Moskou betaalt een zware prijs Hogere rente bij de ABN. Aminozuren zwerven ook door ruimte Leven elders in het heelal COMMUNISTISCHE TOP BERLIJN DE LAATSTE Besprekingen kapers Amin gestaakt, maar passagiers nu in vlieghal DINSDAG 29 JUNI 19"i BUITENLAND Wanneer we er ons van bewust zijn, dat we noodgedwongen bij het zoeken van sporen naar le ven eldprs in het heelal min of meer gebonden zijn aan het zoeken naar verschijnselen die wij op aarde als leven bestem pelen, dus op basis van aardse normen, dan loont het de moeite om de gemeenschappe lijke basis-kenmerken van het aardse leven vast te stellen. Alle aardse levende organismen die wij kennen zijn gebaseerd op een materiële grondslag: aminozuren, een chemische verbinding die ook in de inter stellaire ruimte is aangetoond en in sommige meteorieten, stukjes rondzwervend kos misch puin die op aarde zijn ge vallen. Deze "bouwstenen" van het aardse leven bestaan uit mole culen, gevormd uit atomen koolstof, zuurstof, waterstof en stikstof. Aminozuren kunnen zich tot zeer lange reeksen aan- eenkoppelen. dwz tot macro moleculen. Dergelijke macro moleculen kunnen eiwitten in oneindige variatie vormen (stoffen waaruit de meeste le vende wezens op aarde voor het grootste deel zijn opgebouwd) Door P. Bok en ook de macromoleculen van het DNA. dragers van de erfe lijke eigenschappen en RNA. een macromoleculaire keten die voornamelijk tot taak heeft de werking van het DNA te re guleren. Juist het vermogen van kool stof om als basis te dienen voor de vorming van een zeer grote verscheidenheid van macromo leculen uit enkele basis elementen maakt deze basis uitermate geschikt als mate riaal voor levende weefsles met gemeenschappelijke kenmer ken maar alle met verschillende functies. Het waarom daarvan moeten we in dit korte bestek even laten rusten. De eigenschappen van silicium-atomen maken ook dit element geschikt voor de vor ming van macromoleculen en het is heel goed denkbaar dat er levensvormen zouden bestaan of kunnen bestaan waarin sili cium de vooraanstaande plaats van koolstof inneemt. Op aarde zijn dergelijke levensvormen echter niet aangetroffen. Er zijn zelfs redenen om aan te nemen - waarop wij hier niet verder in kunnen gaan - om te veronder stellen dat eventueel leven el- ders in het heelal ook op kool stof en niet op silicium geba seerd zal zijn. Zekerheid bestaat daarover geenszins. Speuren naar dergelijke alternatief-gebaseerde leven svormen zou bijzonder moeilijk worden wanneer dit zich niet manifesteert in grotere en uiter lijk direct herkenbare vormen, omdat men de chemie van der gelijke lvensvormen alleen theoretisch kan bepalen, niet experimenteel zolang men niet in een laboratorium over dit soort leven beschikt. Het onderzoek van de Vikingen op Mars is uitsluitend fotogra fisch, chemisch en spectogra- fisch van aard. Men is er van overtuigd, dat de camera's geen groene marsmannetjes of Mar- splanten zullen ontdekken op de rode buurplaneet, en dat al leen vruchten zijn te verwach ten van chemisch en spectogra- fisch onderzoek van bodem monsters naar bestaand of fos siel microscopisch leven. Zoals gezegd heeft men de bouwstenen van aards leven, de aminozuren spectografisch (ontleding van doorvallend of uitgestraald licht) aangetoond in de zeer ijle maar door de uit gestrektheid zeer omvangrijke interstellaire materie. Dat geeft hoop op leven elders. Men vond ook aminozuren in meteorieten, brokjes steen en/of metaal die vanuit de ruimte de aarde be reiken. De aanvankelijk ont dekte sporen van aminozuren in meteorieten bleken een be smetting te zijn door aardse stoffen tijdens de doorgang van de atmosfeer en het verblijf op aarde, maar later heeft men toch onbetwistbaar authentieke kosmische aminozuren in me teorieten gevonden. Nu is er een bijzonder grote af stand tussen "bouwstenen" van het leven en leven zelf. In een van de volgende artike len van deze reeks zullen wij het hebben over het ontstaan van het leven en daarbij zal blijken dat het ontstaan van de bouw stenen, de aminozuren natuur wetenschappelijk heel goed te verklaren valt en in het labora torium kan worden uitgevoerd, maar de sprong naar leven zelf, zoals wij die op aarde hebben gezien 3.2 miljard jaar geleden is veel groter dan die van ele menten naar bouwstenen, zoals ook de sprong van bakstenen naar een huis veel groter is dan Model van een deel van een DNA-macromonecule, opgebouu. melijk uit aminozuren, de "bouwstenen" van het aardse lev die van rivierklei naar baksteen. Niettemin zijn deskundigen het er tegenwoordig wel over eens dat de kosmische aanwezigheid van de bouwstenen