Joop Zoetemelk: "Zó gaat het zeker woensdag niet" Boycot van meer landen dreigt bij uitsluiting Taiwan Succes Flandria TV-uitzendingen van Spelen op losse schroeven TOUR IN CIJFERS Medische ingreep aan verzwering zitvlak noodzakelijk Jong tafeltennisteam geplaatst voor halve finale van EK montreal '76 DINSDAG 13 JULI 1976 Uitslag zestiende etappe, over 152 km, is: 1. Pollentier (Bel-Driessens) 152 km in 4 uur, 38 minuten en 33 secon den, 2. Maertens (Bel-Driessens) 4.38.49,3. Karstens (Ned-Post) z.t., 4 Gavazzi (Ita-Fontana) z.t., 5. Esclas- san (Fra-De Muer) z.t., 6. Paolini <Ita-Chiappano) z.t., 7. Osler (Ita- Cribiori) z.t., 8. Antonini (Ita- Fontana) z.t., 9. Teirlinck (Bel- Guimard) z.t., 10. Mintkiewicz (Fra-Guimard) z.t.. 16. Vianen (Ned-Caput) z.t., 49. Van den Hoek (Ned-Post) z.t., 67. Zoetemelk (Ned-Caput) z.t., 77. Pronk (Ned- Post) z.t. Algemeen klassement: 1. Van Impe (Bel-Guimard) 87.34.34., 2. Zoetemelk (Ned-Caput) op 3.18, 3. Delisle (Fra-De Muer) op 9.27, 4. Riccomi (Ita-Chiappano) op 10.22, 5. Poulidor (Fra-Caput) op 11.42, 6. Galdos (Spa-Velez) op 12.13,7. Pol- lentier (Bel-Driessens) op 12.53, 8. Bertoglio (Ita-Fontana) op 13.36, 9. Maertens (Bel-Driessens) op 14.08, 10. Pesarrodona (Spa-Velez) op 14.45, 11. Panizza (Ita-Chiappano) op 15.09, 12. Lopez-Carril (Spa- Velez) op 15.27, 13. Martins (Por- Velez) op 15.34, 14. Ocana (Spa- Saura) op 16.49, 15. Bellini (Ita- Cribiori) op 18.45, 18. Thevenet (Fra-De Muer), op 24.02, 27. Pronk (Ned-Post) op 40.12, 73. Vianen (Ned-Caput) op 2.00.58, 84. Kar stens (Ned-Post) op 2.17.54, 85. Raas (Ned-Post) op 2.18.27,88. Van den Hoek (Ned-Post) op 2.38.50. Ploegenklassement: 1. Driessens (PoUentier, Maertens en Schmid) 13.56.11, 2. De Muer en Cribiori 13.56.27, 7. Post z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Velez 263.37.22,2. Caput op 12.16,3. De Muer op 13.46., 13. Post op 2.38.54. Puntenklassement: 1. Maertens (Bel) 195 punten, 2. Gavazzi (Ita) 96, 3. Esclassan (Fra), 93,7. Karstens en Zoetemelk 57. Bergklassement: 1. Van Impe (Bel) 153 punten, 2. Bellini (Ita) 148, 3. Zoetemelk 97. teravond die met 3-2 verloren ging. Terecht overigens want de West duitsers domineerden vooral na rust vry lang. Maar het Neder landse spel vertoonde na de slechte oefenwedstrijden van de laatste tijd toch duidelijk een opgaande lijn. Bolhuis speelde voor het eerst na zijn duimbreuk weer mee - opgelo pen tegen hetzelfde West Duitsland indertijd - en was een duidelijke versterking. Oranje nam vlak voor rusteen beetje tegen de verhouding in de leiding dankzij een scoop van Leefers naar Litjens. Die liet een schitterende pass van zijn stick ver trekken waarna Van Eyck geen moeite had de score te openen. Na rust bleek het West Duitsland ernst in deze oefenwedstrijd op het kunstgras. De druk werd steeds groter op het Nederlandse doel en Lord Killanin: niet blij met eigen beslissing. hoewel doelman Sikking in top vorm bleek werd hij toch in de zes tiende minuut door Lauruschkat gepasseerd. Vijf minuten later kwam er een sublieme crosspass van Dopp en joeg Lauruschkat de bal snoeihard en onhoudbaar in het oranjedoel. Nederland leek rijp voor een flinke afstraffing maar herstelde zich wonderbaarlijk vooral dankzij Ron Steens die zich wonderwel thuis voelde op het kunstgras en op het middenveld een voorname rol ging vervullen. Hij was het die in de 33ste minuut drie Westduitsers omspeelde en vervolgens Van Eyck een niet te missen kans gaf. MODLING - Op de tweede dag van de Europese jeugdkampioen