„Kabinet moet koers Olie-truc van Franse benzinestations wijzigen Idi Amin wellicht zeer ernstig ziek Kremlin steunt rol van Palestijnen in Libanon Spaanse koning tijdens eerste bijeenkomst regering: 11 In Soweto over 7 jaar elektriciteit Ontslag Italiaans kabinet ZATERDAG 10 JULI 1976 MADRID (UPI) Koning Juan Carlos heeft zijn nieuwe regering gisteren meegedeeld dat zij de politieke en sociale structuren van Spanje zal moeten wijzigen maar zonder af te rekenen met de belangrijke waarden van de natie. De 38-jarige koning zei ddt aan het die de bestaansreden voor onze na- begin van de eerste bijeenkomst i het kabinet onder zijn leiding, regering-Sua'rez, die voornamelijk tie zijr Juan Carlos zei dat de regering diepgaand te weten moet komen bestaat uit Jonge gematigde figu- wat het Spaanse volk wil De nieuwe Spaanse premier Suarez legde onder het toeziend oog van koning Juan Carlos de eed af. Gisteren kreeg hij instructies voor een koerswijziging. ren, "U bent zich bewust die u zult moeten vervullen, inspanning die u zich zult moeten getroosten om. in dit belangrijke uur, de noodzakelijke overgang naar nieuwe sociale en politieke structu ren tot stand te brengen, met eer bied voor de belangrijke waarden Amalrik mag minder betalen MOSKOU (UPI) De dissi dente Russische schrijver Andrei Amalrik heeft gisteren verteld, dat de douane de uitvoerrechten voor 18 schilderijen die hij wil meenemen naar het Westen, drastisch heeft verlaagd. De Sowjet-douane vroeg nu 1.500 roebel (ruim 5.000 gulden) in plaats van de oorspronkelijke 4.000 (ongeveer 14.000 gulden). Tot westerse correspondenten zei Amalrik echter te verwach ten dat hij uiteindelijk helemaal geen uitvoerrechten zou hoeven te betalen. De ruzie over de schilderijen heeft de emigratie van de 37-Ja- rige Amalrik vertraagd. Sinds zijn vrijlating, een Jaar geleden is hij verscheidene malen vast gehouden op onbelangrijke aan klachten: volgens hem een offi ciële campagne om hem ertoe te brengen zijn anti-Sowjethou- ding te herzien of het land te verlaten. Hij koos voor het laatste en zou 1 Juli naar Nederland vertrek ken. Hij weigerde echter te gaan toen douane-functionarissen op het laatste ogenblik aankondig den dat zij uitvoerrechten wilden. Amalriks uitreisvisum is intus sen verlengd tot 15 Juli maar hij meldde gisteren dat hij niet vertrok voor de zaak van de schilderden was opgelost. MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie heeft gisteren haar duidelijke steun gegeven aan de Palestijnse rol in Li banon en heeft Syrië aangeraden nister heeft in de Sowjet-Unie vier zijn troepen uit de door dit burger oorlog getroffen land terug te trek- het vertrek van de Syrische minis-ging om de Palestijnen zich niet mee r van buitenlandse zaken Abdoel te laten mengen in het conflict. De Chalim Chaddam uit Moskou. De mi- nieuwe Sowjet-verklaring lijkt hier- echter in tegenspraak. Het ken. het dagen lang geheime besprekingen ge- standpunt voerd met de Russische autoriteiten gemaakt in Volgens welingelichte bronnen in Russische Afrikaans-Aziatische soli JOHANNESBURG (AP) Alle wo- ting en öledhts bloedige onlusten van vorige maand, zullen binnen vijf tot zeven Jaar van elektriciteit worden voor zien, aldus heeft de Johannesburg Star gisteren bericht. Het ontbreken van openbare voorzieningen in de stadsgebieden Men zou zeker vijf jaar nodig hebben om hierin verbetering te brengen. De kosten bedragen rond 60 miljoen dollar (ongeveer 170 mil joen gulden). William Söhaufe, topmedewerker de Amerikaanse minister openbare orga- de leiding van de communistische partij volgt. Het comité drong er bij „alle vrede lievende krachten" op aan „hun steun te betuigen aan de Palestijnse verzetsbeweging en de progressieve vaderlandslievende machten in Liba non en zich solidair te verklaren met de krachten van vrijheid, vrede en vooruitgang in het Midden-Oosten". Alhoewel het Kremlin al eerder heeft aangedrongen op het beëindi gen van buitenlandse inmenging in Libanon, en koel heeft gereageerd op de interventie van Syrische troepen, is dit de eerste keer