Zoetemelk: „Ik moest het kalm aan doen KNWUnu reeds bezig voor WK Zwarte dag voor Raleigh-ploeg Tour in cijfers Ritwinnaar legt zich neer bij opdracht FRISOL WIL ZOETEMELK Kuiper: Niet verwacht dat het zo lastig zou zijn MAANDAG 5 JULI 1976 PAGINA T ALPE D'HUEZ De situatie leek op het vorig jaar in St. Lary Soulan. Alleen was de plat D'Adfet nu Alpe d'Huez, de eerste aankomst bergop in de 63e editie van de Ronde van Frankrijk. En opnieuw was het Joop Zoetemelk, die op de flanken van een bergreus nu niet met Bernard Thevenet duelleerde, maar met de kleine Lucien van Impe. Het beeld kon echter een getrouwe copie van een seizoen terug zijn, want opnieuw liet Zoetemelk zijn tegenstrever in het zich van de aankomst achter zich. Piet en Jan van Katwijk duwen op de rustdag een miniatuurfietsje tegen het heen van Gerben Karstens op. Een symbolisch beeld, want een dag later moesten zij zelf berg-op geduwd worden. ALPE D'HUEZ Een half uur nadat Joop Zoetemelk als glorieus winnaar van de eerste Alpen etappe van de Ronde van Frank rijk was gehuldigd, boog Piet van Katwijk op de eindstreep diep over zijn fiets. De tranen biggel den hem over de wangen. Hij zag niet eens dat zijn oudere broer Jan door helpende handen de ambulance werd ingedragen. Pas vijf minuten later kon Piet van Katwijk spreken. „We hebben onze Jan de halve rit moeten duwen. Wat een ellende, wat een vreselijke ellende". Jan van Kat wijk was op de top van de 1800 meter hoge Alpentop meer dood dan levend. Hij kon geen woord uitbrengen. Zijn broer Piet, nog steeds met tranen op de wangen: „Jan wilde tijdens de beklimming van de eerste berg al afstappen. Aad van den Hoek, Jan Raas, Gerben Karstens en ik hebben hem steeds weten over te halen door te gaan. Maar Jan kwam geen meter meer vooruit. Met z'n vieren hebben we hem de bergen opgeduwd. Onderaan de voet van deze berg wilde hij alweer af stappen. Hij was volkomen op en op dat moment moesten we nog veertien kilometer klimmen. We hebben hem boven gekregen, maar vraag niet hoe". DE ALPEN UIT 6 JULI-11 «ET.-km fe» 73in MANOSOUE Vaiensoiel97kro ju behalve natuurlijk voor Zoete melk. Niet alleen verloor Hennie Kuiper bijna vijf minuten aan de kop van het klassement, de ove rigen verging het ook niet best al kwamen ze allemaal op tijd binnen. De enige die nog enige reden tot lachen had was Tino Tabak. „Man, ik heb vandaag ge weldig gereden. Ik heb misschien maar tien minuten verloren op Zoetemelk. Dat is voor 'n knecht- Je als ik toch geweldig?". De ove rigen gingen hoofdschuddend, moegestreden en ontmoedigd naar hun warme hotelkamers. Gerrie Knetemann, die zich redelijk had kunnen handhaven, zei: „t Is toch wat, hè. Negen uur hebben we op de fiets gezeten. Dat lijkt toch nergens meer op. Mag je dan aan de eindstreep een beetje ka pot zijn?" De na twee ronden van Zwit serland als specifiek klimmer te boek staande Schevendnger Bert Pronk was ook weinig te spre ken over zijn prestatie in de eer ste bergetappe. „Het ging aan vankelijk redelijk goed", zei Pronk, „ik heb Kuiper nog kun nen steunen, maar twee kilometer voor de eindstreep kreeg ik plot seling kramp en verspeelde ik veel tijd en ook de eerste plaats in het klassement van de jonge renners. Jammer. Ik moet me nu nog meer gaan toeleggen op mijn taak als knecht van Kuiper. Ik hoop dat het de volgende dagen beter gaat. Ik geloof dat we een slechte dag hadden. Daar krijgt ledereen mee te maken". Roy Schuiten, de kopman van de Franse Lejeune-formatie, was over zijn eerste echte bergrit niet ontevreden, al arriveerde hij doodmoe in Alpe d'Huez. „Ik heb me niet geforceerd", zei Schuiten, „ik heb ook geen risico's genomen ln die levensgevaarlijke