Geen inspiratie; wel valpartijen Tour in cijfers Mieke Sterk spant kort geding aan tegen het NOC Enorme stunt basketbalteam ZIEKE HORDIJK BLIJFT LEIDER IN IWAZ Raleigh- renners raken achter In achtste rit van Tour ZATERDAG 3 JULI 1976 OTVONNE LES BAINS De ve detten in de Ronde van Frank rijk hebben zich ook in de laat ste etappe voor de rustdag en de eerste echte bergetappe erg rus tig gehouden. Alle kanshebbers spaarden de krachten. Ook Peter Posts paradepaardje Hennie Kui per. De wereldkampioen heeftin de 220 kilometer lange etappe tussen Beaulieu - Valanta - Gney en Divonne les Bains zijn trui van de bergkoning niet ver dedigd. Hij raakte hem dan ook kwijt aan de Italiaan Giancarlo Bellini. Kuiper zei daarover aan de eindstreep: "Het was een aar digheidje. Ik wilde graag zo'n gek ke trui hebben. Ik heb hem een dag gedragen, daarna hoefde het voor mij niet meer. Als ik echt voor die trui zou rijden, kan ik het algemeen klassement wel ver geten. Voor de bergprijs ben ik niet naar deee Ronde gekomen." De 121 overgebleven renners ré den op hun dooie akkertje naar Divonne les Bains, waar de Fransman Jacques Esclassan de Belgische gele truidrager Maer- tens in de eindsprint versloeg. Overigens bracht de achtste etap pe voor het eerst een beetje ver koeling, Boven de Cote du Mare- chet hadden zich zowaar een aan tal donkere wolken samengepakt. Maar er viel niet veel regen. Slechts een buitje van tien mi nuten. Na dit bergje van de vierde categorie werd heb weer drukkend warm. Op de sprinters na spande nie mand zich dan ook in. De mees ten waren blij dat ze van een rustdag konden genieten. Vandaar alom vrolijke gezichten. Behalve bij de renners van de Raleigh- ploeg, die achterop waren ge raakt en vooral niet bij Roy Schuiten. De Zandvoorter keek in Divonne les Bains somber voor zich uit. "Ik heb altijd pech. Vandaag kreeg ik weer halverwe ge een berg een lekke band. Voor ik van Ferdinand Bracke een ander wiel had gekregen had ik al weer grote achterstand en moest ik me weer forceren om bij het peloton te komen. Ik ver speel mijn krachten liever in een poging om de etappe te winnen. Het zit me ook niet mee". Pech had ook de ploeg van Pe ter Post. Driekwart van de ploeg eindigde achter het eerste pelo ton. De gebroeders Piet en Jan van Katwijk werden tijdens deze beklimmingen eenvoudig gelost en haalden de finish in een grote groep achterblijvers, k Valpartij in de achtste etappe. De Fransman Ovion ligt (voorgrond) te kreunen van de pijn, Bert Pronk (links) probeert onder zijn fiets uit te komen en Jean Pierre Genet probeert zijn liggende ploegmaat Gerard Vianen te helpen. Vianen moest de rit met bloedende hoofd wonden uitrijden. Aad van den Hoek deel uitmaak te. Van den Hoek kon de besten langer volgen, maar forceerde zich en viel ver terug. GerrieKne- temann kreeg twee keer een lekke band maar hij kon nog juist bij het peloton aanpikken. Raas die "als een berg opziet tegen de bergen" stuurde van het parcours af en Gerben Karstens' achter wiel ging stuk. Luchtig commen taar van ploegleider Peter Post: "Ach, het zit ook weieens een dag tegen. Dit is niet zo erg. We gaan nu rusten en daarna zullen we veel wijzer worden in de bergen". Doping De medische controle na