Verlenging van loonmaatregel met een maand ABN Onschuldige jaar vastgehouden Onderzoek naar kunstbeleid' van Erasmus universiteit Rotterdam wil graag Russisch consulaat Duizenden huurders in grote onzekerheid Sparen» Uw geld groeit in 6 jaar en 8 maanden van f589,50 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. WOENSDAG 30 JUNI 1976 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - "Ik zit met het probleem, dat als ik de ver keerde man aanwijs, dan moet hij ten onrechte zitten en dat is dan mijn schuld", zei lokettiste Cornelia T. vorig jaar septem ber voor de Haagse rechtbank. Ze werd daar geconfronteerd met de verdachte van een roof overval op het postagentschap waar Cornelia die ochtend van de twintigste juni achter het lo ket stond. Bij de politie had ze de toen 20-jarige Bela Imre Sandor Toth voor honderd pro cent zeker als de dader aange wezen, maar nu twijfelde ze. Toch werd Bela Toth veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf, onschuldig zoals deze week duidelijk werd. Het was die ochtend in juni al lemaal zo snel gegaan. Om streeks tien uur was een jonge man het postzegelagentschap binnengekomen om de weg te vragen. Nauwelijks een uur la ter stond hij er echter weer en toen Cornelia hem vroeg of hij 't niet had kunnen vinden had hij niets gezegd en alleen een briefje naar voren geschoven. "Geef heel voorzichtig 5000 gulden of ik schiet een gaatje in je buik. Laat het niet opvallen", luidde de tekst. Cornelia begon te lachen, dacht aan een grap, maar verbleekte toen de rover zijn jasje open deed waardoor een pistool zichtbaar werd. Ze gaf hem een stapel bankbiljet ten, naar later bleek 4700 gul den. De jongeman verdween. Samen met een andere getuige. een 67-jarige man die op het moment van de overval in de zaak was geweest, had Cornelia de politie later het signalement gegeven: lang zwart golvend haar, circa twintig jaar en zo 1.75 meter lang. Foto's kijken le verde geen resultaat op, zodat enkele dagen later een compo sitiefoto werd gemaakt die ook in de kranten kwam. Het le verde de recherche zes tips op, die allemaal één naam noem den: Bela Toth. Een van die tip gevers vertelde bovendien de bewuste ochtend te hebben ge zien, dat Bela vlak bij het agent schap een krant had gestolen. Bekende Bela Toth, geen onbekende van de politie, werd hierna uit de fo- tobak gelicht. De lokettiste herkende hem als de roofover- Links de montagefoto van de 20-jarige Bela Toth, die de politie samenstelde naar de beschrijvingen van de twee getuigen. Op de rech- terfoto is te zien hoe Toth er in werkelijkheid uitziet. valler. Op 14 juli 's avonds werd de in Amsterdam geboren Rijswijker in een schuur aan de Haagse Max Havelaarstraat gearresteerd. Toen Cornelia hem via de confrontatiespiegel te zien kreeg herkende ze hem absoluut als de dader, zelfs het jasje zou hetzelfde zijn. Ook de bejaarde getuige wist zeker dat het postuur en het gelaat volle dig overeen stemden Bela Toth had daarnaast een zwak alibi. Hij zou de ochtend van de twin tigste juni bij zijn broer thuis hebben liggen slapen. Vier da gen na zijn arrestatie werd hij voorgeleid aan de officier van justitie. Het belangrijkste bewijs bij de rechtzaak vormden de twee ge tuigenverklaringen, want het pistool noch het geld was te ruggevonden. Het briefje met de dreigende tekst was welis waar in het postagentschap achtergelaten, maar hoofdin specteur P. L. Zevenbergen van de technische afdeling van de Haagse recherche kon hierop geen vingerafdrukken vinden. Bela Toth moest hierna het tekstje schrijven, maar de hoofdinspecteur, die hand- schriftdeskundige is. kon geen enkel punt van overeenkomst vinden. Onschuldig Begin mei dit jaar begon de zaak bij de Haagse recherche opnieuw te leven. In het Huis van Bewaring "De Sprang" in Scheveningen werd steeds meer het gerucht gehoord dat Toth onschuldig zat en dat een 18-jarige Haagse buf'fetbe- diende de overval zou hebben gepleegd. Opnieuw werd lokettiste Cor nelia gevraagd om op het hoofdbureau foto's te komen kijken. Dit keer kreeg ze de foto van de buffetbediende te zien. Ze herkende hem niet. Deze 18- jarige jongeman, eveneens een bekende van de politie voldeed ook absoluut niet aan het signa lement dat Cornelia en de be jaarde man destijds hadden ge geven. Hij had geen uitgespro ken lang haar, bovendien was dat niet donker en krullend, terwijl hij voorts bijna tien cen timeter groter is dan Bela Toth. Toen eind mei op de muur van het postagentschap de leuze "Bela onschuldig" werd ge kalkt, was dat voor de Haagse recherche opnieuw een aanwij zing dat de zaak "niet helemaal lekker" zat. Volkomen op de bluf werd uiteindelijk de buf fetbediende opgeroepen. Uit zijn verklaringen ontstond sterk de indruk dat hij inder daad de dader moest zijn. Toen de jongeman zich boven dien niet kwam melden na twee dagen, zoals was afgesproken met de politie, werd hij op de telex gezet. In de nacht van za terdag op zondag kon hij 's nachts op de Rijswijkseweg worden aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend en daarbij zoveel bijzonderheden verteld, dat nu onomstotelijk vast staat dat Bela Toth bijna een jaar on schuldig gevangen heeft geze ten. De Rijswijker is gisteroch tend direct op vrije voeten ge steld. DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van Buitenlandse Zaken acht het niet in 's lands belang, thans mededelingen te doen over het verzoek van het ge meentebestuur van Rotterdam aan premier Den Uyl, de vesti ging van een Sowjetconsulaat in Rotterdam mogelijk te ma ken, en de leiding van een kan toor van de Russische trans- world marine agencies $an Russische directeuren toe te vertrouwen. Het gemeentebestuur van Rot terdam schrijft dat overleg met minister Van der Stoel over de vestiging van een consulaat en de toelating van Russisch per soneel "nog geen concrete re sultaten heeft opgeleverd". El ders wordt opgemerkt dat het argument als zou door de vesti ging van een consulaat de staatsveiligheid in het geding kan komen, "ons sterk doet denken aan naar ons idee achter ons liggende periodes". De PvdA-kamerleden Kom brink en Epema-Brugman vin den dat premier Den Uyl en mi nister Van der Stoel toestem ming moeten geven voor de vestiging van een consulaat van de Sowjet-Unie in Rotterdam. Dit blijkt uit schriftelijke vra gen die de PvdA-ers aan de be windslieden hebben gesteld. Ook vinden zij dat niet verbo den moet worden, dat de leiding van een Russisch cargadoor skantoor in Rotterdam in han den komt van Russische direc teuren. DEN HAAG (SP, ANP) - Het kabinet-Den Uyl gaat de bestaande loonmaatregel met één maand verlengen. Dat heeft premier Den Uyl vannacht desgevraagd meegedeeld. Dit betekent dat er op 1 juli geen nieuwe cao onderhandelingen mogen plaatsvinden. Als werkgevers en werknemers het niet eens worden over de vraag wat er met de lonen in de tweede helft van dit jaar moet gebeuren zal het kabinet een nieuwe loonmaatregel afkondigen. Dat zou betekenen dat er ook voor de rest van 1976 geen vrij overleg tussen werkgevers en werknemers over loonsverhogin gen zou zijn toegestaan. Het besluit van het kabinet om de loonmaatre gel te verlengen is het resultaat van maandag en dinsdag gehouden be sprekingen in de ministerraad. Daar heeft men de afgelopen dagen koortsachtig geprobeerd oplossin gen te vinden voor het vorige week vastgelopen loonoverleg van werk gevers en werknemers. Nadere be rekeningen hebben volgens Den Uyl laten zien dat er toch nog ruimte zou zijn voor beide partijen om tot elkaar te komen. De premier liet zich er echter van nacht niet over uit of die ruimte zou bestaan uit de bereidheid van het kabinet om de sociale lasten voor werkgevers en werknemers nog verder te verlagen, dan vorige week was aangeboden. Den Uyl sloot in ieder geval niet uit dat nadere voor stellen van de kant van de regering om werkgevers en werknemers tot een vrijwillig loonakkoord te be wegen gevolgen zouden kunnen hebben voor begroting van 1977 en de jaren daarna. Onnodig Loonspecialist H. Bode van de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging (NW/NKV) noemde in een eerste reactie het besluit van het kabinet om de loonrondemaatregelen met een maand te verlengen, betreu renswaardig en onnodig. "Als het kabinet wat te bieden heeft dan hadden ze dat de afgelopen dagen ook kunnen doen en als ze nu in derdaad pas een oplossing gevon den hebben dan kan in een paar da gen duidelijk zijn hoe de kaarten liggen. Daar is dan geen verlenging van de loonmaatregel met nog eens een hele maand voor nodig", aldus Bode. Geen ruimte CNV-voorzitter Lanser zei gistera vond voor de televisie, dat het ka binet met het besluit om de loon maatregel met een maand te lengen, een grote verantwoorde lijkheid op zich laadt. "Het kabinet suggereert met die maatregel dat er mogelijkheden zijn om er alsnog uit te komen", aldus Lanser, die al in het verleden door liet schemeren dat volgens hem de ruimte die het kabinet nog heeft, heel gering