man die alles en iedereen kocht HOWARD HUGHES ZATERDAG 3 JULI 1976 Het eerste van een serie verhalen over de man die zich veel geld verwierf en zich daarmee buiten en boven alle wetten plaatste, die zowel de CIA als de mafia tot zijn bondgenoten kon rekenen. Bij zijn leven al een legende: Howard Hughes Op maandag 5 april van dit jaar, om 5.30 uur in de ochtend, werd een Mexicaanse arts ontboden naar het Princess Hotel in Acapulco en door gewapende bewakers naar de afgegrendelde bovenste verdieping geëscor teerd. Daar trof hij, op een orthopedisch bed dat stond op een aan een baar herinnerend podium met een filmprojector aan het hoofd - en een ruim twee meter breed scherm aan het voeteneind, het nauwelijks ademhalende skelet aan van een man die 1.92 meter lang was en nog geen 65 kilo woog. Hij was overdekt met doorgelegen plekken en bloed sijpelde uit een hoofd wond die weken tevoren door een val was veroorzaakt. De polsslag was zwak. Er waren tekenen van ernstige uitdroging en ondervoeding. De pa tiënt was de Amerikaanse miljardair Howard Hughes. Dr. Victor Montemayor, geschokt door deze spookverschijning, vroeg twee lijfartsen van Hughes - een van hen huilde zacht - hoe ze hem in deze toestand hadden kunnen laten wegzinken. „Hü wilde niet dat we hem aanraakten," zeiden ze. Hughes stierf enkele uren later terwijl hij de Amerikaanse grens overstak in een Lear ambulance-straalvliegtuig, op weg naar Houston in Texas waar hij 70 jaar eerder was geboren. Er is door mensen die intiem met de miljardair waren, beweerd, dat (Houston, Los Angeles, Las Vegas) om een zo feitelijk mogelijke studie te verkrijgen van - volgens Gore Vidals onsterfelijke oordeel - „De All-American Stronthoorn". In 1905 was Houston in Texas een woelige boom-stad. Er was olie 'gevonden. Onder de zwermen „wilde" oliezoekers die met elke trein aankwamen bevond zich een riskant levende avonturier, Howard Robard Hughes sr. Hij had geluk, verdiende- een hoop geld, spendeerde dlr 50.000 tijdens een Europese huwelijksreis met zijn bruid uit een Maar de beminnelijke Rupers haalde Howard liever naar Hollywood dan dat hij zelf in de weekeinden naar Öjai ging, een besluit dat verstrekkende gevolgen had voor het leven van de jongeman. Howard was gefascineerd. De technische wonderen van het witte doek, de lijfelijke aanwezigheid van godinnen als Mary Pickford en Pola Negri, en de stoeten willige meisjes die tuk waren op het leven van een ster, lieten een onuitwisbare indruk op hem achter. Hij besloot zijn stempel kin 1935 maakte Howard Hughes met zijn vlieg tuigje een nood landing in Santa Ana. Hughes had toen juist het we- reldsnelheidsrecorc op zijn naam ge bracht... hij een doodsverlangen koesterde er moest een verklaring zijn voor Hughes' neiging om met het ene vliegtuig na het andere neer te storten. Zoja, dan was hij eindelijk erin geslaagd zelfmoord te plegen. Hughes werd zonder ceremonieel begraven. De man die eens geroemd werd als een geniaal uitvinder en een nationale held en voor wie hel Congres een medaille had laten slaan, werd ter aarde besteld in een anoniem graf. Er werden geen redevoeringen afgestoken door hoge omes uit Washington. Er was geen enkele vertegenwoordiger van zijn persoonlijke hofhouding of zijn enorme financiële rijk aanwezig om de laatste eer te bewijzen. Paria Waarom was Hughes een paria geworden? Noah Dietrich, gedurende vele jaren zijn vertrouweling en zakelijk manager heeft er een antwoord op: „Er vloeide ijswater door zijn aderen. Ik heb nog nooit iemand ontmoet die zo volslagen van emoties verstoken was." Dietrich is 32 jaar lang een trouw bondgenoot geweest - Hughes had geen