Al 300 mensen op de Explo-gebedslijst Tien zomerdagen lang studie en training ^TiiraB LEIDEN 29juli-7au«f. ZATERDAG 10 JULI 1976 LEIDEN - Als het nog hartje zomer en vakantie is, komen naar schatting driehonderd mensen uit heel Nederland tien dagen lang in Leiden bijeen om gestalte te geven aan een religieus gebeuren dat de jaarbeurs-achtige titel "Zomer-Explo '76" heeft meegekregen. De deelnemers worden ver wacht op donderdag 29 juli en blijven hier tot zaterdagmorgen 7 augustus. Een paar jaar geleden duurde iets dergelijks in Nieuw-Vennep slechts vijf dagen, maar wie de tien elementen waaruit de doelstelling van de komende conferentie is op gebouwd, nader bekijkt, zal begrij pen dat een verdubbeling van de duur er dik in zat. Waarvoor geld De deelnemers krijgen niet alleen ruimschoots waar voor hun geld - waar kun je nog confereren voor zegge en schrijve 15 gulden per dag, inclusief overnachtingen en maal tijden, met zelfs nog een voor deeltje van 10 procent korting voor vroege aanmelders? - maar ze mo gen ook een royale beloning voor hun moeite en verlies aan vakantie verwachten. Het affiche belooft hun niet minder dan tien bege renswaardige zaken: training, per soonlijke evangelisatie, muziek, ge loofsverkondiging, blijdschap, eenheid, gebed, opbouw, bijbel studie en alsof dat nog niet genoeg is - ook nog ontspanning. Verantwoordelijk voor de samen stelling en presentatie van dit rijk- voorziene pakket zijn de beweging Campus Crusade for Christ en de Interkerkelijke Evangelisatie Sa menwerking in Leiden. Campus Crusade is een internatio nale en interkerkelijke organisatie - met een Nederlands hoofdkan toor in Driebergen-, die het, zoals zij het zelf zegt, als haar taak ziet mee te helpen om Gods liefde bekend te maken aan alle mensen. Ze pro beert dat te doen door mensen te winnen voor Christus, hen op te bouwen in het geloof en hen zo te trainen dat zij op hun beurt uitge zonden kunnen worden om weer anderen voor het evangelie te inte- De Interkerkelijke Evangelisatie Samenwerking (kortweg IKES) is een samenwerkingsverband op evangelisatiegebied waaraan de Christelijke Gereformeerde Kerk Leiden, de Baptistengemeente Leiden, de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt Buiten Verband Lei den - Oegstgeest (ds. Van den Berg), de Leidse hervormde wïjk- gemeente Boshuizen (ds. Boogert), de evangelisatieraad van de Gere formeerde Kerk Leiden en de Evangelische Christengemeente Rijnsburg deelnemen. Overal vandaan De 26-jarige Leo Habets (Nieuw- Vennep), die full-tinie coördinator is voor het veldwerk van Campus Leo Habets Clinks) en Eugène Poppe geloven.dat er in die tien dagen v de Zomer-Explo '76 in Leiden heel wat gaat gebeuren. Crusade, is in 1974 ook betrokken geweest bij de vijfdaagse confe rentie in zijn woonplaats, die was voortgekomen uit evangelisatie werk onder jongeren. "Daar waren toen al 160 deelne mers en de ervaringen van organi satoren en bezoekers waren zo po sitief dat de suggestie om er een jaarlijkse ontmoeting van te maken ons allen aansprak. Vorig jaar is het niet doorgegaan omdat toen de aandacht meer gericht was op "Eu- rofest" in Brussel. Wij verwachten in Leiden straks zeker 250 a 300 deelnemers. De aanmelding staat nog steeds open. Gezien ook de langere duur van de conferentie zijn we over dat aantal bijzonder tevreden. Ze komen overal vandaan en je vindt er bijna alle leeftijden onder. De jongste is in de buurt van 14 jaar en de oudste, voorzover nu bekend, zit in de 70. We hebben er 10 dagen van ge maakt omdat 5 voor een pro