Stunt van Israël in hart Oeganda redt levens van 102 gijzelaars Sp Noodtoestand in Soedan na mislukken coup Suarez is nieuwe aanse premier Ondanks bestand: nieuwe aanval Palestijns kamp Operatie op 4000 kilometer afstand V.S. vieren 200jaar onafhankelijkheid Nieuw plan voor Rhodesië PAGINA 6 BUITENLAND MAANDAG 5 JULI 1976 Kort voordat de Israëlische bliksemactie tot hun vrijheid leidde hoorden zij president Amin van Oeganda nog vaderlijk vertellen, hoe manmoedig hij zich inzette voor hun leven. Hij vertelde er echter niet bij dat zijn soldaten inmiddels steun verleenden aan de kapers, die de gijzelaars naar het leven stonden. Communist voorzitter Italiaans parlement ROME (AP) - Als vandaag het nieuwe Italiaanse parlement voor het eerst bijeenkomt zullen in het Huis meer communisten, vrouwen en nieuwe leden zitten dan ooit te voren in de geschiedenis. Voor het eerst ook zullen commu nisten leidende posten bezetten. Het scenario hiervoor is zaterdag uitgewerkt tijdens een topconfe rentie van de politieke partijen met uitzondering van de neo-fascisten. De christen-democraten en de an dere partijen hebben er mee inge stemd dat een communist voorzit ter wordt van de Kamer van Afge vaardigden als honorering van de grote winst die de communisten bij de algemene verkiezingen van 20-21 juni hebben behaald. Deze overeenkomst hoeft geen di recte gevolgen te hebben voor de vorming van een nieuwe coalitie regering, maar zou wel het com promis kunnen zijn dat de politieke impasse welke de verkiezingen hebben veroorzaakt kan doorbre ken. De christen-democraten leve ren een voorzitter voor de Senaat. TEL AVIV/NAIROBI (Reuter/AFP/UPI/AP) - Diep res pect in een groot deel van de wereld heeft Israël in het afgelopen weekeinde afgedwongen door in een onver hoedse militaire actie over maar liefst 4000 kilometer onge veer honderd gijzelaars uit Oeganda weg te heden, hun ka pers op het vliegveld Entebbe te doden en met slechts geringe eigen verliezen een einde te maken aan een kaping die een week heeft geduurd en aanvankelijk gistermiddag in een bloedbad dreigde te zullen eindigen. De razendsnelle actie kon slagen dank zij de hulp van Kenia, waar het vlieg veld van Nairobi ter beschikking stond van de Israëlische vliegtuigen. Deze konden tot Oeganda doordringen door dat voorgegeven werd, dat zij de vrijgelaten gevangenen kwamen brengen waarom de kapers van de Franse lucht- bus als losprijs voor de vrijlating van de gijzelaars hadden gevraagd. Het ultimatum dat zij hadden gesteld, zou gis termiddag om 12 uur zijn afgelopen, maar toen waren de gijzelaars en de vliegtuigbemanning met commando's al weer in vrijheid in Israël. De Israëlische commandotroepen die het vliegveld van Entebbe be stormden en 102 gijzelaars bevrijd den, doodden daarbij 20 Oegandese soldaten. Tussen zes en 10 Oegan dese straaljagers werden in brand geschoten, aldus verklaarde briga dier Dan Sjomron, die het bevel voérde over de Israëlische troepen die bij de bevrijdingsactie betrok ken waren. Sjomron zei dat zijn commando's zeven terroristen hebben gedood en dat dat "zo on geveer alle terroristen zijn, die naar onze mening in Entebbe aanwezig waren". De hele operatie duurde slechts 36 minuten. Tijdens hun 36 minuten durende aanval op het vliegveld van Enteb be, Luitenant-generaal Mordechai Gur, de Israëlische chef-staf en Sjomron voerden samen met mi nister van Defensie Sjimon Peres het woord tijdens een persconfe rentie in Tel Aviv. Zij gaven echter weinig details over de militaire ac tie. Peres bevestigde dat een Duits echtpaar deel uitmaakte van de ka pers van de Franse luchtbus. "Het beeld van een Duitse man en vrouw die de levens bedreigden van on schuldige Joden was een beeld dat Israël niet kon aanvaarden", zo zei hij. Eerder verklaarde premier Yitzhak Rabin in het parlement dat bij de bevrijdingsactie drie gijzelaars en een Israëlische bevelhebber om het leven waren gekomen. Elf gijze laars en Israëlische soldaten zou den zijn gewond. Liggen "Wij hadden iedereen toegeroepen op de grond te gaan liggen en daar te blijven. Ik weet dat één gijzelaar, die kennelijk zijn zenuwen niet meer onder bedwang had, op sprong en geraakt werd", zo zei