Voor John Kristel zal het applaus niet meer klinken 3 i ZATERDAG 3 JULI 1976 Trouw aan zijn Iluis ter Duin NOORDWIJK - Het grand- hotel Huis ter Duin in Noord- wijk. twaalf jaar geleden. In ck grote spiegelzaal worden de laatste voorbereidingen getrof fen voor het chique feestje waarop ook de prinsessen Bea trix en Irene aanwezig zullen zijn. Het orkest John Kristel heeft zich al geïnstalleerd. Links en rechts worden alvast wat toontjes uitgeprobeerd. Het begint al aardig druk te worden in de spiegelzaal. Daar arriveren ook de beide prinsessen. Cere moniemeester jonkheer Van Pol loopt nog even naar orkest leider John Kristel. "Denk erom" mijnheer Kristel, "alleen rustige ballroom-muziek, hou het in still". Het feest kan be ginnen. Kristel: "Ik zette een rustig muziekje in maar tot mijn stomme verbazing begonnen Irene en Beatrix als een paar wilde indianen door de dans zaal te springen. Ze hadden duidelijk geen trek in dat stijve gedoe. Daar wist ik uiteraard wel raad mee. Ik ging gelijk uit een ander muzikaal vaatje tap pen. Jonkheer Van Pol schrok zich rot maar de prinsessen amuseerden zich kostelijk. Het werd een geweldig feest". Dit voorval met de beide prin sessen is een van de talloze her inneringen van Noordwijker John Kristel, de gentleman- orlsestleider die met zijn muzi kanten vanaf de begin jaren dertig tot eind jaren zestig in het internationale amusementsge- beuren steeds een flinke vinger in de muzikale pap wist te hou den maar een paar weken gele den besloot die vinger er defini tief uit te halen. De laatstejaren was dat eigenlijk nog maar het topje van zijn pink omdat hij vanaf 1971 om gezondheidsre denen de dirigeerstok uit han den moest geven. Wat hem in de afgelopen jaren restte was het geven van adviezen aan de nieuwe orkestleider Wim Ver- bruggen. Afgesloten Het orkest mocht in de afgelo pen vijfjaar de naam John Kris tel blijven dragen en plukte daardoor nog wat malse vruch ten, een neerslag van een roem rijk verleden. Per 1 juli echter heeft het orkest John Kristel opgehouden te bestaan, een tijdperk in de Nederlandse amusementswereld is afgeslo ten. John Kristel, in 1929 had hij met zijn orkest het eerste enga gement in Huize Maas in Gro ningen, heeft de vijftig jaar niet vol willen maken. Nog maar drie jaartjes en het zou zover zijn geweest. Maar John Kristel heeft het bewust niet zover wil len laten komen. Thuis in Noordwijk, tussen stapels oude fotoboeken en dito dolgedraai de bandopnames, zegt hij treurig voor zich uitstarend: "Over de muziek die het orkest nu nog maakt zal ik geen kwaad woord zeggen. Wat de heren spelen is nog piekfyn in orde. Maar waar ik me aan gestoord heb is de leiding. Die ontbreekt, althans schiet te kort. Daarom vind ik dat ze de naam John Kristel niet meer waardig zijn. Ik heb er slapeloze nachten van gehad maar ik vind het zo be ter". John Kristel heeft het er deze weken moeilyk mee. Dc man die zoveel roem oogstte in tal loze varieté-paleizen in Europa, d ie als een van de eersten in Ne derland de foxtrot introduceer de, die met zijn orkest de groot ste artiesten der aarde bege leidde, dié man nu weet dat het applaus voor hem nooit meer zal klinken. Dat klinkt nu voor anderen. Bijvoorbeeld voor zijn nichtje Sylvia, het immer verbaasd en onschuldig ogende filmster retje dat dankzij haar "broek- uit, broek-aan"-filmprenten de wereld aan haar voeten kreeg en daar nu ook met volle teugen van weet te genieten. Een paar weken geleden nog belde ze vanuit Cannes in Frankrijk naar oom John die op dat moment met zijn vrouw Evelien in het achtertuintje zat te genieten van een kopje koffie met stroopwa fel. Of oom John zin had om een maandje bij haar en Hugo Claus te komen logeren in een riante bungalow die ze daar voor een week of zes hadden gehuurd. "Het is nu hier in huis nog een grote bende oom John", liet Sylvia weten, "de Rolling Sto nes he"bben hier voor ons gelo geerd. maar over een paar da gen is het hier weer netjes. U moet echt komen. Hardstikke leuk". Afgeslagen John Kristel heeft het aanbod van Sylvia afgeslagen. "Ik voel me niet meer thuis op parties Door