dat de Russen 'him oppositie tegen de Syrische in terventie duidelijk kenbaar hebben gemaakt. De verklaring Aziatische solidariteitscomité volgt thentieke en normale" wegen moet de taak sChePPen opdat deze aspiraties tot jg uiting kunnen komen"in orde en vrijheid". Hij vroeg de bevolking de regering te steunen. "Als u kritiek moet le veren, laat deze dan rechtvaardig, constructief en goed bedoeld zijn". "Het zijn moeilijke tijden", zo voegde de koning er aan toe, "om dat wij twee doelen moeten bereiken die ons allen aangaan: door het werk van alle Spanjaarden de hui dige (economische) moeilijkheden overwinnen en de duidelijke en vreedzame deelneming van alle bur gers aan het bepalen van onze poli tieke toekomst mogelijk maken". De koning zei dat het nieuwe ka binet het aan de macht komen van een nieuwe generatie betekende. Het moet zijn beslissingen nemen zon der vrees en het moet proberen een "sterke regering in een Sterke staat te zijn". In een mogelijke indirecte ver- ar de eisen van de oppo- bij zijn re gering op aan "al diegenen te raad plegen die eerlijk geïnteresseerd zijn in de zaken van het land". Het kabinet kwam bijeen op een tijdstip dat toenemende druk wordt uitgeoefend tot het tot stand bren- democratisohe wijzigingen. In Madrid en Barcelona werd don derdag gedemonstreerd voor vrij heid en amnestie. Een poststaking legde de bezorging in deze en ande re steden stil. Moskou werd kenbaar wÜzi"® n verklaring van het atle """K de *om?,E TEL AVTV (UPI/Reuter. ANP) De geruchten als zou de Oegandese president Idi Amin ernstig ziek zijn blijken niet onge grond. afgaande op de verklaring die de Israëlische psychiater Marcel Asseal gisteren heeft gedaan. Hij zei dat het zonder meer vaststaat dat Amin lijdt aan een verregaande vorm van syfilis waarvoor hij hem al in 1969 en 1971 heeft behandeld toen hij adviseur van de Oegandese gezondheidsdienst was. "De syfilis heeft behalve hersenbeschadiging ook andere geestelijke en lichamelijke ziektes veroorzaakt" aldus Assael "hij lijdt verder ook nog aan een ziekte in het beendergestel waardoor zijn coör dinatievermogen is aangetast. Kortom, Amin is ernstig ziek." Sinds de Israëlische actie op het Oegandese vliegveld Entebbe zijn in Oeganda ongeveer 245 Kenlanen' vermoord bij wijze van wraak, zo is uit diplomatieke bron ln Nairobi vernomen. President Amin heeft Kenia beschuldigd van medeplichtigheid aan het Israëlische optreden. De Kenlanen in Oeganda zouden door militairen gefol terd en vermoord worden. Het lijkenhuis van het Mulaga-ziekenhuis in Kampala "puilt uit van de lijken", aldus deze zegslieden. De directeur-generaal van de Oostafrikaanse luchtvaartmaat schappij. de Oegandese kolonel Gad Toko, is uit zijn functie ont heven. Dit heeft de luchtmaatschappij gisteren bevestigd. Op kolonel Toko, dde commandant van de Oegandese luchtmacht is geweest, was kritiek geleverd door de Oegandese defensieraad. Deze raad zei dat hij de Oegandese autoriteiten niet had meege deeld dat het vliegveld van Nairobi voor het normale verkeer ge sloten was om de Israëlische vliegtuigen die betrokken waren bij de bevrijding van gijzelaars, te kunnen laten landen. Volgens raddo-Oeganda had de defensieraad gevraagd om onthef fing van Toko uit zijn rang en uit zijn functie bij de luchtvaart maatschappij die geëxploiteerd wordt door Oeganda, Kenia en Tanzanië. Amin heeft gezegd dat hij de Oegandese ministeries van Volks gezondheid en Binnenlandse Zaken opdracht zal geven navraag te doen naar mevrouw Dora Bloch, en dat hij de Britse regering hierover zal informeren, aldus la gisteren door een officiële woord voerder in Kampala bekendgemaakt. Deze aankondiging volgt op een eerder op de dag gehouden ont moeting tussen Amin en de Britse hoge commissaris James Henessy, die de bezorgdheid van de Britse regering over deze kwes tie overbracht. Henessy vertelde Amin dat mevrouw Bloch zich in een Oegandees ziekenhuis bevond toen Israël de bevrijdingsactie op het vliegveld van Entebbe uitvoerde. De president zei tegen Henessy dat hij bij zijn terugkeer van de