afdaling van de Luitel. Mijn doel is de tijdrit te winnen in Auch. Dat kan als ik me in de bergetappes nog beter in vorm kan rijden". De stemming in het Neder landse kamp was uitgezonderd bij Zoetemelk en diens knecht Gerard Vianen in mineur. Jan van Katwijk, die bij de start van de negende etappe al ziek was, zal het vandaag, als de zwaarste Alpenrit op het programma staat, erg moeilijk krijgen. Van Kat wijk knapte in het hotel van de Raleigh-ploeg enigszins op nadat hij in de ambulanèewagen van de Ronde van Frankrijk had kunnen uitrusten. Maar ook hij zag het toch somber in. „In deze conditie kan ik moeilijk verder", zei hij triest. ALPE D'HUEZ Friscl, dat dit Jaar nog maar weinig positieve resultaten met de prof ploeg heeft behaald, is bezig om Joop Zoetemelk in de Nederlandse formatie te halen. De Dordtse firma, die volgend seizoen als een sterke ploeg wil terugkomen en zich helemaal wil afstemmen op de Tour de France, sprak reeds met de in Frankrijk wonende Nederlan der na afloop van de etappe naar Bornem. Zoetemelk, die van hoofdsponsor Gan te horen heeft gekregen, dat in 1977 het contract met fietserilever- ancier Mercier niet wordt verlengd, beweert van niets te weten. „Het verhaal over Frisol is voor mij nieuw", zei de etappewinnaar van Alpe d'Huez. „Ik zal inderdaad naar een nieuwe ploeg moeten uitzien, maar omdat ik goede relaties heb niet de Mercier-leiders, wil ik eerst van him eens horen, wat ze gaan doen". Frisol. dat nog voor het einde van de Tour graag Zoetemelk wil inlijven (ook al mag dat officieel niet), is genegen om met Mercier een combinatie te Door Hans Coolege De tweede Nederlandse zege in deze Tour was echter van meer importantie, dan de fraaie overwin ning van Hennie Kuiper in Bornem. Nu werden er klappen uitgedeeld, waardoor het klassement al een beetje in z'n vorm wordt gegoten. Want niet alleen verspeelde Freddy Maertens door bijna vijf minuten achterstand zijn gele trui aan landgenoot Van Impe, ook Bernard Thevenet, de winnaar van het vorig jaar, kwam op 1.50 minuut achterstand in het wintersportsta- tion aan. De veertien kilometer lange klim naar Alpe d'Huez, die voor het laatst in 1952 in het Tour-traject werd opgenomen, liet diepe sporen na. Hoewel na de Col de Luitel (1262 meter hoog en eveneens van eerste categorie) een groep van 38 als eerste aan de zware beklimming van Alpe d'Huez (1860 mtr.) begon, werd Rolverdeling de achterstand zoals in voorgaande dagen niet in seconden maar in minuten geteld. Zo werd bijvoor beeld Hennie Kuiper, die ongeveer acht kilometer voor de top de grote groep moest laten gaan, ook op zo'n vijf minuten gereden. zonder me te forceren, ben ik enorm blij". Want twijfel heerst er nog steeds bij Joop Zoetemelk, die sedert zijn ongeluk in de Midi Libre van 1974 nog steeds niet de oude Zoetemelk is geweest. „Wat de oorzaken er van zijn weet ik ook niet. Alle doktoren hebben er verwonderd van gestaan, dat ik zo snel weer herstelde. Maar de regelmaat die er vroeger was, is er uit. Ik rij nu bijvoorbeeld twee goede dagen, maar daarna komt een slechte. Die had ik vroeger niet. Ik herstel niet meer zo snel Maar ik ben toch topsport aan het bedrijven. Met al de medicamenten, die nog in 'n lichaam zitten". Op weg naar het drukbevolkte Alpe d'Huez had Joop Zoetemelk geen moeite om de soepel pedalerende Van Impe te weerstaan. Direct aan de voet van de berg werd de aanval geopend dooc Bernard Thevenet, maar al bij zijn eerste inspanningen moest de gevierde Fransman dit bekopen. Van Impe en Michel Pollentier pareerden en toen ook Zoetemelk zich bij het drietal voegde, moest Thevenet al snel lossen. Zoetemelk zelf, die altijd in een