voor vier 8 Kogel huurlingen 1 ONTVOERING UIT AMBASSADE Verkeer toch stad in via Steenstraat I 'Callaghan vraagt Neto om gratie LEZERS SCHRIJVEN Leids Zakennieuws J DINSDAG 29 JUNI LOEANDA (DPA/Reuter) In het huurlingenproces in P de Angolese hoofdstad Loeanda heeft het revolutionaire J volksfront gisteren vier doodvonnissen uitgesproken. Tot de dood door de kogel werd de 25-jarige Brit Castas Geor- giou, bekend onder de naam kolonel Callan, de Britten An- M drew Gordon McfCenzien en John Derek Barker en de Ame- rikaan Daniel Francis Gearhart veroordeeld. De negen anderen, zes Britten, twee Amerikanen en een Ier, kregen ge vangenisstraffen van 16 tot 30 jaar. De Britten Kevin Marctoanit en Mi chael Wiseman en de in Argentinië geboren Gustavo Grillo, inwoner van New Jersey, moeten 30 jaar de ge vangenis in. De Britten John Lawlor, Colin Evans en Cecil Fortuin elk 24 Jaar. en de laagste straffen, 16 Jaar elk. waren voor de Amerikaan Gary Acker, dc Brit Malcolm Mclntyre en de ln Lon den geboren Ier John Nammock. GRATIE De president van de rechtbank, Er nesto Teixeira de Silvo, zei dat pre sident Neto de vier ierdoodveroor- deelden nog gratie kan verlenen. Hij noemde de VB. en de Britse rege ring de ware schuldigen. Hij zei dat de organisatie die de huurlingen in Engeland had aangeworven een dek mantel van de Amerikaanse CIA was en dat geen der beide regeringen iets tegen het aanwerven en het vertrek ken van de huurlingen naar Afrika had gedaan. De Afrikaanse landen worden de laatste twintig jaar ge teisterd door .horden oorlogsgolven" en dat zware straffen nodig zijn om daar een eind aan te maken, aldus Da Silva. De officier van Justitie, Rui Monteiro, had bij het begin van het proces op 11 Juni de doodstraf voor alle be klaagden geëist. SCHRIKBEWIND Han Lammers landdrost van I Jsselmeerpolders handen gevallen van de Cubanen die in het noorden van Angola oprukten. De aanklacht telde 139 punten, waar onder moord, roof en plundering, Vooral Georgiou werd ervan beschul digd een schrikbewind gevoerd te hebben en verantwoordelijk te zijn voor de moord op onschuldige bur gers. Callan, alias Georgiou, had voor de rohiter alle schuld op zich genomen en verklaarde dat hij zich wilde op offeren voor zijn kameraden. By de uitspraak bleef hij onbewogen. Hij had bekend destijds de executie van 14 kameraden bevolen te hebben en een ander ..wegens lafheid" zelf dood geschoten te hebben. In de tweede helft van het proces hadden drie Britse advocaten de ver dediging van drie van hun landgeno ten op zich genomen. De drie Ame rikanen hadden een Amerikaanse ad vocaat. COMMISSIE In de apart daarvoor ingerichte reohitszaal in het handelspaleis in Loeanda heeft op verzoek van de An golese regering een internationale commissie het proces gevolgd. Boven dien waren talrijke buitenlandse Journalisten toegelaten. De veroordeelden kunnen niet in ho- ger beroep gaan en slechts gratie van president Neto afwachten. Intussen staat een nieuw huurlingen proces op stapel, nu tegen Portuge zen die aan de zijde van de Unita hebben gevochten. Tenslotte zuiden ook zeiven Zuidafrikaanse soldaten worden berecht. Premier Callaghan van Engeland heeft vandaag in een persoonlijke boodschap aan president Neto om gratie voor de terdoodveroordeelden gevraagd. Ook ouders en vrienden van enkele Britten doen moeite om gratie te verkrijgen. De vriendin van Castas Georgiou zei voor de televisie dat zy hem zelfs in de dodencel wil trouwen. MONTEVIDEO (AP) Een Uurguese veiligheidsagent is gis teravond de Venezulaanse am bassade in Montevideo binnen gedrongen en heeft daar een vrouw, die zojuist om politiek asiel had gevraagd naar buiten gesleept. Dit is bekend gemaakt door de ambassadeur van Vene zuela. De ambassadeur, Julio Rames. vertelde: „Een vrouw kwam de ambas sade binnengerend. Ze riep dat ze