Weer botulisme gesignaleerd op diverse plaat sen Leidse kelner pikte auto's vleet Lezers schrijven WOENSDAG 30 JUNI 1976 Ds. meijers toch naar Leiden LEIDEN - Vanuit Zwitser land, waar hij met vakantie is. heeft ds. S. Meyers, hervormd predikant in Ermelo, ds. A. J. de Jong te Leiden meege deeld, dat hij het beroep van de '^Leidse hervormde ge meente by nadere beslissing toch heeft aangenomen. Ds. Meyers had eerst bedankt, wat wy gisteren meldden. Het be roep werd uitgebracht in de vacature van ds. G. C. Post. wykgemeente Koningskerk. Ds. De Jong. die deze week moet beslissen over een be roep uit Doorn, is in deze wijk consulent. LEIDEN/ROTTERDAM - Alhoevel het botulisme dezer dagen opnieuw de kop heeft opgestoken heeft de gevreesde ziekte nog lang niet die omvang die het vorig jaar omstreeks deze tijd had. Het is echter niet uitgesloten dat de versprei ding binnen afzienbare tijd even groot wordt als in 1975, toen niet minder dan 65 Zuidhollandse gemeenten kamp ten met botulisme in het oppervlaktewater. Veroorzaker van het botulisme is het Clostridium botulinum. een bacterie die voorkomt in het bo- demslib en uitstekend gedijt in ka davers van dode watervogels, vooral wanneer de watertempera tuur stijgt tot circa 20 graden of ho ger. Omdat die temperaturen het gemakkelijkst optreden in ondiep, stilstaand water zijn deze plaatsen het gevaarlijkst. Botulisme werd in Nederland voor het eerst geconstateerd in 1970, in een verversingskanaal dat deel uitmaakt van het koelcircuit van het Haagse gemeentelijk energie bedrijf. Nadien werd botulisme aanvankelijk op kleine schaal ge constateerd in onder andere War mond, maar ook in Hilvarenbeek dat elke dode eend op botulisme onderzoekt, deelde gisteren mee dat deze variant de kop dit jaar laat opsteekt. "Voor de mensen is die soort niet gevaarlijk. Wij zijn gevoe liger voor type B en E, die echter nauwelijks voorkomen, zeker niet wanneer er intensief gecontroleerd wordt". Deze beide varianten ont staan namelijk in de kadavers van reeds lang geleden gestorven vo gels. Verreweg de meest vervelende ei genschap van botulisme - de bacte rie zorgt in feite voor de vervaardi ging van een giftige stof die op nieuw botulisme veroorzaakt - is dat eenmaal besmet water moeilijk weer "schoon" wordt. Vaak steekt het, bij hogere tempeaturen, in wa- Aan de Hogere Technische School in Haarlem slaagden: Bouwkunde; R C. A Bloot. J G van Drongelen, J. J. M. van Dijk, M. A. G. van Kesteren, D. Kinkel, J. R de Ru. T. Tates. Werktuigbouw kunde: L. P C. Meeuwissen, O. van Wijk, J G. N. van Dril. Elektro techniek: P. J Bakker. J. F. M. Dingjan, A A. C. Enzler, H. Giltjes, D. Gysen, W. R van Haver. C. A. Kruyt, C. J. Minnee, C. L. v. d. Raadt, R. Reijman, C. W. Tolle, A. C. M Vigelius, Th. P. van Zeil, Vlieg- tuigbouwkunde: G. W. Beukers, M. van den Broeke, H. C. G. Roelofs, G Splinter. F. W. H. Teeuwen. H. A Varkevisser. G H de Vries. H. J J. van der Werf. W. J. van der Burgh, C. W. G. M. Witteman. Aan de r.k. scholengemeenschap "De Noorderwiek" slaagden voor: Het diploma Innchtingsassistente Nog dit jaar beslissing over Stadsgehoorzaal t botulisme geregeld De perschef van het Vaticaan heeft verklaard, dat bestudering van een vraagstuk gewoonlijk niet