"Met afsluiting Breestraat niet langer wachten" Zoutgehalte water is onaanvaardbaar Wethouder Tinus van Aken: In deze stad valt weinig te verdienen Oosterkerkstraat en omgeving afgesloten Lezers schrijven SSS WEGDEK TIJDELIJK OPEN DINSDAG 13 JULI 1976 LEIDEN LEIDEN - "Het voorstel om de Breestraat af te sluiten maakt inderdaad geen deel uit van een integrale visie op de binnenstad. Wat dat betreft is de kritiek die je van bepaalde zijde op het plan hoort, terecht. Maar daarbij moet je wel bedenken, dat we intussen hard bezig zijn om tot die integrale aanpak van de binnenstad te komen. En wachten tot het plan voor de binnenstad helemaal klaar is, vind ook ik niet verantwoord". Dit zegt wethouder Tinus van Aken (Economische Zaken) op de vraag waarom hij als waker over het eco nomisch functioneren van de stad zich niet verzet heeft tegen de plan nen, die zijn collega Waal (Stad sontwikkeling) met de Breestraat heeft. Zoals bekend zijn de Breestraat- plannen slecht gevallen bij de Ka mer van Koophandel en bij de Stichting Leidse Binnenstad (de samenbundeling van het binnen stedelijk bedrijfsleven), die erop hebben gewezen, dat afsluiting van de Breestraat zonder dat een aantal andere maatregelen wordt geno men, kwalijke gevolgen kan heb ben voorde in de binnenstad geves tigde bedrijven. Over die gevolgen maakt Van Aken zich echter niet al te druk. "Onder de middenstanders ontstond ook grote paniek toen werd besloten om de tram uit de Haarlemmer straat te laten verdwijnen. Ze zou den allemaal naar de bliksem gaan, zeiden ze. En nu is hel een bloeiende winkelpromenade", al dus de wethouder. Hij legt er ook meermalen de nad ruk op, dat het college met het ge deeltelijk afsluiten van de Brees traat met name het doorgaande verkeer uit de binnenstad wil we ren. "En het weren van h£t door gaande verkeer betekent geen ver lies van koopkracht voor de bin nenstad". Parkeerprobleem Overigens ziet Van Aken ook de problemen wel, die met een afslui ting van de Breestraat samenhan gen. Het belangrijkste daarvan vindt hij het parkeerprobleem. Daarover zegt hij dat een uitbrei ding van de parkeermogelijkheden in de buurt van de binnenstad noodzakelijk zal zijn. "Over de ma nier waarop die parkeermogelyk- heden gerealiseerd moeten wor den, zal nog een discussie moeten plaats hebben", zegt hij. "Centraal punt in die discussie zal de vraag zijn, tot hoever je de auto's moet laten komen. Daar hoor je verschil lende opvattingen over. De eén zegt, dat de autorijdende consu ment niet bereid is om meer dan vijftig meter te lopen naar de win kels, waar hij wil zijn. Anderen zeg gen dat die afstand wel 1000 meter kan zijn. Maar het is in ieder geval duidelijk dat de aantrekkelijkheid van de binnenstad bepalend is voor de mate waarin men bereid is een grotere afstand te lopen". Wat die aantrekkelijkheid betreft, zijn er volgens Van Aken overigens Door Joop Maat ontwikkelingen gaande, waar hij bepaald niet gelukkig mee is "Vooral in het laatste aeel van de Breestraat vestigen zich de laatste tijd steeds steeds meer discount zaken. Er komt bijvoorbeeld een winkel van Gazan-confectie in- plaats van de speciaalzaak van Van der Stok. Een tweede voorbeeld is de vestiging van Gerard de Lange (wasautomaten) in het pand, waar tot voor kort ABC (kleding) geves tigd was. Dergelijke zaken horen niet thuis in het kernwinkelappa- raat. Een binnenstad hoort andere winkels te hebben", zegt hij. "Discount-zaken stryken neer op die plaatsen, waar ze met de minste kosten een zo groot mogelijke om zet kwijt kunnen raken, zonder veel aandacht te besteden aan het in- en exterieur van de zaak", aldus Van Aken. "En een te groot aantal vesti gingen van dergelijke zaken is weinig bevorderlijk voor de ont wikkeling van een gezond kern- winkelapparaat in de binnenstad, dat juist gekenmerkt moet worden door speciaalzaken en exclusieve winkels, en zaken die zich richten op gezinsaankopen". Onzekere factor Volgens de wethouder is het gevaar van de discount-trend, dat daar door andere branches uit de bin nenstad dreigen te verdwijnen. Daar zal een aantal branches bij zijn, dat bijdraagt aan de continuï teit van het binnenstedelijk winke lapparaat. "Maar