Van seminarie tot bejaardenoord agenda flBESXESEZSEiBB Metamorfose Marienhaven Opnamebeleid veroorzaakt maatschappelijk vacuum SFB-DIRECTIE KOMT MET EEN PRAATSTUK PAGINA Z ZATERDAG 10 JULI 1976 ZATERDAG De Burcht, Antiekmark ZONDAG Clubhuls. dansen, 8- Geversstraat 65, Oegstgeest, kamerbewoners en a MAANDAG v namer eld wlnkeI 9-30 u* Ontmoetingscentrum hoek Boshui- zeriaan^Bejaardensoos Zuid-West, 2.30 Artsen waargenomen wegkwartier. binnenstad WARMOND Warmond krijgt, binnen afzienbare tijd, een voor Nederland uniek bejaarden-verzorgiing'soord. Dat zal gebeuren zodra de verbouwing /restauratie van het voormalig groot semenarie voltooid is, waarna in heit complex een verpleegtehuis (200 bedden), een kloosterbejaardenoord (94 bedden) en een kloosterbejaardenoord met een bungaiow-achtig karakter (68 bedden) zullen worden ondergebracht. Verder omvat het bouwwerk de bouw van twee woongebouwen voor personeel, die in Endepoel II gereali seerd worden. „Mariënhaven" is een gebouw met een rijke historie. Het allereerste deel van het gebouw, dat later de bestemming „Theologicum" zou krij gen en nu het linker gedeelte van het complex vormt, werd in 1821 ge bouwd ter vervanging van de daar voor in gebruik zijnde „Franse Kost school". Dat gebouw werd verschil lende malen uitgebreid, onder meer met een kapel (1843) en een biblio theek (1878). Verreweg de grootste verbouwing betrof de aanbouw van het „proffenhuis", voor het reeds bestaande gebouw. Bij die gelegen heid werd de kapel vergroot en werden er werkplaatsen gebouwd. Dit „proffenhuisvoorbeeld van triomfalistische en dominerende bouwstijl, is inmiddels weggebroken omdat het schade deed aan het oor spronkelijke gebouw, dat op de Mo numentenlijst is geplaatst. Bij de verschillende verbouwingen, onder meer bij het realiseren van een bi bliotheek, werden de daken afgeplat. Deze zijn inmiddels weer terugge bracht in de oorspronkelijke staat. Het complex kreeg in 1907 een zusterhuis, dat in 1915 werd uitge breid. Bij die gelegenheid werd ook de keuken wat ruimer gemaakt. In 1927 werd het complex nog eens groter door de bouw van twee zij vleugels, een groot-auditorium, uit bouw van bibliotheek en kapel en bouw van een nieuwe sacristie. De grootste verandering onder ging het complex echter in 1930, toen het huidige rechterdeel, het „Philosophicum", gebouwd werd. Daarna werd alleen nog een ketel huis gebouwd, vóór in 1969 de plan nen voor restauratie en verbouw ter sprake kwamen. „Van de aanvang af heb ik er naar gestreefd het eigen karakter van de bestaande gebouwen te handhaven en mogelijk de later toegevoegde, niet passende en vaak niet fraaie, bouwdelen te verwijderen. Het zo genaamde voorhuis voor het „Theo logioum" zou- in die plannen dan ge heel moeiten worden verwijderd, evenals de later aangebrachte kapel verdieping, de bibliotheek en derge lijke", aldus architect A. Prinsen van het architectenbureau Prinsen en Den Ouden uit Oegstgeest. Het bestuur van de Stichting Fransis- caamse Bejaardenzorg kon zich met die opzet die verkleining van de huisvestingscapaciteit met zich mee bracht verenigen en zodoende wordt het complex dan nu voor het grootste deel weer in de oorspron kelijke staat teruggebracht en, waar nodig, in aangepaste bouwtrant uit bouw van een nieuwe centrale hal, die dienst doet als verbinding tus sen de beide delen van het gebouw en de centrale keuken. Daar is ook de eetzaal voor het personeel gepro jecteerd en verder werden in de buurt van de hal ruimten voor ad ministratie en directie geschapen. Mairiën gaarde Drie dellen Het project valt in drie delen uit een. Het eerste daarvan is het ver pleegtehuis „Marienhaven", gehuis vest in het voormalig „Phdlosoficum", het rechter gedeelte van het gebouw. Eén van de allergrootste problemen met het geschikt maken van die ruimte was het verschil in niveau, dat op elke verdieping aanwezig was. Door het aanbrengen van liften met tussenstops is dat probleem opgelost. Er werd een nieuwe centfale keuken gebouwd, die niet alleen het ver pleegtehuis, maar ook de beide an dere delen van het complex bevoor raadt. Dat gebeurt op een voor der gelijke instellingen professionele manier: de maaltijden worden tevo ren bereid, gekoeld, en later op de afdeling zelf weer warm gemaakt. Sanitair, centrale verwarming en elektrische installatie werdén ver nieuwd, die verpleegkamers werden voorzien van ventilatie. In de voor malige refter van het gebouw werd een ruimte voor fysio-therapie ge creëerd. Die ruimte vervult ook een functie voor het dorp Warmond. Verder heeft de binnentuin, tussen de vier vleugels van het complex, in de zomer een belangrijke functie voor de fysiotherapie. Er werden in dae tuin bewust niveau-verschillen gemaakt zodat ook buiten geoefend kan worden. De oude bouwtrant, die voorzag in een scheiding tussen „Theologicum" en „Philisophicum", vereiste de „Het „Theologicum" wordt ver bouwd tot verzorgingstehuis. Daar zal plaats zijn voor 94 bejaarden, voornamelijk oud-religieuzen, die voor een groot deel uit het missie- en zendingswerk afkomstig zijn. Dit oudere deel van het complex was gedeeltelijk in dermate slechte staat dat ook de balken- en vloer constructies vernieuwd moesten wor den. Om de oorspronkelijke vormge ving te handhaven werd het geheel van de grond af herbouwd, de ste nen ervoor werden op speciaal for maat gebakken. Dat deel omvat 72 één- of tweeka mer appartementen, met kitchenet te en badcel annex toiletruimte. Er is in het verzorgingstehuis tevens een winkel ondergebracht, een kap salon, ruimten voor administratie en linnenberging en een recreatiezaal, die vorigens pas in een later stadium gebouwd zal worden. Verder bevat het verzorgingstehuis een mortu arium, dat ook dienstbaar gemaakt kan worden aan de gemeente War mond. Het mortuarium heeft een rechtstreekse verbinding met de kapel. Die kapel wordt in de loop van volgend jaar gerestaureerd. Het geld daarvoor moet nog komen, maar C.R.M. is inmiddels al accoord ge gaan met de plannen. „Mariënweide" is het al voltooide deel van het complex. Het bevat 68 kamers voor verzorging-behoevende ouderen., Deze zijn, losstaand van het hoofdgebouw, gerealiseerd in wat vroeger een weide bij het semi narie was. In „Mariënweide" zijn verder een huiskapel en drie geza menlijke huiskamers opgenomen. Doordat het „proffenhuis" werd weggebroken is nu de originele ingang van het Theologicum weer zichtbaar. Achter het torentje bevindt zich de kapeldie in de loop van het volgend jaar ge restaureerd zal worden. WARMOND „Met betrekking tot het noodzakelijke welzijnswerk ten behoeve van de ouderen boven 65 Jaar geldt in onze dagen het uitgangspunt, dat bejaarden zo lang mogelijk met het accent op mogelijk, zelfstan dig moet blijven. Dit uitgangspunt is Juist, mits dat zelfstandig blijven tevens inhoudt de verzekering van goede steun en hulp voor die oude ren die dit nodig hebben", aldus de directie van de Stichting Francis caanse Bejaardenzorg in het praat - stuk „Beschouwingen over een eigen tijdse opvang van ouderen boven 65 jaar", op grond waarvan men intern hoopt te komen tot een andere kijk op de bejaardenzorg. In het stuk wordt geconstateerd dat de overheid het opnamebeleid aan steeds strakker banden gaat leggen. Daardoor zullen in de toekomst alleen ouderen die voldoende punten halen op grond van hun verzorgingsbe- hoeftigfheid in aanmerking komen voor opname. Daarmee