betekent, dat er veranderingen te verwachten zyn. Hy zei dat nadat was uitgelekt, dat er volgens de pauselyke bijbelcommissie niet voldoende bijbelse gronden zijn om de mogelijkheid van de vrouw- in-het-ambt- uit te sluiten Ten de priesterwijding i heeft de studie van aldus de perschef, ten doel. de traditionele leer en praktyk van de rk kerk. die de paus al verscheidene keren duidelijk heeft uiteengezet, beter te presen teren. Vooral uit de Angelsaksische landen, met name de Verenigde Staten, wordt momenteel sterke druk uitgeoefend omhetambtinde kerk ook voor de vrouw open te stellen. De rk commissie voor raciale ge rechtigheid in Engeland heeft dc Britse regering een racistisch im migratiebeleid verweten. In een verklaring dringt de commissie er bij de regering op aan. de wettelijke rechten van de gekleurde immi grantengezinnen te eerbiedigen en de Britse onderdanen te verzekeren dat de «ïun gedane toezeggingen gestand worden gedaan. Al jaren groeit in Engeland verzet tegen de immigratie van kleurlingen uit de vroegere koloniën. De groeiende werkloosheid heeft de vijandigheid tegenover gekleurde immigranten in de hand gewerkt Het Humanistisch Verbond acht het, blykens een tekst van hel hoofdbestuur in het tijdschrift "Wetenschap en Cultuur", ethisch zonder belang om om onderscheid te maken tussen actieve en pas sieve euthanasie. Het ziet geen re den waarom in het ene geval artsen wél en in het andere geval niét ter berechting geroepen kunnen wor den. Volgens het Verbond moet de wet de artsen ruimte bieden om "naar verantwoord inzicht" te han delen, in het bijzonder waar sprake is van "vrijwillige euthanasie", het bevorderen van de dood op verlan gen van de patient. Ieders recht op vrije beschikking over eigen leven dient, aldus het Verbond, te wor den geeerbiedigd Het acht toeken ning van de bevoegdheid tot eu- thanalisch handelen aan een niet- medicus onaanvaardbaar. 1 Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Monster A. Muilwijk Ouderkerk aan de IJs- sel, naar Lopik kandidaat A. van der Meer Utrecht, naar Barend- recht A. A Drost Lemmer. Geref. Kerken: beroepen te Oudehorne- Mildam (Fr.) J. Cziria Oude en Nieuwe Wetering, te Rhcnen J. vam Dreven Markenesse, te Almkerk C. Zeeman Birdaard; bedankt voor Bunschoten-Spakenburg J. B. Kuhlemeier Vorden. voor Joure B. Koekkoek Waddinxveen Chr. Ge ref. Kerken: beroepen te Nieuw.- Vennep A. Bijkerk Aalten, te Ede P. N. Ribbers Den Haag. LEIDEN - De postduivenvereni ging De Snelvlieger hield met 144 duiven een wedvlucht vanaf Pont St Maxence. De uitslag was: 1. J. Degenen Zn; 2.8en 10 M. de Lange en Zn; 3 en 5 F. Compier, 4 A. Com- pier, 6en 9 Comb. Montanje en 7 H. Moenen. Ook hield De Snelvlieger een wedvlucht vanaf Chateauroux met 124 duiven. Uitslag: 1 en 5 F. Compier. 2. 