LEIDSCH DAGBLAD Carter nu unaniem kandidaat schakel MYSTERIE OP ENGELS VLIEGVELD Veiligheidsraad komt niet tot uitspraak over actie van Israël vandaag Voor presidentsverkiezingen V.S. in november Meer kans op onweer Houten keukens voor de prijs van kunststof. DONDERDAG 15 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IOC zet Spelen op het spel MONTREAL Het ziet er naar uit dat het Internationaal Olympisch Comité een recht streekse confrontatie met de Ca nadese regering over de kwestie Taiwan niet uit de weg zal gaan. Gisteravond tijdens een korte schorsing van de algemene zit ting heeft de zojuist afgetreden vice-president Willi Daunie een tipje van de sluier opgelicht. Ge confronteerd met de weigering van Taiwan om in te gaan op het compromis-voorstel van het IOC en de Canadese regering (Taiwan zou alleen mogen deel nemen onder de vlag van het IOC) wil het dagelijks bestuur van het IOC het laten aanko men op een directe confrontatie. Het IOC-bestuqr vertelde Daume wil de vijf leden van de Taiwanse delegatie, die reeds in Canada zijn aangekomen, in de openingsceremonie laten lo pen volgens de eigen IOC-regels. Dit houdt in dat Taiwan onder naam en vlag van „Republiek China" het stadion binnen mar cheert. „Als de Canadese regering de atleten laat arresteren rest ons slechts één mogelijkheid: het afgelasten van de Spelen", aldus Willi Daume. Het heeft er alle schijn van dat het Internationaal Olym pisch Comité de druk van <jp Canadese regering, die als on duldbare politieke inmenging wordt ervaren, toch wil trotse ren. Philip Krumm, de voorzit ter van het Amerikaanse Olym pische Comité heeft verklaard dat de Verenigde Staten zich donderdag in de loop van de dag zal uitspreken over de vraag of de Amerikaanse atleten zich al dan niet van de Spelen zullen terugtrekken. Gisteren dreigde Krumm daarmee. Hij vond het niet melijk dat Amerika zich ook uit het IOC zou terugtrekken indien het IOC geen oplossing voor deze zaak zo1* vinden. „Wy willen dat echter helemaal niet. Tenslotte zijn alle atleten al in Montreal en willen zy graag meedoen. Wy kunnen evenwel geen definitieve beslissing nemen voordat het IOC dat heeft gedaan". Na Tanzania en Mauritius heeft nu ook Somalië zich terug getrokken voor de Spelen. Slechts wanneer Nieuw-Zeeland zou worden uitgesloten zal So malië een ploeg sturen, aldus kolonel Farah Wais Doulle, mi nister van sportzaken in dat land. LONDEN (AP) Verschillende Drie Londense dagbladen, Daily Britse dagbladen hebben vandaag Mirror, Daily Mail en Daily Express, een mysterieus element toegevoegd berichtten vandaag dat gisteren een aan de verslechterende betrekkingen vliegtuig van de Oegandese lucht- tussen Groot-Brittannië en Oeganda vaartmaatschappij op de luchthaven do's by hun actie op het door berichten over een geheime Stansted ten oosten van Londen was vliegveld Entebbe kapotgeschoten zending vanuit Oeganda naar Enge- geland met een mysterieuze lading zyn. land. verpakt in houten kratten. De Daily Mirror zegt dat de lading Volgens de Daily Mirror betrof het een lading radar-apparatuur die ge repareerd moet worden. Deze appa ratuur Ook zouden parlementariërs vol- door Israëlische comman- ejens de krant van plan zyn te pro testeren tegen de aankomst van het vliegtuig. De Oegandese president Idi Amin In totaal kreeg Carter bij de stem ming 2239 stemmen, gevolgd door Morris Udall met 330 en gouverneur Edmund Brown jr. 300 stemmen. Er waren 139 stemmen voor andere 06 Democratische presidentskandi