"Het onderwijs zien wij meer als een investering Plannen voor verkeer in west geven moeilijkheden Ruim 20.000 bezoekers in Leidse zwembaden Open plekken in steden benutten9 MAANDAG 5 JULI 1976 KES3HB Twee Chanezen beeindigen studie aan Leidse universiteit Kumado (rechts) en Nyamekye: je moet veel voor dingen vechten. LEIDEN - Twee rechtenstudenten uit Ghana - Kofi Kumado (27) en Kwasi Nyamekye (25) - hebben vrij dagmiddag in het academiegebouw van de Leidse universiteit een certificaat gekregen ter afsluiting van hun eenjarig verblijf in Leiden. De Ghanezen waren te gast bij de juridische faculteit in het kader van een uitwisselingsprogramma met de universiteit van Ghana in Legon (noord-oostelijk van de hoofdstad Accra. Het certificaat werd hun uitge reikt door de rector magnifi cus van de Leidse universi teit, prof. dr. A. E. Cohen, dei zei dat op het terrein van de betrekkingen tussen de geïn dustrialiseerde landen en de landen van de Derde Wereld ook bescheiden resultaten al zinvol zijn. Kumado en Nyamekye gaan eind augustus naar hun ge boorteland terug. Ze hebben zich een jaar lang verdiept in het recht in het kader van de Europese Conventie voor de rechten van de mens. En heb ben ruimschoots de gelegen heid gehad de rechtssyste men van Ghana en Nederland aan elkaar te toetsen. Daarnaast hebben ze ook een leuke tijd gehad en hebben ze Nederland vrij goed leren kennen. Ze bezochten de grote steden, kwamen zelfs in Enschede en Eindhoven en bemerkten, zoals vele buiten landers dat doen, dat Neder land een oneindig vlak land is, waar je kilometers kunt vreten zonder ook maar één heuveltje te zien. "Maar wat mij ook is opgevallen", zegt Kumado, "is het verschil tus sen wat ze hier dorpen noe men en wat wij als dorpen zien. Hier hebben de dorpen allerlei faciliteiten die je in de steden ook tegenkomt, zoals banken, bioscopen. Maar in Ghana is een dorp sociaal ge zien minder dan een stad, al lerlei voorzieningen die je in een stad wel hebt, ontbreken daar". Kumado en Nyamekye hebben natuurlijk ook uitbundig en mopperend kennisgemaakt met ons befaamde klimaat. En nadat ze zich langdurig hadden verbaasd over de plotselinge geschenken der weergoden, kwamen ook zij tot de conclusie dat een para plu eigenlijk zo'rf gek ding nog niet is. Want - en wie zal dat weerspreken? - het Hol landse klimaat is immers on berekenbaar. En in elk geval anders dan dat in Ghana. Zoals ook de samenleving an ders is. "Holland heeft een soepele samenleving", zegt Kumado, "in de zin dat men sen hier kunnen krijgen wat ze willen. In Ghana is dat niet zo. Onze samenleving is in ze kere zin ook wel gemakkelijk. Maar veel harder. Je moet veel meer voor dingen vech ten". Naymekey: "De samen leving hier is ook toleranter dan bij ons. Je ziet het al aan door Wim Wirtz het gedrag van de kinderen onderling. Ze kunnen doen wat ze willen en afgezien van de vraag wat ze doen, let ei genlijk niemand erg op el kaar". Kumado: "De mensen hier zijn individualistischer dan in Ghana. In Ghana letten men sen veel meer op elkaar en controleren ze meer bij elkaar wat ze doen. Maar ik denk dat dat komt omdat in Ghana de familie-band sterker is.