Nog geen vooruitgang bij onderhandelingen Eenheid Joegoslavië op de tocht Verkiezing in Mexico farce Vietnam kiest nieuwe leiders Zesde dag gijzeling te Entebbe Prijzen in Polen nog niet hoger Opnieuw bestand Libanon SATERDAG 3 JULI 1976 PAGINA 9 Wapenarsenaal Toen we in Entebbe landden stond een groep Arabieren op ons te wachten en zij brachten een wa penarsenaal aan boord, waaronder machinegeweren, een beretta-pistool en geweren", aldus Fransman Ge rard Tribandaut, één van de vrij gelaten passagiers. Over de vrijlating van de 101 pas sagiers zed hij: "Het gebeurde don derdagmorgen allemaal heel snel. tionaliteiten op te schrijven. Ze gin gen de lijst na en noemden de na men van degenen die zij wilden vrij laten. Iilc denk dat ze systematisch iedereen die Israëli was van vrij lating uitsloten", aldus de man. De kapers hebben de paspoorten van alle passagiers bij zich gehou den. Westerse diplomaten hebben in verband hiermee de vrees uitgespro ken dat er in de toekomst bij inter nationale terreurakties nog meer gebruik zal worden gemaakt van valse paspoorten. Ballonvaarder opgepikt uit zee vol haaien MOSKOU (ANP) Het blad Iz- westia schreef gisteren dat de Ameri kaanse ballonvaarder Karl Thomas die woensdag was gered door 'n Sow- Jet vrachtvaarder, gewond was ge raakt toen zijn ballon in zee was ge hort en dat om het vlot waarop hij ronddobberde haaien hadden rondge zwommen toen de redders opdaag den. De krant had dit vernomen van de kapitein van de „Dekabris Jegorow". Thomas was dinsdag in een cy cloon terechtgekomen en toen was zijn ballon waarmee hij trachtte Frankrijk te bereiken steeds meer ge zakt. Op zes meter boven zee was zijn reddingvlot automatisch losgekomen maar net toen Thomas erin wilde springen was de ballon weer gaan s tijgen, aldus het verslag. Toen deze 60 meter was gestegen be sloot Thomas de sprong toch maar te wagen. Hij kwam zeer hard op het water terecht maar kon het vlot be reiken en zich aan boord hijsen, „ter. wijl het bloed hem uit de mond liep". Daarna waren de haaien komen opdagen. Thomas had een aantal ra ketten afgevuurd maar werd pas woensdag opgemerkt, door de Deka- brist. „In weerwil van de storm, de hoge golven en de zware regen kon men een boot uitzetten en Thomas redden die meer dood dan levend was toen men hem had bereikt". Een paar van z'n ribben waren ge broken, zijn linkerschouder vertoonde een wond en op het gelaat en zijn hele lichaam had hij striemen en kneuzingen. „Maar gaandeweg begon zijn toestand weer bij te trekken". De Dekabriss wordt op 8 Juli, ko mend uit Savannah (VS) te Rotter dam verwacht. KAMPALA (UPI/AP) Meer dan honderd gijzelaars van het ge kaapte Franse vliegtuig hebben gisteren hun zesde dag doorgebracht op het vliegeveld Entebbe in Oeganda, zonder waarneembare voor uitgang in de onderhandelingen over uitwisseling tegen gevangen Palestij nen. Een woordvoerder van Air France op het vliegveld zei dat alles rustig was. Er wordt goed voor de gijzelaars gezorgd, zij krijgen eten en drinken van de Oegandese autoriteiten. Volgens een mededeling van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken bevinden zich in de handen der pro-Palestijnse vlieg tuigkapers: 22 Fransen, 10 mensen met dubbele nationaliteit, 60 Is raëliërs, één statenloze alsmede 12 leden van de bemanning van het gekaapte toestel van de Air France, onder wie een persoon van Zweedse nationaliteit. satie een van haar hoogste politieke adviseurs, Hani El Hassan, van Egypte naar Oeganda had gezonden in een Egyptisch militair vliegtuig. Het is evenwel niet bekend of Has san by de onderhandelingen te En tebbe is ingeschakeld. had president Aim in vrijdag zijn onderhandelingen over het vrijlaten der gegijzelden ge staakt en was naar het eiland Mau ritius gevlogen waar hij een verga dering van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid ging voorzitten. President Idi Amin heeft vier dagen achtereen onderhandeld en de vrijlating van meer dan 150 niet- Joodse gijzelaars bewerkstelligd. De onderhandelingen werden voortgezet met de ambassadeur van Somalië, Hassan Abdoella Farra, die de eisen van de terroristen oven- bracht, en de Franse ambassadeur Pierre Renard, die in contact bleef met Parijs. Uit Kampala is verder vernomen dat de Palestijnse Bevrijdingsorgani- IB RIN K Luchtverwarming /ggJ I»™»!»