afloop van de derde etappe van de Ron de van Frankrijk heeft aange toond, dat de Spanjaard Jesus Manzaneque in die etappe, waar in hij als vierde eindigde, gebruik heeft gemaakt van niet toegesta ne stimulerende middelen. Man zaneque krijgt nu volgens de re giementen een boete van 1000 Zwitserse franken (ongeveer 1000 gulden). Hij kreeg een voor waardelijke schorsing van een maand. In het algemeen klasse ment van de Ronde van Frank rijk wordt de Spanjaard tien mi nuten achteruit gezet. Hij komt in de uitslag van de derde etap pe op de laatste plaats. Alle an dere controles tot en met de vijf de etappe zijn negatief uitgeval len. DE BERGREUZEN! 5 JULI-10eET-158Wn Door Hans Coolegem DIVONNE LES BAINS Het zou vreemd zijn geweest, als in de Jura zo vlak voor de rustdag en de daarop volgende krachtmeting in de Alpen de Tour nog een ander gezicht zou hebben gekregen. De voortdurende hitte, onderweg voor het eerst afgewisseld met een re genbuitje, heeft de kracht van het peloton behoorlijk aangetast, zodat niemand de inspiratie vond om een breuk in de groep te slaan. De weg naar de verplichte rust bracht bij na het volledige peloton in Divon ne les Bains op een steenworp af stand van de Zwitserse grens. Daar lieft gele truidrager Freddy Maer- tens een cadeautje aan de Franse cowboy Jacques Esclassan, die in de massa spurten veelvuldig zijn ar men gebruikt, om te winnen. En in een Franse tour, wordt dit door de jury nog wel eens over het hoofd gezien. Esclassan had op het hip podrome van Divonne nu echter niets onreglementairs nodig om voor de eerste Franse overwinning in de Ronde te zorgen, omdat Maertens zich niet wil ontpoppen als een veel vraat. Niettemin werden er op weg naar de streep toch risico's genomen, om nog een volledige massaspurt te ontwijken. Hennie Kuiper, die het leiderschap van het bergklasse- ment op de kleine colletje kwijt raakte aan de Italiaan Giancarlo Ebellini: "Het is onverantwoord. We gingen met zo'n 80 kilometer naar beneden, je moet er niet aan denken, dat het verkeerd afloopt". Maar het bereiken van de ver- moeidheidsgrens zorgt toch dage lijks voor ongevallen. Even een on achtzaamheid en kermende renners liggen tussen verwrongen mate riaal. Gisteren was Gerard Vianen, de knecht van Joop Zoetemelk, het slachtoffer. „Hoe het gebeurde weet ik niet", aldus zijn lezing, „maar ineens lagen er zo'n twintig cou reurs op de grond. Ik kon de ben de met geen mogelijkheid ontwijken" ontwijken". Het resultaat was, dat de Tour arts al rijdend de rechterkant van Vianens gezicht moest behandelen, omdat forse schaafwonden voor een bloederige massa zorgden. „Dit is nu al de derde keer, dat ik in een Tour op m'n gezicht ga", Jammer de Vianen. „Voor mezelf had ik al min of meer beslist, dat ik niet meer in de Ronde zou uitkomen, maar dit is epns te meer een reden om nu te zeggen, dat dit m'n laat ste is. Hier kom ik niet voor. In m'n 10-jarige profcarrière ben ik al zo vaak beschadigd uit de strijd gekomen, dat ik nu zuinig moet zijn, op hetgeen dat nog onbescha digd is". De 32-jarige Gerard Vianen, die zich altijd met het grootste gemak heeft kunnen schikken in zijn knechtenrol ("Ik heb er nog nooit over geklaagd, omdat ik altijd goed m'n brood heb kunnen