is. Hij zei erg benieuwd te zijn "wat het kabinet te bieden heeft". In ieder geval zal volgens de CNV- voorzitter het voorstel, waarmee het kabinet op de proppen komt, met terugwerkende kracht per 1 juli van kracht moeten worden. De werknemers mogen er niet een maand loonsverhoging bij inschie ten, dat zou onbillijk zijn, vindt hij. Ambassadrice Disneyland SCHIPHOL - Op Schiphol arriveerde gistermiddag de 22-jarige Chris tina Schendel, die als ambassadrice van "Disneyland" vanuit de Ver enigde Staten een internationale reis maakt, om in het jaar dat haar land 200 jaar bestaat de schijnwerpers op Amerika gericht te krijgen. ROTTERDAM (ANP) - Na een pe riode van ruim twee jaar, waarin de geruchten over fraudes met gemeenschapsgelden steeds sterker werden, is er nu een kans, dat duidelijk wordt hoe de Eras mus universiteit in Rotterdam is omgesprongen met circa 1,5 mil joen gulden, bestemd om kunst te kopen. Het College van Be stuur, dat zich steeds op het standpunt had gesteld dat alles correct was verlopen, heeft van de Universiteitsraad een enorme veeg uit de pan gekregen. In twee moties spreekt de raad "ten zeerste" zijn afkeuring uit over het kunstbeleid van het college en eist hij een onderzoek door een extern accountantskantoor. De U-raad, het hoogste lichaam van de instelling, constateert dat er "ernstige twijfels bestaan over de rechtmatigheid van de bestedin gen van dit kunstproject en dat deze twijfels niet zijn weggeno men door het rapport van de in terne accountantsdienst". De raad neemt het het CvB kwalijk dat het "niet in staat is gebleken op grond van zijn eigen verant woordelijkheid de voor het kunstproject toegewezen midde len zo adequaat mogelijk te behe- Het kunstproject van de Erasmus universiteit is het uitvloeisel van een rijksregeling. Het ministerie Welzijnswerkers protesteren tegen CRM- bezuinigingen RIJSWIJK (SP) - Ruim 70 wel zijnswerkers van het anti-CRM- bezuinigingsfront hebben gister middag voor het ministerie van CRM in Rijswijk geprotesteerd tegen de voorgenomen herverde ling van mankracht in hetjeugd- en jongerenwerk. Zoals bekend kondigde stawtsse- cretaris Meijer een paar maanden geleden al aan dat buurt- en club huizen zouden worden "doorge licht" op hun personeelssterkte. Na de wildgroei van de laatste jaren is het volgens hem nu onvermijdelijk dat instellingen met teveel perso neel mensen "inleveren" aan hui zen waar men met een tekort kampt. "Dat doel moet worden bereikt door een aantal stringente voor schriften met betrekking tot het vervullen van vakatures. Daarbij geldt onder meer het al dan niet be horen tot een achterstandsituatie. Dit heeft met name ernstige konse- kwenties voor het peuterspeel- zaalwerk, het cultureel- opbouw en maatschappelijk werk. Vakatu res in dit werk die na 1 augustus zijn ontstaan mogen niet worden ver vuld als niet minstens 50 tot 75 pro cent van de tijd besteed wordt aan direkt uitvoerend werk met groe pen van minstens 15 personen", al dus een communique van het ABC-front. Met nadruk stelde de heer Meijer dat het niet gaat om een verminder ing van het aantal arbeidsplaatsen maar om een betere verdeling. Vol gens hem mag men dan ook niet spreken van bezuinigingen. Hij wees er tenslotte op dat als er in een bepaalde instelling geen "overbo dige" functies worden geconsta teerd, de bestaande vakatures normaal worden opgevuld. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - Duizenden huurders leven al maanden in on zekerheid over de vraag of zij een extra bijdrage van de overheid krij gen of niet Staatssecretaris Marcel van Dam heeft toegegeven dat bij de uitbetaling van de huurgewen- ningsbijdrage een grote achter stand is ontstaan. De Tweede- Kamerleden Kombrink en Salo mons hadden hem in schriftelijke vragen op deze zaak attent ge maakt Op 30 april van dit jaar waren er op het departement van volkshuisves ting 24.700 aanvragen binnen voor een gewenningsbijdrage. Daarvan waren ruim zestienduizend beoor deeld. In de helft van de gevallen is inderdaad een bijdrage toegekend. Maar op 30 april waren nog maar een kleine zesduizend bijdragen ook werkelijk uitbetaald. Staatssecretaris Van Dam neemt aan, dat er ook een groot aantal aanvragen bij gemeenten in be handeling is. Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2 jaar+8 mnd., 3 jaar+8 mnd., 4 jaar+8 mnd., 5 jaar+8 mnd. en 6 jaar+8 mnd. met een rentevergoeding van resp. 6V1,7,7V4, 8 en 814%. Een voorbeeld: koopt u op 1 juli 1976 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f589,50. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland van Onderwijs en Wetenschap pen stelt namelijk één procent van de kale bouwsom beschik baar voor het 'veraangenamen' van een onderwijsinstelling. Bij de oprichting van de medische faculteit Rotterdam, nu onder deel van de Erasmus universiteit, had men derhalve de beschik king over ongeveer 1,5 miljoen gulden voor de aanschaf van kunst. Het uitgeven van dit geld werd overgelaten aan een speciale kunstcommissie. De kunstcom missie spendeerde het leeuwen deel van het geld aan een project ('environment sculpture') van de kunstenaar Peter Struyken. Betonblokken In september 1973 werd het project, bestaande uit betonblokken, plantenbakken, een vijverpartij, geverfde stukken straat, het ach terstuk van een Japanse automo biel en een tuin, getoond aan het publiek. Toen al werden er vra gen gesteld over enige financieel-technische aspecten van het project. Een half iaar later kwam het universiteitsblad Quod Novum met een aantal beschul digingen aan het adres van de kunstcommissie. Het College van Bestuur berichtte toen aan de Universiteitsraad, dat de interne accouhtantsdienst een onder zoek zou instellen. In november bleek het CvB zich niet aan die toezegging te hebben gehouden. In plaats van de in terne accountantsdienst had men het bureau bouwzaken en de heer Beets van de kunstcommissie, hoewel deze partij waren (zijn), opgedragen een eindafrekening te produceren. Deze eindafreke ning kon geen genade vinden in de ogen van de U-raad. De raads leden bestempelden de afreke ning als 'ondoorzichtig'. Het Col lege van Bestuur trok echter de conclusie, dat er niet geknoeid Voor Hein Meijers, hoofdredacteur van Quod Novum, en prof. dr. F. Wensinck, was toen de maat vol. In een interview verklaarden zij dat de universiteit naar hun me ning voor tonnen was opgelicht. De kunstcommissie enerzijds en aannemers, architecten en kun stenaars anderzijds zouden el kaar 'de bal hebben toegespeeld'. De afrekening van de kunstpot noemde prof. Wensinck een klap in het gezicht van het bestuur van de universiteit. Het een en ander had tot gevolg dat de zaak weer in de universiteitsraad kwam. Wederom zegde het College van Bestuur toe, dat de interne ac countantsdienst een onderzoek zou instellen. Meijers wijst erop, dat deze dienst niet, zoals beloofd aan de U-raad, de opdracht kreeg tot een allesomvattend onder zoek, maar slechts een rapport moest uitbrengen over de vraag 'in hoeverre de feiten en omstan digheden als vermeld in Quod Novum de toets der rechtmatigheids- en doelmatig heidskritiek kunnen doorstaan'. Meijers leidt hieruit af, dat het CvB er alleen op uit was om hem en prof Wensinck tot zwijgen te brengen. Aanklacht Het rapport van de interne accoun tantsdienst deed het CvB een brief schrijven aan de kunst commissie, waarin deze van alle blaam werd gezuiverd. Meijers en Wensinck menen dat het CvB hier niet het recht toe had. Vol gens hen was er afgesproken, dat alleen de Universiteitsraad, die verantwoordelijk is voor alle uit gaven, een dergelijke conclusie zou mogen trekken Bouwcurator Beets stapte met de brief van het CvB in de hand naar de officier van justitie en diende een aanklacht wegens belediging in tegen Meijers en Wensinck. Om niet bekend gemaakte rede nen besloot de officier evenwel om de klacht te seponeren. Mede doordat Quod Novum en prof. Wensinck met de zaak bezig bleven, besloot de Universiteits raad tot het instellen van een commissie bouw- en ruimteza ken. Aanvankelijk was deze commissie geneigd om de raad voor te stellen de kunstpot-zaak maar te laten rusten. Dit omdat men wel enig begrip kon opbren gen voor het argument van het CvB, dat het hier ging om een er fenis van vroegere bestuurderen. Zelfs zou men bereid geweest zijn over het hoofd te zien, dat het CvB ooit misleidende informatie had verstrekt aan de Algemene Rekenkamer. Maar de welwillende houding van de commissie veranderde op slag, toen het College van Be stuur op eigen houtje besloot om de tweede en definitieve oplever ing van het kunstproject te aan vaarden. Aangezien de meeste van Peter Struykens objecten in een zeer deplorabele staat verke ren, gaat dit de universiteit, zo heeft de afdeling beheer bere kend, zo'n tweehonderdduizend gulden kosten. Men acht het nu vrijwel uitgesloten om de schade aan het project te verhalen op de betrokken taalde adviseurs.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7