gramma van een beetje niveau te kort is. De conferentie is namelijk niet alleen bedoeld als een gele genheid tot kennisvermeerdering, maar ook als een handreiking om de geloofskennis persoonlijk toe te passen en praktische en methodis che antwoorden te vinden op de vraag wat je als christen in je eigen omgeving daarmee nu kunt doen. Ze beoogt dus drie dingen: een grote groep mensen bijeenbrengen voor bijbelstudie, deze zo toe te rus ten dat het eigen geloof versterkt wordt en er ruimte komt voor per soonlijk initiatief en getuigenis, en, ten derde, in Leiden bekendheid te geven aan het evangelie". Ook persoonlijk De registratie van de deelnemers aan Explo - die zelfs een eigen postbus heeft: 799 Leiden - is op donderdagmiddag 29 juli in Het Bruggehoofd, naast de chr. gere formeerde Opstandingskerk, Steenschuur 9, vanwaaruit gedu rende de hele tiendaagse alle acti viteiten worden geregeld. Elke morgen, behalve zondag 1 au gustus, zijn er bijbelstudiebijeen komsten in de Stadsgehoorzaal (van 9 tot half 1). 's Middags zijn de deelnemers vrij of worden ze ver pVn*»" blijdschap, eenheid, gebed, 0p bijbel5*" Par>ning wacht in kleinere bijeenkomsten. Het gebouw van de baptisten aan de Oude Rijn fungeert als crèche. Daarnaast willen Leo Habets en zijn 24-jarige collega in het Campus-werk Eugèna Poppe (Lei derdorp), indien mogelijk, een der tigtal groepen vormen voor per soonlijke aandacht en begeleiding. Eugène: "Wij geloven dat zo'n con ferentie, waar het aantal soms al te gemakkelijk als toets wordt ge bruikt om het resultaat vast te stel len, niet volledig aan haar doel beantwoordt als ze de ruimte voor het persoonlijke gesprek mist. Daaraan proberen wij dan ook zo veel mogelijk tegemoet te komen". Er komen drie "open avonden" in de Zuiderkerk, Lammenschans- weg. Op zaterdag 31 juli met Gert Doornenbal, directeur van de Na vigators in ons land, en op woens dag 4 en vrijdag 6 augustus met Hal Lindsey, een internationaal bekend spreker en schrijver. De Neder landse Gospelgroep "The Burning Candles" verleent aan een van deze avonden medewerking. De drie samenkomsten zijn uiteraard voor iedereen. Ze bestaan uit samen zang, muziek en een korte evange liserende boodschap. Fakkelwandeling Op zaterdag 24 juli worden in Lei den en omgeving 35.000 kranten verspreid met inlichtingen over de Explo en een uitnodiging voor de open avonden. In die krant staat ook, dat één middag wordt besteed aan huis-aan-huis-evangelisatie in een bepaalde wijk van de stad. Twee aan twee gaan de conferen- tiedeelnemers van deur tot deur om te proberen een kort gesprek over het geloof in Christus aan te kno pen. Leo deelde mij mee, dat voor deze actie Leiden-Zuidwest is uit gekozen. Op donderdagavond 5 augustus kan men de deelnemers ook evan geliserend in de winkelcentra aan treffen. Zij maken al op vrijdag 30 juli een fakkelwandeling door een deel van Leiden om de burgerij op de Explo attent te maken. Wat het eigenlijke conferentiepro gramma betreft vertelde Leo, dat elke morgen begint met een studie over het leven als christen. Daarbij komen aan de orde Gods verlos singsplan, het werk van de Heilige Geest, de christelijke liefde, de ge meente van Christus, het gebed en het zendingsbevel. Ds. J. H. Carlier, chr. gereformeerd predikant in Leiden, een van de oprichters van de IKES, behoort tot de sprekers deze serie. Een tweede reeks gaat over de brief van de apostel Paulus aan de Filip- penzen. Ds. H. G. Koekkoek, bap tistenpredikant in Alphen aan den Rijn, leidt deze studie. Hal Lindsey, bekend om