Ook Hoving mag naar Montreal Graaf van Beaumont eist harde houding van IOC inzake de kwestie Taiwan montreai ve Publiek Nieuw record 1500 meter voor Van Impe99 Tour (1) 99De eindzege is tuin buren Ijsbaan STOCKHOLM - Twaalf dagen voor het begin van de Olympische Spelen heeft Evert Hoving zijn ticket voor de reis naar Montreal veroverd. De 23-jarige atleet deed dat tijdens de Juli-spelen in Stockholm, waar hij het nationale record op de 1500 meter op 3.37.31 bracht. Evert Hoving moest zich in de Zweedse hoofdstad waar maken om het Nederland- sch Olympisch Comité te overtuigen, dat hij de afvaardiging naar Montreal waard is. DINSDAG 6 JULI 1976 In een tijdsbestek van vier weken is Evert Hoving naar een topvorm ge groeid. De in Groningen pedagogie studerende Hoving werd vrijwel de gehele winter geplaagd door bles sures en waagde zich op 9 juni op Papendal voor de eerste maal aan een 800 meter. Enkele weken gele-' den liep Hoving in Wenen 1.48.2 en 3.39.2. Gisteravond bij de Juli- spelen in Stockholm waren de weersomstandigheden ideaal. Ho ving trof het dat hij op het laatste moment toch was toegelaten tot de race op de 1500 meter. Hij kwam in een wedstrijd, die een van de snel ste uit de geschiedenis zou worden. John Walker, de Nieuwzeelandse wereldrecordhouder op de mijl, won in 3.34.19, de beste wereldsei- zoenprestatie. De Nieuwzeelander nam halverwege de wedstrijd de leiding over van de Westduitsers Wessinhage en Wellmann en het zag er geruime tijd naar uit dat het wereldrecord van Filbert Bayi, dat op 3.32.2 staat, zou sneuvelen. Na een eerste 400 meter in 56,5 secon den, werd de 800 meter gepasseerd in 1.54.30. Op 1200 meter kwam Walker door in 2.52.5. Achter de Nieuwzeelander werd Thomas Wessinghage tweede in de nieuwe Westduitse recordtijd van 3.36.07. Met hem kwamen nog vier andere lopers in een waaier over de eind streep. Chef de mission Bram Leeuwen hoek bleek gisteravond toen hij op de hoogte werd gebracht van de verrichtingen van Hoving onder de indruk. "Het is een zeer knappe prestatie. Met deze tijd heb ik geen moeite met de uitzending van Ho ving. Ik beslis echter niet alleen". Van de overige Nederlanders in Stockholm, die van het NOC nog een herkansing hadden gekregen, won Ruud Wielart het hoogsprin gen met 2,18 m, een prestatie die enkele weken geleden een verbete ring van een centimeter van zijn na tionale record zou hebben bete kend. Wielart hoort vandaag of zyn moeite beloond zal worden. Ria Stalman, die vorige week door het NOC werd afgewezen, pro beerde het in de Zweedse hoofd stad ook nog eens. De Delftse won haar specialiteit weliswaar met 55,78 meter maar die afstand zal het NOC waarschijnlijk niet tot andere gedachten brengen. De juli-spelen in Stockholm brach ten nog een aantal hoogtepunten. Op de 5000 meter kwam het bijna vier jaar oude record van Emiel Puttemans (13.13.0) ernstig in ge vaar. Dick Quax, de Nieuwzeelan der met Nederlandse voorouders, zegevierde in 13.13.1 in de snelste vijf kilometer - althans in de breedte gezien - die ooit is gelopen. Met Quax kwamen nog vijf andere lopers onder de 13 minuten en 20 seconden. Vier lopers verbeterden de nationale records van hun land: Quax, de Westduitser Hildenbrand (13.13.8), de Zweed Gaerderud (vierde in 13.17.6) en de Pool Mali- nowski (13.17.8). De Fin Lars Ori- mus bleef slechts 1.8 seconde ver wijderd van het record van zijn land. dat met 13.16.4 op naam van de Olympische dubbelkampioen Lasse Viren staat. ATLETIEK - De Nieuwzeelander Walker heeft tijdens internationale atletiekkampioenschappen in Stockholm de 1500 m in de beste wereldseizoenprestatie gewonnen Walker liep een tijd van 3.34.2. ZEILEN' - De tweede race om het Nederlands kampioenschap sküts- jesilen is gisteren gewonnen door de kampioen van vorig jaar Tjitte Brouwer. Brouwer had zaterdag ook de eerste wedstrijd gewonnen. MONTREAL - Lord Killanin. de