vrienden - maar tegen het einde voelde hij zich zoals zovele anderen, verraden. De miljardair oefende een geweldige macht uit en maakte er meedogenloos misbruik vurig-anti-communist, die generaals en politici, tot en met het Witte Huis, omkocht, zoals hij ook de mannen betaalde wier vrouwen hij begeerde. Zyn macht en rijkdom brachten vrijwel iedereen die twijfels had aan zijn methodes tot zwygen. Hij verhinderde de publicatie van talloze boeken en artikelen ofwel door legale chantage of door de schrijvers rechtstreeks af te kopen. Terwyl hij aan de ene kant samenwerkte met de CIA en aan dc andere kant met de Mafia, beroofde hy de Amerikaanse regering (d.w.z. de belastingbetalers) van vele honderden miljoenen guldens. En als de wereld hem ergens dankbaar voor mag zijn is het dat zijn langdurige betrekkingen met Richard Nixon geholpen hebben de Watergate-zuivering te versnellen. Het is niet eenvoudig de waarheid vast te leggen omtrent de figuur die bij zijn ondergeschikten bekend stond als „De Man." Een publik-relationsfirma ontving dlr 500.000 per jaar, alleen maar om te voorkomen dat die waarheid aan de dag zou komen. Het natrekken van zijn verhaal betekent dat men stuit op een reeks van valse sporen, in elkaar grijpende belangen en geheimzinnigheid. Hughes is er niet meer, maar er kan nog steeds een terugslag komen van zijn enorme belangen. Hoewel enkele bronnen in dit verhaal voorlopig ongenoemd moeten blijven, is alles tot op de bodem gecontroleerd in Hughes' voornaamste verblijfplaatsen aristocratische zuidelijk familie Allene Gano, en keerde platzak terug in Houston. Daar werd, onverwacht en ongewenst, de jonge Howard op de avond voor Kerstmis geboren in een houten huis in een ongeplaveide straat. Hughes sr. die een pooslang gedwongen was op een olieboortoren te zwoegen, was bezig met een instrument dat beter was dan de bestaande boorkoppen die snel bot werden op de harde rotssteen van Texas. Zijn oplossing - een veeltandige boorkop die als een mes door de boter ging - is nooit rechtstreeks verkocht. Elke boorkop werd aan de oliezoekers verhuurd voor dlr 25.000, of meer, per bron. De slimme Hughes en zijn partner, Walter Sharp, hielden vast aan hun monopolie op een instrument dat een revolutie in de olie-industrie betekende en de basis vormde voor een immens fortuin. Praalzucht Toen de jonge Howard driejaar was, maakte het gezin deel uit van de Texaanse rijkdom. Zyn vader, die een van de eerste auto's in de staat had gekocht, schafte zich een privetrein aan voor pleziertochtjes. Allene gaf bals en feesten voor hun nieuwe vrienden waarby ze haar best deed hen te overtreffen in praalzucht. Geen van beiden had veel tyd voor „Sonny", die bovendien bepaald niet pienter leek. Van zijn vader had hij een lichte doofheid geerfd waardoor hij op afstand bleef van andere kinderen. Hy bracht uren alleen door in een werkplaats waar hij sleutelde aan een gemotoriseerde fiets, die hij, met gebruikmaking van een accu en een auto-startmotor, zelf had gebouwd. Het beeld van zijn vader stond hem aanhoudend voor ogen: uitvinder, geldverdiener, charmeur-in-gezelschap. De oude Howard was bovendien een perfectionist als hij, tydens een van zijn zeldzame bezoeken, in de werkplaats rommel aantrof mocht de jonge Howard er een week niet komen. „Pa was een harde vent," zei Hughes jr. later. „Hij stampte het er bij me in. Maar de mensen mochten hem. Nou, ik ben gewoon niet gelnterresseerd in mensen." Dudley Sharp, de zoon van Hughes' partner, zei dat „Sonny" een manie had om zichzelf waar te maken. „Hij wilde niet in de schaduw van zijn vader leven. Hy vond het zelfs vervelend als zijn