Alleen Evert en Goolagong tennissen op wereldniveau if c-» o F'm-fm Z w. AT d BOYCOT VAN SPELEN DREIGT LEKKER Basketbalteam bijna zeker finalist na foutloos duel tegen Zweden... Wimbled on™ in cijfers Geert reclame voor damestennis op Wimbledon - 1 "-J M t*Zru Geen verrassingen in de Leidse Hout Vorige week zondag vielen zo'n 25.000 Lotto-spelers in de prijzen. Ér Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók uw slag slaan. )INSDAG 29 JUNI SPORT PAGINA 13 V- W V* ■y - f LONDEN De eerste dag van de tweede week Wimble don was geen onverdeelde reclame voor het damestennis. De nieuwe voorzitter van de herenprofs ATP, John Newcomb en de juist afgetreden Arthur Ashe zullen waarschijnlijk het hoofd hebben geschud nu zij hier bevestigd zagen dat het huidige toptennis van het zwakke geslacht inderdaad erg pover kan zijn. Door Piet Kienhuis Evonne Goolagong PORT LUIS (Mauritius) Arabi sche en Afrikaanse landen hebben gedreigd de Olympische Spelen in Montreal te boycotten en verscheide ne Westerse geïndustrialiseerde lan den op de zwarte lijst te plaatsen in 't kader van hun streven de regering van Zuid-Afrika te isoleren en ten va! te brengen. Een officiële woordvoerder van de Jaarlijkse bijeenkomst van de 47 le den tellende organisatie vor Afrikaan se eenheid verklaarde dat de OAE- landen de Olympische Spelen zullen boycotten als Nieuw-Zeeland wordt toegestaan daaraan deel te nemen. De conferentie kwam met dit drei gement nadat Nieuw-Zeeland vorige week een rugbyteam naar Zuid-Afrika liet gaan en daarmee de Afrikaanse pogingen om Zuid-Afrika op het ge bied van internationale sportgebeur tenissen te isoleren doorkruiste. De woordvoerder zei dat elk land dat Zuid-Afrikaanse sportlieden in de gelegenheid stelt aan wedstrijden deel te nemen eveneens op de zwarte lijst van de OAE zal worden geplaatst. De boycotresolutie zal de komende dagen worden opgesteld. Zij moet nog worden goedgekeurd door de voltal lige vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de OAE en vervolgens door de staatshoofden, die op 2 juli hun bijenkomsten beginnen. Het Nieuwzeelandse Olympische comité verklaarde het volkomen on logisch te vinden dat alleen Nieuw- Zeeland het slachtoffer van repre saillemaatregelen van de kant van de OAE-landen zou zijn. Het IOC-lid Cross zei dat de toer- nee van het Nieuwzeelandse rugby team door Zuid-Afrika volledig bui ten de bemoeienissen staart, van het Nieuwzeelandse Olympisch Comité, het internationaal Olympisch Comi té of de Olympische Spelen. De tour nee is georganiseerd door de Nieuw zeelandse rugbybond, een volslagen autonome organisatie, aldus Cross. Hij zei dat Nieuw-Zeeland een van de 26 landen is die in de afgelopen jaren wedstrijden in Zuid-Afrika hebben gespeeld en dat 22 landen Zuidafrikaanse sportploegen hebben hebben ontvangen. „Ik zie niet in waarom dan alleen Nieuw-Zeeland wordt aangepakt". Ook de heren van de onganiserende All England Club moeten elkaar veel betekenend hebben aangekeken bij de partijen tussen Kerry Reid-Melvilla (.Australië) en Virginia Wade (de laatste jaren tot Engels idool verhe ven) en de trage partij tussen de nieuwe Britse ster Sue Barker en de gevluchte Tsjechische Martina Ma- vratilova. Vooral bij Kerry Reid tegen Virginia Wade was al na een paar games te voorspellen wie dit potje zou gaan winnen. Dat moest