CHAOTISCHE ROEILOTING j Enith Brigitha in serie met Peyton .O Taiwan-kwestie ook in Fifa Bolhuis draagt de Nederlandse vlag Spelen nu gered met Canadese concessie Voor 100 meter vrij van zondag Nederlanders zien "echt wel plaatsen in de halve finales" De eerste problemen ontstonden toen Italië verzuimd had zijn twee zonder stuurman af te melden en deze volgens het lot werd ingedeeld. Een vertoornde Riolo liet daarop voorbereidingen maken voor een nieuwe indeling. Daarna was de Zwitser echter zo uit zijn concentra tie geraakt dat hij fout na fout maakte. Slechts met de nodige hulp van de afgevaardigden in het duis tere, bedompte bioscoopzaaltje kwam de procedure met veel zij sprongen toch nog tot een goed ein de. Bij de heren kan men amper con clusies verbinden aan de indeling voor de voorwedstrijden, die zon dag worden gehouden. Immers, in beide gevallen - slechts de vier met stuurman van Laga en de twee zon der van Nereus zijn ingeschreven - gaan in series waarin vijf boten van start gaan alleen de laatste en de voorlaatste deelnemer niet over naar de halve finales. Willem Boe- schoten en Jan van Woudenberg, goed voor Neerlands enige (bron zen) medaille tijdens de wereld kampioenschappen van 1975 in Nottingham, zijn bij de heren zon der twijfel de sterkste troef. Toch blijft het de vraag of de Nereus twee die derde plaats zal kunnen pak ken. In de Oostduitsc tweeling Bernd en Joerg Landvoigt, wereld kampioen en voorts getooid met vele lauweren, en de Russische boot heeft de Amsterdamse forma tie bijzonder sterke tegenstanders. "Denemarken moeten we kunnen pakken", aldus chef d'équipe ir. Gerrit Meester. Maar die boot van de Verenigde Staten, daarvan ken ik werkelijk de kracht niet". De Laga-vier ontmoet onder meer op de openingsdag de wereldkam pioenen uit de Sovjet Unie. Betere perspectieven bieden Italië en Frankrijk als tegenstander. De Delftenaren lieten de Fransen on der meer in Luzern en Duisburg achter zich en Italië werd eveneens op de Rotsee verslagen. "Ik zie echt wel plaatsen in de halve finales", aldus Gerrit Meester, "vergeet niet dat die twee van Nereus een ploeg is die wel het een en ander gepres teerd heeft." Bij de dames zal in vrijwel alle ge vallen de weg naar een eventuele eindstrijd wel gaan via de herkan singen. Wellicht heeft de dubbel twee van RIC nog de beste moge lijkheden voor een directe plaat sing. "Het had heel wat slechter ge kund", stelde Wil Lippits, chef d'équipe van de dames, opgelucht vast toen het lot zijn werk had ge daan. "De Bulgaren zullen wel onze sterkste tegenstander zijn. We heb ben dit jaar alleen zo erg weinig vergelijkingsmateriaal van de Oos- teuropese landen." De vier met stuurvrouw van de So vjet Unie, op de Koninklijke onge naakbaar. zal de Nereus/Orca/Triton-ploeg zonder twijfel van een direct bereikte plaats bij de laatste zes afhouden. Ingrid Munneke - Dusseldorp treft een serie waarover de Groningse skiffeuse beslist niet ontevreden zou behoeven te zijn. Ware het niet dat zij als enige tegenstandster van formaat Christine Scheiblich treft. De wereldkampioene uit Oost- Duitsland is zonder twijfel de voor naamste kanshebster voor de gou den medaille in het "e t Arie Klem (I) en Evert Kroes dragen hun roeiboot (vier met stuurtnan) naar het water om te gaan trainen. Resteert de Nederlandse combina tie acht. Met Oost Duitsland en de Verenigde Staten onder meer als tegenstander staat de weg naar de herkansingen eigenlijk al zonder meer vast. "Een drama is dat niet", zei Wil Lippits nuchter, "tenslotte gaan er van