Tarieven van de ziekenhuizen gaan aan banden VNO veroordeelt Y AD-wetsontwerp massa Aantal alcoholisten stijgt langzaam Binnendoor Buitenom KLM niet gebrand op tweede luchthaven Aanvoer van tong schol en melden ZATERDAG 3 JULI 1976 UTRECHT 9ANP) Hoewel het alcoholgebruik per hoofd van de be- alcoholgebruik per hoofd van de bevolking in 1975 ongeveer twee maal zoveel was als in 1968 is het aantal alcoholpatiënten bij de consultatiebureaus in Nederland in dezelfde tijd slechts met 847 toe genomen tot ruim 12.000. Dit blijkt uit het jaarverslag van 1975 van de federatie van instellingen voor al cohol en drugs (PZA), dat gisteren is verschenen. Een woordvoerder van de federa tie bevestigde, dat de toeloop op consulatiebureaus inderdaad niet zo groot is als de stijging van het alcoholgebruik doet vermoeden. Hij tekende hierbij echter aan, dat de cijfers uit het Jaarverslag betrek king hebben op "het topje van de ijsberg". Bovendien zijn de werk zaamheden van consultatiebureaus verschoven van het reclasserings- werk, waarbij iedere drankgebrui- kende rechtbankklant werd gehol pen, naar meer algemene hulpver lening bij overmatig drank- en aruggebruik. Dat betekent, dat de laatste jaren meer ernstige slacht offers van alcoholgebruik worden behandeld, aldus de toelichting van de federatie-woordvoerder. Wel vreest de federatie, dat over enkele Jaren een sterke stijging van het aantal alcoholisten zal optre den. Dit is dan in verband te bren gen met sterkere toename van het alcoholgebruik vanaf ongeveer 1970. Alleen bij heel stugge drinkers zou den nadelige lichamelijke en psy chische gevolgen van deze "alco- holgolf" zich al binnen fces Jaar af tekenen. In het algemeen zullen de ze consequenties pas tussen 1978 en 1980 duidelijk merkbaar worden, ook al is het dan al te laat, zo stelt men bij de federatie. De verwachte stijging van het aantal alcoholpatiënten zal overigens niet die omvang aannemen, die een speciale werkgroep van het Neder lands huisartsengenootschap begin dit jaar voorspelde. De studiegroep schatte het aantal Nederlanders, dat zich ernstig schade doet door alcoholgebruik op 800.000. De fede ratie van instellingen voor alcohol en drugs noemt dit aantal „over dreven en te hoog". Zeif hanteert men een formule van de Neder landse epidemioloog J. de Lint uit Canada, die meent dat twee pro cent van de bevolking als probeem- órinker valt aan te merken, hetgeen' voor Nederland neerkomt op onge veer 200.000. „Geen reden tot paniek dus, hoog uit bezorgdheid", zo stelt men bij de federatie en voegt daaraan toe, dat er wel meer hulp bij de voor zorg van lichtere alcoholproblemen moet komen. Het voorkomen van moeilijkheden wil men dan ook ac tiever aanpakken, onder andere met hulp van de zogenoemde streetcor- ner-werkers, hulpverleners die niet op een kantoor zitten te wachten tot eventuele probleemgevallen zich bij hen aandienen. Wat dat betreft wordt nog ge wacht op het interdepartementaal overleg tussen de ministers van CRM, Volksgezondheid en Justitie, zo staat te lezen in het jaarverslag. Dit overleg heeft te maken mot de overgang van reclasseringshulp naar meer algemene hulpverlening. Deze accentverschuiving is gericht op het ontwikkelen van een totaal pakket van hulp, waarbij ook het leefmilieu van de alcoholist of druggebruiker wordt bereikt. Maar te weinig nog heeft de overheid vrij baan kunnen geven aan het scheppen van mogelijkheden, waar door de hulpverlening op deze ma nier kan worden verwezenlijkt. Het verloopt traag en moeizaam, aldus het jaarverslag van de