Israel weigert commentaar op eisen van kapers rente op 1 juli 1976 Beleggings- bewijzen "Niet zinnig over grootte van provincies te praten' 3 jaar vast TJ0, 4 jaar vast 5 jaar vast Q0/ Spaar- depositos 3 jaar vast TL 4 jaar vast Q„ 5 jaar vast Qlo/ 6 jaar vast Oi0/ 7 jaar vast O|0/ 't Mallegat moet geloofwaardig zijn' WOENSDAG 30 JUNI 1976 VARIA PAGTNA 1 TEL AVIV, KAMPALA (Reuter, UPI) - Israëlische officiële kringen hebben gisteren geweigerd commentaar te geven op de eis van de kapers van het vliegtuig van Air France, dat 40 Palestijnse gevangenen in Israël of daar gevangen ge zette Palestijnse sympathisanten moeten worden vrijgela ten in ruil voor de gijzelaars. In het verleden is het Israëlische standpunt geweest, dat niet met terroristen in zee wordt gegaan en niet onder dwang met hen wordt onderhandeld. Israël heeft opnieuw de Franse re- gering verantwoordelijk gesteld, voor het lot van de gijzelaars. De Franse minister van Buiten landse Zaken Jean Sauvagnargues heeft gisteren gezegd, dat de Franse regering de eisen van de kapers in Entebbe in ruil voor vrijlating van hun gijzelaars onaanvaardbaar vindt en niet van plan is hierop in te gaan. "De houding van de Franse rege ring in deze zaak is uiterst vastbe raden. De regering is niet van plan toe te geven aan een vorm van pres sie die zij beschouwt als onaan vaardbaar". Bonn De crisisstaf van de Westduitse re gering is gisteravond bijeengeko men onder voorzitterschap van mi nister van Binnenlandse Zaken Wemer Maihofer om de situatie rond de kaping van het Franse ver keersvliegtuig te bespreken. Ook het Westduitse kabinet heeft giste ren de eisen van de kapers bespro ken. Na afloop van de kabinetszitting verklaarde regeringswoordvoerder Klaus Boelling, dat West-Dtiitsland hoopt, dat alle betrokken regerin gen een gezamenlijk standpunt kunnen innemen. Om die reden is verder overleg noodzakelijk, aldus Boelling. De Keniase regering heeft gisteren ontkend, dat er Palestijnse gevan genen in het land zijn. In een ver klaring zegt de regering bereid te zijn een onpartijdig onderzoek hiernaar te laten verrichten. Geruchten In Nairobi circuleren al maanden lang geruchten dat er vijf Palestij- nen zijn gearresteerd tijdens een mislukte aanslag op een Israëlisch El Al-vliegtuig op de luchthaven van Nairobi. De Keniase autoritei ten hebben geweigerd deze geruch ten te bevestigen. De pro-Palestijnse kapers, die een toestel van Air France met onge- veer257 passagiersen bemannings leden op de Oegandese luchthaven Entebbe vasthouden, hebben de vrijlating geëist van 53 "vrijheids strijders" die gevangen worden ge houden in Israël. West-Duitsland, Kenia, Zwitserland en Frankrijk in ruil voor vrijlating van hun gijze laars. Ook leden van de harde kern van de Baader-Meinhof-groep behoren tot de gevangenen wier vrijlating de kapers hebben geëist. Het Franse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft bekend gemaakt, dat een van de "vrijheidsstrijders" wier vrijlating wordt geëist de Colom biaanse vriendin is van de interna tionale terrorist Ilych Ramirez, die bekend staat als "Carlos". De vrouw, de 29-jarige Silvia Am- para Masmela, is vorig jaar decern- Britten: zone van 200 mijl LONDEN (AP) - De Britse Labour regering bereidt een wetsvoorstel voor om haar territoriale wateren uit te breiden tot 200 mijl. zo heb ben goed ingelichte kringen rond de regering gisteren bekend ge maakt. Groot-Brittannië is over deze kwes tie in bespreking met de EG, maar de mogelijkheid blijft bestaan dat aet land de 200-mijlszone eenzijdig tal uitroepen. Er wordt ook gesproken over een risserijzone waarbinnen alleen Britse vissers mogen opereren, foorstellen hiervoor