zijn boe ken als "De planeet die aarde heet te", "Op weg naar een nieuwe we reld" en "De bevrijding van de pla neet aarde", zal vijf keer spreken over "de leer der verlossing". De evangelist J. Kits sr. verzorgt een aantal karakterstudies over bijbelse personen en de schrijfster Marleen Ramaker behandelt leven svragen op het gebied van verliefd heid, verloving en huwelijk. Vermoeiend feest Wat verwachten Habets en Poppe zelf van deze Explo? Leo: "Er gaat heel wat gebeuren in die tijd. Wie op deze manier, in ge meenschap met anderen, z'n geloof beleeft, wordt er sterker van. Uit dat oogpunt is het een feest. We zijn ons er wel van bewust, dat zo'n ge beurtenis veel gebed vraagt. Om wijsheid, inspiratie, fijngevoelig heid, kracht en leiding. Daarom hebben wij ook mensen gezocht die met ons willen meebidden. Er staan al zo'n 300 mensen op de Explo- gebedslijst. Zij krijgen regelmatig een brief met het laatste nieuws over de conferentie en met concrete gebedsonderwerpen. Maar zulke conferenties zijn ook vermoeiend. Je moet als organisa toren aan zoveel details denken en je moet zoveel zaken regelen waar aan je niet eens had gedacht. Daarom zijn we dankbaar voor alle medewerking. We hebben bijvoor beeld meer bedden in gastgezinnen tot onze beschikking dan we tot nu toe nodig hebben. Ongeveer de helft van de deelnemers wil zelf kamperen. Maar dat kan op 't laatst veranderen, en dan hebben we wat achter de hand. Als ze er prijs op stellen, kunnen de gastgezinnen een vergoeding van 30 per persoon voor de hele confe rentie krijgen. Een voordeeltje voor zo'n gastgezin is, dat ze een vrij kaart ontvangen voor het bijbelstudie-programma in de morgenuren. Dagjesbezoekers, die meestal in Leiden of omgeving zul len wonen, betalen 13 zonder of 16 met warme maaltijd. Voor deze maaltijden is de studentenmensa ons ter wille geweest". Nazorg op Explo Uit eigen ervaring weten Leo Ha bets en Eugène Poppe, dat een con ferentie voor studie, bezinning en training 'bij de deelnemers veel kan losmaken. De uitwerking komt pas in het ge wone leven van alledag, als de deelnemers allang weer thuis zijn. Dan kunnen er praktische vragen opduiken en kan de behoefte ont staan, ervaringen uit te wisselen. Om hierin te voorzien, denken Campus en IKES in het komende najaar in Leiden een "toerustings conferentie" te beleggen als nazorg op de Explo. Dat voornemen was er toch al,-" de belangstelling voor de eerste toerustingsserie, als voorlo per van Explo, was zo groot, dat ze stimuleerde tot een herhaling. Uit dit alles valt wel af te leiden, dat de bereidheid onder de mensen om een poos heel intens met geloofsza ken en levensvragen bezig te zijn groter is dan al het negatieve ge praat over godsdienst, bijbel, kerk en alles wat daaromheen zit soms doet veronderstellen. S. J. DE GROOT Leiden - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Van Everdingen (te Leiderdorp), 11.45 oec. stud, dienst, Marekerk 10 ds. Wa genvoorde. 5 ds. v.d. Berg Den Haag, Maranathakerk 10 ds. Hartkamp Hille- gom, Koningskerk 10 ds. De Jong, Be- thlehemk. 10 mevr. Koopmans- Schotanus (Leiden), Bevr. kerk 9 ds Bo venberg, Vredeskerk 10 ds. Jansen Rhe- nen, Waalse kerk 10.30 ds. Bonnet, Acad. Ziekenh. 10 ds. Bakker, Diac. huis, 10.30 ds. Kool Katwijk, oec. werkpl. Plantage 16 5 nam., Merenwijk 10 dienst, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Brederveld, 7 hr. v. Loo, Adam, Petrakerk 10 hr. v. Loo, O. Vest 10 ds. Sijtsma, 5 ds. Hartkamp Hil- legom, Mar. kerk 10 ds. Hartkamp, 5 ds. Sijtsma, Bevr. kerk 9 en 5 ds. Bovenberg, Groenhoven 10.15 ds Bovenberg, De Mirt 10 hr. Wielinga, Mierennest 10 hr. v. Garderen, Merenwyk 10 dr. v.d. Zwaan en- pastoor Van Well, Geref. K. Vryge-' maakt, 10 ds. Burger, 5 kand. Borgdorff, Dolerende Noodgemeente Groot Lei den, Herengr. 