asiel wilde. Een auto, die de vrouw kennelijk had gevolgd en die voorzover ik weet van de politie is, stopte voor de deur. Er stapte een man uit die voor dat wij iets konden doen de vrouw aan haar haren naar bui ten begon te slepen. Een lid van heit ambassadepersoneel, die trachtte de vrouw te ontzetten, werd door de andere inzitten den van de wagen afgetuigd". „De Venezulaanse soevereini teit is op schandelijke wijze ge schonden", zo zei de ambassa deur, die een krachtig protest heeft ingediend bij de Uruguese minister van Buitenlandse Za ken Juan Carlos Blanco. In de ambassdade van Vene zuela verblijven al enkele weken weken vijf Uruguese staatsbur gers, die door de veiligheidspoli tie linkse activisten genoemd worden. Zij proberen een vrijge leide te krijgen om het land te verlaten. In de Mexicaanse ambassade bevinden zich tenminste 85 mensen, die politiek asiel wil len en ook de ambassade van Colombia heeft vijf vluchtelin gen opgenomen. Al deze mensen hebben om asiel verzocht nadat de autori teiten in Uruguay in december van het afgelopen Jaar een campagne begonnen tegen link se tegenstanders van het heer sende bewind. LEIDEN Visvereniging „Hengel sport" viste een wedstrijd in de Rijn LEIDEN In het gymnastiek lokaal aan de Haverstraat werd gisteravond de eerste van de twee „inspraakmarkten" ge- houden over het ontwerp-be- stemmingsplan voor de Haver- ■en Gortbuurt. Gezien de hoge temperatuur was de belang stelling niet bijster groot. Zij die wel kwamen, liepen er wat luchtig gekleed bij. Ook van- avond kan men tussen 7 uur en half tien in het gymlokaal te recht voor nadere informatie. Vanaf donderdag 1 juli is de tentoonstelling te zien in de hal van het stadhuis. Meerderheid verkeerscommissie wil: DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 augustus is Amsterdammer Han Lammers benoemd tot landdorst van het openbaar lichaam zuidelijke IJsselmeerpolders. Han Lammers. die 44 jaar is. was van september 1970 tot 23 januari 1796 wtehouder van Amsterdam Hy is lid van de PvdA. Vier bosbranden d EINDHOVEN <ANP) Bij vier bosbranden is gisteren in totaal 31 hectare grond verloren gegaan. Gis termiddag brak ten zuiden van Eind hoven aan weerszijden van de grote weg EindhovenHeeze een grote C bosbrand uit. De bosbrand verwoestte 10 hectare bos. Het autoverkeer moest geruime tijd worden stilgelegd. I I Dc brandweer kreeg bij de bestrij ding van het vuur de medewerking van militaire eenheden. Een vlietuig van de rijkspolitie was ingezet om de brandweerkorpsen uit tien omliggen de gemeenten naar de meest kritieke punten te leiden. By twee bosbranden vlak over de grens bij het Zeeuwsvlaamse Hulst is gistermiddag zestien hectare grond verloren gegaan. De brandweerkorp sen van Hulst en van de twee Bel gische plaatsjes Stekene en St. Ni klaas bestreden de branden met groot materieel. Eén bosbrand woed de in een stropersbos te Kemzeke en de de andere brand by Steneke. In Helmond is vijf hectare bos door brand verwoest. De brand werd be streden door de brandweer van Hel mond, Deurne en Bakel. Nergens deden zich persoonlijke ongelukken voor. Meer dan 2 jaar voor Mevrouw Papadopoulos ATHENE (AP) Despina Papa dopoulos, de echtgenote van de nu in gevangenschap verblijvende ex- dictator George Papadopoulos, is gis teren veroordeeld tot 25 maanden gevangenisstraf voor fraude tegen de staat. Ioannis Kalogeropoulos, een voor malige functionaris van de Griekse inlichtingendienst, kreeg als haar medeplichtige twee jaar en 10 dagen. Tijdens de dictatuur van 1967—74 kreeg mevrouw Papadopoulos in to taal 25.000 dollar uitgekeerd omdat ze op de salarislijst stond van de inlichtingendienst, waarvoor ze toen echter allang niet meer werkte. Toen dat vorig jaar uitkwam be kende Despina Papadopoulos schuld en stortte het hele bedrag terug. Niettemin werd ze toen toch