elwillendheid regiogemeenten, dat was tactiek" "GEMEENTE LEIDEN IS LAM, STOM, EN BLIND" Lezers schrijven Jehovah's getuigen massaal in Leiden Wethouder Oosterman LET OP MAANDAG 12 JULI 1976 LEIDEN Woordvoerder woonwagenbewoners over beleid rondom leenbijstand: LEIDEN - Toen de woonwagen bewoners een half jaar geleden de bezetting van het Stadhuisplein ophieven omdat hun eisen voor een groot deel ingewilligd waren, zullen ze wel niet vermoed heb ben dat nu, een half jaar later, er nog weinig van hun succes merkbaar zou zijn. De beloften van regiogemeentes om plaatsen voor woonwagens aan te leggen hebben nog niets opgeleverd, en de toegezegde noodvoorzienin gen moeten nog aangelegd wor den bij het centrum aan de Haar lemmertrekvaart. Het regionale woonwagencen trum staat al sinds lange tijd overvol er zijn 68 plaatsen, maar er staan momenteel 82 wagens. Om de ontwikkeling in de hand te houden besloot de gemeente Leiden vorig jaar dat alleen die genen leenbijstand konden krij gen. die een officiële plaats op het centrum hadden. Leenbijstand is een renteloos voorschot dat de gemeente kan verschaffen voor de aanschaf van een nieuwe wa gen. Een commissie van het mi nisterie van CRM geeft aan de gemeente advies of zo'n nieuwe wagen nodig is of niet. Toen verleden jaar aan woonwa genbewoner Bos de leenbijstand geweigerd werd (ondanks posi tief advies van CRM) omdat hij geen officiële plaats had. barstte de bom. Na een dreigbrief aan de gemeente volgde in januari dit jaar de bezetting van het Stad huisplein. Drie eisen werden geformuleerd: loskoppeling van de leenbijs tand; noodvoorziening bij het centrum voor de „overbezetters" (degenen zonder officiële plaats); en de gemeente Leiden moest druk uitoefenen op de regioge meentes (die deelnemen in het regionale woonwagencentrum) zodat daar nieuwe kleine woon wagenkampen zouden komen. Na de bezetting van zes weken werd toegezegd dat er noodvoor zieningen zouden worden aange legd. De gemeente durfde deze toezegging te doen omdat diverse regiogemeenten beloofd hadden voor eigen kampen te zorgen, waar de overbezetters dan na ver loop van tijd heen zouden kun- Noodvoorzieningen De gemeente Leiden ontwierp een plannetje voor noodvoorzie ningen. Maar dat werd zo duur dat CRM weigerde daarvoor sub sidie te verlenen. Er volgde een tijd van plannen bijwerken en touwtrekken. Uiteindelijk is dan nu het compromis gevonden dat CRM maximaal 10.000 gulden per standplaats zal betalen, terwijl de kosten van de plannen gedaald zijn van 235.000 tot 164.000 gul den. Aangezien de noodvoorzie ningen 10 plaatsen zullen opleve ren, zullen de regiogemeentes in clusief Leiden nog 64.000 gulden bijeen moeten brengen. Zodra bet geld er is kan eindelijk met het werk worden begonnen. De woordvoerder van de toenma lige bezetters. Roger de Jager, vindt het allemaal wel verschrik kelijk lang duren: „Eigenlijk zijn we een beetje boos aan het wor den op de gemeente. Maar het valt nog mee, ze hebben niet stil gezeten. Wij hopen dat de stand plaatsen medio oktober klaar zijn, zo niet, dan moeten wij dat maar eens op gepaste wijze op lossen". In de regiogemeenten is nog schrikbarend weinig van alle schone beloften terecht geko men. Leiderdorp was al ten tijde Van de bezetting bezig met het aanleggen van een aantal stand plaatsen, en schiet daar onder tussen aardig mee op. Maar de principe-uitspraken van bijvoor beeld Voorschoten en Oegstgeest hebben niets tastbaars opgele verd Achter de bereidheid van de regiogemeenten om tot