Zinman begint nieuw avontuur /RflDtD\programma ...en gisteren toegelicht BIJ ROTTERDAMS Panorama Mesdag laat meer zien Veel pop in Bilzen NOS zendt 'Proms' uit BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs^ maar ook in Tokio en New York. overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over J233EX2nS33ZHB PHILHARMONISCH ORKEST DINSDAG 13 JULI 1976 Door Frans Happel „Het Rotterdams Philfoarmonisch Orkest is de laatste Jaren fantastisch vooruit gegaan. Naar mijn mening is liet momenteel het tweede orkest in Nederland" Logisch dat de Amerikaanse diri gent David Zinman vol lof is over het muzikale leven in Rotterdam. Tenslotte wordt het R.Ph.O. voor hem een nieuwe werkgever. Met in gang van het seizoen 1977—1978 is Zinman. naast Edo de Waart, tot tweede vaste dirigent van het R.Ph.O. benoemd, (hij zal dan in totaal ge durende acht weken in actie komen) tijdens het komende seizoen zal hij zo nu en dan vast een beetje „loge ren" bij het orkest. Zinman, al 12 Jaar chefdirigent van het Nederlands Kamerorkest, wil dóórgaan met car rière maken. En hij ziet de bouwste nen daarvoor in Rotterdam en niet (meer) bij het Nederlands Kamer- orkest. David Zinman: de Amerikaan die in Europa naam maakte. Hij studeer de in zijn geboortestad New York ean de Highschool foor Music and Art en zette zijn studie voort aan het Berkshire Music Centre in Tan- glewood. In Tanglewood ontmoette hij de man die een duidelijk stempel* op zijn muzikale levensloop zou zet ten: de befaamde dirigent Pierre Monteux. Het klikte voortreffelijk tussen de oude Monteux (86 jaar toen) en de jonge Zinman, Monteux benoemde David tot zijn assistent en „deed" met hem een aantal tour nees door de Verenigde Staten en Europa. David Zinman kreeg een staats- beurs toegewezen om zich als dirigent verder te bekwamen in Europa, met - name in Italië. Monteux vond echter Italië niet zo'n goed idee. Zinman: ..Sterker, hij vond het verschrik kelijk. Naar mening van Monteux *aren de orkesten en de musici in Italië een beetje beneden peil". Het toeval wilde dat Pierre Mon teux omstreeks die tijd benoemd werd tot dirigent van het London Sym phony Orchestra en juist, Zinman ging als assistent mee met Monteux. Volgend stapje: Monteux gast dirigent van het Concertgebouw orkest, Zinman weer in het spoor van de meester, om de repetities met dat orkest voor zijn rekening te nemen. Amsterdam Zinman bleef er. Omdat alweer Monteux hem tal van introducties bezorgde en omdat de een zn ongeluk is het geluk van een ander de toenmalige dirigent van het Nederlands Kamerorkest ziek werd en Zinman mocht vervangen. Een Jaar later werd hij vaste diri gent van het Kamerorkest. Een ver bintenis die hij combineerde met de functie van chef dirigent van het Rochester Symphony Orchestra in de Verenigde Staten. Tot zover het verleden. Het nu toont een David Zinman die en kele mijlpaaltjes bereikt hebbende op zoek is naar nieuwe avonturen. ,3ij het Kamerorkest heb ik een kar dinaal punt bereikt", aldus Zinman. .Hoewel het orkest in feite een stuk je van mezelf is geworden, werd het voor mij toch de hoogste tijd om naar iets anders uit te kijken. Eigen lijk al twee. drie Jaar geleden kwam ik tot de ontdekking dat het Kamer orkest mij geen mogelijkheden tot vooruitgang meer bood. Bovendien wordt de last steeds zwaarder om van twee orkesten tegelijk vaste dirigent te zijn. Er blijft geen tijd meer over cm