Walser bij tloogovens: gewaardeerd vakman. Sterke commissieverkiezingen en Griekenland O co HOOGOVENS IJMUIDEN Breestraat-voorstel doorkruist plannen van Leidse stichting Najaar begin bouw Witte-Singelterrein KAMSTEEG Oegstgeest KAMSTEEG PAGINA 8 VARIA DONDERDAG 1 JULI 1976 Hoofdpunten half jaar Nederlandse voorzitterschap EG-ministerraad LUXEMBURG (ANP) - De Euro pese topconferenties stellen eigen lijk weinig voor. Dat is de feitelijke mening van mr. Max van der Stoel, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, die van vandaag af, tot aan het eind van het jaar me nige bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG zal moeten leiden. Ons land heeft namelijk in de tweede helft van dit jaar het voorzitterschap van de EG. Dat voorzitterschap houdt onder meer in dat Nederland de leiding heeft van twee Europese topconfe renties, de eerste op 12 en 13 juli in Brussel en de tweede op 29 en 30 november in Den Haag. „Ik heb al tijd al gezegd dat ik liever twee top: conferenties per jaar zag dan drie," zo zei de minister van Buitenlandse Zaken in Luxemburg in een ge sprek met journalisten. Mr. van der Stoel gaf toe dat deze Europese topconferenties vrijwel geen besluiten nemen en niet in de details van de Europese problema tiek treden, maar toch tegelijkertijd zulke verwachtingen wekken dat besluiten van de "gewone minister raden" van de EG soms uitblijven omdat men die besluiten verschuift naar de topconferentie. Maar naar mate men merkt dat topconferen ties eigenlijk alleen impulsen ge ven zal men in de gewone minister raden van de EG tot de ontdekking komen dat het werk toch gewoon door moet gaan, aldus mr. Van der Stoel. De minister zei in het vraaggesprek dat steeds meer blijkt dat nationale leiders zoals de Franse president Giscard d'Estaing, de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Britse premier, geen neiging hebben om zich tijdens Europese topconferenties in details te ver diepen. Men wil meer in algemene zin oriëntatie en impulsen geven. Aan het eind van dit jaar moet er een besluit genomen worden over de vernieuwing van de Europese Commissie in Brussel, het "dage lijks bestuur" van de EG. In die commissie moeten mensen komen met voldoende politiek gewicht en gezag, aldus Van der Stoel, die zei "een sterke commissiesamenstel ling" zeer belangrijk te achten. Inspraak Volgens zijn zeggen voelt de minis ter ervoor dat de voorzitter van de nieuw te benoemen commissie in spraak krijgt bij de benoeming van de leden van de commissie (een idee van de Belgische premier, Leo Tindemans, naar voren gebracht in diens rapport over de Europese Unie). Maar dat neemt niet weg dat een uiteindelijke aanwijzing van kandidaten een nationale zaak blijft, aldus de minister. In antwoord op een vraag of Neder land erop zal blijven staan de post van landbouwcommissaris in de commissie te bezetten, zei Van der Stoel: „Ik sla de landbouwporte- feuille niet laag aan". Hij gaf over igens te verstaan dat de volgende portefeuilles ook de Nederlandse belangstelling hebben: ontwikke lingssamenwerking, externe be trekkingen en het economisch- financieel beheer. De bewindsman zei ook dat wat hem betreft opnieuw gestreefd zal worden naar het houden van de overigens nooit op papier gezette Beneluxafspraak, namelijk dat elk van deze landen één commissaris levert afkomstig uit een van de grote politieke fracties. Dat wil zeggen dat de drie Beneluxlanden samen een socialistische, liberale en een christendemocratische commissaris "leveren". Op korte termijn hoopt Nederland, twee zaken te kunnen