7 en 10 M. dc Lange en Zn. 3en6 N. Bink. 4 Comb. Montan je, 6 J. Degen en Zn; 9 A. Compier. en Amsterdam. Sindsdien heeft de ter dat eenmaal besmet is geweest, ziekte zich als een olievlek over de vrij snel de kop weer op. Dat is on Nederlandse oppervlaktewateren der andere het geval in Warmond, verspreid. In 1973 werd de eerste maar ook in Alphen, Leiden. Lei- massale sterfte geconstateerd, in de derdorp en Voorschoten In 1073 wateren van het in uitvoering werd voor het eerst water besmet in zijnde recreatieplan "Vlietlanden" Alkemade, Hazerswoude, Noord- tussen Voorschoten en Leidschen- wijkerhout, Oegstgeest, Roelofa- dam. Vorig jaar werd vooral de rendsveen, Rijnsburg. Sasscnheim, Kaag zwaar getroffen. Op sommige Valkenburg, Voorhout, Waddinx- dagen vielen daar, met name onder veen. Wassenaar, Woubrugge en de eenden, tientallen doden. Dat Zocterwoude. De verwachting is was aanleiding om, naast twee met dat de ziekte ook daar opnieuw de de opruiming van de kadavers be- kop op zal steken. In Waddinxveen laste ambtenaren van gemeente- werden gisteren op de Brasem ter erken, in de TAP-regeling tijde- hoogte van de Wetering al 20 dode lijk nog een tweetal i nemen Het is nog niet zover geko men dat opnieuw aan aantrekken van nieuw personeel gedacht wordt; de twee ambtenaren zijn inmiddels al weer wel dagelijks op de plas, alhoewel tot op heden in Wannond slechts één dode eend werd gevonden Ook in andere plaatsen in de regio - bijvoorbeeld in Leiden en Leiderdorp - deden zich inmiddels al op uitgebreider schaal vogelstcrften voor. eenden aangetroffen. Een eventuele besmetting van dc mens door type B of E valt te on derkennen aan een verslapping van de spieren aan het hoofd, vooral die spieren die bij het slikken gebruikt worden De kans op besmetting is overigens zeer klein. Botulisme wordt, evenals bijvoorbeeld de ziekte van Weil, overgebracht via open wondjes Wat te doen Aan het voorkomen van verdere uitbreiding kan veel gedaan wor den. Zo moet de vondst van dode watervogels onmiddellijk gemeld worden In de hele Leidse en Alp- hense regio kan dat bij de plaatse lijke dienst gemeentewerken of bi j de provinciale waterstaat, telefoon 070-264111 toestel 2904 of 2907. In Warmond vangt ook de Rijkspolitie te water een deel van de meldingen op. In Leiderdorp kan men naast gemeentewerken terecht Dode watervogels mogen niet. of al leen met plastic handschoenen worden aangepakt. Daarn dellijk goed de handen Dode eenden en andere vogels moeten worden opgestuurd - opge rold in een krant en daarna verpakt in plastic, aan het Centraal Dierge neeskundig Instituut. Prof. Poels laan 35 in Rotterdam. Verder wordt verzocht te vermijden dat grote concentraties van watervogels ont staan. Men doet er daarom verstan dig aan de dieren niet te voederen. LEIDEN - Dit najaar zal een beslis sing worden genomen over de toe komst van de Stadsgehoorzaal. Een ambtelijke werkgroep bekijkt op het ogenblik hoe het met de zale- naccommodatie in Leiden gesteld is. ook met het oog op het gereed komen van de Schouwburg en de ingebruikneming van de Pieters kerk voor bijvoorbeeld examens en concerten. De resultaten van het onderzoek zullen ook voorgelegd worden aan een culturele commis sie. De beslissing moet in elk geval voor februari 1977 bekend zijn. want dan loopt het contract met de bij'de'pëïïtiè explQitant v an d e Stadsgehoorzaal. de heer Milikan, af. De voor interne organisatie en beheer ging gisteravond akkoord met een mid- verhoging van de tarieven van de sen Stadsgehoorzaal met acht procent Aanschaffing rekken boven artotheek Type C Voor de sterfte onder de vogels is voornamelijk type C van de Clo stridium botulinum verantwoorde lijk, de voor de mens