-Men leeft er veel meer in families". "Maar het gedrag van mens tot mens is natuurlijk in het al gemeen hetzelfde als hier. Mensen mogen elkaar of mo gen elkaar niet om diverse re denen. Alleen: ik erger me wel als mensen mij niet mo gen omdat ik zwart ben. We hebben er zelf niet zoveel van gemerkt. Maar je merkt wel dat er rassenproblemen zijn en dat er gediscrimineerd wordt. We hebben het een keer gehad bij een bar in Den Haag. We wewrden daar ge weigerd. In Ghana hebben we dat nooit meegemaakt." Vrij onderwijs Ghana, een land met zo'n acht miljoen inwoners en een sterk Britse invloed, heeft twee universiteiten, waarvan één technische hogeschool, met in totaal zo'n zesduizend stu denten. In tegenstelling tot het onderwijs in Nederland is het Ghanese onderwijs vrij, met andere woorden: ér zijn geen financiële drempels. Kumado: "De lagere school is •vrij, het voortgezet onderwys en het universitair onderwijs. Alleen de kostscholen kosten natuurlijk geld. Maar zelfs daar zijn uitzonderingen mo gelijk door middel van toela gen. Ghana besteedt erg veel aandacht aan het onderwijs. Ik denk dat twintig tot dertig procent van het nationaal in komen naar het onderwijs gaat. Boeken hoef je niet te kopen. Die krijg je in brui kleen. Alleen wordt er ook wel vrij veel van je verlangs. Het verschil met Nederland is dat je in het onderwijs in Ghana harder moet vechten. Er is vrij veel competitie. En dat zie je in Holland niet. Als ze hier willen afstuderen of een examen willen doen, dan kunnen ze dat doen wanneer ze willen. Maar in Ghana moet je binnen een bepaalde tijd klaar zijn en daar mag je maar twee keer examen doen op data die voor je worden be paald. En haal je het dan niet, dan moet ie stoDDen". Nyamekye: "De universiteit van Ghana is nog jong. En we zitten duidelijk in het sta dium van ontwikkeling waarin we het onderwijs zien als een investering voor de ontwikkeling van het land". Kumado: "In Ghana gaat men ervan uit dat er door middel van het onderwijs inderdaad geïnvesteerd wordt. En wij zien dat zelf ook zo. Er is tens lotte geld van de gemeen schap in je gestoken voor de ontwikkeling van het land. En wij zijn daar alleen maar dankbaar voor". WBOEK ADVERTENTIE LET OP nog slechts 16 dagen de tijd om je schoolboeken bij AV BOEK te bestellen. Pieterskerk choorsteeg 14, leiden, telefoon 071-142441 College van bestuur universiteit: LEIDEN - De verkeersoplossingen zoals die van de zijde van de gemeente Leiden zijn voorgesteld in de structuur schets Leiden West kunnen op een aantal punten tot moei lijkheden leiden. Zo zou de verkeerssituatie rond de Ende- geesterstraatweg ernstig verslechterd kunnen worden, terwijl de bereikbaarheid van het Academisch Ziekenhuis en het Leeuwenhoekterrein langs de Wassenaarseweg pro blematisch is. verkeersbelasting langs het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest de Jelgersmakliniek "niet onbelang rijk" is toegenomen, maar vindt maxima van 300 tot 500 auto's per uur voor allebei de richtingen niet bijzonder hoog. Wel geeft het col lege toe dat de situatie ongunstiger is geworden, wat met name voor de Jelgersmakliniek "inderdaad zeer te betreuren is". Het college van bestuur wijst er in zijn antwoord op dat er over de ver keerssituatie rondom het Leeu wenhoekterrein (waar het nieuwe Academisch Ziekenhuis zou moe ten komen) overleg wordt gevoerd met de colleges van B. en W. van Leiden en OegStgeest. In Leiden is een gemeentelijke