Zonder Howard Hughes geen Watergate Speelgoed van een rijkaard lfifi)<§lln) elD® i@d)<§tfi§>©ffi) fetexglhlf Richard Nixon na aanvaarding lening voor broer: "Ik moet mijn familie voor mijn carrière stellen Het achtmotorige toestel van multiplex, een nimmer gebruikt wapen in de plezierige oorlog van Howard Hughes. Zonder Howard Hughes, zegt Noah Dietrich, gedurende 32 jaar de rechterhand van de miljardair, zou er geen Watergate zijn geweest; en in he? licht van nieuwe ontdekkin- gen kan men daar aan toevoegen dat er ook geen president Nixon zou zijn ge- De betrekkingen tussen Nixon en Hughes gaan dertig jaar terug. Het was een heimelyke en kronkelige verhouding waardoor de eenling Hughes in de regerende kliek ge trokken werd en de kans kreeg een kritieke rol te spelen in het institu tionaliseren van corruptie in Ameri ka. Iedereen is te koop Hughes had altyd geloofd in het „zorgen voor" van allerlei figuren, van stedelyke ambtenaren tot leden van de regering. Naarmate zijn ryk groeide, namen de geldbedragen toe. „Howard", zegt Dietrich, „had drie principes ten eerste, iedereen is te koop, dus vraag de prijs; ten tweede, maak gebruik van het geld van anderen; ten derde, als er moeilykheden komen, ontsla de zwerver dan". Hoe rijker hij werd door omkopingen, des te meer verwachtte hy van zijn uitgaven tc profiteren. Howard Hughes heeft een plezierige oorlog beleefd - hij streefde naar mi- Jitaire contracten en hoefde niet in dienst vanwege zijn gehoorstoor- nis sen - maar in 1945 waren er vele concurrenten die terug naar huis Hughes Aircraft had twee dure ideeen opgeleverd om de oorlog te ROBERT A. MAHEU gigantisch watervliegtuig van multi plex dat de dreiging van de Duitse on derzeeboten zou ondervangen door massa's mannen en materiaal naar Engeland te vliegen. Het 200 tpn wegende, van acht motoren voorzie ne toestel was groter dan de huidige 747. Er zouden minstens 500 van gebouwd moeten worden, tegen een prys van zes mihoen dollar per stuk. Het tweede vliegtuig was de FX 11een verkenningsbommenwer per, waarvan er binnen een jaar 100 geleverd zouden worden. Tegen het einde van de oorlog was geen enkel toestel van beide typen van de grond gekomen. Daarna duurde het nog een jaar voor de FX 11 door Hughes op proef kon worden gevlogen. Hij stortte neer in Beverly Hills en ploegde door drie huizen heen. Zyn borstkas werd ingedrukt, zyn lichaam geschramd en met brandwonden overdekt. Twee van Hughes' voormalige vriendinnen, Lana Turner en Linda Darnell, hielden zij aan zij een dodenwake in het ziekenhuis. Door de radio werden elk uur bulletins uitgezon den. Maar na zes weken verliet hy het ziekenhuis. De FX 11 raakte in verge telheid. Bondgenoten Toen de eerste naoorlogse verkiezin gen naderden werden er vragen gesteld over Hughes. Waarom hadden de Verenigde Staten 100 miljoen aan contracten uitgedeeld om slechts twee waardeloze prototy pes te ontvangen"* Er dreigde een uitgebreid onderzoek door het Congres. Op zoek naar bondgenoten ontdekte Hughes dat een groep miljonairs-za kenmannen een kandidaat had ge vonden om het op te nemen tegen een liberaal Congreslid in Zuid-Califor- nie, waar enkele fabrieken van Hug hes waren gevestigd. De kandi- daat was Richard Nixon, toen 32, en nog gestoken in marine-uniform, ter- wyl hy in een regeringsbureauvoor militaire contracten in Baltimore werkte. Hy was een strijdbaar jong advocaat met ambities die met een handige campagne voor de Re publikeinen de aandacht in Ca- lifornie, waar hy vandaan kwam, had getrokken. Er werd een sluw plan opgesteld om het feit te verdoezelen dat Nixon al door de ryke jongens was gekozen: in de plaatselyke kranten verscheen een oproep van een „comité van 100 bur gers" dat vroeg om een kandidaat die de zetel zou willen bevechten". Nixon „bood zich aan". In werkelijkheid was hy opgebeld door een advocaat van Hughes die hem in een vliegtuig meenam naar zy n aanhangers en hem vervolgens naar Howard Hughes in zijn huis in Be verly Hills bracht. Het was een be- langryk moment voor een arme jongeman uit een nederig gezin die zich er terdege van bewust was dat in Amerika geld het voedingsmiddel van de politiek is. Stiekem Waarom Nixon? Hy had voor de oorlog een opleiding by de FBI gevolgd; hy had connecties met de snel groeiende inlichtingendienst van Allen Dulles, die er toen opge richt was het communisme tebe- stryden; hy was stiekem en ambitieus en had een instinct om door te byten. Nixon versloeg zyn tegenstander in een venynige campagne met be schuldigingen jegens communisme; en