federatie. J borstel staatssecretaris Hendriks DEN HAAG (SP) Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid krijgt een grotere greep op de inkomens van specialisten en de tarieven in de ziekenhuizen. Als ook de Eerste en Tweede Kamer akkoord gaan met de regeringsplan nen, moet voortaan elke verhoging van de tarieven en de salarissen in de gezondheidszorg door de staats secretaris worden goedgekeurd. Het kabinet-Den Uyl heeft gisteren z'n fiat aan deze nieuwe wet gezond heidszorgtarieven gegeven. "Het doel van dit voorstel is". tX legde premier Den Uyl gisteravond Hit, "het beheersen van de kosten in de gezondheidszorg." In 1980 wil de regering bijna 1500 miljoen gul den bezuinigen in deze sector. Om dat te bereiken komt er één orgaan voor de beoordeling van de doeling om het allemaal meer te .stroomlijnen" en meer op elkaar af te stemmen. Dit is volgens Hendriks óók in het belang van de patient. Niet alleen de tarieven en de spe cialisteninkomens gaan aan banden, maar ook de begrotingen en de ver goedingen voor ziekenhuizen en an dere inrichtingen. Behalve over de tarieven krijgen de ziekenhuizen in de toekomst ook minder te zeggen over de vestigings plaats. Het kabinet is gisteren ak koord gegaan met de nieuwe wet gezondheidszorgvoorzieningen van staatssecretaris Hendriks. Daarmee wil de staatssecretaris' een "samenhangend en sluitend stelsel van voorzieningen in de gezond heidszorg" over het hele land tot stand brengen. Op grond van deze wet kan hij uitmaken waar een ziekenhuis moet komen. Ook over de aard, de kwaliteit en de samenwer king met andere ziekenhuizen krijgt hü het nodige te zeggen. Ook de zelfstandige beroepsuitoefe ning van artsen kan straks door staatssecretaris Hendriks geregeld worden. De nieuwe wet gezondheids zorgvoorzieningen die nog door het parlement moet worden goedge keurd voorziet in de oprichting van een netwerk van openbare ge zondheidscentra. De kosten van de ziekenhui zen in ons land zijn in een jaar tijd met ongeveer één miljard gulden gestegen. Volgens voorlopige cijfers be droegen de kosten in 1975 5.64 miljard tegen 4.69 miljard gulden in 1974. De grootste onkostenpost, die van de salarissen en de per soneelskosten, steeg van 3.16 naar 3.79 miljard. De voering ging 13 miljoen (ongeveer tien procent) méér kosten. Voor medische middelen ilen stegen LAREN Mr. Pieter van Votlenhoven kon het weer niet laten. In het Singer museum in Laren opende hij de "lathyrus- en zomerbloemtentoonstelling" en voor iemand hem kon tegen houden hing hij met zijn neus in een bos ruikers. medische tarieven: het Landelijk Orgaan Gezondheidszorg. Staatsse cretaris Hendriks kan dit LOG richt lijnen geven waarmee het rekening moet houden. De systemen van berekening van tarieven en honorering in de ge zondheidszorg zijn momenteel weinig overzichtelijk, sterk verbrokkeld en nauwelijks samenhangend, zo klaagt de staatssecretaris. Het is zijn be- Busdiensten verminderd AALSMEER In de dit na- Jaar verschijnende nieuwe dienstregeling van de NV ver voersmaatschappij Centraal Ne derland worden de diensten in de weekeinden, de avond- en vroe ge ochtenduren ingekrompen. Onder de nieuwe regeling zullen ongeveer 5 procent minder kilo meters worden gereden dan thans het gevaa is. Centraal Nederland, die dit gisteren bekend heeft gemaakt, wil hiermee een antwoord geven op de suggestie van minister Westerterp van verkeer en water staat om de diensten aan te pas sen aan de actuele vraag naar vervoer. Men heeft getracht de nieuwe dienstregeling voor de klanten nog acceptabel te hou