OAE-conferentie op Mauritius het ministerie van Volksgezondheid opdracht had gegeven iedere gijzelaar die in het ziekenhuis lag weer naar de luchthaven terug te brengen. Op deze manier zouden alle gijzelaars bij elkaar zijn bij het aflopen van het ultimatum, zoals dat door de kapers was geëist, aldus een Oegandese woord voerder. De president zei dat mevrouw Bloch op afgelopen zater dag, voor de zionistische invasie op het vliegveld Entebbe, uit het ziekenhuis is ontslagen. Amin zei dat de Oegandese regering geen persoonlijke grieven had tegen mevrouw Bloch en dat zjj met de auto van de president zelf naar het Moelaga ziekenhuis was ver voerd. vormt grieven van de negerbevolking belangrijke oorzaak de voornaamste Buitenlandse Zaken Henry Kissin- °P. berichten dat Yasser Arafat Afrikaanse aangelegenhe- dringende besprekingen den, heeft gisteren voorspeld dat is uitgenodigd. geregeldheden in deze stadsgebie- Zuid-Afrika te kampen zal krijgen den. In Soweto i miljoen negers. Er is vrijwel geen straatverlich- minatie" afschaft. Eb Sowjet-Unie heeft dit niet beves tigd en het is niet voldoende bekend of Arafat inderdaad komt en wan neer dat zou moeten zijn. ROME (UPI) Het Italiaanse christen-democratische zaakwaarne mers-kabinet van premier Aldo het Afrikaans- Moro heeft gisteren voor de tweede maal binnen 70 dagen zijn ontslag aangeboden. Daarmee maakte Moskou de weg vrij voor de vorming \i nieuwe regering. Moro's ontslagbrief, de parlementaire verkiezingen van de afgelopen maand, werd over handigd aan president Leone, tij- korte bijeenkomst in diens handhaafden zich in de Jongste ver kiezingen en hebben nu 262 zetels in het huis van afgevaardigden, de communisten wonnen 7 pet en kwa men daarmee op 228 zetels. De ver kiezingen werden uitgeroepen na Moro's eerste ontslagneming op 30 april. Dat ontslag was afgedwongen formaliteit in het parlement vertegenwoordigde door de socialisten, die hun steun in het parlement opzegden na een conflict over de economische poli- dens paleis, Leones bureau maakte bekend dat de onderhandelingen over de samen stelling van Italië's 39e regering, het sinds de Tweede Wereldoorlog, een maandag beginnen. Aan de beraad slagingen zouden de leiders politieke partijen deelnemen, aldus het bureau. De Italiaanse christen-democraten tiek. Een collega die regemaltig naar fcvtyikrijk reist, vertelde mij enkele Jaren geleden het verhaal voor het eerst: Op. de autosnelweg ter hoogte van Lilfe stopte hij bij het eerste benzinestation dat hij in Frankrijk zag, nadat hij uit Belgie kwam, om te tanken. Ze vroegen hem of ook meteen de olie nagekeken meest warden. Hij zei ja, de man peilde de olie en zei: daarmoetbij .meneer. Door L. Bakker Toen de collega olie had laten bijvullen, kreeg hij bovenop zijn benzinebon nog eens een rekening vancarcatwintaggulden. Wat nou? Vroeg de collega. Twintig gulden voor een beetje olie bijvullen? Alleen maair 4 liter Ja meneer, zei de pompbediende.We hebben hier alleen maar blikken met vier liter. Die moeten we in hun geheel berekenen, dat begrijpt u wel. Maar hier hebt u de rest van hett blik, dat mag u houden. Rare zaak, dacht de collega, ik moet volgende keer toch maar zorgen dat ik zelf olie bij me heb voor onderweg. Op de volgende reis die hij naar Frankrijk maakte, had hij een eigen blik olie bij zich. Hij stopte weer bij dezelfde pomp om te tanken en toen ze hem weer vroegen of zijn olie gepeild moest worden, dacht hij: laat ik eens voor de aardigheid ja zeggen, en kijken wat ze doen als ik vraag mijn eigen blik bij te vullen. Het blik stond op een plaats waar je "het meteen zag staan als je de «•lie peilde. snel als nog nooit iemand bij een auto van dit type de peilstok had bekeken, was de pompbediende alweer terug. „Olie in orde.meneer". zei hij... Toen me dat werd verteld, dacht ik, ach, zoiets kan misschien eens een keertje gebeuren, die weet was het een truc van een pompbediende die probeerde veel olie te verkopen. Maar wat gebeurt er? Je hoort steeds meer klachten die verbazend sterk lijken op de olie-truc die de collega