werkgroep inge steld die zich bezighoudt met de structuurschets Leiden West en die dus ook bemoeienis heeft met de verkeerssituatie rondom het Leeu wenhoekterrein Dit schrijft het college van bestuur van de Leidse universiteit in zijn antwoord op vragen van het uni- versiteitsraadslid Boude wijn Gun ning, die begin dit jaar de verkeer soverlast op de Endegeesterstraat- weg en de Rhijngeesterstraatweg aan de orde had gesteld. Het college van bestuur ontkent overigens dat er van verkeersoverlast sprake zou zijn. Het erkent weliswaar dat de Leidenaar verdronken LEIDEN - De 62-jarige N. Petersen uit Leiden is zaterdag tussen Ny- kerk en Spakenburg verdronken. Hij wilde van een zeilboot over stappen in een andere boot en ver loor daarbij het evenwicht. Een mede-passagier deed een vergeefse reddingspoging. Het college van bestuur heeft sa men met het bestuur van het Aca demisch Ziekenhuis inmiddels een voorlopige reactie op de structuur schets gestuurd aan B. en W. van Leiden. In die reactie wordt eraan herinnerd dat volgens het contract over de verkoop van de Leeuwen- hoekgronden de gemeente Leiden voor een verbindingsweg zou zor gen tussen de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg, waarvan het tracé in overleg "tussen partijen" zou worden vastgesteld. Deze weg zou zodanig worden aangelegd dat er gemakkelijke aan- en afvoerrou- tes naar en van het nieuwe Acade misch Ziekenhuis en de bêta- gebouwen van de universiteit zul len ontstaan. De gemeentelijke werkgroep heeft nu voorgesteld om geen verbindingsweg aan te leggen, maar in plaats daarvan éen tracé te projecteren ten westen van Rijks weg 44 (Den Haag-Amsterdam), vanuit Leiden gezien aan de over kant van deze weg. Volgens het col lege van bestuur is dit in tegen spraak met het contract en de af spraken die hierover zijn gemaakt. Overigens meent het college dat er een reéel gevaar bestaat dat de En- degeesterstraatweg steeds meer door niet-ziekenhuis- en universi- teitsverkeer gebruikt gaat worden om de Rijnsburgerweg te ontgaan. PV "De Blauwkras" vloog met 252 jonge duiven vanaf Tilburg. De uit slag was: 1, 3, 5, 6, A. Houweling, 2. Gebr. v.d. Blom, 4. 8. f. v.d. Wete ring, 7. P. Sloos, 9. J. Gijsman, 10.1. Klinkhamer. Verder werd met 66 duiven gevlogen vanaf Chateau- roux. De uitslag: 1. A. Ouwerkerk, 2. B. Diersman, 3. Gebr. v.d. Blom, 4,10. P. Gijsman en Zn., 5,8.. W. v.d. Wetering, 6, 7. J. Gysman, 9. F. v.d. Wetering. De PV De Sleutelstad vloog 420 km vanaf Corbeil met No-wind. Uit slag: 1,3,4,6. W. vande Nieuwedijk, ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wy U. SEIKO - CASIO - CERTINA PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS- EWE- ANKER Horloger v.d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS 2. H. Sladek, 5,7. C. van de Nieuwe dijk 8, 9, 10. A. van den Dop en Zn. De PV Leiderdorp vloog met 76 duiven vanaf Noyon; gelost op za terdag 5.30 uur met Oostenwind. Uitslag: 1. M. Reverse, 2. 