Zoetemelk vernederd: V erkeerd gegokt Mr. dr. De Jongh overleden VOORZITTER VAN KNVB, AFDELING LEIDEN 'Dopingroddel' rond Karstens is wereld uit Ronde raakt met Kuiper meest aantrekkelijke deelnemer kwijt 3 ÏJ1H Smeekbede van Post verhoord MAANDAG 12 JULI 1976 SPÖRT LEIDEN Vandaag is in stilte nir. dr. J. J. de Jongh gecremeerd. De voorzitter van de KNVB-af deling Leiden overleed vorige week woensdag op 54-jarige leeftijd. Hij was al geruime tijd ernstig ziek. Met hem is een markant figuur uit de Leidse voetbalwereld heen gegaan. Mr. dr. de Jongh is meer dan 22 jaar lang bestuurslid ge weest van de KNVB-afdeling e Li- den, waarvan meer dan 21 Jaar als voorzitter. Mr. dr. de Jongh was tot aan zijn overlijden tevens voorzitter van de landelijke zaal- voetbalcommassieAls organisator en man die bezield was van de idee iets op te bouwen in de sport had hij zitting in vele herstructu reringscommissies en nam hij elke gedegenheid te baat te strijden te gen spelverruwing. Louter en al leen omdat het voetbal zyn liefde had. Daarom ook wilde hij zo lang afdelingsvoorzitter blijven nadat hij zijn actieve voetballoopbaan bij ASC (waarvan hij veertig jaar lid was) had beëindigd. Toen h« na een vijfjarig verblijf in het toenmalige Indië in Leiden tege lijkertijd afdelingsvoorzitter en voorzitter van de strafcommissie werd, besloot hij met voetballen te stoppen en zich geheel aan het bestuurswerk te gaan wijden. Hij deed dat op de mander die hem eigen was: vol overgave. Mede onder zijn bezielende leiding steeg het aantal leden in de af deling van 8000 naar meer dan 22.000; onder zijn leiding ook werden alle algemene vergaderin gen vlot afgewerkt. Hoe moeilijk ze soms ook waren, mr. dr. de Jongh slaagde er altijd in ze in de hand te houden. Alert en hu moristisch en altijd zeer goed op de hoogte van de materie. Zo goed dat hij drie jaar geleden kandidaat werd voor een plaats in het bondsbestuur. Mr. dr. de Jongh trok zich zelf terug omdat hij in verband met zijn dagelijks werk Voorzag dat hij zich er niet optimaal aan zou kunnen „geven'.' Om dezelfde re den zou hij dit jaar gestopt zijn met het afdelingswerk; hij kon die hobby niet meer combineren met zijn werk als secretaris van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transportonderne mingen en voorzag dat hij de be langen van de clubs niet meer optimaal zou kunnen behartigen. De man die omgerekend meer dan zes voHe Jaren vrije tijd had opgeofferd voor afdelingswerk. wilde geen „half" werk afleveren en besloot zijn hobby er aan te geven. Een besluit dat hij al in een vroeg stadium bekend maakte zodat er gelegenheid was naar een opvolger uit te kijken. Het beeld van die man, en daarmee van zichzelf, schetste mr. dr. de Jongh vorig jaar november in een interview zelf: „Die man moet de eigensöhap hebben allerlei soorten mensen op dezelfde manier te be naderen, om op dezelfde manier over te komen. De zelfdiscipline hebben niet alleen maar te zeg gen wat hij wil. Hij moet iemand het gevoel kunnen geven dat hij een standpunt naar voren heeft gebracht dat verdedigbaar is, al heeft hij het nog zo mis". PAUL DE TOMBE. Mr. dr. De Jongh PAU Na de vijftiende etappe in Pau werd de Fransman Bernard Labourdette wegens fraude by de do pingcontrole door de jury gestraft. Wat Labourdette precies heeft uitge haald werd nog niet door de betref fende commissarissen meegedeeld. Maar gezien zijn boete van 5000 Zwitserse frank en tien minuten tyd- straf zal het geen lichte overtreding zijn geweest. De dopingroddels rond Gerben Karstens zijn uit de wereld. Gister avond werd in Pau bekend gemaakt dat de resultaten van de doping controles, die na de elfde etappe wer den gehouden, alleen een negatief resultaat hadden opgeleverd. Na de elfde etappe deed het gerucht de ronde dat Karstens niet op controle was geweest. De boze tongen kunnen nu zwijgen. INDIVIDUELE T'JDRIT 13JULU7eETAPPE- 38km PAU De aanvalsdrift van Lucien van Impe heeft de Ronde van Frankrijk in zijn beslissend' stadium gebracht. De kleine Belg, die driemaal genoegen nam met