regelen: de Europese verkiezingen (tijdens de komende topconferentie zal dat volgens Van der Stoel "een dub~- beltje op zijn kant gaan worden") en de opening van de onderhande lingen met Griekenland over het Griekse lidmaatschap van de EG. Bundeling Later hoopt Nederland wat te kun nen bijdragen aan een Europese po litiek die erop gericht is meer bun deling te brengen in de economi sche ontwikkeling van de negen EG-lidstaten. Er moet dan verder voortgang gemaakt worden met de interne ontwikkeling van de EG, met een Europese energiepolitiek en met de fiscale harmonisatie. terwijl ook de aanzet gegeven moet worden tot een Europese indus triepolitiek. Over het rapport dat de Belgische premier Tindemans heeft uitge bracht over de Europese Unie. zei Van der Stoel: „Het is duidelijk dat een aantal landen in dat rapport niet veel ziet. Toch hopen we op de topconferentie van 29 en 30 no vember, in Den Haag, tot een aantal conclusies over dit rapport te kun nen komen. Over het-Europees parlement zei minister Van der Stoel nog dat dui delijk is dat eerst getracht moet worden de directe en algemene verkiezingen van dat parlement, in het voorjaar van 1978, erdoor te krijgen. Verder hebben we dan de uitspraken van de topconferentie van 1974 in Parijs over de uitbrei ding van de bevoegdheden van het parlement, maar het is de vraag of medewerking van grote landen in de EG krijgen, zo zei hij. Er is hoop. aldus de minister Van der Stoel, dat als het parlement eenmaal gekozen is, het zelf ook meer bevoegdheden gaat opeisen en gaat grypen. Over de Europese politieke sa menwerking zei de minister dat er zich in het komende halfjaar zaken voordoen die de aandacht gaan opeisen. Als voorbeeld noemde hij het "in de optiek van Zuid-Afrika" zelfstandig worden van Transkei. De Europese Gemeenschap moet daar een mening over hebben en moet er bijvoorbeeld over naden ken of Transkei dan erkend moet worden of niet. Er is ook een ver dere Europese mening nodig over het Midden-Oosten en het pro bleem van de Palestijnen. aldus de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. LEIDEN - "Voordat de Breestraat kan worden aangepakt, zal eerst de marktenroute moeten worden ge reconstrueerd. En voordat er iets aan de marktenroute kan gebeuren, zal eerst de Valkbrug (achter molen De Valk) moeten worden openges teld voor het verkeer in beide rich tingen. Als deze volgorde niet wordt aangehouden, loopt het op een fiasco uit". Aldus mr. R. W. A. Zweerts, advise rend bestuurslid van de Stichting Leidse Binnenstad, gisteravond tijdens de laatste van de vier voorlichtings- en discussiebijeen komsten, die de stichting heeft ge houden. Vice-voorzitter J. van Egmond sprak zich wat minder direct uit over de gewenste volgorde in de aanpak van de verkeersproblema tiek. Wel hield hij een pleidooi voor een gesprek over deze zaak tussen de Stichting Leidse Binnenstad en de gemeente. De heer Van Egmond had tevoren er al zijn teleurstelling over uitge sproken, dat de gemeente zonder enig vooroverleg met de stichting ("terwijl ze best weten dat we er mee bezig zijn") het plan voor de reconstructie van de Breestraat en de marktenroute heeft gepubli ceerd. Hij betreurde dat dit plan weer als een typische ad hoe maat regel kan' worden gezien. "Het maakt geen deel uit van een afge wogen, integraal beleid", aldus de vice-voorzitter. De heer Zweerts wees erop, dat wat dat betreft de Breestraat-plannen geen uitzondering zijn. "Ieder pro bleem wordt op zichzelf benaderd", zei hij, "en daar ontstaat dan een politieke discussie over, die uit loopt