kandidaten. Na de stemming stapte Brown r De aanhangers va pinda's naar het zij als bewijs voor i de Democratische presidentskandidaat lieten niets aan het toeval over: „van presidentschap" stond er te lezen boven een meer dan levensgrote pinda, die hun bijval meevoerden. te delen dat hy de het gebeuren stemmen van Californië aan Carter hotel, gaf, waarna andere staten volgden. Op een voorstel van Georgia Car- Eenzaamheid Resoluties halen noodzakelijk aantal stemmen niet NEW YORK (AFP/Reuter) De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties is er in vier dagen van soms ver hitte debatten niet in geslaagd tot een uitspraak te komen over de Is raëlische actie op de Oegandese lucht haven Entebbe, waarbij ruim 100 gij zelaars werden bevrijd. Benin, Libië en Tanzania trokken gisteren een ontwerp-resolutie in waarbij Israël zou zijn veroordeeld wegens „flagrante schending van Oe- ganda's soevereiniteit en territoriale integriteit". De indieners kwamen tot hun besluit toen bleek dat de reso lutie niet de benodigde negen stem men zou halen om te worden aange- Een Brits-Amerikaanse resolutie waarin terrorisme via vliegtuigkapin gen werd veroordeeld en waarin de raad werd verzocht maatregelen te onderzoeken ter beveiliging van de burgerluchtvaart tegen dergelijke ac ties, haalde het evenmin. Behalve de indieners stemden Frankrijk, Italië, Japan en Zweden voor, maar Roeme nië en Panama onthielden zich en de Sowjet-Unie, Benin, Guyana, Libië, Pakistan en Tanzania namen niet aan de stemming deel omdat, volgens hen, de kwestie van terrorisme niet aan de orde was. China nam zonder opgave van redenen niet aan de stemming deel. Nu de Veiligheidsraad niet tot een uitspraak is gekomen, acht men de kans groot dat de algemene verga dering acties tegen kaping en ter reur in de kamende herfst te behan delen zal krijgen. Westduitslands vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Rudiger von Wechmar kondigde onder instemming van de Amerikaan Bennett aan, dat zijn regering dan zal aandringen op „internationale maatregelen ter voor koming van het nemen van gijze- Oeganda protesteerde gisteravond bij de Veiligheidsraad over de aan wezigheid van Amerikaanse vlooteen- heden in de Keniase haven Mombasa en verzekerde dat de moeilijkheden met Kenia van tijdelijke aard zijn en zouden worden opgelost. De Oegandese minister van Bui tenlandse Zaken Joema Oris Abdalla noemde het Amerikaanse vlootver- toon een directe bedreiging van de vrede en veiligheid en van de onaf hankelijkheid van Afrika. Amerika zond deze week vlooteen- heden naar Kenia toen Oeganda een steeds vijandiger houding tegen dat land Besluit arbeids- voorwaarden in AmalHk Op Schiphol hoopt dat de radar-apparatuur door technici op het Londense vliegveld Heathrow gerepareerd wordt, zo zegt de krant. Het mysterieuze vliegtuig wordt in middels bewaakt door de politie, zo zegt de Daily Mail. 20 PAGINA'S NEW YORK (UPI/Reuter) Jimmy Carter, de pindateler uit de zuidelijke Amerikaanse staat Georgia, is vannacht in een supersnelle tijd tijdens de eerste stem ming door de nationale conventie in Madison Square Gar den in New York gekozen tot de Democratische kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 2 no vember. De staat Ohio bracht Carter met 1 32 stemmen over de benodigde grens van 1 303 stemmen. Karstens (zie foto) wint in Bordeaux PAGINA 11 Afscheid van Claire Miller PAGINA 5 Meer armslag voor arme ge meenten PAGINA 7 Oranje-turnsters in Montreal PAGINA 9 Arabische buren