verdienen") vindt nu de tijd gekomen, dat hij wat meer aan een maatschappe lijke loopbaan moet gaan denken. „Ik heb het met een snackbar ge probeerd, maar die zaak heb ik weer verkocht, omdat ik te vaak lange tijd van huis ben. Ik ben nu bezig met het vakdiploma rij wielhersteller, omdat ik wel iets zie in een fietsenhandel". Het zal niet lang meer duren of Vianen laat de grote koersen voor hetgeen ze zijn. "Van mij hoeft het niet meer. Als ik plotseling Jan Raas met grote snelheid een wei land in zie rijden en er goed ba lancerend toch weer uit zie ko men, vraag ik me af wat we alle maal aan het doen zijn". De Ne derlandse kampioen, die in de Tour debuteert kon er aan de finish nog wel om lachen. „Ik miste de bocht volledig omdat ze op de fiets wei eens schijnbewegingen maken. Maar het fortuin lachte me toe, want ik kon direct weer een dijkje oprij den. De enige schade was, dat ik zo'n vijftien meter moest lopen voordat ik weer op de weg kon ko men". ZEILEN De Australische zeiler Frank Tolhurst is gisteren in Han- koe (Noo) wereldkampioen in de 5,5 meter-klasse geworden. Hij boekte in de zesde en voorlaatste wedstrijd zijn vierde overwinning. Daardoor kan de zege hem niet meer ontgaan. In de race van gis teren lag koning Olaf van Noorwe gen lange tijd aan de leiding. Maar voor de wind zeilend liep Tolhurst alsnog de koning, die zijn 73ste ver jaardag vierde, in. VOETBAL Johnny Metgod de jonge middenvelder van Haarlem gaat naar AZ '67. Hij tekende voor drie seizoenen. In ruil voor Met god staat AZ Joop Wildbret en Cees de Vries aan Haarlem af. Wim de Haan van Xerxes stapt over naar SVV. Uitslag achtste etappe over 220,5 km van Valentigney naar Divonne les Bains: 1. Esclassan (Fra, De Muer) 5.54.11; 2. Maertens (Belg, Driessens); 3. Gavazzi (Ita, Fonta- na); 4. Paolini (Ita, Chdappano); 5. Lasa (Spa, Chiappano); 6. Mint- kiewicz (Fra, Guimard); 7. Hezard (Fra, Caput); 8. Borgognoni (Ita, Cribiori) 9. De Witte (Belg, Cribio- ri)10. Van der Slagmolen (Bel, Cri biori); 20. Kuiper (Ned, Post) allen 5.54.11. Klassering overige Nederlanders: 35. Knetemann (Ned, Post) 5.54.11; 38. Zoetemelk (Ned, Caput) z. t.; 64. Pronk (Ned, Post) z. t.; 66. Vianen (Ned, Caput) z. t.; 79. Schuiten (Ned, Anglade) 5.54.37; 90. Raas (Ned, Post) 5.59 07; 92. Karstens (Ned. Post) z. t; 94. Jan van Katwijk (Ned. Post) 6.02.34 95. Piet van Katwijk (Ned, Post) z. t.; 111. Tabak (Ned, Driessens) z. t.; 113. Van den Hoek (Ned, Post) z. t. Algemeen klassement: 1. Maertens (Bel, Driess.) 40.51,46; 2. Polentier (Bel, Driessens) op 2.04; 3. Kuiper (Ned, Post) op 3.16; 4. Danguillaume (Fra, De Muer) op 3.23; 5. Poulidor (Fra, Caput) op 3.31; 6. Pronk (Ned, Post) op 3.32; 7. De Witte (Bel. Cribori) op 3.45: 8. Bellini (Ita, Cribori) op 3.48; 9. Ba- ronchelli (Ita, Chiappano) op 3.51; 10. Van Impe (Bel, Guimard) op 3.54; 11. Thevenet (Fra, De Muer) op 3.55; 12. Zoetemelk (Ned, Caput) en Bertoglio (Ita, Fontana) op 4.05; 14. Lopez-Carril (Spa, Velez) op 4.08; 15. Knetemann (Ned, Post) op 4.25; 16. Ocana (Spa, Saura) op 4.31; 17. Battaglin (Ita, Fontana op 4.49; 18. Delisle (Fra, De Muer) op 4.52; 19. Galdos (Spa, Velez) op 4.54; 20. Per- ret (Fra, Van Vaerenberg) op 4.55. Klassering overige