de acht ingeschreven ploegen zes over naar de eindstrijd. Boven dien het direct plaatsen betekent datje in drie dagen geen wedstrijd vaart. En daar ben ik eigenlijk ook niet zo'n voorstander van." De loting voor de series van het roeien voor heren en dames, die zondag 18 en maandag 19 juli wor den gehouden, heeft voor de Neder landse deelnemers het volgende re sultaat opgeleverd: Heren (de nummers een, twee en drie gaan over naar de halve fina les): Vier met stuurman: Eerste serie: Frankrijk. Italië, Ne derland (Laga), Sovjet Unie en Bul garije. Twee zonder stuurman: Eerste serie: Verenigde Staten, Oost Duitsland, Denemarken, So- MONTREAL - De politieke pro blemen, die voorafgaan aan de Olympische Spelen in Montreal spelen ook in de voetbalwereld. Vrijdag is een vergadering van de internationale voetbalfeder atie (FIFA), waarin zal worden gestemd over de toelating van communistisch China. Taiwan zou daarvoor moeten wijken. FIF A-voorzitter Joao Have- lange (Bra) zei gisteren, dat het bestuur bij het congres het toela ten van China zou aanbevelen. Het FIFA-congres zal ook pra ten over een ban van Zuid- Afrika. Voorts zal een verzoek van Israël behandeld worden om toegelaten te worden tot de Europese voetbalfederalie, de UEFA. Hiervoor is een veran dering nodig van het UEFA- reglement, dat zegt dat niet- Europese landen geen lid kun nen zijn. vjet Unie, Nederland (Nereus- Boeschoten/Van der Horst) Dames (winnaars van elke serie gaan over naar de eindstrijd) Vier met stuurvrouw: Tweede serie: Nederland (Ne- reus/Orca/Triton). Bulgarije, Cana da, Sovjet Unie. Tweede serie: Nederland (Ric- Vissers/Klaasse). Bulgarije, Tsje- cho Slowakije, Frankrijk en Oos tenrijk. Tweede serie: Verenigde Staten, West Duitsland, Noorwegen, Ne derland (Ingrid Munneke - Dussel dorp Aegir), Oost Duitsland. Achten: Tweede serie: Oost Duitsland, Ne derland (Nereus/Njord/Phocas/De Hoop/'t Spaarne/Argo), Verenigde Staten, Polen. MONTREAL-André Bolhuis zal morgenmiddag bij de openingsceremonie van de Olympische Spelen fungeren als drager van de Nederlandse vlag. Het besluit dat de aanvoerder van het hockeyteam als vlaggedrager zal optreden werd na onderling overleg genomen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Evert Kroon dit zou doen. De doelman van het waterpolo- team,die aanzijn derde Spelen begint,vond het een bijzondere eer. Coach Ivo Trumbic was echter van mening dat het met het oog op de wedstrijd Nederland-Mexico, die zondagmiddag wordt gespeeld, niet verstandig is dat Kroon de vlag zou dragen. Daarop viel de keuze op Bolhuis. Het Nederlands hockeyteam heeft de oefenwedstrijd van gisteren ge bruikt om te bewijzen dat het nog in staat is doelpunten te maken. Tegen Kenya, dat niet in de Nederlandse groep is ingedeeld, werd het 6-0 na een ruststand van 2-0. De doelpunten kwamen op naam van Wouter Leefers (22e minuut), Paul Litjens (33e en 42e minuut), Hans Kruize (64e minuut) en Theodoor Doyer (67e en 68c minuut). VRIJDAG 16 JULI 1976 MONTREAL - De premier van Canada, Pierre Trudeau, heeft de Olympische ploeg van Taiwan gisteravond een compromis aangeboden. De atleten mogen op de Olympi sche Spelen onder eigen vlag en nationaal volkslied uitko men. Maar, zo verklaarde Tru deau op een persconferentie in Ottawa, de Canadese rege ring staat niet toe dat het team uit Taiwan zich als de repu bliek China presenteert. Het compromis geldt niet al leen voor de vijf atleten, die al in Canada zijn, maar ook voor de overige atleten, die zich nog in de Verenigde Staten bevin den. Het