valt een groot aantal bejaarden, dat nog niet in aanmerking komt voor opname maar wt 1 behoefte aan hulp en verzorging, heeft, uit de boot. Men stelt dat het open bejaai-den- werk nog teveel in de kinderschoe nen staat en in onvoldoende mate toegerust is om in te kunnen spelen op de behoeften van die groep! „Wanneer niet op korte termijn vanuit het open bejaardenwerk vol doende initiatieven ontwikkeld wor den, dan moet gevreesd worden, dat bij een politiek van opneming in de verzorgingstehuizen van alleen zwaar der verzorgingsfoehoevenden, een maatschappelijk luchtledig gaat ont staan", aldus de samenstellers van het stuk. Dat luchtledig werd naar hun idee tot nu toe opgevangen door dat buiten de grote steden voldoende opvangmogelijkheden aanwezig wa ren. De samenstellers van het rapport onderschrijven de stelling dat de be jaarde zo lang mogelijk, met of zon der hulp, zelfstandig moet blijven. De bejaarde heeft echter wel recht op voorzieningen, die wanneer hij al leen komt te staan, deze leemte kun nen opvullen en een adequaat ant woord kunnen geven op zijn persoon lijke nood. Hij moet terug kunnen vallen op een verzorgingstehuis: in de maatschappij moeten daarvoor, via aangepaste woningen, pensionhuizen, servicewoningen en -flats, verzor gingshuizen en verpleeghuizen vol doende mogelijkheden aanwezig zijn. In afwachting, van de ontwikkelin gen pleiten de samenstellers van het rapport voor zogenaamde tussen voorzieningen, niet het uitgesproken verzorgings- of verpleegtehuis, Het "Marienhaven"hier gezien vanaf het paviljoen „Mariënweide" is iJitusseJi uitgegroeid tot een van de meest complete verzor gingstehuizen. Links de achterzijde van het verpleegtehuis en de keuken (in he midden bij de schoor steenRechts de kapel die volgend jaar gerestaureerd wordt en het, bijna voltooide, verzorgingstehuis. stringentere opnamebeleid, dat er v© or zorgt dat alleen nog zwaar ver zorgings- of verplegingsbehoeftigen in tehuizen terecht-komen, zal de be staande verzorgingstehuizen transfor meren tot verpleeghuizen. Daarom zijn in de toekomst pensionitehuizen en woongebouwen met gevarieerde service dringend noodzakelijk. In pensiontehuizen moet de bejaarde beschikken over twee-kamer units. Dit om de eigen privacy te vergro ten doordat men bijvoorbeeld een eventueel ziekbed in een andere ka mer kwijt kan. Ook het op de eigen wensen afgestemd verzorgingspakket is belangrijk omdat totale verzorging vooral gezien de daaraan verbonden kosten, een steeds minder vanzelf- sprekentd feit wordt. Serviceflats zouden in die behoefte kunnen voor zien indien, via de bijstandsregelin gen, financiële hulp verkregen zou kunnen worden. Door een en ander zou bij zelfstandig wonende bejaarden de angst kunnen worden weggeno men, dat in noodgevallen geen ade quate hulp aanwezig is. WARMOND Opdrachtgeef ster voor de verbouwing/restau ratie van „Mariënhaven" in Warmond is de Stichting Fran ciscaanse Bejaardenzorg Verple ging, Verzorging en Opleiding - kortweg SFB een overkoepe lende organisatie van van oorsprong Rooms-Katholiek bejaardenwerk, die haar thuis haven in Warmond heeft. De SFB stoelt op Franciscaan se doelstellingen, die als volgt zijn samen te vatten: liefde voor alles wat leeft, eerbied voor de menselijke waardigheid, dienst baarheid in nevenschikking, heilsverwachting voor elk mens en de moed om te vernieuwen, bij de tijd te blijven. Vooral dat laatste aspect komt nu naar vo ren. niet alleen in de nieuwbouw en restauratie van en rond „Ma riënhaven", maar ook in een an dere visie op de zorg voor oude ren. die bij de SFB vorm begint te krijgen. De SFB heeft in Warmond twee 'vestigingen': Mariënhaven en huize Liduina, waarin thans ruimte is voor vijftig verzor- gingsbehoevende bejaarden. Li- duina wordt inmiddels ook op geknapt. Het krijgt 60 verzor- gingskamers en 26 aangepaste flats voor ouderen. Voor dit laat ste project werd nog niet zo lang geleden de eerste paal geslagen. Bij de SFB samenwerkingsver band van bejaardenoorden zijn verder tehuizen aangesloten in Ammerzoden, Kerkdriel, Ou dewater, Katwijk aan den Rijn, Sassenheim, Den Haag en Soest. Er zijn plannen in ontwikkeling voor Den Haag. Rotterdam, Wij- chen, Sterksel, Den Bosch, Hochdahl (W.