Nederlanders 30. Schuiten (Ned, Anglade) op 6.15; 38. Vianen (Ned, Caput) op 7.28; 70. Piet van Katwyk (Ned. Post) op 18.56; 95. Karstens (Ned, Post) op 31.38: 97. Van den Hoek (Ned, Post) op 33.40; 99. Raas (Ned, Post) op 34.07; 102. Jan van Katwijk (Ned, Post) op 36.26: 113. Tabak (Ned, Driessens) op 48.36. De Italiaan Parecchini (Cribori) is uitgevallen. Puntenklassement: 1. Maertens (Bel) 131 pnt.; 2. Esclassan (Fra) 78; 3. Gavazzi (Ita) 77; 4. Kuiper 42. Bergklassement: 1. Bellini (Ita) 27 pnt.: 2. Kuiper (Ned) 24; 3. Conati (Ita) 11. Ploegenklassemenl1. Cribori (Borgognoni, De Witte en Van der Slagmolen) 17.42.33; 2. Chiappano z. t.; 3. De Muer z. t.: 11. Post z. t. Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 123.1116; 2. Caput op 1.42; 3. De Muer op 1.58; 4. Cribori op 2.00; 5. Post op 2.21. DEN HAAG Vijf kampster Mieke Sterk, die woensdag door het Neder-landsch Olym pisch Comité (NOC) werd afgewezen voor deelneming aan de Olympische Spelen in Montreal, heeft besloten een kort geding aan te spannen tegen het NOC, omdat zij vindt dat haar op verschillende gronden onrecht is aangedaan. Het kort geding dient maan dag om 14.30 uur voor de rechtbank in Den Haag. Mieke Sterk is vooral verbolgen over het feit dat de belofte, dóe vo rig jaar bij de samenstelling van de voorlopige Olympische selectie, door het NOC werd gedaan, niet is ge honoreerd. Het Nederlandsch Olymp Comité stelde toen dat voor Mieke Sterk, Mieke van Doorn en Jos Her mens handhaving van het niveau van 1975 voldoende zou zijn voor uit zending naar de Olympische Spelen in Montreal. „In 1975 stond ik met 4401 punten negentiende op de Olympische we reldranglijst, dat wil zeggen met drie deelneemsters per land", aldus Mie ke Sterk. „Nu maak ik afgelopen weekeinde in Winterthur 4410 pun ten en word dan toch nog af ge we- Voor Mieke Sterk is het kort ge ding van maandag in twee opzich ten belangrijk. „Natuurlijk wil ik graag naar Montreal Ik heb er kei hard voor getraind en aan de eis van het NOC voldaan. Bovendien hoop ik, dat er voor de toekomst wordt vastgelegd dat het Nederl. Olympisch Comité niet zomaar wil lekeurig kan beslissen over uitzen ding en dat motiveringen en argu menten openbaar gemaakt worden". Laaitste kans De indrukwekkende wijze waarop Evert Hoving donderdagavond in Oslo bij internationale wedstrijden de 1500 meter won, heeft het Ned. Olympisch Comité (NOC) nog niet kunnen overtuigen. Het NOC stelde woensdagavond, toen de atletiek- selectie voor Montreal bekend werd gemaakt, dat Hoving nog een tijd op de 800 meter van onder 1.47.0 zou moeten lopen. Donderdagavond noteerde Hoving in Oslo een tijd van 3.39.2. Die tijd is voor het NOC nog geen reden ge weest hem het ticket voor Montreal te gunnen. „Wij hebben onmiddellijk na het bekend worden van de tijd van Ho ving contact opgenomen met het NOC. Men wilde daar echter vast houden aan de zesde Juli. Dan zal de beslissing vallen", aldus KNAU- voorzitter Frans Jutte. Hoving loopt maandagavond in Stockholm. De atleet uit de Noord- Oostpolder wil gaarne starten in de zeer sterk bezette 1500 meter. Tot nu toe is hij nog niet toegelaten om dat de wedstrijd „vol" is. Wanneer een van de deelnemers het laat af weten mag Hoving starten. Anders