van Volkswagen Versnelde modellen Modernere Vauxhall VX Volvo experimenteert met taxi's mmmm Ook de kleine banden hebben aandacht nodig '•Reddingsmes" voor autogordels ^ZATERDAG 3 JULI 1976 AUTO fïïïl "Vauxhall heeft een vernieuwde VX-serie uitgebracht. Moderner en luxueuzer". Dat was de ten dens van ons bericht enige tijd geleden. Het gegeven past geheel in de nieuwe koers van de En gelse dochter van de autogigant General Motors. De fabriek in Albion leek de laatste jaren wat ingeslapen. De model len, die op de markt werden ge zet, waren weinig geïnspireerd. Het had er veel van weg. dat men tevreden was met hetgeen in het verleden werd geboden. Een overgebleven prakje werd als het ware opgewarmd opgediend. En dat, terwijl Vauxhall zich toch zo gemakkelijk kon koesteren in de succeszon van diverse zusters. Zeker althans waar het Opel be treft. Natuurlijk weten wij niet precies, wat zich achter de fa- fa rieksschermen heeft afge speeld. Maar op het uiterlijk af gaande zou men zeggen, dat het lang heeft geduurd voor de ei gengereide Engelsen bereid wa ren de formule over te nemen, die Opel (zeker in ons land) al zo lang aan de top houdt. De formule van de grootste gemene deler. De formule van de auto, waarin iedereen zich onmiddel lijk thuis voelt. De formule van de wagen, waarover niemand he melhoog zal juichen, maar die ook niemand tot in de botten zal kraken en waarover niemand iich een buil zal vallen. De formu le, die bij Vauxhall het eerste ge stalte kreeg bij de Chevette, toen werd gecontinueerd metdeCava- lier. En ook terug te vinden is in de Viva-Magrium-serie. Inruilproblenien door ontbreken kopie deel III Bij de aankoop van een nieuwe auto met inlevering van een ge bruikte wagen blijkt de inruil- transactie meer en meer pro blemen te ondervinden door het "zoekraken" van de kopie deel III van het kentekenbe wijs. Bij de inruil van de wagen on dervindt de koper echter grote moeilijkheden als de kopie deel III niet boven water komt. Eerst moet aangifte bij de politie worden gedaan, waarvan een proces-verbaal wordt opge maakt. Dit proces-verbaal dient met deel I, deel III en het origi neel van deel III van het kente kenbewijs te worden opgezon den naar de Rijksdienst voor het Wegverkeer te Veendam. Daarna duurt het ongeveer een maand voordat een nieuw ken tekenbewijs wordt afgegeven. Soms weigert een garage zolang de nieuwe auto af te leveren of wordt de "oude" auto niet van de rekening afgetrokken. Heel veel ellende dus. Om pro blemen als deze te voorkomen adviseert de BOVAG de kopie deel III zodanig op te bergen (bijvoorbeeld in geldkist of banksafe) dat het ook na een aantal jaren nog gemakkelijk terug te vinden is. De groep automobilisten die met kampeerwagen, boottrailer of bagagewagen er op uit trekt, groeit snel. Dit recreatief rollend materieel staat meestal op een kleinere maat banden, die niet temin grote prestaties moeten verrichten. Onwetendheid omtrent banden onder aanhangers heeft al menig dagje vakantieplezier gekost. Vredestein, één van de belang rijke leveranciers van dit soort banden in Europa, geeft hier en kele bandentips, die zowel va kantieplezier als verkeersveilig heid ten goede komen. Spanning Onverschillig wat voor type aan hanger, het belangrijkste is de bandenspanning. Het draagver mogen is afhankelijk van het aan tal liters lucht dat in een band zit. Een grote band kan dus een la gere spanning hebben dan een kleine band. Vandaar dat de kleinere banden voor kampeer wagens en boottrailers of baga gewagens 4 ato of meer nodig hebben. Maar 4 ato pompen, dat schrikt veel automobilisten af. Advies tige belevenis Dan is het ons een beetje te vaag, te onstabiel. Het is echt een auto, waarin men zich meteen op zijn gemak voelt, die niet bijzonder licht, maar ook niet bijzonder moeilijk is te hanteren. Die niet uitzonderlijk wendbaar is, maar toch voor het stadsver keer erg bruikbaar blijft. Die niet goedkoop in gebruik is (we no teerden steeds om en nabij de éen op negen), maar