een oplossing te komen voor het te kort aan plaatsen mag een groot vraagteken gezet worden. Leenbijstand Op het punt van de leenbijstand heeft de gemeente Leiden nooit toegegeven. Er zijn beroepen aanhangig gemaakt bij Gedepu teerde Staten door bijvoorbeeld woonwagenbewoner Bos (die gewonnen heeft en nu zijn leen bijstand krijgt) maar de ge meente heeft aangekondigd nu weer bij de Kroon in beroep te gaan: men wil een definitieve uit spraak. Ondertussen blijft de gemeente op het oude standpunt staan: alleen bijstand als men een officiële standplaats heeft. Roger de Jager is hier helemaal niet over te spreken en noemt de gemeente „lam, stom en blind". Hij vindt het een vorm van rechtsmisbruik van de gemeente dat ondanks de vernietigende uitspraak van GS. de leenbijs tand nog steeds gekoppeld wordt aan een standplaats: „De ge meente maakt een oneigenlijk gebruik van haar bevoegdheden, en houdt ons af van adequate huisvesting". LEIDEN - Wethouder Oosterman is verantwoordelijk voor de gang van zaken rond de leenbijstand; hij is ook voorzitter van het bestuur van het regionale woonwagencentrum. Over de koppeling van de leenbijstand zegt hij: "Het was een bewuste beleidsbesissing om de leenbijstand te koppelen aan de standplaats. Toen we eenmaal de prognose hadden dat er in 1985 142 wagens zouden zijn, moesten we iets gaan doen: die verdubbeling van het aantal wagens zou ongewenste gevolgen hebben". "Daarvóór hebben we steeds onze neus gestoten bij CRM. Daar zeiden ze: de aanleg van nieuwe. Tdeinere kampen is een zaak van die ge meenten zelf; wij hebben geen middelen om ons streven naar kleine kampen hard te maken, zei den ze. Toen hebben wij gszegd, als regionaal bestuur we worden fijn gemalen, want er komen steeds meer en grotere wagens, en CRM staat dat toe door middel van de leenbijstand. Wij hebben om raad gevraagd. In het verstrekken van die leenbijstand zagen wij een groot probleem. Wij hebben gevraagd zeg ons waar de grens is, waarbo ven meer wagens niet meer toe laatbaar is". "Brandweercommandant Broes- hart is toen op het centrum gaan kijken en zei als er nog meer gro tere wagens komen, neem ik geen verantwoordelijkheid meervoorde veiligheid. Maar wij hadden geen .machtsmiddel om te voorkomen dat het kamp dichtslibde. Omdat CRM weigerde een stop in te stellen en de uitkering van leenbijstand in ogenschouw te nemen, was het verbinden van het bezit van een standplaats als voorwaarde voor leenbijstand het enige handvat". "Dat is bepaald geen oneigenlijk machtsmiddel: als we het niet zou den doen, zouden we de ene wet toepassen in strijd met de andere. Want nieuwe en grotere wagens op het kamp zouden het moeten doen zonder de vereiste aansluitngen voor water en licht, en het zou het kamp brandgevaarlijk maken Het is niet zoals in de bijstandswet be doeld wordt, ja, als je oogkleppen opzet. Als je alleen kijkt naar de bij standswet en zegt: met al het an dere heb ik niets te maken". "Bij CRM is wel degelijk ook die tegenstrijdigheid gesignaleerd. De Kroon zal dadelyk een heel zorg vuldige beslissing moeten nemen. En daarmee stappen we dan naar CRM Als we dan aan iedereen leenbijstand zouden moeten ver strekken moet CRM maar uitzoe ken hoe ze de moeilijkheden op het centrum oplossen En anders moe ten ze meehelpen om kleine kam pen in de regio te realiseren". "Kijk, dat moet je maar niet schrij ven, als we gelijk leenbijstand had den verleend waren alle regioge meenten blij geweest. Nu ook den ken ze nog wel Leiden zit met de