onschadelijke variant van het botulisme. De heer Ter Laak. van het Centraal Dierge neeskundig Instituut in Rotterdam Wethouder tveet niets van nooit betaalde boete LEIDEN - Het PPR/D'66-raadslid Laurens Beyen wilde gisteravond van wethouder Van Dam weten waarom de gemeente Leiden de Hervormde Gemeente Leiden nooit een boete heeft laten betalen omdat men niet is overgegaan tot de bebouwing van een stuk grond aan de Brahmslaan. Volgens wethouder Van Dam staat in het contract wel een boetebeding maar men hoeft daarvoor geen ge bruik te maken Waarom het in dit geval niet was gebeurd wist hij niet Beycn zei dat het allemaal wat erg willekeurig klinkt en vond dat wanneer afgezien wordt van het vorderen van een boete dat duide lijk gemotiveerd moet worden. Overigens ging de commissie voor interne organisatie en beheer giste-, ravond akkoord met de ruiling van het stukje grond aan de Brahms laan tegen een stukje in de Meren- wijk. Voetbal - De lidstaten van de Afri kaanse voetbalfederatie (AFC) zul len tydens het FIFA-congres, op zestien juli in Montreal, de uitslui ting van Zuid-Afnka uit de interna tionale voetbalfederatie eisen, op grond van de in dat land gehan teerde "apartheidspolitiek". k J^EIDEN-Burgemeester Vis heeft gistermiddag in het politiebureau aan de Zon neveld-straat in Leiden de gouden ere-medaille van Oranje-Nassau uitgereikt aan adjudant B. Kenter. De adjudant ging met pen sioen. Reden waarom er in het bureau van politie een feestje werd gebrouwen.dat o.a. werd bijgewoond door de echtgenote van dc heer Voorden (zie foto). LEIDEN - terne organisatie en beheer is giste ravond akkoord gegaan met de aanschaf van schilderijenrekken ten behoeve van De Lakenhal en de financiering daarvan uit het zoge naamde Rembrandt-fonds. Enige tegenstemmer was het PvdA- raadslid Groos. die vond dat het bedrag van 30.000 gulden beter be steed zou zijn als startsubsidie voor een artotheek, te vestigen in het Waaggebouw. "Kunst kan beter uitgeleend worden, dan in rekken opgeslagen" aldus Groos. Subsidiering aankoop panden twijfelachtig LEIDEN - De kans dat de ge meente Leiden alsnog subsidie van het rijk krijgt voor de aankoop van een aantal panden tussen de Jan van Houtbrug en de Hooigracht is wel heel erg klein De subsidiëring was destijds mogelijk op basis van een groot doorbraak-plan. dat voorzag in een brede aansluiting van de Hooigracht op de Lammen- schansweg. Omdat inmiddels is af gezien van grote doorbraken in de stad ten behoeve van het autover keer, zal ook de subsidie wel nooit meer geïnd worden. Volgens we thouder Van Dam gisteravond in commissie interne organisatie en beheer, zal het maken van minder omvangrijke voorzieningen in die omgeving vele malen duurder zyn dan de subsidie die verkregen kan worden. Een definitieve beslissing zal binnen afzienbare tijd genomen worden, wanneer de Leidse raad zich buigt over het nieuwe ver keerscirculatieplan, dat binnen kort zal worden gepubliceerd M. Ammerlaan. H. Berg. A. Cas- pers, C. Caspers, M. Drost, H. van Dijk, M. Frankrijker. S. Freriks, C. Haverkort. A. Looyestijn, W. Paar- dekoper. A. van der Ploeg. I. Smit, C. Tegelaar, B. Wassing. G. Wens- veen, J van der Werf. T. Wortman, B Zwaan. L. Bolleboom. M. Bre- man, I. Cozijn. C. de