voor zijn afme tingen toch ook niet afzonderlijk duur is. Men merkt het het is bij deze Vauxhall steeds: het kan vriezen en dooien. Nergens opvallend goed, maar ook nergens echt be roerd. Geen auto om ellenlange jubelbrieven over te schrijven, maar toch ook geen wagen waar van men zal zeggen: ééns, maar nooit weer. Dat linkt wellicht negatiever dan het is bedoeld. Want het ligt er maar aan, wat de toekomstige gebruiker van zijn auto gaat ver langen. Is hij een rustige rijder, die nergens het onderste uit de kan wil hebben, die alleen maar gemakkelijk en redelijk comfor tabel van de ene plaats naar de andere wil komen, dan zal hij erg gelukkig kunnen worden met zo'n produkt van General Motors. De wetenschap, dat er veel van dergelijke automobilisten rond rijden en de daarop afgestemde produktieformule hebben Opel zijn succes gebracht. Vauxhall gaat kennelyk op dezelfde toer. Bij de Chevette begon die victo- Voortgezet nu tot in de VX-serie toe: de VX1800 met de 89 pk mo tor, de VX2300 met de 108 pk motor en de volgende maand met de VX2300 GLS. Een prettige auto, die zyn toekomstige berij ders zeker niet zal teleurstellen. Een goede vervanger van de Vietor-modellen. Een vervanger, die het verdient wat méér popu lariteit te verwerven. Vauxhall gaat volgende maand de Chevette-serie uitbreiden met een twee- en vierdeurs type, zowel in normale als luxe uitvoering. De nieuwe auto's zijn 24 centimeter langer dan de driedeurs en lijken sterk op de Opel-Kadett met uit zondering van het "Vauxhall- gezicht": rechthoekige verzonken koplampen en een spoiler onder de voorbumper. Dè wagens hebben de 1256cc motor van de Che vette. Er kan op bestelling ook nog een extra luxueuze editie worden geleverd. Het bandenadvies van Vredestein voor de automobilist, die er met de aanhanger op uittrekt, is sa mengevat Verzeker U ervan dat de banden de benodigde spanning hebben. Hogere belasting vraagt hogere spanning. Bij zware aanhangers kan de bandenspanning van de trek kende wagen op de achterwielen met 0.4 ato worden verhoogd. Controleer geregeld de ban denspanning in koude toestand. Zorg voor een compleet reserve wiel. Draai by tweedelige wielen al leen de koppelbouten los, nadat de spanning is afgelaten. Bescherm de band tegen felle zon en zet de wielen (banden) bij opslag onbelast weg op een koele droge plaats. Wie deze eenvoudige rogels in acht neemt, rijdt veilig en zeker. Een Zwitserse uitvinder heeft ge tracht de veiligheid van gordels te verhogen door een middeltje aan de hand te doen, waardoor de gordel met één beweging kan worden doorgesneden. Er is bij vele automobilisten nog steeds een zekere angst voor de gordel. Dat men de gevangene zou kunnen worden van de veiligheids riemen. Het probleem klemt te meer, daar nabestaanden van ver keersslachtoffers in enkele landen (o m. Amerika en Frankrijk) pro cessen hebben aangespannen tegen de staat, omdat men meent over bewijzen te beschikken, dat juist de verplichte autogordels voor de inzittenden fataal zijn geweest. Dit verklaart waarom ook op hoog internationaal niveau wordt ge speurd naar manieren om de gordel in noodgevallen snel te kunnen verbreken. De Zwiterse vinding is even ver nuftig als simpel. Zij bestaat uit een sleutelvormige handgreep, die met behulp van een kleine montageclip wordt bevestigd aan portier of dashboard. In elk geval binnen di rect handbereik van de bestuurder of passagier. De handgreep heeft een ingebouwd roestvrij stalen mesje. Plaatst men de greep in een hoek van ongeveer 45 graden op de (gespannen) autogordel, dan snijdt het mesje de gordel gemakkelijk en feilloos door. De automobist kan zich zo in één beweging bevrijden. Hawesta in Maarssen importeert dit "reddingsmes". De banden onder hun auto krij gen normaal 1.5 tot 2 ato. Het ver dient overigens aanbeveling bij de wagen die een zware aanhan ger trekt, de bandenspanning op de achterwielen met ca. 6 psi of 0.4 ato te verhogen. De bandenspanning moet worden gemeten in een normale, koude toestand. Veel