Spaanse politie treedt hard op tegen betogers bij coup in Soedan doden Honderden Joenblatt vraagt snel interventie Carter wil bij olie-embargo een wapenboycot Rechter in Rome vermoord rechts Vier huurlingen in Angola terechtgesteld De VARA Heeft het zo druk met het komplete gezin, dat ze de hele popgroep vergeet, zeggen ze. 0 ja? En wie zendt Pink Pop uit? ...Want als tie VARA IIAAA je nog geen tientje waard is- UHKM waar blijven we dan? MAANDAG 12 JULI 1976 BUITENLAND PAGINA 7 ROME (AFP/Reuter) - Vittorio Occorsio, een rechter in Rome. is zaterdagochtend in zijn auto op weg naar zijn werk doodge schoten. De Romeinse politie deelde mee dat twee mannen het vuur op Occorsio openden net toen hij zijn wagen had gestart. Occorsio is onlangs betrokken geweest bij een onderzoek naar de activiteiten van uiterst rechtse bewegingen. Een vlug schrift van een dezer organisa ties. "Ordine Nuovo" (nieuwe orde), werd in de auto van de adjunctofficier van justitie ge vonden. "Nieuwe Orde" is in november 1973 door de Ita liaanse regering onwettig ver klaard en verboden, op grond Levenloos hangt het met kogels van de overweging dat hij pro beerde de oude fascistische par tij van Benito Mussolini nieuw leven in te blazen. Op het tijdstip van ontbinding had Ordine Nuovo naar schat ting 600 leden. Ondergronds heeft de bewe ging de verantwoordelijkheid doorzeefde lichaam van Occorsio opgeëist voor een aantal poli tieke bomaanslagen. Voordat de plegers van de aan slag vluchtten, openden zij het achterportier van Occorsio's auto en namen iets van de ach terbank weg, vertelde een oog getuige. het portier van zijn auto. Naar het huis van de officier van justitie in Bologna is zaterdag morgen een brandbom gegooid. Ook deze aanslag is opgeeist door "Nieuwe Orde". Aan de hal van het flatgebouw is door een korte brand lichte schade toegebracht maar er zijn geen slachtoffers. BERLIJN - De Westberlijnse mi nister van Justitie en loco burgemeester Hermann Oxfort, die zaterdag de politieke verantwoord- leijkheid op zich heeft genomen voor de ontsnapping van vier vrouwe lijke terroristen uit een Westber lijnse gevangenis en zijn ontslag heeft ingediend. De47-jarigeOxfort, lid van de Vrije Democratische Partij die in coalitie met de Sociaal Democratische Par tij van burgemeester Klaus Schütz West-Berlijn bestuurt, heeft onder grote druk gestaan van de Chris tendemocratische oppositie. mee de Angolese president Neto clementieverzoek negeerde van koningin Eüzabeth, de interna tionale commissie van Juristen, de Amerikaanse minister Kissin ger en anderen De Britse premier James Callaghan uitte zijn "diepe ontsteltenis" over deze daad waarvoor zijn regering "geen en kele rechtvaardiging kan vin den". Mathias, die nog een laatste po ging wilde doen hem tot gratie verlening te bewegen, tot Angola toe te laten. De Angolese over heid heeft bekendgemaakt dat de verwanten acht dagen de tijd krijgen om de stoffelijke over schotten op te vragen. Volgens Kissinger is er voor deze daad "absoluut geen grond in het nationale of internationale recht": "de wet" waaronder Gearhart werd geëxecuteerd, was niets anders dan een ïiiterne verordening van de MPLA, uit gevaardigd in 1966 toen de MPLA slechts één van de vele in Angola opererende guerrillagroepen was. Voorts is tijdens de berech ting van Gearhart in Loeanda op Waarnemers KHARTOEM (AFP) - President Noemeiry van Soedan Vandaag komen in Cairo de mini heeft gezegd dat de mislukte staatsgreep begin deze maand dTArabischftanXntueenT- - aan meer dan 700 mensen het leven heeft gekost. Er zijn 