Jong, Th. van Kampen. M. Kinkel, M. Knegt, L. Knura. M. van Leijden, M. v. d. Luit, M. v. d. Luit. M. Luiten, E. Martens. A. Montanus, L. de Rooy. H. Schuil, I Spruyt, I. v. d. Zwet, M. v. d. Zwet. Herexamen: 2. Het diploma Kostuumnaaien: B. Aarts, C. Bensdorp. R. van Eg- mond. A. van Elk, I. van Gooi, A. de Haas, C. Hermans. E. Heijkoop. M. van der Klugt, M. Koree, P. Koree, A. Markus, M v. d Meij, V. Oomen. M. v. d. Post, C. Rietbroek. M. Ro- dewijk, M. Ruiten. L. Vermond, J. Zandbergen. Het diploma Couture: C Bakker. E. van Bemmelen, H. de Heiden. G. Neyman. M. ülthoff, J Ouwerkerk. J. van Schalk. C. v. d. Voort, L. v. d. Vos, T. Wessendorp M. Zonderop diploma Vormingsklas: Dnessen. M. van Egmond. M. Fles, B. de Haan, P. Heemskerk, M. Heemskerk, E. de Jong, M. Knop, L. Kraanen, I. van Leeuwen, E. van Leeuwen, I Litjens, J. Meijer, F. Oostvogel. A. Peters. I Post. A. de Ruiter, M. Vaartjes. G. Versluys. M. v. d. Eist, A. Hoogervorst, M. v. d. Horst. J. Jumelet. J. Lergner. I. van Noort, S. Overdijk. H. Paddenburg, G Reekers. A Roos van Raads- hooven, C. van Rossenberg. F. Slingerland, A. Vlaardingerbroek, M. v. d. Voort, A. v. d. Voort, Th. v. d. Werf, R. Wiering, C. van Zijl, K. Alkemade. P. Ammerlaan, N. Ho- genboom, J. Hoogland, S. de Ko ning. A. de Lange. E. Lautenslager. E. Lohuis, M. v. d. Meij, V. Noord man, M. Resink. J. Rijsbergen, N. v d. Voort. A. de Vriend. Het diploma kinderverzor ging jeugdverzorging: W. Belt. E. v. d. Berge. A. Brouwer, C. Brouwer. T. Buntsma, A. Dui venvoorden, M. Hoogenboom, M. v. d. Hulst, H. Ouwersloot, M. v. d. Poll. E. Rekelhoff, L. Sanders, T. Turenhout, M. v. Veen, A. Versluys, J van Winsen, J. v. d. Zwaan. M. v. d. Aardweg, L. Bakker, E. Bakker, M. de Jong. M. Koning. E. v. d. Meel. W v. d. Ploeg. M. van Schie. B. Steenhauer. D. Stigter. C. Toet.- M. v. d Voort. R. van Zijp, E. van Egmond, A van Hameren. C. Ho- genboom, G. v. d. Lans. R. de Mees ter. T. v. d. Ploeg, M. van Velzen, S. v. d. Vlugt, M. Vrijburg. G. Wij- Herexamen: 1 Verlenging stage: 1. Het diploma 4-jarig L.H.N.O.: R. Bos. C. Kershof. M. Kluivers. A. (Jtgaar. W. Paardekooper, M. Spijk. K Waltman. T. Wessendorp. C. Belt. S. van Bommel, M. de Bruijn, W. Diesveld, M. de Jong, I. Kasteel- en. B. Klein. E. Koree. A. de Korte, L Lazet, M. Lazet, I. Mens. A. van Noort. A. van Schagen, K. Spie- rings. S. Valentyn, A Wagemans, L. de Wagenaar. M. Westgeest. H. de Winter J. Bonneur. T. Foks. J. v. d. Holst. W. Lakenberg. M. v. d. Meer. C. Nievaart, N. Nobel. R. v. d Poel, M. Postma. L. Rutte, E. van Wissen. Herexamen: 2. De akte N XII 2e gedeelte werd be haald door M. Cecilia, L. Edwards. E. Franci sco. J. de Lannov, C. Ringeling. Aan de Leidse school voor Meao, Lanimenschanspark, Leiden slaagden de volgende kandidaten: J. C. Bax, G J. Biemond. J. M. v. Bochove. F. W. C. Boogaard, L. A. Braam. T. M. Brouwer. C. de Bruin, T. Brummelkamp, J. L. F. v.d. Donk, M. C. Duijm, C. T. v. Dijk, K. G. v. Duijn, C. T. v. Dijk, J. H. J. M. v.d Eshof, H E. J. v.d. Geest, S. J. Glasbeek, H. de Graaff, L. Hante- veld, J. N. F Hillenaar, L. J. M. v.d. Hoeven. F. Hubers, A. J. Huninga, R J. Kengen, A. Klinkenberg. J. C. Kok. J. J. Koning, Wr. J. M. Kooloos. P. JKoomen. J A. L. M. Korver. A. Krijgsman, T