™™* u insia|iaieur: II LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 MEXICO-STAD (UPI) Zondag wordt de 56-jarige advocaat Jose Lopez Portillo gekozen tot president van Mexico. Dat staat buiten kijf, want hij is de enige kandidaat. Per 1 december zal hij zijn functie aanvaarden. Hij volgt dan Luis Echeverria Alvarez op, van wie de ambtstermijn van zes jaar dan afloopt. Hoewel de enige kandidaat, heeft Lopez Portillo een omvangrijke verkiezingscampagne achter de rug: hij reisde 75.000 kilometer door heel Mexico en hield ruim 1.500 toespraken in de afgelopen acht maanden. Lopez Portillo heeft de steun van de huidige president, Luis Echeverria. Een Mexicaanse president kan niet herkozen worden. Wel heeft hij een bijna beslissende stem in het aanwijzen van zijn opvolger. Beiden zijn lid van de PRI (Institutionele Revolutionaire Partij), die sinds 1928 aan de macht is. Twee kleinere partijen, de van de PRI afgescheiden PARM (Authentieke Revolutionaire Partij) en de PPS (Socialistische Volkspartij) steunen de kandidatuur van Lopez Portillo. De enige oppositiepartij van enig belang, de con- servatief-katholieke Nationale Actie Partij (PAN) is intern zo ver deeld, dat zij niet meedeed aan de presidentsverkiezing. Hoewel de PRI zeker was van de overwinning, beschuldigde de partij de PAN ervan de Mexicaanseb democratie daarmee geweld aan te doen. De enige tegenkandidaat van Lopez Portillo is de 61-jarige communist Valentin Campa. Maar de communistische partij is niet ingeschreven, omdat nooit de vereiste 75.000 leden zijn bereikt. Campa kan dan ook alleen maar loze stemmen krijgen. Ze tellen niet mee. Behalve voor de presidentsverkiezingen zijn de 26 miljoen stem gerechtigden in Mexico opgeroepen voor algemene verkiezingen. Op het ogenblik heeft de PRI alle 64 zetels in de senaat en 191 van van de 233 zetels in het huis van afgevaardigde nen. Het enige, waar men zich nog voor inspant is, zoveel mogelijk mensen naar de stembus te krijgen. In het hele land hangen kleurrijke aanplak biljetten, waarop staat: „Als je niet stemt hoor je er niet bij. Schrijf jezelf in en stem". Het schijnt te werken. moeten vrijlaten, West.Duitsland zes leden van de Baader-Meinhofgroep, Kenia vyf „Palestijnen" en Frankrijk en Zwitserland elk een. Frankrijk zegt dat die al in decem ber is vrijgelaten, Kenia beweert geen Palestijnen gevangen te houden en ae Zwitsers en Duitsers plegen nog overleg over hun antwoord. Ooggetuigen zeggen dat in En tebbe dikwijls zorgeloos wordt on derhandeld, zo nu en dan wandelt een der kapers met ambassadeur Farra over het vliegveld. In een redevoering vanuit het eiland Mauritius, die door radio Oeganda werd uitgezonden, deed Amin gisteren een dringend beroep op zijn gehoor om Israël er toe over te halen aan de eisen van de kapers tegemoet te komen. Onder zijn ge hoor bevonden zich een aantal Afri kaanse presidenten en VN-secreta ris-generaal Kurt Waldheim. "Comfortabel" De terroristen eisen vrijlating van meer dan 53 gevangenen in Israël, Wcst-Duitsland, Kenia. Frankrijk en Zwitserland en hebben gedreigd de gijzelaars te zullen doden wanneer hun eisen zondag om 12.00 uur niet zijn ingewilligd. Amin wordt voor dat tijdstip in Kampala terug verwacht. Israël zou 40 Palestijnen of sympathisanten Amin, die zichzelf lof toezwaaide voor de manier waarop hij de kwes tie heeft aangepakt, verklaarde dat het de eerste keer is dat by een ka ping gijzelaars uit het vliegtuig zijn gehaald en „op een comfortabele plek" zijn neergezet terwijl de onder, handelingen nog gaande zijn. De comfortabele plek waar de Oegandese president op doelde is de vervallen passagiershal op het oude deel van het vliegveld Entebbe waar de passagiers, geplaagd door honderden muggen, de nacht moeten doorbrengen op houten banken of op de grond. President Amin zei dat de kapers hun gijzelaars in enkele groepen hebben verdeeld en dat elke groep omringd is door explosieven. Volgens hem zijn er „niet meer dan zes kapers". WARSCHAU (AP) Na