vertelde. Het is zelfs al zo dat de ingezonden stukken rubrieken in de ANWB-bla- den er vol van staan. Om daar maar eens een bloemlezing uit te geven: Brandlucht Een meneer uit Nijmegen meldt: „Ik heb sterk de indruk dat op de tolwegen Parijs-Lyon en Lyon-Mar- seille speciaal met buitenlanders een spelletje wordt gespeeld waarvan ik zelf een paar keer de dupe ben geworden. Het begon ermee dat de chef van een tankstation waar ik met mijn Peugeot voor benzine stopte, er kwam aan gehold en zei dat hij een brandlucht rook. Hij dook onder mijn motorkap en kwam terug met de boodschap: uw olie is verbrand, die moet helemaal ver verst worden". Wat gek, dacht die meneer uit Nijmegen, ik heb 700 kilometer geleden in Nederland juist olie ververst. Maar Ja, voor de zekerheid liet hij het toch maar weer doen. Voor 45 Franse francs. Op de terugweg uit Frankrijk (1500 km later), toen hij bij een Antar-station ten noorden van Orange ging tanken, kwam daar weer de chef uit zijn hokje hollen. Er kwam blauwe rook uit de uitlaat van de Nederlander, zei die Chef, die olie is zeker veldbrand. De vakantieganger nam maar weer het zekere voor het onzekere en liet verversen. Dat kostte deze keer 55 franc. Terug in Nederland liet de meneer meteen zijn auto bij de dealer nakijken. Conclusie van dit onder zoek: de olie was goed en de wagen had geen verbruik. Ook sindsdien zijn er nooit moeilijkheden mee geweest. De vakantieganger besluit zijn brief met de woorden„Ik weiger tegenwoordig om in Frankrijk naar olie of water te laten kijken". Elf liter op meter En iemand uit Dordrecht: „Het is mij vorige zomer twee keer overkomen dat men langs de Franse tolweg reeds met tanken wilde beginnen voordat ik uit de auto was. In beide gevallen stond er reeds een aantal liters op de meter, eenmaal 11 liter, de andere keer 8,5 liter. Doordat de tankdop nog van slot moest, was ik er nog op tijd bij. was verbrand, terwijl hij pas 700 kilometer daarvoor was ververst. Toch moest volgens hem de motor van mijn Simca zelfs eerst spoelolie worden gereinigd en daarna van nieuwe olie worden voorzien. Vertrouwd op de deskundigheid van de man van het benzinestation heb ik dit laten doen. Bij thuiskomst liet ik de auto door mijn dealer inspecteren. Hy was in prima staat. Van vrienden en kennissen hoorde ik daarna dat zij dezelfde onplezie rige ervaring in Frankrijk hadden opgedaan' „Vreselijke voorspellingen' Tot slot iemand uit Hoofddorp, die, volgens de baas van een geprobeerd. Maar ik heb gewoon geweigerd er ook maar een druppel bij te laten gieten, ondanks dat men mij de vreselijkste dingen voorspeld de, zoals verbrande kleppen, vastgelopen motor, enzovoort. Er is mij echter in geen van deze vier gevallen iets overkomen". Het lijkt mij wel duidelijk. De „olie-truc" is een veel voorkomend verschijnsel by een aantal benzine stations langs de Franse autosnelwe gen (over garages en pompen in het binnenland hoor ik van Frankrilk- kenners niets dan goeds). Is er nou niets te ondernemen om de mannen van die Franse pompen hun zaken een beetje eerlijker te laten doen? In tegenstelling tot andere zonne-landen waar de toeristen met vliegtuig-ladingen worden heen ae- sleept, is Frankrijk typisch een land waar je meer individueel naar toe gaat. Met de auto In de afgelopen jaren zijn de belangrijke wegverbindingen in Frankrijk sterk gemoderniseerd Er zijn veel autosnelwegen gekomen. En langs die autosnelwegen verrezen natuurlijk grote benzinestations Gauw tanken gauw verder. Bij een aantal van die tankstations schijnt het raar toe te gaan. Daar komen steeds meer klachten over Als men die mag geloven jagen mannen van Franse tankstations de langskomende automobilist met nogal grove overtuigingskracht zoveel schrik aan, dat zij flink wat motorolie aan hem kwijt kunnen. De olie-truc Wij verzamelden klachten, commentaren tips over die truc. Met olie bijvullen werd een halve liter gebruikt en een hele bus gerekend. Op mijn verzoek kreeg ik de rest mee. De bus had men al weg gezet..". Ook al verbrand Een vakantieganger uit Den Haag: „Ik tankte bij een