VAN AGT IN TWEESTRIJD 0/ Pandbrief biljetten Nu nog geen bemiddeling in mislukt loonoverleg Hartbrug werkt vlekkeloos 'Ineens dacht ik: nu moet tante maar weg' 0Westland Utrecht daar Hijft'n mens gezond bij Patiënten in Houston maken het goed Tandartsenblad niet blij met uitspraak Veilig beleggen in de waardestukken van de AMSTERDAM (SP) - Rita lijkt de vriendelijkheid zelve. Ge dwee, en zeer nerveus met haar handen friemelend staat ze voor het verdachtenbankje van de Amsterdamse rechtbank. Met haar lengte van 1.45 meter komt de 22-jarige Italiaanse er maar een klein stukje bovenuit. Ze heeft geduld gehad met zwaar zieken in Londen en op Malta. Ze verzorgde liefdevol een groep melaatsen in de slop pen van Rome. Ze kon van ie dereen alles hebben. Behalve van tante Elizabeth uit Amster dam. Die heeft ze dan ook uit de weg geruimd. Rita is er de vrouw niet naar om te ontkennen. Ze bekent juist vlot en geeft ook de voorbe dachte raad zonder dralen toe. Voor officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl levert dat moord op. Hij wil dat gestraft zien met zes jaar gevangenis. Tante Elizabeth stierf op de droge, koude avond van 17 no vember vorig jaar. Ze verdronk in het ijskoude water van het Zuider Amstelkanaal in de hoofdstad. Rita daar gisteren over: "Die dag begon tante ruzie te maken. Voor de zoveelste keer. Ze wilde dat ik brak met mijn vriendin Carla. Tante dacht dat we een lesbische ver houding hadden. Maar dat was niet zo. Ik zei tante toen dat ik er genoeg van had dat ze me zo kort hield en dat ik een eigen leven wilde leiden en op kamers zou gaan wonen. Maar tante wilde me toch als verzorgster in huis houden. Ze was toch zo ja loers. Door al dat geruzie liep bij my de maat over. Ineens dacht ik: nu moet tante maar weg. Het was me teveel. Er moest een einde aan komen". Rita stelde haar tante 's avonds voor een wandeling te gaan ma ken. Rita: "Dat deden we wel meer als we ruzie hadden. Toen ik dat voorstelde stond bij mij al vast dat ik haar op een donkere plek in het water zou duwen. Ik wist dat ze niet kon z De wandeling voerde Stadionkade en een loopbrug naar een grasveld achter een scholencomplex. Kleine Rita leidde haar vijf centimeter gro tere 85-jarige oude tante tot aan de rand van het kanaal. Rita tot haar rechters: "Tante vroeg nog of ik haar niets zou doen. Na tuurlijk niet. antwoordde ik. Meteen daarop gaf ik haar van opzij een flinke zet. Ze verloor haar evenwicht en viel in het water. Ik keek om me heen of ik niemand zag. Toen ben ik naar mijn vriendin Carla gegaan. Die heb ik alles verteld. Tegen over de politie heeft ze volge houden dat ik die avond bij haar was geweest". Vier maanden lang heeft de re cherche Rita niets kunnen ma ken, maar maart dit jaar werd het haar teveel. Ze stapte zelf naar de politie en deed haar verhaal. Rita: "Het was alsof ik al die tijd in een droom leefde. Op het laatst kon ik er niet meer tegenop". Al tiidens verschillende perio des had Rita sinds de laatste ze ven jaar bij haar Amsterdamse tante gewoond. Steeds weer ontstond er ruzie. De op een na laatste keer vertrok Rita naar Londen waar ze een klooster inging. Rita eergisteren: "Het waren meestal periodes van een maand, anderhalve maand. Maar die laatste keer al voelde ik dat er een hooglopende ruzie zou komen. Daarom ben ik weggegaan. Maar in Londen kreeg ik een brief van tante waarin ze me smeekte terug te komen om haar te verzorgen. Na veel aarzelen en een uit voerig gesprek met de moeder overste ben ik toen gegaan". Een als getuige opgeroepen buurbrouw van tante Elizabeth vertelt de rechters: "Die