Brandwonden zijn vaak eigen schuld /jjnjjjjnprogramma W aterhulp' aan boeren in gevaar Zeven Nederlandse hartpatiënten enthousiast terug ...en gisteren toegelicht 'Na 31 december stoppen met looningrepen' ANGSTAANJAGENDE BEELDEN IN BEVERWIJK MAANDAG 12 JULI 1976 Leger en BB zijn over een week uitgepompt DEN HAAG (SP) „De hulp, die de BB en het leger via waterspuiten aan de dóór droogte geteisterde boerenbedrij ven levert, is letterlijk een druppel op een gloeiende plaat. Als de droogte nog een week aanhoudt, dan valt er zelfs niets meer te spuiten, want dan is het water simpelweg op". Dit zegt de heer W. M. Broers van het Landbouwschap, die als specialist in natte- en droge agrarische rampen de water hulp aan de boeren coördineert. De eerste groep hartpatiënten die in het Amerikaanse Houston is geopereerd keerde zaterdag in een uitstekende stemming op Schiphol terug. HILVERSUM (ANP- Minister Boersma (Soc. Zaken) heeft zater dagavond voor de televisie gezegd dat het wat hem betreft per 31 decem ber onherroepelijk afgelopen moet zijn met looningrepen door het ka binet. „Hoe eerder deze macht wordt gespreid hoe beter. Ik had liever dit soort macht niet gehad, want het is in wezen een teken dat dingen niet gezond zijn", aldus de bewindsman voor KRO's Brandpunt". „Be hoop", aldus Boersma", dat we er een basis mee hebben gelegd. Ik heb altijd gezegd dat 1976 de spring plank moet worden naar beitere en evenwichtiger verhoudingen". De bewindsman reageerde op een opmerking van vice-voorzitter W. Spit van de FNV, dat het kabinet in zee gegaan is met de leuze „«prei- ding van kennis, inkomen en macht", maar dat de loonmaatregel met dat laatste vomaatat in strijd is. Spit zei dat de loonmaatregel inbreuk maakt op verkregen rechten (prijscompen satie) van werknemers. Boersma wees erop dat ook het recht op arbeid een verkregen recht is en dat het hem het meeste dwars zit dat men geen kans ziet de werkloosheid terug te drin gen maar dat deze zelfs oploopt. De vice-voorzitter -van de FNV ver zette zich tegen uitspraken als zou de vakbeweging zich bij zijn eisen te weinig gelegen laten liggen aan het werkgelegenheidsproblemen. Hij herinnerde eraan dat de vakbewe ging ook op 1 Januari al akkoord is gegaan met een loonmaatregel die in hield dat de werknemers op de nul lijn werden gezet en dat in beginsel ook voor 1 Juli hebben aanvaard. „Dit soort zaken kan men niet alleen van bovenaf regelen", aldus Spit. „De watervoorziening wordt met de dag moeilijker. Het spuiten is slechts een noodmaatregel. Op de langere termyn stelt het niets voor. Maar we doen wat we kunnen. Nog even en we zyn uitgepompt. Tja en wat dan zo vraagt men zich by het Landbouwschap wanhopig af. De BB heeft sindt twee weken zo'n 600 pompen in de agrarische gebie den staan. Elke BB-pomp heeft een capaciteit van honderd kubieke me ter water per uur. De luchtmacht, die zelf over weinig pompen beschikt assisteert de BB met technisch per soneel. De marine heeft vanuit Den Hel der tien grote waterpompen naar Brabant gestuurd, tien naar Limburg en vyf naar Noord-Holland. Deze pompen hebben een capaciteit van 90 tot 120 kubieke meter water per uur. Er is echter groot gebrek aan technisch personeel. Dat is met va- cantie of varende. Daarom biyft een aantal pompen ongebruikt. Voorts heeft de landmacht een 60- tal pompen naar bedreigde gebieden gestuurd. Dat zyn vooral de zand gronden van Drente. Overijssel. Gel. derland en Utrecht. Deze pompen hebben slechts een capaciteit vam *7 12 kubieke meter per uur. Sinds donderdag geldt er een maximum tarief van 40 gulden per spuituur. De rest van de kosten neemt het ministerie van landbouw voor zyn