Bernard Thevenet door de roem 'Vernietigd.. Prajoux gemakkelijk langs Moore Prominenten aan start in Acht van Chaam TOUR IN CIJFERS Leveraandoening excuus voor uitvallen Van der Capellen is net op tijd wakker Opnieuw verrassing in tennistoernooi Melkhuisje VRIJDAG 16 JULI 1976 Uitslag negentiende etappe van Sainte-Foy-La-Grande naar Tulle, afstand 219,5 kilometer 1. Hubert Mathis (Fra-Van Vaerenberg) 6.46.- (gem. 32.430 km p uur), 2. Paolini (Ita-Chiappano) op 7 minuten. 3. Vianen (Ned-Caput), 4. Passuelo (Ita-Cribiori), 5. Donato Guliani (Ita-Fontana), 6. Menendez (Spa- Velez), 7. Martos (Spa-Velez), 8. Ge net (Fra-Caput), 9. Torres (Spa- Saura), 10. Martin (Fra-Guimard). Op 6 seconden: 35. Karstens (Ned- Post), 42. Pronk (Ned-Post), 47. Zoetemelk. Op 9.11: 85. Raas (Ned-Post), op 15.04: 87. en laatste Van den Hoek (Ned-Post). De enige uitvaller was Thevenet (Fra-De Muer). Algemeen klassement: 1. Van Impe (Bel-Guimard) 103.06.20, 2. Zoetemelk (Ned-Caput) op 4.33, 3. Delisle (Fra-De Muer) op 11.25, 4. Poulidor (Fra-Caput) op 11.55, 5. Riccomi (Ita-Chiappano) op 11.57, 6. Pollentier (Bel-Driessen) op 13.03, 7. Maertens (Bel-Driessens) op 13.28, 8. Galdos (Spa-Velez) op 14.20, 9. Bertoglio (Ita-Fontana) op 14.24, 10. Pesarrodona (Spa-Velez) op 15.46, 11. Lopez-Carril (Spa- Velez) op 17.41, 12. Panizza (Ita- Chiappano) op 17.49, 13. Martins (Por-Velez) op 18.07, 14. Ocana (Spa-Saura) op 19.56, 15. Bellini (Ita-Cribiori) op 22.23, 16. Torres (Spa-Saura) op 23.03, 17. Martin (Fra-Guimard) op 24.00. 18. De Witte (Bel-Cribiori) op 30.25,19. Ju- lien (Fra-Anglade) op 32.44, 20. Bouloux (Fra-Lapebie) op 34.15.23. Pronk (Ned-Post) op 40.46, 75. Via nen (Ned-Caput) op 2.07.45, 83. Karstens (Ned-Post) op 2.27.35, 84. Raas (Ned-Post) op 2.30.11. 87 en laatste Van den Hoek (Ned-Post) op 2.56.36. Dagploegen klassement: 1. Van Vaerenberg 20.34.48, 2. Caput op 5.36, 3. Velez z.t., 11. Post op 8.24. Algemeen ploegenklassement: 1. Velez 3.10.14.05, 2. Caput op 10.49, 3. De Muer op 21.21, 13. en laatste Post op 2.41.00. Bergklassement: 1. Bellini 159 punten, 2. Van Impe 153, 3. Zoete melk 97. r Thevenet, die de strijd tegen de CHAAM - Francesco Moser, de Italiaanse kampioen, zijn landgenoot en oud-wereldkampioen Felice Gimondi (win naar van de Giro) en de Belgen Roger de Vlaeminck, Walter Planckaert (winnaar van de Ronde van Vlaanderen), Mare Demeyer (winnaar van Parijs-Roubaix), Walter Godefroot (winnaar van Bordeaux-Parijs) en André Dierickx zijn de meest prominente renners, die woensdag 21 juli uitkomen in de Acht van Chaam. NOG EVEN 17JULL2teETAPPE.lA5kn Aheuvel MONTARGIS •X-rovitai Nering TULLE - De ontluistering voor Bernard Thevenet was compleet. De veelvuldig gelauwerde Tour-winnaar van het vorig jaar, de enige die Eddy Merckx in 's werelds grootste rondrit versloeg, stapte in de 19de rit totaal ontmoedigd uit de Ronde. 'Nanard', die nog nimmer het evenbeeld was geweest van twaalf maanden geleden, liet de karavaan tus sen St. Foy-la-Grande en Tulle dicht bij het dorpje Martel in de steek. Voor hem had de marteling al lang genoeg ge duurd, omdat hij een lichte graad van geelzucht had. De organisatoren van de Acfrt van Chaam, het enige Nederlandse cri terium dat voorkomt op de interna tionale wielerkalendergrijpen naast Lucien van Impe en Freddy Maertens, omdat er een afspraak tussen de internationale managers bestaat dat de meest op de voor grond tredende Belgen in de Ronde van Frankrijk naar Sint Pieters Woluwe toekomen, dat