twee hadden vaak slaande ruzie. Tante was geen prettig mens. Ze roddelde, maakte met ieder een ruzie. Ze vertelde op een keer dat Rita haar bijna in het water had geduwd. Ik hield dat toen niet voor mogelijk". Rita ontkent dat ze ooit eerder plannen heeft gehad om haar bejaarde tante uit de weg te ruimen. De officier van justitie zegt in zijn requisitoir dat Rita haar plan duidelijk van tevoren heeft beraamd. "Maar waarom eigenlijk"? vraagt hij zich af. "Haar motief is er een zonder rechtvaardiging. Ze had nooit terug njoeten gaan naar de plaats waar de moeilijkheden voor haar onvermijdelijk wa- Uit het psychiatrisch rapport komt Rita tevoorscjin als een zeer kontaktarm meisje. Op haar tweede jaar kwam ze in Rome al bij pleegouders, die zelf een slecht huwelijk hadden. De psychiater acht haar ver minderd toerekenbaar, maar de officier van justitie laat weten diens betoog niet zo sterk te vinden om die conclusie over te nemen en een ter beschikking stelling van de regering te vra gen. De uitspraak is woensdagmor gen 7 juli. ADVERTENTIE Nog altijd geen besluit genomen over aanblijven JÊÊËËS DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt weet nog altijd niet definitief of hij na zijn besluit om de abortuskliniek Bloe- menhove open te laten wel minister van justitie kan blijven. De minister verkeert nog altijd in een hevige tweestrijd. Hij is in "een geweldige worsteling" met zichzelf over zijn ver antwoordelijkheid voor wat in de abortuskliniek gebeurt. ontdaan is volgens minister Var Agt "niet genoeg" vooreen abortus Uit een dergelijk verzoek kan mer wel afleiden dat de vrouw in moei lijkheden is, maar dan dient "eer ernstig en consciëntieus onder- Verpleging I geeist van vrouw die dochtertje vermoordde AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. A. Habermehl. heeft gisteren één jaar verpleging in een psychiatrische inrichting geëist tegen de 42-jarige in Naarden wo nende Johanna Agatha O. De vrouw stond terecht voor moord op haar 12-jarige dochtertje Jacqueli- Uit angst haar dochtertje te moeten afstaan aan haar man, van wie zij aan het scheiden was, drukte de vrouw in de nacht van 23 op 24 ja nuari jongstleden een in ether ge drenkte doek in het gezicht van het slapende kind. Vervolgens sneed zij met een mes in de keel, polsen en enkels van haar dochtertje en stak haar met een kleine naald in het hart. Volgens patholoog-anatoom dr. Zeldenrust. is het meisje als ge volg van ethervergiftiging overle den. Evenals de officier van justitie achtte de raadsman van de vrouw het beter haar in een psychiatrische inrichting op te nemen. Beiden vonden, dat de vrouw tijdens haar daad absoluut niet toerekenings vatbaar was en vroegen om die re den ontslag van rechtsvervolging. De vrouw zelf verklaarde tijdens de rechtzitting, die deels achter geslo ten deuren plaatsvond, haar doch tertje te hebben willen redden uit de handen van haar "sadistische" De vrouw verkeerde tijdens haar daad onder invloed van een naar haar zeggen stimulerend genees middel. dat zij wel vaker gebruikte om "instortingen" te boven te ko men. Nadat zij haar dochtertje om het leven had gebracht, probeerde de vrouw het huis m Naarden in brand te steken. Omdat de officier en de verdediger de vrouw niet toerekeningsvatbaar achten, vroegen zij de rechtbank, onder voorzitterschap van mr. R. Houben, ook om af te zien van een [voorwaardelijke) terbeschikkings telling van de regering (tbr). Uit spraak woensdag 7 juli aanstaande. Gisteren weersprak minister Van Agt premier Den Uyl, die vrijdaga vond - na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad - met zo veel woor den had duidelijk gemaakt dat Van Agt zou blijven. "Het kabinet weet, dat ik nog niet zoek" te worden ingesteld of z heb besloten, dat ik met mezelf nog gerschapsafbreking inderdaad, niet ben uitgesproken", zei de mi- "helaas", geboden is, zei de minis- nister. ter. De onzekerheid kon naar zijn zeg- gen niet onbeperkt voortduren. Minister Van Agt: "Ik kan niet zeg gen dat ik eind augustus zal laten weten tot wat voor besluit ik ben gekomen. Een zo lange onzeker heid kan ik niet boven het kabinet laten hangen. Dat kan ik mijn col lega's niet aandoen". Van Agts aftreden heeft vrijwel ze ker een kabinetscrisis tot gevolg. Met aftreden om abortus noodzaakt hij in feite zijn confessionele colle ga's - de KVP-ministers Lubbers, Van der Stee en Westerterp en de anti-revolutionairen De Gaay Fortman en Boersma - hem te vol gen. In politiek Den Haag acht men de kans dat minister Van Agt opstapt "niet zo groot". "Elke dag die hij nu nog blijft zitten, wordt de moge lijkheid dat hij aftreedt kleiner", zo werd gisteren in het confessionele kamp gezegd. t SOESTDIJK - Prins ndaag zijn 65ste verjaardag DEN H.AAG (SP) - Het kabinet- Den Uyl praat vandaag verder over de mogelijkheden om tus sen werkgevers en werknemers te bemiddelen in het mislukte loonoverleg. Gisteravond zijn de ministers zon der resultaat uit elkaar gegaan. De kansen op een succesvolle bemiddeling worden in politiek Den Haag niet erg hoog aange slagen. De reden daarvoor is dat het kabinet vrijwel geen enkele financiële ruimte meer heeft om het gat dat ligt tussen de eisen van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) en het aanbod van de werkgevers te overbruggen. Zoals gemeld eist de FNV met in gang van 1 juli vijftig a 55 gulden netto voor alle werknemers. De werkgevers willen slechts mee werken aan plannen om de werknemers 38 a 44 gulden netto meer in het loonzakje te geven. Het tussenliggende gat kan ge dempt worden met een verlaging van de belastingen of een ver schuiving dan wel een verlich ting van de sociale premies. Al deze oplossingen zouden ten laste van de rijksbegroting ko men, die voor dit jaar al een tekort vertoont van zeventien miljard gulden. Mocht het kabinet besluiten om voor rekening van de schatkist toch voorstellen op tafel te leggen teneinde een loonakkoord te be reiken, dan kan dat vermoedelijk alleen ten koste van nog meer be zuinigingen op de uitgaven voor de overheid en voor de sociale zekerheid. Als de regering er vandaag niet in slaagt om werkgevers en werk nemers tot elkaar te brengen komt een hernieuwd ingrijpen in de lonen dichterbij. Er is ook nog een mogelijkheid om de huidige loonmaatregel met één maand te verlengen. Maar daarvan zal al leen worden gebruik gemaakt, als er nog kans is op een succes volle afronding van de onder handelingen over de lonen voor de tweede helft van dit jaar. Uniek Minister Van Agt heeft met nie mand - "zelfs niet met mijn vrouw" - gesproken over de openhartige brief aan de Tweede Kamer, waarin hij de vraag of hij nog wel minister van justitie kan blijven openlaat. "Dit was uniek", zo erkende hij. "Maar het was niet onlogisch en staatsrechtelijk niet ongerijmd". Premier Den Uyl had dit vorige week beweerd. De brief had volgens minister Van Agt de verhoudingen tussen socia listen en christen-democraten niet verslechterd. "En behoeft deze verhouding ook niet te schaden", zei hij. Ook indien er een kabinet van confessionelen en liberalen was geweest, zou Van Agt niet an ders opgetreden zijn. "Er loopt hier een andere breuklijn dan tussen christen-democraten en