bijvoorbeeld zo nu en dan een aanbieding voor een gast-dirigent schap aan te nemen". Toen Zinman besloot zijn vertrek aan te kondigen bij het Nederlands Kamerorkest, creëerde hij tegelijker tijd voor zichzelf een probleem: bij welk orkest in Nederland kan ik te recht, bijvoorbeeld als vaste gastdiri- gent? Zinman: „Het punt was namelijk dat ik dolgraag in Nederland wilde blijven. Ik heb een fijn huis in Am sterdam, ik vind Amsterdam een pri ma stad en Nederland een geweldig land, mijn vrouw heeft het hier naar haar zin, zeer binnenkort komt er een baby, ik heto geen enkele behoefte om Nederland te verlaten". Lastig pakket Het Utrechts Symfonie Orkest trok b\j Zinman aan de bel, ruim voordat Edo de Waart contact met hem opnam. Zinman kijkt zuinig, hij was ten .aanzien van Utrecht even in een lastig parket. „Met het orkest in Utrecht waren de besprekingen al in een vrij ver stadium toen Rot- terlam zich aanidüenide. En.ja eh... wat moest ik? Het R.Ph.O. was natuurlijk veel aantrekkelijker, dat zul Je wel begrijpen". Snelle paraMlen: Edo de Waart is een jonge, propvol beloften zit tende dirigent,Zinman is relatief eveneens jong en ook belov.end. Zowel Edo ais David „hebben" een orkest in Amerika, het zijn beiden heren die carrièredrdft bezitten, het R. Ph. O. is een. gemdiddeld jong orkest dat blaakt van ambitie, het. merendeel van de Rotterdamse mu sici wil een dirigent die niet de al lure heeft van „een god op de bok", zowel Edo als David ijveren voor het dichten van de zeg maar historische afstand tussen orkest en dirigent. Dus: alle kans op een een drachtig samenwerkend koppel? David Zinman: „Inderdaad zitten Edo en ik ongeveer op één lijn. We denken allebei progressief en boven dien zijn we beiden bezig met de op bouw van een carrière en toevallig zitten we ook nog bij dezelfde pla tenmaatschappij. Er zijn veel dingen die samenkomen". Gaat de samenwerking ook zover dat hij straks een zegje krijgt in de programmatde van het R.Ph.O.? Zinman: „Daarover moeten we nog praten. Edo is de chef-dirigent en hij bepaalt dus op de eerste plaats. Niettemin geloof ik dat ik een beetje inbreng kan krijgen. In ieder geval voorspel ik dat Edo en ik geen ruzie zullen krijgen. Een voordeel voor David Zinman is dat hij met tal van R.Ph.O.-mu- sioi al eerder heeft samengewerkt. „Neem de blazers van het orkest, die ken ik vrijwel allemaal. Een keur korps, Rotterdam heeft voortreffelij ke blazers en ook in andere segmen ten van het orkest zit prachtig ma teriaal. Heus (Hij lacht breed), ik ben als een kind zo blij dat ik deze kans gekregen heb. Ik wil me blijven ontwikkelen zolang als dat ook maar enigszins mogelijk is. Populariteit Kortgeleden was Leonard Bern stein in Nederland. Die vertoonde zich als een kruising tussen een held van de natie en een filmster. Moet het ook met David Zinman die kant Hij zegt minzaam: „Het publiek wal een grote dirigent nu eenmaal graag bewierroken. Ach, voor mij hoeft het niet, al kan de publiciteit soms dingen doen die je zelf niet in de hand hebt. Echter, hoe ook, al krijg ik de populariteit van Bern stein of van Von Karajan, ik zal al tijd blijven beseffen dat een orkest geen machine is waarvoor het alleen noodzakelijk is dat alle onderdelen op de goede plaats zitten". Sean Connery reikte gistermiddag in Deventer de Silver Salad Bowl of Europe Challenge Trophy 1976" uit aan Patricia Mary Jen sen, 14 jaar, uit Blackpool. De