altijd op de zelfde dag als Chaam een profwed strijd houdt. Chaam, dat ook nog José Pesarro dona, winnaar van de Ronde van Spanje, of diens landgenoot Fran cisco Galdos aan het vertrek krijgt, heeft dit jaar bovendien de pech dat het aantal beschikbare Fransen, Spanjaarden en Italianen met Sint Pieters Woluwe gedeeld moet wor den. Dit in tegenstelling tot voor gaande jaren, toen de beste buiten landers in beide plaatsen reden, hetgeen mogelijk was, omdat de wedstrijd in het Belgische plaatsje altijd 's avonds werd gehouden. Omdat de eerste woensdag na de Ronde van Frankrijk nu echter een nationale feestdag woensdag in België is, vindt de wedstrijd over dag plaats. Reputatie Van de Nederlandse profs komt ie dereen met enige reputatie, zoals Zoetemelk, wereldkampioen Kui per, nationaal kampioen Raas, Karstens (etappewinnaar in de Tour), Knetemann, Pronk, Priem en Smit in Chaam aan de start. De ploegen van Frisol en TI-Raleigh mogen overigens niet meer dan tien coureurs inzetten, om dat de organi satoren willen voorkomen dat het evenwicht verstoord wordt. Vierde remise Genua Sosonko BIEL - Evenals in zijn drie voor gaande partijen, heeft de Neder lander Sosonko ook zijn partij in de vierde ronde van het interzonale schaaktoernooi in Biel remise ge speeld. Ditmaal deelde hij het punt met de Israëliër Liberzon. De partij tussen de Russen Petrosjan en Tal eindigde eveneens in remise. De leiders van het klassement, Smis- lov en Portisch besloten ook de punten te delen. De Argentijn Diaz moest gisteren zijn vierde achte reenvolgende nederlaag Thevenet wenste niet een meer naar een ziekenhuis te worden overgebracht, omdat hij zelf pre cies wist wat hij mankeerde. "Ik ga direct naar huis. Morgen of over morgen ga ik wel naar het hospitaal voor een onderzoek". Bernard Thevenet kan zijn (gedwongen) ne derlaag maar moeilijk verkroppen. Eens te meer liet de 28-jarige Fransman zien, hoe groot Eddy Merckx wel is. Want de Belg, die hem vijfmaal als Tour-winnaar voorging, accepteerde in de 62ste editie van de Ronde als een kam pioen zijn nederlaag. Bernard Thevenet kan dat niet. Avanaf de eerste dag begreep de boerenzoon dat zijn uitmuntende prestatie in de Dauphine slechts een bevlieging was geweest. Daar toonde hij zich de kampioen van een dag. Want in het nieuwe Tour-spektakel moest Thevenet telkens wat toegeven op Lucien van Impe en Joop Zoete melk, die de Ronde dit jaar beheer sten. Slechts één dag, naar Mont- genevre, deed Thevenet wat er van hem mocht worden verwacht. Hij bleef het illustere tweetal als een schaduw volgen, om toen achter Zoetemelk naar een tweede plaats van de etappe te sprinten. Slechts even werd gedacht, dat Thevenet zich nog in deze Tour zou herstellen. Maar de waarheid kwam voor goed in de zwaarste Pyre- neeénrit aan het licht. Juist op de plaats waar hij het jaar ervoor een belangrijke stap naar zijn overwin ning zette ging Thevenet moede loos ten onder. In de daarop vol gende ritten en de race tegen de klok liep zijn achterstand zelfs op Door Hans Coolejrem tot bijna een half uur. Thevenet, door de Fransen evenwel nog met handgeklap begroet, was terugge keerd in de anonimiteit. En dat kan 'Nanard'juist het moei lijkste verteren. Opgegroeid als een eenvoudige jongen kon hij na zijn belangrijkste zege in z'n wielercar- rière de roem niet aan. "Glorie is uiteindelijk veel belangrijker dan geld", liet hij zich eens ontglippen. Maar de roem vernietigde eveneens wielrenner Bernard Thevenet, die in de