Europa gaat stemmen over 410 zetels parlement Anti-kapingsresolutie in Y.N.-raad Leven elders in het heelal Mensheid al rijp voor kosmisch gesprek? TOPBERAAD EG 200-MIJLS-ZONE VISSERIJ Nog maar drie kandidaten als 2de man van •Jimmy Carter PAGINA DINSDAG 13 JULI 1976 Door P. Bok Sommige mensen, die te maken hebben met problemen rond contacten met buitenaardse be schavingen vragen zich ernstig af, of wij het risico van derge lijke contacten wel mogen lo pen. Zij verwijzen dan naar wat mensen elkaar onderling heb ben aangedaan in ontwikke lingsfasen die wij toch als "be schavingen" beschouwen. Het lot van de Noordamerikaanse Indianen na contact met de technisch verder ontwikkelde immigrerende blanken is een spreekwoordelijk voorbeeld van de risico's bij ontmoetingen tussen verschillende bescha vingen. Het zeer labiele lot van de Zuidamerikaanse, Brazi liaanse Indianen in de modeme "verlichte" tijd is al even weinig rooskleurig, hoewel wij de ge schiedenis van Noord-Amerika voor ogen hadden. Zulke on dergangen van culturen en be schavingen zijn niet noodzake lijk het gevolg van moedwillige boosaardigheid maar veelal on vermijdelijke historische pro cessen die door contact op gang komen vooral als gevolg van de introductie' van nieuwe tech nieken en maatschappijbe schouwingen. Daarom gaat het tegenargu ment van meer optimistische denkers over deze materie ook niet geheel op, dat we niet, pra tend over buitenaardse bescha vingen, meteen dezelfde nega tieve eigenschappen van de mens mogen toedichten aan buitenaardse intelligente we zens. Wanneer verdwijnen van culturen en beschavingen een min of meer historische nood zaak is als gevolg van contacten met technisch hoger of anders ontwikkelde culturen doet zich dit verschijnsel wellicht ook voor bij interplanetaire contac ten. Er is zelfs geen grote ver beelding voor nodig om ons voor de mensheid mogelijk rampzalige gevolgen van derge lijke contacten voor te stellen. Wanneer wij op dit moment contact zouden krijgen en ge gevens zouden kunnen uitwis selen meteen wetenschappelijk veel hoger ontwikkeld soort wezens elders, die bv ons op medisch, microbiologisch, bio chemisch en genetisch gebied konden helpen om doeltreffend kanker en hart- en vaatziekten de baas te worden en die ons leerden het verouderingsproces te beheersen, zou dat het einde van de mensheid in haar hui dige vorm inluiden. Een on voorstelbare overbevolking zou het directe gevolg zijn. Wij zijn er eenvoudig, met onze vrijwel ongeremde groei van de we reldbevolking en het vrijwel ontbreken van geboortebeper king eenvoudig nog niet aan toe. Men kan daar dan wel tegenover stellen, dat die buite naardse intelligenties ons dan ook wel zouden leren om de na delige gevolgen van revolutio nair groeiend medisch kunnen te boven te komen, maar dat is een suppositie, niet een zeker heid, waarop wij niet mogen re kenen. Uit dit eenvoudige voorbeeld moge blijken, dat we op zeer weloverwogen wijze te werk moeten gaan, wanneer het gaat om betrekkingen aan te knopen met buitenaardse vormen van intellectueel leven. Wie moet de verantwoordelijk heid dragen voor beslissingen op dit terrein? Wie moet in een eventueel interplanetair con tact namens de mensheid vra gen stellen, antwoorden ver werken en over onszelf vertel len? In principe lijkt een organisatie als de Verenigde Naties de logi sche spreekbuis, omdat die pre tendeert de mensheid als geheel" te vertegenwoordigen, maar de gestes van deze organisatie zijn vooral de laatste jaren zo be paald door politieke verzieking en verdeeldheid dat we ons ei genlijk zouden moeten scha men met deze stem te spreken. Degenen, die zelf de mogelijk heden tot contacten openen en de outillage verzorgen, dwz de wetenschapsbeoefenaren en hun technische medewerkers lijken ook niet onze meest geëi gende vertegenwoordigers. noch degenen die er in slagen ontvangen boodschappen te ontcijferen of een taal samen stellen waarmee wij actief con tact zouden kunnen zoeken. Zij hebben begrijpelijkerwijs een te eenzijdige instelling, zien hun werk graag bekroond en zoeken koste wat het kost resul taten, welke deze ook mogen zijn. Zij ontberen bovendien veelal de