Tour en Olympische Spelen voor radio: een lachertje UflRfl tmmmsn vandaag... ...en gisteren toegelicht RADIOPROGRAMMA Kinderen maken, kiezen, snijen, monteren zelf film. Samen met Edwin Rutten Maarten van Rooyen. 't Zal de VARA weer niet zijn. Oud-voorzitter Senaat mr. Jonkman overleden ...Want als de VARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? *X>NDEHDAG 1 JULI 1976 Henk Terlingen: alleen en ondeskundig in de Tour. Ooit lichtte Kees Buurman, de chef actualiteiten van de NOS-radio, Henk Terlingen beentje als de centrale figuur van de populaire Paul Meijershow. Nu is die zelfde Buur man als een kind zo blij, dat ApoHo-Henkie, die in de loop der jaTen door de KRO en Veronica alls te lastig en eigen wijs de laan werd uitgestuurd, zo vriendelijk wil zijn als freelancer de Tour de France voor de radio te verslaan. Door Peter Dijkgraaf Want er is op de sportafdeling van de Nederlandse Omroep Stichtirig weer eens van alles mis gegaan in het organisatorische vlak en het resultaat was, dat Terlingen alleen overbleef om de eerste weejc van 's werelds groot- Tot bevreemding ook van de organisatoren van de Tour, want waarom zo vragen die zich af, hebben we eigenlijk perskaarten en andere noodzakelijke paperassen afgegeven voor zo'n tien Nederlandse radiocommentatoren, als die NOS cr maar een stuurt. Producer George Tor. die een bepaalde faam heeft opgebouwd als duizendpoot van de NOS, begreep er ook niet veel van. Er was hem vanuit Hilversum verzekerd, dat hij minimaal steeds zou kunnen be schikken de motor Terlingen) en een voor het (deskundige» fdnishverslag. Hij wachtte bij de start van de Tour in Merlin la Plage echter vergeefs op (in de wielerwereld volkomen vreemde) Kees 's-Gravendaal. Bij navraag bleek deze allround verslag gever door zijn eigen omroep, de NCRV naar Zuid-Afrika te zijn j gestuurd voor impressies van de rasse nonlus ten daar. Er restte Tor nog slechts een ding, een knieval maken voor televisie-re gisseur Martin Lmdenberg met het verzoek of tv-commentatoren Fred Racke en Jean Nehssen de radio dn de eerste dagen van de Tour zouden willen bijspringen. NOS-jongens onder elkaar zou Je denken, maar zo eenvoudig liggen de zaken niet. Een paar Jaar geleden heeft de NOS een gecombineerde radio- en tv-pioeg naar de Tour gestuurd. Dat is geen doorslaand sucoes geworden, waarna op verzoek van de radiojongens de afspraak werd gemaakt om in het vervolg maar weer gescheiden de ronde door Frankrijk te maken. Lindenberg gaf aarzelend toestem ming op voorwaarde, dat Racke en Neldssen zelf zouden willen en dat Bob Spaak zou worden ingelicht. Toen de regisseur het afgelopen weekeinde naar Nederland overvloog om de Haarlemse honkbalweek „te doen" - collega Romer is Juist in deze tijd van belangrijke sporteven ementen met vakantie maar dat is weer een heel ander verhaal - hoorde hij tot zijn verbazing dat de chef sport van de televisie nog altijd van niets wtist. Spaak heeft nu alsnog Raoke en Nelissen toestem ming gegeven de radio er bij te doen. Tot morgen, in de hoop dat Theo Koomen zich dan bij de Tourkaravaan aansluit. Koomen is de eerste in een lange rij, die de NOS-radio voor wat betreft de Tour in de steek liet. Toen de zo vaak om niet6 bulderende en gierende commentator