Herman v. Amsterdam waar tot diep in de nacht wordt gefeest en waar ook het publiek me niet zo aanstaat. Ik weet bij voorbeeld dat ook Karei Appel bij Sylvia logeert en dan hoeft het voor mij sowieso al niet meer. Bovendien heb ik in mijn leven genoeg gefeest". De nu 68-jarige Noordwijker heeft ook nee gezegd tegen de wereldreis die hij kortgeleden van familie leden kreeg aangeboden. Hij blijft liever thuis. Met zijn her inneringen. En die zijn er legio. Want zijn loopbaan voerde hem naar de beroemdste hotels, res taurants, dancings en varieté- paleizen van Europa. Hij diri geerde in Zwitserland, België, Noorwegen. Zweden, Dene marken, Luxemburg en natuur lek in Nederland waar hij twin tig lange zomers het verwende publiek in het grand-hotel Huis ter Duin tracteerde op geheide krgkers als "Sentimental jour ney", "Blue is the night", "Lo ver come back to me". I'am sin ging in the rain". In Nederland oogstte hy veel succes met zyn tours langs de, in de jaren der tig, overbevolkte Heck's- restaurants en op de tournees in 1936 en 1937 voor de KRO. Sterren hk \Jet Corry Brokken toen wereldberoemde sterren Mistinquette, de Franse dans- vedette, Greta Keiler, de Duitse chansonnière. Rma Ketty, de zoetgevooisde Duitse zangeres en grootheden als Lucien Boyer en Maurice Chevalier. "Dat was een machtige tijd", zegt Kristel, "als kapelmeester werd ik toen net zo in de watten gelegd als de grote artiesten. Waar ik ook kwam werden de beste kamers voor me gereserveerd en ik kreeg het beste diner dat het huis te bieden had. Ik trad bij voorbeeld op in een Zwitsers wintersportcentrum. Het was maar eén avond maar de direk- tie van het hotel had voor mij Maurice Chevalier en Mistin quette wel een volledige Franse staf voor de keuken laten over komen. Myn salaris loog er toen ook niet om. Ik kon vragen wat ik wilde. In die jaren stond ik op eén lijn met de orkestleiders Max Weber en Paul Goldwin, die tot de absolute wereldtop behoorden. Het succes over spoelde me. En ik genoot er "Niet dat ik overmoedig werd. Daar was ik te nuchter voor. Ik hield altijd in mijn achterhoofd dat de concurrentie op de loer lag om ons de pas af te snijden want we waren echt niet het enige orkest met goede musici. Om dan toch aan de top te blij ven draaien moesten we steeds zorgen in de publiciteit te blij ven. Als oud-reklameman had ik daar wel feeling voor. Ik be dacht allerlei stunts, die ook we ieens verkeerd uitpakten. Zo verbleven we met ons orkest eens vlakbij de haven in Oslo. Op een gegeven moment hoor ik van iemand dat de Nieuw Amsterdam op het punt staat de haven binnen te lopen, tot aan de nok gevuld met vakan tiegangers. Dat is onze kans om in de publiciteit te komen. Jk Op het terras waar het elegante Noordwijkse strandleven genoot van een glaasje dacht ik. We huurden een grote motorboot en voeren op het schip af. Toen we langszij kwa men zette het orkest het Wil helmus in, in de veronderstel ling dat er allemaal Hollanders aan boord waren. Maar de pas sagiers gaven geen krimp. Ze keken ons alleen maar verbaasd aan. Bleek het schip alleen maar Amerikanen te vervoeren". Aan diezelfde Scandinavische tournee houdt John Kristel nog een dierbare herinnering over, die eigenlijk in een sprookjes boek thuis hoort. Op een dag was Kristel, verwoed paardrij der, een ritje gaan maken in een groot bos, vlakbij het hotel waar hij te gast was. "Het was nog erg vroeg in de morgen", herinnert de Noordwijker zich, "er hingen wat mistflarden tussen de top pen van de bomen en op de grond waren de bladeren nog nat van de dauw. Het was heer lijk rustig. Toen ik zo'n uurtje gereden had en ik weer terug wilde rijden naar mijn hotel raakte ik de weg kwijt, ik was verdwaald in het grote bos. Ik dwaalde een paar uur rond en juist op het moment dat ik 'm toch wel een beetje ging knij pen, daagde in de verte plotse ling een slanke dame te paard op. Ze reed recht op me af, stopte by me en vroeg wat ik zo diep in het bos deed. Ik vertelde haar dat ik de weg was kwijtge raakt, waarna ze me glimla chend aanbood me naar mijn hotel terug te brengen. Ze reed met me mee tot vlak