schappen tafeltennis in Mödling, bij Wenen, heeft de Nederlandse meisjesploeg tot en met 14 jaar zich gisteren geplaatst voor de halve fi nales. Bettine Vriesekoop en Addie Snijders zorgden voor overwinnin gen op Roemenië (3-1), Joegoslavië (3-1) en Zweden (3-0) en komen in de halve finales uit tegen Tsjecho- Slowakije. Ook de jongensploeg in deze leef tijdsgroep maakte een uitstekende indruk. Na een overwinning van 3-0 op Hongarije-winstpunten van William de Bruyn en Theo van Gas teren - werd met 1-3 van Tsjecho- Slowakije verloren. Vandaag speelt Nederland - in deze halve finale poule - tegen Oostenrijk. In de leeftijdsgroep tot en met 18 jaar - junioren - waren de resulta ten minder goed. De jongensploeg verloor twee ontmoetingen - tegen Roemenië (1-5) en Finland (4-5) - en won, dankzij drie winstpartijen van Han Gootzen met 5-0 van Schotland. Nederland speelt van daag in de strijd om plaats dertien tot en met zestien. De meisjes junioren wonnen met 3-0 van Denemarken, dankzij Jo- landa Noordam en Sandra de Kruiff, maar moeten vandaag nog tegen Polen en Spanje uitkomen. Daama speelt Nederland de klasse ringswedstrijden, vanaf de ne gende plaats. De blijde dagen voor Joop Zoetemelk in de Tour zijn voorbij, i Nederlander gekweld wordt door een steenpuist op zijn zitvlak. FLEURANCE - Het huilen stond hem nader dan het lachen. Joop Zoetemelk, de enige Nederlandse vertegenwoordiger, die nog een kleine kans maakt om de Tour de France te winnen, ziet het verdere verloop van de Ronde somber in. De kwellende steenpuist op z'n zitvlak is een dermate grote ontsteking geworden, dat bij het uitblijven van een medische ingreep, het ondoenlijk is om op een normale manier zijn kansen te verdedigen. In Fleurance was de als tweede ge klasseerde Joop Zoetemelk er somber door gestemd. Met tranen in z'n ogen sprak hij: "Zo gaat het niet langer. De komende tijdrit zou misschien nog wel gaan, maar woensdag drie etappes op een dag, dat is ondoenlijk". Inde rit van Pau naar Fleurance, waarin 1977 de 64e editie van de tour van start gaat, had Zoetemelk de hele dag pijn ge- DE LANGSTE ETAPPE HJULL18eET.326k. I (sh}rT3e ded vd route LACANAU 257km CasMnau k VCachac ^)BORDEAUXieia< LANGONnum ?edeel van de route FLEURANCE - De zestiende etappe zal geenszins als een schokkende gebeurtenis deTour-historie ingaan. De dag na de Pyreneeën werd door de renners opgevat als een extra rustdag. Het gemiddelde van de etappe was nog geen 33 kilometer per uur. De verwachtte massasprint in Fleurance bleef evenwel uit, omdat op het plaatselijke circuit de Fransman Roger Legeay en de Belg Michel Pollen- tier wisten te ontsnappen. In de laatste kilometers viel Legeay echter door een lekke band weg, terwijl Poller.tier de geringe voorsprong tot de meet wist te behouden. Ploegmaat Freddy Maertens maakte het Flandria- succes compleet door voor Gerben Karstens de spurt van het peloton te E Cosieljaiou AUCH -fcravi la il lering A Heuvel leden, 's Morgens werd de karavaan opgeschrikt door de mededeling, dat Joop Zoetemelk zou opgeven, maar de Nederlander kwam met een vertrokken gezicht alsnog het controleblad tekenen. Normaal fietsen was echter niet mogelijk. De verzwering kwelde Zoetemelk zo danig, dat hij veelal op de pedalen moest staan en af en toe op een uit erst vreemde manier scheef moest gaan zitten om enigszins te kunnen uitrusten. Zoetemelk: "In de etappe naar St. Lary Soulan kreeg ik er voor de eer ste keer last van. De dag erna werd het echter veel erger". In Pau stapte Zoetemelk met