een week van spannend afwachten heeft de Poolse bevolking gisteren vernomen dat de verhogingen van de voedsel prijzen onvermijdelijk zijn maar dat zij pas zullen worden ingevoerd als er nieuwe oplossingen zijn gevonden. Dit is gezegd in een televisie-uit zending uit Katowice, door partijlei der Edward Gierek. Na een week van besprekingen met de arbeidende be volking zal de regering een „gema tigde versie" van het gewraakte prijsbeleid bekendmaken. Hij gaf toe dat er een vleestekort was in het land, maar zoiets deed zich ook elders in de wereld voor. Het was de eerste maal dat Gierek in het openbaar had gesproken over de voedselprijzen waarvan de verho ging een week geleden in twee Poolse steden had geleid tot gewelddadighe den en, op veel andere plaatsen tot geweldloze demonstraties. Over de oplossing voor de voedsel prijzen die de regering uitdenkt zei Gierek „dat het er een was die de steun van alle Polen zou krijgen" en „dat het probleem der prijzen op onze agenda blijft staan". Voor dat beleid dat nu vijf en een half jaar wordt gevolgd, was een „plooibare houding gewenst, en ook gevolgd". Ton Due Tang, tot voor kort president van Noord-Vietnam, is gekozen tot de eerste president van de Socialistische Republiek Vietnam. BANGKOK (AP) Na de for mele hereniging van de twee Vietnams gisteren heeft de nieu we nationale vergadering na een geheime stemming functionaris sen gekozen voor de hoogste pos ten in de Socialistische Republiek Vietnam, zoals het herenigde Noorden en Zuiden thans heet. De meeste leiders zijn personen op leeftijd, oude revolutionairen die al vele jaren In de strijd gewik keld waren eerst tegen de Fransen en toen tegen de Ameri kanen. Een diplomaat in Bangkok die Viet nam goed kent zei erover: 'Tn het Noorden is geen plaats voor eenlin gen die iineens tevoorschijn schieten, als bijvoorbeeld een Jiimmy Car ter in Amerika. De organisatie van het partijleven is vergelijkbaar met die van de ka tholieke kerk min of meer: een man moet de nodige eigenschappen en ambities hebben, maar dat is pas het begin. Je komt maar stapje voor stapje vooruit en Je loopbaan ont wikkelt zich geheel volgens het boek je je wordt belangrijker en be langrijker, maar nooit vlug, je moet eerst door de hele molen heen zijn geweest om een hoge positie te kun nen bereiken." Hier volgen enige bijzonderheden over de voornaamste personages van het nieuwe Vietnam: De president is Ton Doek Tang die deze positie al bekleedde in het Noor den sinds de dood van Vietnams re volutionaire gigant: de in '69 gestor ven Ho Tsji Min. Ton Doek Tang is 88 jaar oud en geen lid van het al machtige politburo. In 1972 had hij zich aangesloten bij Ho Tsji Mins "revolutionaire jeugdliga". Hij heeft 15 jaar in de gevangenis gezeten, door de Fransen beschuldigd van moord en oproerkraaierij, en heeft tal van belangrijke posities bekleed in Noord-Vietnam en was destijds een van de meer extreme leden der partij aldaar. Minis ter-president is Fam Van Dong, hij was dit al in Noord- Vietnam sinds 1950. Hij wordt in de partij als de belangrijkste man be schouwd na de eerste secretaris Le Doean en de ideoloog Troeong Tsjin. Fam Van Dong loopt tegen de 70, is voortgekomen uit een welvarende fa milie in centraaJ-Vietnam en staat REUTER/AFP/UPI) Alle strij dende partijen in Libanon zijn gis teren akkoord gegaan met een staakt-het-vuren, dat om midder nacht ingaat. Dit heeft het officiële Egyptische persbureau MENA (pers bureau voor het Midden-Oosten) be kendgemaakt. Volgens de secretaris generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, was dit besluit gekomen in antwoord op een oproep van de Liga, aldus het persbureau. MENO voegde er aan toe dat Riad het nieuwe staakt-het-vuren had aangekondigd toen hij vanuit Liba non in de Syrische hoofdstad Da- aankwam. bekend als een beschaafde en char mante man die ook een zeer onbuig zame onderhandelaar kan zijn. Men gelooft dat Moskou hem meer lief is dan Peking. Hij heeft zes jaar ge vangen gezeten, in de Franse kolo niale tijd, en deelgenomen aan een aantal internationale vergaderingen waaronder de Geneefse conferentie van 1954 waarbij Vietnam werd op