rekening. Het Landbouwschap heeft zich met minister Van der Stee van Land bouw beraden over de maatregelen om de financiële gevolgen van de droogte voor de boeren op te vangen. De aanplant van veevoeders zal wor den gestimuleerd, omdat de winter voorraden nu al aangesproken wor den. Er zal een interventieregeling ko men voor de ruidveepryzen. En by de voorlopige aanslagen van de in komstenbelasting voor de boeren zal matiging betracht worden. Ook in EG-verband wordt het droogtepro bleem besproken. Burgemeester als badmeester WISSENKERKE (ANP) Burgemeester P. Wisse van Wissenkerke op het Zeeuwse Noord-Beveland heeft gisteren, samen met het PvdA-raadslid L. Blok, als badmeester opge treden in 't pas vergrote zwem bad in zyn gemeente. Mevrouw Wisse bediende de kassa. Het zwembad, oorspronkelyk alleen een klein instruotiebad, is met een diep bassin uitge breid en vorige week in die nieu we vorm geopend. Oorspronke lyk was het niet de bedoeling het ook op zondag open te stel len. De PvdA-fractie in de ge meenteraad meldde in een brief aan B. en W. dat er onder de bevolking stemmen opgingen voor openstelling op zondag. Als het daar niet van kwam, schreef de PvdA-fractie, kon zy niet voor de gevolgen instaan. Het twee man sterke perso neel weigerde mee te doen, om dat het dan een werkweek van zeven dagen zou moeten ma ken. En omdat het erg moediyk was op zo korte termyn nog twee invallers op te scharrelen besloten het burgemeestersecht paar en raadslid Blok maar, in eig enpersoon voor een oplossing te zorgen. Het zwembad trok gistermid dag 62 bezoekers. Burgemeester en mevrouw Wisse en raadslid Blok vinden dit voor een dorpje van duizend inwoners zo'n goed resultaat, dat zy besloten heb ben de eerstkomende weken de zondagsdienst te biyven waar nemen. SCHIPHOL (ANP) Onder groot enthousiasme zyn zaterdagmorgen even na zeven uur de eerste zeven Nederlandse hartpatiënten (tussen 39 en 64 jaar oud) in Nederland terug gekeerd na in Houston in de Ver enigde Staten een hartoperatie te hebben ondergaan. Zy verkeerden allen in goede gezondheid en onder gingen de bloemenhulde van de Ne derlandse hartpatiëntenverendging en de inlage verwelkomingen van fami lieleden in de aankomst hal met veel vreugde. Daarin deelden de voorzitter van de Nederlandse hartpatiëntenvereni ging Fievet, die met zyn actiie,s deze .hartpatdëntenluchtbxug" van de grond heeft getild, hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, die met zyn des kundigheid Fievet voortdurend heeft bygestaan en ook de medische ge gevens van die patiënten tevoren in Houston van a tot z met de chirur gen daar heeft doorgesproken en de twee overige begeleiders, psycholoog Frans Wnaven en verpleegster Mieke Goote. De hartpatiënten hebben de ope ratie alle zeven uitstekend doarstaan en zy en hun vrouwen, die mee zyn geweest, raakten niet uitgepraat over de goede verzorging in het Sint Luke's ziekenhuis en het Texan Heart ziekenhuis waar zy zyn geope reerd door dokter Denton Cooley en zyn staf. Inmiddels hebben van de tweede groeppatiënten die dinsdag naar Houston vertrokken er al acht de operatie ondergaan. De negende, een jongetje, zal vandaag worden geope reerd. De zeven patiënten, die aan de reis hebben deelgenomen, hebben geza menlijk in samenwerking met de hartpatiëntenvereniging een open brief opgesteld, gericht aan staats secretaris Hendriks van volksgezond heid en de leden van de Tweede Ka mer. Daarin dringen zy er by de bewindsman en de Kamerleden op aan snel alle barrières weg te rui men, die uitbreiding van het aantal hartoperaties in Nederland in de weg staan. „Wy vertrouwen erop dat u alles doet om aan noodmaatregelen als hartluchtbruggen