Virginia, dochter van een dominee, zijn die minder fouten maakte dan haar te genstandster. Het werd 6-4, 6-2. De andere Engelse, die kleine blonde Sue Barker moest na een slepende partij met veel wisselende kansen toch nog zwichten voor de robuuste Tsjechi sche Novratilova, die ernstig werd belemmerd in haar spel door weer eens hinderlijk partijdige lijnrechters. Daardoor werd het matige spelpeil nog meer gedrukt, maar Martina won toch nog op het nippertje, waarmee haar wel recht werd gedaan. De linkshandige Tsjechische is gewoon de betere tennister mot haar verra derlijke topspinslagen en haar ty- pisoh mannelijke volley's Zij won met 6-3, 3-6, 7-5. Toen de dames, aangevoerd door de Amerikaanse presidente Chris Evert, vorige week met hun eisen op tafel kwamen voor gelijke geldprijzen op Wimbledon, verklaarde Newcombe dat de damestop van klasse veel te klein is en zich beperkt tot misschien zes k zeven speelsters. In het dames- toemooi van Wimibledon waren er gisteren nog maar acht over. maar er waren er op deze zoveelste tropische dag maar twee van wereldklasse. Dat waren Chris Evert, de 21-jarige pit tige Amerikaanitje, dat al een ge weldige staat van dienst achter de rug heeft en de 25-jarige Australi sche Evonne Cawley-Goolagong. die in 1971 al Wimbledon-kampioene werd. De blonde Chris Evert maakte ook korte metten met de Russische tennistrainster Olga Morozava, die eveneens maar drie games (6-3, 6-0) kreeg, zodat Betty Stöve tot nu toe in dit toernooi nog de beste score -tegen de felle Amerikaanse heeft ge maakt met tweemaal 6-2. De char mante Australische „gazelle" Evonne maakte zich vrij onbekommerd los van de kleine Amerikaanse Rosy Ca- zals met 7-5, 6-3. Er zal heel wat moeten gebeuren als Chris Evert en Evonne Cawley elkaar niet in de finale op vrijdag zullen ontmoeten. Chris Evert mag dan niet meer ver loofd zijn met Jimmy Connors, zij heeft ongetwijfeld veel van zijn spel overgenomen. Ook zij brengt haar volle gewicht achter haar drives, bij na negentig graden draaiend in de heupen. Vooral die tweehandige back hand is en formidabel wapen en lat alles krijgt zij voor elkaar zonder een enkele keer van de baseline af te ko men. Het enige afwijkende in het „eenvoudige" patrooon van de drives is nu en dan een korte bal, maar eigenlijk beheerst zij die niet eens goed. Komt de bal dan toch terug dan staat zij altijd klaar met een afgemeten lob over de backhand-schouder. Olga Morozova probeerde door zoveel mo gelijk de netpositie te zoeken het spel van haar tegenstandster te ontrege len, maar zij werd steeds kansloos uitgerangeerd. En van de hoog op springende topspinservice van de Rus sische maakte Chris dankbaar gebruik om er duikende returns op te geven. Toen Morozova dan tenslotte ook maar op de baseline bleef was het he lemaal een koud kunstje voor de for midabele Amerikaanse. Zij ranselde haar drives links en rechts naar de verste hoeken. Derhalve in de tweede set helemaal geen game voor Olga. Evonno Cawley lijkt altijd te spe len of zij het louter voor haar plezier doet. Rosy Casals is toch een tegen standster die strijdt tot de laatste snik, maar tegen de prachtige spr;i- ding en het gemak van volleren van de gracieuze Australische had Rosy vooral in de tweede set weinig ver weer. In de eerste had zij zich tot 55 staande kunnen houden, maar toen ging Evonne door haar service heen en dat was het einde van de set (7—5. 