5. H. Flip- po, 3, 4. J. van Laar, 6. H. J. v.d. Werff, 7. B. v. Mill, 8. J. v. Laar, 9. J. Zevenhoven, 10. A. Rasser. PV De Snelvlieger vloog met 114 duiven vanaf Louvres, gelost om 5.10 uur met Oostenwind. Uitslag: 1. F. Compier, 2, 7. M. de Lange en Zn., 3, 4, 9. Comb. Montanje, 5. J. Degen en Zn., 6. A. Compier, 8, 10. H. Moenen. De PV Leiderdorp vloog friet jonge duiven vanaf Eindhoven. Er waren 259 duiven in concours die 6.30 ge lost werden bij Oostenwind. Uit slag: 1. J. van Laar, 2. A. Rasser, 3. W. Hoogervorst, 4. Th. Habraken, 5. A. Koolmoes, 6,7, 8. H. Flippo, 9. L. Robbers, 10. H. Kniest. De LPG had verschillende wed vluchten. De 325 kilometer vanaf Compiegne had als uitslag: 1. J. Groenendijk, 2. Fr. Gijsman, 3. J. Groenendijk, 4. p. Koenen, 5. J. Ro- zier, 6. P. de Haas. 7. idem, 8. W. v.d. Hoogt. 9. J. Staffeleu, 10. P. Koe- Uitslag vlucht vanaf Chateauroux: 1, 10. W. Teske, 2. W. Bey. 3. W. On- stenk, 4, 5. 9. W. v.d. Hoogt, 6. 8. P. de Haas, 7. P. Groenendijk. Uitslag vlucht jonge duiven vanaf Tilburg: 1. 3. 4. P. de Haas, 2. 6. P. Groenendijk, 5. Holl. van Hoven 7, 9. J. v. Alphen, 8. P. Koenen, 10. G. v. Stein. Uitslag vlucht vanaf Eindhoven: 1 3. P. de Haas, 2. P. Koenen. 4.5.6. P. Groenendijk, 7. G. van Stein, 8, 10. J. Groenendijk. Vanaf Noyon vertrokken 98 dui ven, uitslag: 1, 4, 6. P. Landesber- gen, 2,10. F. Gysman, 3. P. de Haas, 5. P. Groenendijk, 7. W. v.d. Hoogt, 8, 9, J. v. Alphen. LEIDEN - Zonovergoten en afgeladen terrassen, niet al leen langs de kustmaar ook in de zwembaden. Daar was het het afgelopen weekeinde flink druk. Van de vier zwembaden in Leiden en omgeving trok De Does (Lei derdorp) gisteren de meeste bezoekers (8000). Naar de Vliet trokken 5000 zwem mers en in Poelmeer kwa men er 5500 bijeen. Met name in Poelmeer was de concurrentie van het nieuwe zwembad De Zijl (zondag waren daar 3200 bezoekers) duidelijk merkbaar, terwijl in De Does ook een kleine da ling was aan te wijzen. Alle zwembaden werken met ex tra krachten om de zwem mers in de gaten te houden. Ongelukken deden zich afge lopen zaterdag en zondag niet voor. Foto: terras en wa ter in zwembad De Vliet. LEIDEN - De Werkgroep Milieu beheer aan de Leidse Universiteit vreest dat by het ontwikkelen van nieuwe bouwlocaties minder aan- "dacht wordt besteed aan het benut ten van het bestaande stedelijk ge bied. Aldus blijkt uit een door de werkgroep op schrift gestelde reac tie op de nota "Alternatieven en Va rianten", die geldt als voorberei ding op de streekplannen Zuid- Holland west en oost. De werk- groep meent dat eerst de open catie aan te merken. De woonfunc- plekken in de steden opgevuld die- tie zou hierbij niet door de werkge- nen te worden en *>ok eventueel legenheidsfunctie verdrongen oude (kantoor) panden een woon- worden, zo menen de leden van de functie zullen moeten gaan inne- werkgroep. Het wordt in dit ver men, alvorens de nu nog open ge- band dan ook niet noodzakelyk bieden buiten de stad als bouwlo- geacht dat er voor de Leidse regio en cfe Bollenstreek een bouwlocatie wordt gepland. Mocht men toch overgaan tot de bouw buiten de gemeenten, zo stelt de werkgroep, dan moet bij voorbaat afgezien worden van enige vorm van hoog bouw. Naast een slecht leefklimaat Zbu dit bovendien e?n aantasting van de kwaliteit van de open ruimte met zich meebrengen. Overigens wordt gestreefd naar een bebou wingsdichtheid waarbij zowel voor verkeer, "groen" en andere voor zieningen plaats is. Dit betekent dat de nieuw te bouwen huizen een kleine oppervlakte zullen moeten hebben, waardoor toch een groot aantal woningen gebouwd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3