progres- "Het enkele feit" dat een vrouw ("draagster van wordend leven") van haar vrucht wenst te worden HOUSTON (ANP) - Alsof het geen moeite heeft gekost, zo verloopt tot nog toe de eerste reis van de hartpatiëntenluchtbrug naar Houston in Texas. Vooral nu de operaties en de kritieke fase erna voorbij zijn en dezeven patiënten om wie het allemaal gaat, zonder complicaties te hebben gehad bezig zijn met hun herstel, zijn de uren van ingespannen wachten op berichten uit het ziekenhuis voorbij. De echtgenotes van de zeven pa tiënten gaan nu twee maal per dag bij hun mannen op bezoek terwijl zij tevoren voortdurend klaar stonden om naar het zie kenhuis te gaan. Hun gevoelens over wat er met hun mannen is gebeurd en over de artsen en ver pleegsters in het ziekenhuis wor den uitsluitend in superlatieven uitgedrukt. Texas heeft de naam dat alles er groter en beter is, en de inwoners laten niet na om dat beeld te on derstrepen. In het grote medisch centrum in Houston, waarvan het st. Luke's episcopal ziekenhuis een zelfstandig onderdeel is, heeft men in elk geval kans ge zien om dat beeld in dubbel op zicht waar te maken. Men bedrijft er topgeneeskunde en men doet dit of het de gewoonste zaak van de wereld is, in een on gedwongen en ontspannen sfeer, die gunstig werkt op zowel de pa tiënten als hun familie. Van de organisatie die er achter zit, is weinig te merken. Dokter Denton Cooley, de hartchi rurg, die de Nederlandse patiën ten heeft geopereerd en die de Nederlandse hartpaticntenver- eniging heeft toegezegd, 25 Ne derlandse patiënten per maand te kunnen opereren en eventueel zelfs meer, heeft verklaard dat deze eerste zeven Nederlandse patiënten zieker waren dan de pa- tienten die hij gewoon is te be handelen. Medisch-technisch heeft dit echter geen grote pro blemen opgeleverd. De Nederlandse hartchirurg dokter P. J. van der Schaar, die als me disch begeleider de reis mee maakt, zei over dokter Cooley dat zijn grootste pluspunt de snel heid is waarmee hij opereert. Hierdoor duurt de operatie aan zienlijk korter dan gemiddeld in Nederland en de patient blijft in aanmerkelijk betere conditie. Dokter Van der Schaar meende dat gezien de goede toestand van de patiënten complicaties tijdens het verdere verblijf in het zieken huis normaal gesproken zich niet meer zullen voordoen. Hij zei verder dat hij in het st. Lu ke's ziekenhuis heeft geconsta teerd, dat hartpatiënten in Neder land in een later stadium van hun ziekte worden geopereerd dan in Houston. "Daarmee is het risico duidelijk toegenomen", aldus de Nederlandse hartchirurg. Vol gens hem betekent dit ook dat er in Nederland eigenlijk nog meer hartpatiënten zijn die met een operatie kunnen worden gehol pen. dan de officiële cijfers aan geven. Over de vliegreis zei dokter Van der Schaar, dat die voor de patiënten aanzienlijk minder belastend is geweest dan hij tevoren had ge dacht. "Bovendien is de opvang in het ziekenhuis, zeer goed", voegde hij daaraan toe, "opval lend is ook hoe weinig tijd men hier nodig heeft voor het noodza kelijke vooronderzoek. De men sen hier zijn bereid hard tc ver ken als het nodig is, maar het gaat nooit op een jachtige manier". Dokter Van der Schaar heeft in middels de gegevens van de pa tiënten van de tweede vlucht met de artsen van het st. Luke's zie kenhuis besproken. Hij is giste ren uit Houston naar Nederland vertrokken om de toestand van deze patiënten morgen met de werkgroep hartchirurgie- buitenland van de gezondheids raad te bespreken Üp 6 juli vliegt hij met deze groep weer naar Houston om dan twee dagen later met de patiënten uit de