naam genoemd werd." Het echtpaar Hughes stuurde tenslotte, met duidelyke opluchting, hun zoon naar een reeks kostscholen. Zyn langste verblyf was op een jongensschool in Ojai in Californie. Deze rustieke buitenpost Jag op slechts 75 kilometer van Hollywood waar Howards oom, Rupert, als scenarioschrijver werkte en een oogje op hem kon houden. op Hollywood te kans deed zich e'erder voor dan verwacht kon worden. Howard was 16 toen zyn moeder opeens ziek werd en op de operatietafel in Houston overleed. En twee jaar later kreeg Hughes sr., die zich prompt gestort had in een leven van nachtenlange feesten, hard drinken en nog hardere de stomme film, Mae Murray - een hartaanval en viel dood neer in zyn kantoor. Kans De wees zag nu zijn kans schoon om zich aan iedereen te bewijzen. Hij had driekwart van de nalatenschap geerfd, maar hy wilde de totale macht. In de eerste plaats nam hy advocaten in dienst om een rechter in Texas te overreden hem, op zyn 18e, wettig meerderjarig te verklaren opdat hij in staat zou zijn zijn eigen zaken te regelen. Toen haalde hy zijn familieleden, onder wie oom Rupert, met een vlotte babbel over om hun belangen in de Hughes Tool Company te verkopen. Ze zouden het later bitter betreuren. Hughes betaalde dlr 325.000 voor een monopolie dat hem de Door Charles Foley en William Scobie daaropvolgende 50 jaar een winst van dlr 746.000.000 zou opleveren. De volgende stap was een goede manager te zoeken die zyn geldfontein kon beheren. Bij zijn keuze van Noah Dietrich, als de eerste in een reeks van grootviziers om aan al zyn grillen te voldoen, trof hy een onbetaalbare vondst. Dietrich was niet alleen een briijant zakenman, maar hij bezat de koppige grondigheid en trouw van zijn Duitse voorouders. Er wordt beweerd dat de groei van het imperium voor 80% was te danken aan het harde werk van Dietrich en voor 20% aan het gokkersinstinct van Hughes. Hoewel Dietrich, in een vennootschap dat 32 jaar duurde, zelden kans zag het wilde verbrassen van Hughes te beteugelen, hield hij de geldfontein wel spuitende. Een monument van hun verhouding is te bezichtigen in het kantoor van Hughes Toolco in Houston: een levensgrote kopie in goud van de boorkop van Hughes sr., in een glazen vitrine, als het wonderen bewerkstelligende relikwie van een heilige. Hughes had een hekel aan de „society" van zijn ouders. Om zijn verachting te laten blijken voerde hij een nadrukkelijke campagne om het meest gewilde meisje in de stad, Ella Rice, te veroveren. Hy trouwde met haar en verliet de stad. De nieuwe mevrouw Hughes kwam tot zichzelf in het .Ambassador Hotel in Hollywood; ze was vergeten terwijl Howard over zaken sprak met Dietrich die permanent was geïnstalleerd in de aangrenzende kamer. Het was vanaf het begin een lits-jumeaux-huwelijk waarin Hughes zijn best deed om dlr 80.000 te verliezen aan een stomme film over een dronkelap die een weeskind adopteert. Door de verwijten van de familie, verwoord door oom Rupert, werd zijn koppige vastbeslotenheid om Hollywood te veroveren slechts versterkt. „Ik zal laten zien dat ze het mis hebben," zei hij tegen regisseur Lewis Milestone die hij had aangenomen om zijn tweede film, „Two Arabian Knights" te maken. Dat gebeurde ook: deze komedie uxt 1927 won een Oscar by de eerste Academy Award-plechtigheid. Hughes, die niets met het maken van de film zelf te maken had gehad, was in de buurt om de loftuitingen in ontvangst te nemen. Een tweede film van het tandem Hughes Milestone had eveneens succes. „Jezus, regisseren is makkelijk," zei Hughes tegen Dietrich, „ik neem de zaak zelf over". Filmmaken was zakendoen. „Als er kunst aan te pas