Ik zit hier als een prins agenda Fonds bovenwijkse voorzieningen krijgt straks officiële status Weinig belangstelling voor „prom" Leiden Bew oners Van Leeuwenpark niet blij met afbraak Murray soms briljant op orgel ZATERDAG 3 JULI 1976 B. en W. van Leiderdorp hebben inmiddels een brief aan de bewoners geschreven waarin er "uitdrukkelijk" op wordt ge wezen dat over de toekomst van hun woningen nog geen beslis sing is genomen: "Het spreekt vanzelf dat een definitieve be- slissing niet zal worden genomen zonder U, als bewoners, te raad plegen". ZATERDAG De Burcht, antiekmarkt ZONDAG LEIDERDORP "Zullen we de woningen in het Van Leeuwenpark nou renoveren of zullen we ze afbreken en er nieuwe voor in de plaats zetten?" Deze vraag keert steeds weer terug in de vergadering van B en W van Leiderdorp. Door Johannes Bosman Architect P. van der Sterre heeft als voorzitter van de historische commissie uitgerekend dat de reno vatie per pand zo'n f 80.000 zou kosten. Wel wat aan de dure kant voor woningen die stuk voor stuk zo'n f 53.opbrengen. Nu zou er wellicht aan subsidie van Monumen tenzorg te komen zijn, maar dan moeten de woningen wel eerst op de (voorlopige) lijst van beschermde monumenten komen te staan. De commissie ruimtelijke ordening had nog al zijn twijfels over de leng te van de te volgen procedure en bo vendien werd de kans om op die lijst te komen vry klein geacht. (Het is alleen nog maar de gemeente Haar lem gelukt om een pand van na 1900 op de lijst van beschermde mo numenten te krijgen. Het Van Leeu wenpark is in 1915 neergezet). Dit in overweging nemend besloot de com missie ruimtelijke ordening om wet houder Drenth te adviseren de wo ningen te slopen en er nieuwe voor in de plaats te zetten „in dezelfde maatvoering en de zelfde stijl". Wet houder Drenth schat de kosten van nieuwbouw voor de vier-en-een- halve meter brede woningen in het Van Leeuwenpark op ongeveer f 50.000.—. De 30 a 40 jaar en willen weg. ook blijven uitsluitend be perkt tot een laagje verf of een douche. ..Maar het zijn de hoge he ren die de lakens uitdelen, hè. Wij kunnen er niets aan doen", merkt een vrouw op wier man invalide is en daarom voor geen goud weg wil uit dit huis dat ze aan deze omstandig heid hebben aangepast. Maar wet houder Drenth zegt weer: „Je moet de bewoners zeker een zeer redelijke stem geven. Maar ze moeten niet in onzekerheid gelaten worden". Wethouder Drenth moet zijn uit eindelijke standpunt nog bepalen in overleg met zijn fractie. Hij vermoedt echter dat .dit standpunt een eind in de richting zal komen van het ad vies van de commissie ruimtelijke ordening. s Clubhuis, dansen. 811 u. üeversstraat 65. Oegstgeest. socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden. 91 uur nam. MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 u. Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan^bejaardensoos Zuid-West, 2.30 Artsen de w iterdag 10 u. de vojgênde artsen": WUkf^jMors'. L zondag volgende SWSB. wegkwartier. binnenstad en Merenwijk,u. 10—18 uur Zijldonk M— f' i Leeuwen. tel. 140734; Wijk Professoren wijk Kehrer. ourggravenia 1V-r (Zuid-West en Haag Burggravenlaan iv' (Zuid-West en wegkwartier)J. van Leeuwen. frkade 28. tel. 120412. dorp s. P. Ouwerkerk. prak- Merelstraat 184a, tel. 8°U232 spreekuur v. 12.30—1: >.uuiiuui|i o. r. uuwer tijkadres Merelstraat 184a, "preekuur v. 12.„„10 u.». D. Held. Marei aan 36. tel trlnalaan •hot en tel. i Dam, Koop- nciiititu o». tei. ö3ö2 (zo I F. Walenkamp. Dorps- Apotheke De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt .1'to™ 9 ^uli waargenomen door: Apotheek Tot Hulp der Menschheld. Rosmolen 13 (Merenwljk). tel. 1210" Apotheek Voorschoten. Leldseweg 01717-2525. Tevens Voorschoten. op zaterdag tot 1 uur nam!: Öegst- Apor heek. W.ihelm.m'.pa: k •est. tel 15397* Niet te betalen Drenth gold eerst als een voor stander van renovatie maar nu hij de geraamde kosten onder ogen ziet is zijn standpunt toch wel aangetast. „Ik vind dat de woningen in elk ge val moeten worden opgeknapt, maar f 30.000,— is niet te betalen. Dan sta je voor de keus tussen verkrot ting of moeten we de knoop door hakken en een afsterfsysteem toe passen". Inderdaad betekent nieuw bouw een afsterfsysteem. want vol gens Drenth kun je geen nieuwbouw plegen voor een huurprijs lager dan f 200.