belasting vraagt veel lucht. Weinig vakantiegan gers zullen de belasting van hun aanhanger (tent, bagage, dozen, blikgroenten etc.) schatten of wegen teneinde de bandenspan ning verantwoord aan te passen. Een te lage spanning beïnvloedt de wegligging nadelig. Uit oogpunt van veiligheid is het ook nodig dat de banden links en rechts evenveel spanning krijgen. Onge lijke spanning kan de oorzaak zijn van scheef trekken bij rem- Controle Geregelde controle op de banden spanning is dus geen verspilde tijd, zeker niet bij de aanhanger. Als men op de trekkende wagen een band heeft die lucht verliest, zal men dat zelf vrij vlug merken. Maar van de aanhanger merkt men dat niet zo gauw. Daar komt nog bij dat men tijdens de vakantie dikwijls lange trajecten rijdt, liefst zo snel mogelijk om vlot op de plaats van bestemming te ko men. Een aanhangwagenband, die onder de condities op onder spanning wordt bereden, heeft een grote kans kapot gereden te worden. Te lage spanning veroorzaakt te veel beweging in de band. Elke 100 kilometer betekent gemid deld 80.000 omwentelingen en indrukkingen. Dit veroorzaakt wrijvingshitte, hetgeen zeker in de warme streken die men op zoekt, schadelijke gevolgen kan hebben. Dus: zorg dat er voldoende lucht in de banden zit! Kleine band Veel vakantiedagen zijn onnodig verloren gegaan omdat men ver gat een reserveband mee te ne men. Men gaat toch ook niet zon der reserveband voor de auto op vakantie. Banden voor perso nenwagens kan men overal ko pen, maar de veelal kleinere uit voeringen voor de kampeerwa gen. boottrailer of bagagewage zijn lang niét overal verkrijgbaar. Levensduur Slijtage speelt bij deze banden niet zo'n voorname rol. Per jaar wor den ze slechts gedurende korte tijd gebruikt, zodat ze jaren mee zullen gaan. Slecht werkende remmen en een slecht werkende torsie-vering zullen het slijtage- beeld en de kilometrage zeer on gunstig beïnvloeden. De levensduur van dit soort banden is veel meer gebonden aan ver oudering door weersinvloeden. Wat de levensduur positief beïn vloedt, is afscherming tegen de zon en een opslag in onbelaste toestand op een koele drogt? plaats. De snelheden voor het rij den met aanhangers zijn in bijna alle Europese landen gelimiteerd tot 80 km per uur. Maar de ban denfabrieken houden wel reke ning met 120 km En waarvan de grondprincipes kennelijk ook zijn gebruikt bij de vernieuwing van de VX-sene. Dat hebben wij ervaren, toen wij een tijdlang rondreden met de VX1800, de goedkoopste versie van deze driedelige serie. Een wagen, die bij het uitkomen in mei f 16.368 werd geprijsd. Hoe lang zo'n prijs zal worden ge handhaafd kan men niet in de sterren lezen. Autopryzen zijn haast nog onbestendiger dan ons vaderlandse weer. Deze Vauxhall 1800 is een prettige robuuste en vrij royale wagen, die duidelijk de trekken heeft van de familie General Motors. Die er op de foto zelfs als een Opel Rekord uitziet, maar in werkelijkheid toch wat Engelser is. Een wagen met een flinke dosis comfort, wat voor een groot deel te danken is aan de voortreffelijke stoelen. Daar wordt dan weer wat afbreuk aan ge4aan door de wat rumoe rige motor en door het klassieke onderstel met starre achteras. Het is een solide uitziende auto van forse afmetingen: 4.57 meterlang en 1.70 meter breedte. Het inte- rier is werkelijk smaakvol. Een leuk aangekleed dashboard met een overvloed aan nuttige infor matie. Dooreen handig geplaatste console lykt de pook korter dan hij is. Bo vendien is hij schuin naar achter geplaatst, waardoor men oog wel eens moet "tillen" in plaats van schakelen. Wat wij persoonlijk niet zo prettig vinden. Maar het is detailkritiek op een verder smet teloos interieur. Schakeling en besturing doen ech ter wat stug aan. De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen, dat wij een jong exemplaar hadden meege kregen, zodat de benodigde soe pelheid nog kan komen. Zoals ook de diverse bijgeluidjes en onaangename trillingen in het stuur wel niet het model, maar