FNV legt breuk in brief vast Tien ziekenhuizen in één computer naam "Spuithulp niet duurder dan 40 gulden per uur" Stroom van aanvragen bosbrandverzekering Veertien winkels totaal verwoest Verzoenende taal Den Uyl genegeerd Ziekenhuis- bouw bleef vorig jaar onder 'plafond' DINSDAG 13 JULI 1976 DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij is verontwaardigd over de uitlatingen van de Lim burgse gedeputeerde Hors mans, dat de militaire spuithulp peperduur zou zijn. De gedeputeerde beweerde, dat de Limburgse boeren die hun land door pompen van de ma rine lieten besproeien 350 gul den voorrijkosten en aanvanke lijk 70 gulden per uur moeten betalen. Dit laatste bedrag is inmiddels verlaagd tot 40 gul den. Van voorrijkosten is volgens minister Van der Stee in het ge heel geen sprake en in overleg met het dagelijks bestuur van het landbouwschap is de maximum-prijs per spuituur vastgesteld op 40 gulden. Inmiddels heeft het ministerie van Landbouw en Visserij be sloten om de boeren, die de steun van de BB hebben inge roepen, niet meer dan 40 gulden te laten betalen. Tot nu toe be rekende de BB in verschillende gewestelijke kringen sterk uit eenlopende tarieven. De boeren doen hun betalingen voor de spuithulp aan de gewes telijke raden van het landbouw schap en die raden mogen niet meer dan 40 gulden per uur in nen, ongeacht wie de hulp geeft. Volgens het landbouwschap is de spuithulp zeer effectief. Veel grasland is hierdoor intact ge houden en ook met het berege nen van aardappelen zijn goede resultaten bereikt. ARNHEM - Bij de Onderlinge Bossenverzekeringsmaatschapp in Schaarsbergen wordt men de laatste tijd vanuit het hele land overstelpt met aanvragen voor een bosbrandverzekering. De vele bosbranden van de af gelopen weken zijn er de oor zaak van dat particuliere eige naars van onverzekerde bossen nu zo snel mogelijk een polis willen bemachtigen. De Onderlinge in Schaarsber gen is de enige verzekerings maatschappij in Nederland, die bossen van particulieren verze kert. Ook uit België - met name Vlaanderen - stromen de aan vragen binnen. Volgens een woordvoerder van de Onder linge is de enige Belgische bos- senverzekeringsmaatschappij gevestigd in Wallonië en der halve geven vele Vlaamse bo- seigenaren uit politieke over wegingen er de voorkeur aan hun bossen in Nederland te ver zekeren. De Onderlinge verze kert slechts de houtwaarde van een bos en niet de recreatieven en/of natuurwetenschappelijke waarde, want zo stelt de woord voerder "Die valt praktisch niet te taxeren". De talrijke bosbranden hebben er nog niet toe geleid dat de Onderlinge de premies van de bosbrandverze kering heeft verhoogd. "We overwegen dat ook niet", aldus de woordvoerder. Ongeveer 250 ha. van het 400 ha. grote natuur gebied bij Arnhem, dat vorige week door een bosbrand verlo ren ging, is bij de Onderlinge verzekerd. Momenteel is men bezig de schade te taxeren. BRAND IN ALBLASSERDAM Koeien vr clandestie gras: scha van 60A DEN HAAG (SP) - Tussen de regering en de Federatie Nederlandse Vak beweging (NVV en NKV) is een breuk ontstaan. De FNV heeft dit formeel vastgesteld in een brief aan de leden van de Tweede Kamer. In de lange brief die gisteravond is verstuurd nadat de tekst in een verga dering van de federatieraad was besproken, wordt niet ingegaan op de verzoenende taal die minister-president Den Uyl xx>rige week vrijdag aan het adres van zijn vrienden Van de vakbeweging sprak ("vlees van mijn vlees, bloed van mijn bloed"). IJzig zakelijk stelt de FNV vast dat de loonmaatregel van de regering "principieel onaanvaardbaar is, omdat de FNV bereid was om in vrij overleg te werken aan een sociaal-economisch belei8, dat is gericht op de bestrijding van werk loosheid en inflatie". De FNV wijst er in de brief aan de tweede-kamerleden op, dat de fe deratie bereid was om niet alleen af te zien van een initiële loonsverbe tering in 1976, maar ook om één maal het beginsel van de volledige prijscompensatie los te laten. Daarvoor in de plaats wilde de FNV genoegen nemen met een beperkte brutoloonstijging, gecombineerd met maatregelen