Kuiper: zege van achttien karaat op zijn trouwdag JOOP ZOETEMELK HEEFT LAST VAN MAAG Kettenis leidt avondzesdaagse Honkbalteam in dal: opnieuw nederlaag Dit is het mooiste wat er is cijfers Russin op 1500 m binnen vier minuten Tour in DINSDAG 29 JUNI 1976 Bert Pronk beschermde renner; Tino Tabak volkomen "kapot" BORNEM - Bert Pronk de leider in het klassement van de jonge renners, is na i Hennie Kuiper de tweede beschermde renner in de ploeg van Peter Post. De witte j trui levert namelijk dagelijks geld open als Bert hem lang kan vasthouden loopt het i bedrag in de duizenden franken. De be scherming van Pronk was gisteren te mer ken tijdens de beklimming van de Katte- berg. het enige colletje. dat zwaar was vanwege de kasseien Daar kreeg Pronk een lekke band en onmiddellijk trok Ne derlands kampioen Jan Raas zijn voorwiel uitdevorken gafhetaan Bert Pronk, zodat hij direct verder kon rijden. Bert Pronk na afloop: "Ach. die bescherming zegt me niet zo veel. Het gaat erom dat Hennie de Tour gaat winnen en ik zal me dus ook in zijn dienst stellen. En wat ging Hennie er hard vandoor zeg. Niette geloven. Het was knal en we zagen hem niet meer. Erg knap hoor. In het peloton hebben we daarna hard moeten werken om Maertens af te stoppen. (Jmdat we met zo velen waren is dat aardig gelukt. Joop Zoetemelk, naast Hennie Kuiper de tweede Nederlandse favoriet, heeft al drie dagen last van zijn maag. Zelf sprak hij er met geen woord over, maar zijn Franse echtgenote Francoise verklapte het ge heim. Francoise zei: "Joop heeft een opge blazen maag. Hij heeft er veel last van en heeft daarom zijn eigen dokter uit Parijs over laten komen. Het is te hopen dat die hem er vanaf kan helpen voor de bergen beginnen. Nu er door de hitte zo gewan deld wordt door het peloton kan Joop de schade beperkt houden. Felix Levitan. de directeur van de Ronde van Frankrijk, deelde gisteren in de pers zaal in Bornem mee dat de Col de Galibier niet beklommen zal worden wegens niet tijdig gereed gekomen werkzaamheden aan de tunnel. De Tourorganisatie heeft een alternatieve route gevonden. De ren ners moeten nu de Izoard over en die berg is net zo zwaar als de Galibier. De Belg Paul Wellens kreeg na de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk, de prijs voor de beminnelijkste renner. Dat was echter een enorme vergissing, want na de finish in Borhem ging hij op de vuist met de Fransman Talbourdet, omdat deze in de slotfase kilometers lang aan het wiel len. Het Belgische dorp Mere, geboorte- en woonplaats van Lucien van Impe. was gis teren uitgelopen om zijn grote favoriet met de karavaan van de Ronde van Frankrijk door het dorp te zien trekken. Iedere in woner had een vrije dag genomen. In Mere stonden duizenden mensen rijen dik langs het parcours. De meesten gekleed in een t-shirt met het portret van Lucien en de rode bollen van de bergkoning. Over de weg hingen tientallen spandoeken met de fraaiste teksten. De enige die werkten in Mere waren de politie-agenten die de sup porters op afstand moesten houden. Met een achterstand van bijna acht minu ten arriveerde Tino Tabak uit Egmond aan Zee in Bornem. Hij bezette de 116e plaats. Tino was volkomen kapot. Hij was slach toffer van de hitte, die de karavaan al sinds de start teistert. Hij wist zelfs niet eens meer dat hij