afgelopen winter weliswaar twee zesdaagsen reed, maar niet opgewassen bleek tegen de talloze feesten en recepties, die ter ere van hem werden gehouden. Zelfs de commandowisseling in de Peugeot-poeg, waar De Muer de te vriendelijke Gaston Plaud ver drong, heeft Thevenet in zijn af gang niet kunnen helpen. Zelf was hij tevreden met De Muer, die niet alleen als ploegbaas een strakke leiding voor staat maar ook meer verstand heeft van taktiek, strate gie en bovenal Fietsen. "Wat ik tekort kom om sterk te zijn, dat vult hij aan", liet hij nog in het klassieke voorjaar weten. Maar Thevenet kwam in het hoog tepunt van het seizoen zoveel te kort, dat ook de slimme De Muer het manko niet kon compenseren. Daarom zocht Thevenet naar uit vluchten om zijn falen te verdoeze len. "Iedereen verwacht van mij dat ik opnieuw de Ronde win. Daar ben ik niet tegen bestand. De druk van Raas praat ruzie goed uit TULLE - Het stond bij voorbaat vast, dat in de etappe naar het centraal massief weinig te ge beuren stond, omdat de zon nog feller brandde, dan tijdens de tropische start van de Tour. Het peloton hield een wandeltempo aan. om zo nu en dan op het zacht geworden asfalt tot wat afwisseling te komen. Jan Raas had nu tijd genoeg om met Freddy Maertens de ruzie van Bordeaux uit te praten. De groene truidrager: "Ik heb mis schien wel wat te veel gezegd in de opwinding na de finish. Voor mij is de zaak echter afgedaan". En de Nederlander: "Ik heb een tijd lang met Maertens gespro ken. Echt, ik heb nimmer de bedoeling gehad om hem te hinderen. Ik zag het niet eens, omdat ik een andere positie zocht. Maar alles is uitgesproken". Ook Joop Zoetemelk was blij, dat de rit nauwelijks een ge middelde van 33 kilometer haalde. "De ontsteking bezorgt me nog veel pijn. Aangezien de zweer niet rijp wil worden heeft de dokter er nog niets aan kun nen doen. Ik draag nu een broek van Brooklyn, omdat daar schuimrubber in zit. Het helpt een klein beetje mee om de pijn te verteren". Over igens leende Eddv Mercks ook z'n koersbroek, toen hij in de Giro hetzelfde euvel moest Bert Pronk was eveneens bij, dat hij Tulle zonder al te veel moeilijkheden had bereikt. "Ik heb de hele weg last van m'n maag gehad" vertelde de Sche- veninger nadat hij opnieuw in z'n witte trui was gehuldigd. "Ik denk, dat ik iets verkeerds heb gegeten. Ik ben constant misse lijk met steeds de neiging om te braken". Voor Gerard Vianen liep de ne gentiende rit nog het beste af. Niet alleen spurtte hij na Pao lini naar een derde positie, maar hij zorgde er met ploeggenoot Jean Pierre Genet voor, dat er enige achterstand kon worden weggewerkt in het ploegen klassement. Vianen die kort voor de finish met nog acht man kon wegspringen wist echter, dat de Fransman Hubert Mathis zeven minuten eerder een solo van ruim zeventig kilometer als etappewinnaar had beëindigd. De Franse tweedejaars prof mocht dat, omdat zijn equipe in drie weken tijd nog maar veer tienhonderd gulden heeft ver diend. Niet alleen casseerde Mathis nu 660 gulden als rit winnaar maar hij kreeg ook nog eens de prijs voor de meest strijdlustigste renner van de dag. De kassa rinkelde voor op nieuw 300 gulden. de publieke opinie is te groot voor mij. Daar kan ik niet tegen". Met als slot de lichte leveraandiening, waardoor de eens gevierde The venet zijn belangrijkste motief had gevonden om met enig excuus zijn nederlaag niet tot in Parijs als een kwelling te behoeven ondergaan. Bernard Bourreau en Regis Ovion bleven nog bij