handen te geven Kremlin weigert Oer-atmosfeer in een laboratoriumkolf Leven elders in het heelal Weer veto VS tegen anti- Israelische resolutie 9>é% IQ-JARIGE LENING - 1976 Door P. Bok BUNA VUF MILJARD - VS-STEUN BUITENLAND Concorde mag van Washington BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs STAAT DER NEDERLANDEN WOENSDAG 30 JUNI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 i Van de vele raadsels met be trekking tot het leven elders en ook op aarde is er in ieder geval een in 1953 naar alle waarschijn lijkheid opgelost: de herkomst op aarde van de "bouwstenen" voor het leven, de aminozuren. Hun ontstaan kan langs aan vaardbare natuurwetenschap pelijke weg worden verklaard. De Amerikaanse geleerde dr. Stanley C. Miller voerde in 1953 experimenten uit met een "oer-atmosfeer", waarin ami nozuren ontstonden. De aardse atmosfeer is in de loop van mil jarden jaren aanzienlijk veran derd. Vroeger moet deze atmos feer volgens allerlei metingen omtrent materiaal in het heelal en fysische experimenten voornamelijk bestaan hebben uit methaan, ammoniak, water en waterstof, en geen of vrijwel geen vrije zuurstof zoals thans het geval is. Koolstof, waterstof, stikstof en zuurstof waren de elementen in deze oeratmos- feer. Miller stelde de meest aanne melijke vermenging van me thaan. ammoniak, water en wa terstof samen in een laborato riumkolf en liet daardoor zeer krachtige vonken oversprin gen. als imitatie van de onvoor stelbare bliksemontladingen die in de vroegste aardatmos feer schering en inslag moeten zijn geweest. Na verloop van tijd bleken in het gasmengsel aminozuren, de bouwstenen van het leven te zijn ontstaan. Waarschijnlijk hebben inder tijd op aarde niet alleen blik semschichten maar ook in een wat langduriger proces de ul traviolette straling van de zon, de bij veelvuldige aardbevin gen vrijkomende energieën en - 7 -■ T* i JÊW '.V- '*.A O misschien ook de natuurlijke, vroeger veel sterkere radioac tieve straling van de aardse ge steenten een rol gespeeld in de vorming van die voor het leven noodzakelijke bouwstenen. In talrijke laboratoria in de we reld zijn deze experimenten van Miller herhaald en de resultaten ervan bevestigd. Een speciale afdeling van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA in het Ames Research Center bij San Francisco houdt zich bezig met technieken om leven elders in het heelal op te sporen en voert ook proeven op dit gebied uit. Hoewel men er daar noch elders in is geslaagd, de een maal ontstane aminozuren zich te laten aaneenrijgen (polyme- riseren) tot macromoleculen als eiwitten, en men er ook nog niet in is geslaagd in het laborato rium die ene essentiële stap te zetten van dood naar levend materiaal, heeft men toch de in druk dat Miller de eerste be langrijke bijdrage heeft gele verd naar natuurwetenschap pelijke verklaring van het leven althans op aarde. Men mag overigens niet verwachten, dat in een paar decennia experi menteren in het laboratorium de natuurlijke evolutie van mil jarden jaren wordt nagebootst of zelfs maar verklaard. Wel hebben de proeven ook met iets anders samengestelde oer- atmosferen de geschikte mi lieus aangetoond voor het ont staan van aminozuren. En soortgelijke atmosferen treden hoogstwaarschijnlijk op rond zeer vele van de ontelbare aan tallen planeten, die om sterren moeten wentelen. In ons eigen zonnestelsel is bijvoorbeeld de atmosfeer van de reuze-planeet Jupiter naar deze opvattingen een uitermate broedplaats voor aminozuren, die aan de wieg van leven moeten staan. Met een atmosfeer als de hui dige aardse zouden de experi menten van Miller niets hebben opgeleverd. Deze atmosfeer is bepaald niet gunstig meer voor het ontstaan van leven, mer kwaardig genoeg voornamelijk als gevolg van het leven zelf. De "reducerende" atmosfeer van indertijd is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een "oxy- derende". Die oxyderende aard is het gevolg van de planten, die door middel van het nog niet begrepen proces van de foto synthese onder invloed van zonlicht zuurstof uit verbindin gen kan vrijmaken. Na het eerste onstaan van leven op aarde, hoogstwaarschijnlijk in de aan voedingsmaterialen zeer rijke oceanen van een ge heel andere samenstelling dan nu, heeft de flora de aarde over heerst in zodanige mate, dat de zuurstofproductie voldoende was om de gehele atmosfeer grondig te wijzigen. Daarbij ontstond de zuurstof-atmosfeer die nodig is voor het tegensoor- tige dierlijk en menselijk leven. Alle levensvormen zijn door evolutie, dwz geleidelijke ver anderingen onder druk van het milieu, en misschien ook door sporadische mutatie (sprongs gewijze verandering van erfe lijke eigenschappen) uit die al lervroegste vormen van leven in de oer-atmosfeer en oer- oceanen ontstaan. Dit was een natuurlijk proces, waarvan men verwacht dat het zich altijd vol trekt wanneer het leven in pri mitieve vorm eenmaal is ont staan en wanneer het milieu daartoe geschikt is. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren een wetsont werp op hulp aan het buitenland ter waarde van 4,9 miljard dollar, waaronder 735 miljoen dollar eco nomische hulp aan Israël, 700 mil joen aan Egypte, 80 miljoen aan Sy rië en 70 miljoen aan Jordanië goedgekeurd. Ter aanvulling worden de militaire kredieten op lange termijn aan Is raël van in totaal een miljard dollar verlengd. Israel behoeft de helft niet terug te betalen. De stemming was 238 tegen 169. Het Congreslid John Ashbrook had voorgesteld 40 procent te schrap pen van de 320 miljoen dollar voor de internationale ontwikkelingsor ganisatie IDA, die goedkope lenin gen verstrekt aan armere landen. Hij haalde een rapport aan dat be weert dat India zich weinig gelegen laat liggen aan zijn armen, van de democratie is afgeweken en grote sommen heeft besteed aan militaire uitgaven en ontwikkeling van ker nenergie. Zijn amendement werd met 229 tegen 165 stemmen verworpen. Het huis had maandag goedkeuring verleend aan een wetsontwerp van 1976 waaronder 2,475 miljard dollar aan hulp en kredieten aan Israël. NEW YORK (UPI/Reuter) - Voor de derde maal dit jaar hebben de Verenigde Staten een anti- Israëlische resolutie in de Veilig heidsraad met een veto getorpe deerd. Toen gisteravond bleek dat een meerderheid van de vijftien leden tellende raad een resolutie zou aan nemen waarin het recht van de Pa- lestijnen op "nationale onafhanke lijkheid en soevereiniteit in Pales tina" werd ondersteund maakte de Amerikaanse plaatsvervangend gedelegeerde, Albert Sherer. ge bruik van het vetorecht, dat berust bij de vijf permanente leden van de raad, Engeland, de Verenigde Sta ten, Frankrijk, de Sowjet-Unie en China. Groot-Brittanniê, Frankrijk, Italië en Zweden onthielden zich van een uitspraak. Alle overige le den steunden de resolutie. Het veto was het zestiende door de Verenigde Staten uitgesproken in de dertigjarige geschiedenis van de volkerenorganisatie. De Ameri kaanse veto's van dit jaar waren ge richt tegen door de Palestijnse be vrijdingsorganisatie gesteunde rej soluties betreffende het Midden- Oosten en een tegen toelating van Angola. De stemming van gisteren was het slotstuk van een debat over een rapport van de VN-commissie voor Palestijnse rechten, dat op 9 juni was begonnen. In het rapport wordt onder meer aangedrongen op de Israëlische te rugtrekking uit alle sinds de oorlog van 1967 bezette Arabische gebie den voor volgend jaar juni, de repa triëring van Arabische vluchtelin gen en de uiteindelijke vestiging van een Palestijnse staat. ""0 g.elorPedeerde resolutie nam M M H JL kennis van dit rapport en bekrach- 9 R iCk I ~~E dTw ~1 Wm an 1 T Ti tl§de de "onvervreemdbare rech- il B ra SI S3 (s S H 19 H fl I ten van het Palestijnse volk op zelf- fi 1 V y m beschikking, met inbegrip van het recht op terugkeer naar en natio- nale onafhankelijkheid en soever- -ja einiteit in Palestina, in overeen- jjs stemming met het handvest der voorstellen van de commissie de V y ontmanteling van de Joodse staat beogen, boycotte het debat in de raad. OOST-BERLIJN (UPI/Reuter) - De Sowjet-Unie is vastbesloten trouw te blijven aan het proletarisch internationalisme en aan de inhoud van deze doctrine wordt door Moskou Vo°r he* debat een aanvang nam niet getornd. Dit blijkt uit de toespraak die de Russische leider Leonid Brezjnew richtte tot ^eegreer^ 'Jaf resohJSeelk Keen de topconferentie van Europese communistische partijen in Oost-Berlijn. Brezjnew ver- wicht mist door de rechten en be- dedigde de aanspraken van het Kremlin op het communistische leiderschap en wees de langen van de ene partij te beklem- onafhankelijk denkende communistische partijen in het westen op de noodzaak hun tonen en die van de andere partij te revolutionaire waakzaamheid op peil te houden. Dr. Stanley Miller bij zijn laboratorium-apparatuur v kunstmatig in het leven roepen van amino-zuren. In zijn toespraak vermeed hij over- Hoekstra igens direct in te gaan op de ideolo gische meningsverschillen die tot De voorzitter van de Nederlandse een herhaaldelijk uitstel van de communistische partij, Henk communistische top hebben geleid Hoekstra drong in zijn toespraak erkende hij dat Westeuropese NEWPORT-De 44-jarige Fransman kwa solo-zeilrace van het Engelse Plymouth na Hij deed 24 dagen over de reis. WASHINGTON (ANP) - Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 269 tegen 126 stemmen een amendement verworpen dat het Frans-Britse supersonische vliegtuig Concorde zou hebben geweerd van alle luchthavens in de Verenigde Staten. Het amende ment hoorde bij een wetsontwerp inzake de financiering van installa ties ten behoeve van verkeer met !