Eerste verlies Litgerink in IBM-toernooi Weer hogere rente bij de ABN. Publiek Leidse familie met Canadezen het land door Koek en Hemmes niet op het Melkhuisje Algemene Bank Nederland "ZILVEREN" ZUSSEN TERUG VOOR BRUILOFT AMSTERDAM - Voor het eerst in dit IBM-schaaktoernooi toonde Jan Hein Donner zich terneergeslagen en aangedaan over wat hem op het bord was overkomen. Doorgaans kan een nederlaag hem uiterlijk niet deren en is hij na een paar minuten alweer zozeer hersteld van de schok, dat hij in de analyses achteraf de tegenstander weet duidelijk te maken dat hij, Donner, uiteindelijk toch het meest van de partij heeft begrepen en dat de tegenstander 'nog van geluk mag spreken dat hij heeft gewonnen. Maar na afloop van zon party tegen Kortsjnoj in de zesde ronde (na 27 zetten door de Rus gewonnen) oogde de boomlange Nederlander triest, "Ik stond beter", meldde hij met een grafstem, "maar ik zie het niet meer. Verdomd vervelend". Het was inderdaad jammerlijk, wat Donner in een vrijwel gelijke stel ling opeens tegen Kortsjnoj op het bord bracht De tweede speler ter wereld was, toen Donner opgaf, zelfs een beetje geïrriteerd over het plotseling wegvallen van alle ver weer. "Maar wat had ik dan moeten spelen?", riep Donner vertwijfeld uit "Iets anders in ieder geval", ri posteerde Kortsjnoj met een schouderophalen, "een zet die de positie houdt en spel geeft Zoals het ging heb je de partij cadeau ge daan". Al met al Kortsjnoj dan eindelijk op de eerste plaats, samen met Miles en Farago nog steeds. De Engels man remiseerde emotieloos met Grootmeestergroep: Kortsjnoj (Sov)-Donner (Ned) 1-0, Szabo (Hon>-Sax (Hon) Vi-V», Lig- terink (Ned)-Velimirovic (Joe) 0-1, Böhm (Ned)-Ivkov (Joe) Va-Va, Mi- les (Gbr>-Gipslis (Sov) Va-Va, Ree (NedK>lafsson (LJsl.) Va-Va, Farago (Honj-Kur^jica (Joe) Va-Va, Sigur- jonsson (IJsl.)-Langeweg (Ned) Va-Va. De stand is: 1/3. Miles, Kortsjnoj, Farago 4 pun ten, 4. Szabo 3Va, 5/13. Ree, Sigur- jonsson, Kurcyica Olafsson, Gipslis, Sax, Ligterink, Ivkov, Böhm 3., 14. Velimirovic 2Va, 15. Donner 2, 16. Langeweg 1. Meestergroep:Woodhams (Aus)-Suwuh (Indon.) Va-Va, Van Baarle (NedKWesterveld (Ned) 1-0, Ciocaltea (Roe)-Hartoch (Ned) 0-1, Eising (Wdl)-Van Wijgerden (Ned) 0-1, Pribyl (TsjKTatai (Ita) 0-1, Ma tera (VS)-Gaprindasjvili (Sov) 1-0. De stand is: 1/2. Tatai, Hartoch 5 pnt., 3/4. Pri byl, Van Wijgerden 4,5/6. Van Baar le, Matera 3Va, 7. Gaprindasjvili 2Va, 8/10. Eising, Westerveld, Ciocaltea 2. 11. Woodhams l'/a, 12. Suwuh 1. Gipslis, Farago daarentegen had moeite om Kur^jica in toom te houden. Dat hem dat gelukte was misschien eerder te wyten aan ge brek aan doortastendheid van de Joegoslaaf, die alweer, net als een ronde eerder, zijn eigen spel in dit toernooi als een "skandal" kwalifi ceerde. Ligterink, na vy f ronden nog steeds ongeslagen, werd helaas geklopt door Velimirovic. Helaas, omdat we de Nederlander natuurlijk van harte een grootmeesterresultaat in dit toernooi gunnen .en daar draagt deze nul niet toe by. Of het ver diend was is niet helemaal duide lijk geworden. De opening was in ieder geval voor Velimirovic, maar het eindspel gaf Ligterink wel erg gemakkelijk weg. Twee enorme knokpartijen met Nederlanders in de hoofdrol ein digden in remise. Böhm was tegen Ivkov aanvankelijk in het defen sief, worstelde zich los, kreeg kan sen maar verkeek zich in de tijd noodfase (vooral Ivkov had er last van) op een ogenschijnlijk win nende kombinatie die echter een gapend gat vertoonde. Wat er over bleef was - gelukkig, zeggen de zelfde chauvinisten als