70, 8 30 en 7 ds. Van der Haagen Portugal, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 dienst, Geref. Gem. 10 en 4.30 leesd., Geref. Gem. in Ned. (Koningskerk) 11 30 en 5.30 dienst, Evang. Luth. Gem. 10.15 dienst, Remonstr. Doopsgez. Gem. 10.15 dr. Meijering, Baptistengem. O. Run 3, 10 hr. Schipper Lisse, Evang. Chr. ge meenschap, Middelstegr. 3,10 hr. Kloos- tra Hilversum, Zendingswerk Midder- nachtsroep, Zoeterw. singel 21, 6 nam., Evangelie, centrum Zijlsingel 2, 10 hr. Zijlstra, dl 8 hr. Zijlstra en Edgard Hol- dert, Nw. Apost. Kerk, H. Rijnd. 24, 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science, Steensch. 6,10 30, Kerk van J. Chr. v.d. H. der Laat ste Dagen, Steensch. 6, 10.15, Leger des Heils 10 en 7.30 samenkomst (Hooigr.), Oud Kath. Kerk 10 dienst, Vrij Kath. Kerk, Vreewfckstr. 19, 10.30 h. mis, RK Kerken Haagweg zat. 7. zo. 9,10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 7, zo. 10,11.30,6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9,10.30, 12 en 6, Haarlemmerstr. zat. 7, zo. 9.30, 10.45, 12 en 6.30, Rijndijk 281, zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11, Pinkstergem. Oude Rijn 3, 3 nam. hr. Eikerbout. Binnenkort zal in Namibië een instituut voor sociale ontwikkeling worden opgericht. Het instituut, dat onder leiding komt te staan van dr. Lukas de Vries, voorzitter van de Verenigde Evangelisch- Lutherse Kerk in Namibië, zal worden gefinancierd door het Evangelische Centrum voor Ont wikkelingshulp te Bonn. Het is de bedoeling, dat het instituut Nami- biërs gaat opleiden voor het bekle den van leidinggevende functies. Als Namibië nu onafhankelijk zou worden, aldus dr. De Vries, zou vrijwel niemand in staat zijn het land te besturen. Het instituut wil ook trachten iets te doen aan de op leiding en scholing van Namibiers, waaraan, aldus dr. De Vries, veel ontbreekt. Aarlanderveen - Herv. Gem. 10 ds,. Wol- thaus, 7 hr. Christ Gouda, Geref. 10 dr. Houtman te Leimuiden, 6.30 hr. Te- nyenhuis, Chr. Geref. 9.30 dienst, 3 ds. Kok Eemdijk, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. Alphen aan den Rijn - Herv. Gem. Ad- ventskerk, 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. Fok- kema, Kruiskerk 9.30 ds. Hanemaayer, Opstandingskerk 9.30 ds. Fokkema, Salvatorikerk 6.30 ds. Hanemaayer, G. Herderkerk 9 30 dr. v. Santen, De Bron 9.30 ds. De Ruiter, Oudshoornseweg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 ds. Rijnsburger, 6.30 kand. Riphagen Reeuwijk, Geref. Kerk Mar. kerk 10.30 hr. Teneyenhuis, 6.30 dienst Salv. kerk 9 hr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Hanemaayer, G. Herderkerk 9.30 dr. Van Santen, 6.30 ds. Van de Ree, De Bron 9.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. De Ruiter, Geref. K. Vrügem. geb. Onderweg 10.30 ds. v.d. Jagt, 6.30 leesd. enst. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband, kantine Buiten haven, 9.30 hr. Kleingeld, 3 ds. Kamer beek Kampen, Chr. Geref. 9.30 dienst, 2.30 ds. v.d. Ent, Oud Geref. Gem. 9.30 en Baptistengem. 10 evang. Ramaker, 6.30 evang. Kits, Volle Evang. gemeente, geb. Kindervreugd, 10 hr. v. Leeuwen, Leger des Heils 10 en 7.30 bijeenkomst, Mol. Prot. Kerk 9.30 ds. Tomasoa Woer den, Mol. Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bonifacius zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Pius zat. 7. zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat 6.30, zo. 9 en 11. Benthuizen - Herv. 9.30 en 6 ds. Blenk Woubrugge, Geref. Gem. 9.30 leesd., 7 ds. Boogaard Leiden, woe. 7.30 ds. Van Ravenswaay Terneuzen. Bodegraven - Herv. Dorpskerk 9.30 ds. De Vreugd, 6 30 kand. Plante Utrecht, Salvatorkerk 9.30 ds. Kleyne Gent. 6.30 ds. Oosterom Oudewater, Bethlehëm- kerk 9.30 ds. Stehouwer te Alphen, 6.30 ds. Kleyne, Geref. 9.30 ds. Dielingen Zeistj 5 ds. Cziria Oude en N. Wetering. Boskoop - Herv. 9.30 en 6.30 dienst, Ge ref 9.30 ds. Dijkstra, 6.30 ds. Mansvelt Zwijndrecht, gez. dienst met herv., De Stek 9.30 ds. Omta, Opwekkingsgem. geb. Concordia 9.30, Verg. van Gelovi gen, Nieuwstraat 9.30 en 5, Geref. Gem. 9.30 en 6 dienst, Chr. Geref 9.30 en 4.30 stud. v.d. Boogert Apeldoorn, RK Kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. Hazerswoude - Herv.. 9.30 en 6.30 ds. Van der Leede Puttershoek, Geref. Kerk 9.30 ds. Koenekoop R.dam, 5 hr. Te neyenhuis Alphen, RK Kerken Michael zat. 7, zo. 9, Bernardus zat. 7, zo. 10.30, Ridderhof 10.30, Haz. dorp zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. Hillegom - Herv. 10 ds. Boonstra, 7 ds. Boer Zoetermeer, Geref Kerk 10 ds. Ros Nijkerk, 7 zie Herv. Kerk, Chr. Geref. 10 en 7 ds. Van der Kamp, RK Kerk Marti- nus zat 7. zo. 8.30, 10,11.30 en 12.45, Jo zefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. Katwijk aan den Rijn - Herv. Open Hof 10.30 ds. Teygeler, Dorpshuis 6 ds. Van Achterberg Leiden, Ontmoetingskerk 10 hr. Stroo Koudekerk 6.15 zang, 6.30 ds. Baasjeugdd., Geref. 9 ds. De Vries 6.30 ds. Vrolijk, RK zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. Katwijk aan Zee - Herv. N. Kerk 10 ds. Haitsma Woerden, 6 ds. Hovius, O. Kerk 8.30 ds. Hovius, 10 ds. Breugem Barne- veld, 6 ds. Kool, Ichtuskerk 10 ds. Cats- burg, 5 ds. Haitsma, Pniëlk. 9.30 ds. Overgaauw Valkenburg, 6 ds. Brugem, Gr. v. Pri. school 10 ds. Hovius, Hoek steen 10 ds. Koch, Duitse dienst, Over- duin 2 ds. Baas, Geref. K. Vredeskerk 9.30 ds. Eringa Den Haag, 5 ds. De Vries, Triumfatorkerk 9.30 ds. Vrolijk, 5 leesd., Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 3.30 leesd., Geref. K. Vrijg. Buiten Verband 8.45 en 7 ds. v.d. Lingen Spakenburg, Geref. Gem. 10 en 5 leesd., di. 7.30 ds. Boogaard Leiden, Volle Evang. Gem., Voorstr. 100, 9.45 dienst, Soefiebeweging 4. Koudekerk aan den Rijn - Herv. 10 ds. Lefeber Alphen, 7 ds. Jonker Utrecht, Geref. 10 en 7 ds. Swierts. Leiderdorp - Dorpskerk 10 ds. Meyering Voorschoten, Hoofdstraatkerk 10 mevr. Sysling, 6.30 ds. Geursen, Scheppings- kerk 9 ds. Geursen, Bapt. gem. 5 br. Timmerije, av. maal, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 e 11.30. Leimuiden - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref. Kerk 9.30 en 7 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: grote kerk 9 ds. Oostinga; Pauluskerk 10.30 en 7 ds. Oostinga Geref. Kerk 10 en 7 ds. Rull- mann Den Haag. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Boogaard Leiden. Geref. Kerk Vrijg. 10 stud. Borgdorff, 5 ds. Simpelaar. Geref. K. Vrijg. Buiten V. 9 dienst, 5 ds. v. d. Lingen, gec. dienst in Heemstede. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3 dienst, woensdag 7.30 ds. Dorsman Staphorst. Aktie Kruistochten ma. 8 ds. Graven deel. Rk kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuis zat. 7. zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. Engelbew. zat. 7, zond. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. Enkelingen Als Jezus in de gelijkenis van het verloren schaap aan de Fari zeeën vraagt "Wie van u die honderd schapen heeft en er één van'verliest, laat niet de ne genennegentig achter in de wil dernis en gaat het verlorene zoeken totdat hij het vindt?" dan klinkt die vraag ons erg vreemd in de oren, omdat daarop kennelijk het antwoord wordt verwacht: "Dat zouden we inderdaad allemaal doen." Maar wie doet er nu zoiets, wie wil het risico lopen dat hij dat ene schaap toch niet vindt en de negenennegentig andere scha pen in de tussentijd enkelingen Bovendien sluit deze vraag in het geheel niet aan bij wat wij tegenwoordig 'structureel den ken' noemen. Wij willen onze tijd niet meer verknoeien met enkeleingen te helpen, maar wij willen de structuren, de toe standen veranderen zodat ie dereen geholpen wordt. De ar moede moet niet via schenkin gen worden opgeheven, maar door sociale uitkeringen waarop iedereen recht heeft. Dat structurele denken heeft voor volle honderd procent ge lijk, deze weg zullen we in de maatschappij móëten bewan delen, en dat doen we ook al sinds lange tijd. Maar vanuit het evangelie zeggen we daarnaast ook nog: De persoon is ook be langrijk. Het evangelie is dan belangrijk en actueel als we daarin dingen horen die we el ders niet horen. Het structurele denken is in deze tijd "in" (en terecht!), juist daarom zullen we vanuit het evangelie een heel andere kant moeten belichten, nl. de waarde die de persoon voor God heeft. Jezus kan zijn vraag zo aan de Farizeeën stellen en daarop een bevestigend antwoord ver wachten, omdat de Farizeeën ook wel het verhaal gekend zul len hebben over de roeping van Mozes tot herder van Israël dat de Joden in die tijd vertelden. Toen Mozes de kudde van zijn schoonvader Jethro in Egypte hoedde, liep plotseling een bokje uit de kudde weg. Mozes snelde het bokje achterna en zag op een gegeven moment dat het vlak naast een ravijn bleef staan. Toen Mozes bij het bokje kwam, zag hij dat het uit een vijver bij het ravijn stond te drinken. Mozes zei tegen het bokje: "Ik wist niet datje weg gelopen bent omdat je dorst had." Hij nam het bokje op zijn schouders en bracht het terug naar de kudde. Toen zei God tegen Mozes: Ik zie dat je liefde hebt voor een kudde van vlees en bloed, daarom zal ik je aan stellen als herder over Israël." De Farizeeën moeten wel be vestigend op Jezus' vraag ant woorden, want Mozes is voor hen het hoogste gezag. Jezus gebruikt dit verhaal om zijn zending onder de mensen duidelijk te maken. Hij is ge komen voor mensen die van het juiste spoor zijn geraakt omdat ze dorst hadden. Hij komt niet voor de grote massa als die hem niet nodig heeft, maar hy komt voor die paar mensen die hem wel nodig hebben, en maakt daarmee duidelijk, wat een mensenleven waard is in de ogen van de levende God. En ten slotte: God openbaart zich aan ons mensen niet met een wereldhervormend pro gramma, maar in een mens van wie krachten uitgaan die men senharten vernieuwen. E. P. Meijering, remonstrants predikant NIEUWKOOP - Herv. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest Geref. Kerk: 10.45 ds. v. d. Heyden Zaandam. Chr. Geref 9.30 en 6.30 dienst. Rk kerk zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. 9.30 hr. Katten burg Voorschoten, 6.30 ds. Lefeber Alp hen. Geref. 