Gouden tijd van Nederlandse hockeyploeg lijkt voorbij „KINGSTON SLUITSTUK NA HARD WERKEN" Gemengde gevoelens voor Olympisch toernooi PAGINA 16 ZATERDAG 3 JULI 1976 toekomst moeten richten met jonge spelers. Een jongen als Jan Aübers is ad vijf jaar 4n de picture en nu pas is hij er eindelijk bij gehaald. De Duitsers pakken dat een stuk beter aan. Jonge spelers gaan zon vier weken op tournee naar India, Pakistan. Zuid-Afrika en Australië en de stap wordt dan natuurlijk een stuk kleiner naar het grote hockey Niet zeuren Leefers: „Kijk alleen al eens naar de wisseling van keepers de laatste jaren. We hebben Van Kuivenho- ven gehad en Willem Pijpers voor het pre-Olympisch toernooi en daarna kwam Sikkiing terug en ging jam mer genoeg Derk Doyer weg. En voor die in de plaats hebben we nu Rob Toft gekregen, die helemaal geen internationale ervaring heeft". Ties Kruize: „Töch heeft Van Heumen in het Jaar dat hdj nu de leiding heeft al veel gedaan. Hij heeft om. looptrainingen ingevoerd, heeft de districten in de gaten la ten houden. Misschien hadden we in het voorseizoen wat meer interlands moeten spelen. We hebben echter gebrek aan persoonlijkheden in het nationale team. We moeten echter niet zeuren", vindt onze goalgetter op (voorlopig) non-actief. Je moet roeien met de riemen die Je hebt. Ik als voorhoedespeler kijk speciaal naar achterhoede, die op het ogen blik makkelijk passeerbaar is. Er vallen veel goals. Het kan natuur lijk altijd gebeuren dat er op zeker moment gebrek is aan dooi-stotend talent. Er is nu kennelijk even een stilstand. Gelukkig dat oude cracks als Litjens, Bolhuis en Taminlau zijn teruggekomen". Inspraak Hebben de spellers inspraak bij j Van Heumen? Wouter Leefers: „Nee, niet veel, dat is het beleid van de coach. Dat hij een man als Jan Boersma buiten de selectie zette as Jammer. Die heeft veel ervaring en spirit. Maar hij traint nu weer mee. Maar "n coach mag ook best fouten maken. Hij kan altijd weer op zijn besluit te rugkomen. Het ligt er maar aan hoe hij het dan speelt". Ties Kruize: „Ikzelf vindt kunst gras voor hockey ideaal maar als ik dan het Europacuptoernood zie, zoals onlangs bij Amsterdam op .prachtige grasvelden, dan tis dat ttoch ook uitstekend. - Dat toernooi iverd echter in een jaargetijde ge speeld waarop wij normaal niet hoc keyen. Daarom geloof ik dat we tot een seizoenver legging in Neder land zouden moeten komen. De com petitie in het toot jaar en het na jaar spelen en 's winters de zaal in. Maar waarschijnlijk is dat geen haalbare kaart omdat vele hockey ers zomersporten bedrijven. Maar kunstgras voldoet goed vind ik en het heft ook het steeds groter ruimte gebrek op omdat je op zo'n veld dag en nacht kunt spelen". Montreal Tot slot: wat gaan we maken Montreal? Ties Kruize: „Het ligt voor de hand: het zal moeilijk worden. Als ik eerlijk moet zijn geloof ik dat we nauwelijks bij de laatste vier zul len komen. Er kan natuurlijk van alles gebeuren en juist op dat kunst gras. We zullen een hoop strafcor- ners moeten zien te krijgen. Vorig jaar bij het voor-Olympisch toer nooi zijn we derde géworden, maar dat toernooi was zonder India, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Spanje niet sterk bezet. Voor Van Heumen zal het geen makkelijke tijd worden, maar ook voor de jongens niet, want het is er bovendien erg warm en het kunstgras vergt enorm vee van je conditie. Om over na Montral maar te zwijgen. Dan vallen we her