zoéven dan - net niet te winnen voor Ivkov. Nog reëler leken de winstkansen van Hans Ree tegen Olafsson. In een stelling die op alle gevechtsli nies moord en bnand te zien gaf of ferde Ree plotseling een stuk in ruil voor twee geweldige vrijpionnen in het centrum plus, zo dachten we al lemaal, waarschijnlijk een zenuw crisis bij Olafsson want die kwam op dat moment net in tijdnood. Maar de advocaat uit Reykjavik heeft in zijn lange schaakcarrière al vaker een verloren zaak uit het vuur gesleept en bleef ook nu actief zijn verdediging voeren. Zijn pleidooi overtuigde Ree tenslotte: remise door - eventueel - eeuwig schaak. Het beste nieuws voor het vader landse schaak komt nog steeds uit de meestergreep, waar Rob Har toch de grillige Roemeen Ciocaltea versloeg en samen met Tatai een vol punt voorligt op de rest, waar onder zich ook Van Wijgerden en Van Baarle positief onderscheiden. Speel de partij van Hartoch r en verwonder u over de gedaante verwisseling die deze als beroeps- remiseur bekend staande profes sional heeft ondergaan. Of Hartoch het toernooi ook wint staat over igens nog te bezien: de manier waarop Tatai gisteren de Tsjech Pribyl van het bord schopte was van grote klasse. "Pribyl" betekent in de Slavische talen zoiets als "ik was er bij". Op meer kon Pribyl in zijn partij tegen Tatai inderdaad geen aanspraak maken: hy zat er bij en keek er naar en was er tenslotte gloeiend bij. DINSDAG 13 JULI 1976 HILVERSUM - De Chileen Pinto Bravo, de Brit Robin Drysdale, de Australiër John Marks en de Ita liaan Guido Oeupo hebben zich gis teren na kwalificatiewedstrijden geplaatst voor het hoofdtoernooi van de internationale tenniskam pioenschappen van Nederland, op de banen van "het Melkhuisje" in Hilversum. Fred Hemmes en Mar tin Koek werden uitgeschakeld door respectievelijk Marks en Oeu po. Hemmes verloor met 3-6, 1-6, terwijl Koek met 3-6 en 2-6 verloor. In het tennistoernooi te Lisse heeft de wedstrijdleiding wel even met het klamme zweet in de han den gezeten. Het scheelde namelijk bar weinig of de in het herenenkel spel B als no. 1 geplaatste R. Drost, speler van Popeye Gold Star 2, dat in de hoofdklasse uitkomt, was al in zijn eerste partij aan de kant gezet. De man, die verantwoordelijk was voor het "nagelbijten" van de wed strijdleiding, was de Noordwijker Uittenbogaard. Hij maakte goed gebruik van de fouten van Drost. Rob Hartoch heeft een gedaanteverwisseling ondergaan. Zijn aanval lende spel bracht hem op de eerste plaats in de meestergroep. die koste wat kost de aanval zocht, en pakte de eerste set metN 6-1. Drost bleek echter over een goede wedstrijdmentaliteit te beschik ken. Hij werkte keihard en toen Uittenbogaard wat terugzakte greep Drost de tweede set met de zelfde cijfers als waarmee hij de eerste had verloren, 6-1. Terwijl ie dereen dacht dat de Amsterdam mer de zaken nu wel op orde had gesteld, sloeg weer Uittenbogaard verrassend toe en nam een 3-1 voorsprong. Voldoende was die voorsprong niet tegen een Drost, die zich schrap zette en niet wilde verliezen: 6-4 voor Drost. Drie setters waren ook nodig voor de be slissing in de partijen tussen W. Stoop en Carl Adamse, 1-6,7-6, 5-7 en tussen Jan Hasenoot en Marcel de Bakker, 2-6, 6-1, 7-5. Gemakke lijker kwamen Charrel Asselbergs en Har Meijer tot winst. Charrel As selbergs gaf met zijn "vaartspel" L. Bergink geen enkele kans, 6-4, 6-1 en Har Meijer kogelde zijn fore hands in de tweede set zo hard over het gravel dat er voor Ton Grim bergen geen lopen meer tegen was, 6-4, 6-1. In het herenenkelspel C verdween