— per maand. Dat is nogal een verschil met de f 53.die men nu betaalt. Drenth: „Het grote pro bleem is dat je eigenlijk geen nieuw bouw kunt plegen voor de mensen die op het minimumloon zitten. Maar zelfs de aanleg van een douche bete kent al een huurverhoging van een paar tientjes! Deze oudere woningen hebben een aantal gebreken, maar die worden door de bewoners niet zo belangrijk geacht door de lage huur. Deze huur maakt alleen het aller noodzakelijkste onderhoud mogelijk". Bewoners tegen Hoe denken de bewoners er over? Een bezoek aan verscheidene gezin nen van de 24 woningen leerde dat men vrijwel unaniem tegen de plan nen tot sloop en nieuwbouw is. Velen hebben de muur die de voorkamer scheidt van de kleine slaapkamer doorgebroken en hebben nu een bij zonder ruime woonkamer. Boven hebben ze dan nog twee slaapkamer tjes. Een keuken beneden maakt het tot een ideale woning voor een ouder echtpaar of een gezin met één kind. Wel zou men graag zien dat er eens het een en ander - opgeklopt zou worden. Een alleenstaande man zegt: „Ik zit hier nu twee weken en zou niet meer weg willen. Ik zit hier als een prins". Anderen wonen er al vervolg van pagina 1» LEIDEN De ambitieuze plannen van de gemeente Leiden om de ko mende jaren vijftien miljoen extra uit te geven op het gebied van ver keer. sport en recreatie zijn mogelijk omdat men de beschikking heeft over 't fonds bovenwijkse voorzienin gen. Het is een fonds dat in 1968 tot stand is gekomen, nadat er al enkele andere voorlopers waren geweest. Het fonds bevatte op 1 Januari van het vorig jaar rond vijftien miljoen gul den. Dat geld is afkomstig uit een extra heffing bovenop de grondprijs, wan neer die grond wordt uitgegeven. Doel van de heffing is om voorzieningen te realiseren met een „bovenwijks karakter". Dat wil zeggen niet alleen voor de wijk, waarin de gronden lig gen, maar ook voor aangrenzende wijken of ten nutte van de gehele Leidse gemeenschap. Volgens wethouder Van Dam (Financiën) die ons gisteravond een toelichting op de plannen gaf, is het by t geven van een bestemming aan het fonds, een probleem geweest om te bepalen wat als „bovenwijks" kan worden aangemerkt en wat niet. „We hebben als B en W besloten dat het in elk geval geen zaken zouden mo gen zijn die rendabel gemaakt kun nen worden en ook geen zaken waar voor subsidie kan worden verkregen". nooit geregeld. In die toekomst zal dat wel gebeuren. Namelijk via een speciale verordening. In die verorde ning zal worden opgenomen dat een maal per twee jaar een bestemming zal worden bepaald voor het geld dat het fonds bevat. Het fonds krijgt zijn inkomsten uit een opslag per vier kante meter verkochte of in erf pacht uitgegeven grond. Die opslag zal door B. en W. in de toekomst worden vastgesteld, zo is de bedoe ling. De vijftien miljoen dde het fonds be- begin vorig jaar bevatte is grotendeels bijeengebracht door de gronduitgifte in de Merenwijk en het Morskwar tier. En in veel mindere mate door transactie in Zuid-West en andere stadsdelen. Dat de gelden nu kunnen worden uitgegeven is mogelijk gewor den omdat de bouw in de Mereniwijfc èn de Mors zover gevorderd is. dat met redelijke mate van zekerheid kan worden gezegd dat de exploitatie die voor deze wijken was gemaakt wel rond komt. Zou dat niet het geval zijn geweest dan is de kans groot dat gedeputeerde staten geen toestem ming zullen geven voor het besteden van het geld. Oegstgeest, tel. 15327' Wijkverpleging Interkruis. Middelweg 38. Gezondheidszorg Lei- -131 Interkruis, LIJ tweg 7. i9,ez?"