onlangs besloot bij de TROS op te stappen en in te gaan op een lucratieve aanbieding van het Algemeen Dagblad om een populaire gezinspagina te gaan vullen, bleek zijn vakantie er bij in te schieten. Hij liet Kees Buurman weten daarom de eerste weken van de Tour te laten schieten. Niets aan de hand, want Mart Sm e ets, Tom Blom en Hans Prakke zouden staan dringen om zijn plaats in te nemen en hadden ai een geldig doorlaatbewijs voor alle commentatoiposities op zak. Smeets, die een losse verbintenis heeft met de NOS, gaf echter de voorkeur aan de hobby boven de verdiensten. Hij verkoos een uit eigen zak betaalde reis naar Hamilton - om de nationale basketbalploeg te kunnen volgen in het pre-Olympische toernooi - boven een goed betaalde maand achter fietsers aan rennen wi Frankrijk. Hij zegde toe de laatste vijf dagen van de Tour te zullen verslaan czodat George Tor dan de keus heeft uit vier verslaggevers) Vriendelijke vragen Tom Blom, de presentator van „Langs de lijn", die altijd van die vriendelijke vragen stelde aam de sinds vandaag ex-bondscoach Geor ge Knobel - \xx>r de 150 gulden per uitzending die Knobel kreeg zou een wat kritischer benadering niet hebben misstaan - mocht zijn 'kenniis van het wielrennen ophalen bij de nationale kampioenschappen in Simpelveld. Maar hij kan helaas ook niet afredzen naar Frankrijk omdat zijn „maatje" Willem Ruis nog voordat deze zich op zijn nieu we serie tv-Shows stort, op vakantie moest en er dan geen presentator over Weef voor de programma's „Langs de lijm" en „Woensdagavond-sport". Ook Blom maakt slechts de fdnalle van. de Tour mee. ai Hans Prakke, een kleine zelfstandige uit Amsterdam kwam vorig Jaar uit het niets, maakte erg veel wielerverslagen uit Ahoy' (op zondagochtend voor de AVRO en later ook voor de NOS) volgde begin van dit seizoen nog een aantal amateurklaseiekers en is nu ook weer in het niets verdwenen. Toch was hij officieel als Tour-verslagge ver opgegeven. Tot zover de officiële lijst, maar die kan nog moeiteloos worden aange vuld met andere potentdele commen tatoren. Zoals Charles Taylor, de man van Telesport, die het vorig jaar niet slecht deed achterop de motor, maar nu de voorkeur geeft aan de Olympische Spelen in Montreal boven de Tour. Of Heinze Bakker, de chef van de NCRV- Sportshow, die plotseling te (horen kreeg, dat hij an Montreal het fietsen voor zijn rekening moet nemen. Met frisse tegenzin aan vaardde Heinze de opdracht onder de voorwaarde, dat hij zich een beetje kon inwerken in de voor hem vreemde wielerwereld. En daarom mocht hij Olympia's ronde (samen met Terlingen) en het Nederlands kampioenschap verslaan. Maar Bak ker, die het afgelopen Jaar toch al verschrikkelijk veel radiowerk voor de NOS (erg goed) heeft opgeknapt bedankte voor de eer ook nog eens de Tour er bij te pakken en ging lekker met zijn gezin op vakantie. Door de ma»nd En zo zitten de tienduizenden radioluisteraars, die "s middags uit een soort traditie op Hilversum lil afstemmen om de Tour op de voet te kunnen volgen, opgescheept met Terlingen, die met name zondag tijdens de tijdrit als deskundige weer eens pijnlijk door de mand viel. Henk oordeelde dat het parcours in het voordeel van Ocana was (die eindigde in de middenmoot ver achter de