den en zo te bezuinigen, dat on der het personeel geen ontslagen zullen vallen. Verschillende lijnen zullen in de nieuwe dienstregeling in bun dels samenkomen. Zij bieden zo gezamenlijk een hoge frequentie. Als op de desbetreffende lijn- stukken gecombineerd wordt ge reden, wordt er veel bespaard en hebben weinig mensen er last van. Wel moeten sommigen een extra overstap maken. De besparingen zijn verdeeld over vrijwel alle lijnen. Zo kon den alle verbindingen in stand worden gehouden en behoefden geen verbindingen geheel te ver vallen. Er komen dus in het CN-ver- voersgebied geen mensen zonder openbaar vervoer, wel met min der openbaar vervoer. Tenminste als de rijksverkeersinspectie en de minister akkoord gaan met de plannen, wat wel wordt ver wacht. SCHIPHOL (ANP) Voor pas sagiers en verladers acht de KLM het van groot belang dat: de lucht vaart zo lang mogelijk kan werken vanuit een nationale thuisbasis, zo schrijft de directie van de KLM in haar Jaarverslag, dat geciteerd wordt in het eigen personeelsorgaan "De wolkenridder". Daarbij doel de KLM op Schiphol. „Voor de KLM zou een over twee thuishavens ge spreide exploitatie kostenverhogend werken", aldus het Jaarverslag. „Om deze redenen is de KLM-directie voorstander van een optimaal ge bruik van de capaciteit van Schiphol De aanleg van de vijfde baan acht de KLM-directie van belang, ook uit het oogpunt van vermindering van de geluidshinder. Wanneer een tweede nationale luchthaven zou worden gebouwd zal naar het oordeel van de KLM moe ten worden nagegaan op welke wijze Schiphol gezien de uiterst gun stige ligging en de grote investe ringen die daar voor de luchtvaart zijn gedaan eveneens zal kunnen blijven functioneren als nationale luchthaven." De directie toonde zich optimis tisch over een mogelijk herstel van de wereldeconomie, „waarvan ook een gunstig effect is te verwachten op de internationale luchtvaart". In het luchtvervoer is volgens de directie reeds enige opleving te con stateren. Maar het tempo is nog laag en daarom houdt de KLM voor dit Jaar rekening met een beperkte Vluchtelingen uit Argentinië naar Nederland DEN HAAG (ANP) Nederland gaat zich ontfermen over een aan tal vluchtelingen uit Argentinië die zich in dat land in een moeilijke positie bevinden. De ministerraad besloot gisteren instemmend te rea geren op een verzoek van de hoge commissaris van de Verenigde Na ties voor vluchtelingen een aantal naar Nederland te doen overbren gen. De ministerraad besloot ook ver blijf toe te staan aan een aantal zich in ons land bevindende en uit Turkye afkomstige Syrisch-orthodo xe christenen. Zij willen niet meer naar hun land terugkeren wegens moeilijkheden die zij daar ver wachten. vervoersgroed. Gehoopt wordt dat een drie procent hoger produktie kan worden bereikt door typewis- selingen met circa drie procent mrnder vlieguren. De stijging van de vervoersinkomsten zal als gevolg van tariefsverhogingen vermoedelijk groter zijn dan die van het vervoer. De directie verwacht dat de groei van de inkomsten die van de uitga ven zal overtreffen mede als ge volg van een stringente kostenbe heersing. „Dit moet tot een verbetering van het bedrijfsresultaat leaden. Bij voortzetting van het conjuncturele herstel en uitblijven van onvoor ziene tegenslagen zal het mogelijk zijn het boekjaar 1976'77 met een kleine winst af te sluiten", aldus de directie. Zij voorziet voor komen de Jaren een verdere stijging van de groei van het wereldluchtver- voer, zij het langzamer dan in de afgelopen periode van tien Jaar. Naar reeds