noodzakelijke maat schappelijke inzichten, die een rol moeten spelen in de zoals gezegd altijd riskante contac ten. Die tekortkomingen mo gen de wetenschapsbeoefena ren niet als fouten worden aan gerekend, want alzijdige ont wikkeling is een wensdroom, maar zij vormen een realiteit waarmee rekening moet wor den gehouden. Het wordt, nu wij serieus be ginnen met de speurtocht naar "anderen" in het heelal de hoogste tijd, dat wij ons over deze vraagstukken buigen. Staan wij eenmaal voor het grote moment van een contact, gaat de kosmische telefoon over, dan moeten wij weten of we haar op moeten nemen en "hallo" zeggen of moeten laten doorbrellen. Wij moeten dan klaar zijn, en dat zijn we nu hélemaal nog niet. Het Newyorkse hoofdgebouw van de Verenigde Naties, preten tieus hoog in de hemel rijzend, kan op dit moment niet als de stem van de mensheid reiken naar de kosmos. Welke megafoon de mens nu dan wel zou moeten gebruiken is een raadsel. BRUSSEL (ANP) - Een speciale werkgroep van hoge ambtenaren van de Europese gemeenschappen is gisteren in Brussel door de Euro pese topconferentie belast met het uitwerken van een intentieverkla ring betreffende een 200-mijlszone voorde visserij en de exploratie van de zeebodem. Dat is gebeurd op aandringen vooral van de Britse eerste minister, James Callaghan. De premier deelde zijn collega's op de Europese topconferentie mee dat Russische vissersboten momenteel al eenvijfde tot eenzesde van de vis in de Europese 200-mijlszone van gen .Als de gemeenschap niet snel in actie komt zullen onze visvoorraden in die wateren snel uitgeput raken, aldus Callaghan Sommige regeringsleiders waren van mening dat men beter kon wachten op de zeeconferentie van de Verenigde Naties in augus tus/september van dit jaar in New York. Maar omdat er geen garantie is dat er op die conferentie een over eenkomst uit de bus komt, drongen anderen aan op een standpuntbe paling door de Europese gemeen schappen, nog tijdens deze topcon ferentie. Het onderwerp zou van daag in de topconferentie terugko men.Minister-president Den Uylzei te hopen dat er vandaag een uit spraak over dit probleem komt. De regeringsleiders hebben ook een verslag van de Nederlandse minis ter tan Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel, aangehoord over het rapport dat de Belgische eerste minister, Leo Tindemans. be gin dit jaar heeft uitgebracht over de Europese Unie. Van der Stoel zei dat de ministers van buitenlandse zaken van de EG voornemens zijn. zowel in hun EG-vergaderingen als in hun bijeenkomsten in het kader van de Europese politieke samen werking, aandacht te.besteden aan alle hoofdstukken van dit rapport, zodat er op de komende topconfe rentie op 29 en 30 november in Den Haag conclusies getrokken kunnen worden John Glenn, de eerste Amerikaan die een ruimtevlucht om de aarde maakte, en thans hoge ogen gooit naar het vice-presidentschap van de Verenigde Staten. NEW YORK (Reuter) - De kandi daat voor het vice-presidentschap bij de Democraten, dat was gisteren vlak voor de opening van de natio nale conventie in Madison Square Garden vrijwel nog het enige vraag teken. Het partijprogram is al lang bekend en Jimmy Carter is ook al geruime tijd zeker van zijn nomina tie als presidents kandidaat bij de eerste stemmingsronde. Volgens kringen uit Carters omge ving gooiden drie senatoren zeer hoge ogen. Dat waren senator Ed mund Muskie uit Maine, eens kan didaat voor het vice- presidentschap en aanvankelijk goede kanshebber voor de Demo cratische presidentskandidatuur in 1972, senator Walter Mondale uit Minnesota, een liberaal die de steun heeft van senator Hubert Humph rey, en senator John Glenn uit Ohio, de eerste Amerikaanse ruim tevaarder die om de aarde cirkelde. Hij is aan zijn eerste termijn als se nator bezig is en heeft in die korte tijd al veel invloed weten te krijgen. Carter had eerder een lijst van ze ven namen genoemd, waarop ook de drie bovenstaande voorkwa- Anderen op die lijst zijn senator Frank Church uit Idaho, lid van het Huis van Afgevaardigden Peter Rodjno van New Jersey en de sena toren Henry Jackson van de staat Washington en Adlai Stevenson van Illinois. Zij zijn inmiddels af- geva"m. 