problemen, het is ver van ons bed; en dan willen ze ons geld geven om de moeilijkheden op te lossen". Dat gevecht tussen Leiden en de regio gaat dus over de ruggen van de woonwagenbewoners heen? "Maar wat willen ze dan° het is niet de bedoeling om hun situatie als hefboom te gebruiken, maar de si tuatie is nu zo, dat we het ontstel lend in het honderd zouden hebben laten lopen als we er niets aan ge daan hadden!" Al voor de bezetting begon ging Oosterman met enkele bestuursle den van het centrum langs alle re- giogmeenten om hun dringend te verzoeken staanplaatsen aan te leggen. Het regionale centrum zou niet meer uitgebreid worden, dat was het nieuwe beleid van CRM. Maar er kwamen steeds meer wa gens waar een plaats voor gevon den moest worden. Schriftelijke verzoeken aan de gemeentebestu ren hadden alleen een positieve reactie in Leiderdorp opgeleverd. "Ik zou niet willen zeggen dat de regiogmeenten geen oog hebben voor de situatie; ze hebben best be grip vcor het beleid dat het cen trum niet uitgebreid wordt. Maar die bezoeken aan de gemeenten, voor en na de bezetting van het Stadhuisplein: 't heeft geen moer uitgemaakt; het is niet leuk voor de woonwagenbewoners om te zeg gen. Ze waren welwillend en haden soms medelijden, alsof het óns probleem alleen maar was en ook niet hun probleem! Ze dachten aan die bezetting: die narigheid moeten we niet in onze gemeente hebben. Die welwillendheid toen, dat was tactiek". "Oegstgeest is nu bezig een ter- reintje tehuren van Waterstaat bij Groene Kerkje. En tussen Noordwijk en Katwijk is een stukje Regionaal woonwagencentrum in Leiden: wachten op geld voor noodvoorzieningen grond, dat is een erg leuk plekje. Ze zijn bezig met voorbereidingen; ik dacht niet dat dat zulke problemen hoeft te geven" "Voorschoten heeft zich in principe uitgesproken. Maar als ze dan niet met concrete plannen komen stelt dat natuurlijk niets voor. Bij stuk het grond dat ze eerst aangewezen haden zijn er heleboel bezwaren gekomen. Het was een belachelijke zaak, dat de woningbouwvereni ging met voorbedrukte bezwaren bij de mensen langs kwam. Dat zijn symptomen dat de gemeenschap niet willig is iets te doen. Ik ver moed dat het gemeentebestuur daar niet eens zo treurig om was". AVBOEK nog slechts 2 dagen de tijd om je schoolboeken bij AV BOEK te bestellen. Pieterskerk choorsteeg 14, leiden, telefoon 071-142441 Opnemen van brieven in deze De redactie behoudt zich rubriek behoeft niet te bete- daarenboven het recht voor kenen dat de redactie het met om bijdragen te weigeren de inhoud eens is. dan wel in te korten. Milieuheffing Dezer dagen werd huis aan huis een rondschrijven verspreid van de Af deling Leiden van het Milieu Ak- tiecentrum Nederland (MAN), waarin de bewoners werden aange spoord te blijven weigeren de z.g. milieubelasting aan het Hoog heemraadschap te betalen. Aanlei ding voor dat rondschrijven was de aanmaningskaart welke vele wei geraars (en soms ook niet- weigeraars) onlangs van Rijnland hebben ontvangen. We moeten ons niet laten intimide ren (bang maken), aldus het MAN, want onze argumenten blijven ij- zersterk. Het MAN zegt er echter niet bij dat één van de weigeraars, gesteund door de MAN, reeds voor de rechter is geweest met deze ij- zersterke argumenten en daar nul op het rekest heeft gekeregen. Bij een aansporing van de mensen om zich niet bang te laten maken en te blijven weigeren, behoort men vol ledige informatie te geven en kan niet volstaan worden met de op merking: onze argumenten blijven