Sjomron. Peres maakte bekend dat een vrouw, die al vóór de actie in een ziekenhuis in Kampala was opge nomen, in Oeganda is achtergeble ven. Hij liet niet doorschemeren of Israël zal proberen haar vrijlating gedaan te krijgen of dat men dit zal overlaten aan Frankrijk. Sjomron noemde de middernachtelijke lan ding en het vuurgevecht "een vrij gemakkelijke operatie. Het besluit om de operatie uit te voeren is veel gedurfder geweest". "Het belangrijkste element was de verrassing, en het gedrag en de re flexen van de Oegandezen waren hiermee in overeenstemming. Zij waren volledig verrast", aldus Sjomron. Hij zei dat verdedigers van het vliegveld het vuur openden vanuit de verkeerstoren en dat hierbij de Israëlische bevelhebber om het leven kwam. Hij zou in de rug geraakt zijn. Van de elf gewonden waren vijf burgers en vier Israëlische solda ten. De andere twee gewonden werden niet geïdentificeerd. "Ik kan mij in de geschiedenis van het terrorisme geen enkel geval herinneren waarin de kapers en het land, waar zij naartoe vlogen, in dit geval veldmaarschalk Idi Amin, zo nauw hebben samengewerkt", al dus Peres. ,"Wij hebben van te voren met geert* enkele regering overleg gepleegd over de actie, wij hebben niemand gevraagd ons te helpen", aldus Pe- Brandstof Hij gaf echter aan dat enkele Israë lische toestellen in Nairobi nieuwe brandstof hebben getankt Niet alle kapers of de terroristen d ie hen zes dagen geleden in Oeganda versterkten zijn tot nu toe geïdenti ficeerd. Peres verklaarde echter dat het brein achter de kaping Wadiya Haddad is geweest, een Arabische guerrillaleider die zich heeft terug getrokken uit het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina om een meer radikale terreur-brigade op te richten. Peres noemde de bevrijdingsactie "een beslissend gevecht" tegen luchtvaartterrorisme. "Wij houden onszelf echter niet voor ogen dat de terroristen het niet nog een keer zullen proberen", aldus de minis ter. "De Israëlische actie bewijst dat vastberadenheid en initiatief en de weigering om toe te geven aan chantage en dreiging met moord, zullen overwinnen", zo zei Peres. Chef-staf Gur verklaarde verder nog dat de commando's bij de actie "bepaalde trucs" hadden toege past Hij trad echter niet in detaüs. Idi Amin heeft de houding van Is raël "ondankbaar" genoemd omdat hij ernstig zijn best had gedaan, de gijzelaars zonder ongelukken vrij te krijgen. Van andere zijde had men meer waardering voor de verras sende actie. De Franse ambassadeur in Israël, Jean Herly, zei dat de bevrijding van de gijzelaars "een morele overwinning op wreed geweld" is. Hij zei dat hij niet van tevoren van de operatie op de hoogte was ge steld en er zeker van te zijn dat de Franse regering er evenmin iets van af geweten heeft. CHARTOEM (AFP) - De president van de republiek Soedan, Gaafar El Noemeiri. heeft de noodtoestand afgekondigd. Dit Heeft het Soeda- nese radiostation "radio Omdoer- man" gisteren bekendgemaakt. Volgens de radio is deze maatregel genomen om net opsporen te ver gemakkelijken van degenen die deelgenomen hebben aan de po ging om vrijdag een staatsgreep uit te voeren, en voorts om eigendom men en personen te beschermen. Volgens het Soedanese persbureau heeft president Noemeiri tegen de directeur-generaal van de Unesco (de VN-organisatie voor onderwijs en wetenschap), Amadoe Machtar, gezegd dat de mislukte staatsgreep Op de luchthaven Ben Goerion speelden zich emotionele taferelen af bij de terugkeer van de commando's en de een buitenlandse invasie was en bevrijde gevangenen, tonelen die deden denken aan het triomfantelijke einde van de zesdaagse oorlog. Hier dat men over omvangrijke finan- wordt de commandant van het Hercules-transportvliegtuig achtergrondop de schouders genomen door de ciële^midd^len enthousiaste menigte. President Ford van de V.A. heeft premier Rabin telegrafisch met de bevrijding van de gijzelaars geluk gewenst. De Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, uitte in een tele gram aan Rabin dat zijn regering "met diepe voldoening en grote op luchting" had vernomen dat het ge lukt was de gijzelaars in Entebbe uit handen van de terroristen te be vrijden. Minister