hem, toen Thevenet in de eerste tempoversnelling van het peloton in midden-Frankrijk achterbleef. Toen de snelheid weer aanzienlijk daalde kon Thevenet weer aansluiten, om na een kleine 150 kilometer er toch de brui aan te geven. Bernard Thevenet in 1975 nog de grote overwinnaar op de Champ Elysees zal zondag niet de vernedering behoeven te onder gaan als een van de naamlozen in het peloton op de grote Parijse bou levard k- Oud-wereldkampioen Gimondi, winnaar van de Giro '76, start ook in Chaam. HILVERSUM-Onthutst stapte Ray Moore de baan af: "Toen ik in de eerste set van een 5-1 achterstand terugkwam tot 5-4 geloofde ik weer even in m'n kansen, maar toen ik de set alsnog met 6-4 verloor was dat weer een mentale dreun. Die kwam ik in de tweede set eigenlijk niet meer te boven. Ik heb vandaag niet best gespeeld, al was Prajoux erg goed in vorm", aldus Moore, nadat hij via een twee-sets nederlaag het plaatsingscomité dat hem als derde op de lijst zette met een nieuwe verrassing had geconfronteerd. LISSE - "Ik stond niet best te spe len, hoor "aldus het commentaar van Wolberink na zijn drie-sets ne derlaag in het tennistoernooi van Lisse tegen Arnold van der Capel len, 6-0,4-6,4-6, na 2-0 in de tweede set". Arnold maakte in het begin enorm veel fouten. Toen hij wat rustiger ging slaan en bovendien mijn service minder werkte, ging het gelijk op. Met dat verschil dat hij de beslissende punten scoorde". Rustig spelen was ook de basis van de winst, die Bob van Overbeeke behaalde tegen collega- "hardhitter" Charles Asselfcergs, 7-6, 6-3. Laatstgenoemde vol hardde in zijn opvatting dat er pas "lekker" kan worden getennist wanneer de bal over het net wordt geranseld. Dat deed hij zelfs bij hoge en diep in het achterveld neerdalende lobs van Overbeeke. De missers, die natuurlijk niet uit bleven, werden door Van Over beeke dankbaar geaccepteerd. Jammer dat Asselbergs niet wat meer beheersing weet op te bren gen, want hij kan tennissen. Dick Hvlkema, in het herenenkelspel C uitgeschakeld door Dolf Beelen, 6-7,6-4,4-6, in een overigens goede partij, legde in het herenenkelspel B de Unicummer Har Meijer in de tweede set het vuur na aan de sche nen, 6-1, 6-4. In die set stond Hvl kema zelfs met 3-1 en 4-2 voor en dat kwam echt niet alleen door het in die fase mindere spel van Meijer, die tijdens die set herhaaldelijk op luide toon verkondigde dat hij "uit zijn tenen liep te tennissen". De routine van Meijer gaf echter op de kritieke momenten de doorslag. Tegenstander van Meijer in de vol gende ronde is Benjamin Ruvse- naars, die het heel wat moeilijker had om overeind te blijven. Jan de Groot pakte tegen hem de eerste set met 6-2, maar moest daarna capitu leren, 3-6, 1-6 voor Ruysenaars. In het damesenkelspel C werd de nr. 1 geplaatste Bernadette Tombrok door Smolders verrassend uitge schakeld: 6-7, 5-7. Bernadette Tombrok sloeg in de tiebreak van de eerste set op setpunt een ace, maar omdat er een bal van de naastgelegen baan juist toen over- rolde, werd een let gegeven. Dat knakte Bernadette Tonbrok. Door Hans Koster Het verlies van Moore tijdens de in ternationale Nederlandse kam pioenschappen op de knusse banen van het Hilversumse Melkhuisje, kon echter moeilijk onverdiend worden genoemdDaarvoor was hij immers te zwak op dreef; en speelde de niet geplaatste Chileen Belus Prajoux een te gedegen partij tennis Het werd overigens wel een confrontatie waarin beide spelers hoogst zelden van de base-line vandaan kwamen. Prajoux nam in