op een soort voetbal, waarvan niemand de spelregels kent". Het bleek gisteravond duidelijk, dat de stichting onaangenaam ver rast is door het plotselinge Breestraat-voorstel van het Leids college. Het doorkruist namelijk volledig de plannen van de stich ting, die eerst de twee resterende delen van haar nota "Economische doeleinden voor de Leidse binnen stad" had willen uitbrengen, alvo rens de discussie over maatregelen in en voor de binnenstad te begin nen. Nu ziet de stichting zich ge dwongen om nu al te reageren op de plannen van B. en W. "Daardoor bestaat echter het gevaar, dat er een discussie ontstaat over de Brees traat alléén", aldus de heer Van Egmond, "en van een dergelijke aanpak willen we juist af, omdat daardoor de samenhang tussen de verschillende elementen van het gemeentelijke beleid uit het oog wordt verloren". LEIDEN - De Leidse universiteit heeft goede hoop dat in het najaar van 1977 begonnen kan worden met de uitvoering van de bouw plannen voor het - nu braaklig gende - Witte Singel-terrein. Of ook tegelijkertijd met de bouw op het Doelenterrein kan worden begon nen hangt af van het ministerie van Defensie. Universitaire "bouwpas toor" Koppelaars deelde gistera vond tijdens een hoorzitting in het Leidse stadhuis mee dat bij het mi nisterie wordt bepleit om het Doe lenterrein tijdig beschikbaar te stel len. Omwonenden vroegen zich giste ravond ongerust af hoe het straks zal gaan met de aanvoer van de bouwmaterialen naar het Doelen- terrein. Van de zijde van de archi tecten werd meegedeeld dat het in de bedoeling ligt de bouw van de twee bruggen over de Witte Singel zodanig vooruit te schuiven dat het verkeer voor de aanvoer daarvan gebruik kan maken. Verder is het de bedoeling dat de woningen op het Doelenterrein het allerlaatst gebouwd zullen worden. Voor een dergelijke fasering is ge kozen omdat de toekomstige be woners dan geen overlast zullen ondervinden van universitaire bouwactiviteiten. Verder kan de grond tijdens de bouw van de uni versiteit gebruikt worden als par keerruimte voor de mensen, die werkzaam zullen zijn in de bouw. £n anders hebben we de oeverloze Trekvliet nog" voegde Logten,berg van de afdeling Stadsontwikkeling er aan toe. De omwonenden vroegen gistera vond ook naar de toekomstige be stemmingen van de panden, die straks zullen vrijkomen wanneer de nieuwbouw voltooid is. Koppe laars, sprekend namens de univer siteit, deelde mee dat het in de be doeling ligt de huurpanden, die vroeger een woonbestemming hebben gehad af te stoten. Bij mo numentale panden zal de nodige voorzichtigheid betracht worden. Verder zal gepoogd worden de ei gendomspanden die vroeger wo ningen zijn geweest, opnieuw een woonbestemming te geven. De overige panden krijgen een nieuwe universitaire bestemming. LEIDEN - De fractievoorzitters van de vier linkse partijen in de Leidse raad. te weten PvdA, PPR/D'66, PSP en CPN hebben overeenstemming bereikt over de tekst van een brief die aan de Stevin-groep zal worden gestuurd. Zoals bekend hebben de linkse par tijen zich uitgesproken voor een poging om de Stevin-groep te laten afzien van investeringen in Chili. In de brief die deze week verstuurd zal worden wordt onder meer ge vraagd om een gesprek met de Stevin-leiding over deze aangele genheid. LEIDEN - Dijkgraaf J. Knobelsdorff van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft gisteren de bronzen erepenning van het hoogheemraad schap uitgereikt aan de heer H. C. R. Folmer <foto links). De heer Folmer deed 25 jaar geleden zijn intrede in het bestuur van Rijnland en vervult