Renovatie verdrijft badhuis uit wijken BAD Rijnland maant weigeraars MAN gaat door met actie tegen milieubelasting I Bejaarden Kooi boos op slagers v.d. Water v.d. Water ZATERDAG 10 JULI 1976 LEIDEN 1 "De zucht tot reinheid aangewakkerd" LEIDEN - "De zucht tot reinheic aangewakkerd, de gezondheid ge baat en de levenslust verhoogd. Al lemaal gevolgen van het nemen van een verfrissend bad die niet alleen voor de menschen zelf een hoog nut kunnen afwerpen, maar ook tot de bloei van Leidens fabrieken zullen meewerken. Dat is belangrijk in tijden van scherpen wedstrijd met andere steden. Het bij uitstek hoge nut van het baden, zowel voor da mes als voor heeren, kan hier ver der als iets waar een ieder ten volle van doordrongen is achterwege blijven". Als je de strekking van deze opvat ting, ontsproten aan het brein van ene dr. Pareau en terug te vinden in zijn uitgave "Het Leids Volksbad" (Brill-1900), moet geloven, kun je nauwelijks nog tot een andere con clusie komen, dan dat er de afgelo pen pakweg tien jaar te weinig is gebaden. Een opmerkelijke paral lel overigens, die de man trekt: het nemen van een bad in verband brengen met een grotere arbeid sproductiviteit, die weer leidt tot een bloei van de industrie, die ver volgens uitmondt in een verbeterde concurrentiepositie. Voer voor je zo zeggen. Als het allemaal klopt ziet het er voor Leiden niet zo best uit. We hebben nog maar twee badhuizen over. Eén in de Kooi (Medusastraat) en één in de Tuinstadwijk (Linde straat). Nu echter de douche- brengende renovatie in beide wij ken om zich heen grijpt, is het met deze badhuizen ook afgelopen. Woningbouwvereniging De Eend racht, die het huis aan de Medusa- straat exploiteert, kampt met fikse begrotingstekorten, de gemeente moet bijspringen, hetgeen er toe heeft geleid dat B en W de gemeen telijke acqountantsdienst en de GGD hebben verzocht over het voortbestaan te adviseren. Ook het badhuis aan de Lindestraat lijkt geen lang leven meer beschoren, maar zal, zoals het er nu naar uitziet, nog een paar jaar mee blijven draaien. GEMEENTELIJKE inrichting GEOPEND DINSDAG S 2-5 WOENSDAG 9-t! 2-5 DONDERDAGS-II 2 7 VRIJDAG 8- -7 ZATERDAG 7—4 tarieven dinsdag woensdag en DONDERDAG STORTBAD 25 KUIPBAD 80 STEMPELKAARTEN 10 stortbaden 2. 5 kuipbaden 2, VRUDAG. ZATERDAG stortbad 30 kuipbad 75. geen stempelkaarten; De tarieven van het badhuis aan de Van der Werfstraat. Ziekteverzuim Hoe dan ook, een destijds me tromgeroffel en hoorngeschal in de wijken binnengehaalde zeer nood zakelijke voorziening, die paste in het toenmalige streven naar een verbeterde volkshygiène, dreigt verloren te gaan. Daarmee ook een trefcentrum met een voor de wijk belangrijke sociale functie. De vaste gang naar het badhuis met name op de vrijdag en zaterdag is er uit. Het beeld van de wachtkamer, waar buurtbewoners elkaar met het nummertje in de hand in afwach- r Eén van de badcellen in de Medusastraat Door Ton van Brussel ting van de warme straal confron teerden met hun doorgaans som bere kijk op het wereldgebeuren is niet meer. Met name rond de eeuwwisseling werd in Leiden begonnen met het openen van badhuizen, vooral voor "werklieden en hunne gezinne hier ter stede". Het was de tijd dat "teil taferelen" overheersten en nog niet het avondje-AVRO op de vrijdaga vond het beeld in de Leidse huis kamers bepaalde. Met de hygiène was het, zo bleek uit diverse onder zoeken op fabrieken en scholen, niet bijster best gesteld. Infectie- zieketen kregen volop de kans om in ruime mate toe te slaan, hetgeen onvermijdelijk zijn weerslag vond in het ziekteverzuim. Zo'n uitspraak van dr. Pareua had natuurlijk wel degelijk enige grond. De noodzaak om genoemde ontwikkeling een halt toe te roepen drong zich steeds meer op. Het in 1895 aan de Bloemmarkt (een ge deelte van de huidige Boommarkt) geopende Volksbadhuis zou uit komst kunnen bieden. Voor een warm- of koud