-Dld.) en Ukkel en Turnhout in België. Ten slotte heeft de SFB een opleidingsinstituut in Ammer zoden. Daar stond de wieg van de SFB, toen een franciscaans pastoor van Ammerzoden begon met een voor Nederland op dat moment unieke opleiding voor bejaardenverzorgsters. Merenwijk)Groeneveld. Ar- 10. tel. 141373; Wijk III -j- i Tuinstad- wijk): H. C. Wegman. Paganinistraat 8. tel. 126509; W(jk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier)H. J. Klaassen. Witte Singel 69. tel. 123089. Leiderdorp Van 't Woud en Beu ling. Hoofdstraat 40, tel. 130070 (zat. 12.30—13.00 U.). Hugenholtz, Wi nu. ten J. Bovenlander, S. Platteel-De Jongh wordt do door: J. A. M. 01717-6312. berselaan 2. Voorhout, tel. 02522-11393. p:-akt ui: Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken In de regio Lelden wordt waargenomen van 9 tot 16 juli door: Apotheek Centraal, Breestraat 74. tel. 120552. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3- Voorschoten, tel. 071- 762877; Oegstgeestse Apotheek, Wilhel- minapark 8, tel; 153274. Wijkverpleging tef^lWöf Interkruis' Middelweg 38. Leiderdorp Gezondheidszorg Lei derdorp, tel. 140131. telOeiS54500St Interkrul6> Lijtweg 7. Voorschoten Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan. tel. 4641; Alg. Hulp verlening, tel. 2141. tst. 35 (d. en n.). Warmond Zr. s. Posthuma. Ka ïn 308, Sassenheim. tel. 02522- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 1255 Voor allen die in moeilijkheden v keren. Bereikbaar van half acht 's tot 8 uur 's morg. en tijdens het we end doorlopend van vrijdagavond maandagmorgen. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 16. Lelden. Voor hulpverlening aan verongelu hondên. katten, vogels, e.d. In de meenten Leiden en Leiderdorp. I en nacht bereikbaar tel. 134687. Onderwijswinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.0017.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk 44c, Spreekt Maandag en Tel. 142144. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnde do. geopend Kaard-Studio Intermenselijke betrek- i maandag t/m vrijdag _„r en 19.30—23.00 uur. Zondag^.3023.00 uur. Oude Rijn 88» Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woensdag 17.00 18.00 uur; Noord, van Hogendorpstraat 36. maandag 10.30—11.30 uur; Kooi. Driftstraat 49a. dinsdag 10.3011.30 u.- Morskwartier. Buurthuis Morskwartier. Topaaslaan. tel. 761198, woensdag 10.00 13.00 uur; Tuinstadwljk. Herengracht 45. vrijdag 10.30—11.30 uur. Weduwen en weduwnaars telefoon 123235. LEIDERDORP Op 14 Juli ver gadert de Leiderdorpse commissie beroep en bezwaar. Daar komen on der meer opnieuw drie bezwaren te gen de navordering van de honden belasting ter sprake. Verder staat een bezwaar tegen een verleende bouwvergunning op de agenda. Plaats van handeling is het gemeen tehuis, de vergadering begint om 20.00 1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder- Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement f 37,85 Per oost f 48,26 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.55 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. By automatiscne overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2