discount-zaken zijn over het algemeen geen lang leven beschoren", zegt hij, "en wanneer ze straks wat minder goed bereikbaar zijn, pakken ze hun spullen op en weg zijn ze". En het feit. dat discount-zaken weer even snel verdwijnen als ze gekomen zijn, vormt een onzekere factor bij het nemön van maatrege len vooi de binnenstad. "Als je de len gaat afsluiten en wandelpro menades gaat maken, moet je wel weten dat de winkels dieer zijn, zul len blyven zitten. En bij discount zaken weet je dat niet". De "wis selwinkels", zoals Van Aken de discounts noemt, zijn namelijk af hankelijk van een groot publiek, en wandelpromenades kunnen de au torijdendeconsument afschrikken. Het maken van wandelpromenades heeft volgens hem dan ook de be doeling om het huidige winkelbes tand in de binnenstad te handha ven. Want daarvoor is nodig, dat de consument in de binnenstad onges toord moet kunnen wandelen. En dat is volgens Van Aken niet moge lijk, zolang de huidige hoeveelheid auto's door de Breestraat blijft rij den. "Het doorgaande verkeer hoort in de binnenstad niet thuis". "Het uitgaansleven in deze stad is niets", zei de ontgoochelde eigenaresse van een dranklo kaal, en de rechter sprak haar vermanend toe na een boete van 25 gulden uitgedeeld te hebben: "Ga heen en zondig niet meer". Een stemmig begin van de och tend. In haar bar aan de Middelste gracht had mevrouw B. om drie uur 's nachts nog twee klanten "Ik had ze beter alle veertig kunnen laten zitten, dan had ik nog wat verdiend. Er is heel weinig te verdienen in dit vak in deze stad". Ze had al eens eer der haar zaak "tien minuten te laat" gesloten, zodat de ge meente haar ook nog te grazen had genomen: drie maanden lang moet ze om twaalf uur dicht. Ze was er rebels van ge worden: "Ik betaal geen bekeu ringen meer, ik ga liever zitten" Maar de rechter vermaande haan "Het is verstandiger om te betalen, en nog verstandiger om op tijd te sluiten". En vervol gens zond hij haar aartsvader lijk heen. De barjuffrouw maakte plaats voor een Chinees die 't een of ander fout had gedaan op een kruispunt. Maar verder kwam de rechter al niet meer, want de Chinees bleek geen Nederlands te spreken of te verstaan. Dan maar een tolk erbij, dacht de rechter. Maar welke taal? Hoe vraag je aan een Chinees die geen Nederlands verstaat wat voor soort Chinees hij spreekt. (Want Chinees en Chinees is twee: als wij Limburgs en Fries al onbegrijpelijk vinden, hoe zullen de dialecten dan niet uit eenlopen in het onmetelijke Chinese taalgebied!) Gelukkig LEIDSE KANTONRECHTER zat er een andere Chinees in de zaal die kon duidelijk maken dat het hier om Kantonees ging. En de Chinees maakte plaats voor bedrijfsleider G. uit Voor schoten. Deze wildebras had in zijn Simcaeen fietser geen voorrang gegeven en was zonder snel- heidsverminderen over zeven kruisingen en achttien over steekplaatsen voor fietsers en voetgangers gestoven. Via Marijkelaan en Bernhard- laan kwam hij op de Admiraal De Ruytersingel terecht waar hij maar liefst 97 kilometer per uur had gereden. De toch al knorrige officier ontstak in grote woede en na een hevige tirade eiste hij dat de roekeloze G. 175 boete zou betalen en dat zijn rijbewijs voor vier maan den zou worden ingetrokken. De bedrijfsleider begreep dat eerst niet goed en verdedigde zich nogal zwakjes dat hij al vij fentwintig jaar zonder schade reed en klaagde dat de boete vrij hoog was. De rechter vroeg: "En wat vindt u van de ontzeg ging?" De bedrijfsleider ver baasd: "Ontzegging?" En ter wijl hij nog ongelovig met de ogen stond te knipperen, veegde de rechter hem nog eens flink de mantel uit: "Wat u ge daan hebt is onaanvaardbaar, dat kunnen we niet dulden. We zullen proberen u nog enigszins in toom te houden". Het werd daarom 375 gulden boete en vier maanden ontzegging van het rijbewijs voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Dus twee jaar lang zal G. op zijn tellen moeten passen. En de beduusde bedrijfsleider maakte plaats voor een vracht wagenchauffeur die zijn zoon "rijles" gegeven had (de offi cier "Wat zou er allemaal met kunnen gebeuren als er schade ontstaat bij een ongeluk en de verzekering betaalt dat niet? Ik ken een officier