Nieuwe balletten bij Danstheater mUDIFIIlL De Generaal: Trnns Tita Telajora MAANDAG 5 JULI 1976 VARIA £AGINA 13 Een van de dingen die Karl fllarx bij het opstellen van zijn economische theorieën niet voorzien heeft en ook moeilijk heeft kunnen voorzien, was de invloed van het gastarbeider isme op de economie. Neem bij voorbeeld Joego-Slavië, een communistisch land waarvan de economie min of meer volgens de richtlijnen van Marx wordt uitgestippeld. Zou Marx, om maar iets te noemenooit hebben vermoed dat dit land zo'n kleine 1 miljoen gastarbeiders zou le veren aan kapitalistische lan den als West-Duitsland, Neder land en Zweden,en dat het aan tal „interne gastarbeiders" mis schien nog groter is? Een miljoen (het zal wel een af nemend getal zijn, maar dat is het cijfer dat men mij noemde in Joego-Slaviëis heel veel op een bevolking van 20523.000 men sen, want het is niet 1 op de 20, maar 1 op de 10 als je ervan uit gaat dal de helft van de bevol king de „werkende bevolking" pleegt uit te maken, en dat getal wordt nog ongunstiger als je be seft dat het gastarbeiderisme voornamelijk put uit de leef tijdsklasse van 20 tot 40 jaar en bovendien de beste, onderne- mendste werkers pleegt aan te trekken. Intern En wat bedoel ik met „interne gastarbeiders"? Ik zal het u uit leggen. Ik stap op zaterdag middag in Belgrado een mid delgrote winkel binnen waar tv-apparaten, koelkasten, lam pen en dergelijke worden ver kocht. Ik ben de enige klant. In de winkel staan, stroomloos, de chef in burger, drie meisjes in lichtblauwe stofjassen en drie mannen in soortgelijke stofjas sen. Een van de mannen helpt me aan een batterijtje, een van de meisjes pakt het in en schrijft een kassabonnetje uit, een van de andere meisjes bedient de kassa, de anderen kijken gein- teresseerd toe, want iedere verzetje in hun wachttijd. Nu zal ik niet beweren dat het nooit drukker is dan een klant tegelijk, al kwam ik op een po tentieel druk uur binnen (de winkels sluiten op zaterdag om 3 uur), maar het was zonder meer duidelijk dat het personeel overcompleet was voor zo'n winkel. Welnu, het behoort tot de filosofie van het communisme dat het beter is als zeven mensen wat minder verdienen, dan vier mensen wat meer. Bij ons daar entegen verdienen in zo'n geval vier mensen wat meer, en drie Jvia de ww of een dergelijke voorziening) wat minder, hoe wel nog altijd meer dan die ze ven in Joego-Slavië. Stempelen Welk systeem verdient nu de voorkeur. Uit economisch oog punt vermoedelijk het onze, maar ook uit menselijk oog punt? Via televisie, radio en kranten worden wij er voortdu rend op gewezen onder welke grote psychische druk de werk lozen staan die voor langere tijd thuis zitten te niksen (want geen enkel huis kent voldoende klemmende keukenkastjes om zelfs een werkloze met twee lin- kerjiaiiden langer dan een week bezig te houden). Is het dan niet beter om zo iemand een overbo dige baan te geven, zodat hij in elk geval overdag wordt bezig gehouden en zichzelf met een beetje fantasie kan aanpraten dat hij nuttig werk verricht? Misschien wel. Hoewel er dan wel een bijzonder groot beroep op zijn fantasie moet worden gedaan. In Joego-Slavië valt hel over het algemeen nog wel mee, die overcompleetheid van het personeel, tenslotte zitten er zo'n 1 miljoen in het buitenland, maar in andere communisti sche landen, en met name in Rusland, is die verkapte werk loosheid een veel grote pro bleem. Daar verwijst de hulp portier bij de deur je naar de portier op enige meters afstand. Daar zit een vrouwtje op een stoel het afgesloten gedeelte te bewaken van de Berjozka- winkel in het hotel. Voelt ze zich dan, tegen de klippen op, voor alle zekerheid toch maar een nuttig lid van de maatschappij of voelt ze zich misbruikt Als je voor de oorlog werkloos was, moest je twee keer per dag komen stempelen, want anders kreeg je je karige bijstand niet. Daarmee voorkwam de Neder landse regering dat er stieke- merts waren die en hun werk loosheidsuitkering vingen .ener toch nog een schamel baantje op nahielden. Maar vernederend was het wel, die stempeltocht tweemaal per dag De vraag nu is of er een wezen lijk verschil be staat tussen tweemaal stempe len en de hele dag een overbodig baantje vervullen terwille van een salaris-alias- „werkwilli- genuitkering". NICO SCHEEPMAKER JIRI KYLIAN. DEN HAAG"- Het Nederlands Danstheater brengt het ko mende seizoen 1976-1977 in elk geval acht nieuwe balletten uit. Een aantal dat eventueel nog zal worden