gedeeld. De 59-Jarige Troeong Tsjin is geko zen tot voorzitter van de permanen te commissie van de nationale ver gadering. Hij is een ouderwetse on buigzame communist wiens ideeën meer naar die van Peking neigen dan die van Moskou. Troeong Tsjin is een van de weinige leiders afkom stig uit Noord-Vietnam. Hij was een van de oprichters, in 1930, van de Indtodhinese Communistische Parij en wordt algemeen verantwoordelijk geacht voor de massale en wrede te rechtstellingen die samengingen met de pogingen van het Noord-Vietna mese regime van destijds bij het invoeren der landhervormingen. De twee vice-presidenten zijn Ngoeien Loeong Bang en Ngoeien Hoe To. De eerstgenoemde bezet die post al in Noord-Vietnam sinds 1969. Sinds 1945 is hij lid van het centrale partijcomité. Hij heeft ook jaren onder de Fransen in de gevan genis gezeten, heeft tal van posten in de partij en de regering bekleed en was eens ambassadeur in Moskou. Ngoeien Hoe To was advocaat in Saigon en agitator tegen de Fransen in de jaren '50. Ook hij heeft Jaren in de gevangenis gezeten en huisarrest gehad. In 1960 sloot hij zich aan bij het Zuid-Viet namese nationale bevrijdingsfront, werd voorzitter van het centrale co mité van dat front in 1962 en twee Jaar later voorzitter van het presi dium ervan. Hij vertoonde zioh in Saigon voor het eerst in het openbaar op 16 mei 1975, na de communistische overwinning, aldus mensen uit het Westen die hem daar hadden ge- Andere vooraanstaande personen in de nieuwe regering zijn Fam Van Bach, president van het opperste gerechtshof, en Tran Hoe Doek, voorzitter van het "opperste volks inspectie -instituut". Ook zijn zeven hoofden van ver- schilende comités der nationale ver gadering gekozen, allen figuren die al min of meer bekend waren in het politieke leven in het Noorden. Het bestand, bereikt bij een ont moeting tussen Riad en leidende christelijke politici in Beiroet, is ge koppeld aan de nakoming van het akkoord van Cairo, uit 1969, tussen de Libanese regering en de Pales tijnse guerillastrijders. Dit akkoord verbiedt de aanwezigheid van zwa re wapens in de Palestijnse kam pen en beperkt de mobiliteit van de Palestijnen tot die kampen en het gebied van Arkoeb, in het Zuid-Oos ten van Libanon. In Libanon zelf versterkten recht se troepen gisteren hun greep op het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al-Zaa/tar, aan de rand van Beiroet. Een Palestijnse woord voerder zei dat rechts was door gedrongen tot de poorten van Tel Al-Zaatar. maar in de nacht weer was teruggeslagen. Rechtse radiostations hebben ge meld dat het kamp was gevallen. De falangistische radio sprak van een „rechtse interne militaire con- trole'* van het kamp, zonder er na der op in te gaan wat dat precies betekende. De Palestijnen meldden gisteren verder dat Syrische veldartillerie links-Palestijnse eenheden had be schoten, welke proberen het bele gerde kamp te bereiken. Volgens het radiostation "Stem van Palestina" moest het Syrische artillerievuur rechts in staat stellen 40.000 in Tel Al-Zaater belegerde Libanezen en Palestijnen te liquideren, door onze troepen te verhinderen op te brekm"°m d8 belegerin^ door- Het lot van het kamp zal waar schijnlijk beslissend zijn in de hui dige fase van het Libanese conflict De linkse voorman Kamal Joem-' tt heeft met een „totale volks oorlog" gedreigd, indien de vluch telingenkampen in handen van rechts zouden vallen. Woensdag is het kamp Jisr al-basja al door rechts genomen. De strijd om de kampen verhin dert de Arabische vredesmacht 2 500 mil,tairen uit Libië. Soedan, Saoedi-Arabië en Syrië enige in vloed op het conflict uit te oefe nen. De Egyptische commandant van de macht, generaal Mohammed Hassan Ghoneim, heeft verklaard dat zijn troepen niet in Libanon zijn om te vechten, en slechts konden handelen als er een doeltreffend bestand was. Felicitaties den HAAG (ANP) Minister Van der Stoel heeft gisteren als voorzitter van de ministerraad van de EG en namens de negen landen die samenwerken in de Europese politieke samenwer king, zijn gelukwensen aangebo den aan de president van de So cialistische Republiek Viet nam, waarin Noord- en Zuid- Vietnam