lemaal in het niets terug met kerels als Litjens, Bolhuis, Taminiau en Kranenborg die er mee stoppen". DEN HAAG De gouden tijd van de Nederlandse hockey ploeg lijkt voorlopig voorbij. Met gemengde gevoelens wordt het zware Olympische toernooi in Montreal tegemoet gezien en bondscoach Wim van Heumen beweegt hemel en aarde om de nogal laat geselecteerde ploeg tot een eenheid te smeden, zodat het, evenals bij het wereldtoernood in Malei sië twee jaar geleden, toen Cees Tania de scepter zwaaide over de hockeyers, geen afgang zal worden. Wouter Leefers, zo langzamerhand één van de geroutineerste spelers uit de selectie en één van de on misbare steunpilaren van Van Heu men, windt er geen doekjes om als hij zegt: „De ploeg die we op het ogenblik hebben is weinig briljant. Het is veel minder een geheel dan toen we in 1973 wereldkampioen wer den, maar toen hadden we dan ook een aantal spelers die drie, vier jaar samen hadden gespeeld. Nu hebben Door Piet Kienhuis we een paar maanden voor de Spe len nog een aantal jongens erbij ge kregen en velen hebben totaal geen internationale ervaring. En een ge degen toernooiervaring is dan ook nog wel geheel wat anders". Er is nog een andere belangrijke factor, die het Olympische toernooi in Montreal bijzonder moeilijk en heel apart zal maken: het kunst gras waarop het toernooi wordt ge speeld. Een nieuwe dimensie voor het hockeyspel met welke ingrijpende overgang een ingespeelde ploeg het al moeilijk genoeg zou hebben. Men kan bijna zeggen, dat het hockey door de invoering var het kunst gras een andere sport aan 't worden geeft het duidelijke voordelen. Je moet het spel veel korter hou- ons is. De supersnelle kunst- hij erg zuiver moet worden aange- stof vergt een uitstekende techniek speeld wil je hem niet missen. Het en onze ploeg blinkt daar op het passeren op de forehand op deze ogenblik niet in uit. Er zijn landen mat is bijzonder moeilijk. We heb- genoeg die wat dat betreft beter spel ben gelukkig nog even de tijd om kunnen maken". er op te oefenen. Hopelijk gaat het De Haagse international maakte over een paar weken een stuk be- overigens het voor-Olympische toer- ter. maar op het ogenblik kunnen wij nool vorig jaar in Montreal op het de voordelen ervan nog niet goed uit- astroturf niet mee in verband met buiten. We zullen het van keiharde een ernstige dijbeenblessure, training moeten hebben hij heeft zich de korte tijd dat Ne- zullen we Paul Litjens derland nu kunstgras heeft in Utrecht moeten brengen met de straf corner, bij Kampong en in Laag-Zestien- Die korte hoekslagen worden bijzon hoven in Rotterdam, snel vertrouwd der doorslaggevend op het kunstgras. gemaakt met de smetteloze biljart lakens, waarop volkomen „clean' hockey gespeeld kan worden. We hebben dat onlangs tegen Ca nada in Rotterdam kunnen zien. Als Je er maar een paar kunt forceren tijdens een wedstrijd kim je ook winnen, want als ze goed worden ge nomen ziet de keeper de bal haast „Ja, ik ga het kunstgras steeds niet komen". De diepere oorzaken van onze te- Kunstgras waarderen", vindt Leefers. „Je moet er wel geweldig aan wennen, ruggang? ik vind het heerlijk al krijg verdomde pijn aan je voeten door. Dat kunstgras geeft een bran- Ties Kruize hoeft er niet lang te denken: „De afgelopen jaren zijn de verkeerde spelers ge- dend effect. Maar afgezien daarvan kozen. We hadden ons eerder op de De Nederlandse hockey selectie met coach van Heumen en hegeleider Jules