antwoord van Taiwan op dit aanbod is nog niet bekend. De vertegenwoordigers van Taiwan hebben van het ge bruik van de officiële bena ming "Republiek China" nooit willen afzien. Op de persconferentie deelde Trudeau nog mee: "De Tai- wanezen kunnen elke muziek spelen, die zij willen. Zij kun nen met elke vlag zwaaien, die zij willen. Maar zij kunnen niet optreden als vertegenwoordi gers van de Republiek China, of zij nu met zeven, zeventig of zevenhonderd atleten in Mon treal uitkomen. Bevredigend De Verenigde Staten zal nu definitief deelnemen aan de Olympische Spelen. Verte genwoordigers van het land hadden in een eerder stadium gezegd te overwegen zich te rug te trekken, als Taiwan zou worden geweigerd. Philip Krumm, voorzitter van het Olympisch Comité van de Verenigde Staten, vond de op lossing, die de Canadese rege ring heeft voorgesteld om het conflict te beëindigen, bevre digend. Gehavend en wel is de Olym pische beweging daarmee uit de ernstigste crisis van 3e laatste decennia te voorschijn gekomen. De Spelen zullen doorgaan. Met of zonder Tai wan. Maar die vraag is van on dergeschikt belang geworden. Het enige positieve, dat van de hele affaire gezegd kan wor den, is dat de kwestie Taiwan het podium van het wereldto neel zo lang bezet heeft ge houden dat er voor de Afri kaanse landen geen tijd over blijft iets te doen dat de voor pagina's van de pers haalt. "De zaak is gepiept. We kunnen er een biertje op nemen", meldde het Nederlandse IOC- lid Jonkheer van Karnebeek opgelucht na urenlange ver gaderingen. In dezelfde geest sprak IOC-voorzitter Lord Kil- lanin. Deze haastte zich het woord te geven aan Flip Krumm, de man, die de hef tigste gevechten op de barri cade uitvocht Geruggesteund door president Ford, die hem drie a viermaal per dag opbel de, zette de voorzitter van het Amerikaans Olympisch Co mité het voortbestaan van de Spelen op het spel. Want daar kwam zijn dreigement terug trekking van het 600-man tel lende Amerikaanse contin gent, op neer. Het Ameri kaanse Olympische Comité had zich zo zeer met de zaak van Taiwan verbonden, dat de Spelen alleen nog gered kon den worden door een stap te rug van de Canadese regering. En deze werd tenslotte ge daan. Effect De opening kwam in de loop van donderdag. De Canadese minister-president Jean Tru deau, die tevoren geen krimp had gegeven, gaf toe. Telefo nisch gaf hij Lord Killanin te verstaan, dat vlag en volkslied van de Chinezen voor hem geen probleem meer vormden als ze maar zouden opmarche ren achter een bord met de naam Taiwan erop. Het Tai wanese IOC-lid HSU veegde het compromis-voorstel van de tafel. Maar het effect was er niet minder om. Het gaf de Amerikanen gelegenheid zich zonder al te groot gezichtsver lies uit de affaire terug te trek ken. De grootste bedreiging van de Spelen was afgewend. Contrasten te over in het Olympische dorp. De Turkse gewichtheffer Ozdemis lijkt een dwerg naast de Russische basketbalreus Jigilly. MONTREAL - Gisteravond is in Montreal op de serie indeling bekend gemaakt voor de Olympische zwemwed strijden. Op de eerste dag, zondag 18 juli, komen voor Ne derland Annelies Maas, Ineke Ran en Enith Brigitha op de 100 meter vrije slag dames in actie. Annelies Maas is in de vierde serie onder meer ingedeeld met de Amerikaanse Shirley Babashoff, die al eens 56.90 seconden liet afdruk ken. Zwemmer René v. d. Kuil speelt met een surfplank in het Olympisch zwembad. De indeling van de Nederlandse dames en heren is als volgt: Zondag 18 juli: Vierde serie 100 meter vrije slag dames: Annelies Maas (59.20) met onder andere Shirley Babashoff (VS, 56.90). Zesde serie 100 meter vrije slag dames: Ineke Ran (58.90) en Enith Brigitha (56.70) met onder andere Kim Peyton (VS, 57.70). Zesde serie 200 meter vlinderslag heren: Ronald Woutering (2.08.60) met onder andere Roger Pvttel (DDR, 1.59.60). Maandag 19 juli:Eerste serie 200 meter vrije slag heren: René van der Kuil (1.56.50) met onder andere Sergej Kopljakov (Sov. 1.53.30). Vijfde serie 200 meter vrije slag he ren: André in 't Veld (1.57.60) met onder ander Peter Nocke (Wdl., 1.51.80). Vijfde serie 200 meter vlinderslag dames: José Damen (2.19.20) met onder andere Rosemarie Gabriël (DDR, 2.11.20). Vierde serie 1500 meter vrije slag heren: Henk Elzerman (16.00.60) met onder andere Stephan Holland (Aus 15.10.80). Dinsdag 20 juli: Derde serie 400 meter vrije slag dames: Linda Faber (4.20.30) en Annelies Maas (4.19.70) met onder andere Kathy Heddy (VS, 4.17.10). Eerste serie 200 meter vlinderslag heren: Kees Vervoorn (58.50) met onder andere Bruce Robertson (Can, 55.60). Vierde serie 100 meter rugslag da mes: Enith Brigitha (1.05.50), met onder andere Antje Stille (DDR, 1.01.60). Vijfde serie 100 meter rugslag da mes: Diane Edelijn (1.05.40) met onder andere Ulrike Richter (DDR 1.02.00.). Woensdag 21 juli: Derde serie 100 meter vlinderslag dames: Ineke Ran (1.05.00) met on der andere Kornelia Ender DDR, 1.02.00). Vijfde serie 100 meter vlinderslag dames: José Damen (1.04.90) met onder andere Rosemarie Gabriël (DDR 1.01.30). Vijfde serie 200 meter schoolslag dames: Wijda Mazereeuw (2 39 40) met onder andere Carola Nitschke (DDR 2.36.10) en Karla Linke (DDR 2.37.80.). Donderdag 22 juli: Zesde serie 100 meter schoolslag dames: Maritzka van der Linden (1.16.20) en Wijda Mazereeuw (1.15.60) met onder andere Carola Nitschke (DDR 1.11.90). Vierde serie 400 meter vrije slag he ren: Henk Elzerman (4.01.60) met onder andere Stephan Holland (Aus, 3.57.10). Zevende serie 400 meter vrije slag heren: René van der Kuil (4.03.20) met onder andere Brian Goodell (VS, 3.53.00). Vierde serie 200 meter vrije slag dames: Enith Britigitha (2.01.20) met onder andere Jennifer Hooker (VS. 2.03.50). Vijfde serie 200 meter vrije slag dames: Annelies Maas (2.05.20) met onder andere Shirley Babashoff (VS, 2.00.60). Zesde serie 200 meter vrije slag dames: Ineke Ran (2.06.80) met on der andere Kornelia Ender (DDR, 1.59.70). Zaterdag 24 juIi:Derde serie 200 meter rugslag heren: Karim Abdul Ressang (2.12.70) met onder andere Zoltan Verraszto (Hon, 2.02.60). Derde serie 800 meter vrije slag dames: Annelies Maas (9.00.60) met onder andere Shirleyu Babashoff (VS, 8.39.60) en Jenny Turall (Aus, 8.44.70). Derde serie 200 meter rugslag da mes: Diane Edelijn (2.19.30) met ondere Ulrike Richter (DDR 2.13.20). Tweede serie 400 meter wisselslag heren: Ronald Woutering (4.37.80) met onder andere Tim McKee (VS, 4.27.80). MONTREAL - Thomas Keller was er niet. Zakelijke beslommeringen hadden de zo op decorum gestelde Zwitserse fabrieksdirecteur, die in zijn vrije tijd als president leiding geeft aan de internationale roeifederatie, genoopt terug te reizen naar zijn land. Zijn trouwe rechterhand, secretaris-generaal Charles Riolo, mocht van geluk spreken. De hoogste gezagsdrager van de FISA was daardoor geen getuige van de meest chaotische roeiloting die onder zijn bewind, dat in 1959 begon, werd verricht. Mb PEOSEERT MOó op'T-EU- laatste m 0- MEtlr UJEö rj TE kör-lEAJ f/ V1AAG> DAT lUkT 'M WIET

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11