in de sfeer van de sociale verzekeringspremies. Een en ander had moeten leiden tot een netto-loonsverhoging van 55 gul den voor de modale werknemer. De loonmaatregel van de regering komt uit op een bedrag van 41,50 voor de modale werknemer. Minister-president Den Uyl heeft gezegd, dat hij er vast van overtuigd is dat de maatregel van de regering uiteindelijk beter is voor de grote massa van de werknemers. De druk op de prijzen zal minder zijn dan wanneer de FNV-eis was ingewil ligd.Een merkwaardige rekensom, oordeelt de FNV over deze medede ling van Den Uyl. ARNHEM (ANP) - In november van dit jaar zullen alle instanties die betrokken zijn geweest bij de be strijding van de bosbrand bij Arn hem opnieuw in actie komen om dezelfde brand op papier na te spe len. Men wil daarmee het Arn hemse rampenplan toetsen en eventuele fouten bij de echte be strijding van vorige week woens dag trachten te voorkomen. De nieuwe "brand" zal echter niet stoppen bij de kazemecomplexen, maar zelfs over rijksweg 12 heens laan. Dit deelde burgemeester drs. ZOETERMEER (SP) - Tien zie kenhuizen in het noordelijke deel van Zuid-Holland, die samenwer ken in de Stichting Ziekenhuis Samenwerking (Zisam) dokteren aan de opzet van een voor alle tien hospitalen gelijk informatiever werkingssysteem. Tot die tien zie kenhuizen behoren ook het St. Eli zabeth en het Diaconessenzieken- huis uit Leiden. Verder het Diaco- nessenhuis in Voorburg, St. Anto- niushoeve in Leidschendam, Be thlehem in Den Haag, Bethel, St. Hippolytus, Oude en Nieuwe Gas thuis in Delft en St. Jozef en Bleu- land in Gouda. Het is de bedoeling dat de gehele papierwinkel van de tien zieken huizen wordt vervangen door een centrale computer in het gebouw van de Zisam. In elk hospitaal krijgt iedere afdeling de beschik king over één of meer apparaten (zogenaamde terminals), waarmee informatie uit de computer kan worden gehaald of erin kan worden gestopt. In het Voorburgse Diaconessen- huis is men nu zover dat de patiën tenregistratie (opname, ontslag, bijhouden van wachtlijsten) is geautomatiseerd. Aan het einde van dit jaar moet de facturering (wie welke rekening krijgt) via de computer geschieden. De volgende fase houdt het automatiseren van aanvragen en uitslagen van labora toriumonderzoeken in. St. Jozef is ongeveer even ver. de andere zie- Schot voor de boeg In de brief lost de FNV op twee punten een schot voor de boeg van de regering. De toezegging, dat in het najaar wordt bekeken of aan de hand van de prijsontwikkeling ook de lonen bijgesteld moeten wor den, noemt de FNV "volstrekt on voldoende". Volgens de FNV heeft de regering nagelaten aan te geven op welk tijdstip, op welke wijze, aan de hand van welke maatstaf en ten laste van wie die nadere maat regelen zouden kunnen worden ge troffen. Ook is de FNV het al bij voorbaat niet eens met het voornemen van de regering om in 1977 bij de prij scompensatie gebruik te maken van een "gezuiverd indexcijfer" voor de gezinsconsumptie. Dit is het cijfer dat tot stand komt na het wegwerken van de invloed van de druk van indirecte belastingen (bv. het duurdere aardgas) op het prijs peil voor levensonderhoud. De FNV wijst deze "zuivering" met kracht van de hand. In de vergadering van de federatie- raad gisteren is ook gesproken over mogelijke acties die de FNV kan ondernemen nu de loonmaatregel definitief een feit wordt en het er naar uitziet dat de Tweede Kamer niet van zomervakantie terugkomt Arnhem doet branden nog eens „over" J. A. F. Roeien van Arnhem, giste ravond aan het begin van de raads vergadering mee. Hij bracht dank aan iedereen die bij de brandbestrijding heeft meege- kenhuizen volgen over een aantal jaren. Dan zit alle informatie, die nu nog op overstelpende hoeveelheden papier staat genoteerd opgeslagen in de computer. Daarbij behoren ook allerlei gegevens van de patiën ten die al eens in één der tien zie- kenhuizeiwijn opgenomen. Komt een patiënt voor een volgende keer naar het hospitaal, dan heeft men in een handomdraai allerlei informa tie over hem beschikbaar. Voordelen Ir. W. Ouwerkerk, project-manager