Ancion. „De ene boot zitje lekker, de andere niet BLOEMENDAAL Angstvallig wonden de woonden plak of medaille vermeden, zeker met de toevoeging: Olym pisch. Het zou de goden verzoeken zijn, denken Joop en Robert van Werkhoven uilt Bloemendaal, de Nederlandse zeilequipe in de 470-kIasse voor Canada. Maan ze zeggen het niet, de opgewekte broers van 26 en 22 jaar, beiden eco nomiestudent in Rotterdam. En misschien hebben ze nog wel meer kans op een „blik" dan de zo favoriete tweeling broers Sjoerd en Eric Vollebregt uit Warmond in de FD. Maar de broertjes Van Werhoven zeilen en masten te halen. We hebben timmeren helemaal niet aan de weg. dat meteen voor Sjoerd en Eric Volle- Ze gaan geruisloos hun gang, meest- bregt gedaan en hun auto mogen al ver van de wal ergens op zee, maar lenen. Ik geloof dat we nu alles zij houden hun Olympische doel bij elkaar hebben. We nemen twee niettemin scherp in de peiling. Zij boten mee naar Kingston, de Franse hebben dit Jaar zelfs zij beken- Morin en de Engelse Parker. En nen het ronduit nog geen studie- dan hebben we nog een Spaanse boek in de hand gehad. Dat is ook Roga, die hier blijft om de laatste bijna niet mogelijk met het steeds weken in te kunnen trainen en om meer „toespitsen" van de prestaties, de Kieler Woche te kunnen varen. vooral als het 't fascinerende Olym- We hebben nog geprobeerd beide bo- pische gebeuren betreft. ten op t laatst over te vliegen zoals de FZ's van de Vollebregts om tot het laatste toe in de vertrouwde boten pk te kunnen trainen, maar dat is toch L/oor r.iet mogelijk gebleken. We hadden Ptot KienVnii«? diverse aanbiedingen voor sponsering net Niennuismaar de boten konden vliegtuig nietin, zodat het nu maar zo moet". De ruime tuin van het ouderlijk huis wordt voor ten flink deel in kt- Jk beslag genomen door drie ranke zeil- iNiei g0eaK00P boten, die het. straks in Juli op het Zeilen pp Olympisch niveau is ze- onmetelijke Ontariomeer bij King- ker geen goedkope aangelegenheid, ston zullen moeten doen. De trappen ondanks de ruime subsidie die te- van de villa zijn gedrapeerd met genwoordig wordt gegeven. De ge- nylon zeilen die te drogen hangen, broeders Van Werkhoven hebben zich Over enkele dagen moeten de bo- dit Jaar nog drie nieuwe schepen ten worden ingescheept voor Cana- aangeschaft a raison van 7000 gul- da. Huize van Werhoven is dan ook den per stuk. Waarom drie en van een grote zeilloods. „Het is natuur- verschillende merken? „Domweg om lijk uitkijken dat je niks vergeet", te weten waar je tegenstanders in weet Joop, de stuurman. „Je bent er varen. Maar die boten kan je ook dagen mee bezig. Alle uitrustingen zo weer kwijt, want de handel is er moeten identiek zijn. Elk tuigage zeer levendig in. We kopen bovendien moet je zo kunnen overzetten op een alleen maar de romp. De rest zetten andere boot. We zijn vorige week we er zelf op. We varen met Franse nog even helemaal naar La Rochelle zeilen van Cheret, waar de hele in- bij Bordeaux gereden om nog wat teraationale top mee zeilt. Sinds we Broers Van Werkhoven: „na de Spelen gas terug nemen en achter de hoeken die hebben gaan we een stuk har der. En die Parker en Morin liggen ons het beste. Met die Parker heb ben we ook onlangs de open Duitse in Kiel gevaren. Dat spul was toen nog hardstikke nieuw. We zouden niettemin derde zijn geworden als we ons slechtste resultaat, zoals ge bruikelijk, hadden mogen aftrekken. Dat gebeurde, omdat het aantal ra ces