vervolgd voor fraude. LEIDEN De Steenstraat zal opengesteld worden voor alle verkeer stad-in, terwijl het verkeer stad-uit (ook de bussen) gebruik moet maken van de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt. Het verkeer over de Beestenmarkt zal vier meter van de walmuur af moeten rijden, omdat er anders gevaar voor instorten bestaat, en op de Nieuwe Beestenmarkt zal er gedeeltelijk eenrichttngs-verkeer komen, stad-uit. Op de Steenstraat is er eenrichtingsverkeer stad-in. Deze oplossing voor de verkeers- omlegging in verband met het af sluiten van de Turfmarktsbrug wenste gistermiddag na uitvoerige discussie de meerderheid van de verkeerscommissie. De Nieuwe Bees tenmarkt moet wel gedeeltelijk een richtingsverkeer krijgen omdat de doorgang bij de Verondcabar te smal is om het verkeer in twee richtingen door te laten, gezien de wyde bocht die de bus komend vanaf de Bees tenmarkt (vier meter van de wal muur) moet maken. In verband met deze bocht zal er een stuk van de middenberm op de Nieuwe Beesten markt af moeten. De Nieuwe Bees tenmarkt zal stad-in alleen toegan kelijk zijn tot de Sint Aagtenstraat. Verder zal voor de fletsere stad-uit de Blauwpoortsbrug worden afgeslo ten. Fietsers zouden namelijk dn de LEIDEN Voor een bedrag van 645.000 gulden zal er ver timmerd worden aan het schoolgebouw in de Bloemfon teinstraat. In dit gebouw zal het Pedologisch Instituut en de bijbehorende b.l.o.-school ge vestigd worden. Instituut en school zijn nu nog onderge bracht in het pand Langebrug 62, dat gebruikt zal ivorden voor uitbreiding van de brand weerkazerne. De gemeenteraad is gisteravojid met een voorstel van B. en W. hierover akkoord gegaan. Leidse politie in zomertenue LEIDEN De Leidse politie heeft haar kleding aangepast aan de voort durende wafmte. Aan alle agenten is sinds zaterdagmiddag toegestaan dat zjj in overhemd en bovendien zonder stropdas op straat verschij nen. Het dragen van een pet is ech ter (nog) verplicht, omdat volgens een woordvoerder van de politie een agent als zodanig herkenbaar moet blijven. Opbrengst Rode Kruis-collecte LEIDEN Het bestuur van de afdeling Leiden en omstreken van het Rode Kruis heeft de opbrengst bekend gemaakt van de collecte die van 24 mei tot 5 juni in een aantal gemeenten werd gehouden. Alkema de bracht f 17.400,— bijeen, Hazers- woude f2326,Koudekerk aan den Rijn f 1.454,—, Leiden f 24.890,—Lei derdorp f 6.217,—Leimuiden f2.508,-, Woubrugge f 1.530,—, Zoeterwoude- Ryndyk f715,—. NZH-chauffeurs Wilt u alstublieft bij het tussen tijds verpozen voor de bejaardenflats geen auto- gassen lozen Wanneer men ouder wordt, komt vaak de ademnood die wordt door deze gassen nog node loos vergroot. Ook het geluid is storend en als u toch niet rijdt zijn wij, als is 't maar even, van dit lawaai bevrijd Misschien vindt u ons lastig maar nee dat geloof ik niet Bij voorbaat onze dank dus van Huize Rijn en Vliet. Aan bovenstaand verzoek, gedaan aan de NZH via de Leidse verkeers politie is inmiddels voldaan. Wij zijn de chauffeurs dankbaar voor hun medewerking in de strijd tegen de millieuvervuiling en de geluidshinder. TH. AMMERLAAN. namens de bewonerscommissie van Huize „Rijn ei? Vliet" Aaltje Noordewierlaan 1. LEIDEN Minderheden Met grote instemming las ik in de rubriek „Lezers schrijven" het stukje „Minderheden" van H. J. Beyne (L.D. 25 juni JJ.). Inderdaad, de in ternationale taal Esperanto op neutrale basis is DE oplossing van het steeds groelender aantal taalpro blemen in onze wereld. „Esperanto als tweede taal voor iedereen" is geen hersenschim van een groepje dromers, zoals wel wordt gedacht, maar een vrij gemakkelijk te verwezenlijken ideaal van mensen die met beide be nen op de begane grond staan. Er zijn overigens reeds duizenden Es perantisten, verspreid over alle delen van de wereld. Door de