiteiten de kleinste was en ook in de kleinste afdeling speelde, het is een zoge naamd "small college"." Augusta "De reden waarom ik niet in zee wilde gaan met Augusta College zijn velerlei. Het contact is tot stand gekomen via Lenny Carl son, assistent-coach van Augusta en vorig jaar werkzaam in België. Augusta toonde aanvankelijk veel belangstelling, maas was uiterst summier in haar inlich tingen over de eigen sportieve prestaties. Ook Tom Quinn, de coach van Buitoni en volgend seizoen van Racing Maes, wist er niets over te vertellen En hij is in Nederland toch wel de basket balkenner bij uitstek. Augusta was geen uitstekende of bekende school, reden voor mij om niet op het aanbod in te gaan. Augusta heeft zeven maanden niets van zich laten horen, en vorige maand kwam er ineens telefoon en stuurden zij een beurs getekend en al. Die plotselinge haast beviel me ook niet, zij weten wat ze krij gen, maar ik weet niet wat ik daar aantref. Het enige wat ze nog ver telden was dat ook een Belgische jeugdspeler zou komen." mij bij deze universieit. Ook zij stuurden een beurs, maar niet ge tekend. Dat kan pas gebeuren wanneer ik Amerika ben. Zij schrijven ook: de overeenkomst moet tot stand komen wanneer beide partijen elkaar kennen. Mochten ze me onverhoop niet willen hebben, dan hebben rö de garantie gegeven dat ze me er gens anders zullen plaatsen." Debuut Het ziet er dus naar uit dat in het najaar (de competitie begint in december), de 13.508 toeschou wers van de "Hilltoppers" (de universiteit ligt in de groene heu vels van Kentucky) Hans van Rooden zullen zien debuteren in de ploeg van hoofdcoach Jim Ri chards. Een man die zijn sporen bij Western Kentucky, dat 15.000 studenten heeft, al ruimschoots heeft verdiend. Een extra- zekerheid voor Hans van Rood en, Richards en assistent-coach Lenny Van Eman zullen niet gauw ontslagen worden. Hans van Rooden heeft ondertussen wel, en dat tekent zijn weldoor dachte optreden, overschrijving gevraagd en gekregen van Mer- casol naar Delta Lloyd. Een "vei- ligheidsklep", mocht hij door Qyermacht worden gedwongen terug te keren dan kan hij in Am sterdam altijd weer terecht Nederlands eerste basketballer die probeert vaste voet op Ameri kaanse bodem te krijgen is nu' druk doende de laatste zaken af te handelen. John Denver vertolkt op de achtergrond, weldoordacht1 alweer, die plaat, zijn gevoelens: "I am leaving on a ietnlain and I don't know when I'll go back again Hans van Rooden (15) van Mer- casol kan Mark ten Hoeve (17) van Kinzo niet meer beletten te scoren. Studie "Ik ben in Nederland nog lang niet uitgeleerd. Ik ben hier ook geen sterspeler. Met hard werken kan ik wel een stuk beter worden. Ik wil de limit van mijn kunnen be halen en dat is in Amerika, de ba kermat van het basketbal, beter mogelijk dan hier. Dat is wel het hoofdmotief voor mij geweest om te besluiten naar Amerika te gaan, beter worden. Daarnaast tellen mee, de ervaring die je daar opdoet, de beurs die ik kan krij- gen. In die beurs is alles inbegre pen, huisvesting, eten, zakgeld enz., want naast basketballer ben ik daar ook student. Sommige universiteiten hechten daar geen belang aan, ik heb me mijn keuze laten leiden door zowel de sport- als de studiemogelijkheden. Ik wil tenslotte ook nog wat leren". Ook hier weer dat weldoordachte. De brievenstroom heeft hem het hoofd niet op hol doen slaan. De LEIDEN - De Leidse basketballer Hans van Rooden heeft een aanbod van de Amerikaanse Western Kentucky