Van der Stoel heeft de Is raëlische actie op het Oegandese vliegveld een "ongebruikelijke daad" genoemd. "Militaire acties in het buitenland zijn alleen te recht vaardigen in eep noodsituatie", al dus Van der Stoel in het NOS- joumaal gisteravond. Waarschijn lijk vond Israël dit een noodsituatie en ik moet zeggen dat hier vele in dicaties voor waren, aldus Van der Stoel. De Israëlische minister-president, Rabin, heeft de Oegandese presi dent, Idi Amin, beschuldigd van samenwerking met de vliegtuigka pers in Entebbe. "In de zaak-Entebbe", zo zei Rabin, 'wijzen alle tekenen er op, dat de NEW YORK (Reuter, AFP, DPA) - Een vloot van 225 zeilschepen is giste- i Oeganda met de kapers ren de wateren van New York binnengevaren ter, herdenking van de 200ste heerser v bewust samengewerkt heeft terwijl veijaardag van de Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring. "Bicen hij tegelijkertijd het deed voorko men dat hij een vriend laars was". .v.*? •-< MADRID - (Reuter/UPI/AFP) De Spaanse koning Juan Carlos heeft zaterdag de 43-jarige Adolfo Suarez Gonzalez be noemd tot premier. Dit meldt het Spaanse nationale persbu reau Cif^a. Als secretaris generaal van de Spaanse staat spartij, de nationale beweging, bekleedde Suarez een minis terpost in het huidige kabinet, evenals in het laatste kabinet van het Franco-regime. De nieuwe premier heeft drie we ken gelden een belangrijke rol gespeeld bij het overhalen van de Cortes (parlement) het 37 jaar oude verbod op de meeste politieke partijen op te heffen. Suarez, die een goede vriend van koning Juan Carlos wordt genoemd, is de opvolger van de afgelopen week teruggetreden Carlos Arias Navarro. Zijn ambtstermijn loopt vijfjaar. De koning heeft hem gevraagd onmiddellijk te beginnen met het vormen van een nieuwe re gering. Volgens politieke krin gen in Madrid hebben de meeste rechtse krachten in Spanje hun steun gegeven aan Suarez, boven een man die zich meer zou hebben geïdentifi ceerd met hervormingen. Tij dens de beginperiode dat hij van de regering deel uitmaakte tennial independence-day", zeggen de Amerikanen. Het Nederlandse de gijze- lende zeeschip "Eendracht" geëscorteerd door negen Nederlandse rond en platbodems voer in de vloot mee. Heel Amerika viert feest, maar ook de Amerikanen die buiten hun land wonen geven op verschillende wijze uiting aan hun vreugde. Zo woonden onder meer koningin Juliana en prins Bemhard en een aantal ministers in het Haagse Congresgebouw een plechtigheid bij, na afloop waarvan de Amerikaanse ambassadeur Kingdon Gould jr. een ontvangst hield. President Ford maakte een pelgrimsreis naar Valley Forge in Pennsylvan ia, waar 200 jaar geleden George Washington de overwinning op de Britse legers behaalde. De president zou na zijn bezoek aan Valley Forge naar Philadelphia gaan waar de onafhankelijkheidsverklaring op 4 juli 1976 werd getekend. In zijn toespraak zei Ford daar dat Amerika in zijn derde eeuw veel te doen heeft en dat Amerikanen moeten blijven ijveren voor gelijke rechten en gerechtigheid,, een misdaadvrije maatschappij en een stabielere interna tionale orde. President Nikolai Podgomi van de Sowjet-Unie heeft zaterdag een bood schap gestuurd aan president Ford van de Verenigde Staten waarin hij hem gelukwenst met de 200ste veijaardag van zijn land. Adolfo Suarez, de premier van Spanje. was Suarez een beschermeling van premier Luis Carrero Blan co, die bij een aanslag door Baskische guerrillastrijders om het leven kwam. Ondanks het feit dat hij uit het Franco- regime afkomstig is geldt de nieuwe premier als een man die zich kan aanpassen en die in de eerste regering van Juan Carlos heeft meegeholpen het demo cratisch hervormingsplan van de koning door het parlement te slepen. Zelf noemt Suarez zich graag een "arbeider in de poli tiek en in de regering". De Spaanse koning maakte za terdag zijn keus aan de hand van een lijst van drie kandida ten die zaterdagmorgen was opgesteld door de ultra conservatieve raad van het ko ninkrijk. Hoewel niet officieel werd bekendgemaakt welke andere twee namen op de lijst voorkwamen meldde het pers bureau Cifra dat het ging om de huidige minster van Buiten landse Zaken Jose Maria de