thans zijn verenigd. H(j is van plan ook een gelukwens- telegram te sturen naar Hanoi zodra de naam van de minister van Buitenlandse Zaken bekend t President Tito zorgen Belgrado Vierentachtig Jaar is maarschalk Tito en Oost en West vragen zich af wat er na zijn dood met Joegoslavië zal gebeuren. Voor de Joegoslaven is de topconferentie van de Europese communistenleiders in Oost-Berlijn ongetwijfeld een geruststelling geweest. Zij zien in de verzekering dat elke partij haar eigen koers mag uitstippelen ook een garantie dat Moskou zich niet zal bemoeien met de ontwikkelingen in het Joegoslavie-na-Tito. Maar ook van binnenuit wordt de uit deelrepublieken opgebouwde fe deratie bedreigd. Zo is de verhou ding van Kroaten en Serviers bijvoorbeeld nog altijd niet al te hartelijk, en Kroaten buiten Joego slavië dromen er nog steeds van "hun" land te ontworstelen aan het centrale gezag in Belgrado. En dan is er nog een bedreiging die zowel uit het binnenland als uit het buitenland komt: de Albanezen. Het staatshoofd van Albanië, Enver Hodja, is 67 bijna voortdurend ziek. Het lijkt niet uitgesloten dat het tijdperk-na-Tito zal samenvallen met het tijdperk-na-Hodja. en dat kan verstrekkende gevolgen hebben. Binnen de Joegoslavische deelrepu bliek Servie ligt de aan Albanië grenzende autonome provincie Koso vo, met hoofdstad Pristina. Vieren zeventig procent van de 1,3 miljoen inwoners is er van Albanese afkomst. Kosovo heeft niet alleen het grootste aantal analfabeten van Joegoslavië - ongeveer de helft - het heeft ook het laagste inkomen per hoofd van de bevolking. De Albanezen van Kosovo, vaak „sjipta- ren" genoemd, spreken hun eigen taal, zijn geen Slaven en vormen het mikpunt van talloze wrange grappen. De regering in Belgrado staat de Albanezen toe hun eigen cultuur te bewaren. En ook al laat Hodja nauwelijks bezoekers toe - groepen studenten, volksdansers of bejaarden die familie willen bezoeken mogen soms de grens over - toch zijn de banden van de Joegoslavische Albanezen met het oude vaderland nog sterk. En veel Kosovo-Albane zen hopen op een hereniging met hun geïsoleerde land. Economisch zou dat weinig zin hebben, want zelfs met zijn lage levensstandaard is Kosovo toch nog veel beter af dan Albanië. Maar sommige Albanezen menen dat zij, als aan het tijdperk-Hodja een eind is gekomen, een nieuwe staat kunnen stichten bestaande uit Kosovo en Albanië. Voor Joegoslavië is dat een gruwelijke gedachte en wanhopig tracht men te verhoeden dat het kunstmatig bijeen gehouden land uiteen valt. Een aantal Kosovo-Al- banezen zit gevangen omdat zij al te openlijk hun mening te kennen hadden gegeven. Kosovo is niet het enige gebied met een Albanese bevolking. In het naburige Macedonië is 17 procent van de inwoners van Albanese afkomst, terwijl Montenegro een Albanese minderheid heeft van zeven procent. Na bijna zestig Jaar Huwelijken tussen hen en de Slavische bevolking komen nauwe lijks voor en op de universiteit van Pristina hebben Servische studenten vrijwel geen contact met' hun Albanese collega's. De Joegoslavische regering ziet met zorg de Albanese bevolking snel groeien een record-geboortecijfer van 35,3 promille) en is zich volledig bewust van het gevaar van een afscheidingsbeweging. Zij probeert het probleem op te lossen met de bekende methode van stroop en azijn: de ontevredenen gaan de gevangenis in, maar de provincie wordt snel geïndustrialiseerd - voor communisten een soort wondermid del. Ruim de helft van Kosovo's inkomsten is nu dan ook al afkomstig uit de industrie. De Kosovo-Albanezen lijken er niet van onder de indruk. De meesten vinden dat de regering nog veel te weinig voor hen doet. En andere deelrepublieken beginnen te klagen. „Waarom moeten wi> de Kosovo-Al banezen steunen," zo vragen de Slowenen en Kroaten zioh af. Er is een theorie dat het voor Joegoslavië het beste zou zijn Kosovo af te stoten als het probleem te groot wordt. Maar het gebied maakt vanouds deel uit van Servie, en Juist in Kosovo verloren de Serven in 1389 de slag tegen de Turken, waardoor het land voor eeuwen onder Turks gezag kwam Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9