helpen Liba non PAGINA 13 Publiek PAGINA 14 ter nu bij acclamatie aan te wyzen, volgde een luid „ja", waardoor zijn kandidatuur unaniem werd. daat was, overeenkomstig het ge bruik, niet aanwezig, maar volgde televisie in zijn Eerder op de dag had Carter een ontmoeting met de delegatie van zijn staat Georgia. Hij sprak over de „eenzaamheid" toen hij zijn cam pagne was begonnen „en niet veel „Toen ik begon vertelde ik een heleboel mensen dat ik niet van plan was de nominatie te verliezen. En ik kan u vandaag zeggen, dat ik niet van plan ben de verkiezing te ver liezen". Carters echtgenote Rosalynn woon de de stemming op de conventie wel bij. Zij zei tot verslaggevers: „Ik voel dankbaarheid. Het is een grootse avond en het enige dat ik mis, is dat Jimmy niet hier is. Dat is erg hard". Vandaag, op de laatste dag van de conventie, houdt Carter zijn aan vaardingstoespraak. Vanmiddag om drie uur zou hij de kandidaat voor het vice-presidentschap aanwijzen. Aardgas vondst DEN HAAG (ANP) Chevron heeft in de buurt van Oudega (Mid den-Friesland) aardgas gevonden. De door Chevron uitgevoerde bo ring „Akkrum nr. 6" toonde in de zandlagen op een diepte van ca. 2.000 meter, winbare hoeveelheden aardgas aan. De put zal zo spoedig mogelijk in produktie worden gebracht, zo heeft Chevron bekendgemaakt. Carter mocht zoals gebrui kelijk zelf niet bij de stem ming aanwezig zijn. Met zijn dochtertje volgde hij het verkie- zingsgeroezemoes via de beeld buis in zijn hotelkamer Vijftig doden bij aardbeving JAKARTA (AP) Bij een zware aardbeving op een eiland ten noor den van Bali zijn meer dan 50 men sen om het leven gekomen en hon derden anderen gewond geraakt, zo is vandaag door de autoriteiten in Ja karta meegedeeld. Door de beving die een kracht had van 5.6 op de schaal van Richter werd de stad Seririt in het district Boeleleng volledig met de grond ge lijk gemaakt, zo werd gezegd. Seririt heeft 50.000 inwoners. Het zwaarst getroffen is een onge veer 20 kilometer lang gebied tussen Seririt en Poepoehan, zo meldde de politie van Bali. Staatscourant DEN HAAG (ANP) Het besluit van minister Boersma van Soc. Za ken over de lonen en andere arbeids voorwaarden van werknemers, dat deze maand werd aangekondigd, is vandaag in de Staatscourant gepu bliceerd. Er mag niet van de tot dus ver toegestane arbeidsvoorwaarden worden afgeweken en de werkgever is verplicht boven het loon een toe slag te geven. Het tijdstip waarop dit moet. ge beuren hangt af van de vraag of sinds 2 december vorig jaar een prijs compensatie mocht worden toegekend en zo ja. Ind uit zuidelijke maar later op uit plaatselijk egend matige dingen. Mini- (Opgemaakt 11.15 Ten westen van Ierland bevindt zich een frontale zone, die ge leidelijk naar het oosten trekt. Het front bracht gistermorgen plaatselijk regen in Ierland en Zuidwest Engeland. Boven Mid den Europa blijft de luchtdruk hoog. In onze omgeving hand haaft zich een zuidelijke stro ming, die warme en vrij vochtige lucht aanvoert. Inmiddels ont- jcikkelt zich een warmtestoring boven Zuidwest Frankrijk, die zich geleidelijk naar het noorden verplaatst. Weersvooruitzichten voor de va kantielanden voor de komende dagen: Scandinavië: overwegend zonnig (22-26 graden); Groot Brittannië: wisselvallig en enkele buien (19-23 gr.); Frankrijk: ivarm met lokale onweersbuien (28-32 gr.); Spanje: zeer warm (32-38 gr.); Alpen: overwegend zonnig (23-29 gr.); Duitsland: zonnii, en vrij warm (23-28 gr.); Italië, Joegoslavië en Grieken land: zonnig 28-33 