die in dit soort gevallen zegt: zo iemand is ken nelijk zo vermogend dat die zich geen zorgen maakt over schade, we zullen 'm in z'n ver mogen aantasten") en die vader en zoon maakten plaats voor een jongen die zich kruidenier noemde (de rechter ongelovig: "Bent u helemaal zelfstandig?" "Nee, ik werk bij Albert Heijn"). En deze jongen had op een brommer zonder trappers gere den: de tenlastelegging was dus "het rijden op een motorrijtuig zonder rijbewijs" want een brommer zonder trappers is een motorrijtuig en daar heb je een rijbewijs voor nodig. De kortgeknipte jongeman Sch. die toen kwam had de lokkende leuze "Ga rapper naar de kap per" letterlijk in praktijk ge bracht. Hij was op zijn motor betrapt met een snelheid van 95 in plaats van de toegestane 60 km per uur. Hij moest zich haas ten voor de kapper. De officier. "Dat is niet een klein beetje te hard, maar ontzettend veel te hard. U bent een getekend mens". Hem werd de rijbe voegdheid ontzegd voor drie maanden (plus 150 gulden boe te) wat erg vervelend was: want nu kon hij geen rijexamen doen (voor het autorijbewijs). Buitenboordmotormonteur L. had de drank weer eens stevig geraakt, maar was toch uit va ren gegaan. En hoe gaat dat, de wilde emoties breken baan, de onverschrokken Sturm und Drang, en je stuift vol gas de plassen op, je komt los van het water van de Dieperpoel, je scheert de toppen van de gol ven, het water raast en zingt en trilt en je denkt dat de boot zich sidderend zal verheffen in een adembenemende vlucht. Veer tig kilometer per uur ging het, over het brakke water van een laaglandige plas. Wie heeft het er voor over, voor 175 gulden boete? Wie durft? TOM MAAS Hoogheem raadschappen tuaarsch uwen Van Aken: centraal punt is hoeve je auto's moet laten komen. LEIDEN - De grote rivieren m het gebied van de hoogheemraad schappen Rijnland en Delfland u-orden door de aanhoudende droogte steeds zouter. Het zeewater is door het teruglopen van de rivie- rafvoeren inmiddels zover landin waarts gedrongen dat het water dat bij de sluis van Gouda wordt ingelaten .gedeeltelijk met zeewater is vermengd. Dit hebben Rijnland en Delfland gisteren laten weten. De twee hoogheemraadschappen proberen zoveel mogelijk in de grote waterbehoefte in het westen van het land te voorzien door water uit de grote rivieren te halen. Maar aangezien het boezemwater steeds zouter wordt, is het volgens de hoogheemraadschappen hard nodig om de wateraanvoer uit de grote rivieren naar het boezemwa ter zo gering mogelijk te houden. Indien er meer boezemwater wordt verbruikt dan op verantwoorde wijze kan worden aangevuld met rivierwater, zou het boezempeil te veel dalen. Bij nog verder teruglo pen van de rivierafvoerenzal het zoutgehalte van het boezemwater snel verder toenemen als gevolg va.i de invloed van het zeewater. .Het is nu meer dan ooit in het be lang van alle gebruikers van boe zemwater in Delfland en Rijnland zich tot het uiterste te beperken te neinde een snelle stijging van het zoutgehalte zoveel mogelijk tegen te gaan", aldus beide hoogheemraad schappen. Het boezemwater kan nu immers alleen nog worden aange vuld met water dat vooreen deel uit de Noordzee afkomstig is. tuinbouw met grote vrees gadeges lagen. Bepaalde gewassen kunnei erg slecht tegen hoge zoutconcentra ties. Zo is in het Westland in de afge lopen jaren grote schade geledei aan slaplanten doordat het boe zemwater teveel zout bevatte. LEIDEN - In het gebied tussen de Oosterkerkstraat en Havenkade en omgeving wordt op maandag 26 juli begonnen met de aanleg van nieuwe rioleringen. De Kerkpleinbrug, de Wynbrug. de Zuidsingel en de Ooster kerkstraat (ter hoogte van het arbeidsbureau) zijn daardoor tijdelijk voor verkeer afgesloten. Auto's kunnen het gebied alleen nog bereiken via de Zijlsingel en een gedeelte van de Oosterkerkstraat. Op de Zuidsingel wordt een dam aangelegd, als verbinding voor dit gebied en het noordelijk deel. De kans bestaat dat het werk enige hinder ondervind door ondervindt oude funderingen. In elk geval moet het karwei uiterlijk eind september klaar zijn. LEIDEN - De uitslag van de vlucht Chateauroux van de postduivenve reniging "Het Oosten" is als volgt 1. Singeling, 