6—3). Evonne Cawley krijgt nu Virgina Wade tegenover zich te staan, die op Wimbledon altijd veel te gespannen speelt, zodat zij de vorige week bijna verloor van de prille Zuidafrikaanse Marisa Kruger. Martina Mavratilova mag wensen dat zij in de partij tegen Chris Evert minder in discussie zal moeten gaan met de scheidsrechters, zoals in het vervelende duel met Sue Barker. Advies voor Borg: stoppen LONDEN De medici hebben Björn Borg die vandaag in de kwartfinale moet strijden tegen zijn Argentijnse vriend Guillermo Vilas, aangeraden zich uit het Wibledon-toernooi terug te trek ken in verband met een zeer pijn lijke spierblessure in het midden rif. De twintigjarige blonde Zweed wil daar echter niets van weten. Hij heeft zitjji wel uit het heren- dubbel laten schrappen, waarin hij samen speelde met Vilas en al drie ronden achter de rug had. Hij heeft nu twee dagen rust ge had en hoopt met injecties het toch te kunnen klaren. Borg: „Ook zaterdag in de partij tegen Gott fried had ik een injectie gekregen, maar die begon in de derde set uit te werken. De pijn was bijna niet meer uit te houden, maar ik kon er gelukkig voor zorgen dat Björn Börg het niet meer dan drie sets wer- De Pool Wojtek Fibak zal deel nemen aan het internationale ten nis toernooi om de kampioen schappen van Nederland, dac van 11 tot en met 18 juli op de banen van het Melkhuisje in Hilversum wordit gehouden. Fibak won on langs in Stockholm de Scandi navische titel en het toernooi van Bournemouth. LEIDEN Op de eerste officiële speeldag van het tennistoernooi van de Leidse Hout hebben zich nog geen opzienbarende verrassingen voorge daan. In de B-categorie werden slechts enkele wedstrijden gespeeld. Zo speelde 's ochtends Zaadnoordijk tegen Witteveen. Zaadnoordijk die het wedstrijdritme enigzins kwijt was omdat hij sinds de competitie niet meer getraind had, moest met 6—2, 7—6 op duidelijke wijze het on derspit delven. In het damesenkel B speelden Helene van Paridon tegen Maya Mulder. Het spel van Helene, dat getypeerd wordt door goed ser vieswerk, een verzorgde plaatsing en goed loopwerk leverde haar een vrij gemakkelijke zege op: 62, 62. De winnaar van het TEAN-toernooi in Alphen aan den Rijn, Henny Koe mans, moest het tegen Niels Blokker opnemen. De als tweede geplaatste Koemans, die bij de service wat last van een schouderblessure had, had toch weinig moeite met zijn tegen stander: 6—3, 61. Een ander op vallende speler in de B.categorie is dit jaar Paul Kallenberg. Na een fraaie halve finaleplaats in het Sas- senheimtoernooi is het duidelijk dat deze speler het veel B-spelers erg moeilijk kan maken. Erik de Boer ondervond dit aan den lijve en werd door de rustig spelende Kallenberg met 7—5, 6—2 aan de kant gezet. Overige uitslagen: herenenkel C J. Wielsma—P. van Leent (als derde geplaatst) 6—1, 6—7, 60; W. Spier dijkJ. van Dinter 60, 62; C. DuyndamP. van Paridon Jr. 60, 6—0; R. HinsZ. Rotteveel 60, 60. Damesenkel C M. SmitT. Janson 61, 6—2. De Munnik Leiderdorp. Als ge volg van het verregende finaleweek end van het tennistoernooi van de Munnik moeten er nog enkele halve finales en finales in het herenenkel spel en herendubbelspel van B ge speeld worden. Over het tijdstip van de wedstrijden in het herenenkelspel B bestaat nog geen zekerheid maar