wel een geplaatste speler uit de strijd, namelijk de no. 3 ge plaatste H. van Tongeren. Tegen de hardslaande Lex van Dop had hij geen enkel verweer, 3-6, 1-6. René van Leeuwen wist zich in het her enenkelspel C al voor de derde ronde te plaatsen door achtereen volgende overwinningen op J. van Hermens, 6-2, 6-3 en J. Wielsma, 6-2, 6-4. ADVERTENTIE In verband met de ontwikkeling van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rentetarieven te verhogen. Nieuwe spaartarieven. Per 16 juli 1976 geldt de volgende rentevergoeding: 9/4% (was 8/2 Spaardeposito 6 jaar vast 9 (was 8'A 83/4% (was 8 8/4% (was 7/2%) 7/4% (was 6/2%) Spaardeposito 5 jaar vast Spaardeposito 4 jaar vast Spaardeposito 3 jaar vast Spaardeposito 2 jaar vast 8/4% (was 7/2 6/4% (was 6 63/4% (was 6 53A% (was 5 5/4% (was 4/2 5 (was 4/4%) 4/4% (was 4 Jeugdspaarboekje Zilvervloot Spaar-Extra-Boekie/Spaar-Extra-Rekening Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging Spaardeposito met 6 maanden opzegging Spaardeposito met 3 maanden opzegging Spaarrekening/Spaarboekje 7/4-83/4% (was 6/2-8%) Spaardeposito's met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar De drie Boskoopse zussen Reina, Jeanne en Paula Geers, die 25 ren bruiloftsfeest te kunnen vie- jaar geleden op dezelfde dag in ren. Daarmee wordt voldaan het gemeentehuis in Boskoop in aan de grootste wens van de het huwelijk traden met respec- drie echtparen, die vlak na de tievelijk Bert Quartel, Maarten huwelijksvoltrekking in 1951 en Arie Peters, zijn dezer dagen naar Amerika emigreerden, met hun echtgenoot vanuit Het gezamenlijk zilveren feest Amerika in het bomendorp wordt morgen gehouden in hotel gearriveerd om daar hun zilve- Neuf walrussen ©@®ir CfelMëlfii) V@(ïï) A(firS§1?©l?dl©ffin) Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan ar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Het is een origineel idee van de Leidse familie Segaar om hun uit Canada overgekomen ken nissen een tandem-tocht door Nederland aan te bieden. Van daar dat ik daar vandaag in mijn rubriek graag wat aan dacht aan besteed. Ik hoor graag reacties van lezers die hun vakantie dit jaar ook op een bijzondere wijze door brengen. De 22 jaar geleden naar Canada geëmigreerde Sassen- heimse bloemistknecht Gerrit Smit, die voor het eerst na al die jaren met zijn (Canadese) vrouw en kinderen momen teel een kijkje neemt in zijn geboorteland, is dit weekeinde met zijn gezin aan een oer-Hollandse vakantie begonnen; een trektocht door het land per tandem. Privé Nova Zembla" voor drie De drie baby-walrussen, twee mannetjes en een wijfje, die in de zomer van 1974 vanuit Sibe rië via Moskou naar het Dolfi narium in Harderwijk werden overgebracht, hebben nu hun privé Nova Zembla nu dezer dagen in het Dolfinarium een speciaal walrussenverblijf in gebruik is genomen. De ope ning van dit verblijf gebeurde overigens niet door de Russi sche zaakgelastigde in Neder land Youri A. Timofeev. Hij was op het laatste moment verhinderd. Voor hem in de plaats nam men toen maar G. Numan, de oud-burgemeester van Harderwijk. Het wegblijven van de Russi sche zaakgelastigde heeft de Siberische walrussen over igens koud gelaten. Ze hebben het momenteel veel te druk met hun stoeipartijen in hun stukje nagebootst poolland schap, dat werd ontworpen door het "warme" architec tenbureau C. Deelman B.V. uit Harderwijk. Naast een imitatie-ijsberg hebben de drie walrussen, die sinds hun intrek in het Dolfinarium zo'n slordige 275 kilo zijn aange- In tropisch Harderwijk ma ken de drie walrussen