Franse equipe heeft gereden, ziet een Nederlandse formatie niet als een bezwaar. „Waarom eventueel geen Nederlandse ploeg. Als het maar een goede is' Joop Zoetemelk, die uiterst kalm deze glorie als een spons in zich opnam: „Hier krijg ik ontzettend veel moraal van. Je moet niet vergeten dat het de eerste echte bergetappe is. Tijdens de rustdag heb ik je nog gezegd, dat ik het zou proberen. Nu het me gelukt is Maar in de finale van de kalm begonnen rit was er geen rolverde ling voor drie. Lucien van Impe, die zich volledig op een Tour-zege heeft geprepareerd, demarreerde op een uiterst steil gedeelte, waardoor Michel Pollentier moest afhaken en terugzakte in de groep. Zoetemelk beet zich schokschouderend aan de kleine Belg vast, zodat de eindstrijd zich tussen hen zou toespitsen. Een finale, die Plat d'Aldet in herinnering bracht, omdat Zoete melk opnieuw niet d eleiding nam. De Nederlander: „Ploegleider Louis Caput zei dat Poulidor eraan kwam. Hij vertrouwde me ook toe, dat de Tour nog ruim anderhalve week ligt uitgestippeld in de bergen, zodat ik het kalm aan moest doen". Maar in het begin heb ik wel overgenomen. Ik had immers niets te vrezen". Lucien van Impe, die uiteindelijk door Joop Zoetemelk op drie „tellen" achterstand werd gereden, maar desondanks met slechts acht secon den verschil de gele leiderstrui om zijn, ondanks zijn lengte brede schouders kreeg: „Ik werd boos op Zoetemelk omdat hij niet de leiding wilde nemen. Maar achteraf kan ik wel begrijpen, dat hij de raad van zijn ploegleider opvolgt". De venijnige Van Impe toonde in de strijd echter nog weinig begrip. Joop Zoetemelk: „Toen we nog maar kort aan de klim bezig waren, riep Van Impe ineens, dat hij me uit het wiel zou rijden als ik niet overnam. Dat doe Je dan maar", antwoordde ik. Tot tweemaal toe heeft hij dat toen geprobeerd. Maar toen zag Van Impe het nutteloze van die poging ln, omdat ik toch sterker was dan Alpe d'Huez Voor wereldkampioen Hennie Kuiper is de eerste echte bergetappe in de Tour een grote desillusie geworden. De best geklas seerde Nederlander voordat de karavaan de Alpen introk, verloor in Alpe d'Huez evenals Freddy Maertens 4.51 min. Een belangrijk verschil voor de kopman van Peter Post, die in de vlakke etappes door zijn strijdlust uit de toon viel en nu in negatieve zin het eindpunt van -de negende etappe-bereikte. Kuiper die ln de groep lang heeft meegeteld en uiteindelijk toch terugviel op het groepje met Pandzza, Maertens en Pollentier, kwam volledig uitgeput op de top aan. De drager van de regenboogtrui had door zijn grote krachtsinspan ning zelfs geen energie meer over om fatsoenlijk van zijn fiets te stappen. Daar stamelde Kuiper: ,Jk had me wel iets van deze beklimming voorgesteld, maar dat het zo lastig was, had ik niet verwacht. Niet zozeer de vermoeid heid, maar het geweldige tempo, dat er werd gereden, brak me op". Hen nie Kuiper de wereldkampioen ontkwam ovenals Luis Oca na die maar liefst 6.25 min. achterstand telde niet aan deondergang. „Ik ben verkouden geworden, maar dat wil ik niet als excuus aanvoeren. Als men over mij zegt, dat ik de Tour kan winnen, moet men wel weten, waarover men spreekt. Want in de Tour moet ik nog ontzettend veel leren." Ploegledder Peter Post. die heilig in zijn kopman geloofde en hem zonder enige bedenkingen een vrij hoge plaats in het klassement had toebedeeld, omdat Kuiper volgens hem evenals Zoetemelk, Thevenet en Van Impe de Tour kon winnen: „Dit is een slechte dag voor onze ploeg. Het is te hopen, dat er niet meer volgen". Peter Post doelde vooral op Karstens, Jan en Piet van Katwijk, Van den Hoek (dit viertal kreeg flinke straffen omdat zij elkaar