sinds 1955 de functie van hoogheemraad Aanvankelijk u-as hij plaats vervangend hoofdingeland voor het gebouu-d eigendom voor de gemeen ten AmsterdamBloemendaal en Heemstede. In zijn functie ran hoog heemraad was hij tevens enkele jaren tweede plaatsvervangend dijk graaf van Rijnland. Sinds 1956 maakt hij deel uit van de Commissie van Eigendommen. LEIDEN - Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft vanochtend een bezoek gebracht aan de gemeente Leiden. Dat gebeurde in het kader van een tournee die hij op het ogenblik langs verschillende grote plaatsen maakt. Doel van het ge sprek is om te proberen een aantal knelpunten die er bestaan bij de woningbouw uit de weg te ruimen. De bewindsman hoopt op die ma nier de bouwproduktie van wonin gen in ons land te kunnen stimule- OPRUIMING DEZE WEEK BIEDEN WIJ AAN ZONDER GARANTIE!!! VOOR SPOTPRIJZEN HUREN IS VAAK DUURDER! occasion centrum 2 CV 4 1971 1950- 2 CV 4 1973 f 2950- Fiat 125 1972/2500 - VW 1600 pont 1969 f 1750 - VW 1600 TL. 1971 1250 Fiat 128 VWK70 Renault R4 Renault 16 Sirrica 1100 VW 1600 vai DAF 55 Combi1970/ 1750 Ford 12M 1970 450. VW bestel ramen 1970 1950 '<arman-Ghia 1968 1750 VW 1200 1970 1000 VW 1200 1971 1950 EN VELE ANDERE!' OCCASION CENTRUM OEGSTGEEST Komt u even langs! Dagelijks tot 18 00 uur Koopavonden tot 21.00 uur Zaterdag van 10.00-17.00 uu 1973 2950. 1971 2500, 1973 f 4750 .1969/ 1250 1971 1950 1971 1650 Te koop Nieuw casco, 7 meter lang, 2.40 breed. Zonder motor. Prijs 8500,- Ook te ruilen voor grote toer- speedboot Tel 071-763047 U kuntzo'n vakman worden bij Hoogovens. Als walser gaat u af wisselend en interessant werk in 4-ploegendienst verrichten. Samen met 'n paar collega's bedient u een walsinstallatie waarmee plak ken staal met groot vakmanschap tot plaatstaal of blik worden uitge- walst. Het gaat in zo'n klein team om een goed samenspel. De machine doet het werk, maar het vakmanschap van de walser en de samenwerking in de ploeg bepalen de kwaliteit van het predukt dat geleverd wordt aan de afnemers van Hoogovens. Deze maken er schepen van, auto's en al die andere produkten waarin staal is verwerkt. f 25.580,- bruto per jaar Als walser in opleiding verdient u meteen circa f 25.580,- bruto per jaar. inclusief toeslagen, waaronder die voor de 4-ploegendienst. De vakantietoeslag komt er nog bovenop. Veel promotiekansen Hoogovens verschaft de walser zekerheid van promotie Wie zijn werk goed doet, weet van tevoren wat zijn doorgroeimoge lijkheden zijn. Zo kunt u na 2 jaar en 2x een cursus van één week op circa f 26.450,- bruto per jaar komen (met toeslagen, excl. vakantiegeld). Na nog eens 2 jaar ligt uw inkomen - bij gebleken geschikt heid - rond de f 27.750,- bruto per jaar, excl. vakantietoeslag. Uitstekende sociale voorzieningen Hoogovens heeft uitstekende sociale voorzieningen, waaronder een goede pensioenregeling. Voorts beschikt Hoogovens over een eigen busnet - met gratis vervoer - over een groot deel van Noord-Holland en in Zuid- Holland tot Leiden. Wie kan walser worden? Mannen van 21 tot 35 jaar, liefst met LTS, kunnen worden opgeleid tot walser. Gevoel voor techniek is een goede basis. Vakkennis en ervaring doet u op bij Hoogovens. Wilt u meer weten? Geïnteresseerd in de opleiding tot walser? Stuur dan onderstaande bon naar Hoogovens, Personeelsvoorziening, Antwoordnummer 94000 (geen postzegel), IJmuiden. Ik wil vrijblijvend meer weten over de f functie 'walser' Geboortedatum: Adres: Gehuwd/ongehuwd Hoogovens behoort tot het ESTEL-concern

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 8