wijst op een goede kans op leven elders, ge baseerd op die bouwstenen. Bn de hele speurtocht naar dal leven blijft echter de ellendige factor een rol spelen, dat we niet weten wat leven is. dat we het bevattelijk omschrijven als zo vele begrippen die er mee te maken hebben: ruimte, tijd, i energie. PST-BERLIJN (DPA/AFP/UPD - Topfunctionarissen n bijna alle Europese communistische partijen zijn giste- ■n in Oost-Berlijn aangekomen. Ze zullen er deelnemen n de herhaaldelijk uitgestelde en na zeer moeizame voor leidingen totstandgekomen Europese communistische nferentie, die vandaag en morgen wordt gehouden. Het tlang van de conferentie wordt zeer groot geacht omdat naar verluidt, het einde zal bezegelen van de leidende rol e het Kremlin tot nu toe heeft vervuld in de communisti- he en arbeidersbeweging in de wereld. J diverse bronnen ivordt beves- d dat Moskou deze hoge prijs ?ft moeten betalen om de confe- islote ,<e {e doen plaatsvinden. Het >rdt daarom goed mogelijk —acht dat de bijeenkomst in Oost- lijn de laatste zal zijn in haar van de grote zusterpartij van de Sowjet-Unie", die tot nu toe golden, vervangen door het begrip "socia listische solidariteit". Volgens de Oostenrijkse correspondent in Rome wordt in het 20 pagina's tel lend document slechts een enkele keer de Sowjetunie genoemd. reeds zondag in de Oostduitse °e ^kst opgesteld 's~Wofdstad aangekomen Russische reldeP^eb^e.nteo!ns'?n: der Leonid Brezjnew voerde aan vooravond van de conferentie sprekingen met de Joegoslavi- ie president Josip Broz Tito over ontspannings- en vredespolitiek Europa. arna had Brezjnew een ontmoe- g met zijn Oostduitse collega ch Honecker. Waarnemers in 1072 st-Berlijn verwachten de ko- •nde dagen meer bilaterale ge- ?kken buiten het officiële con- ntiekader. 14 voorbc- spreid 15 maanden, kent als definitie voor het optreden van communisti sche partijen niet langer "de basis van het marxisme-leninisme", die als onwrikbaar werd beschouwd, maar de omschrijving van activiteit "gebaseerd op de leer van Marx. Engels en Lenin", die aanpassing mogelijk maakt. HELSINGBORG - Bij Helsingborg recht op elkaar ingereden. Voor zov verloren. Zeventien reizigers werden gewond maar konden allen op twee na spoedig na behandeling huiswaarts keren. De oorzaak van de ramp op een eenbaanstraject is niet bekend. Ballonvaarder op goede weg NEW YORK (UP1) - Karl Thomas, de Amerikaanse bal lonvaarder die vrijdag voor een transatlantische solo vlucht per ballon vertrok uit Lakehurst. New Jersey, met bestemming Europa, heeft gisteren na lang zwijgen weer van zich laten horen. Een Italiaans verkeersvlieg tuig had radiocontact met de 27-jarige ballonvaarder toen deze zich 900 mijl ten oosten van New York bevond. Hij had toen eenderde afgelegd van de tocht die hij met zijn helium gevulde ballon "Spirit of 76" hoopt te volbrengen. Er was ongerustheid gerezen in het volgstation op Manhat tan omdat men sinds zaterdag niets meer van Thomas had gehoord. Volgens de leider in het volgstation ligt de ballon vaarder goed op koers. Men heeft goede hoop dat hij don derdag of wellicht al woens dag Europa zal bereiken. PARIJS NAIROBI ter DPA/AFP/UPI) - De r die zondag een luchtbus van Air France met 258 inzittenden bo ven de Middellandse Zee hebben gekaapt en na een tussenlanding in de Libische stad Benghazi naar Entebbe in Oeganda zijn gevlo gen. hebben gisteren alle passa giers en bemanningsleden we gens de hitte van boord laten gaan. Een woordvoerder van Air France maakte bekend dat de in zittenden zich r.u in het statio nsgebouw van de luchthaven be vinden, echter onder bewaking van de kapers. De onderhandelingen tussen de kapers en president Idi Amin zijn gisteravond gestaakt. Amin en de Franse ambassadeur in Kampala keerden na een dag lang vergeefs met de kapers te hebben onder handeld naar Kampala terug. In een door radio Oeganda ver spreide verklaring noemden de kapers zich lid van het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP). Als motief voor hun actie voerden zij aan de wereld te wil len wijzen op de naar hun mening foute Franse politiek in het Midden-Oosten en Afrika. In het bijzonder wilden zij protesteren tegen de vermeende Franse steun aan Syrië, tegen de behandeling van de Palestijnen in Libanon en tegen de weigering van Parijs Djibouti aan Somalië terug te ge ven. Ook veroordeelden ze de verkoop van een kerncentrale aan Zuid-Afrika. De PLO (Palestijnse Bevrijdings organisatie) heeft zich in Parijs van de actie gedistantieerd. De PLC* zag er een poging in de Pa lestijnse beweging in diskrediet te brengen. Aan de onderhande