uitgebreid tot twaalf. Het grootste aandeel in de pro- duktie zal geleverd worden door Jiri Kylian, de huischo- reograaf van het NDT, met drie nieuwe werken. Voorts maken Hans van Manen, Glen Tetley en Margo Sappington balletten voor het Haagse gezelschap. Van de eigen dansers Nils Christe en John Benoit zijn ook bijdragen te verwachten. Ten slotte is het NDT in bespreking met de choreografen Christop her Bruce, Kei Takei en met Kenneth McMillan. Kylian maakt een werk voor grote bezetting op de muziek van Haydn's "Kloksvmfonie", een ballet op natuurgeluiden en een choreografie geïnspireerd opeen fresco uit Pompei, waar voor Arne Nordheim de muziek schrijft. Overigens blijven de zes balletten die Kylian eerder voor het Nederlands Dansthea ter maakte op repertoire staan. Hoewel werken van Kylian de basis van het nieuwe seizoen vormen, blijft Hans van Manen een belangrijk aandeel leveren. Drie van zijn balletten blijven gehandhaafd en voor het Hol land Festival 1977 komt er een nieuw bij. Hernieuwd contact met Glen Tetley zal leiden tot een pre mière en tot een reprise van zijn ballet "Arena". Tetley gaf met vijftien balletten mede richting aan het NDT. Op het repertoire blijft ook "Juice van Margo Sappington, dat vooral de jeugd bleek aan te spreken. Christopher Bruce is een danser en choreograaf die een aantal balletten maakte voor het Ballet Rambert. Kei Takei is een Japanse die expe rimenten heeft ondernomen op het gebied van het bewegings theater. Kenneth McMillan ten slotte, heeft veel balletten op zijn naam staan die klassiek van structuur en modern van beeld taal zijn. Hij is artistiek direc teur van het Lgndense Royal Ballet. i Sean Connery is'op het ogenblik in Nederland voor de opnamen van de film "Een brug te ver", waarin hij de rol van generaal Urquart speelt. De "echte" gene raal Urquart was uit Engeland overgekomen om de opnamen bij te wonen. Op de filmset in Wolf- heze maakte hij kennis met Sean Connery. Galerie Van der Vlist Voorjaarsten toonstelling Günther Borst (lino's), Fre- derik van Batenburg (grafiek), Jetty Wery (keramiek) en Judith Vermeeren. Atelier "De Scherf'. Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en moza%eken. Pulchri Studio Oegstgeest (Passage 10): Grafiek en tekeningen van Arja v d: Berg, Annie Borst Pauwels en Jenny Da-» lenoord en beeldhouwwerk van Jaros- lawa Dankowa. Geopend ma. t/m za. van 10-16 uur. vr. ook van 19-21 uur t/m 14 De Waagr Expositie "Beeld en Straat beeld", dinsdag t/m zaterdag van 11-18 uur, donderdagavond van 19-21.30 uur (t/m 10 juli). Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Hans van Effcren-tekeningen, Ca therine van Wijk - handgevormd steen goed. Geopend woe. t/m zo. van 10-17 uur. woe. ook van 20-22 uur. t/m 11 juli. Galerie-bibliotheek, Wassenaar. Ten toonstelling Joop den Holder - verf- drukken en monotypes, G. J. van Kop penhagen - Lino's en aquarellen en Mien Koppenhagen r keramiek. Tot 15 juli. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28)~We"rkd. 10 uur voörm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. PANDA EN DE MEESTER-FLINKERD Knars wilde juist in de kledingstukken van Pam naar de micro-dot gaan zoeken, toen de eigenaar daarvan plotseling het bed uitsprong. "Hopla!" riep Pam, terwijl zijn hand bliksemsnel uitschoot en de spion zó vakkundig raakte, dat deze met grote snelheid op het slaapkamer raam af suisde. Dat was natuurlijk heel handig van Pam - maar hij had er niet op gerekend dat hij zich in een plastieken herberg bevond - en dat de ramen niet van glas, maar van een hardveerkrachtig materiaal waren. Knars verdween dan ook niet door het venster de nachtlucht in, maar kaatste terug. En voor de verbijsterde Pam wist wat er gebeurde, werd hij door het vliegende lichaam getroffen, en ze stortten beiden verdoofd op de grond 35 133 RIJSTSALADE Breng 4 dl water met wat zout aan de kook en voeg 200 gr. rijst toe. Roer één keer door, zet het vuur uiterst laag en laat de rijst zo in onge veer 25 min. gaar sudde ren. Volg de gebruik saanwijzing op het pak als deze hiervan afwijkt. Snijd 5 worteltjes in dunne schijljes en kook deze 20 min Laat de helft van de tijd 100 gr. in dunne schijfjes ge sneden champignons meekoken. Giet de groenten af. Snijd 100 g. gekookte ham in fijne snippertjes en hak pe terselie en een klein uitje. Meng door de koude rijst wortel, champignon, enkele le pels gare doperwtjes, ham en uisnippers, pe terselie en een sausje dat u klopt van 3 