een einde te maken. Het is immers een bescha mende vertoning, dat een medisch hoog ontwikkeld land als Nederland, hiertoe zijn toevlucht moet nemen als blyk van organisatorische on macht," zo luidt de brief, waarin verder staat dat de patiënten het onbegrypelyk vinden „dat hartchi rurg Van der Schaar als gevolg van een conflict al vier jaar zyn beroep niet meer kan uitoefenen, wie of wat ook de oorzaak van het conflict is NEDERLAND I 18.30 Tour de France (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.04 Servicespot (NOS) 19.05 Papermoon, tv-serie (VARA) 19.30 Pinkpop, popfestival (VARA) 20.05 Maigret en het lyk zonder hoofd, politiefilm (VARA) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 De erfgenamen van Cabral, dokumentaire CV ARA) 22.35 SYMBIOSE 22.39 Journaal (NOS) 22.44 Panoramiek-Extra (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-Ta-Tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Run, Joe Run, tv-serie (TROS) 19.30 Doctor Who, tv-serie (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Jongens van de grote weg, tv-serie (TROS) 21.15 Pussycat, filmportret van een popgroep (TROS) 21.45 Aktua tv (TROS) 22.30 O moeder, wat is het heet, tv-serie (TROS) 23.00 Journaal (NOS) Bij hoge uitzondering liet NOS- Sport cricket zien op het scherm en dat moet met applaus worden begroet. Natuurlyk was het een nood-greep, behalve de tour was er weinig te beleven op sportge bied de Olympische Spelen be ginnen binnenkort zoals iedereen weet maar daarom was het nog geen slechte greep. Om namelyk iets te kunnen begrypen van wat zich op Al bion's witte rotsen afspeelt moet allereerst het cricketspel worden bestudeerd. De cursus Teleac voor beginners in de Engelse taal, meer speciaal bedoeld voor onze eigen Marsman Chriet Titulaer, die overigens ook wel een beginners cursus algemeen beschaafd Ne derlands mag gaan volgen. Zou eigenlyk moeten beginnen met de cricket-terminologie. Dan zou meteen uitgelegd kunnen worden wat de fameuze Engelse zinnen: „it is not cricket" en „he still can hit him voor six" betekenen. Voor wie de cursus nog niet ge volgd heeft hier een uiteenzetting: iets wat niet eerlyk is. noemen de Engelsen „not cricket". En dat slaat dan weer op de uitlatingen van Bram Leeuwenhoek, een Olympische god in Nederland, die het jammer vindt dat sommige atleten de rechter inschakelen om alsnog naar Canada te mo gen gaan, tevergeefs echter. Hy vindt deze methoden not cricket". De uitdrukking: „he still can hit him for six", wil zoveel zeggen als „een oude baas die nog steeds zyn mannetje staat. In het cricket spel slaat men zes punten byeen door de bal in een keer bulten het veld te meppen, een soort home-run volgens Frans Hen- richs, in een ontoelaatbare ver- gelyking. Volgens my sloeg deze laatste uitdrukking op Willem Drees sr., 90 jaar geworden en zich nog steeds bezig houdend met de Ne derlandse politiek. Hy is welis waar van een andere tyd, dat was in sommige uitspraken ook te mer ken, maar wat geeft dat. Terecht mag hy terugzien op wat er be reikt is, ook is zyn gezicht niet meer haarscherp. In een gesprek van Ria Bremer (AVRO) met kanker-chirurg prof. dr. E. A. van Slooten werd ge probeerd zo gewoon mogelijk te doen over kanker en dat lukte gedeeltelyk. Ria Bremer, zeker niet één van de slechtste inter viewers van de AVRO, liet af en toe toch een klein steekje vallen in dit gesprek. Zo hadden we graag willen weten wat kanker nu eigenlyk precies is. Bovendien had ze best door kunnen vragen over de stervensbegeleiding en de euthanasie, die volgens prof. Van Slooten te veel aandacht krijgt op het ogenblik. A.I. „Wij willen er voor pleiten", zo Shryven de