300 arrestaties verricht. De president zei dat tijdens een inspec tie van een politiekazerne die bij de coup schade opliep. Officiële cijfers hadden tot dusver melding gemaakt van de dood van 67 militairen en 16 politie-agenten. Khartoem menen geen enkele manier bewezen dat dat veel burgers om het leven zijn gekomen door branden die door de rebellen warer^aangestoken. Angola was voordat hij gevangen Generaal Mohammed Albagir werd genomen". Achmed, eerste vice-president BEIROET (REUTER/UPI) - De linkse Libanese leider Kamal Joemblatt heeft de staatshoofden van Saoedi-Arabiè, Egypte, Alge rije, Libië en Irak in boodschappen om rechtstreekse militaire en poli tieke interventie in Libanon ge vraagd. Joemblatt heeft de Arabische lei ders voorts verzocht, schepen on der marine-escorte naar Libanon te sturen met dringend benodigde voorraden voedsel, medicijnen en brandstof. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft telefonisch con tact gehad met de Algerijnse presi dent Boumedienne en de Libische leider Gaddafi om de ernst van de toestand te onderstrepen. In Beiroet, ook gisteren weer het toneel van de elkaar heftig bestrij dende falangisten, Syriërs en Pa- lestijnen, is het Palestijnse kamp El 7.aatar in falangistische handen ge- illen. k Tripoli schijnt in handen van hristelijke falangisten gevallen in terwijl de stad Baalbek, on er 85 kilometer ten oosten van Soedan, heeft voor de radio meege deeld, dat in het westen van Soedan onlangs 260 mensen zfjn aange houden, die Soedan waren binnen gekomen om wanorde te scheppen en sabotage te plegen op last van een rechtse beweging. De aangehoudenen hadden bekend in Ethiopië opgeleid te zijn in kam pen van de "Alansar-beweging", die bestond uit aanhangers van de Soedanse oud-premier Lasadik al Maahdi, tevens oud-voorzitter van Beiroet, gedurende het weekeinde heftig is bestookt door Syrische troepen die nu tot vlak bij die stad zijn opgerukt. Waarnemers zeggen dat de Syriërs voor een groot deel die bevoorrading van de christe lijke eenheden op zich genomen hebben. Intussen kampen de troepen van de Palestijnse leider Jasser Arafat in het zuiden van het land met een groot tekort aan brandstof waar door de voedselvoorziening en de verzorging van gewonden danig in de knoop zijn geraakt. Arafat deed een beroep op Egypte om de brand stofvoorraden bij te vullen. Volgens radio Damascus is het do dental van de afgelopen drie dagen bijna 4.000 man. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Riad, riep alle Arabi sche landen op een einde te maken aan de 'uiterst gevaarlijke situatie in Libanon'. Ook hij vroeg de lidsta ten dringend om medicamenten en brandstof voor Lilbanon. Riad is in Cairo om besprekingen te met de vaste afgevaardigden liga-lidstaten. De Soedanese eerste vice-president gewaagde ook van een plan van een coalitie van ontbonden rechtse po litieke partijen, "het nationale front". President Noemeiry heeft Lasadik al Maahdi eerder een agent van Li bië genoemd, die betrokken was bij het komplot van vorige week. Soedan heeft tot nader order zijn verzoek van zaterdag aan de Arabi sche Liga tot behandeling van de beweerde samenzwering van Libië tegen het Soedanese regime inge trokken. Moord in Syrië Een vooraanstaand Syrisch lid van de Arabische nationalistische Baath Partij, Achmed Al Azzawi, is tijdens een explosie in Damascus om het leven gekomen, aldus een bericht van de Syrische radio. In de uitzending worden Iraakse "elementen" verantwoordelijk ge steld voor de aanslag. zitting die beoogt weg aan te wijzen voor de burge roorlog