ijzersterk. Immers ook met de ge volgen van zulk een weigering moet rekening worden gehouden en het is dus van belang te weten hoe de rechter over die argumenten denkt. De bovenbedoelde weigeraar, een man uit Enschede, bleef ook weige ren te betalen na ontvangst van een aanmaningskaart. Enige tijd daarna volgde een dwangbevel.dat hem door de deurwaarder werd ge bracht Ook dit papier legde de wei geraar naast zich neer. Pas toen hem de uitvoering van dit dwang bevel door middel van beslagleg ging werd aangekondigd, kwam hij in aktie en begon hij bij de Haagse rechtbank een kort geding tegen het Waterschap (te vergelijken met het Hoogheemraadschap) alsmede tegen het Ministerie waaronder deze zaak valt. In dit rechtsgeding stelde de weige raar dat beide overheidsorganen misbruik van hun bevoegdheid maakten door in dit geval de uit voering van het dwangbevel toe te passen resp. toe te laten. Uitvoering van een dwangbevel, zo betoogde de weigeraar, is immers bedoeld om wanbetalers tot betaling te dwingen. Hij beschouwde zich ech ter niet als een wanbetaler, want hij weigerde Qm principiële redenen, namelijk g.omdat hij als burger geen vervui ler is, doch veeleer de indstrie de werkelijke vervuiler is; b. omdat de milieuheffing in feite de vervuiling niet afremt, dus niet milieuzuiverend werkt; c. omdat de overheid de ontvangen gelden niet voor de bestrijding van het oppervlaktewater besteedt; d. omdat het MAN een ander mi lieubeleid wenst ten aanzien van de industriële vervuiling tegenover de huishoudelijke vervuiling door de burger. Het antwoord van de rechter was a. dat de Wet Verontreiniging Op pervlaktewateren (VWO) duidelijk ervan uitgaat dat ook de burger vervuiler is, terwijl de rechter niet de vrijheid heeft te onderzoeken of de wet al dan niet terecht dit stand punt heeft ingenomen; b. dat uit de VWO niet blijkt dat de heffing ook de burger moet afrem men wat betreft de vervuiling die hij veroorzaakt door zijn huishou ding; c. dat de overheid wel degelijk op verschillende manieren bezig is de verontreiniging van het oppervlak tewater te bestrijden en te voorko men en de ontvangen gelden juist daarvoor besteedt; d. dat het MAN, wanneer het een ander milieubeleid wenst, zulks langs POLITIEKE wegen zal moe ten zien te bereiken, doch de RECHTER niet bevoegd is daar over een oordeel te geven. De rechter komt dan in zijn uit spraak tot de conclusie dat het Wa terschap niet onrechtmatig handelt door uitvoering van een dwangbe vel toe te passen in dit geval. Deze weigeraar is niet in hoger beroep gegaan, doch heeft zich bij de uit spraak van de rechter neergelegd. Ter voorkoming van beslaglegging heeft hij toen toch maar betaald. Ander weigeraars, die een (voor be slag vatbare) postgirorekening hebben, zouden er wellicht ver standig aan doen ook met de afloop van bovengenoemd rechtsgeding rekening te houden bij hun beslis sing of zij al dan niet zullen blijven weigeren. De rechter denkt anders over de ijzersterke menten van de MAN. Mr. B. E. F. 't Hart Griegstraat 13 Leiden. LEIDEN - De wedvlucht van de PV De Sleutelstad op zaterdag v.a. Chateauroux had als uitslag: 1A. J. Pracht. 2. H Sladek, 3, 4, 7. W. v.d. Nieuwendijk 5, 6. C. v.d. Nieuwen- dijk, 8. T. Platteel, 9. A. v.d. Dop en zn. 10. W. Sierra. Zondag vlogen jonge duiven vanaf Strombeek. Uitslag: 1. W. v.d. Nieuwendijk 2,5.. A. v.d. Dop en zn. 3. C. v.d. Nieuwendijk, 4, 6. A. J. Pracht. 7. 