9.30 en 7 ds. Post Oegstgeest. Rk Kerk zat. 7, zond. 9 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 en 7 kand. Harten Alphen aan den Rijn. Geref. ds. Van Estrik Dordrecht, 5.30 ds Car- stens De Kaag. Geref. Kerk Hoofdstraat 10 ds. Bouma, 7 ds. Elgersma. Rk kerk 9, 11 en 7. Sole Mio 9 hr. J. van Duin. NOORDWIJK-BINNEN - Herv. 10 hr. Nap Woerden, 7 dr. Jansen zangdienst. Geref. Krk 9.30 ds. Elgersma, 7 drs. Ver schoor te Leiderdorp; stichtingswerk 11 ds. Elgersma. Rk kerk 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 drs. Verschoor te Leiderdorp, ge- meensch. dienst. Rk kerken: Jozef zat. 7, zond. 8,10,11.30 en 6: Viktor zat. 7, zond. 8, 9.30,11 en 6; De Zük zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.30; S. Maria zat. 7.15, zond. 10; S. Bavo zond. 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Groene Kerk 9.30 ds. v. Achterberg; Pauluskerk verg. Bonaventurakapel Gemeentecentrum 10.30 ds. Fritsche Den Haag. Geref. 10 ds. Veger, 7 ds. Brokerhof. Geref. k. Vrijg. 9.30 en 3 ds. Simpelaar. Geref. k. Vrijg. Buiten Verband: 8.45 kand. De Jonge, 4 br. Koops. Rk kerk Willibrorduskerk zat. 7, zond. 10 en 12; Banaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE - Rk kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. 9.30 hr. Goedhart Nieuwkoop. Ge ref. 9.30 ds. Cziria, 6.30 ds. Huizebosch Woubrugge. Rk kerk zat. 7, zond. 8, 9,30 en 11. ROELOFARENDSVEEN - Rk kerken: Petrus Banden zat. 7, zond. 8, 9.30,11 en 12.15; Maria Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. 9.30 dienst, 7 ds. Fokkema Alphen. Chr. Ge ref. 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. grote kerk 9.30 ds. Roosjen Eindhoven, 5 ds. Bou- man Heerde; Bethelkerk 9.30 ds. Drie bergen Westerhaar, 7 ds. Roosjen. Geref. Kerk: Petrakerk 8.30 ds. Swierts Kou dekerk, 5 ds. Baayen; Immanuel 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Rullmann Den Haag; Mar. kerk 9.30 ds. Zwarts Zeist, 5 ds. Elgers ma. Geref. kerk vrijg. 10 en 5.15 ds. v. Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Slofstra te Dokkum. Evang. Chr. Gemeente 10 dienst (aula mavo). Rk ge meenschap zat. 7, zond. 10.30 aula tuin bouwschool). RIJPWETERING - Rk kerk zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30: SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 kand Dee Oegstgeest, 6.30 ds. Van Win terswijk Bennebroek. Geref. 9.30 ds. v. d. Berg, 7 ds. Carstens De Kaag. Chr. Geref. 10 dienst, 5 ds. v. d. Kamp. Ned. Prot. Bond, Jul.laan 17, 10.30 mevr. Heessels Utrecht. Rk kerk zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 hr. Hartkamp R'dam Geref. 9.30 ds. De Rui ter Alphen, 6.30 kand. Werkman Utrecht. Rk Langeraar zat. 7, zond. 8, 9.30 11 en 12.15; dorpshuis Ter Aar 9 en 12. VALKENBURG - Herv. 10 ds. v. d. Bo- gerd Rijsburg, 6.30 hr. Dekker te Leiden. Geref. 9.30 en 6.30 ds. Rooze. Geref. k. Vrijg. 9.30 dienst, 3.30 ds. Van Nieuw koop. •Dr. J. Leimena (71) uit Jakarta, die op uitnodiging van de her vormde en gereformeerde Zending een bezoek aan ons land bracht om contact met kerkelijke instanties te leggen en vrienden te ontmoeten, heeft er bij de Nederlandse kerken op aangedrongen, het contact met de Molukse kerkelijke groeperin gen hier te intensiveren. Dr. Leimena is arts en werkte voor en in de tweede wereldoorlog-in kerkelijke ziekenhuizen in West- Java. Hij is afkomstig van de Mo- lukken. Tussen 1945 en 1966 was hij enkele keren minister van Volks gezondheid. Bij alle conflicten tus sen beide landen bleef hij het con tact met zijn Nederlandse vrienden onderhouden. Tijdens zijn laatste bezoek legde hij er de nadruk op, dat overal ter we reld behoefte is aan werkelijk chris telijk leiderschap, dat de vragen van deze tijd onder ogen durft te zien. Wat Nederland betreft, zei