Total-station tussen Avallon en Auxerre. Ook daar beweerde de chef dat de olie benzinestation even ten noorden van Lyon, ook subiet zyn nog nieuwe olie moest verversen.Een week later overkwam mijn dochter hetzelfde. Toen ik in gesprek raakte met enige Belgische automobilisten die er ook niets van begrepen dat zij alweer aan olieverversen toe waren, begreep ik dat hier „trucjes" werden uitge haald met vreemdelingen. Men heeft dit toen nog vier keer met mij Ik stelde daarover vragen aan de ANWB en aan de directie van het officiële Franse toeristenpropagan- dabureau inAmsterdam. Klachten bekend Het commentaar dat de ANWB mij verstrekte, onderstreepte nog eens dat het bepaald geen kwestie is van Incidentele klachten. De ANWB zegt: „De problemen van de Nederlandse automobilisten met de benzinesta tions langs de Franse autosnelwegen zijn ons helaas goed bekend. Vandaar dat wij o.a. door middel van publicatie van klachten hierover van onze leden in onze bladen trachten de toerist zoveel mogelijk tegen de gesignaleerde laakbare praktijken te waarschuwen. Gezien de aanhoudende stroom klachten die ons over deeze zaak bereikt, zal de ANWB in elk geval contact opnemen met de Franse autoriteiten". Melden Bovendien is de ANWB van plan zich met binnengekomen klachten te gaan wenden tot de betrokken benzinemaatschappijen. Daarvoor moeten klagers natuurtijk wel heel precies opgeven wat ze is overko men, in welke plaats, de naam van het tankstation, de datum en het uur van de dag waarop het gebeurde. Wordt u bij benzinestations langs de Franse autosnelwegen .getild", zend dat zo'n precieze melding in. Omschrijf nauwkeurig wat er gebeurd is. Hoe vollediger, hoe beter. Laat u niet afbluffen Intussen heeft de ANWB natuurlijk liever dat u onderweg helemaal geen nare ervaringen hebt. De toeristen bond geeft daarom een aantal tips om moeilijkheden bij Franse benzi nestations te vermijden. Hier volgen laat uw benzinetank voor uw vertrek van een afsluitbare dop voorzien, controleer of de pomp op „nul" staat voordat er wordt getankt. laat uw oliepeil niet controleren, maar doe het zelf, laat geen olie verversen at bijvullen als u niet zelf de noodzaak daartoe hebt geconstateerd, mocht u toch moeten bijvullen, doe het dan zelf met, uit Nederland meegenomen, motorolie, vertrouwt u uw motor niet. rij dan naar een garage of dealer, en ga nooit naar een tankstation laat u niet afbluffen, dat doet u in Nederland ook niet. en van de Franse taal is nog nooit een motor stuk gegaan.... Aldus de ANWB. Geen standpunt Het in Amsterdam gevestigde kantoor van het Nationaal Frans Verkeersbureau, van waaruit de Franse overheid zijn toeristische propaganda in ons land voert, zegt geen commentaar op de kwestie te hebben. Men verwijst my naar de handels- attaché van de Franse ambassade, omdat de klachten van Nederlandse vakantiegangers volgens het Am sterdamse bureau niet met toerisme te maken hebben, doch met handel. De Franse ambassade, waar ik vervolgens om commentaar vraag, blijkt zioh tot dan toe nog niet te hebben beziggehouden met de klachten over benzinestations. Nadat men op de ambassade bij de ANWB navraag heeft gedaan naar de klachten, krijg ik het volgende antwoord: „Aangezien bij de klachten noch naam en adres van de benzinesta tions genoemd worden, noch de Juiste toedracht der zaken, is het ons niet mogelijk een standpunt te daar een objectief antwoord slechts gegeven kan worden door het „Syndicat des Distributeurs dTSssen- ce au Details", na alle betrokken partijen gehoor te heoben". De ambassade vervolgt: „Het zou zin hebben gerechtvaardigde klach ten met alle daarvoor nodige details door te geven a*n de Ambassade die deze zeker zal overbrengen, niet alS,mCt het doeI antwoord te verkrijgen, maar tevens om maatre den te doen nemen om laakbare praktijken tegen te gaan". Enfin, er is dus kennelijk nog wel weinig tegen de olietruc te ondernemen. CT weet wat u te doen staat: klachten doorgeven. Of aan de ANWB. Of aan de Frane ambas sade, Smidsplein 1. Deo Haag.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9