de bergprijs, deelde zaterdag in de ,,koninginnerit" naar Pla d'Adet zo n formidabele klap uilt, dat het peloton er lang van dreunde. Maar liefst 43 renners eindigden na het sluiten van de tijd- controle, maar na lang beraad werd door de jury het peloton niet gehalveerd. Door Hans Coolegem Het Tour-einde voor Hennie Kui-per. Helpende handen steunen het gekwetste hoofd t na diens val. Kuiper moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. Pau De Tour de France is z'n meest aantrekkelijke deelnemer kwijt. Hennie Kuiper, die vrijdag ln de eindsprint te Saint Gaudens al ernstig ten val kwam, moest zaterdagmorgen na een nieuwe buiteling de strijd opgeven. De al ernstig gekwetste wereldkampioen moest met een gat in het hoofd naar het ziekenhuis van St. Gaudens worden overgebracht. De nieuwe tuimeling van Kuiper kan niet in verband worden gebracht met zijn smak de dag ervoor. Hoewel de Nederlander slecht had geslapen, was hij voor de start nog een uur met ploegmakker Jose de Cauwer gaan trainen. „Ik heb wat pijnstillende injecties gehad, want alles deed me zeer", vertrouwde hij een ieder toe. Maar zestien kilometer na het vertrek in een lichte afdaling werd de karavaan opgeschrikt door een nieuwe valpartij van Kuiper in het peloton. Gerrie Knetemann, die het onver wachte ongeval zag gebeuren: ,Jk kon het niet precies zien, maar volgens mij reed Hennie in een achterna. Hij zat en ik dacht dat hij zat te schakelen". Wait precies de oorzaak van de valpartij is, zal niet meer te achterhalen zijn. Hennie Kuiper weet zich niets meer te herinneren. Ook nadat hij naax het ziekenhuis was gebracht bleef de wereldkam pioen een tijdje zonder geheugen en kon het ongeval niet navertellen. De Nederlander, die nu op het achterhoofd viel, liep een behoorlij ke hoofdwond en schaafwonden aan zijn nog niet aangetaste linkerzij op en moest daar in het ziekenhuis aan worden gehecht. Assistent-ploeglei der Peter Bonthuis, die Kuiper en tour-dokter Miserez naar het ziekenhuis vergezelde: „Gelukkig bleek Kuiper geen hersenschudding Voor meer nieuws over de Tour zie sportpagina 2 te hebben opgelopen. We hebben samen de nacht in het ziekenhuis doorgebracht en zondagmorgen werd hij weer ontslagen". Feter Post, die precies in de belangrijkste etappe zijn kopman kwijtraakte: „Dit heeft niets te maken met zijn val van vrijdag. Zaterdagmorgen was hij ontzettend helder en ook de blos op z'n gezicht ontbrak niet. Het is niet alleen ontzettend jammer voor de ploeg, maar erger vind ik het voor Kuiper zelf. Hij wilde zo graag nog wat laten zien. En met vier cols had dit •toch z'n dag kunnen zijn". De Ronde van Frankrijk verloor een van zijn aantrekkelijkste renners. Een renner die opviel door zijn regenboogtrui. maar vooral door z'n strijdlust. Kuiper liet zich alle dagen zien en leverde in tegenstel ling tot de meeste vedetten die de zwaarste beroepssport allure ontne men door het veelvuldige rekenwerk, veel strijd. Hij wist dat hij de Ronde van Frankrijk niet kon winnen, maar wilde zich toch niet zomaar gewonn engeven. Dit wa6 het ergste wat hem kon overkomen. De grootste vernedering was echter voor Joop Zoetemelk, die zich in de Alpen de gelijke van Van Impe had getoond en fysiek sterker leek. De Nederlander, die echter nog nimmer in de Tour een aanvallende rol heeft gespeeld, verzuimde ook nu weer de aanval als de beste verdediging te gebruiken. Het resultaat na vier cols was er ook naar. Zoetemelk kwam op 3.12 min. als tweede aan en had toen in de veertiende rit zijn kans op de eindzege vergooid. De als een hinde naar de bergtoppen snellende Van Impe (zijn beklimmingen leken veel op spurts naar het hoogste punt) liet een dermate grote ruïne na, dat de overige kopmannen en ook de met veel respect bekeken Raymond Poulidor op tien minuten achter stand werden gezet. Voor Bernard Thevenet, die vorig Jaar de strijd van Eddy Merckx won, werd de etappe naar Pla d'Adet een grote marteling omdat hij meer dan dertien minuten moest prijsgeven en daarmee in de anonimiteit werd gedrukt. Lucien van Impe, die