een vertrokken ge zicht van de fiets, maar in het hotel bleek, dat de steenpuist zich had uitgedijd tot een flink gezwel. Gan's duizendpoot Claude Sudres: "We hebben toen Joop nog niet wil len laten behandelen, omdat hij dan nog niet hersteld zou zijn voor de volgende etappe, omdat hij wel licht ook verdoofd moet worden". Niettemin zal een ingreep de enige oplossing zijn, om Zoetemelk in de Tour te houden. Ook Joop Zoete melk, die nog nimmer in deze wed strijd heeft moeten opgeven, beseft dat. "Het is erg lastig, zo is het in ieder geval niet uit te houden. Maar het zal toch rijp moeten zijn, voor dat de dokter me kan behandelen". Het enige voordeel voor de Gan- kopman is, dat hij in de tijdrit v^n vandaag pas tegen vier uur aan het vertrek moet komen, zodat er meer tijd zal zijn om te recupereren. Overigens is het in de overige vijf ronden van Zoetemelk nog r voorgekomen, dat hij tijdens de wedstrijd zoveel in aanraking kwam met de dokter, als in deze Tour. Door het tekort aan rode bloedlichaampjes kreeg hij al drie bloedtransfusies, terwijl nu de ont steking om een dagelijkse medis che zorg vraagt. De Tour wordt er overigens wel door beïnvloed. Volgens Zoete melk kreeg hij het eerst last van de steenpuist op de dag, dat Lucien van Impe de Nederlander een grote vernedering toebracht. Hoeveel dit van invloed is geweest is moeilijk te beoordelen, maar ook al zou Zoe temelk volledig fit de zware berge tappe hebben kunnen rijden, dan had de nederlaag tegen deze Lucien van Impe onvermijdelijk geweest. Een mogelijke opgave van Joop Zoetemelk impliceert tevens, dat de Tour 1976 zo'n vijf dagen voor Parys al is gestreden. De Nederlan der heeft 3.18 min. achterstand op Van Impe en de als derde geklas seerde Raymond Delisle telt al bijna tien minuten verlies. Ook al zou Zoetemelk in de Tour blijven, dan is hij in de komende krachtme ting tegen de klok tegen Van Impe aan de verliezende hand, ook al heeft de Belg vorig jaar de tijdrit tussen Fleurance en Auch heel slecht gereden. Maar vooral Van Impe zou het betreuren indien zijn naaste concurrent uit de Tour zou verdwijnen. "Niet omdat ik in de afgelopen dagen me de sterkste van Zoetemelk heb getoond, maar als hij zou afstappen, zou dat de glans van m'n gele trui volledig doen ver vagen". MONTREAL-De350 technicivan de Canadese maatschappij "Teleglobe" die zorg dragen voor de verwezenlijking van overzeese televisie uitzendingen, zijn gisteren in Montreal in staking gegaan, zodat momen teel slechts de Noordamerikaanse landen verzekerd zijn van directe beel den van de Olympische Spelen. De werknemers van de televisiemaat schappij hadden om een loonsverhoging van 21 procent gevraagd (aan vankelijk zelfs 23 procent), maar de directie van Teleglobewilde niet verder gaan dan 12 procent. De staking is ingegaan voor een minimum van 24 uur en kan zich voortzetten indien het bestuur van "Teleglobe" in de komende dagen geen verdere concessies zou willen doen. De directie van de televisiemaatschappij heeft tot op heden nog niet op de staking gereageerd. Jeanne Sauve, de verantwoordelijke Canadese minis ter, is ervan overtuigd dat beide partijen voor 17 juli, het begin van de Olympische Spelen, tot elkaar zullen komen. Indien dit niet het geval is, moet de Canadese regering "een beslissing nemen om directe uitzendingen van de belangrijkste Olympische evenementen niet in gevaar te brengen" aldus Jeanne Sauve. MONTREAL - De eerste knieval van het Internationaal Olympisch'Comité voor Canada inzake de kwestie van Taiwan is het IOC bepaald niet in dank afgenomen. De Amerikaanse president Ford heeft in een telefoongesprek met de voorzitter van het Olympisch Comité van de VS, Phil Krumm, gezegd dat hij het eun slechte beslissing vond en graag zou zien dat Krumm z.