gevallen was. Dat gebeurde 40 kilometer voor het einde in een scherpe bocht. Tino kon het zich niet herinneren". Vlak voor de finish merkte ik dat mijn trui onder het stof en op mijn arm een beetje bloed zat. Ik moet dus wel gevallen zijn. Ik voel me ook helemaal niet goed. Dit is een slechte dag voor mij". Later op de avond besloten de wedstrijd commissarissen Tabak ook nog te straffen, omdat hij na zijn valpartij gestaverd had achter een auto en aldus een groep achter blijvers kon bereiken. '4 BORNEM - Zijn blijdschap kende geen grenzen. Tientallen meters na de verlossende eindstreep in Bornem gloeide Hennie Kuiper van trots om zijn eerste Tour-zege. De in België vaak minachtend aangekeken wereldkam pioen troefde in de vierde etappe de chauvinistische Belgen in eigen huis af. Op een manier, die slechts door grote kampioenen kan worden gereali seerd. Wereldkampioen Hennie Kuiper klopt de Zwitser Eric Loder knecht van Freddy Maertens - op de streep-en wint daarmee de vierde etappe van de Ronde Frankrijk. Kort voor het einde twaalfkilome- ter) van de langste en oninteres sante Tour-etappe een vlijmscherpe demarrage en met de neo-prof Eric Loder aan het wiel,bijna niets meer j toegeven in de laatste kilometers. "Dit is toch het mooiste wat cr is", verzuchtte Kuiper (27) die op slag kalmeerde, toen zijn vrouw Ine en zoontje Patrick hem in de drukte hadden benaderd. En na de knuffe ling: "Ik had vanmorgen nog ge- zegd, we vliegen vandaag op "we duwschap". Een grap natuurlijk, i maar als je dicht bij huis komt. i geeft dat toch enige inspiratie". Hennie Kuipers overwinning was er een van achttien karaat. Ploeg- I leider Peter Post. die veel lof had voor zijn kopman en het werk dat de overige Raleigh's in de finale hadden geleverd: "Dit is een ge weldig goede zaak voor Kuiper. Eerst zondag goed voor de dag ko men in de tijdrit en nu dit. Ik stel een extra premie voor de ploeg in het vooruitzicht. Want dit is Ongelooflijk En Peter Post verder "Het was on gelooflijk hoe er aan de kop van het peloton werd gekoerst, toen Kuiper was vertrokken. Zoetemelk heeft kilometers lang alles gegeven. Hij reed of z'n leven er van afhing. Toch 1 kregen ze Kuiper niet. De overwin ning met op de groten veertien se conden winst, geeft hem geweldig veel moraal. Want het is geen ge- lukswereldkampioen, zoals veelal wordt gezegd. Maar juist in die re- genboogtrui heeft hij het uiterst moeilijk. Als hij z'n gat maar op licht zitten ze bij hem. En daar komt bij, dat het in verschillende wed strijden erg tegen heeft gezegen. s hij bang. dat hij teveel zou Frans hoorde praten, zag ik dat het Hij j De wereldkampioen onderstreepte dat met zijn gedurfde poging. "De mehsen mogen mij niets kwalijk nemen, als ik eens een slechte dag heb. Ik heb vandaag m'n 86ste wed strijd van dit seizoen gereden. Dat komt omdat de mensen graag de wereldkampioen willen zien. En Door Han» Cooletrem omdat ze mij graag willen zien. wil ik ook iets tonen. Dat gaat wel eens ten koste van je gezondheid, maar ik heb nooit gezegd, dat ik het kalm aan zou doen. om me te sparen voor de Tour". Hennie Kuiper, die vlak voor de Tour de eerste seizoeno verwinning behaalde in de Ronde van Zwitserland, heeft aan Bornem goede herinneringen, omdat hij vo rig jaar na het wereldkampioen schap ook in deze Belgische ge