2-4 Juffermans, 3-5-7 Koet. 6. Gijsman, 8. De Haas, 9. C. Giisman, 10. De Wolf. 4-9-10 Juffermans, 5-8 Dokkum-zn, 6. Gijsman. De Leiderdorpse vereniging "Rijn- klievers" vloog vanaf Chateauroux en boekte de volgende uitslag: 1. J. v. d. Wal. 2 en 3 P. Veelenturf, 4. Gebr. Kok, 5. J. v. d. Wal, 6. J. J. Verstraaten, 7. J. v. Alphen, 8 en 9 J. v. d. Wal, 10. Gebr. Kok. Promconcert 3 Op mijn ingezonden stuk in deze krant van 6-7-1976 over kritiek op het te laat komen op het "Prom- Coneert" van een aantal gemeente lijke vertegenwoordigers, is een reactie gekomen van de z.g. ge meentelijke voorlichtingsdienst, waarvan ik met belangstelling heb kennis genomen. Naar aanleiding daarvan komt het mij dan ook ge wenst voor publiekelijk te verkla ren dat ik er geen moeite mee heb bij deze mijn welgemeende excu ses aan te bieden. Het is namelijk voor mij nu komen vast te staan, dat Burgemeester en Wethouders met hun dames van één der organisato ren een schriftelijke uitnodiging hebben ontvangen voor het "Prom-Concert" en waarop als aanvangsuur staat vermeld half ne gen. Derhalve waren de gemeente lijke vertegenwoordigers op tijd aanwezig. Mijn opmerking is dus misplaatst geweest. Het moet mij van het hart, dat de gene die verantwoordelijk is voor het toezenden van de uitnodiging toch wel zorgvuldiger deze uitno diging had moeten opstellen, dan zou het voorgaande zeker achter wege gebleven zijn. N. Langezaal Paramanbohof 47 Leiden Lorentzkade als viswater Het is op dit moment helaas onmo gelijk om de hengelsport te beoefe nen in de Lorentzkade. In tegen stelling tot andere jaren is het water namelijk niet schoongemaakt, wat geleid heeft tot het volkomen dichtgroeien van de kade. B en W van Leiden hebben we al eens ver zocht om het water te reinigen, maar daar is geen gevolg aan gege ven. Wij vragen ons nu af of de Lo rentzkade als viswater verloren gaat. Dat zou ons, een aantal en thousiaste beoefenaars van de hen gelsport, zeer aan het hart gaan. H. Bonnet, Bakh. Roozenboomstraat 16 en acht andere ondertekenaars Negen maanden Graag wil ik even ingaan op een stukje in de krant van 6 juli 1976. Daarin staat dat de heer L. veroor deeld is tot negen maanden gevan genisstraf en vijf jaar ontzegging van zijn rijbewijs, omdat hij op 3 november 1975 het echtpaar Van Duijn heeft aangereden. Er staat bij dat dit echtpaar enige maanden in het ziekenhuis heeft moeten door brengen. Aangezien het mijn eigen zuster betreft, wil ik wel even zeg gen, dat zij op de dag dat het stuk verscheen, op de operatietafel lag voor twee operaties. Er zullen er nog drie volgen. Ze ligt in de Anna- kliniek. Het is de vraag of ze nog ooit kan lopen. Haar man is wel thuis maar moet zich nog steeds met twee krukken verplaatsen. Het gaat voor mijn zus, 43 jaar oud en moeder van zes kinderen, dus niet om enkele maanden, maar nu om zeveneneenhalve maand en er zul len nog meer ellendige maanden volgen. Zelfs de heer L. heeft zich nog niet laten zien. mevr. K. van der Plas-Berkheij Granaathof 33 LEIDEN Nieuwe school in Meren wijk LEIDEN - Er zijn plannen voor een derde kleuterschool in de Meren- wijk, namelijk aan de Zwartemeer- laan. B. en W. zullen voorstellen aan de gemeenteraad om mee te wer ken aan de bouw van deze school, die uit twee werklokalen en een speellokaal zal bestaan. De Stich ting Katholiek Onderwijs Leiden heeft om deze medewerking ge vraagd. Het pad blijft drie weken opengebroken. Het trottoir kan echter gewoon gebruikt worden. Op de foto: links de plek waar de Gooimeerlaan de tweede toegangsweg tol de Merenwijk. is geprojec teerd en rechts het Zwarte Pad. UITBREIDING LEIDEN - De lagere school aan de Donizettilaan zal uitgebreid wor den met een werklokaal en een speellokaal voor de in hetzelfde ge bouw gehuisveste kleuterschool. Plannen hiervoor zullen B. en W. voorleggen aan de gemeenteraad die een krediet zal moeten verlenen van ruim zeven ton. LEIDEN - Direct na de bouwvakvakantie, maan dag over een weekwordt het wegdek van het Zwarte Pad opengebroken voor de aan leg van een riolering. Deze komt van de Van Hogen- dorpstraat en loopt naar de toekomstige Gooimeerlaan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3