hij dat verschillen in maatschappe lijke positie en in politiek inzicht nooit een verhindering mogen zijn voor contact tussen christenen en kerken. Het opperrabbinaat voor Neder land spreekt in een oproep de wens uit, dat de gebeurtenissen rond de gijzeling in Oeganda het Joodse bewustzijn bij iedere Jood wakker zullen maken.' "De haatpropa- ganda tegen ons volk misleidt jonge mensen van verschillende nationaliteiten om geweldacties tegen Joden te begaan. Alleen daardoor kon het gebeuren dat jonge mensen met wapens Joden in bedwang hielden en een selectie toepasten die herinnerde aan de donkerste dagen van 1940-1945" Aldus het opperrabbinaat. Beroepingswerk: Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Nieuw- leusen en te Rijnsburg voor mis sionaire arbeid op Curacao kandi daat J. J. Schreuder Zwolle. Als ds. A. J. Janssens, gerefor meerd predikant in Rotterdam, tegenover belangstellenden de verknochtheid van zijngezin aan de badplaats Katwijk moet verklaren - en hij doet dat maar al te graag, omdat de zéé voor hem de zee bij Katwijk is -, wordt er van de andere kant nog weieens tegen ingebracht, dat de Katwijkers voor hun huis dan toch maar dik laten betalen. "Zeker", zo antwoordt ds. Janssens dan, "hoe bijbelvast de Katwijkers ook zijn, niemand heeft ons ooit gratis logies aangeboden op grond van de bijbeltekst dat men onwe tend engelen zou kunnen herber gen. De Katwijkers passen mijns inziens terecht op deze tekst een zodanige uitlegging toe dat hij niet geldt voor woningen aan zee en strand. Ik gun het hun van harte, vooral als ik zie wat ze vaak zelf moeten missen wanneer ze hun huis afstaan". VOORSCHOTEN - Herv. dorp 10 ds. v.d. Broek Ghana, 7 ds. Wagenvoorde Lei den; Hulp en Heil 10 ds. v. Leusden Leidschendam; aula NH 9.30 ds Reedijk R. dam. Kapel Rijndijk geen dienst. Ge ref. Kerk 9.30 ds Huyser (uit Frankrijk). Geref. K. Vrijg. 10 en 5 stud. v.d. Kamp. Rk kerk M. Godskerk zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Laurentius zat. 7, zond. 8.30, 10.30 en 12; aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Brugkerk 9.30 ds. De Ruiter Ermelo 6.30 kand. Goris- sen Gouda; Hoeksteen 9.30 hr. Van Gils, 6.30 ds. v.d. Heuvel; Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Heuvel, 5 hr. v. Gils; Immanuel 9.30 wika Brörens Delft, 7 ds. Sybrandy Den Haag. Geref. Kruiskerk 9 30 ds. Flinter- man Den Haag, 5 ds. Leene Breda; Ont- moetingskerk 10 ds. Leene, 5 ds. Flin terman. Oud-Geref. 10 en 5 leesdienst. Chr. Afgesch. Gemeente 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle-Evang. Gem. 9.30 hr. v.d. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. De Jong R.dam Rk kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. 10 dr. Frederikse, 4 ds. Hovius Katwijk, 7 dr. Frederikse; 9.30 kand. Snijder Rotterdam. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Kersten Den Haag; Zuid 10 ds. Wielenga Kampen. NPB 10.30 dienst. WOUBRUGGE - Herv. 9.30 ds. Oost. 6.30 dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Huize bosch, 6.30 ds. v.d. Heiden Zwammer- dam. Rk kerk zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. 9.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk 9.30 en 7 kand. Den Braber. Rk kerk zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente 10 dienst. Rk kerken Janskerk zat. 7.30, zond. 7.30, 9.30 en 11.30; Chr. Dienaar- kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 6; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond. 10,12 en

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4