naar boven duwden) en Raas. die op ongeveer 25 minuten na Zoetemelk de finish Dasseerden. Ook klimmer Bert Pronk had de moeilijkheids graad van de Col du Luitel en Alpe d'Huez onderschat. Hoewel de neo-prof in de klim van de Col du Luitel al werd gelost, zag hij toch kans am met de grote groep aan de laatste klim te beginnen, omdat hij in de zeer moeilijke afdaling weer bij de vluchters kwam. „Het is me bijzonder tegengevallen", erkende hij in het wintersportoord. „Achteraf verbaas ik me, dat ik nog zo weinig achterstand op Luis Ocana heb. Ik ben met hem naar boven gegaan, maar de Spanjaard werd voortdurend door de toeschou wers naar boven geduwd, terwijl niemand mij een paar meter liet uitblazen". Het betekende wel, dat de Scheveninger zijn witte trui, die hij als beste neo-prof vanaf de start in St. Jean de Monts had gedragen moest afstaan aan de Fransman Patrick Perret, die in het algemeen klassement nu twee minuten voor sprong op hem heeft. Van Impe en Zoetemelk (links) strijden zij aan zij. Hun gezame- lijke krachtsinspanning word respectievelijk beloond met de gele trui en de ritzege. Grote verliezer van deze Belgisch-Nederlandse combine: Bernard Thevenet. - Niet in orde Een sterke Joop Zoetemelk, die echter niet in het offensief ging op de eerste echte bergketen, die de Tour op z'n weg tegenkomt. Zoetemelk heeft altijd met wat defensief rijden getracht om de Tour te winnen, maar dat is hem nooit gelukt. „Ook nu zeg ik niet, dat ik de Tour ga winnen. Want voor een kantoorbaan ben ik wel honderd procent in orde, maar voor de Tour misschien niet. Ik zal er wel alles aan doen, om in Parijs als eerste te komen, maar huilen als het mislukt, zal ik niet. Dan doe ik het volgend Jaar weer over. Maar zover Is het nog niet. Toen ik in de wedstrijd zat, dacht ik om alles of niets te -spelen. Nadat Caput bij me was geweest, wist ik dat ik niets mocht gokken. Dot is achteraf maar goed geweest, want anders had ik misschien te veel van me geeist. In ieder geval ls de etappe binnen. ALPE D'HUEZ - In opdracht van 't hoofdbestuur van de KNWU is Eddy Beugels, die dit Jaar de prof ploeg gaat leiden in het wereldkampioen schap, naar de Tour gekomen om met de belangrijkste Nederlandse renners de zaken voor Italië (begin september) door te nemen. Beugels sprak op de rustdag met de Raleigh-ploeg en Joop Zoetemelk en Gerard Vianen, terwijl hij gister avond Tino Tabak en Roy Schuiten van de plannen van de unie op de hoogte bracht. Niet alleen de regenboogtrui van Kuiper, maar ook de vijf andere wereldtitels van het vorig Jaar, hebben de KNWU aan het denken gezet. Zodat Beugels enkele belangrijke zaken aan de tour-renners kon opbiechten. De Limburgse oud-renner, die nog niet zolang deel uit maakt van de sportcommissie„We willen via, KNWU zijde de zaken zo professio neel mogelijk aanpakken. Ik heb de jongens die hier zijn, daarvan op de hoogte gebracht. Hun suggesties zijn altijd welkom, omdat nog niet alles definitief is geregeld". Hetgeen de KWNU wil gaan do®, Ls goed ontvangen door de professionals. De bond wil niet alleen voor een vette WK-pot zorgen, maar ook de omloop in Ostuni vooraf gaan filmen en zo mogelijk met de coureurs die worden uitgenodigd vooraf enkele bijeen komsten nouden. Hennie Kuiper, woordvoerder van zijn ploeg: „Ik vind het geweldig positief wat men wil gaan doen. Niet omdat ik m'n titel verdedig, maar ik krijg de indruk, dat de KNWU er nu voor de renners is en niet andersom, zoals Algemeen wordt verondersteld". Hoewel het wereldkampioenschap nog ver weg is, zit er toch een addertje onder het gras. Joop Zoetemelk, die vorig Jaar als de belangrijkste WK-kandidaat vertrok, is de