LEIDSCH DAGBLAD Kenia hielp uit wrok tegen Amin vandaag CLAUSTRE NIET IN LEVENSGEVAAR Slechts één Leidenaar levert een wapen in Nederland gul voor arme landen Waldheim: Flagrante agressieNoodweer Hittegolfrecord 1923 vrijwel geevenaard Maak een ontdekkingsreis door de geheim zinnige water jungle van het natuurreservaat deBiesbosch. MAANDAG 5 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34977 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14 PAGINA'S De eerste bergetappe in de Tour de France bracht glorie voor Joop Zoetemelk. In Alpe d'Huez, met de finish op bijna 1900 meter hoogte was de uit Rijpwetering af* komstige coureur opper machtig. Hij versloeg in de eindsprint medevluchter Lu- cien van Impe. De kleine Belg nam wel het leiders tricot van de Ronde over van Freddy Maertens, maar Zoe temelk, naar wie Frisol oogt, heeft in het algemeen klasse ment slechts acht seconden achterstand. De overigen staan veel verder, want Zoe temelk en Van Impe deelden gisteren rake klappen uit. Alleen de Spanjaard Galdos wist de schade tot binnen een minuut te beperken. Ber- toglio, Baronchelli, Poulidor, Maertens en Thevenet liepen bijna twee minuten achter stand op. Tegen een Zoete melk die geweldig goed reed en die, als het aan hemzelf had gelegen, ook had willen proberen Van Impe te lossen. Zoetemelk mocht echter niet van zijn ploegleider. Een zwarte dag was het voor de ploeg van Peter Post. Ilennie Kuiper ging met bijna vijf minuten achterstand ontluis terd af. Bert Pronk raakte zijn witte trui (voor de beste neo-prof kwijt) en de ande ren moesten elkaar berg-op duwen. Glorie was er ook voor Björn Borg. Door een zege op zün vriend en raadgever Nastase werd hij Wimbledon-kam- pioen, ondanks de handicap van de blessure. En passant sloeg de jonge Zweed ook een paar misverstanden de we reld uit. Voor het basketbalteam is de Olympische droom definitief uit. Het wonder dat Oranje in Hamilton had kunnen redden, geschiedde niet. Op regionaal niveau voltrok zich zo'n wondertje wel. De Hollandse zeilers versloegen in de Kaagweek het Friese team en de roeiers van Njord NAIROBI/LONDEN/PARIJS (Reuter-AP) De Israëlische stunt, om melt behulp van vliegtuigen met commauitroepen op 4000 km afstand van het moederland iin het hartje van Oeganda 102 gegijzelden van de Franse luchtbus te bevrijden en naar Israël te bren gen heeft vanzelfsprekend de woede opgewekt van het Oegandese staatshoofd Amin, die om een zitting van de Veiligheidsraad heeft gevraagd. Joop Zoetemelk is t. Hij won gisteren de eerste bergetappe. haalden twee nationale titels van verdrinkingsgevallen. binnen. PAGINA 7—11 PAGINA 5 i Op tal van plaatsen ontston- Spanje heeft een nieuwe pre- den dit weekeinde weer bos- mier: de 43-jarige Suarez. branden. Er waren ook tal PAGINA 6 Hij krijgt daar vrijwel zeker steun van de Sowjet-Unie, die gisteravond de actie „de jongste daad van pira terij" van de Israëlische strijdkrach ten heeft genoemd. Egypte noemde de actie ..militaire agressie tegen Oeganda, die het ware terroristische gezicht van de zionistische staat re flecteert". Amin krijgt bovendien steun van een aantal landen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Secretaris-generaal Waldheim noem de de actie een „flagrante agressie tegen een lidstaat van de VN". De woede van Amin keerde zich ook tegen Kenia, dat de actie mo gelijk heeft gemaakt. De achtergron den daarvan werden vanochtend uit de doeken gedaan in een artikel in de Londense Daily Express. Een „monsterachtige daad van verraad" door president Amin van Oeganda zou de oorzaak zijn geweest dat Kenia had besloten samen te werken met Israël by het in vrijheid stellen van de gegijzelden die wer den vastgehouden op het Oegandese vliegveld Entebbe, aldus schreef deze krant. „Kenia handelde zoals het had ge daan wegens een incident van vijf maanden geleden, toen Amin uit de Sowjet-Unife afkomstige