overige vedetten), dat Van Impe zo snel reed (hij vergat dat de Belgische klammer een kleiner verzet gebruikt) en dat Zoetemelk op weg was naar een erg knappe tijd (kort hierna werd de Nederlander ingelopen door Pollen- tier)v Voor Montreal leek de ellende voor Kees Buurman helemaal niet te overzien, toen de weinige deskundi gen van de omroepverenigingen het lieten afweten. Na Wim Hoogen- doorn, de atletiefcspeoialist bij uitstek, die bij de VARA om gezondheidsredenen uit de sport is gestapt, en Theo Koomen -terug naar de krant) bedankte ook Dick van Rijn voor de eer. De eerste keus van de AVRO, die altijd zoveel moraal in zijn commentaren stopt en zoveel foutieve namen in zijn wedstrijdverslagen, was boos omdat ondeskundige Hudde van der Ploeg (opvolger van Hoogendoorn bij de VARA) het waterpolo had toegewe- Heinze Bakker (NCRV) en Bep van Houdt (KRO.) waren op voorhand verbannen naar respectievelijk de wielerbaan en de zeilwedstrijden bij Kingston en voor de restsporten was nog een aantal deskundige (dure) medewerkers beschikbaar. Zo zal Hans LJsvogels uiteraard de paarden voor zijn rekening nemen, Geer- hardt de Gnootih het hockey, Rob van den Brink kano en roeien en reist Joop Niezen mee als voorzitter van de Nederlandse Sportpers. Hij had zich -tijdens de Wereldkam pioenschappen Voetbal in West- Duitsland ontpopt als een ideale ombudsman en kan daarnaast ook nog een beetje het Olympische voetbal bijhouden. Tot zover geen problemen, alleen, de twee belang rijkste Olympische sporten, atletiek i bleven onbezet. minder belangrijke voetbalwedstrij den mee voor „langs de lijn." Maar aan atletiek had Jack nog nooit iets gedaan. Hij wilde zich echter niet laten kennen, schafte zich stapels documentatie aan (records enz.) en mocht wat trainen op duiteraard slechte) verslagen van atletiekwed strijden. Met Joop Niezen is het eigenlijk een identiek geval. Zijn enig» zwakke punt is zijn goedheid - mede daardoor miste Neerlands enige voetbalweekblad, Voetbal Internatio nal waarvan Joop hoofdredacteur is, het ontslag van Knobel als bondscoach - en daarom zei hij ook geen „nee" tegen Buurman. Maar zijn kennis van keerpunten houdt wel op bij dat van de Parttij van de Arbeid. De enige verstandige in het gezelschap bleek Eddy Poelman (TROS). Hij bedankte voor de eer er gaf eerlijk toe te weinig verstand te hebben van zwemmen an atletiek. Uit het voorgaande mag duidelijk zijn, dat bij de NOS op sportgebied veel mogelijk is. Maar deze kunstgrepen gingen velen te ver en de kritiek aan het adres van Buurman barstte los. En wat doe je in zo'n geval, je haalt de oude deskundigen van stal. Aan de radio-epuipe voor de Olympische Spelen zijn toegevoegd Henk Lichte- veld en Jan Kamlag. Ldchfeveld was voordat hij bij het NOS-journaal kwam, waar hij nu parlementair redacteur is, de zwemspecialist op de sportredactie van Het Vrije Volk en heeft nog tot voor kort de Zwemkroniek, het officieel orgaan van de XNZB geredigeerd. Hij neemt in plaats van Niezen het zwemmen en waterpolo voor zijn rekening samen met Dick van Rijn. Jawel, ome Dick reist toch al. want nu de basketballers een kansje maken op de eindronde in Montreal heeft HÜdde van der Ploeg het waterpolo toch maar aan Van Rijn gegund. En Kamlag, die bij „Studio-Sport" als atletiekdeskundlge duidelijk voorbij is gestreefd door Theo Reitsma. en niet naar Montreal zou gaan, kreeg alsnog een ticket om ..samen met Van Gelder de atletiek ^reportages te-verzorgen". Diöcjockey's NEDERLAND I 17.00 Wimbledon (NOS) 18.30 Tour de France (NOS) 18.45 "Toeristische tips (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 EO-kinderkrant (EO) 19.30 De Waltons (EO) 20.15 Windkracht 16 (EO) 20.40 Nader bekeken (EO) 21.00 God leidt zijn volk (EO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Accatone, Ital. speelfilm (VPRO) 23.30 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Film-blik (VARA) 20.00 Journael (NOS) 20.25 NederL elftal (VARA) 20.55 Onder een dak (VARA) 22.25 Achter het nieuws (VARA) 22.55 Journaal (NOS) 23.00 Tour de France (NOS) Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort een onbemand ruim tevaartuig op de planeet Mars landt. Voor het doorlichten van deze en aanverwante materie be schikt de Nederlandse televisie sinds jaar en dag over de ko- misch-ogende Belg Titulaer. Gis- teren hij present. dit keer met de intrigerende vraag: zouden er op Mars wel licht ook mensen of vergelijkbare wezens leven? Definitief uitsluitsel kon nog niet worden gegeven. Als deze vraag in de toekomst eventueel bevestigend beantwoord zal wor den, kunnen we misschien ook meteen antwoord krijgen op de vraag: hebben ,ze" daar ook tele_ isie? En zo ja. worden ze dan net als wij verblijd met program ma's, zoals woensdagavond, over Vietnam, de rietlanden van Nieuwkoop, kinderen in Honga rije, Volendam, Uruguay, Kerk- rade en Colombia? Bij de NCRV zijn ze doorgaans nogal goed gesorteerd in natuur films, en vooral zomers worden alle archieven leeggehaald. Eer gisteren een programma over de orang-oetangs, gasteren over alles wat leeft en groeit rond de Nieuwkoopse plassen. Mooi. al die vogels, zinnen als „de moerasan- dijvie schiet omhoog", zo'n gewo ne paardebloem is toch ook heel" en „watersnippen schichten in snelle zwermen over het rietland". Informatie over het buitenland was er ook volop. Twee commu nistische landen kwamen ter sprake: Hongarije en de pas sinds een week officieel bestaande de mocratische republiek Vietnam. De verschillen tussen Hongarije en Vietnam zijn groter dan de overeenkomsten, maar beide films hadden een wat ik maar even „positieve benadering" zal noe men gemeen. In „Jouw wereld, mijn wereld" van de IKON vertelde leerlingen van een gymnasium in Boedapest wat hen beweegt. Het klonk over het algemeen bekend: trouwen kinderen krijgen, en sparen voor een auto. Er viel geen wanklank te vernemen, alles was uitstekend in Hongarije, nee, in het westen zouden ze niet willen leven („wü hebben hier alles wat we maar willen") want daar maakt de jeugd haar zakgeld alleen maar op aan drugs. De jongen, die deze laatste opmerking maakte, werd meteen gecorrigeerd door een klasgenote: „Je moet niet ge neraliseren, we weten daar veel te weinig van". Afgezien van de wat al te ter loopse en losse manier waarop over de Hongaarse opstand van 1956 werd gespreken (door de commentator: „de mensen kwa men im opstand, de onbekwame leiders werden verwijderd, en daarna is het leven veel beter en vrijer geworden") was het best een aardig filmpje. Met „Jouw wereld, mijn wereld" richt de IKON zich vooral op de jeugd. Die zou nu kunnen denken: Hon garije? Alles botertje tot de boom. Een van de betere facetten van de Nederlandse televisie is dat in andere rubrieken nog veel aan vullende informatie over Honga rije kan worden gegeven. In zo'n rubriek als „Panora- miek" bijvoorbeeld, dat gisteren overigens over het nieuwe Viet nam ging. GERARD PAQUES r Tot 21.35 uur zendt de EO-tv uit op Nederland I. Het pro grammapakket meldt bekende uitzendingen als „Kinder krant". „De Waltons" en „Nader Bekeken". Om 21.50 uur neemt de VPRO de uitzending over met de eerste uit een reeks speelfilms van de overleden regisseur Pier Pasolini. Op het programma staat Accatone", een füm over een jongeman die ten koste van alles en iedereen een vrolijker leventje wenst te leiden dan zijn sociale omstandigheden toelaten. Na het Journaal van 20.00 uur presenteert Koos Postema op Nederland 11 (2025 uur) zijn nieuwe programma „Ne derlands Elftal". De naam heeft niets met voetbal, maar wel alles met Nederlanders te maken. Het elftal bestaat namelijk uit elf landgenoten, die een doorsnee vormen van onze bevolking. Met Koos Postema praten ze over de toestanden in de wereld. Dat kan variëren van ingewikkel de politieke situaties tot het weer. DONDERDAG 1JUL Hilversum I 18.00 (S) Tijd vrij (16.00 Nws.). 16.30 Kijk op bu»- I'ilmblik: vanavond en 9 weken achterelkaarom \ijf over zeven. Familie- programma waarin je wijzer wordt van titels maken bijvoorbeeld. Waarin stomme films geluid krijgen, waarin gemonteerd wordt geschmi n kt gekleed. Waarin verzoeken worden gedraaid voor geliefde teken film figuren, actrices en acteurs. F:en hardstikke goed pro gramma. F>n doe-programma. I )e VAR V weer. Waar u altijd nü nódig lid van moet worden. Voor een tientje. Of auto matisch jaarabonnee op de VARAOids voorf. 36,80. Bellen a.u.b. 02150-16353. Of schrijven: VARA. Antwoordnummer:;. Hilversum. Doen a.u.b. I.' bent nodig. de montagetafel. Vreemde oplossingen En toen kwamen er zeer vreemde oplossingen uit de hoge hoed van Buurman. Onder het hoofdstuk atletiek werd de naam van Jack van Gelder ingevuld en voetbalexpert Niezen mocht het zwemmen erbij doen. Van Gelder is een aardige Jongen, die iets in de mode doet en daarbij tijd overhield om af en toe een sporfconderwerpje voor de TROS-ra- dio te bewerken. Hij heeft een goede micrafoonstem en pakte tegen het einde van het seizoen ook wat Volgens ingewijden is het niet denkbeeldig dat nog voor het Olympische vuur 17 juli wordt ontstoken, ir. Van Emmenes. Rien Bal en Jan Cöttaar aan de radio-equipe worden toegevoegd. Aangevuld met enkele discjockey's, die het de laatste tijd ook erg goed doen in de sport voor de radio. Het is maar goed dat de EBU - de Europese omroep-koepel - alsnog overeenstemming met de Canadezen heeft bereikt over televisie-uitzen dingen van de Olympische Spelen. Want Je zal toch op de radio aangewezen zijn. vrije tijd. 16.30 Nws. 18.41 Wereldpa- ,enland- VPRO: 17.00 Welingelichte noraraa. 18.53 De kerk vandaag. 19.10 k™n£en- 17 45 Symbiose. 17.55 Med. CS) Leger des Hellskwantier. 19.2" juist verschenen. 21.00 (S) Beter 23.00 (S) Stairway Radlojourn. 20.10 Progr.c Soiree MuslcaAe. 