patiënten verder, „dr. Van der Schaar zo spoedig mogelijk weer een plaats te geven aan een operatietafel in een hartchirurgisch centrum in Nederland. Wij menen dat hy daar en uitsluitend daar op zyn plaats is. Zyn inzet, kennis en kude dienen in Nederland te worden beut", aldus de brief. In een extra uitzending van Panoramiek wordt vanavond om 22.40 uur op Nederland I aandacht besteed aan de ge beurtenissen op de Democratische Conventie in New York. TROS-Aktua zal vanavond nogmaals informeren over de zaak-Menten. Een verslaggever trof in de Russische stad Lwow (het vroegere Lemberg) nog meer getuigen van Nazi vergeldingsacties. waaraan Pieter Menten zou hebben deel genomen. Dit Warschau komt een interview met prof Cheslaw Pilichowski, directeur van de hoofdcommissie voor onderzoek naar nazimisdaden in Polen. Het radioprogramma ,Met het oog op morgen" (NOS, Hil versum 2. 23 uur) komt vanavond rechtstreeks uit Leiden. Presentator (en hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad Han Mulder) ontvangt te zijnen huize minister Irene Vor- waarschuwing luidt: niet eerst een psycholoog. Die begeleiding is ook 1 Door Madeleine Roumen Beverwijk —Drie dagen na een extra waarschuwing op de televisie wordt in het brandwondencentrum van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk opnieuw een slachtoffer binnengebracht van een barbecue- partijtje. Een man, die op verschil lende plaatsen van het lichaam ernstige brandwonden heeft opgelo pen. De tip op de televisie om vooral geen spiritus of andere brandbare vloeistoffen te gebruiken by barbecue of open haard-vuur is op het moment van de uitzending zelf wel ter harte genomen. Maar drie dagen later al weer vergeten. En zoals dat herhaaldelijk tijdens de zomermaanden gebeurt, wordt ook deze barbecue er een met gruwelijke afloop. „Verbrandingen zijn pijnlijke en in veel gevallen levensgevaarlijke ver- wondingen. Voor het overgrote deel gebeuren ze door onvoorzichtigheid". Zo begint een folder over het voorkomen van en eerste hulp bij brandwonden. Wat in deze folder staat, is helaas de harde werkelijk heid. Onachtzaamheid en het onvoldoende vertrouwd zijn met bezigheden die we in onze vrije tyd zo graag doen, zijn vaak de oorzaak van vakantiedrama's. Per jaar ©verlijden in Nederland meer dan 300 mensen aan de gevolgen van verbrandingen. Ongeveer 4000 men sen moeten met ernstige tot zeer ernstige brandwonden in de zieken huizen worden opgenomen. Nu de vakanties weer zijn aangebroken, vreest men in de ziekenhuizen voor talloze ongelukken met de barbecue, het handige mee-neem-gastankje en de gastanks die bijvoorbeeld aan boord van boten en caravans staan. Zelfs de weliswaar meestal niet levensgevaar lijke verbrandingen door de zon kan men erbij tellen. Onnadenkend heid ook bij het vullen van het kinderbad je in de tuin. De psycholoog. Die begeleiding is ook vaak nodig voor andere mensen, die bij het ongeluk waren betrokken". In oprichting is nu een vereniging van ex-brandwondenpatienten, die ope reert vanuit de Nederlandse Brand wonden Stichting. Deze mensen helpen slachtoffers van verbrandin gen met hun moeilijkheden als ze eenmaal weer thuis zijn. Die moeilijkheden kunnen de nabehan deling behelzen, maar het kunnen ook Juridische en/of maatschappelij ke problemen zijn. Dokter Hermans: „Tegenwoordig kunnen we veel meer voor mensen met verbrandingen doen. Vanaf het begin worden ze door een team behandeld, waarin ook een plastisch chirurg zit. We beschikken over meer hulpmiddelen dan vroeger en de mogelijkheden om tot goede kosmetische resultaten te komen zijn groter. Door zo snel mogelijk de huid te transplanteren waardoor er minder