'BRUSSEL (ANP) - Het Franse staatshoofd, Giscard d'Es- taing, en de regeringsleiders van de acht overige lidstaten van de EG, zijn het gisteren in de Europese topconferentie in Brussel, eens geworden over de zetelverdeling voor het in de lente van 1978 algemeen en direct te verkiezen Euro pees parlement. De formule, die er, na uren touwtrekken uitgekomen is, luidt als volgt: Nederland krijgt in het te verkiezen Europees parlement 25 zetels. Voor de andere kleine landen in de EG luidt de zetelverdeling als volgt: Luxemburg 6, Ierland 15, Dene marken 16 en België 24. De vier grote EG-lidstaten zullen elk 81 zetels in het parlement bezetten. Dat zijn Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië. In totaal zijn er 410 zetels. Met het besluit over het aantal ze tels is een einde gekomen aan een martelgang voor de directe verkie zingen van het Europese parle ment. De eerste poging dateert uit 1960. Toen nam het Europees par lement een ontwerp-conventie aan waarbij de algemene rechtstreekse verkiezingen werden geregeld. De ministerraad deed er echter - bij gebrek aan eenstemmigheid - niets Nadat het Europese parlement in 1969 de ministerraad gedreigd had de zaak voor het Europese Hof van Justitie te brengen, besloten de mi nisters de zaak te bestuderen. Maar pas in december 1974 in de topconferentie van Parijs, consta teerden de regeringsleiders dat di recte verkiezingen zo spoedig mo gelijk moesten worden verwezen lijkt. De raad zou dan in 1976 moe ten beslissen zodat er vanaf 1978 verkiezingen zouden kunnen plaatsvinden. Vooral het Verenigd Koninkrijk toonde zich een moeilijke onder handelaar, omdat men in Londen ook rekening moest houden met Schotland en Wales. Men wilde voor deze twee gebieden evenveel zetels kunnen inruimen als Ierland en Denemarken zouden krijgen. Premier Den Uyl (voorzitter van het topberaad) en minister Van der Stoel wisselen gedachten uit voor het begin van de onderhandelingenDen Uyl had voor de conferentie een delegatie demonstranten toegesproken en toege zegd dat men alles zou doen om tot resultaten te komen. Na afloop van het debat toonde de premier zich zeer voldaan over het resultaat, maar hij waarschuwde dat er toch nog wel wat besluiten moeten vallen voordat de rechtstreekse verkiezingen van een Europees parlement werkelijkheid zijn. Het Britse Lagerhuis heeft over- tenlandse Zaken kon gisteravond igens nu als eerste parlement zyn de in Brussel vertoevende premier voorlopige goedkeuring gegeven James Callaghan het besluit van aan de in Brussel tot stand geko- het Lagerhuis meedelen. Callaghan afspraken. had het akkoord van zijn parlement sultaat op de Europese topconfe rentie. Het Lagerhuis verwierp met 196 tegen 109 stemmen een door anti- Europese leden ingediende motie Minister van staat Roy Hatterslev als voorwaarde gesteld voor zijn de- tegen de rechtstreekse verkiezin- het Britse ministerie van Bui- finitieve goedkeuring van het re- Sen voor een Europees parlement. Palestijns verzet in Libanon op punt instorten CAIRO (AFP/REUTER/AP) - De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fahmi. heeft voorge steld een grote Arabische troepen macht naar Libanon te sturen om daar zo nodig met geweld een staakt-het-vuren tot stand te bren gen, zo is vernomen uit welinge lichte kringen bij de Arabische Liga die deze week in Egyptische hoofdstad in buitengewone zitting bijeen is. De Syrische vice-president en fni- nister van Buitenlandse Zaken, Abdel Halim Khaddam, heeft geen bezwaar gemaakt tegen het Egypti sche voorstel, zo is uit betrouwbare bron bij de zetel van de Arabische Liga te Cairo vernomen. De Syriër zou volgens deze bron voor de raad van de Liga hebben verklaard dat zijn land bereid is deel te nemen aan elke Arabische inspanning die erop is gericht de toestand in Liba non te verbeteren. De Arabische ministers van Bui tenlandse Zaken zijn gisteren nog niet tot een akkoord kunnen ko men over een of meer resoluties die de situatie in Libanon tot een op lossing 'moeten brengen. De bui tengewone bijeenkomst van de Arabische Liga werd vannacht ge schorst. De Libische premier Jalloud, die al enige tijd tussen Syrië