van de Zisam is overtuigd van de voordelen die het systeem biedt: "De gezondheidszorg is bedrijfs matig nog slecht ontwikkeld en moet zich nog bewust worden van de techniek. Met het invoeren van de computer bereikt men een ver betering van de kwaliteit van de ge zondheidszorg en van de dienstver lening. Er kan sneller worden gewerkt en met objectieve gegevens. Als' bij voorbeeld de leden van een me disch team via de computer de zelfde objectieve informatie krij gen over een patiënt dan hebben ze een beter startpunt het creatief denken van de arts als pijnzoeker kan zich richten op het laatste en moeilijkste punt van de diagnose- vorming: het gebied waar de echte pijn ligt. Patiënten komen niet meer als om de zaak te bespreken. Over de aard van de acties en de te volgen taktiek werden geen mededelingen gedaan. Verbazing Het verbondsbestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft minister-president Den Uyl gisteren een telegram gestuurd waarin het verbazing en teleurstel ling uitspreekt over de algemene termen waarin de heer Den Uyl zich vorige week vrijdag, met name in het NOS-journaal, over de vakbe weging heeft uitgelaten "Het is u bekend", aldus het tele gram, "dat het CNV een loyaal standpunt heeft betreffende het loonbesluit van het kabinet omdat het aan de bestrijding van werk loosheid en inflatie grote prioriteit toekent". De premier is daaraan volgens het CNV voorbijgegaan door te doen alsof de vakbeweging in Nederland alleen uit de FNV be staat. "Daarmee negeert u het ge voelen van een groot deel van de werknemers in ons land. Het is mede namens hen, dat wij tegen uw houding ernstig protesteren", al dus het telegram. CNV-voorzitter J. Lanser zei des gevraagd, dat het CNV het onjuist vindt, dat de minister vrijdag sprak over een breuk met "de" vakbewe ging die "vlees van zijn vlees" is. Het CNV heeft er volgens Lanser recht op, dat zijn positie en stand punt ook door de premier worden erkend, "zeker waar het CNV in feite de basis heeft gelegd voor de loonmaatregel". holpen. Ongetwijfeld zijn er ook punten van kritiek. Daarom kon digde hij aan in november een grootscheepse oefening te zullen houden. Brandweercommandant A. Heij- nen van het Veluws bosbrand- weercomité deelde gisteravond mee bijzonder gelukkig te zijn met de bewaking van de Veluwe vanuit de lucht. In het afgelopen wee keinde konden zes beginnende branden zeer tijdig worden gemeld. De schade bleef dankzij de blussing beperkt. vroeger steeds in hetzelfde zieken huis terecht. Dat komt door de ver schillende specialisaties waarop hospitalen zich toeleggen. Nu moe ten in elk ziekenhuis alle gegevens van die patiënt worden opgeno men. Met een centraal archief hoeft dat niet meer. Het mooiste zou zijn als er een landelijk informatiecen trum zou komen. Dan zou de pa tiënt gemakkelijk door het hele land kunnen verhuizen". Zorgen Over de benadering van de patiënt maakt mr. F. G. A. Huber, voorzit ter van de nog jonge Algemene Vereniging ter Behartiging van de Belangen van de Patiënt uit Goes, zich grote zorgen. "Zonder te zeg gen: dat moet je niet doen, heb ik toch wel bezwaren tegen die tech nische ontwikkeling. Ik ben bang dat medici zo in technici verande ren die alleen maar het lichaam van de patiënt zien en niet meer de ziel. Ook bij die diagnosestelling met die objectieve gegevens uit de computer zet ik vraagtekens. Het gevaar bestaat dat men te veel daarop gaat vertrouwen, dat men zegt onderzoek is niet meer no dig". De grootste grief van de heer Hu- bers is echter dat bij automatise ring de patiënt niet betrokken is. "Het mag niet strikt een zaak zijn van medici, ziekenhuizen en tech nici. Er is bijvoorbeeld niet gere- ALBLASSERDAM (ANP) - Bij de brand in het winkelcentrum "Ma- kado Center" in Alblasserdam gis termiddag zijn veertien winkels in as gelegd. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, heeft tijdens het blussen flink wat waterschade aangericht in elf an dere zaken. Twaalf gezinnen kun nen in verband met de schade aan hun woningen boven het winkel centrum, dat volgens de burge meester J. H. Vijgeboom "het para depaardje" van zijn gemeente was, vannacht niet huiswaarts keren. Twee van de getroffen huizen zijn geheel afgeschreven. Doordat het winkelcentrum in ver band met de maandagmorgenslui ting afgesloten was, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het vuur, dat even voor één uur vanmiddag was ontstaan, greep zo snel om zich heen, dat als het winkelcentrum geheel gevuld was met mensen het niet uitgesloten moet worden geacht dat er bij pa niek slachtoffers gevallen waren. Dit is althans de mening van de commandant van de groep Alblas serdam van de rijkspolitie J. Meijer. In het winkelcentrum was geen brand blussysteem aanwezig. De brand is ontstaan in een lege winkel, die werd opgeknapt. Er wa ren twee man bezig met schoon- geld dat de patiënt inzage krijgt in de gegevens. Het argument voor de computer is vaak: je kunt zoveel in formatie krijgen. Maar wie mag er kennis van nemen? Hoe wordt voorkomen dat onbevoegden zich met één druk op de knop toegang verschaffen tot die gegevens? En is het nodig dat al die informatie cen traal wordt opgeslagen?" Ing. A. de Koning, hoofdbestuurs lid van de al eerder genoemde Al gemene Vereniging: "Ik val geen systemen aan. Bij Ouwerkerk heeft de patiënt nog een redelijke kans. Ik val wel de structuren aan: het gaat allemaal buiten de patiënt om. Als je op de dag van je ontslag de zuster een handje geeft en vraagt wilt u nu de gegevens van mij laten vernietigen? Dan kan dat niet. Daar ligt het gebrek aan privacy. Natuurlijk is het een voordeel dat de gegevens al in de computer zit ten als een patiënt wordt binnen gebracht, die dringend hulp nodig heeft. Maar iemand moet het recht hebben om te zeggen: weg met die gegevens, zelfs al zou dat in zijn na deel kunnen zijn. Zo'n computer is natuurlijk best te beveiligen. Technisch kan alles. Hij is bovendien nog veel beter bevei ligd dan gewone archiefkastjes. Daar kan iedereen in. Om bij een computersysteem te komen, moet je een vakman zijn. Maar het punt is: als je erbij komt, dan heb je in eens alles. Dat is het enge ervan". maakwerkzaamheden voor het leggen van een nieuwe vloerbe dekking. Zij gebruikten een uiterst brandbaar middel voor het verwij deren van de oude lijm. Dit moet volgens de brandweercomman dant W. G. Broere de brand hebben veroorzaakt. Tijdens de brand de den zich enkele explosies voor in een opslagruimte van kampeerar- tikelen. Deze werden veroorzaakt door de daar aanwezige gasflessen. De brand, die dikke rookwolken boven Alblasserdam veroorzaakte, werd bestreden met blusappara tuur van de plaatselijke brandweer en die van Dordrecht. De brand weer kreeg assistententie van de bedrijfsbrandweerkorpsen van de scheepswerven IHC-Smit en Ver- olme en van de kabelfabrieken NKF. Ongeveer 130 man zorgden ervoor, dat het vuur in ruim twee uur bedwongen kon worden waar door een deel van de 35 winkels tegen het vuur beschermd konden worden. Er bleven nog tien zaken over, die niet door de brand werden verwoest of geen grote water schade opliepen. Het winkelcentrum liep naar schat ting een bouwschade .op van rond de 3 miljoen. Daar komt nog on geveer 2 miljoen bij voor de schade aan de inventaris, opgesla gen goederen en de bedrijfsschade. ARNHEM (ANP) - Hongerige koeien van een boer uit Wolf- heze zijn in het afgelopen wee keinde door de omheining van hun verdorde weiland gebro ken om zich te goed te doen aan het rijkelijk nat gehouden gras van een aangrenzend weiland. Een graszaad kwekerij uit het Gelderse Oosterhout had daar verschillende grassoorten inge zaaid. De schade aan het proef veld wordt op f 60.000,- geschat. De boer is verzekerd. Tong- en schol guota gelijk DEN HAAG (ANP) - De Neder landse vissers mogen in 1977 niet meer tong en schol uit de Noordzee en de Ierse Zee halen als dit jaar. Dit betekent, dat er volgend jaar 9.440 ton tong en 35.620 ton schol aan wal mag worden gebracht. Dit is besloten op de vergadering van de Noord-Atlantische visserij commissie, die vorige week in Lis sabon is gehouden. Op de internationale bijeenkomst werd een werkgroep ingesteld, die de gevolgen moet