bij de stal len, onderweg gezellig met me pratend. En even onverwacht als ze was gekomen reed ze weer van me weg. Ik kreeg niet eens de tyd om haar te bedan ken. Van een van de stalknech ten, die dit tafereel met open mond had gadegeslagen hoorde ik tot myn stomme verbazing dat de dame op het paard ko ningin Maud van Noorwegen was. Ik heb ze helaas nooit meer ontmoet. Wel een paar maanden later haar man koning Haakon, van hem kreeg ik toen een on derscheiding aangeboden". Zetje Naast de begeleiding van vele bekende buitenlandse artiesten heeft John Kristel met zijn or kest ook talloze talenten van ei gen bodem muzikaal gerugges- teund en een goed eind op weg in het vak geholpen. Connv Vink, Conny van Bergen, Ben Cramer, Corry Brokken en zelfs Toon Hermans hebben van Kristel 'n zetje in de goede rich ting gekregen. "Dat was in '37 ik organiseerde toen in gebouw Central in Heerlen een ama teuravond. Toen ik 'n uur voor de voorstelling 'n kijkje in de zaal ging nemen zag ik vooraan bij het toneel 'n jongen zitten die zich alvast voor zijn optre den zat te schminken. Een sjofel geklede verlegen ogende knul, die ik zo op het eerste gezicht niet al te veel kans gaf. Maar toen 'ie eenmaal op het toneel stond wist ik direct beter. Toon won toen ook. Ik hem later nog wat adviezen gegeven. Jammer dat hy dat nu niet meer weet of zich wil herinneren. Het lykt wel of 'ie zich voor het verleden schaamt. Al die keren dat ik Toon Hermans over de beginja ren van zijn carrière heb horen praten, heb ik hem nooit de naam John Kristel horen noe- men. Misselijk eigenlijk." "En met Corry Brokken is het al net zo gegaan. Die weet zoge naamd ook niet meer wie ik ben. Toch heb ik stapels foto's mijn orkest staat. Haar hoog moedige houding doet me wel eens pijn. Dan heb ik meer waardering voor iemand als Conny Vink. Die belt me nog bijna dagelijks op. Fijne meid is dat. Stuurt me ook een kaartje als ze in het buitenland is. Zulke mensen is het gelukkig niet in de bol geslagen. Die weten te waarderen wat ik voor ze deed". Ook een groot aantal muzikan ten die ooit Kristels orkestbak vulden, is het voor de wind ge gaan. Willy Schobben, Willy Langestraat, Ad van der Hoed, Jan Pet, Johnny Ombach, Joop Ditmars. ze schopten het ver in de Nederlandse amusements wereld. Al zyn capaciteiten als orkest leider en smaakmaker ten spijt ("het geheim van mijn succes was dat ik voor elk publiek een aangepast repertoire tevoor schijn kon toveren") heeft ook John Kristel niet kunnen voor komen dat de sfeer rond een avondje dansen zich meer en meer is gaan bewegen in de richting van rokerige zaaltjes met veel hjf-aan-lyf-werk en strakzittende jeans. "Dat is net zo goed een vorm van romantiek", zegt Kristel, "al is het dan op een heel andere leest geschoeid. Je kunt de tyd nu eenmaal niet meer terug draaien. Een goede kennis van me heeft een paar jaar geleden nog een poging gewaagd de sfeer van toen in huis te halen. Hij zette in zijn zaak net gedekte tafeltjes, zorgde voor gezellige verlichting en ook voor een fyn dansorkestje. Maar dat werd een mislukking. Hy dacht er nog wel wat oudere mensen mee binnen te halen maar er kwam geen kip. En terecht". Bewust John Kristel heeft bewust een punt gezet achter zijn bruisende leven als orkestleider. Al levert hem dat niet d.e rust ip. die hij in Noordwijk zoekt. "Ik word nog steeds benaderd voor dui zend en een dingen", zegt hij. "Bekende beatgroepen vragen me om hits van vroeger, grote Firma's benaderen me om de muziek voor een reclamespotje te maken en er is ook al een sportvereniging die mij als voorzitter wil hebben. Maar dat is niet wat ik nu nog zoek. Myn hartewens is een boek te schrij ven over alles wat ik in mijn le ven heb meegemaakt. Dat zou een kroon op myn werk zyn. Maar mijn gezondheid laat dat niet toe. Als ik me al te druk maak kan het wel eens slecht met me aflopen. En ik ben nog wel van plan om een paar jaar tjes mee te gaan. Gelukkig heb ik nog myn fotoboeken met her inneringen. Die zullen me wel helpen door deze moeilijke pe riode heen te komen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13