het eerste bedrijf een 5-1 voorsprong, maar moest toch toestaan dat Moore naar 5-4 terugkrabbelde. Verder kwam Moore echter niet 6-4. In het begin van de tweede set leek hij aanvan kelijk iets terug te gaan doen, maar via enkele slordige slagen verloor hij de eerste game opnieuw. Pra joux behield zijn service-game en brak vervolgens wederom door die van Moore. Hetzelfde gebeurde in de daaropvolgende games, zodat de Chileen via 6-0 zich plaatste voorde halve finales van het enkelspel. De als tweede geplaatste Hongaar Belazs Taroczy had precies 55 mi nuten nodig om tot de halve eind strijd door te dringen. Met 6-2 en 6-1 liet hij weinig heel van de illu sies die de Franse Jean Caujolle mogelijk had gekoesterd. Bij het dubbelspel ging het als tweede geplaatste koppel Bob He- witt/Paul Kronk bijna onderuit tegen Mark Edmondson/John Marks. Al leek het daar in de eerste set niet op toen Hewitt en Kronk snel naar 6-0 winst doorstoomden. Vooral Edmondson acteerde in die fase van de strijd bijzonder zwak en deponeerde de bal veelvuldig in het net of buiten de lijnen. In de tweede set putte met name Marks, dezelfde speler stootte Fred Hemmes uit het enkelspeltoernooi, zoveel moed uit zijn eerste gewon nen service-game, dat het spel van de Australiër er direct beter op werd, want ook Edmondson ging zuiverder spelen. Tot 4-4 ging het gelijk op en bij 5-4 viel de beslis sing. Er ontstond een discussie rond een eerste service van Paul Kronk, waarbij met name Hewitt zich nogal opwond. Toen de set met 6-4 in het voordeel van Edmondson en Marks was beslist reageerde Hewitt zijn ongenoegen daarover op een van de linesman af. Bij het wisselen van het net dreigde hij zelfs: "Haal die grijns van je gezicht of anders sla ik mijn racket erop kapot". Scheidsrechter Eric Savalle moest hem tot de orde roepen. Het ritme was er daarna bij de favorieten voor de zege even uit. Ze kwamen in de beslissende set zelfs met 2-1 achter. Daarna werd er echter weer bijzon der geconcentreerd gespeeld. Met name Kronk scoorde via enkele bij zonder harde passeerslagen veel. Het was dan ook spoedig 6-4 voor Hewitt en Kronk. Organisator Jan Mulder blikte gis teren overigens veelvuldig tevre den rond. Hij had er dan ook alle reden voor. De eergisteren bijge bouwde tribune was gistermiddag ook tot de laatste plaats bezet. "Een bewijs dat de belangstelling erg groot is en als het weer zo blijft is het tijdens de finaledagen compleet uitverkocht. Dan kunnen we zon dermeer van een geslaagd toernooi spreken". Uitslagen: Kwartfinales herendubbelspel: Fibak (Pol.)/Taroczy (Hon) walk over, Hewitt (Zaf)/Kronk (Aus)-Edmondson/Marks (Aus) 6-0, 4-6, 6-4, Battrick (Gbr)/Moore (Zaf)-Robinson/Diysdale (Gbr) 6-4, 6-4, Cano (Arg/Pr^joux (Chi)-Cornejo/Pinto-Bravo (Chi) 7-5, 6-4. Elly Vessies-Appel heeft zich gis teren geplaatst voor de halve fina les van het internationale tennis toernooi in Kitzbuhel. Zij versloeg de als tweede geplaatste West- 00* Hewitt: "Haal die grijns van je gezicht anders sla ik mijn racket er op kapot." duitse speelster Katja Ebbinghaus in drie sets: 3-6,6-4,7-5. In de halve finales komt zij uit tegen de Roe meense Virginia Ruzici, die de als vierde geplaatste Brigitte Cuypers (Zaf) in drie sets uitschakelde: 3-6, 7-5, 6-1. De andere halve eindstrijd gaat tussen Wendy Tumbull (VS), die geen moeite had met Helena Anliot (Zwe) en Annette du Plooy (Zaf), die won van de Westduitse Hedi Eisterlehner.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13