op die manier was hy by de hand toen Hughes in de zomer van 1947 in Washington moest verschij nen. Een commissie uit de Senaat had ontdekt, dat de FX 11 was besteld op aanbeveling van kolonel Elliott Roosevelt, de tweede zoon van de president, die uitgebreid was onthaald en voorgesteld aan een jonge actrice door een assistent van Hughes, ene Johnny Meyer. Vervol- ,gens trad Roosevelt in het huwelijk met het meisje en de rekening werd betaald door Hughes Aircraft In een gekreukeld pak en met een lunchpakket bij zich - de eenvoudige jongen die naar Was hington komt - maakte Hughes snel korte metten met zyn Door Charles Foley en William Scobie voornaamste ondervrager, senator Owen Brewster. Onder vier ogen, luidde zyn beschuldiging, had Brewster aangeboden de hoorzitting af te gelasten als hij er mee in stemde zyn luchtvaartmaatschap- py TWA te fuseren met PanAm, waar van, scheen het Brewster geld ont ving. Of de beschuldigingen waar of onwaar waren, het onderzoek werd in de ogen van de Amerikanen een smerige vervolging van een onver schrokken jonge vliegheld. Toen de commissie Hughes vroeg om Meyer - die naar Zuid-Frankryk was ge stuurd - te laten verschynen om een kruisverhoor te ondergaan wei gerde hy botweg. De hoorzitting werd gestaakt. Kort daarop verloor senator Brewster zyn zetel aan een tegenstan der die met een bedrag van 60.000 door Hughes werd ge steund. Oorlogswinst De bijdragen van Hughes aan Nixon bleven onbekend. In 1952, toen Nixon kandidaat voor vice-president onder Eisenhower was, werd hy er van beschuldigd te profiteren van een geheime club van miljonairs. Hoeveel er betaald werd zal wellicht nooit geheel worden onthuld. Nixon kreeg steeds meer macht omdat hij het kabinet leidde tijdens de langdurige ziekten van Ike. Hij zat de Nationale Veiligheidsraad voor, die de CIA leidt en - wat van speciaal belang voor Hughes was - de presi dentiele commissie voor rege ringscontracten. De Koreaanse oorlog leverde enorme winsten op voor Hughes Aircraft, een maatschappij die, voornamelyk omdat Hughes deze in de naoorlogse periode in handen had gegeven van een aantal briljante jonge weten schappers, was uitgegroeid tot een van 's lands belangrijkste leveran ciers van raketten en moderne elektronische apparatuur. Het ver sluieren van dergelijke winsten door middel van belastingontduiking was een sleutel tot de financiële groei van Hughes. De adviseurs van de miljardair hadden een medische stichting bedacht (met Hughes als enige commissaris) om het overtollige geld op te vangen. In 1954 werd deze stichting na aanzienlyke goochelary de wezenlyke eigenaar van een miljoenenbedrijf, Hughes AircrafL Maar twee keer weigerde de belastingdienst aan het Hughes Medical Institute - bestaande uit enkele kantoorlokalen in Miami - belastingaftrek als liefdadigheids stichting door te zeggen dat de stichting „belastbaar inkomen af trok". Hierbij kon Nixon behulpzaam Lening In 1956 had de vice-president geld nodig om te vechten tegen een poging opzij gezet te worden door zyn Republikeinse tegenstander. Harol Stassen. Hughes voorzag hem van 100.000. De vroegere FBI-agent Robert Maheu, die in Washington de voornaamste assistent van Hughes was, zegt „We zijn namens Nixon in het hoofdkwartier van Stassen 'doorgedrongen voor rekening van meneer Hughes. Wat we daar vonden stelde ons in staat tegenmaatregelen te bedenken om Stassens plannen te verstoren, waarbij we overal ex-FBI-agenten gebruikten". De „Laat-Dick- Vallen"- beweging werd ge smoord. Nixon bleef tweede man onder Eisenhower. Hughes verleende Nixon bovendien een lening van 205.000 om steun te geven aan het in de versukkeling geraakte „Nixonburger"-restaurant van broer Donald in Califomie. Noah Dietrich, een fervent republikein, zegt dat hij zyn uiterste best heeft ge daan om de vice-president daarvan te weerhouden en zelfs naar Washington te zjjn gevlogen om hem te waarschuwen; „Als dit be kend wordt, zou het het einde van uw politieke carrière kunnen betekenen". Nixon had zyn antwoord gereed: „Ik moet mijn familie voor myn carrière stellen". De lening is nooit afbetaald. Een maand later verleende de belasting dienst volledige belastingaftrekking aan het Hughes Medical Institute en gedurende de volgende twintigjaar werd de schatkist van de Ver enigde Staten beroofd van naar schat ting 800 miljoen. Linda Darnell, een van de vele mooie vriendinnen in het leven van Howard Hughes. Lana Turner Volgende aflevering: vrouwen, films en communisten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19