eenvoudige structuur, slechts 16 grammatica regels zonder uitzonderingen, een uit spraak waarbij elk letterteken altijd dezelfde klank heeft, een woorden schat gebaseerd op zoveel mogelijk Internationaal gebruik, is deze taal vele malen gemakkelijker aanleerbaar dan welke andere nationale taal dan ook. En toch voldoet deze taal, hoe eenvoudig (maar tevens geniaal) ook van opzet, aan alle eisen,, die men aan een taal kan stellen, wat in een praktijk van tientallen jaren al vele malen bewezen is en waarvan ook onze bibliotheken het bewijs leveren. Bovendien is deze wereldtaal een uit stekende voorbereiding voor het on derwijs in „vreemde talen". Als onze minister van Onderwijs het Esperan to zou invoeren op onze basisscholen, dan zou hij daarmee het Engels een heel wat berere dienst bewijzen dan met de nu beoogde maatregel het En gels in te voeren. Immers als men aan kinderen te moeiljike leerstof voorzet en dat is het Engels voor de basisschooljeugd zeker, alleen al door de uiterst moeilijke uitspraak en ae onregelmatige spelling dan kweekt men daarmee afkeer van de betreffende leerstof en inpiaats van een verbetering treedt er een ver slechtering op in het desbetreffende leervak. Het Esperanto daarentegen, dat ook voor Jonge kinderen prettig is om te leren de uitspraak hebben ze in enkele uren al onder de knie legt een uitstekende basis voor het basis voor het Engels en tevens voor de andere vreemde talen, inclusief het Latijn. Tevens zal het goede diensten bewijzen aan onze eigen Nederlandse taal, door het aanbren gen van een beter taalinzicht. En wat wellicht nog belangrijker is: ons land zou daarmee een grote stap zetten op de weg die leidt tot een wezenlijke oplossing van de ernstige taalproble men in onze wereld. Alle inlichtingen over deze unieke taal kunt u krijgen bij de diverse Esperanto-organisaties in Nederland. R. DE JONG—BEUKERS Tomatenstraat 5 LEIDEN. knel komen in de bocht van de Blauwpoortsbrug naar de Beesten markt, als zij tegelijk met een bus deze bocht zouden nemen. Wethouder Waal vond het zeer bedenkelijk dat er weer verkeer stad- in mogelijk zou zijn door de Steen straat: zo zou het doorgaande ver keer weer door de Breestraat gaan, in plaats van over de city-ring. Het raadslid Van Zijp (CDA) wees erop dat dit maar tijdelijk zal zijn tot de aanleg van de nieuwe Turfmarkts- brug, en dat dadelijk de Breestraat wordt afgesloten voor doorgaand verkeer in verband met de recon structie van deze straat. Door deze afsluiting zou het verkeer er vanzelf weer aan wennen van de city-ring gebruik te maken. De winkeliers van de Steenstraat heben er altijd voor gepleit om maar in één richting bussen door de Steentraat te laten gaan, omdat bij tweezijdig busverkeer (zoals nu) de verkeersveiligheid in het gedrang komt, en de straat onleefbaar wordt. Daarbij werd ook altijd opgemerkt dat de omzetten van de winkeliers schrikbarend daalden. Wethouder Waal wilde dat laatste slechts als argument mee laten tellen als de winkeliers zwart-op-wit aantoonden dat in vergelijking met het voor gaande jaar er inderdaad een daling was. Daarmee gingen zy tyd«s de vorige vergadering van de verkeers commissie akkoord. Gistermiddag bleek echter dat de winkeliers volstrekt niet de bereid heid hadden: „Moeten we overal open en bloot komen?" Wethouder Waal bleef by zyn standpunt dat op z'n minst aan hem een vertrouwe lijke indicatie gegeven moet worden van de verschillen in omzet: „Er moet een rechtvaardigingsgrond zijn voor de wyziging: cyfers die een te ruggang aantonen. Dit is heenl prin cipieel, want in de toekomst kan het zelfde ergens anders gebeuren, dat winkeliers klagen over teruggang van him omzetten. Tenslotte beloofden de winkeliers met cyfers te komen als de situatie zo snel mogelyk ver anderd werd. Dat de winkeliers hun belofte niet hadden gehandhaafd om met cyfers te komen was voor het raadslid Van der Horst een reden om tegen wy ziging van de verkeerssituatie te stemmen. „Als de winkeliers op 31 mei hun beloften al niet hielden zullen ze dat nu ook wel niet doen". met het volgende resultaat: 1. Ver straten jr. 62 (3300), 2. Veretraten sr. 46 (2550), 3. I. Masurel 40 (2370). 