zal de Nederlander moeten uitkomen in de veel minder sterk bezette 800 meter. In dat geval zal Jan Struyk voor Hoving als gangmaker fungeren. In Stockholm komen maandag nog andere Olympische kandidaten aan de start. Discuswerpster Ria Stalman, die morgen nog in Dort mund een wedstrijd heeft, gooit een dag later in de Zweedse hoofdstad. Mieke van Doorn en Ruud Wielart, die voor het hoogspringen door het NOC nog niet definitief zijn afgewe zen vechten in Stockholm voor hun laatste kans. HAMILTON Het Nederlands basketbalteam heeft op de tweede dag van de finaleronde van- het voor-Olympisch toernooi in Hamilton voor een enorme verrassing gezorgd. De ploeg van Bill Sheridan versloeg Brazilië met 9590, na een ruststand van 4542. Mieke Sterk: "Motiveringen en argumenten openbaar maken." Theoretisch heeft Nederland nu nog een heel klein kansje de spelen van Montreal te halen. Daarvoor zal een wonder moeten gebeuren. In de sport zijn mirakels zeldzaam. Men rekent slechts met feiten. Eén daar van was dat Brazilië in dit toernooi voor alle ploegen een moeilijke te genstander is geweest en dat dat team gisteravond door Nederland is verslagen. Bedwongen door een hech te ploeg, die pas in de laatste minu ten, toen Woudstra naai- de bank moest met vijf fouten, weer gevangen raakte in de greep van de angst de overwinning toch niet te kunnen vasthouden. Die nederlaag kwam niet, ten eerste omdat de tijd te kort was, enigszins ook omdat Brazilië na de zware wedstrijd van donderdag tegen Mexico en de teleurstelling na de nederlaag (77—85) in dat duel niet de kracht meer had even fel te vechten als in het begin van het toernooi. Maar het neutraliseren van die felheid, kwam ook voor een be langrijk deel op naam van de Ne derlanders. Zij immers hebben een precies even zwaar toernooi achter de rug, speelden zelfs een wedstrijd meer en slaagden erin kwalitatief per duel een stapje vooruit te komen. Die verbetering staat geboekt in een overwinning van 9590 op Brazilië, en dat land was tot vrijdag 2 juli een hoger gewaardeerde basketbalnatie dan Nederland. De overwinning echter was een lo gisch uitvloeisel van het betere bas ketbal dat Nederland gisteravond speelde. Het kwaliteitsverschil werd, per traditie, gedragen door Jim Woudstra en in deze voorlaatste wed strijd ook zondermeer d:or Kees Akerboom. In de ochtend had Akerboom van AVRO's sportpanorama een telegram ontvangen of hij wilde deelnemen aan het Nederlandse Superstars-pro gramma en die invitatie gaf hem net de 'kick' die voor deze wedstrijd no dig was. Akerboom was geladen van de eerste tot de laatste minuut. Hij betaalde tegen het slot van het duel even de prijs voor zijn grote inspan ningen, maar bleef voor de volle hon derd procent een uiterst waardevolle speler voor de ploeg, die op de top pen van de tenen de voorsprong ver- DEN HAAG Zieke Jan Hor dijk rijdt ook vandaag, tijdens de Soheveningse finale, in de rode lei derstrui van de IWAZ. De coureur uit Westmaas, die gisteravond aan de Haagse Leyweg slechts vijf kilo meter het tempo van het peloton kon volgen, hoorde later dat zijn concurrenten een unieke kans had den gemist. Noch Duitsers Weissinger en Sto- da-hi, noch Joop Kettenis, noch Ger Mak slaagden erin