?.hel??ceiiirurn De objecten waarop nu de keuze gevallen sluiten volgens wethouder Rijksweg 4 bij Zoeterwoude Van Dam aardig aan op het program gisteren grote ravage ontstaan waarmee de linkse partijen in Lei- toen een Belgische vrachtwagen den de verkiezingen zijn ingegaan, kantelde en op een busje van Rijks Waterstaat terecht kw LEIDEN /ZOETERWOUDE soonlijke ongelukken„vu, „uut!, Even voorbij de spoorbrug in de en brandweer hadden geruime te ruimen Politie tijd nodig om de ravage weer op Onderwijswinkel Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk Hoe de raad over de —deels nog globale plannen denkt, zal na het zomerreces blijken wanneer over de besteding definitief wordt beslist. Het ongeluk gebeurde toen de vrachtwagen, na een klapband, eerst de brugleuning raakte en vervolgens in zijn val het busje meenam. Er deden zich geen per- Leidse Rechtswinkel Muziek o verlast LEIDEN De Leidse politie heeft de afgelopen nacht niet minder dan tien meldingen van muziekoverlast gekregen, een tamelijk hoge score. De politie vermoedt dat de warmte - en daarmee 't feit dat vrijwel ieder een de ramen open heeft - de oor zaak is van het uitzonderlijk hoge aantal meldingen. Men verzoekt iedereen, wanneer men de ramen openzet, de volume-regelaar van ra dio of platenspeler wat terug te draaien. LEIDEN Het eerste K. en O.- zomerconcert, gisteravond in de Ma- rekerk, werd verzorgd door de Ame rikaanse (Clevelandse) organist Mi chael Murray, die destijds (1972) zijn Europese debuut uitgerekend in Leiden maakte. Hij deed zijn tech nische en muzikale kennis op bij de Notre Dame de Paris-organist Mar cel Dupré. Deze twee invloeden, de Amtekaan- se van huisuit en de Franse educatie maakten hem kennelijk, zoals hij zich voordoet: een vlotte virtuoos, nogal oppervlakkig van zegging, nu en dan briljant, maar steeds gere serveerd in zijn gevoelsuitingen. "Elevation" van zijn leermeester, toonde duidelijk de wat gedistan tieerde Franse mytiek. Maar vier ko- raal-"Vorspiele" van Bach klonken, ofschoon naar de vorm correct niet indringend. Alleen in "Heut' triumphieret Gottes Sohn" brak een zekere mate van enthousias me door. Dit zou trouwens niet an ders kunnen, omdat het in de vorm zit ingebouwd. Ik neem overigens graag aan, dat Murray in enkele gevallen niet an ders kon dan hij deed. Het Marekerk- orgel is zeker niet alvermogend en verlangt voor een vreemdeling toch wel een gebruiksaanwijzing. Murray schijnt wel onvermoeibaar. Met slechts korte onderbrekingen werkte hij het vrij lijvige pro gramma in snel tempo af. Zomoes ten sommige (vooral Duitse) werken wel bloedarm doorkomen. De tweede Sonate (in c-klein) van Mendelssohn kan men formeel klassisitisch be- behandelen, maar de warmte moet er wel doorheen stralen. Het werd ech ter 'air conditioning". Drie vertol kingen troffen mij voornamelijk: de hoekdelen „Psalm 18" (protestants de finale van vierne's eerste sympho nic en, ergens in het midden: Bachs 19) van Benedetto Marcello en d-klein. Murray speelde ze met een luchtige zwier, die ze alle drie nodig hebben om te kunnen imponeren. In het voorbijgaan viel het mij weer eens op. hoeveel Bach en Handel aan die Italiaanse meesters te dan ken hebben en hoe ideaal zo'n Vier- ne-bravoure-stuk aan de Franse ka thedraal-ruimte is aangepast. Maar zelfs in de Marekerk, op dit orgel, klonk het goed. Want Murray spéél- JOHAN VAN WOLFSWINKEL MAANDAG Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Haven straat, Dwars Havenstraat, Ververs plein. Haven. Havenkade. Kalver markt, Kijfgracht. Minnebroers gracht. Zuidsingel. Herengracht. Korte en Lange Langestraat. Nwe. Waardstraat. Oosterkerkstraat. Waardkerkplein en steeg, Waard- gracht. Oranjegracht. Kaarsemaker- straat. Looyerstraat, Weverstraat. Vestestraat, Groenestegen, Uterste- gracht. Kerksteeg. Breestraat, Langebrug, Ketelboeter- steeg. Schoolsteeg, Wolsteeg, Gan getje. Botermarkt. Vismarkt. Stad huisplein, Koornburgsteeg, Dwars- koornbrugsteeg. Maarsmansteeg. Mandemakersteeg. Vrouwensteeg, Boommarkt. Aalmarkt, Nieuwe RijD. den Burcht, Burchtsteeg, nieuw- straat, Hartesteeg, Beschuitsteeg. Moriaansteeg, Hooglandsekerk- gracht, Koppenhinksteeg, Hoog- uu.iiucvuui)jie*| leiei. i de manden juli en aug. di 6nopend van 18.30—20.30 uur. Koord-Studio Centrum voor intermenselijke betrek- vrijdag vciiuum voor mtermensei kineen. Geopend maandag 1 l3ndskerkkoorsteeg. Middelweg, Oude Rijn, Hoogstraat. Kaasmarkt, hooigracht, St. Pancrassteeg, van Driessenstraat. Middelstegracht. Woensdag Zoeterwoudsesinge (van Lammen- schansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade. Durieuxstraat, T. Siegenbeekstraat. Hoodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat Cobetstraat, de Ridderstraat, Thor- beckestraat. Wasstraat, de Laat de Kanterstraat. Cronesteinkade, P. j. Blokstraat, Fruinlaan. de Gijselaar- straat. Kernstraat. Verdamstraat. Korevaarstraat Plantsoen. 