voor het eerst kennis met hun imitatie-poolgebiedje. Vl.n.r. Iwan, Natasha en Ka- tinka. komen, de beschikking over een bassin dat gevuld kan worden met 260.000 liter wa ter. Het diepste punt van het bassin Is 2.60 meter. De basstnvloer is van gestort, gewapend beton dat een dikte heeft van 60 cm. Op de bodem ervan ligt 60 cm zand waarin het trio, ze kunnen zo'n tien minuten aan één stuk onder water blijven, wat kunnen woelen en ravotten. Met de Canadese fietsfamilie rydt het Leidse gezin Segaar (Schelpenkade) mee, van wie dit sportieve vakantie-idee af komstig is. Mevrouw Segaar, een zus van Gerrit Smit, ver telde mij: "Uit ervaring weet ik dat veel emigranten zich nogal kleinerend uitlaten over Neder land. Vooral de laatste jaren hoor je vanuit die hoek nogal eens dat "Nederland is volge propt met mensen en huizen en dat er verder niets meer te bele ven valt". Woest "Als ik zoiets hoor word ik woest. Want ik weet wel beter. Met myn man en kinderen heb ik op de fiets heel Nederland doorkruist en nog talrijke mooie plekjes ontdekt. Die ga ik nu aan myn broer en zijn gezin laten zien. Dan kunnen ze als ze terug zyn in Canada tenminste ook eens iets positiefs over Ne derland vertellen". De Canadees-Leidse toerkara- vaan telt in totaal dertien deel nemers. Het gezin Smit is acht man sterk en de ploeg van de familie Segaar bestaat uit vijf man. Er wordt gefietst met vijf in Noordwijk gehuurde tan dems, waarvan er twee nog een extra kinderzitje hebben voor de twee jongsten van het gezin Smit, Carolien (5) en Irene (3). Vader Joop Segaar rijdt solo. Aan de lastdrager van zijn één- zitter is de bagagewagen ge monteerd, een door hem zelf omgebouwde strandwagen, waarin de grote tent, slaapzak ken en kleding liggen opgesla gen. Waar gaat de reis naar toe? Me vrouw Segaar "We gaan in principe richting Noord- Brabant en Limburg. Per dag willen we zo'n vyftig kilometer Klaar voor de start. Links de Canadese familie Smit en rechts de familie Segaar. Uiterst rechts Joop Segaar met zijn speciaal geconstrueerde bagagewagen. afleggen. Meer niet. We houden het gezellig. Per slot van reke ning is het vakantie. Het moet een lolletje blijven. Waar we slapen weten we nog niet. We zetten de tent op waar dat het beste uitkomt. Voor de avon duurtjes hebben we allerlei spelletjes meegenomen. Dan hoeven we ons geen minuut te vervelen". "En ook slecht weer kan ons tij dens de tocht geen parten spe len. Als het gaat regenen kopen we gewoon een rol plastic. We knippen er wat gaten in om onze hoofden door te steken en wie maakt ons dan nog wat"? Het had overigens maar weinig gescheeld of voor de 41-jarige Gerrit Smit, die in Ontario een veevoederbedrijf heeft en ook nog 50 koeien houdt, was deze reis naar Holland niet doorge gaan. In april van dit jaar werd zijn molen, waarin hij veevoe der maalt voor de boeren uit de omgeving, door brand ver woest. Maar iedereen was al zo vol van de reis naar Nederland dat Gerrit Smit het toch niet over zijn hart kon verkry gen het feest af te gelasten. "Deze fietstocht moet hem die trieste molenbrand even doen vergeten", vertelde mij me vrouw Segaar, die de Canadese familie tijdens deze vakantie weken onderdak verleent op haar grote woonboot aan de Schelpenkade. "Na deze fiets vakantie die tot volgende week donderdag duurt hebben we nog een verrassing voor ze in petto. We gaan hierna ook nog een week het water op met een jacht dat we hebben gehuurd. Dan kunnen ze nog wat bijko men van de vermoeienissen van het fietsen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10