meente won. "Ik had al een paar keer geprobeerd om weg te komen, maar telkens tevergeefs. Jose de Cauwer zei me. dat ik1 het nog maar eens moest proberen, omdat door de warmte iedereen al veel inspan ningen had gedaan. Zo'n twaalf ki lometer voor het einde ber ik kei hard weggegaan. Ik durfde niet eens achterom te kijken wie er met me mee was. Ik dacht later, toen ik een rood-witte trui zag dat het Hermain Bevssens was. Toen ik de Zwitser Loder dat hij geen kop r Als ploeggenoot van Maertens was dat logisch". Eric Loder, die voor de Ronde van Zwitserland evenals zijn jonge landgenoot Iwan Schmid profes sional werd bij Flandria, kon ook in de vernietigende eindsprint van Hennie Kuiper niets uitrichten. Hoewel het sprinten van de Neder lander geenszins zijn specialiteit is. gaf hij Loder geen schijn van kans. Kuiper, die zijn overwinning vierde op zijn trouwdag: "Ik maakte me een beetje nerveus, omdat ik geen enkele aanduiding onderweg tegenkwam. Zelfs het vlaggetje van de laatste kilometer heb ik niet ge zien. Normaal had ik misschien wat reserves overgehouden voor de eindsprint, maar nu heb ik alles ge geven. Een gok natuurlijk, omdat ik niet wist hoe Loder zou sprin ten." Hennie Kuiper, die door zijn se- condenwinst nu is opgeklommen tot de zevende plaats in het alge meen klassement, is vol vertrou wen over het resterende en moei lijkste deel van de Tour. "Deze overwinning geeft me veel steun", erkent hij. "Wat is er mooier, dan in de Tour een etappe winnen? De Tour zelf winnen. Maar daar wil ik nu niet over praten". Peter Post. die toevallig zijn Britse directie een dag in de Tour over had: "Met deze zege ben ik enorm blij, omdat er met Maertens erbij, die volgens mij toch zes ritten in totaal gaat winnen, er niet zoveel meer overblijft. Het is misschien een beetje grootspraak, omdat de Tour pas vier etappes oud is, maar je gaat met Kuiper nog wat beleven. Dat voorspel ik je". HAARLEM - Het spel van het Ne derlands team in deze Haarlemse honkbalweek wisselt hoogte- en dieptepunten met elkaar af. Giste ren was er weer zo'n dieptepunt. Een 7-3 nederlaag tegen Bob Sulli van en zijn mannen. Ook in het team zelf zien we toppers en flop pers. Neem bijvoorbeeld werper Bertil Haage. Oranje s coach Ernie Meijers had hem de leiding van de verdediging opgedragen. Waren zijn voorgangers Charles Urbanes en Nol Beenders oude bekenden door het vijfduizendkoppige pu bliek, de 21-jarige Bertil is dat zeker niet. Dat kan ook niet anders als je :n het Enschedese Huiskes Tigere (tweede klasse) speelt. Zes innings lang troonde hij op de heuvel en zag zich gepasseerd door slechts vier Amerikaanse hits. Toch resul teerde dat in een 6-2 achterstand. De Nederlandse punten kwamen tot stand door Frank Louis, home run in de tweede inning, Harrie van den Berg, gestolen thuisplaat op een doorgeschoten bal en Jimmy Sieval die werd binnengeslagen door Alfio Troeman. Lubberding in Joegoslavië op tweede plaats ZENICA - Henk Lubberding is tweede geworden in de tweede etappe van de ronde van Joegosla vië van Kladanj naar Zenica over 129 kilometer. Winnaar werd Alek- sander Tihonov (Sov). met wie Lubberding een voorsprong van bijna een minuut op het peloton had opgebouwd. Tihonov en Lub berding bezetten daardoor ook de eerste twee plaatsen in het alge meen klassement. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Tihonov (Sov) 3.11.44 (met inbe grepen 30 seconden bonificatie). 2. Lubberding (Ned) 3.11.54 (20 sec. bon 3. Bieniek (Pol) 3.12.51 (10 sec. bon.). Algemeen klassement: 1Tihonov (Sov) 6.47.04, 2. Lubber ding op 10 sec.. 3. Morozov(Sov.)op 34 sec. Steeds duidelijker wordt dat de or ganisatoren van de Haarlemse honkbalweek met het aantrekken van het USAFE-team - nog immer in eigen clubtenue wat tot de meest fantastische kleurencombinaties aanleiding geeft - misgegrepen hebben. Nadat eerder tegen de Sul- livans en Arizona al een dubbele cijfers-nederlaag geleden was, rolde ook Korea de Amerikaanse luchtmacht op: 15-0. De debutan ten in deze week deden hetzelfde maar voor de verandering in de volle negen innings. Dat kwam doordat ze pas in de laatste slag beurt goed op gang kwamen, van 7 werd het 15-0. Stand: 1. Arizona 3-6, 2. Sullivan 3-4, 3. Korea 3-4, 4. USAFE 4-2, Nederland 3-0. Vierde etappe: I. Kuiper (Ned-Post) de 258 km in 7 uur, 31 minuten en 25 seconden (gem. 34.292 km per uur), 2. Loder (Zwi-Driessens) z.t., 3. Gavazzi (Ita-Fontana) 7.31.34, 4. Sibilli. (Fra-De Muer) z.t., 5. Vianen (Ned- Caput) z.t., 6. Raas (Ned-Post) 7.31.36, 7. Panizza (Ita-Chiappano) z.t., 8. Maertens (Bel-Driessens) 7.31.39, 9. Gualazzini (Ita-Cribori) z.t., 10. Esclassen (Fra-De Muer) z.t., IIPiet van Katwijk (Ned-Post) z.t., 12. Van Impe (Bel-Guimard), z.t.. 13. Van der Slagmolen (Bel-Cnbori) z.t., 14. Teirlink (Bel-Guimard) z.t.. 15. Jan van Katwijk (Ned-Post) z.t., 16. Lalouette (Fra-Aglade) z.t., 17. Perin (Fra-Caput) z.t., 18. Karstens (Ned-Post) z.t., 19. Martinez (Fra- Aglade) z.t., 20. Cigana (Fra- Lapebie) z.t. Klassering overige Nederlanders: 23. Zoetemelk (Ned-Caput) z.t., 28. Kneteman (Ned-Post) z.t., 40. Schuiten (Ned-Aglade) zt.t., 49. Pronk (Ned-Post) z.t., 107. van den Hoek (Ned-Post) z.t., 114. Hoogen- doom (Ned-Post) 7.32.25, 116. Ta bak (Ned-Driessens) 7.38.58. Algemeen klassement:Maertens (Bel-Driessens) 19.57.26. 2. Pollen- tier (Bel-Driessens) op 1.58, 3. Man- zeneque (Spa-Saura) op 2.29. 4. Schuiten (Ned-Anglade) op 2.32. 5. Pronk (Ned-Post) op 2.46.6. Bracke (Bel-Anglade) op 2.55. 7. Kuiper (Ned-Post) op 3.20, 8. Poulidor (Fra-Caput) op 3.25, 9. Danguil- laume (Fra-De Muer) op 3.26, 10. Hezard (Fra-Caput) op 3.30, 11. De Witte (Bel-Cribori) op 3.39, 12. Bel lini (Ita-Cribori) op 3.42, 13. Baron- chelli (Ita-Chiappano) op 3.45, 14. Van Impe (Bel-Guimard) en Pesar- rodona (Spa-Velez) op 3.48. 16. (Ned-Post) )Ned-Post) op 3.51, 17. Thevenet (Fra-De Muer) op 3.52,18. Zoetemelk (Ned-Caput) en Bertog- lio (Ita-Fontana) op 3.59, 20. Bor- gognoni (Ita-Cribori) op 4.02. Klassering overige Nederlanders: 24. Van den Hoek (Ned-Post) op 5.29, 56. Vianen (Ned-Caput) op 6.33, 60. Jan van Katwijk (Ned- Post) op 6.59, 62. Raas (Ned-Post) op 7.18, 84. Hoogendoorn (Ned- Post) op 8.54, 86. Piet van Katwijk (Ned-Post) op 9.11, 109. Tabak (Ned-Driesssens) op 13.32. Puntenklassement: 1. Maertens (Bel) 71 punten, 2. Gavazzi (Ita) 45, 3. Gualazzini (Ita) 35, 6. Kuiper (Ned) 27, 7. Raas (Ned) 26, 9. Kar stens (Ned) 20. Bergklassement:l. Kuiper (Ned) Ploegenklassement:l. Post (Kui per. Raas en Piet van Katwijk) 20.34.40, 2. Driessens op 3 sec., 3. Caput op 12 sec. Algemeen ploegenklassement:l. Driessens 59.59.26, 2. Post