in het wintersportoord binnen twee minu ten het geel om de schouders kreeg gehangen als opvolger van Raymond Delisle, die hem eerder door een solo had onttroond: „Ik wist tevoren dat als ik alleen wegkwam, ik alles of niets zou spelen. Maar waar ik aan mijn aanval zou beginnen, wist ik niet". De bejubelde Belg koos hiervoor de tweede berg, de Ooi du Portillon uit. Dat de Peugeot-equipe van truiver dediger Delisle en Thevenet tot een naar later bleek niet uit te voeren taktiek had gekozen, deerde hem niet. Nog minder het tiental dat het peloton al vooruit was gesneld, met daarbij Luis Ocana die de kans van zijn leven greep en door een goede klassering veel van zijn achterstand ophaalde. Van Impe, die vlak voor de top van de Peyresourde de vluchters had ingehaald: „Toch was ik bang dat ik op de laatste col zou stilvallen. Maar ik ben telkens m'n eigen tempo blijven rijden". Met vanaf de voet van de Pla d'Adet een vernietigende solo, die hem de eerste zege in deze tour bracht. Hoewel Zoetemelk wel de eerste was om Van Impe met zijn triomf geluk te wensen, kon hij zijn nederlaag maar moeizaam verteren. Hoewel z'n ploegleider Luis Caput direct luid toeterend zijn kopman opmerkzaam De voor buitenstaanders onbegrij pelijke terugval van Bernard Theve net, kwam voor „Nanard" niet on verwacht. „Iedereen verwachtte, om dat ik vorig jaar de Tour heb ge wonnen, dat dk nu weer iets groots zou presteren. Die druk Is te zwaar voor me geweest. Ik kon het niet maakte op de aanval van Van impe, bleef Zoetemelk rustig in de grote groep zitten en gehoorzaamde Caput r.iet. Jk heb verkeerd gegokt", moest hij achteraf met een beschaamde blik erkennen. „Ik had mee kunnen gaan, maar ik was in de veronderstelling dat het nog veel te ver was. Trouwens, Peugeot moest ook iets doen om Van Impe terug te halen. Niet wetend, dat Thevenet zo slecht zou rijden, want ik had het met hun samen willen doen". Zoetemelk vergat toen de woorden, die hij kort voor de start in Saint Gaudens nog had gesproken: ,Als ik nu niet toesla, win ik de Tour nooit". Maar achter het masker dat hij aan de eindstreep droeg ging meer om dan alleen: „De Tour is nog niet verloren, maar m'n achterstand is wel groot". Hij kondigde direkt aan in de zondagrit niets te zullen ondernemen en alleen nog te hopen op de tijdrit, die morgen wordt verreden. Maar de rit van St. Lary Soulan naar Pau met daarin de Aspin, Tourmalet en Aubissue gaf hem wel degelijk een mogelijkheid om lets van zijn achterstand af te halen, hoewel de laatste afdaling 70 kilometer voor Pau zou beginnen. Maar in onweer en slagregens werd Zoetemelk zelfs weer naar de achtergrond gereden door Lucien van Impe, die ruim een minuut voorsprong had op de Tourmalet, maar daarna de eer liet aan de Italiaan Panizza, die vanaf de Aubisque solo mocht rijden en een nieuwe Italiaanse zege kon binnen halen. Hoewel Zoetemelk met de voornaamste vedetten (behalve The venet) weer bij Van Impe kwam, werd bij de aankomst duidelijk, dat hij ondanks zijn tweede positie in het algemeen klassement, de Tour niet zal i Hoewel het bij de immer defensief rijdende Zoetemelk niet te peilen zal zijn hoeveel weerslag een steenpuist op z'n zitvlak zal hebben, stapte hij met een verkrampt gezicht af en wees op z'n pijnlijke linkerbil. „Dat zit me dwars", lispelde hij voordat de Franse televisie hem voor het dagelijkse commentaar opeiste. Met de grootste voorzichtigheid zeeg hij neer in de daarvoor bestemde caravan. Een excuus voor zijn nederlaag, of toch een kwestie van niet durven aanvallen? De laatste Tourweek zal het leren. PAU De uitschakeling van Hennie Kuiper bracht de Raleigh-formatie van Peter Post in grote moeilijkhe den. In eerste instantie gaf Post al zijn mannen opdracht om op de wereldkampioen te wachten, maar toen Kuiper veel bloed verloor en de doktoren Dumas en Miserez niet toestonden dat hij verder zou rijden, stuurde Post zijn overgebleven zes manschappen weer de strijd in. De ruim zes minuten oponthoud betekenden in deze zware etappe, dat de Nederlanders nimmer meer