vorige maand gemeld heeft de KLM in het afgelopen boekjaar ondanks aanzienlijk betere resultaten toch nog een verliesge- leden van f 18,6 miljoen tegen een veriies van f 65,4 mil'joen het voor afgaande 'boekjaar./, m Vertrouwen in het kabinet sinds vorig jaar gedaald DEN HAAG (ANP) Uit de Jongste NIPO-enquête blijkt dat veel Nederlanders nog maar wei nig vertrouwen in het kabinet- Den Uyl te hebben. Het Neder lands instituut voor de publieke Opinie heeft half Juni bijna dui zend Interviews gehouden, waar van 48 pet. van alle ondervraag den weinig vertrouwen in het huidige kabinet had. Vooral de ARP-stemmers (73 pet.) bleken deze mening te hebben, die ech ter door een groot deel van de CHU en KVP-stemmers werd ge deeld met resp. 57 pet. en 53 pet. Slechts één pet. van de WD- stemmers bleek veel vertrouwen in het kabinet-Den Uyl te heb ben, waartegenover 56 pet. van deze stemmers helemaal niets in het kabinet zag. De totale ontwikkeling laat zien dat vanaf de eerste enquê te van het NIPO in Januari 1974 'het vertrouwen bij de onder vraagden nog meer is gedaald, want in januari 1974 bleek dat 16 pet., welk percentage in Juni 1976 was opgelopen tot 25. DEN HAAG (ANP» Aan reeds bestaande voorschriften betreffende de vangstbeperking van tong en schol 1976 is met ingang van don derdag een nieuw voorschrift toe gevoegd. Dit bepaalt, dat het niet langer is toegestaan tong en schol aan te voeren, tenzij ook voldaan is aan de door het produktschap voor vis en visprodukten opgelegde verplichting de aangevoerde hoe veelheden tong en schol op te geven. De verplichting tot het doen van opgave aan het produktschap voor vis en visprodukten strekt nu mede tot nakoming van de contigente- ringsregeling tong en Schol. De wij ziging zal er toe bijdragen de totale aanvoer van onze vissers te contro leren en te eperken tot het aan ons land toegewezen quotuim. DEN HAAG <SP> De grootste werkgeverscentral e in ons land, het VeTbond van Nederlandse Onder nemingen, heeft grote bezwaren ge uit tegen het wetsontwerp voor de Vermogensaanwasdeling. ..Het is één van de slechtst denk bare bijdragen, die de regering heeft kunnen leveren aan de tot standkoming van een sociaal-econo misch klimaat, waarin met vrucht een meerjarenbeleid kan worden gevoerd". Deze conclusie heeft zioh onont koombaar aan het VNO opgedron gen na kennisneming van de tekst van het VAD-ontwerp en „van de woordenrijke, maar niet altijd even zinrijke memorie van toelichting. In zijn orgaan Onderneming van deze week schrijft het verbond van voorzitter mr. C. van Veen, dat de belangrijkste leemte in het ontwerp is de manier waarop het vermogen van het voorgestelde fonds voor VAD zal worden gebruikt, pas la ter bij wet zal worden geregeld. Daarmee wordt de mogelijkheid opengelaten om het bestuur van het fonds, geheel bestaande uit ver tegenwoordigers van de vakbewe ging, een blanco cheque te geven voor het gébruik van de middelen van het fonds. Niet alleen gedurende de tijd dat deze nog niet hoeven te worden uit gekeerd, maar ook voor de manier waarop deze daarna voor pensioen verbetering kunnen worden gebruikt. Duidelijkheid ontbreekt ook om trent het controversiële punt of het vermogen dan wel de opbrengsten van het vermogen voor pensioen verbetering zullen worden gebruikt. De regering schenkt evenmin aan dacht aan de verwachting, dat dit pensioenplan in de praktijk wel eens onuitvoerbaar zou kunnen blijken te zijn. Het VNO vindt dat de paragraaf over de rechtsgronden volstrekt be neden de maat blijft. Deze dient blijkbaar alleen om te