infecties optreden, is de genezingskans hoger". De chirurg in het Beverwijkse centrum vindt dat er veel te weinig aan preventie wordt gedaan en dat de mensen beter moeten worden voorgelicht in* het geval eerste hulp moet worden gegeven. „Als iemand verbrandt is blussen met water het allerbeste. Niet even en ook geen uur, maar zo'n tien minuten. Als er slechts een vuile plomp is, dan liever daarin dan helemaal niets of boter, melk en zalf gaan smeren. Veel mensen denken ook dat verbrandingen door heet vet erger zijn dan door heet water. Het is net andersom. Met kokend water moet je uiterst voorzichtig zijn. Iedereen zou zelf veel meer aan preventie kunnen doen. In elke keuken hoort een brandblusser te staan. Ook in de auto: een brandblusapparaat en dikke hand schoenen. Het gebeurt herhaaldelijk dat mensen hun brandende auto willen ontvluchten, maar het plaatwerk is dan zo gloeiend dat ze de deur niet meer durven openma ken. En dat zijn toch vreselijke dingen die we best kunnen voorkomen". MAANDAG 12 JULI Hilversum 1 18.00 (S) Wij hebben een woord voor de wereld. 18.30 Nws. 18.41 (S) Vakan- tievluohit. 19.00 (S) Ronduit muzikaal en Inform, progr. 19.40 Bijbelperspec tief. 20.00 (S) Orgelbespelüing. 20.15 (S) Aohfter de horizon van het zomer- getoeuren. 21.45 (S) Avomrislmiting. NOS 22.00 Voor blinden en slechtzienden. 22.16 (S) Lichte orkestmuz. 22.5 Bond zonder naam. 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S) hier en nu. Veronica: 22.65 (S) 3600 seconden akt. en muz. 28.55-24.00 Nieuws. Hilversum n 18.00 Nws. 18.11 Hier en nu. 18.30 Brassband muz. 19.00 (S) Muziek in - straatje. 19.50 Lied 23.00 (S) Met II. panomuz. 10.00 De letter M. het Nederlands gebeuren. 11.55 Scheepspraat. 12.00 Zomer '76. 12.49 Overheidsvoorlichting: Uttz. voor de landbouw. KRO: 12.00 Nws. 13.11 Echo. 13.40 Op vleugels: pianoimprovi saties. 14.00 Kamermuziekconcert. 15.00 Uit het operettealbum. 16.00 Nws. 16.03 try Time. 17.55 Med. Hilversum III VARA: 7.02 (S) Geeodemeurders. een mieters progr. 9.03 (S) Pep-op- drie. 11.03 (S) Drie draait op ver zoek van mensen uiit de sportwreld. 12.03 (S) VARA's zoekplaatje: zoek de plaat achter de zoekzin. 14.03 (S) Spitsbeeld. 16.03 (S) De Lp-Top-20 ra de Tlp-LP. Hilversum IV TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Capriccio. 23.52 Even ontspannen pen gaan. 23.55-24.00 Nws. Hilversum III NOS gain, percl Negen-Uur-. twaalf. 12.00 (S) Intermezzo: klass. orkestmuz. 13.00 (S) De meest 13.30 (S) Koren perclean Dreammachine. (S) Su- <2 (S) De Rdioj our- lS) De 17-00 (S) Belcantorium: operafragmen- (0.02-0.05 Radiojourn.). NCRV: 1.02 DUITSE TV NJB.: Het programma kan n worden voor rechtstreekse reportages van de Tour de France. DINSDAG 13 JULI Hilversum I AVRO: 7.00 Nws. T.0Ö (S) Dag met een gaatje. 7.30 Nwa. 7.41 Radiojour naal. 7.55 (S) Dag met een gaatje. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huis vrouw. 8.45 Progr.overz. 8.50 Morgen wijding. 9.00 (S) De platefikeuze van Willem Strietman. 10.00 Radio Lawaai- PS^4Nws. ÏOJS?RJadiojSrnaa^nT^ MAANDAG 12 JULI Duitsland I 17.55-18.00 Joura. (Reg. progr: NDR: 18.00 Sportoverz. 18.30 Akt. 18.45 Zand mannetje. 18.55 Nordschau-magazine. 19.26 Der An klager. 19.59 Programma- - (S) Rondom twaalf iedereen. (Ilj55 ydterled Duitsland II 17.00 Joura. 17.10 Quentin Durward. 17.35 Akt. en muz. 18.30 Gehelmagent 0014. 18.55 Kindeprogr. 19.00 Journaal 19.30 Inform, progr. 20.15 Filmreport. 21.00 Journ. 21.15 the apartment. Aansl: Filmmagaz. 23.20 Journaal. BELGISCHE TV België-Ned Koorliederen. Hilversum II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. Adams. 