meer hetexemplaar aangerekend zullen moeten worden. Ruimte is er voldoende. Zowel voor passagiers als voor bagage. Uit zicht heeft men naar alle kanten in overvloed. We ze.iden het al, het comfort laat van binnen niets te wensen over. Maar die achterwie lophanging met starre achteras houdt het wegkarakter van deze auto aan de wat (te) levendige kant en de vier cilinder-motor met een zuigerverplaatsing van 1759 cc is vooral in de hogere snelheidsregionen vrij rumoerig. En als men wil kan men deze VX1800 tot in de buurt van de 170 kilometer per uur doorjagen. Men kan die top halen, maar wij vonden het geen bijzonder pret- Volvo experiment met taxi's. De Zweedse fabriek heeft er één ontworpen, die speciaal is bedoeld voor grote steden. Niet te groot, vrij ruim. De auto is uitgerust met een veiligheidscarrosserie en een zes- cilinder dieselmotor. Inplaats van veihgheidsgordcLs hebben de ach terpassagiers (de bestuursplaats is uit veiligheidsoverwegingen geheel afgesloten) een beugel, die eenvou dig kan worden neergeklapt. Deze beugel is op hoogte te verstellen. In geval van aanrijding biedt die beugel niet zoveel zekerheid als gordels, maar de ervaring heeft ge leerd. dat de taxipassagicrs zelden zin hebben in het gebruik van zo'n gordel. Dan zo'n beugel maar, re deneert Volvo, beter iets dan niets. De topsnelheid van deze experi mentele wagen - waarover nog geen plannen tot serieproduktie bestaan - zou om en nabij de 140 kilometer liggen. "Snelle sportieve personenau to's". Zo noemt Volkswagen de twee ty pen, die begin september de Ne derlandse markt zouden moeten oprijden. Twee nieuwe modellen, die zijn ontwikkeld uit reeds ge ruime tijd bekende typen: name lijk de Golf en de Sirocco. Beiden hebben in hun "snelle en sportie ve" versie de toevoeging GTI ver kregen. Op papier ziet het er allemaal vrij indrukwekkend uit. De Golf GTI zou een topsnelheid van 182 kilo meter per uur kunnen bereiken. De Scirocco komt zelfs aan de 185 km per uur en daarmee is deze GTI het snelste raspaard uit de VW- stal geworden. Wat men voor die fikse snelheden zal moeten gaan betalen is nog niet bekend. De au- tofabrieken zijn er niet happig op hun prijskaartjes al lang tevoren op te spelden. De prijzen verande ren vandaag de dag te snel. In beide nieuwe modellen zit over igens wel dezelfde motor: een 110 pk krachtbron met een benzine- inspuitsysteem, dat K (van Konti- nu)- Jetronic wordt genoemd. Dat zweept de 75 pk-motor op tot on gedachte prestaties: de Golf GTI komt binnende negen seconden op een snelheid van 100 kilometer per uur en de Scirocco GTI zou het volgens de fabriek nog een fractie sneller kunnen: in 8.8 seconden. Dat alles bij een matig verbruik: De Golf zou volgens de fabriek- sopgave 1 liter gebruiken op-de 12.5 kilometer (superbenzine wel te verstaan) en de Scirocco 1 op 12.8 kilometer. En onder bijzonder gunstige omstandigheden zouden die cijfers allemaal nog beter zijn. Het kan niet op. Natuurlijk vragen die hoge snel heden extra voorzieningen. Daarom zijn beide modellen uit gerust met brede staalgordel ra- diaalbanden, zelfkoelende schijf remmen, een extra oliekoeler en een spoiler, die de auto met zijn neus op de weg drukt. "Veel mensen halen hun neus op als er sprake is van sportieve au to's", constateert de fabriek zelf. Maar ze vindt dat ten onrechte. "Want zo'n auto hoeft helemaal niet alleen maar een racewagen te zijn, maar gewoon een auto, waarmee echt fijn kan worden ge reden. Dat zowel bij dagelijks ge bruik als bij deelneming aan au tosporten. In het gebruik-van- alledag kan de berijder van een sportieve auto zoals deze nieuwe modellen het zich veroorloven even te wachten en andere auto's voorrang te geven. De hoge presta ties en de veilige rij- eigenschappen van zijn auto zor gen er toch wel voor dat hij op tijd komt". Dat zegt de fabriek. Anderen zul len er wellicht anders over den ken. Maar wie zo wil rijden kan nu ook bij Volkswagen terecht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 18