president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft onmid dellijk na aankomst in de Canadese Olympische stad een persconferen tie gehouden, waarbij meer dan 400 vertegenwoordigers van de publi citeitsmedia aanwezig waren. Kil lanin verklaarde, naar aanleiding van de deelneming van de sportlie den van Taiwan, waar Canada tegen protesteert: 'Indien Canada in 1970 deze mening naar voren had gebracht, dan was de organisatie niet aan dit land toegewezen. Het IOC heeft Canada niet verzocht de Spelen te organiseren. Canada heeft erom gevraagd. Ik kan na tuurlijk niet zeggen dat mijn me ning de juiste is. Een beslissing over wel of niet meedoen van Tai wan kan slechts voor het voltallige presidium van het IOC worden ge nomen". Het IOC heeft in een rondvraag bi) alle aangesloten sportbonden tot antwoord gekre gen, dat de sportlieden uit Taiwan mogen starten. In een telegram aan Lord Killanin, heeft de graaf van Beaumont, een van de oud-vice voorzitters van het IOC aangedrongen op een harde en onbuigzame houding van het hoog ste Olympische lichaam inzake de kwestie Taiwan. In het telegram aan Lord Killanin stelt de graaf van Beaumont "Wanneer Taiwan door de Cana dese regering niet wordt toegelaten in Montreal en de Spelen deson danks toch doorgaan, is dat volle dig in strijd met onze principes, een inbreuk op onze Olympische regels en het begin van het einde van de Olympische beweging. Wij hebben maar een oplossing: de uitsluiting van Taiwan op grond van onze sta tuten af te wijzen. In het andere ge val moeten de Spelen in Montreal worden afgelast De graaf richtte ook een telegram aan Roger Rousseau, de voorzitter van het organisatie comité (COJO) van de Spelen. Dit telegram had de volgende inhoud: "Als consequen tie van de door de Canadese rege ring getroffen maatregelen kunnen het Internationale Olympische Comité en de internationale sport bonden zich alleen maar terugtrek ken". De overkoepelende Chinese sport federatie heeft in een brief aan het Internationale Olympische Comité geëist dat Taiwan niet onder de naam Republiek China aan de Spe len mag deelnemen Dit heeft het persbureau van de Chinese volks republiek gisteren meegedeeld. Geen verrassing Hillegoms Daarmee heeft "Peking" voor de eerste maal sedert de maatregel van de Canadese regering, die op het zelfde neerkomt ten aanzien van Taiwan, haar standpunt openbaar gemaakt. Het IOC heeft tot nu toe Taiwan als Republiek China er kend. De Nederlandse Hippische Sportbond heeft het niet verant woord geacht het paard Codex naar de Olympische Spelen in Montreal te sturen. Dit gezien een recente operatie, die Codex (het paard van Hans Horn) heeft ondergaan. Kort geleden zijn alle Olympische paar den (zes springpaarden en vier dressuurpaarden) gekeurd. Voor de springruiters Johan Heins. Rob Eras, Anton Ebben, Hans Hom en Henk Nooren zijn nu nog de paar den Romantico S, Iwan F. Jumbo Design. Funest en Pluco beschik baar. Chef d'equipe Ben Arts vond het wegvallen van Codex uiteraard eer. verzwakking: "We houden nu nog vy f paarden over en dan wordt de spoeling wel wat dun". in tennistoernooi HILLEGOM - De Hillegomse ten nisclub zal waarschijnlijk dit jaar een van de grootste tennistoer nooien van het District Leiden or ganiseren. Verdeeld over een B, C en D-categorie telt het toernooi on geveer 480 partijen. In het her enenkel C en herenenkel D heeft men zelfs lijsten van 128 deelne mers moeten accepteren, maar met het aantal van 13 banen moet dit alles mogelijk zijn. Op de eerste of ficiële speeldag zag men kans reeds veel partijen uit de B-categorie te spelen. De als eerste geplaatste Dirk Wiersma, een eerste klasses peler uit het District Haarlem, had in de eerste ronde geen enkele moeite met Wim van Eeden en won met 6-0,6-2. Bob van Overbeeke, als tweede in het toernooi geplaatst, had geen medelijden met Peter Wolterink 6-1,6-3. Jan de Groot uit Katwijk kon door een blessure he laas