eetle pels zonnebloemolie, 2 eetlepels citroensap, zout en royaal versge malen peper. Laat het mengsel minstens een half uur rusten, liefst in de koelkast en roer vlak voor het opdienen nog eens door. Stuif er wat paprikapoeder over. WINA BORN PoB, SOAli> PO.fi.Ar JE AA,KP/<i 1- ptisric,HAAZ m-4-cAiA- zetffZEEUL*J vr eaj sule je ifijeee ljaaeoh i£PEeE&u hocet M 2a TAAL TE K&UMBM y r Copyright Oberon/Haarlei Tekenaar Peter de Smet OR£ UTEL-f EEN SOEPELE doch RESOcirre polsbewi G<NG EN DE /VSCnOQriGENT IS OP ZIJN WEG. De avonturen van Jommeke Dat is Pekkie! Ik weet genoeg' jr Dat is mijn beste vriend Maar hj kan niet verdragen dat ik met u wi! trouwen. Maar ik heb een goedpian Hij zal mj niet krjgen (§uc/ ïeituiö SJUU 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - In de zitting van het Aardrijks kundig Genootschap te Londen heeft dr. Mullens belangrijke me- dedeelingen gedaan over Nieuw-Guinea en zijne reizen op dat eiland. Port Moresby bezit volgens hem Seer groote natuur lijke bronnen van welvaart. Kof fie en katoen zouden er met voor deel verbouwd kunnen ivorden. Ofschoon de inboorlingen leer- en werkzaam zijn, hebben zij toch wel eenige neiging tot kanniba lisme. De vrouwen mengen zich in alle onlusten en zijn veel heftiger dan de mannen. Dr. Mullens heeft o.m. den berg Ellengowau.be- klommen, die niet zeer hoog is maar een prachtig gezicht over de omstreken oplevert. In de buurt groeien zeer vele gomboomen. In het algemeen was het land goed begroeid en bedekt met bosschen van zeer groote boomen. Kange- roes ontmoette hij in menigte en ook paradijsvogels trof hij di kwijls aan. Vijftig jaar geleden: Een Duitsche jongedame had, door haar prettig en beschaafd optreden, als hulp in de huishou ding aller harten weten te winnen van een familie in Bussum. Zij vertelde een predikantsdochter uit Coblenz te zijn en verloofd te zijn met een student in de rechten. En dan had ze nog een zuster met een ongelukkige liefde, die al eens de hand aan zichzelve had willen slaan. Het verbaasde de familie dus niet toen de Duitsche kort daarna meldde bericht te hebben ontvangen, dat haar zuster dood uit den Rijn was opgehaald. Vol medeleven met dit treurige geval gaf de familie het meisje verlof naar Coblenz te reizen. Daar de rouwkleur in het Rijnland lila was, trof het bijzonder dat me vrouw een lila mantelcostuum en hoed kon leenen. Mijnheer kocht een kaartje tweede klasse naar Coblenz en bovendien kreeg de Duitsche nog f40 reisgeld mee. Sindsdien werd niets meer van haar vernomen. Politie onderzoek wees uit, dat de Bus- sumsche familie het slachtoffer van een bekende Duitsche op- lichtster was geworden. LEIDSE BIOSCOPEN LUXOR: "The genius", dag. 2.30,7.00 en 9.30, zo. 2.00, 4.30 uur enz., 14 jaar. CAMERA: "De tien geboden", dag. 8 00 uur, alle leeftijden. Kindermatinee: 'Tarzaps jungle boy" dag. 2 30, zo 2.00 en 4 15 uur. Nachtvoorstelling: "De ge temde feeks", vr. en za. 12.00 uur. LIDO. "Lucky Lady", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur, 14 jaar. STUDIO: "One flew over the cuckoo' nest", dag 2.30, 7.00 4.45 uur. 18 jaar TRIANON: "Ber\ji". dag. 2.30, 7.00 en 9 15 uur. zo ook 4.45 uur, a l REX: "Olyke ontucht in de Franse Al- pen",7.00en 9.15uur, 18jaar. Kinderma tinee: "Honderdeneen Dalmatiërs", za. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "The bed hostesses", za. en vr. 23.30 uur, 18 jaar. Dngevallendienst ziekenhuizen Leiden On gevallend ienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoeken 18.30-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14'jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14 45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.)v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18 30tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uuri "an 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Spreek uur ma en do. 19.30-20.30 uur in het€t. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. 18.30 tot 20.00 - Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19 30 uur. Kinderzaal van 13.00-14.00 üur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 1830-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15 00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag: Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klaé 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling. 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij bet in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13