4. J. Boef 35 (1900) 5, A. Sinteur 28 (1710), R. van Egmond 23 (1580), 7. T. Blansjaar 26 (1570), 8. J. Brouwer 26 (1460), 9. P. Devilee 23 (1250), 10. I. Jansen 19 (1140). VOP '74 hield een wedstryd op de Kagerplassen. De uitslag was: 1. H. v. Houten 28 (2450). 2. J. v. d. Kaay 16 (1960), 3. A. v. <L Mey 12 (1800). 4. A. Segyn 11 (118), 5. S. Kukler 10 (1160), 6. H. v. Tongeren 6 (1210), 7. M. Kerkvliet 6 (1000), 8. J. Kerk vliet 5 (900), 9. G. Terveer 5 (530), 10. F. Veltman 3 (360). LEIDEN L.P.V. „De Rynklie- vers" hield een wedvlucht vanaf Tilburg. De uitslag: 1, 2, 6. J. C. Pracht, 3. Gebr. Kok, 4. P. v. Griens- ven, 5. J. D. Pan, 7. J. v. Alphen, 8. P. Veelenturf, 9. A. M. Pieterse, 10. J. v. Alphen. Ook werd gevlogen op Chateauroux. De uitslag daarvan was: 1, 3. 5, 9. J. v. d. Wal, 2, 6. P. v. Griensven, 4, 7, 10. M. Jongeleen. 8. Gebr. Kok. P.V. „Het Oosten" vloog met 106 duiven vanaf Pont St. Maxense. De uitslag was: 1, 4. 8, 10. D. Koet, 2, 6. J. de Wolf, 3. W. Fokker, 5, 7. P. Juffermans, 9. C. Gysman. Op Cha teauroux werd door dezelfde vereni ging gevlogen met 82 duiven. De uit slag was: 1, 4, 7. D. Koet, 2. P. Juf fermans, 3, 5, 6. H. de Haas, 8, 9. I. de Wolf, 10. B. Singeling. P.V. „De Sleutelstad vloog op Cha teauroux. De uitslag was: 1, 8. A. J. Pracht, 2. W. v. d. Nieuwendyk. 3. H. Sladek, 4. W. Siera, 5, 6, 7. C. v. d. Nieuwendyk, 9, 10. A. v. d. Dop en Zn. Verder werd gevlogen op Pont St. Maxense. De uitslag: 1, 8. W. v. d. Nieuwendyk, 2, 5. 9. A. Pracht, 3. W. Siera, 4. A. v. d. Dop en Zn., 6. H. Sladek, 7, 10. C. v. d. Nieuwen dyk. MSPO-SCHOOL HEET NU UYTTERDIJK LEIDEN Met het vooruitzicht bin nen afzienbare tyd over een nieuw schoolgebouw te beschikken aan de Turkooislaan in Leiden heeft de In- terkerkelijke School voor MSPO zich een naam aangemeten. Deze oplei dingsschool voor gezinsverzorgende die nu nog aan de Rynsburgerweg gevestigd is heet „Uytterdyk". De naam heeft een historische beteke nis want „Uytterdyk" was een stuk grond van 343 roeden, bezet met Lakendroogramen, gelegen buiten de Morschpoort. De grond werd aan het einde van de 17de eeuw verkocht voor de somma van 500 gulden. Botulisme in l liet is niet LEIDEN Van Egmond Bont mode, gevestigd aan de Breestraat in Leiden heeft de afgelopen weken het Grond school Kultureel Werk LEIDEN Het Leidse college van B en W is akkoord gegaan met de verkoop van een stuk grond gelegen aan de Storm Buysingstraat. Op dit terrein zal een school worden ge bouwd voor Middelbare Beroepsop leiding Kultureel Werk. De nieuwe school valt onder de Stichting Mid delbaar Sociaal Pedagogisch Onder- wüs Leiden. pand ingrijpend verbouwd. Op don derdag 1 juli is de officiële herope ning van de volledig gemoderniseerde zaak, die wordt gevierd met een ont vangst van 17 tot 20 uur. De par terre-ruimte van het bedryf is aan zienlijk vergroot en zodanig ingericht dat er verschillende aparte afde lingen zyn ontstaan. Tegelykertyd is de collectie flink uitgebreid. Aan de Ververstraat 5a is het straatmakersbedryf P. C. Gorree ge vestigd. Aan de Apothekersdyk is de si- garenhandel H. Borgers overgedra gen aan W. Fakkel. gevaarlijk voor cle mens LEIDEN Het onderzoek dat het Diergeneeskundig Instituut in Rot terdam heeft uitgevoerd naar botu lisme in de rivier de Vliet is positief uitgevallen. Het gaat hier echter om een vorm van botulisme die niet gevaarlijk is voor de mens. Er kan dus weer in de Vliet gezwommen worden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17