eerste groep naar Nederland terug te keren. Dokter Van der Schaar heeft zich tevens ingespannen voor de be geleiding van de echtgenotes van de patiënten. Er kunnen zich al lerlei kleine problemen voor doen, omdat men de omstandig heden in de Verenigde Staten niet kent en het is dan ook nood zakelijk dat de echtgenotes con tact op kunnen nemen met in Houston wonende Nederlanders/ die op allerlei gebied de weg ken- psvcholoog drs. F. Knaven die deze week nog in Houston blijft, heeft de verdere organisatie van de begeleiding op zich genomen. Hij is ook bezig met het samen stellen van een informatiepakket dat toekomstige deelnemers van de hartluchtbrug straks al in Ne derland zullen krijgen om zich een indruk van Houston, het zie kenhuis en de gebeurtenissen die hen te wachten staan, te Namen 10 doden bij treinramp bekend gemaakt Volgens officiële opgave zijn de namen van de Nederlanders die zijn omgekomen bij de trein ramp: Mejuffrouw Van Blijderveen, 17 jaar, haar moeder mevro Van Blijderveen-Spenekes, jaar, haar zusje mevro Blijleven-van Blijderveen, 20 jaar, Veronica Rottier, 16 jaar, haar vader is gewond en ligt in een ziekenhuis, mej. Remijn, 24 jaar, Goes, Jeanette Kikkert, 19 jaar, mevrouw Corstens- Zandvliet, 67 jaar. Marleen Smit, 17 jaar, Hendrik Haan, 22 jaar en een Amerikaans meisje, mej. Cru re. Gisteren, tegen de avond, wa ren nog veertien mensen in hospitalen opgenomen. De an dere, bij het ongeluk gewonde mensen, konden inmiddels de ziekenhuizen waarin ze waren opgenomen, verlaten. De bij deze eerste i vezige UTRECHT (ANP) - Het hoofdbes tuur van de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde heeft de raad van beroep van de maatschappij om inlichtin gen gevraagd over een passage in een uitspraak tegen een jonge tan darts. Het ging om een zaak waarin een patiënte een klacht had inge diend omdat de tandarts fouten die hij had gemaakt bij de constructie van een stel kronen en prothesen, niet wilde of kon herstellen. De raad van beroep bepaalde, dat de patiënte recht heeft op schade vergoeding, maar dat ze een deel van de schade zelf moet dragen omdat ze de ingewikkelde behan- ADVERTENTIE Tegen verhoogde afgifteprijs Hypotheekbank nv Leiden. Botermarkt 28 Hoek Gangetje. 07,., 32645 Verknjgbaar bij advi biljetten gesteld op i 010- deling heeft laten uitvoeren door een jeugdige tandarts. Ze zou daarmee bewust enig risico hebben genomen. Deze uitspraakheeft allerwege verbazing gewekt. Het Nederlands tandartsenblad schrijft deze week, dat de constatering dat behande ling door een beginnend prakticus een zeker risico met zich meeb rengt. en dat de patiènt zich dat moet realiseren, niet juist lijkt, "üp goede gronden kan men met even veel recht zeggen dat men nooit be tere tandheelkunde levert dan na dat men pas afgestudeerd is", aldus het blad, "dat er daarna in de loop der jaren aan kennis en kunde bij komt of afgaat is voor iedereen ver schillend". Iedere behandeling behelst risico's. Maar het gaat het blad te ver, bij complicaties de patiënt te verwij ten, dat hij of zij maar beter had moeten uitkijken bij wie hij zich liet behandelen, daarbij de leeftijdsfac tor incalculerend. "De basis waarop een patiënt zich bij ons meldt, is een vertrouwens basis. Blijken wij om welke reden dan ook dat vertrouwen niet of niet helemaal waardig, dan mogen wij de patiënt daar niet voor laten op draaien. Dit heeft niets met de leef tijd van de tandarts te maken. Al leen met zelfkennis. De patiënt kan niet weten of wij die zelfkennis hebben", aldus het tandartsenblad.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7