rechtvaar digen dat niet alleen indiuduele werknemers, maar ook de collecti viteit der Nederlandse werknemers recht hebben op een deel van de vermogensaanwas van de onderne mingen. Het VNO noemt het volstrekt ver werpelijk dat de regering blijft vast houden aan de terugwerkende kracht van de regeling over 1975. Hitte (1) Er is niet zo verschrikkelijk veel nodig om mensen tot gedrag te bewegen, waarover zij eerst hoogstens de schouders zouden hebben opgehaald of erger nog de afschuw zouden hebben uit gesproken. Op die oude heertjes op de keukentrap bij Wimbledon na, heeft iedereen bijvoorbeeld niu wel zijn colbertje uitgetrok ken. Wie toch nog iin het jasje romdzeult beschikt waarschijnlijk niet over een overhemd met mou wen of mouwtjes. Tien dagen nadrukkelijke hitte rammelen aan de ogenschijnlijk zo beredeneerde zekerheid van het bestaan. Gold tot voor kort het hebben van een zongeblakerde huild nog als een teken van grote welstand, thans wijst het slechts op grote beklagenswaardigheid. Immers, wie het zich kan veroor loven, zoekt een goed heenkomen onder lommerrijk gebladerte. Onze desondanks redelijk gehand haafde soberheid wordt heel re delijk geïllustreerd met de jam merklacht van de brouwerijen dat ze niet zozeer worden ge plaagd door te veel orders, maar door te weinig terugbezorgde lege flesjes. We halen weliswaar een krat, maar we doen er nog altijd lang over. Hitte (2) Als het hier eens drie dagen niet regent, begint het gezever over tropenschema's. Wat een flauwe kul. Het betekent alleen maar dat je een uur eerder op staat en djus een uur later over de hitte kimt jeremejeien. In normale tijden, in met water en mist aan de tent geflambeerde zomers dus, behoeft het hok maar van de schuif te gaan voor de jaarlijkse drie weken luchten en we snellen naar het geblakerde zuiden om toch maar geen enkele kans op een zonnesteek te mis- En hier maar leuteren dat het allemaal zo erg is. Kom, kom, volhouden. En wie het langste leeft, heeft alles. Feliciteren Eén van de meest onderhou dende advertenties vond ik één dezer weken op de pagina met familieberichten van een regio naal dagblad in de Randstad. Ik heb wat aan de namen gesleuteld vanwege de free publicity. „Onze gewaardeerde medewerker, de heer O. K. DE WIT is 1 Juli 12% jaar aan ons bedrijf verhonden. De directie van N V. Installatie bedrijf „De Halfgeleider" stelt u in de gelegenheid hem hiermee persoonlijk te feliciteren tijdens een receptie op vrijdag 2 juli van 17.00 tot 18.00 uur aan de zaak, Koudekerksesingel 186-188. W. J. M. HALFGELEIDER, directeur. Zo'n tekst laat de lezer ten minste nog enig denkwerk. En het kernwoord is vanzelfsprekend dat „feliciteren". Want dat moet gebeuren, zo heeft het de heer W. J. M. Halfgeleider, dir., be paald. Het stemt mijnheer De Wit dus tevree, hij is er blij mee. Waarmee eigenlijk? Dat het er nog geen 25 jaar zijn? Of dat mijnheer Halfgeleider, dir., aJ twaalfeneenhalf jaar over hem waakt? Hoor ik dat allemaal nog eens? i zijn het ergst. Als ze een bankje veroverd hebben, willen ze het helemaal voor zich en hun nakroost alleen. Zelfs de meest uitgedijde kloek heeft voor haar expansieve zitvlak weliswaar niet het hele bankoppervlak no dig, maar ze gedraagt zich wel zo. Ze legt de vale plaid, relikwie van een huwelijksdag dat nog hoop scheen te gloren, opnieuw en hoe vaak nog voordat ze oud- ouder-oudst zal zijn over vrijwel de volle breedte. Dat is van haar. Laat hier niemand komen. De jaren tellen, men boet in aan begerenswaardigheid. Maar de plaid groeit en groeit, de halve