vanavond zal de halve finale heren- dubbel B tussen van Leeuwen De Groot en Blommendaal/Gelevert om 18.30 op het tennispark van de Mun nik in Leiderdorp gespeeld worden. PAUL VAN STRAATEN Meeting loopt uit Manilla - De Braziliaan Henrique Meeking heeft na de 12de ronde van ht interzonale schaaktoernooi in Ma nilla zijn voorsprong vergroot. Meeking won van de Amerikaanse grootmeester Browne. De Tsjech Hort viel van de tweede plaats terug naar de derde door een verliespartij tegen Tsjesjkovsky (Sov). De tweede plaats wordt nu bezet door Poloegajevsky (Sov) die zijn landgenoot Balasjov versloeg. De uitslagen van de partijen uit de twaalfde ronde zijn: Meeking (Bra)—Browne (VS) 10; Poloe- gaievski (Sov)Balasjov (Sov) 10; Hort (Tsj)Tsjesjkokski (Sov) 01; Ribli (Hon)—Kavalek (VS) 1—0; Gheorghiu (Roe)Uhlmann (Odl» 10; Haiandi (Irn)Mariotti (Ita) 10; Spasski (Sov)Pachman Quinteros (Arg)Biyiasas (Can) 10; Torre (Phi)Panno (Arg) afg.; Ljubojevic (Joe)—Tan (Sin) afg. ......tam XT i i ii gingen door bliksemsnelle reacties, dig spel tegen Bulgarije HAMILIUN Nederland hoort praktisch tot de ,,rina- Aanvallend voltooide hij zijn beste foutloze wedstrijd tegen de Zweden, listen" van het voorolympisch toernooi van Hamilton. Een «dstrijd in dit toernooi met zestien Daarmee heeftde^natiomle basket- Pool WQJtek Fibak -7i li gave punten uit veertien schotpogin- balploeg zijn uitzendlmg naar het Karl Meiier, indrukwekkende overwinning op Zweden van gistermiddag gen op dat gebied werd hij over- voor-Olympisch toernooi van Hamil- troffen door Jim Woudstra, die 28 ton volledig waargemaakt, punten verzamelde en het geweldige Andere uitslag: SpanjeBulgarije percentage van tachtig haalde. Woud- LONDEN In de kwartfinales van het herendubbelspel werden de titel houders, Vitas Gerulaitis en Harry Mayer (VS) uitgeschakeld door het Australische koppel Ross Case/Geoff Masters: 3-6, 4-6, 9-8, 6-3, 6-1. Het als eerste geplaatste duo Brian Gottfried (VS)/Raul Ramirez (Mexj kwalificeerde zich voor de kwartfina les door in drie sets af te rekenen met Jeff Borowiak (VS>/Haroon Ra- him (Pak.)8-6, 6-1, 8-6. Gottfried/ bijna Ramirez ontmoeten de wereldkam pioenen in het dubbelspel (WCT), kele moeite hadden met Phil Dent (Aus.)/Andrew Pattison 5-4, 6-4. De vierde partij Bertram/Mitton (Za> met 6-4, 3-6, •4 versloegen. Damesdubbel: Derde ronde: Joyce Hume/Winnie Wooldridge (Gbr.) Marise Kruger/Elizabeth Vlotman (Zaf.) 0-6, 6-2, 6-4. Laura du Pont (VS)/Wendy Turnbal (Aus.)Julie Anthony/Pam Teeguarden (VS) 1-6, 6-3, 6-2. Lesley Charles/Sue Nappin (Gbr.)Mona Guerrant/Ann Kiyo- muta 'VS» 7-5. 4-6. 6-4. Rosie Casals Rho): 6-3, (VS>/Fransoise Durr (Fr.)Evonne de kwart.- Goolagong (Aus.)/Peggy Michel (VS) finales wordt gespeeld door de als 7-6,9-7. vfjfde geplaatste combinatie Bob Gemengd dubbel eerste ronde: Alex de Westduitser n plaats bij de Lutz/Stan Smith derde ronde (93-65 na een ruststand van 48-23) brengt Nederland met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid in de finalegroep met Tsjechoslawakije, Joegoslavië, Brazilië, stra was bovendien onder beide bas- o kets ongenaakbaar en plukte elf bal- Mexico en opanje. De derde partij in de kwartfinales Panatta (It.)/Ion Tiriac (Roe.) 6-3, 6-4. 6-2.Phil pent gaat tussen de Indiase broers Amrit- VS), die in de Mayer/Billie Jean King (VS)John Adriano Feaver (Gbr.)