niet spelen en moest via een walk-over de partij gewonnen ge ven aan E. van Woerkom. Een goede partij voor het publiek was die van Nico Tuyn en Bonno Med- dens. De zowel met forehand als backhandslice spelende Nico Tuyn won in twee korte sets van Bonno Meddens, een tennisser, die als ge vaarlijkste wapen een keiharde fo rehand hanteerde: 6-1, 6-2. Overige uitslagen: herenenkel B: L v. Dop - H. Hazenberg 7-5, 3-6, 7-5. J. v. d. Marei-R. Bosma5-7,6-4,6-3; JPeters - A. J. Möhlman 6-0,6-0; T. Bouttellier - H. Bos 6-4,7-6; D. Hyl- kema - S. Jansen 6-2, 5-7, 6-1; N. Blokker - J. Brandt-Corstius 6-4, 6-3. Damesenkel B: B. R. van Balen - H. Reeuwijk-Trompert 7-5, 6-3; B. Tombrock - A. Vink 6-2, 6-0. Herenenkel C: C. B. Byleveld - A. Möhlman 6-1, 6-3. Gemengddubbel C: de Jong/Hyl- kema - Jong-Jansen/Piët 6-2, 7-5. Herenenkel D: W. Entrop - M. Vink 6-1. 3-6, 6-0; H. Gelevert - J. M. van Maren 6-3, 6-7, 15-13!! IBM-TOERNOOI AMSTERDAM - Professor dr. Max Euwe, de 75-jarige voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE), heeft gistermiddag in Amsterdam het zestiende IBM-toernooi geopend. Vanmiddag wordt in de hoofd groepen de eerste ronde gespeeld. Het toernooi vindt opnieuw in de glazen zaal van de nieuwe RAI plaats. Volgens de normen van de wereld schaakbond betreft het een toer nooi van categorie 11. Dit hoge ni veau is mede te danken aan de aanwezigheid van niet minder dan tien grootmeesters. Onder hen is de Rus Viktor Kortsjnoi ongetwijfeld favoriet Vrijwel zeker zal Johan Maas- bach uit Den Haag de voormalige rk kerk aan de Gouwe in Gouda hu ren voor zijn evangelisatiebewe ging. De onderhandelingen zijn in een vergevorderd stadium, zo heeft een woordvoerder van deze reli gieuze groepering verklaard. Eer der heeft Maasbach geprobeerd, een leegstaande kerk in Rotterdam voor zijn bewegirig te kopen, maar dat is nietdoorgegaan. In 1972 werd de Gouwe-kerk gesloten. Elders in Gouda wordt voor de rk een kleinere kerk gebouwd. Gouda krijgt van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening \ner ton als bydrage in de aankoop van kerk en pastorie, waarvoor het bisdom Rotterdam 500.000 heeft gevraagd. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Nijkerk en te Veenendaal A. de Reuver Tholen, te Sas van Gent - Sluiskil kand. P. G. Schoneveld Antwerpen; aange nomen het beroep tot studenten- predikant te Amsterdam IJ. Be- kker, zendingspredikant te Tomo- hon (Indonesië); bedankt voor Strijen L. Roetman Ermelo, voor Leiden (Merenwijk) E. F. Verbaas Maassluis, die de benoeming tot predikant voor de herv. gemeente en de geref. kerk in Zuidelijk Flevo land aannam. Geref. Kerken: aan genomen naar Heinkenszand kand. P. Schelling Brussel. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: aan genomen naar Den Haag J. D. Janse Haarlemmermeer. Chr. Ge ref. Kerken: bedankt voor Zwaag- westeinde H. P. Brandsma te Amersfoort. Overleden: D. A. Zyl- stra Ermelo, 68 jaar, was voorzitter van blindentehuis "Sonneheerdt" en achtereenvolgens geref. predi kant in Nijbeets (Fr.), Uithuizen (Gr.) en Amersfoort. Op dringend verzoek van de Raad van Kerken in India heeft de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen in Utrecht haar gironummer 5261 opengesteld voor bijdragen tot le niging van de nood die is ontstaan door aanhoudende hevige regenval in het noordoosten van India. Er zouden al meer dan 30.000 wonin gen verwoest zijn. De communistische partij in Al banië, die berucht is om haar anti godsdienstige campagnes, heeft nu een lijst gepubliceerd van "ideolo gisch ongepaste", waaronder ook christelijke, voornamen. Burgers met zo'n naam hebben tot het eind van dit jaar de tyd een andere naam te kiezen. Wie dat niet doet, krijgt van het plaatselijke volkscomité een andere naam toegewezen. Ruud Wielart is nog steeds niet zeker van uitzending Montreal. f Veertig renners moesten die dag de bezemwagen opzoeken. Een tour om nooit meer te ver geten". Terug naar de Tour 1976. Arie van Wetten, bijgenaamd "Arie stap-af' ("waarschijnlijk over gehouden aan mijn Tour- avontuur"), verslindt dagelijks een aantal Nederlandse en Bel gische kranten om op de hoogte te blyven. Voeg daarbij zijn kennis van het wielerwereldje, dan is zyn prognose: "Zoete melk gaat dit jaar niet winnen. Ik gun het 'm wel maar Joop mist nu eenmaal dat beetje Arie van Wetten, in 1958 in de doorzettingsvermogen om de Tour. Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. "Doe gezellig, nodig al je buren uit". Onder dat motto organi seerden dit weekeinde bewo ners van de Ooievaarstraat in de Lissese Poelpolder een gezellig tuinfeest, dat tot diep in de nacht zou duren. Aanleiding? Aan de ene kant het feit dat het precies tien jaar geleden was dat de tien buren als eerste Poelpolderbewoners daar hun woningen betrokken en aan de andere kant om andere Poel- bewoners te laten zien dat het leven in dit nieuwe stuk Lisse echt niet zo saai hoeft te zijn als de meesten wel denken. Wim van Amsterdam, gastheer op deze buurtreünie. vertelde mij: "In de Poelpolder klaagt men nog al vaak dat de bewo ners aan hun lot worden overge laten. Dat het hier erg saai is en dat de mensen langs elkaar heen leven. Soms hebben wy ook weieens die indruk maar waarom zouden we dan bij de pakken moeten neerzitten. Wij hebben met dit feestje een voorbeeld willen stellen. Ieder een in de Poelpolder raden we aan ons voorbeeld te volgen. Dan zul je zien dat het in de Poelpolder best gezellig kan zyn". "In de Poelpolder kan het best gezellig zijn". Ik schreef vorige week al over het feit dat steeds meer bollen- kwekers gedurende een groot deel van het jaar van hun bol lenschuur een sporthal maken. De meesten zetten hun joker in op tennis maar Lissenaar Harrv Vreeburg heeft toestemming proberen te krygen om in zijn bollenschuur aan de Achterweg in Lisse een ijsbaan te laten aan leggen, een project van onge veer een miljoen gulden. dekt. Dus gaat het feest niet door. "Het heeft geen zin om nog in beroep te gaan bij de kroon", vertelde my Vreeburg. Als de provincie eenmaal "nee" heeft gezegd maak je hogerop erg weinig kans. Jammer, want ik I had Lisse graag een ijsbaan ge gund". De gemeente Lisse zag er wel iets in maar de provincie heeft nee gezegd omdat, zo vertelde mij voorlichter Bos, het aantal ijsbanen in Zuid-Holland de schaatsbehoefté al ruimschoots In de komende dagen geven bekende oud-wielrenners uit Leiden en omgeving hun voor spelling over de eindresultaten in deze Tour de France Van daag ga ik van start met Lisse naar Arie van Wetten, die in 1958 ook zelf de Tour reed. Hy zat in de ploeg van Kees Pelle- naars, samen met onder ande ren Wim van Est, de Luxem burger Charlie Gaul en Wout Wagtmans. Van Wetten bleef slechts vier dagen in het zadei. Die vier dagen herinnert hij zich nog als de dag van gisteren. "De hitte die de renners momenteel in de Tour meemaken is nog niets vergeleken met het weer dat wij in 1958 moesten trotse ren. Het was zo heet dat we nauwelijks aan een sprintje durfden denken. Onze enige zorg was aan water te komen om onze dorst te lessen. Die vierde etappe dronken we dat met liters. Dat werd ons fataal. Tour te kunnen winnen. Dat wil niet zeggen dat hij het dit jaar. r.iet ver zal schoppen. Natuur lijk wint Zoetemelk nog een paar etappes maar de eindo verwinning gaat naar Van Im pe, zo zeker als twee maal twee vier is. Zoetemelk wordt heel misschien tweede, in ieder ge val eindigt hij wel by de eerste vijf'. Van Wetten is nu 41 jaar. Wiel rennen doet hij alleen nog voor zyn plezier. Hij is nogal vaak in de duinen te vinden waar hij dan wat kilometertjes draait. "Als ik die jongens met dit weer een beklimming zie maken dan ben ik blij dat ik niet in hun schoenen sta. Laat mij dan maar eén heuveltje in de duinen ne-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 8