duinwa terbad of stortbad betaalde je niet meer dan vijf centen, dus dat le verde geen drempel. Ook de orga nisatie deed dat niet, al kwam men na een jaar tot de slotsom dat de zaak intern anders moest worden aangepakt. Er kwamen gescheiden afdelingen voor mannen en vrou wen met respectievelijk mannelijk en vrouwelijk personeel. Er kwam een regel dat er "onder geen voor wendsel twee of meer personen te zamen in dezelfde badruimte mochten worden toegelaten, ken nelijk hulpbehoevenden en kinde ren beneden de twaalf jaar uitge zonderd". Ongetwijfeld werden dat soort maatregelen niet voor niets genomen en zal er wel het een en ander aan onprettigs zijn voorge vallen. Maar wat nu werkelijk dat reden was waarom er onder de be zoekers nauwelijks werklieden en hunne gezinnen te vinden bleken, blijft duister. Doorbraak Pareau makat daar in zijn boekje wat verontrustende opmerkingen over. Hoé bereik je de gewone man en hoe stimuleer je die om te ko men, dat bleek ook toen al een pro bleem, dat in tegenstelling tot nu, niet in samenwerking met een paar handige jongens van een of ander flitsend marketingbureau kon maakte opgelost. Het bezoeker saantal cirkelde rond de 44.000 per jaar. Onder hen veel schoolkinder- tjes, maar ook de in Leiden gesta tioneerde soldaten en de "toekom stige janmaats" van de Zeevaart school. Een groot voordeel van het Volksbadhuis ten opzichte van soortgelijke instellingen was een Geslaagd Aan de Katholieke Theologische Hogeschool in Amsterdam is P. G. Hoogeveen (Leiden) geslaagd voor het doctoraal examen theologie. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht zijn geslaagd mej. A. S. Birkhof (Leiden), voor het doctoraal exa men sociologie en F. A. M. van Ven- rooij (Wassenaar) voor het docto raal examen sociale geografie. Veel schoolkinderen kregen hun wekelijkse douche in de Gemeentelijke Badinrichting aan de Van der Werfstraat. jaar na de opening ook dat de te gebruiken hoeveelheid water niet werd beperkt, maar aan de be hoefte en de "discretie" van de ge bruiker werd overgelaten. De werk lieden vonden de weg naar de Bloemmarkt evenwel nog steeds spaarzaam. De echte doorbraak k Tweede Wereldoorlog. Het Volks badhuis was toen al gesloten (w werd nog even geaarzeld of die bouwing toch maar niet uitgevoerd Groot moest worden, maar uiteindelijk lezen werd gekozen voor vervanging door het badhuis in de Tuinstad- wijk (geopend in '65) en voor defini tieve sluiting van de Van Der Werf straat (in '69). Weg badhuis, weg ook de Lezers Schrijven Stichting jazz kappen, die enige jaren eerder voor de damesbezoekers waren aange- dRSk -haft-Het pand werd verkocht en gebeurde is niet meer te achterha len), maar een goede vervanger ge^oor^e gaten werden dicht ge- gebruikt sportzaak, die op de bo- venetages studenten heeft gehuis vest. Solarium Rest nog de Medusastraat, leen nog maar een paar uur in c week geopend en de Lindestraat "Hoezeer ook bleek de al in 1922 door de toenum- - q+ lige burgemeester De Gijselaar J°,frsnnrt7 geopende Gemeentelijke Badin richting aan de Van der Werfstraat, het bij de Leidenaar zonder twijfel bekendste badhuis. In de jaren vijftig bereikte het een hoogtepunt met ruim honderdder tigduizend bezoekers. Zo'n vijftien procent daarvan kwam uit de hoek van de schoolkinderen, die weke lijks onder leiding van hun meester naar het badhuis trokken. Rond 1965 begonnen ook hier de problemen. Het bezoekersaantal was teruggelopen tot tachtigdui- zei.d, het "schoolbaden" stopte, wellicht ook door de opkomst van het schoolzwemmen, de binnen stad kreeg te maken met een ont volking, een douche was niet langer meer een luxe artikel. Daarnaast bleek een intensieve verbouwing gewenst om het badhuis verant- verbazing bij het artikel in uw krant woensdag 7 juli jl-, met als kop "Stichting Jazz op komst". Het stuk wekt de indruk dat het hier gaat om een geheel nieuw feno meen in het