komt is dat toeval." Toeval Toeval en kunst waren onscheidbaar op de set van Hughes' vliegfilm uit de Eerste Wereldoorlog, „Heli's Angels": vier stuntvliegers kwamen om by luchtacrobatiek waartoe de aankomende regisseur opdracht had gegeven. Hughes zelf, die nauwelijks een jaar vliegervaring achter de rug had, ging zelf voordoen hoe de stunts moesten worden uitgevoerd. Zyn TM Scout-tweedekker dwarrelde in een akker. Hughes werd bewusteloos uit de wrakstukken getrokken met een verbrijzeld jukbeen en andere verwondingen waar hij nog jaren pijn van had. Het was het eerste van vijf vliegongelukken (en talloze auto-ongelukken) die zowel geestelijke als lichamelijke averij veroorzaakten. „Ik ben er zeker van," zei Dietrich, „dat ze hebben bijgedragen tot de bizarre persoonlijkheid die Mj'later is geworden." Toen Hughes zyn meesterwerk had voltooid, had het geluid zijn intrede gedaan. Garbo mocht dan wel spreken, maar zo niet de blonde Noorse actrice die de hoofdrol speelde in „Heli's Angels" Haar accent was om te snijden. Hughes besloot om alle niet in de lucht spelende scenes opnieuw op te nemen met een jonge onbekende, Jean Harlow. Voor dlr 175 per week bracht de opgewekte platinablonde actrice enig leven in wat toen „de slaapkamerscenes" werden genoemd. Geen gering feit, gezien de tekenstripachtige dialoog die voor een groot deel was bedacht door Hughes. Don Juan Maar Hughes had in elk geval een instinctief begrip van wat Amerika wilde zien. Zijn melange van geweld en snelheid, geld en sex deed het goed aan de kassa, hoewel niet voldoende om de ruim 4 miljoen terug te verdienen die waren uitgegeven aan vliegers, vliegtuigen, figuranten en een opnameschema dat moest worden aangepast aan zijn eigen wisselvallige uren. Er werd fanatieke aandacht besteed aan triviale details. Vervolgens werd het resultaat weggegooid. Een scene, waarvan het filmen 10.000 manuren vergde, duurde in de film drie Ondanks zijn reputatie als vrouwenjager toonde Hughes geen persoonlijke aandacht voor Harlow. Deze beruchte Hollywoodse Don Juan - volgens de schandaalschryvers slechts door Errol Flynn voorbijgestreefd - vond haar agressieve uitdagendheid niet naar zijn smaak. „Ik had," klaagde ze, „net zo goed een vliegtuig kunnen zyn." Hij raakte daarentegen dolverliefd op Bill ie Dove, een donzig showgirl-type, en gaf haar de hoofdrol in enkele mislukkingen. De twee opzienbarende films die Hughes in de jaren dertig produceerde waren beide het werk van regisseur Howard Hawks en scenarioschrijver Ben Hecht. De eerste, „Scarface", was het beginpunt van George Raft als de oer-gangster in een hard, gewelddadig verhaal dat was gebaseerd op het leven van Al Capone; de tweede, „The Front Page", was een comedie-noire over het journalistenleven. Een paar jaar in Hollywood verwijderden alle eventuele zachte trekjes in de persoonlijkheid van Hughes. „Met geld kun je iedereen kopen," zei hij, „maar als ie genoeg hebt kun je met beloften betalen." Gemakkelijke slachtoffers van dit principe waren de horden „stariets" die hy roem beloofde in een druk met publiciteit omgeven speurtocht naar „het ideale vrouwelijke gezicht en figuur". Een van hen, die van het hotel van Hughes naar huis werd gereden, slechts gekleed in een nertsjas, kwam om bij een autobotsing. De politie werd omgekocht, de pers tot zwijgen gebracht, de chauffeur naar Nebraska getransporteerd. Hughes bleef beroemde sterren mee uitnemen. Echtscheiding Het werd te veel voor zijn vrouw Ella. De schoonheid uit Houston ging naar huis met een echtscheiding en een alimentatie-ineens van dlr 1.25 miljoen. Haar grief was verwaarlozing, maar men kan zich