variëren van 12 tot 100 mijl. Communisten in Iran gedood TEHERAN (Reuter) - De Iraanse veiligheidstroepen hebben giste ren 10 guerrillastrijders gedood, >nder wie twee vrouwen, en daarbij iet "hoofdkwartier van de com- nunistische terroristen in Iran" litgeschakeld. In een dramatisch adioverslag van het vier uur du- 'ende vuurgevecht tussen de troe len en de guerrillastrijders werd foorts gemeld dat de autoriteiten in iet hoofdkwartier grote hoeveel- ïeden wapens, munitie, explosie- 'en en geld waren aangetroffen, /olgens de radio was het geld voor ien deel afkomstig uit Libië. ber uit een Franse gevangenis ont slagen. Haar huidige verblijfplaats is niet bekend. Capucci Onder de gevangenen in Israël voor wie vrijlating wordt geëist, bevin den zich de Japanner Okamoto en aartsbisschop Hilarion Capucci. Deze laatste werd in 1974 tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens wapensmokkel voor Ara bische terroristen in Israël. Okamoto, een Japanner, pleegde in 1972 op het Israëlische vliegveld Bengoerion samen met twee ande ren een bloedige aanslag, waarvoor hij tot levenslang is veroordeeld. De Zwitserse regering heeft giste ren gezegd, dat de kapers de vrijla ting eisen van vermoedelijk Petra Krause, een Duits-Italiaanse anar chiste, die vastzit wegens het smokkelen van explosieven. Aan boord van het Air France vliegtuig, dat de Palestijnse gevan genen naar Entebbe zou moeten brengen, mogen zich van de kapers alleen de gevangenen en de be manning bevinden. Waar de am bassadeur van Somalië in Oeganda tijdens de ruil voor de kapers moest optreden, zou Frankrijk een verte genwoordiger harerzijds moeten aanstellen. De Oegandese president Idi Amin heeft de kapers gisteren dringend gevraagd bejaarden, kinderen en eventuele zieken vrij te laten. Volgens Aim bevinden zich ruim 100 Israëli onder de gegijzelde pas sagiers. niet 80 zoals eerder was gemeld. Bemanning In tegenstelling tot eerdere berich ten, meldde het Keniase persbu reau, dat de bemanningsleden van het gekaapte toestel nog steeds aan boord zijn en zich niet in de passa giershal bevinden. Het eten voorde bemanning wordt naar het vlieg tuig, dat nu op een luchtkoelingsin- staliatie is aangesloten, gebracht. Gisteren zond radio Oeganda een verklaring van de kapers "de imperialistische en zionistische plannen van de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger tegen Afrikaanse, Arabische en Pa lestijnse commando's worden ver oordeeld. Amin, die in het verleden anti- Israëlische uitspraken heeft ge daan, gaf ook zelf een verklaring uit, waarin hij opnieuw zijn steun uitsprak voor de Palestijnse zaak. De kapers vrijlating i tweede juni. Bov Raspc. n de luchtbus van Air France, die op het vliegveld van Entebbestraateisen onder meer de de leden van de harde kern van de Baader-Meinhof-groep en de anarchistische beweging van de er Hoppe en Ralf Reinders, onder Fritz Teufel en Inge Viett, in het midden Jean Car Raad Valkenburg VALKENBURG - "We hebben ons destijds uitgesproken voor een provincie Leiden, maar denken we er nu nog zo over?" vroeg wethou der Van der Meij (CHU) zich af tij dens de Valkenburse raadsverga dering. Hi] zei dit naar aanleiding van een schrijven van de gemeente Warmond met betrekking tot een uitspraak over de indeling in pro vincies nieuwe stijl. Mevrouw Van de Broek wilde wel aandacht be steden aan dit schrijven, "hoewel ik mij niet wil uitspreken welke pro vincie het zou moeten worden. Het gaat er om, welke procedure er ge volgd gaat worden". Schipper (CHU) vond het voor kennisgeving aannemen van het schrijven "wat mager. Maar als we dit niet doen, wat doen we dan wel? Ik voel er niet zoveel voor, de