in Libanon. Soedan zou deze urgente bespre kingen niet willen, doorkruisen door aandacht te vragen voor zijn conflict met Libië. Soedan had aanvankelijk de kwes tie voor de Veiligheidsraad willen brengen maar heeft hier op aan dringen van andere Arabische lan den tenslotte van afgezien Wat de Liga op den duur precies zal kunnen doen is onzeker. In de Egyptische pers is aange drongen op strafmaatregelen tegen Gaddaffi. Ook is gepleit voor uitstoting van Libië uit de Liga. Kissinger over Dora Bloeh WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft gezegd dat de Verenigde Staten ervan op de hoogte waren dat twee Oegandese soldaten de zieke Israëlische mevr. Bloch uit haar ziekenhuisbed heb ben gehaald nadat door een Israëli sche commando actie ruim 100 gij zelaars in Oeganda waren bevrijd. Tijdens een persconferentie zei Kissinger "Het laatste wat we we ten is dat ze door twee Oegandese politiemannen in burger uit het ziekenhuis is gehaald". Hij voegde hieraan toe dat de Oe gandese beweringen dat ze hele maal niet in het ziekenhuis is ge weest en door de Israli's is meege- noemen "duidelijk onjuist" zijn. Diplomatieke zegslieden hadden eerder verklaard dat mevrouw Bloch door Oegandese soldaten is n dat ze mogelijk is ge- e een doek in haar mond i haar het schreeuwen te stikt toen z stopten on beletten. Kissinger z ste niets bekend i i dat hem over dit laat- NEW YORK (REUTER) - Als de Democraat Jimmy Carter tot presi dent van de VS wordt gekozen zul len de Verenigde Staten op een eventuele nieuwe olieboycot ant woorden met een tegen-boycot van wapenleveranties, voedsel en uit rusting voor de oliewinning. De be ste manier om een nieuwe boycot te voorkomen is een tegenboycot in het vooruitzicht te stellenaldus Carter gisteren in een televisie-interview Carter zei ook dat hij zou proberen de defensiebegrotingdie nu meer dan 100 miljard dollar per jaar be loopt, te besnoeien. Hij meent dat er ongeveer vijf miljard van af kan. 'Ik meen dat we teveel troepen in het buitenland hebben, en teveel buitenlandse bases', aldus Carter, die ook de militaire hiërarchie top zwaar vindt. In het televisie-interview, aan de vooraixjnd van de Democratische conventie, zei Carter ook dat hij zijn lijst van mogelijke kandidaten voor vice-president heeft terugge bracht tot zeven namen: de senato ren Muskie, Mondale, Glenn, Jack son, Church en Adlai Stevenson en de afgevaardigde Peter Rodino. In de gelederen van de democrati sche partij is enig ongenoegen ont staan over de uitspraak van Carter dat hij niet wil overwegen een vrouw te kiezen als kandidaat- vice-president Colorado zal 26 kiesmannen naar de Republiense conventie van 15 augustus afvaardigen die hun stem zullen uitbrengen op Ronald Rea- gan en slechts vier die president Ford zullen steunen. Na het besluit van Colorado, de tiende van de twaalf staten die ge delegeerden naar de conventie kie zen, ligt Ford nog slechts weinig xxKtr op Reagan. Volgens sommige schattingen heeft maar 38 stemmen LOEANDA (Reuter, UPI) - De vier blanke huurlingen die op 28 juni in Angola ter dood waren veroor deeld. zijn zaterdag door een vuurpeloton terechtgesteld. Het waren drie Britse huurlingen: de op Cyprus geboren 25-jarige Cos- tas Georgiou, ook bekend als "ko lonel Callan", de 23-jarige And rew McKenzie en de 35-jarige John Derek Barker, en de 34- jarige Amerikaan Daniël Gear hart. Engeland en Amerika reageerden geschokt op de executies, waar- Een beeld van een van de betogingen, die in Madrid hardhandig optreden van de politie uitlokten. Precies. En als Uriah