nauwelyks iemand voorstellen door wie men liever genegeerd zou worden. Het was niet alleen een kwestie van de excentrieke, op sex verzotte magnaat die vaak op diners verscheen in een smoking maar met baardstoppels van twee dagen en op tennisschoenen; hij verviel in op trances lijkende toestanden die wel 24 uur duurden; hij werkte 72 uur achter elkaar; hij was achterdochtig op het neurotische af, stond er op om vergaderingen te houden in geparkeerde auto's, vliegtuigcockpits of hotelsuites waar de kamers ter weerszijden ontruimd waren. Hij cultiveerde een reputatie als gierigaard die een kwartje leende om een telefoongesprek te voeren: „Want ik wil niet overvallen worden door een vent die denkt dat ik een stoot geld bij me heb." Hij was wraakzuchtig en vergold een denkbeeldige belediging van Harlow door haar aan MGM te verkopen en vervolgens te weigeren de rekeningen te betalen van haar publiciteitstoer voor „Heli's Angels." Zyn bezetenheid met betrekking tot geheimhouding werd steeds groten hij begon valse namen te gebruiken en dook als „Carlos Gomez" met een stekelig baardje op in nachtclub^. In 1931 verdween hy gedurende een halfjaar. Het mysterie werd opgelost door een krantenfoto van „Charles Howard" in het uniform van American Airways. Hij had een opleiding gevolgd als tweede gezagvoerder, „om ervaring op,te Van 1932 tot 1939 hield Hughes zich in het geheel niet meer met films bezig. Gehuld in vliegbril en leren jak, en met een assistent van zijn eigen leeftijd als monteur, begon hij een nieuwe Hughes te scheppen: de Grote Vliegenier. Hij won prijzen ir vliegraces, brak het wereldsnelheidsrecord in 1935 in eer radicaal nieuw gestroomlijnd vliegtuig dat 487 km/u haalde. In deze „H-l" (staat voor Hughes One) vestigde hij records tijdens vluchter over de Verenigde Staten die standhielden tot het aanbreken van het straaltijdperk. Vliegenier Toen de kranten hem „de playboy-vliegenier" of „de miljonair-sportman" bleven noemer besloot hij daar een eind aan te maken. Twee jaar en dlr 1 miljoen later- het geld stroomde nog steeds binnen in Toolco - begon hij aan een recordvlucht rond de wereld. Het toestel was een snel, nieuw tweemotorig transportvliegtuig, de Lockheed Lodestar, dat van alle overbodige zaken was ontdaan en volgestouwd met nieuwe apparatuur en zaken als geweren (om Siberische beren op afstand te houden) tot een toestel om zeewater te distilleren. Alle lege hoekjes waren volgepropt met tafeltennisballetjes om het vliegtuig drijvende te houden als Met een vierkoppige bemanning vestigde Hughes een nieuw record op de tocht van New York naar Parijs en vloog toen door naar Moskou, waarby hij over een Duitsland vloog dat zich op de oorlog voorbereidde. Ze aten uit blikjes en sliepen zelden. Stalin, die naar de gunst van het westen dong voor steun tegen Hitier, gaf opdracht tot een uitbundige ontvangst. Door na drie dagen en 19 uur terug te keren, brak de ploeg van Hughes het record met vier dagen. Burgemeester LaGuardia van New York en een enorme menigte verwelkomden hem op het vliegveld Manhattan bereidde de. held de grootste tot dan gehouden confetti-parade - er werd 200 ton meer papier over zijn hoogd uitgestort dan bij Lindbergh het geval was geweest, aldus meldde de Reinigingsdienst. Hij was de lieveling van het land, de avonturier die de mensen de depressie, de angst voor oorlog, de verschrikking van te moeten nadenken en zelfmedelijden deed vergeten. Het Congres liet een speciale gouden medaille te zijner ere slaan. Hughes was de All-American held geworden Volgende aflevering: De weg naar Watergate

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15