opstelwedstrijd over het onderwerp Holland-The Salad Bowl of Europe" werd op 5000 middelbare scholen gehouden met een totaal van 3.500.000 leerlingen. Sean Connery is op het ogenblik in Deventerwaar hij voor de opnamen van de film „Een brug te ver" enige tijd zal blijven. BILZEN '76, het Belgische rock- door Graham Parker, Steeleye Span, en jazzfestival, wordt op 12, 13, 14 en Eric Burdon, Rick Wakeman, Suther- 15 augustus voor de twaalfde keer ge- land Brothers. Camel, Kevin Ayers, houden. Ode dit Jaar zijn het vooral Jess Roden Band, Black Oak Arkan- de popartiesten die acte de présence sas. Status Quo en Rhoda Scott. Te- geven. Zo zal er op dit Belgische fes- vens wordt er in Bilzen een amateur - tival onder meer worden opgetreden concours gehouden. HILVERSUM De NOS radio zal vrijdagavonden 16, 23 en 30 juli, als- vijf "Proms" (Henry Wood Promena- mede 6 en 27 augustus, telkens op de Concerts) rechtstreeks overnemen Hilversum 2. Op 23 juli zal de Neder - uit de Royal Albert Hall in Londen, landse dirigent Hans Vonk het Royal De concerten zijn te horen pp de Philharmonic Orchestra leiden. DEN HAAG De restauratie van het schilderij, dat bekend staat onder de naam Panorama Mesdag, is vol tooid. Schilderij -restarateur Nico van Bo- hemen heeft tijdens zijn werk ver scheidene detailschdlderingen op het doek ontdekt. Zij waren tot nu toe verdwenen onder de bijna honderd jaar oude laag stof en vuil van het schilderij (120 bij 14 meter) dat in het museum aan de Zeestraat in Den Haag is te zien. Op zee werden verscheidene scheep jes zichbaar, op het strand zijnezel- jes zichtbaar, op het strand zijn ezel- komen. Er zijn nu zeker 200 vaartui gen afgebeeld. De restauratie heeft volgens de leiding van het museum ook tot gevolg gehad dat de zee op het Panorama een mooiere en diepere kleur heeft gekregen. De restaurateur Nico van Bohemen heeft tijdens zijn werk in het dorps gedeelte van het Panorama een ter rasje gevonden met gezellig drinken de mensen. Voorts vond men onder het stof spelende kinderen. Van 31 juli tot 27 september is Het belangrijkste doel van de res- er in het Nederlands Goud-, Zilver- tauratie, aldus de leiding van het en Klokkenmuseum in Utrecht een museum, was de verwijdering van de tentoonstelling met als onderwerp laag stof en vuil en het herstel van „Klokken, zilver en sieraden uit de de schade ontstaan door lekkages, Nederlandse Art Nouveau en Art De- alsmede beschadiging, co, 1900—1930". De restauratie die ruim vier maan- NEDERLAND I 18.30 Tour de France (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.04 Service spot (NOS) 19.05 TROS-Country, Country- en Westernmuziek (TROS) 19.20 Living Free, speelfilm (TROS) 20.50 TROS aktua special (TROS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Wolf zonder halsband, beelden uit het leven van Paul Gauguin (TROS) 22.35 Journaal (NOS) 22.40 Panoramiek extra (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-Ta-Tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Pauline, Petrova en Posy, tv-serie (NCRV) 19.30 Eddy go round special, muzikaal programma (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Sutherland grijpt in, tv-serie (NCRV) 21.20 Licht klassiek met variaties, klassieke muziek (NCRV) 22.15 Hier en nu (NCRV) 22.55 Tot besluit (NCRV) 23.00 Journaal (NOS) Wibo van de Linde werd gister avond uitgemaakt voor landver rader door onze landgenoot P. N. Menten. Want