in verband met het weer was beperkt, niet en daardoor eindigen we als negende. We hebben toen kun nen experimenteren omdat we wel wisten dat we naar Kingston zouden worden uitgezonden. Robert: „Met zo'n boot is het net als met een pak. Het ene zit je wat lekker en het andere niet". Dat is gewoon een kwestie van gevoel". Inspanningen •Voordat het „pak" echter gegoten zat hebben de gebroeders zich nogal wat inspanningen moeten getroosten. Concurrentie was er voor hen in eigen land niet, zodat zij wat anders bedachten om het materiaal te kun nen uittesten. Vorig jaar deden zij een oproep voor twee zeilers die on geveer hetzelfde gewicht en dezelfde lengte hadden dan zij. Daarop meld den zich de gebroeders Jan en Jaap ae Zeeuw uit de 420-klasse, die er wel wat voor voelden een jaar hard met de Van Werkhovens mee te trainen en leder bij een van de broers aan boord tekomen om twee boten tegelijk op te tunen. Aldus geschied de en in februari van dit Jaar moest de praktijk bewijzen of internatio naal wel degelijk alles op scherp stond. Robert: „We hebben toen in een paar weken tijd een grote klap ge maakt. We begonnen met een 15de plaats in Cannes, maar in Bormes les Mimosas werden we uit een veld van 1?0 boten tweede en twee we ken later in de pre-Olympics te Hyeres vierde van 27 landen. De bezetting was daar zelfs sterker dan op de Olympische Spelen. Sluitstuk En nu staan de Spelen dus vlak voor de deur. Hoe komen die op jullie af? Robert: „Het sluitstuk van vijf jaar hard werken, hè. Je moet Kingston eigenlijk als gewone wed strijden zien, alleen zit er natuur lijk een tintje aan. Je vaart dan niet als Van Werkhoven, maar voor Nederland. Verder is het net als bij een wereldkampioenschap: alleen de eerste drie plaatsen tellen. De rest v ordt vergeten". Joop: „Vijf jaar geleden zijn we uit de Solo overgestapt op de 470. We hebben er toen maar op gegokt dat dit de nieuwe Olympische klasse zou worden, want het ging toen tus sen de Fireball en de 470". In 1972 al werden de Van Werho- vens Europees kampioen in hun nieu we klasse en twee jaar later wonnen zij „goud" bij de pre-Olympics. „Zeilen is eigenlijk sorry een rotsport", overweegt Robert. „Je bent overgeleverd aan zoveel facto ren en daarom is het zo'n nerveuze toestand. Daar moet je echter te gen opgewassen zijn, maar het is wel tekenend dat de meeste geselec teerden al tegen de dertig lopen. Dan krijg je toch kennelijk meer incas seringsvermogen. Wij zijn dus nog broekjes". Joop en Robert hebben niet alleen de studie voor het Olympische avon tuur opzij gezet. Zij zijn beiden uit stekende hockeyers en wonen dan ook op de drempel van de zojuist gepromoveerde hoofdklasser Bloemen daal. Robert heeft in het eerste ge speeld, maar het laatste half Jaar in verband met het zeilen geen stick meer aangeraakt. „Volgend aeizoen probeer ik weer in 't eerste te komen en Joop is eigen lijk coach van het tweede. Theodoor Doyer woont twee huizen verderop en gaat dus met de hockeyploeg naar Montreal. Wel uniek zoieits". En na de Spelen? „Gas terugnemen", weten beiden maar al te goed. Nee geen vakantie maar achter de boeken. En toch nog wel een beetje zeilen, want we krijgen dan een minitonner ter be schikking, een nieuw schip dat erg snel moet zijn. Daar gaan we dan eens lekker ontspannen in varen", beloven de broers elkaar. Ties Kruize: ,J)e Duitsers pakken het een stuk heter aan".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16