21.40 (S) Theater In tern. 22.10 (S) Jazzspectrum. NOS: 23.00 Met het oog op morgen (23.05 Akrt.overz. 23.20 Den Haag vandaag. V2/.ÖV2 Even ontspannen voor het sla pen gaan). 23.55 Nws. Tydseto. (8.03, 8L30 en 8.45 s-°3 (S) De muzikale fruitmand. 10.03 (S) Te Elfder Ure. TROS: 11.03 (S) Drtedraaat op verzoek. 12.03 (S) De Hugo van Gelderenshow. NCRV: 13*30 SPöp-Kontakt. NOS: 16.03 SI De Hitmeesters. v Hilversum IV n 7 00 Nws" 7 02 *s> Vroeg klass. 9.00 Nws. 9.02 (S) Stof van eeuwen. 10.30 (S) Vooallse. 12.00 (S). I De Loeiiiets (V). H. Kerkorgelmuziek. ""U1 (S) Klankspie gel. 14.00 Nws. DUITSE TV The Beatles Story (herh.). 20.02 Sesamstraat. WDR: 8.0 werk. 1.02 (S) De 7.02 Het levende Vreemdeling. Progr. „„„JB Noordrij n 1 and -Westf alen18.05 Inte- Koora ubernehmen Sle. Aansl. De VARA,dol ben je zelf. DEN HAAG <ANP» Mr. J. A. Jonkman, die van 1951 tot 1966 voor zitter was van de Eerste Kamer, is zondag in Den Haag overleden. De crematie heeft gisteren in stilte plaaits gevonden. Mr. Jonkman is 84 jaar geworden. Mr. Jonkman is geboren in Utrecht. Na een rechtenstudie in Utrecht, Toulouse en Leiden promoveerde hij in Leiden op een dissertatie over de Indonesische-nationale grondslag van het onderwijs voor de inlandse be volking. Vanaf 1919 was mr. Jonk man in Indonesië, waar h(j officier van justitie was en lid, later voorzit ter, van de volksraad. In 1946 werd hij in Nederland minister van over zeese gebiedsdelen in het kabinet Beel. Van 1948 tot 1966 zat hij. als lid van de Partij van de Arbeid, in de Eerste Kamer, vanaf 1951 als voor zitter. Mr. Jonkman was onderscheiden met het grootkruis in de orde van de Ne derlandse leeuw en hij was grootoffi cier dn de arde van Oranje Nassau. De Sowjetrussische pianist Jakow Zak is op 63-Jarige leeftijd overleden. Dit heeft het persbureau Tass gis teren bekendgemaakt. Zak was volkskunstenaar van de Sowjet-Unie", de hoogste onder scheiding die een artiest in de Sow- Jet-Unie kan krijgen. Hilversum I KRO: 7.00 Nws. woord. 7.07 (S) Zomer '76. (7.30 Nws. 19.15 Akt. 19.45 Tip 7.41 Echo. 8.24 Overweeging). 8.30 Nws. 20.00 Journaal en weerber ">0 15 D h^XroUWé NOS: kua8fle- 21 00 Detektlv Rockford. 21 8.36 Gymn. 8 45 Spiegel van Belgl. KRO: (S) Zomer "76. (10 30 Nws.). 12.00 weerber. 22 50 Sport. J Duitsland II Kontrasten 22.30 Journ.. komm (S) Gramm.r 12.26 Nws. 12.41 Echo). 13.00 (S) Ih de gesprek. 14."" 0 Nws.). 16. Ikaal spreekuur. 17.00 (S) Vakantie tips voor kinderen. 17.30 Nws. 17 32 (S) Echo magazine. Hilversum II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Te Deum Laudamus. 7.54 Spoor zoeken. 8.00 Nws. 8.11 Hier en nu. 8.25 Rozegeur en prikkeldraad. NOS: Journ. 17.10 Tekenfilmserie. tes: Die Nlbelungen. 19.00 Journaal. 19.30 Schlagerfestival 1976. 21.00 Jour- 21.15 Journ. Interviewen pollti- Umwelt BELGISCHE TV In Je hand. 10.30 Euidight. 11.00 Ronde 9.40 Med. 19.45 Journ. Tienerklanken. Nws. 1.03 Meer overmlnder. 12.30 denZeezwaluw Toerismo. Overheidsvoorlichting: 12.49 rama. 21.40 St Ulte. voor de landbouw. NOS: 13.00 mière. Nws. NCRV: 13 11 Hier en nu. NOS 13.30 Vonken onder de ae. 13.45 Onder de De Gouden Zwaluw Knokke. 23.15 Journ. met verslag 1 Frankrijk. Dick van Rijn: ,Jk laat me het waterpolo niet a/pakken'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5