wie, aldus Menten, tegen een Nederlander feiten ver zamelt met hulp van achter het IJzeren Gordijn, is een landver rader. En Wibo had juist verteld dat in Polen de overtuiging leeft dat Menten sedert 1939 een Pool is en dus geen Nederlander. Maar los daarvan Ujtot „landverrader" een moeilijk uitspreekbaar woord voor een man die een veroordeling achter de rug heeft wegens het dragen van het uniform van de vijand. Bovendien is het niet aardig juist Van de Linde uit te maken voor landverrader. Hij heeft zijn best gedaan te bewijzen dat de Russen geen loopje met TROS-Aktua heb ben genomen, en hij heeft Menten steeds aangeboden zijn visie ten beste te geven. En ten slotte zou Menten Van der Linde een paar maanden geleden beslist niet voor landverrader hebben durven uit maken. Van der Linde besloot immers geen aandacht te besteden aan de Lockheed-affaire, tot het vooronderzoek van de commissie- Donner was afgerond en de be trokkenheid van Prins Bernhard ontzenuwd was. Dat was nog eens loyaal Nederlanderschap. Zo loyaal is Van de Linde niet te genover Menten, en misschien is dat wel de reden waarom Men ten hem nu een landverrader noemt, en hem verwijt bij de keu ze van de onderwerpen de kijk cijfers verreweg het belangrijkste te vinden. Want in de zaak-Men- ten acht de TROS een vooronder zoek geen enkel beletsel om het volk op de hoogte van de nieuw ste ontwikkelingen te houden. A. I. den duurde, werd voor een belangrijk deel gefinancierd door het Prins Bernhardfonds. Het doek zal volgens deskundigen gedurende 'n halve eeuw geen ingrijpend onderhoud meer no dig hebben. Nieuwe uitgaven Stroomgebieden, verhalen door Jo- han Betzema. Uitgeverij Kosmos, Amsterdam, f 17.50. Elseviers Bomen gids voor Noord, en West-Europa, door Alan Mitchell. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f 42.50. Elseviers Alpengids, door Th. Schauer en S. Caspari. Uitgeverij El sevier. f 35.—. Drees 90, geschriften en gesprek ken, met medewerking van prof. dr. H. Daalderen en dr. G. Puchinger. Uitgeverij A. J. G. Strengholt, Bus- Vissen van de Europese kustwate ren en de Middellandse Zee, door Lythgoe. Uitgeverij Moussault, Baarn. f 49,50. Leeuwen in de nacht, door Alan Schoüefield. Uitgeverij Ad. M. C. Stok (Zuid-Hollandse Uitgevers maatschappij), Baarn. f 17,50. De hoogvlieger, door Virginia Ha milton. Uitgeverij Van Holkema en Warendörf, Bussum. f 14,50. Susan Hampshire, de in Nederland populaire Engelse tv- actrice, vertolkt vanavond om 19.20 uur via Nederland I één van de hoofdrollen in de speelfilm „Living Free". De pro- duktie dateert uit 1972 en is een vervolg op „Bom Free", het verhaal over Elsa de Leeuwin. In dit verhaal ontfermen Joy en George Adamson (Susan Hampshire en Nigel Da venport) zich over de drie welpen van Elsa, de leeuwin. De drie jonge leeuwen mogen vrij rondlopen, maar als echte roofdieren richten zij een slachting aan onder de andere dieren. Joy en George krijgen de opdracht ervoor te zor gen, dat de dieren worden gevangen. Nog tot en met vrijdag brengt de TROS-tv na het program ma van Nederland I „Wie wordt kandidaat voor het Witte Huis?" Vanavond is om 23.05 uur in deze panoramiek"- extra weer een verslag te horen en te zien van de gebeur tenissen op de Democratische Conventie in New York. r Kardinaal Alfrink zal vanavond in NCRV's „Hier en Nu" mededeling doen over gesprekken die hij heeft gevoerd met de leider