in de vijfde rit van de avondzesdaagse ook maar één punt aan hun totalen toe te voegen. Hordijk, die met een lege maag) "Alles wat ik at kwam er meteen weer uit") en rillerig louter was gestart om niet uit het klasse ment te worden geschrapt, is der halve bij een even snel herstel als ploegmaat Wim Gomes (donderdag ziek en gisteren weer volop in de slag) nog steeds de grootste favo riet voor de eindzege. Al dienden zich twee nieuwe ge gadigden voor een van de hoofdprij zen aan. Schaatser Daan Gompen (Vught), die na een lange vlucht gisteravond Duitser Werner Betz van de overwinning afhield, en Noordhollander Jos Kieftenburg. De Hoornse renner, eerste op de der de dag, spurtte in een tweede groepje naar de vierde plaats. In clusief bonificatie is zijn achter stand op het nog steeds ranglijst aanvoerende duo Hordijk/ Weissinger drie punten: De uitslag: 1. D. Gompen 80 km in 1.57.46, 2. W. Betz, 3. op 24 sec. H. Betz. 4. J. Kieftenburg. 5. H. v.d Kooij 6.. op 54 sec. G. Molema, 7. J. Vos, 8. G. Looijenstein. 9. R. Onas, 10. P. v.d. Leü, 11. B. Lange- veld. 12. H. Vinkeles, 13. J. Kettenis, 14. W. Gomes, 15. R. Weissinger, 16. H. van Leeuwen, 17. C. de Wolff, het ware steeds de basket roken als er gescoord moest worden en beiden, uit soms zeer moeilijke positie, tot een schotpercentage van ruim 75 kwamen. Spanje won met 94—89 van Tsjechoslowakije. Zo attent zo agressief dat de Bra zilianen nauwelijks een voordeel kon den halen uit hun wat grotere speels heid, hun gemakkelijker wendbaar heid en hun schotkracht. Twaalf punten maakten zowel Garcia als De Souza in de eerste helft, samen produceerden zij er in de tweede pe riode nog maar acht. Nederland voelde intuitief en dank zij de coa ching en de inzet waar het gevaar lag, zoals Woudstra en Van Vliet als 18. D. de Haas. 19. J. Boertjes, 20. J. Sohuitemaker. Algemeen klassement: 1. J. Hor dijk 28 pnt., 2. R. Weissinger 28pnt. 3. J. Kieftenburg 25 pnt., 4. J. Ket tenis 23 pnt., 5. D. Gompen 22 pnt., 6. G. Mak 22 pnt. Ploegenklassement na 5e rit: 1. West-Duitsland 173 pnt., 2. De Bol lenstreek 102 pnt., 3. Bleu de Nil 102 pnt., 4. Hoornse RC 100 pnt., 5. Schiedam 94 puk Opleving van honkbalteam; toch verlies HAARLEM Het Neder lands honkbalteam dat in de tweede wedstrijd tegen de Sul- livans zeven innings lang vol komen kansloos was de sco re was inmiddels al opgelopen tot 0—9 —kwam gisteravond in de achtste inning ontketend terug. De achterstand was niet meer in te halen, maar de Ne derlanders konden tenslotte toch met opgeheven hoofd van het veld na de 8—14 nederlaag. Vijf punten die waren gescoord in de achtste inning, waarna de Amerikanen zo geprikkeld waren dat zij even superieur als zij waren begonnen, ook wensten te eindigen. Het Leid de tot een totaal van veertien punten. In de middaguren hadden de Arizona Wild Cats zich hersteld van de onverwachte nederlaag tegen Zuid Korea. Arizona ver sloeg in een uitermate mat duel SAFE met 5—1. BASKETBAL Disco Danser heeft op de laatste dag van de overschrij vingsperiode voor de basketbalcom petitie nog de zekerheid gekregen dat Eric van Woerkom van Punch uit Delft volgend seizoen voor de Rotter damse club zal speleo.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10