Heep, Little Feat, The Outlaws en noem maarop met nog veertigduizend andere men sen aanwezig zijn in Geleen, is de VARA daar ook. Egbert van Hees, Mieps Suurhoff, Hert Jansen en Harry 'Hardholt zorgen dan dat het feilloos geregistreerd w ordt. En wij kijken daar dan alle vier uitzendingen naar. En van zo'n omroep schrijven de VARA. Antwoordnummer 3, w orden wij ook altijd meteen lid. Voor dat ene Hilversum. En zeggen Pop. ik ben jullie vrouw tientje per jaar. Wij bellen 02150-16353 of of jullie man. De VARA, dat ben je zelf. réz maar de vraag is hoeveel van de naar schatting 600 politieke gevan genen daarvan zullen profiteren, aldus het blad El Pais. De nieuwe Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Marcelino Oreja heeft gisteren voorspeld dat er volgend jaar april of mei vrije verkiezingen in Spanje zullen wor den gehouden. Hij zei dat het Spaanse parlement woensdag een amendement zal behandelen op grond waarvan de politieke par tijen in Spanje worden gelegali seerd. De nieuwe Spaanse regering zou overwegen de door de commu nisten gesteunde vakbonden te le galiseren aldus hebben welinge lichte zegslieden uit kringen rond Suarez zaterdag verklaard. De legalisering der vakbonden zou een eerste 'opening naar links' zijn, welke door koning Juan Carlos wordt nagestreefd. Onmiddellijk nadat Juan Carlos verleden week Suarez had aange wezen als premier zijn er berichten verschenen dat de nieuwe regering tot een akkoord wilde komen met de linkse oppositie, daarbij inbe grepen de corrynunisten die sinds de Spaanse burgeroorlog buiten de wet staan. De Amerikaanse president Ford keurde de executie van Daniel Gearhart scherp af als "onge rechtvaardigd en ongewettigd" Hierdoor zullen "stappen naar normalisering van de betrekkin gen tussen Angola en de^Ver- enigde Staten nog meer worden bemoeilijkt", zo verklaarde hij. Kissinger zei dat hij diep ge schokt was door deze "bewust vijandige daad" jegens de VS en het Amerikaanse volk. De terechtstelling werd het eeist gemeld door Gearharts advocaat en wat later bevestigd door het Angolese persbureau. De execu ties werden in Loeanda bijge woond door functionarissen van de volksbeweging voor de be vrijding van Angola (MPLA). die- in de burgeroorlog zegevierde. Onder hen was de Angolese mi nister van justitie. bunaal uitgesproken bekrachtigd. Hij weigerde de Amerikaanse senator Charles MADRID (UPI/AP)- De Spaanse politie is gisteren hard opgetreden tegen grote demonstraties voor amnestie voor politieke gevangenen en vrije vakverenigingen in Madrid, Barcelona en Pamplona. Met rookgranaten en rubberkogels waarbij zowel aan de kant van de werden de betogers uiteengejaagd, demonstranten als bij de politie gewonden vielen. Volgens opposi tiekringen zijn alleen in Madrid al meer dan honderd mensen gearres teerd. Volgens ooggetuigen heeft de poli tie'geschoten op betogers in de Madrileense arbeiderswijk Cara- banchel. Een betoger zou in het 'hoofd zijn getroffen en de ander in de rug. Omdat de twee door politie werden weggevoerd is de ernst van de verwondingen niet bekend. Hier zouden zeker zes mensen met ver wondingen naar een ziekenhuis zijn gebracht, onder wie een paro chiegeestelijke die volgens oogge tuigen door een man in burger met een pistool in het gezicht werd ge slagen. De nieuwe golf betogingen voor amnestie betekent een ernstige uitdaging voor de nieuwe premier Adolfo Suarez. Ondanks het harde politie-optreden tegen de betogers vewacht de Spaanse pers toch een soort amnestiemaatregel van Sua-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7