luchtdoel- raketten afstond aan drie Palestijnse terroristen die er haast in waren "ge slaagd .deze te gebruiken om op 18 januari j.l. een vliegtuig van de Is raëlische El Al neer te halen toen dit, vol passagiers, op het punt stond te landen op het vliegveld van Nai robi. aldus de krant. Het waren deze drie terroristen, die gevangen werden genomen, plus nog twee die later naar Nairobi wa ren gekomen, die de vijf „vrijheids strijders" waren wier invrijheidsstel- Michel Bacos, de piloot van het gekaapte Franse vliegtuig ling door de kapers te Entebbe was geëist. Hierop besloot Kenia Israël te hel pen bij de overval te Entebbe. Zon der die medewerking had de operatie nooit kunnen worden uitgevoerd, al dus de Daily Express. Volgens Israëlische autoriteiten was het vliegveld van Nairobi aan gedaan na de succesvolle operatie te Entebbe, maar in officiële berichten afkomstig uit kringen van de lucht haven van Nairobi is gezegd dat er daar vóór de aanval ten minste één Israëlisch vliegtuig was geland. In Kenia se kringen te Londen is vernomen dat er nog andere aanwij zingen waren waaruit bleek dat Ke nia van tevoren over de aanval was ingelicht, aldus de Daily Express. Zo was een aantal Israëlische agenten verleden week in het geheim in Nairobi aangekomen ter voorbe reiding van de bevrijding. Waarne mers zijn van oordeel dat dit de aandacht van de Keniase veiligheids dienst niet kon zijn ontgaan. Oeganda behoudt zich het recht voor op welke wijze het ook maar kan de agressie door de Israëlische aanval op het vliegveld te vergelden. Dit heeft president Idl Amin ver klaard. Israël heeft het Internationale Rode Kruis en een niet genoemd land gevraagd de belangen te behar tigen van de enige gijzelaar die in Oeganda is achtergebleven. Zij ligt in een ziekenhuis. Het internationaal luchtverkeer op het vliegveld van Entebbe in Oeganda is vandaag hervat met de komst van een vliegtuig van de „East African Airways" uit Nairobi PARIJS (AFP) De Toeboes van Hissen Habre hebben de verzekering gegeven dat zij Fran?oise Claustre „nooit" zullen doden. Dit heeft de Franse journalist Raymond Depar- don, terug van een achtdaags ver blijf by deze Tsjadische rebellen die de Franse vrouw al meer dan 2 Jaar gevangen houden, geschreven in „Le Quotidien de Paris". De Franse archeologe had de jour nalist verteld haar gevangenschap uitzichtloos te vinden. Zy wachtte gelaten, aldus Depardon tot Gis- card d'Estaing, de Franse president deed „wat hy moet doen" om haar haar vrijheid terug te geven. De vrouw had „goede en slechte mo menten": met name zei ze kort ge leden „een goede gelegenheid om zelfmoord" te plegen te hebben ge had. Haar overlevingsinstinct had echter de overhand gekregen. Depardon, die op het ogenblik een flim maakt over de stryd van de Toeboes, geeft tevens informatie over de stand van de rebellie in Tibesti in het noorden van Tsjaad. „De Toe boes zyn een leger geworden", zegt hy, „en Hissen Habre is nog nooit zo sterk geweest". Volgens de jour nalist is het hele noorden van Tsjaad nu in opstand en hebben de circa 1200 .geregelde rebellen" het gebied volledig onder controle. Frangoise Claustre werd in de nacht van 21 op 22 april 1974 gevan- a genomen door Hissen Habres opstandelingen. Inspanningen van Frankrijk, een aantal Afrikaanse landen, de Verenigde Naties en het Internationale Rode Kruis om haar vry te krügen, hebben tot nog toe geen enkel resultaat gehad. Haar man wordt elders door de rebellen gevangen gehouden. kust tot circa 32 graden i van het land. (Opgemaakt o i het zuiden 11.15 uur). Minder heet Aanhoudend droog en zonnig. Zwakke 6 Jl)LJ tot matige wind tussen noord en oost. Zon op: 4.28 uur, onder: 21.01 uur; Minimumtemperaturen omstreeks 16 maan op: 15.29 uur, onder: 0.30 uur. graden. Maximumtemperaturen mor- 22.2?