4e Bin- nevestgracht, Rijnstraat. Kraaier- straat, 2e en 3e Havenstraat. Ie. 2e en 3e Gortestraat. Geregracht, Le vendaal, Oranjeboomstraat. Cathrij- nenstraat, Barbarasteeg, St. Joris- steeg, Koenesteeg, Nwe Brugsteeg, Wielmakersteeg, Hogewoerd Water- steeg, Plantage, Utr. Veer, Veer- straat. Sociale raadsvrouw 8.00 i ÜU. Iiiaaiiuag 1U.3U11.30 uur; Kool. Driftstraat 49a. dinsdag 10.30—11.30 u Morskwartier. Buurthuis Morskwartler. Topaaslaan. tel. 761198, woensdag 10.00 13.00 uur; Tuinstadwijk. Herengracht 4d vrndae 10.30—11.30 uur. Huize St. Maarter. in uuuu veraerenae moeaers. eventueel met kinderen. St. Jacobusgracht 1. tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Leiden en Omstreken Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging, Mare 45. tel. 149441 (maandag t/m vrij- Moederhulp LEIDEN Twee avonden achter een ,<protn", eerst in Alphen, gisteren in de warme Stadsgehoorzaal. Avon den, waarop Je automatisch gaat zoe ken naar overeenkomsten en ver schillen. Allereerst het aantal bezoe kers: in de Rijnstreekhal waren dat er 900, in Leiden maar liefst 400 min der. Dat laatste is Jammer voor het Rode Kruis, waarnaar dft Jaar de opbrengst der proms gaat. Het programma was in princi pe gelijk, maar de betere Leidse akoestiek was er misschien wel de oorzaak van, dat het trio Louis van Dijk ineens de geest kreeg, en het Alphense vijf-minuten-nummertje uitbouwde tot een klankorgie van ruim twintig minuten. Jammer, dat dit vuur van inspiratie plotseling uit ging als een nachtkaars, maar de voldoening was er niet minder om. Tevoren had het Gewestelijk Or kest (de toevoeging „voor Zuid-Hol land" wordt er tegenwoordig afgela ten, pretentieus maar wel gemakke lijk en ergens ook terecht) de avond geopend met een wervelende ouvertu re Fledermaus, waarna Louis van Dijk solieerde in het pianoconcert in g van Mendelssohn: d.w.z. hij begon met preluderen op het thema van het andante, om vervolgens „helemaal klassiek" met het orkest het presto- allegro molto vivace te vertolken. Het is een werk, waarin menige pianist over zijn eigen vingers struikelt, maar Van Dijk leek wel buskruit in z'n vingers te hebben. Heinz Friesen leidde het orkest, en gezegd moet warden dat zijn directie naar meer smaakt, zeker waar hij all-round is: niet alleen voelde hij zich thuis in deze populaire klassie ken. en begeleidde hij met de nodige schwung het duo Cox-Halsema, ik heb hem ook eens met het Nationaal Jeugdorkest een fenomenale Sjosta- kowitsj-symfonie horen vertolken. Gerard Cox en Frans Halsema brachten 'n aantal nummers uit hun standaradrepertoire over het voet licht. die merendeels dank zij de au- dio-visliele media tot uitgekauwde produkten zijn verworden. Zo hebben het ,3roekje in de branding" en „Mok'.un wat maak je me nou" zich zelf al lang overleefd. In het liedje „Voor u mevrouw" wordt een dame op de eerste rij eerst een grammo foonplaatje aangeboden en vervol gens een polaroidfoto van deze aan bieding. In Leiden kwam op die ma nier Thea Ekker er letterlijk gekleurd op te staan.De persiflage op de quiz Ken uw Klassieken bevatte nu gelukkig enige jokes-on-the-spot, maar op het thema „teksten op klas sieke melodieën" bestaan oneindig veel betere variaties: men denke slechts aan een Victor Borge of, in verfijndere mate, Pons Jansen. Maar ja, wanneer Je met hetzelfde pro gramma zeven maanden door het land trekt, gaat de jeu er wel een beetje af. RON HARMS Advocaiten spreekuur Pieterskerkgracht 11. iedere donder- Cox en Halsema, met verve begeleid door Heinz Friesen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel L Postbus 64 Giro 67055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539 Kwartaalabonnement I 37.85 Per post f 48 .i'o Jaarabonnement f 139.90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0.55 overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2