Leidse culturele we reldje. Wij reageren op genoemd artikel, niet alleen om een wat wrange smaak kwijt te raken, maar ook om de lezers van uw blad de volledige informatie over deze zaak niet te onthouden. Uw journalist gaat immmers volledig voorbij aan het feit, dat reeds sinds 1971 een derge lijke stichting actief is in Leiden, en wel de voor veel jazzliefhebbers in en om onze stad bekende stichting Jazz-zolder Hot House. En dat ter wijl de activiteiten van deze stich- al- ting meerdere malen in uw dagblad vermeld hebben gestaan. Meer teleurgesteld nog waren wij omdat ook Ben Walenkamp en Hetty Leij- verbeteren, het zal nog lan- dekkers nergens repten over Hot gen tijd tot de vormen wenschen House. Zijn zij wellicht vergeten, bad- dat datzelfde Hot House de onmis bare eerste kontakten met musici aangegeven heeft gelegd voor hun zondagmid- ine zeventig dagconcerten in café De Twee Spieghels? Dat Hot House behooren dat in ieder huis kamer aanwezig zij Die door dr. Pare lange tijd heeft een jaar geduurd. We zijn met de volk hygiène weer een stapje verder ge komen. Het decennium sauna en hét solarium staat deur. Marketingbureau^ zijn bezig springlevend is, is niet de werklieden en hun gezinnen plaats te danken toTrTVB ^xploiteren.^Er daar heen te krijgen. de Medusastraat is nog maar twee keer per week open jaar (ook voor'- de dat zij stichting werd draaide zij 2 jaar elke vrijdagavond) nog steeds de laatste een voorzich- ruimte en middelen aan gepast beleid. Bovendien heeft doorzettingsvermogen en enthou siasme van een grote groep vrijwil ligers ertoe geleid, dat Hot House zich inmiddels gesubsidieerd weet door o.a. de gemeente Deze heeft zich, in september 1974, ook van haar beste zijde laten zien, waar door Hot House wél in staat was een groot jazzfestival te organiseren! Tenslotte moet het ons van het hart dat we het spijtig vinden, dat wij uit de krant moeten vernemen dat er een nieuwe stichting voor jazz op komst is, zonder dat de initiatief nemers de kleine maar aardige moeite hebben genomen met ons als toekomstige collega's in kon- takt te treden. En dat terwijl sa menwerking en overleg alleen maar kan leiden tot werkelijk posi tieve resultaten: voor de nieuwe stichting, voor Hot House, maar vooral (en daar gaat het toch om) voor musici en luisteraars. De presentatie van een nieuw, toe te juichen initiatief is een goede zaak. Hot House presenteert zich nu al 7 jaar, zij het dan met minder boordwater. Wij hopen echter dat dit niet gaat leiden tot eenzijdige en onvolledige berichtgeving. Het bestuur van de stichting Jazzzolder Hot House. Ton Creygton, Ton en Lucia de Goeij, Anton van Schendel. LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland, belast met het innen van de verontreinigingshef fing, zal eind volgende maand met cyfers op tafel komen van de resul taten van de milieubelasting over 1975. De weigeraars van de milieu belasting hebben vorige week, na een tweetal herinneringen, een eer ste aanmaning in de bus gekregen. De acceptgirokaarten voor de hef fing over 1976 zijn deze week de deur uit gegaan. ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS Schattingen over het aantal men sen, dat geweigerd heeft dé belas ting te betalen, lopen sterk uiteen. Het Hoogheemraadschap spreekt bij monde van dijkgraaf Van Kno- belsdorf over "een te verwaarlozen percentage". Het Milieu Aktiecen- trum Nederland (MAN), een fel tegenstander van de verontrein igingsheffing, wijst op enkele dui- zenden weigeringen. Het instellen van de milieubelas ting is voortgekomen uit de in '68 door de Tweede Kamer aangeno men Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren (VWO). De VWO werd in '70 van kracht. Het innen van de heffingen werd opgedragen aan de Waterschappen, die daar iri de meeste gevallen, na een periode van voorbereiding in '72 mee be gonnen. Het Hoogheemraadschap van Rijnland deed vorig jaar