bestuderen van de te verwachten uitbreiding van de visserijzones tot 200 mijl. PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - De bouwpro- duktie in de zogenaamde intramu rale gezondheidszorg (ziekenhui zen e.d.) is in 1975 onder het voor dat jaar vastgestelde bouwplafond van 500 miljoen gebleven. Die produktie bedroeg voor ziekenhui zen, psychiatrische inrichtingen, verpleeghuizen, zwakzinnigenin richtingen enz. in de eerste drie kwartalen ruim 333,7 miljoen, tegen bijna 371 miljoen in de overeenkomstige periode van 1974. Dit blijkt uit een nota 'bouwactivi teiten in de intramurale gezond heidszorg' van staatssecretaris Hendriks en uit een verslag van de besprekingen die hij daarover heeft gevoerd met de vaste Kamercom missie voor de volksgezondheid. Staatssecretaris Hendriks meent, dat vooral voor ziekenhuizen mis schien een radicale koerswijziging nodig is. Hij is er niet van overtuigd, dat "alles zo mooi en zo nieuw" moet worden en hij vraagt zich af, of sommige ziekenhuizen niet evengoed geholpen zouden zijn als ze een tiende van het bedrag, dat voor nieuwbouw nodig is, zouden besteden aan een aanpassing van de bestaande gebouwen. Hij is in ieder geval van plan, de komende jaren de voorkeur te geven aan re novatie boven de volledige vervan ging van inrichtingen. De bouwproduktie in de zieken huissector zal dit jaar waarschijn lijk ongeveer 400 min bedragen. Via verleende vergunningen ligt voor 1977 al 300 min vast. Hand having van het huidige bouwpla fond met aanpassing aan de geld ontwaarding zal volgens de staats secretaris leiden tot een stijging van de premie voor de sociale ver zekeringen met 0,1 procent per jaar. Hij vindt dat, ook met het oog op andere beleidsdoeleinden, een "hoge prijs". De staatssecretaris stimuleert in beperkte mate het indienen van plannen voor psychiatrische zie kenhuizen. Hij heeft de inspectie opgedragen, contact op te nemen met alle inrichtingen in die sector en hen aan te moedigen tot het in dienen van plannen. Maar dat heeft nog niet veel effect gehad. Omdat het bouwplafond van 500 min nog voldoende mogelijkheden bood, zijn er tot nu toe bij het verle nen van vergunningen nog geen prioriteiten gesteld. In de komende jaren zal dat echter wel nodig zijn en daarbij zullen dan de provincies worden ingeschakeld. Het stellen van prioriteiten is overigens niet gemakkelijk, aangezien bijna alle aanvragen worden voorzien van de kwalificatie "zeer urgent". Tijdens het overleg met de Kamer commissie werd ook vastgesteld, dat het dringend noodzakelijk is dat de staatssecretaris de wettelijke bevoegdheid krijgt om ziekenhui zen te sluiten. Aanleiding tot deze uitspraak was onder meer, de "overbedding" in Den Haag en het ontbreken van een ziekenhuis in Zoetermeer. Besprekingen met enkele Haagse ziekenhuizen over een verplaatsing naar Zoetermeer hebben nog geen enkel resultaat gehad. De bereidheid tot mede werking is volgens de staatssecre taris in Den Haag zeer klein. Al acht jaar geleden is de Haagse zieken huizen om een saneringsplan ge vraagd, maar dat plan is er nog steeds niet. Enkele Kamerleden willen een krachtig beleid. "Er wordt niets be sloten en de bevolking van Zoe termeer dreigt de" dupe te worden. Het zou goed zijn wanneer de staatssecretaris nu eens duidelijk zou zeggen, dat Den Haag 300 be dden minder moet krijgen, hoe dan ook", aldus een AR-commissiehd. Jongens gewond door granaat ADELBODEN (ANP) - In de buurt van het Zwitserse Adelboden zijn gisteren twee Nederlandse jongens zwaar verwond toen een granaat die zij hadden gevonden explo deerde. Man verdronken in Usselmeer LEEUWARDEN (ANP) - Op het Ijsselmeer bij Makkum is gister middag de 49-jarige Antonius R. Peters uit Lent (gem. Eist) ver dronken. De man was samen met zijn zoon aan het spelevaren toen de boot op ongeveer één kilometer uit de kust in een slenk omsloeg. De man kon niet zwemmen en ver dronk voor de ogen van zijn zoon. Het slachtoffer kampeerde op de camping „De Holle Poarte" bij Makkum. De computer in het Zisamgebouw in Zoetermeer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7