^g_ supersonische vliegtuigen op de luchthavens. De Democratische afgevaardigde Sydney Yates uit Il linois had voorgesteld geen geld beschikbaar te stellen ten behoeve van voorzieningen voor vliegtuigen die niet aan de eisen inzake ge luidshinder voldoen. De Concorde maakt op het ogen blik regelmatige vluchten van Londen naar Dulles International Airport bij Washington. De Ameri kaanse autoriteiten hebben daar voor toestemming gegeven voor een proefperiode van zestien maanden. Volgens Yates maakt de Concorde vier keer zoveel lawaai als volgens de in de Verenigde Sta ten geldende voorschriften is toe gestaan voor supersonische vlieg tuigen. Het Huis van Afgevaardigden ver wierp later met 228 tegen 170 stemmen een amendement dat de Concorde zou hebben geweerd van John F. Kennedy Airport in New York ADVERTENTIE maar ook in Tokio en New York. overal kunt u terecht met uw reischeques. Beschikt u liever over geld? Haal uw reischeques \u\\ vreemde valuta bij de LEIDSE SPAARBANK kontant buitenlands Ook dat is mogelijk eurocheques en al communisten opereren onder dere omstandigheden. "Hun taaie en strategie moet worden aange past aan die andere omstandighe den", aldus Brezjnew. Hij riep de Westeuropese partijen op de strijd tegen het kapitalisme voort te zet ten, zelfs als ze bondgenootschap pen sluiten met sociaaldemocrati sche en christelijke partijen. De Russische partijleider maakte van het forum van de conferentie ge bruik om Amerika ervan te be schuldigen in gebreke te blijven bij het totstandkomen van een nieuw SALT-akkoord. Hij betoonde zich opnieuw voorstander van het ge lijktijdig ontbinden van de NAVO en het Warschau-Pact om "het nu cleaire kruitvat dat Europa mo menteel is" onschadelijk te maken. Codewoord Leonid Brezjnew besteedde in zijn toespraak de meeste aandacht aan het proletarisch internationalisme het codewoord voor de aanspraakn het Kremlin op het leiderschap van de internationale communistische beweging. Deze aanspraak wordt van de hand gewezen door de Joe goslavische, Roemeense, Italiaanse en enkele andere westerse partijen. President Tito van Joegoslavië zat schuin tegenover Brezjnew in de conferentiezaal van het Stadt Berlin-Hotel op de Alexander- Platz. Volgens communistische kringen hebben Tito en zijn Roe meense collega Nicolae Ceausescu zich slechts bereid verklaard de conferentie bij te wonen als een slotdocument zou worden opge steld waarin de onafhankelijke po sitie van elke partij is vastgelegd. Tito spreekt vandaag het congres toe. Brezjnew ontkende dat de Sowjet-Unie opnieuw een "organisatie-centrum" voor de communistische beweging wil in stellen, maar voegde daaraan toe: "Onze partij, trouw aan de grote ideeen van het proletarisch interna tionalisme, heeft nooit een onder scheid gemaakt tussen het lot van de Russische natie en dat van an dere landen van Europa en de hele wereld". op grotere uitwisseling meningen en ervaringen tussen de communistische en arbeiderspar tijen. Volgens Hoekstra had zijn partij op basis van deze stelling be sloten alsnog aan de conferentie deel te nemen. Het verschijnen van de Nederlan ders op de tweedaagse bijeenkomst in Oost-Berlijn had velen verrast, aangezien de CPN tot dusver alle voorbereidingen had geboycot. De Nederlandse partijleider noemde het noodzakelijk dat de communistische en arbeiderspar tijen, 'de enige die op basis van het marxisme-leninisme perspectie ven bieden', zich grondig oriënte ren en uitgaand van de belangen van de volksmassa in hun landen zelfstandig hun activiteit bepalen. negeren. Sherer zei dat de Verenigde Staten streven naar een spoedige hervat ting van serieuze onderhandelin gen. "Wij geloven dat we alleen langs de weg van zulke onderhan delingen een oplossing moeten zoeken voor het vraagstuk van de Palestijnen", aldus de Amerikaan. Tot dusver zijn door de Sowjet- Unie 110 veto's uitgesproken, door Engeland elf, zeven door Frankrijk, twee door de Chinese Volksrepu bliek en een door Nationalistisch- China en als gezegd 16 door de V.S. ADVERTENTIE bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting prospectus f 250 miljoen 100°/o jaarlijks op 1 augustus in 10 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1977 af vervroegde aflossing is niet toegestaan nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van ten minste f 100.000 7 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten op 6 augustus 1976 met bijbetaling van 5 dagen lopende rente kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9