bank, de driekwart bank, de hele bank, steeds groter en groter. Dat is geen plaid meer, maar een lo per, een rode, donkerrode loper. En daarover wandelt zij, schrijdt zij, Gracaa, Anne. Niemand die het merkt, want voor de anderen zit ze daar nog steeds. Badpak met bandjes en een zeilbootje op de heup. De telgjes in het kikker bad. Het weekblad met de sprook jes uit de grote wereld in de hand. Gracia staat op de omslag, of is het nou toch Anne? Om de hals bungelt de abonnements kaart. Het hele seizoen onbeperkt toegang voor het hele gezin. Baden (2) Of neem het strand. Het is jammer dat wij niet kunnen kij ken, zoals fototoestellen dat doen. Die kunnen een andere lens op zetten en dan zien ze het anders. Verder af, of juist dichter bij. En als ze van een laag standpunt een mens vastleggen dan verlengen ze als het ware de benen. Die lijken langer dan ze in werkelijkheid zijn. Optische wetten kunnen dat allemaal haarfijn uitleggen, maar daarover gaat het nu even niet. Het bijzondere is dat het alleen voor fototoestellen geldt. Als u ongeveer de positie van een foto toestel met een laag standpunt wiilt simuleren en bijvoorbeeld op uw hurken gezeten het gewemel op het strand aanschouwt, dan ziet u niet opeens langere benen bij de gentle sex. Voor u zou ik het best willen, maar het zit er eenvoudig niet in. Dat komt, om dat wij kunnen denken en zo'n toestel niet. Wij gaan oorrigeren- derwijs te werk, onbewust. Neem een modaal Nederlands benepaar dat derhalve aan de gedrongen kant is, dat blijft zo. Al ga je met Je kop pal op het zand liggen. Wij zijn nu een maal gewend om mensen van ooghoogte staande in te delen. Misschien zou 't wel aanbeveling verdienen de esthetische optiek op de medemens te verbeteren door ze niet langer van ooghoogte staande te bezien, maar liggend op de grond, steeds opnieuw, ja ren generaties lang tot Je niet beter weet. Met Je kop op een handdoek, het ene oog toegekne pen. Het enige gevaar is dat wij het allemaal zonder uitzondering zouden gaan doen. Dan lossen wü niets op. Wij verplaatsen het pro bleem dan slechts van het oog op stahoogte naar het oog op lig- hoogte. Buren Baden (1) Zwemmen, daar hou ik ook van. Het is strijk-en-zet de enige lichaamsbeweging die volmaakt a-sportieve figuren opgeven, wan neer hun bij een medische keu ring of sollicitatie naar dat soort dingen wordt gevraagd. Zwemmen dus. Voorzichtig van de rand van het bad met de ogen dicht. Die openluohtbaden met een heuveltje groen en een bankje hier en daar rond het pierebad geven volop gelegenheid tot het bestuderen en observeren.van de menselijke soort. Een van de aardigste neven verschijnselen van de hitte is het toenemend burengerucht. De po litie kon het afgelopen weekeinde de strijdende partijen wel aan het scheiden blijven. Grootste boos doeners de transistors, de barbe cue en natuuiüijk de architecten. Wat die laatste categorie betreft zou men (indien het ais woord speling niet verboden ware zulks op te merken) bijna zeggen dat menig aan hun tekentafel ont sproten koppel schakelbungalows, of schakel -me -zus -en-me -zo, voor al het voorvoegsel „uit" ontberen. Want in de praktijk komt het meer op „uitschakelen" dan op „schakelen" neer. Het is niet al tijd zo dat men elkaar meer gaat minnen, wanneer men bij elkaar op schoot zit .En iedereen ruikt nou eenmaal liever de penetrante lucht van petroleum, veroorzaakt door de aanmaakblokjes onder de eigen barbecue, dan de pittige met basilicum en tijm behandelde coteletjes bü de buren. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7