University om daar te komen spelen en studeren aanvaard. De 19-jarige aan voerder van het Nederlands jeugdteam en de af gelopen jaren speler van Mercasol, vertrekt op 4 augustus naar de Verenigde Staten. Hans van Rooden ziet dan een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Halts van Rooden: Ik tail de limiet van mijn kunnen halen". mooie vrouwen van Hawaii, de goudgele kusten van Florida werden genegeerd als het. ging om het kiezen van de juiste uni versiteit. Begin juni waren er nog twee over Western Kentucky en August College. Kort aaana voegde zich daar onverwacht nog een bij. Westminster CoL HaflS JclCObS lege uit Salt Lake City in Utah, waar ex-Mercasols coach Barry Hecker volgend Seizoen de scep ter gaat zwaaien. 'Met de komst van Bob Heuts naar BS Leiden is alles eigenlijk be gonnen. Hij sprak erover dat ik het eens in Amerika zou moeten proberen. Een jaar later kwam Harry Pappas endie was een warm voorstander van het idee. Hij introduceerde mij bij ver schillende Amerikaanse univer siteiten, die wel belangstelling toonden. Ik heb zelf enkele uni versiteiten benaderd, met onder andere Harry Pappas als referen tie. Daarnaast kwamen er ook aanbiedingen van universiteiten langs andere wegen binnen". Hans van Rooden doet zijn zegje uiterst zakelijk. Hij heeft het nieuws uit Amerika lange tijd voor zich gehouden en pas toen hij de tijd rijp achtte het aan de publiciteit prijsgegeven. Zoals de meeste dingen die hij aanpakt. handelt hij ook het vraaggesprek weldoordacht af. Met zekere trots toont Hans van Rooden een schoenendoos vol met brieven, verzoeken om inlichtingen en aanbiedingen van tientallen Amerikaanse universiteiten. Geen sinecure, zo'n schoenen doos, want Hans van Rooden leeft op grote voet maat 48. Serieus Wat eerst schuchter begon, met wat oriënterende brieves naar de overkant van de grote plas, is in anderhalf jaar uitgegroeid tot een uiterst serieuze zaak. De laatste maanden is er flink aan Hans van Rooden getrokken. Mercasol wilde hem eigenlijk niet kwijt, vijf andere Nederlandse clubs zagen hem graag komen en in Amerika ging er bijna wekelijks een brief richting Leiden. Hans van Rooden werd, zo zegt hij zelf, "steeds gekker" van het idee om zijn basketballoopbaan elders voort te zetten. Hij voegt eraan toe: Open kaart Wat Hans van Rooden deed beslui ten om maar niet naar Augusta te gaan gold niet voor Western Ken tucky. De universiteit uit fow ling Green speelde van het begin af aan open kaart en de correpon- dentie verliep met uitzondering van een keer dat Kentucky vergat om een brief met de luchtpost mee te geven zonder haperingen. Hilltoppers Het is uiteindelijk Western Ken tucky geworden, waar Hans van Rooden de roodwitte kleuren van de "Hilltoppers" zal gaan verde digen. Zonder moeite geeft hij een toelichting op zijn keuze "Westminster viel als eerste weer af. Ik had zo mijn twijfels. Ik wist dat Bany Hecker een goede trainer is, maar als coach is hij nog wel eens opvliegerig en Walker Banks, vorig seizoen korte tijd speler bij Mercasol, zorgde voor de introductie brief. Aan vullende informatie kreeg Ken tucky van" Pappas en Ray Bo- werman. "Western Kentucky was soor de verhalen van Banks en Bower- man al direct geen onbekende voor mij. Ik wist dat zowel het studie- als het sportprogramma goed waren. Ik kreeg alle infor matie die ik wilde hebben en ook Quinn zag mogelijkheden voor Jim Richard, hoofdcoach-van de Hilltoppers.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17