juli de eerste aanslagen de deur uit. Een gezin moest 62.25 betalen, terwijl voor alleenstaanden 17.50 in re kening werd gebracht. Ongehoorzaam Voor Rijnland zou de heffing 22 miljoen moeten opbrengen, waar van zeven miljoen door bedrijven en fabrieken bijeen moet worden gebracht. Het geld zal worden ge bruikt voor het aanleggen van on der meer rioolwaterzuiveringsin stallaties. "Onder het motto "geen belasting op ontlasting" en "de ge wone man hoeft niet op te draaien voor de vervuiling, die door de in dustrie uit winstbejag wordt ver oorzaakt", begon het MAN vrijwel direct daarop een actie. Er werden stencils verspreid en girokaarten van sympathisanten ingezameld, niet alleen in Leiden, maar ook in een aantal andere gemeenten in Rijnland. De actie groeide uit tot, zoals het MAN. zelf zegt, "de meest massale burgerlijke ongehoor zaamheid, die ons land heeft ge kend". Het resultaat was in elk ge val dat het MAN eind oktober vorig jaar naar het Rijnlandhuis aan de Breestraat trok om daar dijkgraaf Van Knobelsdorff op de hoogte te stellen van de mening van "25.000 tegenstanders in Rijnland van de heffing". Een zak met een kleine tienduizend acceptgirokaarten werd daar achtergelaten. De niet-betalers kregen in de loop van het vorig jaar en dit jaar nog twee keer een herinnering in de bus, die nu dan uiteindelijk is ge volgd door een aanmaning. Het MAN dringt er in een onlangs ver schenen stencil op aan solidair te blijven met hun aktie en is er zeker van dat veel mensen blijven weige- Deurwaarder Op twee plaatsen in het land heb ben zich inmiddels situaties voor gedaan van tegenstanders die door de Waterschappen zijn aangepakt. Een inwoner van Enschede kr^eg éen deurwaarder aa'n de deur, die hem tot betalen wilde aanzetten. De man maakte er een rechtszaak van, die hij verloor en die er in resul teerde dat hij toch de heffing moest betalen. In Wijk bij Duurstede, deed zich een incident voor, waar bij de politie het moeilijk kreeg om de deurwaarder te beschermen tegen de in fikse getale opgekomen protesterende buurtbewoners. Het Hoogheemraadschap van Rijn land zegt weliswaar dat "betalen regel en niet-betalen uitzondering is" en dat er geen sprake is van grote bedragen aan heffingen, die niet binnenkomen, maar is toch van plan te blyven volhouden. We zijn", zo zegt Van Knobelsdorf, niet van plan om spectaculaire ac ties tegen de wanbetalers op touw te gaan zetten, maar het is onont koombaar dat wij de weigeraars met vastberadenheid te lijf zullen gaan. We doen dat echter niet met harde acties. Ik ben ervan over tuigd dat al het geld binnenkomt", aldus de dijkgraaf. aanslag voor de veron treinigingsheffing is overigens gro ter dan die van vorig jaar. Gezinnen betalen nu 70.50 en alleenstaan den 23.50. LEIDEN - Bewoners van de Kooi, die de komende week trek hebben in een paar tartaartjes of een stukje' vlees voor de barbecue, zullen daar een flink eind voor moeten lopen. De drie slagers, die de wijk rijk is, hebben er namelijk tegelijkertijd de brui aan gegeven en zijn op va kantie gegaan. De praktijk leert dat de Kooibewo- ner richting Merenwijk of binnen stad moet trekken om aan een stukje vlees te komen, hetgeen met name bij de bejaarden in de wijk nogal wat kwaad bloed heeft gezet. De oorzaak van deze narigheid is het ontbreken van een goede coör dinatie tussen de slagers onderling op het gebied van vakantieafspra ken. Er bestaat in Leiden wel een slagersfederatie, maar die houdt zich, in tegenstelling tot bonden binnen andere branches, niet met dergelijke afspraken bezig, aldus een woordvoerder. ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. Opgelucht halen wij adem. Het blad Sta-vast heeft zich nu gemengd in Leidse aangelegenheden. En dat kameraden, landgenoten, betekent eenvoudig dat die rode honden, die nu al bijna twee jaar in deze toch zo rechtschapen stad het stadsbestuur vormen, nog in de gaten worden ge houden. Sta-vast is een opinieblad dat wordt uitgegeven door de Stich ting voor Politieke Bewustwording. De voorzitter van de stichting, die tevens hoofdredacteur is, luistert naar de welsprekende naam Ego. Sta-vast nu, heeft zich geworpen op de gigantische straat- en muur- schennerij die zich dit jaar in Lei den is gaan voordoen. Men heeft de strijd aangespannen tegen de Muurkrant. Wij citeren Sta-vast, dat voor het commentaar als kopje heeft geko zen: ,X&iden in last"alarmerender kan het al niet. Stavast: ,fiiet alleen Utrecht, maar ook Leiden kent de progressieve schurft, die we aan duiden met ,fAuurkrant"Op alle plaatsen waar dat bij de politie verboden is, verschijnen deze slecht geschreven en -gedrukte lappen papier. Wie de moeite neemt, zo'n plakkaat te lezen, ervaart, dat dit verschijnsel niet alleen een visuele- maar vooral een geestelijke milieu vervuiling oplevert. Personen, be last met een openbare functiewor den openlijk belasterd zonder dat de betrokkenen mogelijkheden tot weerwoord hebben". Wij citeren Sta-vast. „Wat deed de politieke onderwereld nog meer? Op een slechte morgen vonden bur gemeester en enkele wethouders hun voordeur wit geverfd. "Een koekje van eigen deeg", noemde een com mentator van het Leids Dagblad, overigens toch een solide krant, deze terreuractie. Nu moeten we zelf even tussenbeide komen. Kijk, wij zijn natuurlijk een solide krant, maar heten wel Leidsch Dagblad, met een sch. Wij citeren thans Sta vast weer (let op, het wordt span nend): „Wij zouden deze rode straatschenders enkele vragen wil len stellen. Hoe is het mogelijk dat zich links noemende jongeren ge bruik maken van bij uitstek nazis tische methoden om hun illegale zin door te drijven? Hoe is het mogelijk dat zich link noemende jongeren openlijk terreur kunnen uitoefenen zichzelf datima openlijk in de krant bekend maken en niettemin door de politie ongemoeid worden gelaten?" Wij zouden Sta-vast kun nen blijven citeren met iets over woonwagenbewoners, maar daar hebben we geen zin in. Juist ja, uit angst voor represailles. Het valt wat tegen dat Sta-vast niet doorheeft, dat die Muurkrant- redacteuren en -plakkers eenvou dig geïndroctrineerd zijn vanuit Moskou, of Peking, daar willen we vanaf zijn. Terwijl "Constructief Jong Nederland" in hetzelfde blad toch zo'n fraaie sticker presenteert: een hamer en een sikkel, vervolgens het „is-gelijk-aan"-teken en daarna een hakenkruis. Overigens meldt Sta-vast wel dat het vijf voor twaalf is. Het is maar dat u het weet. Kolom 7 mening. Meneer Mud van de dienst stra lingshygiëne der Leidse universi teit liet ons afgelopen week weten dat het met de beveiliging van het Academisch Ziekenhuis wel goed zat. Op een hoorzitting in het Gau- bius Instituut aan de Herenstraat dat, zoals u weet, eveneens^ met ra dioactieve stoffen gaaj werken, zei hij over de bescherming tegen ra dioactieve straling in het AZL: ,JZr ka' daar niets gebeuren. Dat is onmogelijk. Ja, tenzij er natuurlijk een fout wordt gemaakt door een medewerker. Maar verder kan er niets gebeuren". Een prettig gevoel, nietwaar, te weten dat we zo goed beschermd worden door de deskun digen van de dienst stralingshy- giëme der Leidse universiteit. Vanochtend bereikte ons het bericht dat er in Leiden twee nieuwe stich tingen in oprichting zijn die zich gaan bezighouden met jazz concerten en -festivals. De initia tiefnemers zijn bezig contact té zoe ken met Hot House, de Twee Spieg hels, Stadsgehoorzaal, K. en O.,de Culturele Raad, de Studenteneccle- sia en de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit. Want voor dit soort initiatieven is na tuurlijk officiële goedkeuring ver eist. Als de grenzen van Spanje nu wor den gesloten en niemand het land mag verlaten, kunnen de plannen voor het, Witte-Singel- en Doelenterrein niet worden uitge voerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3