\#n invloed zou aanwenden om er iets aan te veranderen. Olympische gedachte een neder laag geleden tegen de harde poli tieke realiteit. Vele leden van het IOC vrezen dat nu de weg vrij is voor komende gastlanden om uit te maken, welke landen aan de Spelen kunnen deelnemen. Vooral die le den uit landen welke op minder goede voet staan met de Sovjet- Unie, zijn bevreesd voor wat de Olympische Spelen van 1980 in Moskou zullen brengen. Nu dreigt Taiwan het slachtoffer te worden. De beslissing van het IOC is in ieder geval een stap in de rich ting van uittreden van Taiwan uit de Olympische beweging. Dit zou dan voor Peking de mogelijkheid openen toe te treden. Het zijn poli tieke activiteiten, waartegen het IOC niets onderneemt. Het IOC krijgt deze week ook nog te maken met de zaak Nieuw-Zeeland. Een boycot van de Afrikaanse landen dreigt nog steeds. Verlies hockeyteam Gematigd optimisme in het Neder landse hockeykamp na de oefen wedstrijd tegen West Duitsland gis- Ook uit de Zuidamerikaanse lan den is kritiek gekomen. Porto Rico heeft al officieel meegedeeld dat het de Spelen zal boycotten als het IOC vandaag inderdaad besluit Taiwan te weren. Chili, Peru, Uru- quay en mogelijk Brazilië overwe gen Porto Rico te volgen. De beslis sing van het dagelijks bestuur van het Olympisch Comité moet nog door het voltallige Olympische Comité (75 leden) worden overge nomen, maar er bestaat in Canada weinig twijfel dat dit zal gebeuren. De Canadese pers is er in ieder ge val zeker van dat de Spelen hun Olympische glans behouden. Vooralsnog wordt daarbij gemaks halve vrijwel voorbij gegaan aan de problemen die kunnen ontstaan nu meer Afrikaanse landen hebben aangekondigd zich evenals Tanza nia terug te trekken als atleten uit Nieuw Zeeland aan de Spelen zul len deelnemen. Over het Taiwan- besluit meldt de Canadese pers o.m. dat het weieens "het meest vergaande kan zijn dat het IOC ooit heeft genomen". De pers betoogt voorts dat het Internationaal Olympisch Comité het nog moeilijk genoeg kan krijgen. Als de Ver enigde Staten hun eerder bij monde van Phil Krumm, voorzitter van het Amerikaanse Olympische Comité, gedane dreigement zouden uitvoerén en de Spelen boycotten bij afwezig! teid van Taiwan, zou dat vergaande financiële consequen ties hebben. Dat zou inhouden dat de ABC-televisiemaatschappij zich eveneens zou terugtrekken. Die be slissing betekent in feite het ban kroet van het IOC. "Het Internatio naal Olympisch Comité heeft dan niet eens de gelegenheid de vlieg tuigen voor de terugreis te beta len". Een belangrijk punt bij de be sluitvorming is, aldus een andere bron, dat de Canadese regering in 1969 had laten weten bij de Spelen onder meer ten aanzien van de toe lating van deelnemers uit het bui tenland de "normale procedure" te volgen. Wat die procedure nu pre cies inhield heeft het IOC nooit ge vraagd. Toen, nadat de Spelen al aan Canada waren toegewezen, de Canadese regering communistisch China erkende bleef er, door die "normale procedure" geen ruimte meer over vertegenwoordigers van een ander land dan communistisch China onder de naam China tot de Spelen van Montreal toe te laten. Het IOC zelf is niet zo blij met de eigen beslissing. In feite heeft de

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9