motie van Warmond te steunen". Voorzitter Van 't Wout vond het niet zinnig, over de grootte van de provincies te gaan praten. Tenslotte werd het voorstel om de brief van de gemeente War mond voor kennisgeving aan te nemen, met algemene stemmen aanvaard. Met het advies van de commissie Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting, ten aanzien van de streekplannen Zuid-Holland west en oost waren B en W het wel eens. Van der Meij (CHU) vond de con- kunnen blijven functioneren, en kunnen blijven voorzien in eigen behoeften". Van der Meij meende, dat er op het gebied van de recreatie een grote achterstand is. "Het zandwinnen is in Valkenburg nu al zo veel jaren aan de gang. Kan er alvast een ge deelte aanvaardbaar en verant woord worden opengesteld?" Bur gemeester van 't Wout vond de re creatie "actueel, maar dit punt hoort niet hier thuis". Voor de verbouwing en inrichting van het nieuwe gemeentehuis aan het Boonrak is nog een bedrag van f95.000,- nodig. De globale raming van de kosten bleek onvoldoende te zijn. "Maar we hebben a gezegd, en moeten nu dus ook b zeggen" zei Van der Meij (CHU) hierover. "Al met al is het een aardig bedrag ge worden". Met de heer Kralt hebben B en W overeenstemming bereikt over een ruiltransactie. De gemeente kan het perceel Lange Commandeurstraat 9 kopen voor f38.000,- mits zij aan de eigenaar een woning aan de Burgemeester Lotsystraat ver koopt. i de B en W hebben de woning heer Kralt nodig voor een sane ringsplan. B en W stelden voor, een tijdelijk parkeerverbod in te stellen voor beide zijden van de Voorschoter- weg. De situatie bij de Voorscho- terweg vinden B en W onhoudbaar omdat er dagelijks honderden au to's geparkeerd staan bij de zand winning. Bovendien worden de ei genaars van omliggende percelen in de uitoefening van hun bedrijf gehinderd. De vraag was wel: waar moet men de auto plaatsen, als er een parkeerverbod ingesteld wordt? Deze vraag had zelfs een schorsing van de raadsvergadering tot gevolg, want de raad wilde "on derling beraadslagen". Wethouder Vis meende, dat de auto's niet meer weg te krijgen zouden zijn. "Het voorziet ook in een grote behoefte Wat meer nauwkeurigheid van de recreërende mensen zou wel ge wenst zijn. Er wordt te weinig re kening gehouden met anderen" Tot en met vijftien september za voor beide zijden van de Voorscho- terweg een parkeerverbod gelden i de gesteld, want hoe moeten we die* nota bekijken? Alleen als gemeente Valkenburg, of in groter verband. Voor Valkenburg zal het echt van belang zijn als het vliegveld nog eens zou verdwijnen. Belangrijk is, dat de landelijke gemeente moet UW W Tï EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen a. d. Rijn. 'Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken a.u.b.? Mijn HUISadres is Naam Straat - Nr «Woonplaats Mijn VAKANTIEADRES p/a Straat Nr Plaats Land Periode aanvang vakantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.70 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen Tyvi overlaat. /A v Wij kunnen dus helaas geen verantwoording n L-tA?voor het niet tijdig arriveren van kranten op c y^1' kantieadtps. Beroepskracht Tejo Janssens KATWIJK - De Katwijkse sociaal cultureel werker Tejo Janssens, sinds kort in dienst bij de Stichting Sociaal Cultureel Werk Katwijk ten behoeve van 't Mallegat en de vier wijkverenigingen, heeft het be stuur van het open jongerencen trum het voorstel gedaan te beslui ten de indeling van het eigen on derkomen aan de Voorstraat te wij zigen. Hij vindt namelijk dat er in het centrum tegelijkertijd voor di verse groepen verschillende activi teiten moeten kunnen worden ge pleegd. Janssens denkt eraan de muziek zaal