° uurMaïgwater te *5.22 uur en gen van ongeveer 24 graden aan de 18.02 uur.' Door de grote hitte van het afgelopen weekeinde hebben we het hitte golf record van 1923 vrijwel geëvenaard. Als hittegolf wordt wel gede finieerd een aaneengesloten periode van 10 dagen met een gemiddeld maximum van minstens 28 gr. We rangschikken de hittegolven dan voloens dit gemiddelde. zowel in 1923 als dit jaar werd een gemiddelde van 31.5 graden ge vonden. In het zuiden van het land werd het zaterdag plaatselijk 36 graden. Volkel meldde zelfs 36.7 graden. Zoveel tropische dagen zo vroeg in het jaar zijn sinds het begin van de waarnemingen nog niet eerder voorgekomen. Het warme weer wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied boven Scandinavië. De aangevoerde lucht wordt weliswaar geleidelijk iets minder warm, maar morgen zal de temperatuur toch nog tot omstreeks 30 graden oplopen. De kansen op neerslag blijven zeer klein. In Frankrijk kwamen gisteren plaatselijk zware onweersbuien tot ont wikkeling In Bordeaux viel hierbij 50 millimeter en ten westen van Varijs 35 millimeter. Het lokale karakter van deze buien maakt, d&t ook in Frankrijk de droogte onverminderd aanhoudt. Weersvooruitzichten komende dagen voor de vakantielanden in Euro pa: Scandinavië: droog en zonnig (15-25 gradenBritse eilanden: zonnig (20-25 gradeni; DuitslandOost-Europa: droog en zonnig (25- 30 gradenFrankrijk: overwegend zonnig (25-35 graden); Spanje Portugal, Italië: zomers weer (30-35 gradenZwitserlandOostenrijk: droog en zonnig (25-30 graden); Balkan: zomers weer (25-30 graden). Inleveractie afgelopen DEN HAAG Van de mogelijkheid om ongestraft wapens in tc leveren bij de plaatselijke politiekorpsen heeft slechts één Leidenaar gebruik gemaakt. De man deed vrijwillig af stand van een handgranaat die hij op het Leidse politiebureau afleverde. Bij de politie in Alphen aan den Rijn werden in de afgelopen weken behal ve een alarmpistool twintig scherpe patronen ingeleverd. De „oogst" in tien grote steden van ons land was wat beter. De in leveractie daar bracht in totaal 228 wapens binnen, 70 pistolen, 100 revol vers, 16 machinepistolen, 30 geweren, 3 luchtdrukpistolen, 1 machinege weer, 1 raketwerper, 1 anti-tankwa pen en 6 handgranaten. Met de wa pens werden in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht Groningen, Enschede, Eindhoven, Heerlen, Maas tricht en Tilburg 10.000 stuks muni tie ingeleverd. Een woordvoerder van het ministe rie van Justitie toonde zich vanmor gen, over het resultaat van de actie, die van 20 juni t/m 3 Juli heeft ge duurd, niet ontevreden. „Elk Ingele verd schietklaar wapen is een gevaar minder", aldus de woordvoerder, die meent dat in Nederland enkele dui zenden illegale wapens in omloop zijn. Minder tevreden was een woord voerder van de Rotterdamse politie die het aantal ingeleverde wapens maar „erg weinig" vond. Soedan komt in DRIE DODEN Veiligheidsraad BU ONGEVAL CHARTOEM (AP) Soedan heeft de Veiligheidsraad van de V.N. ver zocht in spoed bijeen te komen om de „verraderiyke inval" van Libië in zijn land te bespreken. Het heeft voorts een officieel be klag ingediend by de Arabische Liga te Cairo en daarin Libië beschul digd van „het voorbereiden en uit voeren", in de afgelopen week, van een gewapende inval. In een officieel radiobericht werd gezegd dat „de Soedanese regering over hechte bewezen beschikt dat Amerika is jarig, en dus moest er een taart komen. Het werd deze Libië ongeveer 1000 huurlingen heeft ongeveer 17 meter hoge chocolade-constructie, afgedekt met vanille opgeleid, uitgerust en van transport- middelen voorzien in een poging Soe- ijs en geschiedkundige plaatjes van gekleurd ijs. Zo'n 200.000 ver- dans wettige regime omver te wer- jaarsgasten kunnen er een stukje van krijgen. pen". NIJKERK (ANP) Een ernstig verkeersongeval op de weg tussen Putten en Nykerk heeft gisteravond drie mensen het leven gekost. Zeven personen raakten gewond. De slachtoffers zyn de 28-Jarige H. van