21.20 Consum. magazine. waarschuwing luidt: niet eerst een bodempje heet water in het bad en-- later aanvullen met koud. Maar precies andersom. Veel kinderen lopen ernstige verbrandingen op, doordat ze al in het badje stappen terwijl pa of moe nog druk bezig is met het aanvoeren van koud water. Hoewel er in de rest van het jaar net zo goed ongelukken gebeuren waarbij mensen ernstige of levens- gevaarüjke bramdiwonden oplopen is er in de zomermaanden altyd een piek. Het brandwondencentrum, waar enige tydi geleden het Tweede Kamerlid voor de PvdA Piet- Dankert is opgenomen met verbran dingen na een explosie op zijn boot, ligt nu al bijna vol. Omdat dit centrum uniek is in Nederland (het Rotterdamse Zuiderziekenhuis heeft wel een brandwonden-afdeling en in Groningen probeert men een soortgelijk centrum als in Beverwijk van de grond te krijgen) sturen de ANWB-alarmcentrale en vele zie- kenhuizen geregeld patiënten door Het gezicht van deze man is dankzij de operaties al weer stukken Vol beter Vorig jaar zomer lag het brandwon dencentrum vol met vakantiegan gers. Een overzicht van dit jaar is er nog niet. Volgens broeder Van de Sande in het centrum zijn er dit Jaar wel al veel opnamen geweest van mensen met grote verbrandin gen. Maar de trieste gevolgen van deze warme zomer moeten nog blijken. Ter illustratie enkele cijfers over vorig jaar. In totaal werden 120 patiënten opgenomen. Onder hen waren er 15 die meer dan 45 procent derdegraads waren verbrand. Van hen overleden er 5. Het percentage kinderen dat werd opgenomen lag. gemiddeld op 30. Mensen met de meest ernstige vorm van verbran ding derdegraads kunnen vaak niet meer worden gered. Wanneer iemand voor 90 procent derdegraads verbrandingen heeft opgelopen, is het niet meer mogelijk om therapie toe te passen. Vaak zijn verschillen de organen ln het lichaam van het slachtoffer dan al zo beschadigd en is er nog maar zo weinig huid over om tot transplantatie over te gaan, dat de overlevingskans nihil is. Een bezoek aan het brandwonden centrum levert een reeks angstaan jagende beelden op. Aan de zin in de voorlichtingsfolder „Verbrandin gen zijn pijnlijke en in veel gevallen levensgevaarlijke verwondingen" zou men „afzichtelijke" kunnen toevoe gen. Hoewel het uiterlijk er na een geslaagde operatie hoopgevend uit ziet. Met de huidige transplantatie methoden in Beverwijk trans planteert men zo snel mogelijk na het ongeluk worden uitstekende resultaten bereikt. De verpleging van mensen met ernstige verbran dingen is wel zeer intensief en zowel lichamelijk, als psychisch zwaar belastend voor het personeel. Vandaar dat het in Amerika al een normale gang van zaken is dat een verpleegkundige dit werk maar twee Jaar achtereen volhoudit. En dezelfde tendens begint zich in ons land ook al af te tekenen. Niet alleen de behandeling ln het ziekenhuis, maar ook de eerste hulp tijdens of na het ongeluk kan van invloed zijn op het genezingsproces van iemand met ernstige verbran dingen. Uit een gesprek met chirurg Hermans en verpleegkundige Van de Sande, beiden verbonden aan het brandwondencentrum, blijkt dat slachtoffers van verbrandingen zich zelf vaak moeten „blussen". Dat gebeurt wanneer de omgeving in paniek raakt en niet weet wat te doen. Broeder Van de Sande: „Het gaat om seconden. Wanneer er water in de buurt is en Je kan iemand daarmee onmiddellijk koelen, kun Je soms voorkomen dat een tweede graads verbranding derdegraads wordt. Mensen die verbrandingen oplopen, blijven bijna altijd bij bewustzijn. Daardoor krijgen ze ook een psychisch trauma. In ons centrum proberen we deze proble men op te vangen door de begeleiding van onder meer een

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5