te verdelen in een ruimte voor handenarbeid, een voor het voeren van gesprekken en een in te richten als bibliotheek en kantoor. Het kantoor wordt in zijn plan een don kere kamer (fotografie). De vrijwil lige medewerkers van 't Mallegat zullen over dit voorstel in augustus praten en beslissen. In zijn voorstel schetst Tejo Jans sens de situatie die door de herinde ling kan ontstaan: de bargroep van 30 personen vergadert in de ge- spreksruimte; de bibgroep van 10 man zit in de bibliotheek; in de handenarbeid ruimte zijn 20 men sen met allerlei technieken (hals kettingen, leren riemen, tekenen, potten bakken, batikken e.d.) bezig en in de donkere kamer werken 5 mensen. In de ontmoetingsruimte kan de filmgroep eens in de maand een goede film draaien voor 50 a 60 personen. Dit alles gebeurt dan op dinsdagavonden. Voor de woens dag denkt de sociaal cultureel wer ker aan ontspannender vormings activiteiten en voor de vrijdag aan toneel, film, inleidingen e.d. Zater dag is de avond voor popgroepen, disco of andere ontspanning. De ontmoetingsruimte moet anders worden ingericht (bankstellen eruit). Tejo Janssens in zijn voorstel: "Met deze voorstellen komen ontspan- ning en vorming in een iets betere verhouding tot elkaar te staan. Dat is noodzakelijk wil 't Mallegat ge loofwaardig overkomen en willen Naast dit alles zullen actiegroepen in de gespreksruimte kunnen ver gaderen, de EHBO, NVSH of het Ombudsteam kunnen er hun weke lijkse spreekuren houden. Bejaar den en schoolkinderen kunnen overdag de handenarbeidsruimte gebruiken." Hij signaleert het volgende grote voordeel: "Als je aantoont dat je een jaar gedraaid hebt met vijf ruimten, dan kan de gemeente ons nooit na een eventuele afbraak in een of ander hok duwen. Om voor subsidie van CRM in aanmerking te komen is bovendien een voor waarde datje meer ruimten hebt." Janssens wil er wat 't Mallegat be treft van af dat de meeste bezoekers het centrum als een discotheek zien waar je voor weinig geld dronken kunt worden en waar je in vergelij king met andere gelegenheden maar weinig entree hoeft te betalen voor popgroepen. Chauffeur maakte het veel te bont DEN HAAG/NOORDWUK - Een 21-jarige chauffeur uit Noordwijk had het wel bont gemaakt. Kort na elkaar werd hij tweemaal dronken aangetroffen achter het stuur van zijn auto. Hij had een alcoholpromi- lage van respectievelijk 1,91 en 1,87 in zijn bloed. "Verdachte heeft kennelijk van de eerste keer niet willen leren", concludeerde de offi cier van justitie bij de Haagse poli tierechter, die voor beide overtre dingen in totaal drie weken gevan genisstraf en achttien maanden in trekking van het rijbewijs vorder de. De politierechter merkte op, dat het alcoholpercentage in beide ge vallen bijna even hoog was, en hij derhalve geen reden tot clementie zag. firm - 'VVMz Onze hypotheekrente is de afge lopen week verhoogd. Dus: klS ook de rentetarieven worden verhoogd voor de spaargelden die bij de RPS worden ondergebracht tegen een vaste rente gedurende vaste termijn. coupures van f 1.000,- en f 5.000,- vaste rente gedurendede hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 7%, wordt 4/0 was 714%, wordt S 4/0 was 71/2%, wordt 0 minimum storting f 1.000,-- vaste rente gedurende de hele looptijd o rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 7%, wordt 2* 0 was 71/2%, wordt /O was 734%, wordt 4 was 8%, wordt 2/0 was 814%, wordt 4 /O De rente op reeds bestaande beleg- gingsbewijzen en spaardeposito's blijft onveranderd. Meer informatie? Bel gratis 0017 Vraag een folder bij het postkantoor Schrijf,zonder post zegel, naar de Rijkspost spaarbank, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15