Essen, zyn 31-Jarige vrouw E. van Essen_Bronkhorst en hun 4- jarige zoontje Steven. Een 2-jarig dochtertje raakte lichtgewond. Het ongeluk gebeurde toen twee auto's tegelykertyd probeerden een andere auto in te halen. De niet-inhalende auto werd hier by in de berm ge drukt, sloeg over de kop en raakte de familie Van Essen, die op het fietspad naast de weg fietste. Zes personen, die in de omgeslagen auto zaten raakten gewond. DEN HAAG (ANP) Na Zweden is er geen land, dat zoveel officiële hulp aan de ontwikkelingslanden ver strekt als Nederland. Dit wordt ge zegd in het rapport van de OESO, or ganisatie voor economische samen werking en ontwikkeling te Parijs, in een overzicht over de hulpverlening van de rijke landen in het Jaar 1975. In dat jaar steeg voor de eerste keer de officiële hulp van Nederland tot boven het streefdoel van 0.7 procent van het bruto nationaal produkt, dat de rijke landen krachtens de ontwik kelingsstrategie voor het lopende de cennium op zich hebben genomen. De Nederlandse hulp bereikte 0,75 procent van het bruto nationaal pro dukt en de Zweedse 0,82 procent. Zweden en Nederland waren in 1975 de enige landen, die het streefdoel hadden bereikt. De geldstroom van de rijke landen naar de arme landen os in 1975 aan zienlijk toegenomen, aldus de OESO. De netto-stroom van officiële ont wikkelingshulp (dit is de hulp die overheidswege wordt verstrekt) steeg tot 13.6 miljard dollar, vergeleken met 11.3 miljard dollar in 1974. Niet alleen de totale stroom van geldmiddelen nam toe, ook werden de voorwaarden van de hulp zachter, dat wil zeggen dat het aandeel van de schenkingen in net totale bedrag van de verplichtingen die de rijke landen op zich hebben genomen, is gestegen en wel van 65.4 procent in 1974 tot 66.2 procent in 1975. Neder land behoort tot de landen, die naar verhouding een groter deel van hun officiële hulp in de vorm van schen kingen verstrekte. De communistische landen vermin derden him officiële ontwikkelings hulp van 1 miljard dollar in 1974 tot naar schatting 0.7 miljard dollar in 1975. De OPEC-landen verhoogden hun hulp, een kleinigheid: van 2.5 miljard dollar tot 2.6 miljard dollar. De beleggingen en investeringen uit de OPEC-landen stegen van 2.1 mil jard dollar tot 3 miljard dollar. De stunt van Israël verdient aller bewondering en rechtvaardi ging. Ook in de internationale rechtsorde kan zich een situatie voor doen, waar een staat met beroep op noodweer een derge lijke riskante actie uitvoert op het territoir van een ander land. Ofschoon het onmogelijk is om uitspraken met volledige zekerheid te doen, wees veel er toch op dat president Amin zeer ver was gegaan met zijn toege vendheid aan de terroristen. In zo'n situatie komt het aan op snel handelen en kunnen de re gels die gelden in een interna tionale rechtsorde niet toerei kend blijken. Nogmaals, zo'n Israëlische actie is dan wel de allerlaatste remedie. Het is te hopen dat het internationale forum dat zal erkennen, en dat een veroordeling van Israël achterwege blijft. Waarschijn lijk zal die hoop ijdel blijken en zal Israël aan de paal worden genageld. Intussen is de luchtpiraterij een gevoelige slag toegebracht en dat is verheugend. Zelfs al is de dood van drie passagiers een vreselijk hoge prijs. Over die af gang van Amin past niet al te grote vreugde, leedvermaak ligt voor de hand, maar de onbehol penheid van Oeganda om zich tegen onverhoedse aanvallen te weer te stellen, zal ook bij an dere Afrikaanse landen mentaal doorwerken. Nu het zwarte con tinent steeds meer podium wordt van de politiek van de beide supermachten is militaire vernedering niet iets waarop we zitten te wachten. Uw gids is de Rederij van Straten. Reserveringen: VVV - Dordrecht tel. 078 - 32800 WV Gorinchem te». 01830 - 31525 Rederij van Straten tel. 01833 -1212 JE REDERIJ M VAN STRATEN DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1