Raleigh-demonstratie tijdens het Nederlands kampioenschap nog niet vergeten. Zoetemelk in alle bescheidenheid: „Ik wil er geen herrie meer over maken. Maar het is logisch dat ik nog eens alles op een rijtje zet. Vorig Jaar kwam Post. die toen Schuiten als belangrijkste man had, pas op het allerlaatste moment via Jan Janssen met ons Nu hij dit jaar een nog sterkere ploeg heeft en waarschijn lijk meer dan de helft van de renners levert voor de WK, trek ik na het Nederlands kampioenschap m'n plan. Want als het zo moet, dan rijden ze bij wijze van spreken maar zonder mij". Hennie Kuiper, op de hoogte gebracht van Zoetemelks zienswijze: „Het zou Jammer zijn, als Joop dat zou besluiten. Hij is een heel goede coureur. We moeten gewoon als volwassen mensen eens om de tafel gaan zitten". Uitslag negende etappe van Di- vorune-les-Baans naar Alpe d'Huez over 258 km: 1. Zoetemelk (Ned, Caput) 8 uur, 31 min. en 49 6ec.; 2. Van Impe (Bel, Guimard) 8.31.52; 3. Galdos (Spa, Vedez) 8.32.47 4. Romero (Fra, Lapebie) 8.33.27; 5. Bertogli» (Ita, Fontana) 8.33.34 6. Baronchelli (It, Ohiappano) z. t.; 7. Martins (Por, Velez) 8.33.39; 8. Thevenet (Fra, De Muer) z. t.; 9. PoulMor (Fra, Caput) z. t.; 10. Rdccomi (It, Chiappano) 8.33.49; 11. Bellini (It, Cribori) 8.34.29; 12. Battaglin (It, Fontana) z. t.J 13. Bergamo (It, Fontana) 8.34.34; 14. Delisle (Fra, De Muer) 8.34.41; 15. Martin (Fra. Guimard) 8.35.14. Klassering overige Nederlanders: 24. Kuiper (Ned, Posit) z. t.; 34. Pronk (Ned, Post) 8.38.48; 45. Ta bak (Ned, Driessens) 8.40.45; 69. Knetemann (Ned, Post) 8.44.54; 75. Schuiten (Ned, Anglade) 8.45.05; 77. Vianen (Ned, Caput) 8.45.29; 93. Karstens (Ned, Post) 8.45.54; 101. Raas (Ned, Post) z. t.; 109. Jan van Katwijk (Ned, Post) 8.55.26; 110. Piet van Katwijk (Ned, Post) z. t.; 111. Van den Hoek (Ned, Post) z. t. Algemeen klassement: 1. Van Impe (Bel, Guimard) 49.27.32 2. Zoetemelk (Ned, Caput) op 8 sec.; 3. Maertens (Bel, Dries- sens) op 54 sec.; 4. Poulidor (Fra, Caput) op 1.24.-; 5. Baronchelli (It. Chiappano) op 1.39,-; 6. Thevenet (Fra, De Muer) op 1.48.-; 7. Ber-. fcoglio (It, Fontana) op 1.53.-; 8. Galdos (Spa, Velez) op 1.55.-; 9. Bellini (It, Cribori) op 2.31.-; 10. Pollentier (BeJ, Driessens) op 2.58.-; 11. Rdccomd (It, Chiappano) op 3.14.-; 12. Martins (Por, Velez) op 3.21.-; 13. Battaghn (It, Fontana) op 3.32.-; 14. Lopez-Carril (Spa, Velez) op 3.36.-; 15. Delisle (Fra, De Muer) op 3.47.-; 16. Pesarrodbna (Spa, Velez) op 3.52.-; 17. Kuiper (Ned, Post) op 4.10.-; 18. Danguillaume (Fra, Do Muer) op 4.20.-; 19. Perret (Fra, De Gribaidy) op 4.38.-; 20. Martin (Fra, Guimaird) op 5.15.-. Klassering overige Nederlanders: 23. Pronk (Ned, Post) op 6.34.-; 36. Knetemanin (Nd, Pest) op 13.33.-; 47. Vianen (Ned, Caput) op 17.11.-; 82. Schuiten (Ned, Anglade) op 35.34.-; 88. Piet van Katwijk (Ned, Post) op 38.36.-; 99. Karstens (Ned, Post) op 50.37.-; 101. Raas (Ned. Post) op 53.06.-; 102. Van den Hoek (Ned, Post) op 55.20.-; 103. Tabak (Ned, Driessens) op 53.35.-; 106. Jan van Katwijk (Ned, Post) op 56.06.-o Puntenklassement 1. Maertens (Bel) 131 pnt; 2. Es- classan (Fra) 81; 3. Gavazzl (Ita) 78; 4. Kuiper (Ned) 42. Bergklassement 1. Bellini (Ita) 49 pnt.; 2. Kuiper (Ned) en Vain Impe (Bel) 32; 4. Martins (Por) 30; 5. Zoetemelk (Ned) 20. Ploegenklassement 1. Velez (Galdos. Martins en Lo pez-Carril) 25.41.40; 2. Fontana 25.42.37 3. Guimard 25.42.37; 12. Post 26.00.22. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 148.56.04; 2. Velez op 1.13.-; 3. Fontana op 2.57.-; 4. De Muer op 3.06.-; 5. Chiappano op 4.20.-; 6. Guimard op 7.25.-; 9. Post OP 17.55.-»

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7