gr.) 16 .JULI 1976 Zon op: 4.39 uur; onder: 20.52 nur. Maan op: 22.38 uur; onder: 10.30 u. SCHIPHOL (ANP) Chaotische taferelen, zoals Schiphol die in jaren niet meer heeft meegemaakt, hebben vanmorgen de aankomst van de Rus sische schrijver-historicus Andrei Amalrik gekenmerkt. De vele foto grafen en filmers wilden de vriende lijk lachende Amalrik en zijn vrouw nauwelijks de ruimte geven om zich naar de perskamer te begeven. De lo pende band, waarop men wilde stap pen. begaf het onder het enorme ge drang. Slechts stapje voor stapje kon de overigens kleine afstand naar het perscentrum worden afgelegd, waar bij de hulp van vele agenten van de luchthavenpolitie onontbeerlijk bleek. De tengere Amalrik en zijn don kerharige vrouw Goezel waren slechts met grote moeite in de dringende menigte terug te vinden. Het Russi sche echtpaar, dat zijn Siamese kat had meegenomen, was tevoren aan boord van de Russische Topolev 154 begroet door een drietal officiële af halers. Die afhalers waren professor G K. van het Reve, voorzitter van de Alexander Herzen Stichting, Harry van den Berg, internationaal secreta ris van de Partij van de Arbeid, en de heer A. Kormelink namens het col lege van bestuur van de rijksuniver siteit Utrecht. Amalrik had zijn reis naar ons land aanvankelijk uitgesteld omdat hij weigerde 4000 roebel belasting te be talen, die de douane in Moskou eis te voor het meenemen van schilde rijen en andere kunstschatten. Na dien verzachttten de Russische au toriteiten him eisen echter aanzien lijk. Volgens een Westerse diplomaat traden de Russische douaniers bij het vertrek van de Amalriks uit Mos kou correct op. Zij kregen toestem ming achttien schilderijen mee te nemen zonder er uitvoerrecht voor te betalen. Alleen een klein klokje mochten zij niet meenemen. Amalrik zei bij zijn vertrek: „Wij hebben het gewonnen". Of de Amalriks ooit nog mogen te rugkeren naar hun vaderland is ui terst twijfelachtig. Het ziet er niet naar uit dat het huidige regime dit ooit zal toestaan. De auteur van „Haalt de Sowjet-Unie 1984?" heeft indertijd gezegd zijn land te willen verlaten omdat de autoriteiten hem het leven onmogelijk maakten. Tot degenen die de Amalriks in Moskou uitgeleide deden behoorde 'n aantal tegenstanders'van het regime, „dissidenten" die van mening waren dat zij met het vertrek van Amalrik niet alleen een vriend verloren maar ook een gewaardeerd en moedig lid van de beweging voor de burgerrech ten in de Sowjet-Unie. De natuur kundige Orlow zei: „Hij zou voor ons in het buitenland nog waardevoller kunnen zijn omdat hij de mensen daar kan inlichten over de toestand in dit land". Onze verslaggever Alexander Mün- ninghof zal Amalrik vanavond in een special van VARA's Achter het Nieuws interviewen. Op Nederland 2 om vijf over half elf. De Schakel keukenorganisatie levert bekende merken keukens Home Centre Haagsche Schouw Michel van Campen B.V., Voorschoterweg 45. Valkenburg (Z.H.) De vanmorgen gearriveerde Andrej Amalrik gaf na aankomst in de VIP-kamer van Schiphol een persconferentie. Links van hem Karei van het Reve, rechts zijn vrouw Gjoezel. Verongelukt DURBAN (AFP) De vier in zittenden van een verkennings vliegtuig van de, Zuidafrikaanse luchtmacht zijn om het leven gekomen toen het toestel 50 km ten noorden van Durban op een strand neerstortte. Ooggetuigen zeiden, dat het vliegtuig gepoogd had een nood landing te maken op het strand, kennelijk in verband met mo torstoring.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1