en de Pales- tijnen poogt te bemiddelen, heeft de aandacht van de Arabische Liga gevraagd voor de "wanhopige" si tuatie waarin het Palestijnse verzet in de komende 48 uur dreigt te worden "verpletterd" als de bij eenkomst van de Arabische Liga niet spoedig doeltreffende maatre gelen neemt. De Libische leider kolonel Moam- mar Gadaffi heeft de Arabische landen opgeroepen hun ambas- saeurs uit Damascus terug te toe pen als blijk van protest tegen wat hij noemde de Syrische interventie in Libanon, zo is gisteravond in Egyptische politieke kringen ver- De oproep van Gadaffi was vervat in een telegram aan de conferentie van Arabische ministers in Cairo. In zijn telegram zegt Gadaffi dat "het nu duidelijk is dat er een kruis tocht wordt ondernomen tegen het Palestijnse verzet en de Libanese moslems en dat Syrische troepen daarbij steun verlenen aan de rechtse christenen in Libanon, moslemgebieden beschieten en verhinderen dat zendingen voedsel en medicijnen de Libanese mos lems en de Palestijnen bereiken". Amerika en Engeland: Voorkom terreur NEW YORK (Reuter) - Amerika en Engeland hebben gisteren in de Veiligheidsraad een resolutie inge diend, waarin het kapen van vlieg tuigen wordt veroordeeld en alle landen wordt verzocht dergelijke terreurdaden te voorkomen en te bestraffen. De raad hervatte gisteren het debat over de Israëlische overval op het vliegveld van Entebbe in Oeganda. De twee landen vragen de raad zijn leedwezen uit te spreken over het verlies van mensenlevens bij die overval die voortvloeide uit de ka ping van een Frans vliegtuig. Zij verzoeken de Raad ook de nood zaak te bevestigen van eerbiediging van de soevereiniteit en de grenzen van alle staten. De Raad moet volgens de resolutie de hoogste voorrang geven aan het beramen van middelen tot waar borging van de veiligheid en de be trouwbaarheid van het internatio nale luchtverkeer. De vertegenwoordiger van Tanza nia, Salim Achmed Salim, diende een mede door Benin (voormalig Dahomey) en Libië gesteunde ontwerp-resolutie in waarin de Raad wordt voorgesteld de "fla grante schending van de s iteit en territoroale integriteit van Oeganda door Israël te veroorde len. Volgens de indieners moet Is raël voorts de „gerechtvaardigde eisen van Oeganda voor volledige vergoeding van de schade" inwilli gen. De Tanzaniaanse verklaarde dat geen VN-lid met ge zond verstand hoe dan ook de mis daad van kapingen zou kunnen goedkeuren. Afrika heeft deze in het verleden veroordeeld en zou dit blijven doen, aldus Salim. „Maar, zo voegde hij eraan toe, de Veilig heidsraad bespreekt thans geen kapingen. Het gaat erom dat recht wordt gedaan aan regering en volk van Oeganda. Libië heeft de raadsvoorzitter ge vraagd het debat te beperken tot „de agressie van Israël" en het niet te laten uitlopen tot een discussie over terreur in het algemeen. West-Duitsland stelde voor dat de Verenigde Naties doeltreffende in strumenten ontwikkelen ter be strijding van terreur en in het bij zonder van het gijzelen. De ko mende VN-assemblee zou zich hiermee bezig moeten houden. In het bijzonder zou moeten worden gewaarborgd dat de daders worden bestraft. De Raad verdaagde kort na mid dernacht de zitting tot vanavond acht uur (onze tijd). Voordat de raad uiteen ging had de ambassadeur van Groot-Brittannië bij de V.N., Ivor Richard, nog ge zegd dat Oeganda bezig is anti- Britse maatregelen te nemen. Zo is de tweede-secretaris van de Britse diplomatieke missie in Kampala aangezegd het land vóór morgen te verlaten en zijn tegen andere in Oe ganda verblijvende Britten bedrei gingen geuit. Richard zei dat be halve de diplomaat nog twee Brit ten van de Oegandese autoriteiten bevel hebben gekregen te vertrek ken. De gedelegeerde van de Verenigde Staten. William Scranton, noemde in het debat de Israëlische actie in Oeganda een gerechtvaardigde reddingsoperatie en „een combina tie van durf en hersenwerk zoals zelden is vertoond". Scranton zei dit nadat hij samen met de Britse afgevaardigde Ri chard een ontwerp-resolutie had ingediend waarin alle landen wordt gevraagd vliegtuigkapingen te ver oordelen en te bestraffem.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 8