lingen voor de vrijlating van de gijzelaars namen de Franse am bassadeur in Oeganda. Pierre Renard. en Oeganda's staats hoofd. Idi Amin. deel. Een Oe- gandese regeringswoordvoerder heeft verklaard, aldus radio Oe ganda. dat Amin de overbrenging van de inzittenden naar het sta tionsgebouw heeft bewerkstel ligd. De woordvoerder had verder mee gedeeld dat niemand in de buurt van het gebouw mocht komen, omdat de kapers hadden ge dreigd anders al hun gijzelaars te zullen doden. Volgens veilig heidsfunctionarissen op het vliegveld maken passagiers er bemanning het goed. Zij worden verzorgd door een arts en ver pleegsters. De nationaliteit van de meeste pas sagiers is niet bekend, maar vol gens Air France zijn er zeker ne gen Amerikanen, drie Canadezen en vijf Nieuw zeelanders bij. als mede een flink aantal Israëliërs. Ook het juiste aantal en de natio naliteit van de kapers staan niet vast. Vandaag werd bekend, dat de kapers gisteren in Benghazi een vrouwelijke passagier op medische gronden hebben vrij gelaten. De vrouw wilde, toen zij het vliegveld verliet geen com- rgeven. Touwtrekken conferentie is pas totstandge- men na langdurig touwtrekken 138!*, alle partijen aanvaard- den. ar slotdocument Bij de onder- ndelingen hierover hebben zich ;t name de Joegoslavische com- inisten, tezamen met hun Ita- anse en Franse collega's, verzet :en aanspraken op een ideolo- ch dominerende rol van Mos- j. Ook de Roemenen leverden n bijdrage. Joegoslavische partij zou een »ot succes hebben geboekt door het slotdocument (getiteld: >or de vrede, de veiligheid en de ienwerking in Europa") vier es- itiële elementen te doen opne- n die recht doen aan het streven lt onafhankelijkheid van een .tal partijen, en ander is gisteren bevestigd politieke kringen in Oost- rlijn en door de correspondent de Oostenrijkse televisie in me, die zegt informatie te heb- i gekregen van Enrico Berlin er, de leider van dc Italiaanse nmunistische partij. Het slotducument bevat tens lotte een stilzwijgende bevestiging van de "Italiaanse of Franse weg" door te verwijzen naar bepaalde onderdelen van de zogenaamde derde "mand" (pakket onderwer pen) van de Europese veiligheids- conferentie ten aanzien van de echten van de mens en de vrijhe- AD VERTENTIE Vier elementen M 1227e vier elementen zijn: et document kent elke partij recht toe haar eigen politieke vast te stellen en te volgen "m haar eigen nationale en in- itionale positie. i de tekst van het document zijn omschrijvingen "proletarisch rnationalisme" en "leidende rol Vrijblijvend Met deze punten, zo zeggen poli tieke kringen in Oost-Berlijn, is een eind gekomen aan het recht van de Sowjet-Unie "richtlijnen" te stellen voor andere communistische par tijen en dus aan de dominerende rol van het Kremlin in de communisti sche wereld-beweging. In plaats van verklaringen die hun binden aan het "proletarisch internationa lisme" worden van dc delegaties naaï de conferentie slechts vrijblij vende uitspraken verwacht over vrede en veiligheid. Hoeveel partijen aan de conferentie deelnemen is tot nu toe officieel nog niet bekend. Aan de voorberei dende besprekingen namen verte genwoordigers van 28 partijen deel Tot veler verrassing kwam gister middag in Oost-Berlijn ook een de legatie aan van de Nederlandse communistische partij. De Nederlandse communisten hebben niet deelgenomen aan de langdurige voorbereidende be-' sprekingen. De delegatie staat on der leiding van Henk Hoekstra, voorzitter van het partijbestuur, en telt tevens als lid Joop IJsberg. se cretaris van het partijbestuur. De communistische conferentie heeft plaats in een hotel, waarvan een verre omgeving gisteren door de politie was afgezet In verband met de ontwikkeling van de rente op de geld en kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rentetarieven te verhogen. Nieuwe spaartarieven. Perl juli 1976 geldt de volgende rentevergoeding: 83/4% (was 8'/t Spaardeposito 7 jaar vast 8V2% (was 8 Spaardeposito 6 jaar vast 8Vé% (was 73A Spaardeposito 5 jaar vast 8 (was 7^2 Spaardeposito 4 jaar vast r/2% (was 7 Spaardeposito 3 jaar vast 6V2% (was 6 Spaardeposito 2 jaar vast 6Y2-8 (was 6 7'A%) De volgende tarieven blijven ongewijzigd: 7Vi jeugdspaarboekje Zilvervloot S paar-Extra-B oekj e/S paar-Extra-Rekening Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging Spaardeposito met 6 maanden opzegging Spaardeposito met 3 maanden opzegging Spaarrekening/Spaarboekje 4V2% 4tt% 4 Spaardeposito's met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar Algemene Bank Nederland '1-1426

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9