9, 10. N. Nievaart, 8. T- Platteel. De PV Leiderdorp vloog met jonge duiven vanaf Venlo; de 245 duiven werden zaterdag gelost bij westen wind. Uitslag: 1. B. v. Mil, 2, 6. Th. Habraken 3, 10 W. Hoógervorst, 4. J. Schijf, 5. H. Flippo, 7. H. Kniest, 8. J. van Laar, 9. R. G. Slikkerveer Bij de vlucht vanaf Chateauroux deden 39 duiven van de PV Leider dorp mee. Uitslag: 1, 3, 9. H. J. v.d. Werff, 2, 4. 5. J. Zevenhoven, 6. A. Rasser, 7. J. v. Laar, 8. B. v. Mil, 10. H. Flippo. Eenrichtings verkeer in Maredorp-Oost LEIDEN - In een groot aantal stra ten in de wijk Maredorp-Oost wordt voor een proefperiode van drie maanden éénrichtingsverkeer in gesteld. De nieuwe verkeersborden worden begin augustus aange bracht. De maatregel betekent dat de be staande rijrichting in de Greven- straat, de Druckerstraat, de Jan- vossensteeg, de Clarensteeg, en de Van der Werfstraat (tussen Janvos- sensteeg en Vollersgracht) zullen worden omgedraaid. Ook op de Vollersgracht wordt éénrichtings verkeer ingesteld, in de richting van de Oude Vest. Na het zomerre ces wordt over de maatregelen, die zijn voorgesteld door een project* groep, een bewonersavond gehou den. LEIDEN - De HSV "Ons Genoe gen" viste zijn tweede competitie wedstrijd in de Ringvaart bij Lis- serbroek. De vangst was beneden peil, de uitslag als volgt Melse 73 pnt., Odijk 55 pnt., Van Beveren 51 pnt., Rijgersberg 49 pnt Alblas 38 pnt., Waltman 31 pnt., Stolk 30 pnt., Kneyber 29 pnt., Segaar 29 pnt., Be- rhuizen 27 pnt. LEIDEN - De ongeveer zestig ju risten en juridische studenten die dit jaar deelnemen aan de veer tiende zomercursus Amerikaans recht in Leiden, zijn afgelopen za terdag door het Leidse gemeente bestuur ontvangen in het museum De Lakenhal. Zij werden er toege sproken door burgemeester Vis (zie foto) en bezichtigden daarna het museum. De avond ervoor brachten de juinsten, die uit 21 landen af komstig zijn, een bezoek aan het Frans Hals Museum in Haarlem, waar ze werden ontvangen in een sfeer van kaarslicht. Voor de Eerst komende twee zaterdagen bevat het programma van de juristen een be zoek aan Amsterdam en een boot tocht naar de DeltawerkenTussen tijds hebben ze elke dag college. De cursus, die tot 30 juli duurt, wordt georganiseerd door de Leidse uni versiteit, de Universiteit van Am sterdam en de Columbia Universi ty. De cursus wordt elk jaar bij toerbeurt in Amsterdam en in Lei den gehouden. LEIDEN - In zes verschillende ste den, waaronder Leiden, zullen dit jaar ongeveer 40.000 Jehovah's ge tuigen samenkomen. Doel van de bijeenkomsten is "het geloof in Gods beloften te versterken en de dienst voor God en de mensen te verbeteren". De vierdaagse "Hei lige dienst" vergadering in Leiden, die van 15 tot en met 18 juli in de Groenoordhal wordt gehouden, is bedoeld voor de ingezetenen van de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland. Hoogtepunt is volgens de organisatoren de bij eenkomst op zondagmiddag, die om half drie begint. Thema van de openbare lezing die dan zal worden gehouden is "Zal het dienen van God uw problemen oplossen"? Daarnaast zullen er ook bijbelse to neelstukken worden uitgevoerd in de aankleding van oude tijden. Alle vergaderingen zijn vrij toeganke lijk. In Leiden wordt morgen direct na afloop van de veemarkt begon nen met de opbouw van de noodza kelijke tenten e.d. Het aantal be zoekers dat deze week het Groe- noordhalterrem zal bevolken, wordt geschat op enkele tiendui zenden. Vorig jaar waren het er 54.000 en bezochten ongeveer 13.000 Jehovah's getuigen de slot bijeenkomst.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3