van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Verder wordt verwacht een interview met de minister van Buitenlandse Zaken van Oeganda die op het ogenblik in New York ver blijft. Ook is er een gesprek met de heer Lardinois over Europese landbouwpolitiek. Bij behandeling van de gevol gen van de langdurige droogte zal er een interview met een Britse klimatoloog ivorden uitgezonden. t Dorpsstraat ons dorp", om 20.50 uur op I. is een serie van drie nieuwe, maandelijks uit te zendenzomerprogram- m a's van de TROS, waarin de leefgemeenschap van het kleinste dorp centraal staat. De eerste uitzending is gewijd aan Amerongen met als middelvunt het kasteel, waarmee de inwoners een opvallende binding blijken te hebben. DINSDAG 13 JULI Hilversum I AVRO: 18.10 (S) Amusementsmuziek. 18.30 Nws. 18.41 (S) Amusementsmuz. 19.00 (S) Orgelmuz. NOS: 19.1 (S) The Skymasters. Echo. 18.30 (S) programma, el-Canto op de zomer - kamermuz. 21.45 23.20 het slapen gaan.). 23.56-24.00 Nws. Helversum III NOS: 18.03 De Vafcaturebank. 18.10 (S) NOS-Maal. VARA: 19.02 (S) Pop- rekonstruktie. 20.02 (S) Nashville. (S) Jazz en Blues. 17.00 Metropole c SOS- en politieber. Hilversum III nonstop met Jürgen Marcus). 12.03 Drie tussen de middag. 14.03 Popkon- takt: met flitsen van de Tour de Fran- Hllversuni IV NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus. 7.30 (S) Preludium. 9.00 Nws. 9.02 gehoord (S) klaas. muz. 10.00 (S) Orkestpaiet. 12.00 (S) Pianowerken uit Romantiek. 12.32 (S Zangerspor- i de (3) Opera. DUITSE TV kontant buitenlands^w/ö§k geld0 Dok dat is mogelijk. j^^^AHaal uw reischeques" eurocheques en al vreemde valuta C LEIDSE SPAARBANK (S) Pop- donder. 22.55 Med. SOS- en politie ber. 23.2 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drie draai. 2.02 (S) Help! voor werkers in de verzorgende en de verplegende beropen. 4.02 (S) De| rode dageraad (v. nachtwerkers). 5.02- - 7 00 (S) Truck, een progr. v. kracht- Yoeter gibt sich wagenchauffeurs. N.B.: Het programma DINSDAG 13 JULI Duitsland I 17.55-18.00 Journaal (Reg. program- NDR: 18.00 Concert. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau ra agaztne. 19.26 Liederen uit Tirol. de de Aahsluitend: Fremder woher kommst Du?, tv-serie. 19.15 Akt. 19.45 Wltz um 4tel vor 8). 20.00 Journaal en weextoer. 20.15 Zwitsers cabaret. 21.00 Margaret in Aix, comedie. 23.00-2: 7.02 (S) Ontbijt-soos. Aktua. 8.30 Nws. 8.36 huisvrouw). 10.00 10.30 Nws. Rita Corita de markt op. 11.45 (S) Cafe-chantant. 12.26 Med ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.00 (S) Muz. en informatie uit Frankrijk. 13.30 (S) Sport na sport. 14.00 (S) Specialitei ten a la carte. 15.00 (S) Close-*-- (S) Van heinde VARA: 7.00 Nws. nastiek. 7.20 In de Rode Cirkel (8.00 Nws.). 9.35 Waterstanden. 9.4C 17.00 Journ. documentaire serie. 17,35 Akt. en muz. 18.20 Tekenfilm. 18.55 Barbapapa. 19.00 t Scholier, klucht. Weet-Duitslamd. 22.00 Film. BELGISCHE TV België-Ned. 18.55 Barbapapa. 19.00 Documentaire. -10 Gastprogr. 19.40 Med. 19.45 Jour- o. ii.ju inws. naal met Qm Ronde van Prankrijk> 20.20 De hoeder van mijn broeder. Britse komische serie. 20.45 Een mens Ochtendgym- Britse komische serie. 20.45 Een mens van goede wil. tv-serie. 21.50 Nacht wacht onder het mes. documentaire. 122.3022.50 Journ. met o.m. Ronde v. Frankrijk. David Zinman: Edo en ik zullen geen ruzie krijgen...

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5