M. W. M. Lek. J. M. Luiten. H. J. v.d. Maat. W. G. Mer- kenhof, A. de Meij, J- Mosselman, B. Nisters, N. M v.d. Poel. R. W. v. Polanen, J. Ryzinga. W. L. M. Schermer/Voest, E. S. Schutz, J. Smit, M. P Stevens. L. A. M. Stok man. R B Vaneveld, C. P. v. Veen. J F. v. Veen. J. C. de Vlieger, A. J. Wessel, H T. Zylstra. LEIDEN/DEN HAAG - Jan, een 18-jarige Leidse kelner, hield nogal van laat stappen. Het nachtelijke Scheveningen bezocht hij vaak en ook in Delft vloeide het geestrijke Os- en Paarden laan Met stijgende verbazing heb ik in stukje van Ton van Brussel ge lezen hoe hij acht verkeerd ge schreven namen van de Os en Paardenlaan wist te noemen. De Leidsche Apparaten Fabriek zou er al wanhopig vn zijn geworden," want zij krijgen regelmatig brieven met die namen erop en dat vind ik al vreemd, want ik word meestal wanhopig van de inhoud van de brieven (bijv. belastingbrieven) maar nooit van het adres dat erop staat. Maar ik raad de fabriek aan om maar eens een keer adreskaar tjes met de juiste namen erop aan hun relaties te sturen, dan is dat op gelost. Dan snijdt het mes aan twee kanten: de L. A.F. niet wanhopig en de bewoners worden niet op kosten gejaagd. Want ook de bewoners klaagden volgens de heer Van Brussel, maar ik ben zo vrij om daarover mijn twijfels te hebben. Ikzelf heb ook geen klagen daar over en ik krijg toch ook regelmatig brieven uit het buitenland, maar nooit één met van deze humorvolle namen erop. Maar dat ligt waar schijnlijk aan mijzelf, ik geef het adres te goed door aan deze men sen. Toch blijf ik hopen ook eens zo'n brief te krijgen. Kans heb ik genoeg, want ik woon hier nog niet zo lang: pas 25 jaar. G. DE LA RIE Os en Paardenlaan 29 Leiden. vocht rijkelijk en laat. Ven oer was Jans grootste probleem. Het open baar vervoer rijdt 's nachts niet en daarom pikte de kelner her en der auto's. Hij reed met de wagens totdat de benzine op was en stal dan weer een andere om thuis te komen Op het "Waarom nou toch?" van rechtbank-president mr. A Be rkhout, "het is toch iets onbehoor lijks?", antwoordde Jan- "Ik was zonder werk, zonder onderdak, ik gooide overal met de pet naar! Ik had een diefstalletje gepleegd en de politie had die gegevens aan mijn baas doorgegeven. Toen werd ik ontslagen en was ik meteen zonder onderdak". Officier van justitie, mr. W. C. J. M. van der Poll, vond dat er van dief stal en niet van joy-riding sprake was. Ook al omdat de kelner som mige wagens wel eens twee dagen bij zich had. Hij eiste zeven maan den, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek van voorarrest Ver- dachte's verdediger daarentegen, dacht dat het hier wel degelijk om joy-riding ging. "Het kon hem niet schelen welke wagens h:j nam. Hij keek alleen naar het benzineme- tertje. Als het pijltje over de helft stond nam hij de auto mee". Uitspraak 13 juli. i LOS AXGELES - Dc Franse actrice Jeanne Moreau hangt filmmaker Alfred Hitchcock de versierselen o horen bode onderscheiding die hem m Frankrijk te beurt viel Hitchcock werd namelijk commandeur nationale orde ven kunst en letteren" voor zijn verdiensten op artistieke gebied Pierre Viotvoorzitter vc Franse nationale filmbureau in Parijs, kijkt toe.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17