Areilza, en Franco's minister van Openbare Werken Federico Silva Munoz. De Madrileense pers had gespeculeerd dat de functie hoogstwaarschijlijk naar de Areilza zou gaan. een keus waarop zowel hervor mingsgezinde krachten binnen de regering als de meeste oppositie-groepen hadden ge hoopt. procent buitenlander. Moemeiri sprak met Machtar voor hij naar Mauritius vertrok ter bijwijoning van de bijeenkomst van de organi satie voor Afrikaanse eenheid. Volgens de eerste ramingen zijn bij de mislukte staatsgreep van vrijdag 300 mensen gedood, onder wie generaal-majoor Hoessein Sjallali, hoofd van de medische dienst van het leger, brigade-generaal Moha- med Moenawas, hoofd van de mili taire inlichtingendienst, en luitenant-kolonel Kamal Yagoeb van de legerstaf. Zij waren trouw aan de president. Volgens sommige berichten zijn nog niet alle verzetshaarden ge doofd. De president zei nog dat de inval lers per auto door de woestijn naar Soedan waren gekomen. In Cairo zei een Egypische woord voerder dat Egyptische vliegtuigen verkenningsvluchten voor Soedan hadden uitgevoerd en een tiental vrachtwagens en verscheidene landrovers hadden gefotografeerd die vanuit Libië Soedan binnen trokken. President Sadat heeft het Egypti sche leger bevolen zich gereed te houden voor alle opdrachten die zouden kunnen worden gegeven met het oog op de toestand in Soe dan. Op verzoek van president Noemeiri heeft Egypte een lucht brug op Soedan ingesteld waarmee in 24 uur al 1500 in Egypte gele gerde Soedanese militairen naar hun land waren overgebracht. President Noemeiri heeft aange kondigd dat hij om een spoed- bijeenkomst van de veiligheids raad van de Verenigde Naties zal vragen om nog deze week te bera den over de "gewapende inval" in Soedanees grondgebied. Noemeiri noemde geen namen van betrokken landen, maar uit de be richten uit Cairo en Chartoem maakt men op dat Libië wordt be doeld en dat de wapens uit de Sowjet-Unie afkomstig zouden zijn. De Soedanese regering heeft zijn ambassadeur in Libië onmiddellijk teruggetroepen, aldus het persbu reau voor het Midden-Oosten. BEIROET ReuterIUPI) - De ge vechten in Libanon duurden giste- fen onverminderd voort. Pales tijnse kringen zeiden dat een nieuwe aanval was ondernomen op het Palestijnse vluchtelingenkamp van Tel Al-Zoatar, dat al bijna twe& weken lang door rechtse troe pen belegerd wordt. Maar volgens de pro-linkse radio- Beiroet hadden Palestijnse en linkse troepen de heuvelstad Araya, ten oosten van de hoofdstad, ver overd vanwaar zij het beleg van het vluchtelingenkamp willen breken. De rechtse falangistische radiozen der ontkende echter dat Araya was gevallen. "Er wordt fel gevochten waarbij onze troepen moedig het grote aantal aanixillers weer staan". Ongeveer 220 buitenlanders verlie ten in een konvooi over land naar Syrië de Libanese hoofdstad die nog zonder elektriciteit en vrijwel zon der water zit. Adio "de stem van Palestina" meldde dat Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO gisteren naar Liba non terugkeerde na Arabische hoofdsteden te hebben bezocht om steun te vragen. De resultaten van zijn reis zijn niet bekend. Gedu rende de afgelopen 24 uur zijn in Libanon meer dan 170 personen om het leven gekomen en 230 mensen gewond geraakt, aldus is gebleken uit schattingen van veiligheid stroepen en ziekenhuizen. WASHINGTON (UPI)- Dr. Kissin gers "adviseur" William Schaufele van het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington, neent op zijn aanstaande reis naar Afrika een plan van de minister van Bui tenlandse Zaken voor het zuiden van Afrika mee. Als het plan bij de zwarte Afri kaanse leiders in de smaak valt, voorziet Washington een nieuwe ontmoeting tussen Kissinger en premier John Vorster van Zuid- Afrika. Het plan omvat een overgangspe riode voor Rhodesië van waar schijnlijk twee jaar, in welke tijd blanken in het land zich elders kunnen vestigen als zij vrezen voor ,hun toekomst onder een zwart meerderheidsbewind. De rekening zou grotendeels door de Verenigde Staten worden betaald. Na de overgangsperiode zou de zwarte meerderheid in Rhodesië de volledige politieke macht krijgen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6