/Virginia Ruzici (Roe.) Aus.)/Virginia raj. die in de derde ronde geen i 9-7, 9-8 en voor een plaats in de Wade (Gbr.)Geoff Masters/Lesley halve eindstrijd uitkomen tegen Syd Hunt (Aus.) 6-1. 9-8. Slechts wanneer het onmogelijke zou gebeuren, namelijk dat Polen Mexico verslaat en met meer dan ze ven punten van Nederland zou win nen, is het toernooi voor Sheridan en zijn spelers afgelopen. Dat kan ech- men, wanneer de spanning zou kun nen worden weggenomen. Aan motivatie ontbrak er gister middag werkelijk helemaal niets. Het overwicht was zo groot, dat Sheridan het zich kon veroorloven alle spelers, ronde heeft de Nederlandse ploeg rigens zijn overwinningen ir, de voorronde-groep zijn van geen invloed op de slotronde en daarin tien mmuten al bereikt. De drie punten was gemaakt. Gorter. Sideris de laatste dagen en Kip. die in de vorige wedstrijden uwelijks aan de bak kwamen, speel- n ieder ongeveer een kwartier en Ier. onder de borden weg, een kwart van de Nederlandse re bounds op zijn naam bracht. Voor de rust was de strijd in feite al beslist. De Zweden konden niet verder komen dan 23 punten en Ne derland had in dezelfde periode al ruim het dubbele geproduceerd. Een Nederlandse inzinking, zoals tegen Spanje, bleef uit, omdat Zweden al twintig vollediZ was platgewalst en omdat start Nederland met twee nederlagen, het Nederland, zij het iets minder dan in de eerste periode, sterk bleef spelen. Na de vijfde wedstrijd van Neder land kan alleen maar met spijt wor den geconstateerd, dat een slechte aanloop in de eerste twee wedstrijden toch nog heeft geleid tot een verre dat' Kees'^Akerboom, 'jlm'woudstra^ de produktie nauwelijks De wedstrijden tegen Mexico Spanje tenminste één keer onnodig dan profiteerde verlies blijven staan, Zelfs na het ijzersterke spel tegen V/alter Ombre de Zweden, waarmee de opgaande lijn de eerste fase van de wedstrijd had- werd voortgezet, mag van Nederland c'en geleverd. niet worden verwacht dat er nog De prestatie van Nederland, de on- triomfen op Joegoslavië, Tsjecho- gekend grote overwinning op de Zwe- slowakije en Brazilië volgen. Dat den, dient echter ook niet uit zijn i dat de prestaties van iedere ol-niets tegen Mexico en heeft daar- Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. groep werd overbrugd door verstan- andere ploeg, ook van de sterksten in de „Nederlandse" groep, overtrof. Montreal zal dus geen Nederlandse basketballers zien. Bill Sheridan heeft zijn spelers voor de prijs betaald. Na een volledig open wedstrijd wonnen de Mexica nen, na lang te hebben achter ge staan, met slechts vijf punten ver schil. In dat duel gebruikte Zweden een deel van de kracht die tegen Ne- laatste twee wedstrijden geweldig cierland werd gemist. De Zweden ble- weten te motiveren. Hy heeft de kei harde training onderbroken en meer gewerkt aan de stemming binnen de groep. Zondag gingen de spelers, in plaats van naar de trainingszaal naar een zwembad. Gisteren was er geza- heid in de oefenzaal. Sheridan ging er van uit, dat de conditie goed ge- l dat de zekerheid alles een beetje achter, het bleek zowel in aanval als verdediging. Aanvallend stuitte Zweden op een fel Nederlands vijftal, dat de Zweed se plannen uit de 14 aanval gemak kelijk doorzag en bovendien in Kees vijftal Zweedse schotpo-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13