aansluiting konden krijgen met het peloton. Alleen Bert Pronk, die in de bergen goed uit de voeten kan, was bij machte om in de Pyreneeen nog aansluiting te krijgen om daarna nog een geweldige wedstrijd te rijden. Op Plat d'Adet moest Peter Post bijna 47 minuten wachten voordat zijn renners, die in gezelschap verkeerden van Gerard Vianen en de Fransen Smet, Molinaris en Perret, binnen kwamen. Dat was veel te laat voor de tijdcontirole, die vlak voor de etappe nog werd verschoven naar ruim 33 minuten. Post was niet de enige ploegleider, die tevergeefs op zijn manschapDen wachtte. Nog eens 33 man (waaronder Tino Tabak) die op 40 minuten de erbarmelijke rit beëindig den, moesten officieel het strijdperk venlaten. Ook de ogen van de internationale jury was dat te veel. Als men de reglementen officieel hanteerde, zouden slechts 52 coureurs de ronde mogen voortzetten. De grote groep, die opzettelijk bijeen was gebleven om niet te worden uitgesloten, werd door juryvoorzitter Jean Court in de strijd gehouden en het groepje met de Raleigh-renners werd uitgesloten. Tegen zoveel onrecht kwam Peter Post in opstand. „Toen ik ze weer liet rijden, wist ik zeker dat ze niet meer op tijd zouden komen. Maar je moet het toch proberen. Ik ga ook veel liever nu naar huis, maar dan ook de 33 anderen." Post vond in eerste instantie weinig weerklankbij eerste instantie weinig weerklank bij de jury, waarvan de Italiaan Ivo Luigi Bensa en de Spanjaard Ignacio Oria Amunategui wel partij Post trokken. Na heftige werd de Nederland ploegleider weer weggestuurd om een kwartier later te vernemen* dat de jury bij haar standpunt bleef. Post ging toen nogmaals pleiten voor zijn renners en kreeg eindelijk, na ruim anderhalf uur smeken en wachten, gehoor. Tour-directeur Felix Levitan, die zich niet met de Jury-beslissing wenste te bemoeien, ging toen de jurykamer in en even later gaf voorzitter Jean Court een verklaring, dat wegens de exceptio nele omstandigheden in deze zware etappe alle gefinishte renners in de strijd zouden blijven. Voor Gerrie Knetemann was dat echter Overbodig. De ex-stratenma ker, die na een longontsteking toch weer zo snel was hersteld dat hij in de Tour kon starten, had een fikse verkoudheid opgelopen en lag zondagmorgen met bijna veertig graden koorts in bed. Hij startte niet meer in de 15e etappe evenals de zieke Gibi Baronchelli. Knete mann zal vandaag met Hennie Kuiper afreizen naar Nederland. Bewondering voor 'klim' van Pronk Pau Heel veel bewondering was er in St. Lary Soulan voor Bert Pronk. In de zwaarste Tour-etappe leverde hij misschien wel zijn beste prestatie van dit seizoen. De Scheveninger, die evenals zijn ploeggenoten op de gevallen Hennie Kuiper moest wachten, zag in de vier cols kans om zich toch nog voorin te rijden en met „slechts" achttien minuten achterstand op Lucien van Impe te finishen., Bert Pronk, nu de belangrijkste Raleigh-man in het klassement: „Op de eerste col mocht ik van Post gaan. De kloof was moeilijk te overbruggen. Vooral m'n moreel leed eronder als ik tijdens een beklim ming het peloton al vijf of zes etages hoger zag rijden. Maar het is toch nog goed uitgepakt". De jonge professional liet zich nieb misleiden door achterblijvers en sprong telkens van groepje naar groepje. „Op de Portillon zat ik erbij, maar toen Van Impe aan zijn grote triomftocht ging werken had ik geen kracht meer om iets te doen. Ik raakte met nog zes man los, maar kon later op de Peyresourde toch nog wat terugko- In aanmerking genomen dat Bert Pronk eerst de zes minuten wachttijd bij Kuiper had te overbruggen, waardoor het moreel ook een fikse deuk kreeg, had hij onder normale omstandigheden in deze etappe een niet te onderschat ten ral kunn enspelen. De Scheve- ninger: „Je kunt nooit iets van te voren bepalen. Laat staan later Van Impe heft de hand in triomf. Zijn vreugde is groot: met zijn ik nu heb gedaan. Voor mezelf is dit zege heeft hij zojuist een ruïne van het Tourklassement gemaakt, een grote prestatie."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9