op 2.38 3. Anglade op 3.39. Winnaar van openingsrit in Leidse Rooseveltstraat t Joop Kettenis gaat zegevierend over de finish in Leiden LEIDEN - Joop Kettenis was er zelf verbaasd over. De 23-jarige Ha genaar, die vandaag in Leimuiden als eerste leider in de 13de IWAZ vertrekt, ontkende de ruzie niet. "Vlak voor de wedstrijd", gaf hij bij zijn huldiging als winnaar van de openingsrit in Leiden toe. "heb ik nog een ander shirt aangetrokken. Niet dat van de door Tacx-trainers gesponsorde ploeg van De Spar taan. maar dat van de B-formatie. Er zat iets niet lekker tussen die drie anderen (Pronk. Rehorst, en Van der Toorn) en mij". Maar zie: in de wielerwereld is zo'n conflict snel vergeten. Twintig ronden voor de finish op de eerste dag van de internationale avond- zesdaagse vonden de "twistenden" elkaar weer. Kettenis. een van de zeven renners met een "toer" voor sprong, demarreerde - in gezel schap van Rehorst - uit het peloton, dat even daarvoor ook Pronk had laten gaan. De drie Spartanen wa ren het onmiddellijk eens. Kette nis: "Ik riep en Gerrit wachtte ook nog". Gemeenschappelijke belangen be vorderden de samenwerking waar van ook Van Montfort en Van der Koov profiteerden. Zonder een schoonheidsfoutje van de jury had de Haagse eenheid (met hulp ook van achterop gereden Looyenstein en Verwaaven) de uitslag nog meer kunnen beïnvloeden, want op het moment dat de gedubbelden moes ten afsprinten had Gerrit Pronk (daarvoor op een minimaal verzetje steeds achteraan meefietsend) zijn achterstand zelfs al helemaal goed gemaakt. Hij kwam, ten onrechte uit koers genomen, als tweede over de streep, terwijl de anderen ook het deel van het verbrokkelde veld naderden waarin de vroege vluch ters zich ophielden. Duitsers Roland Weissinger (zon dag nog evenals ploegmaat Heinz Betz lid van het achtervolgings kwartet dat de nationale titel ver overde), Ger Mak. Wim Gomes. Joop Vos, Ene Waasdorp en na een schitterende solo mee voorop ge komen Gerard den Hartog moch ten echter om de op een na beste plaats spurten. Met de zekerheid dat Kettenis onbereikbaar was. Zo groot was zijn voorsprong dat Joop voor zijn eerste seizoenzege (vorig jaar won de kleine man eenmaal in Duitsland en een rit in de Haagse vierdaagse) vïjf extra punten in het IWAZ-kiassement kreeg. Of dat voldoende is een eindresultaat te durven den ken? Kettenis: "Ik heb de laatste tijd veel gereden. Jammer genoeg kwam onze club zaterdag door een lege benzinetank nietaandestartin de klassieke Kersenronde, maar zondag in Crooswijk was ik toch weer vijfde. Met die warmte moetje afwachten of ik me kan verdedigen. Bovendien: in de rode trui letten ze natuurlijk wel extra op je". De uitslag: 1. Joop Kettenis (De Spartaan B) 80 km in 2.06.10, 2. R. Weissinger(W. Duitsland). 3. G. den Hartog (Avanti). 4. W. Gomes (Bleu de Nil), 5. G. Mak (Schiedam), 6. J. Vos (Ahoy'Keijzer), 7. E. Waasdorp (Batavus), 8. G. Pronk (De (Aho.v' Keijzer), A). 9. H. v. d. Kooij (Ahoy'), 10. W. van Montfort (Avanti). 11. G. Verwaaven (Batavus). 12. G. Looijenstein (De Bollenstreek). MOSKOU - Tatjanana Kazankina is de eerste vrouw ter wereld, die de 1500 meter binnen de vier minuten heeft gelopen. Tijdens wedstrijden in Moskou legde de Russin deze af stand gisteren af in 3 minuten en 56 seconden. Daarmee bleef zij meer dan vijf se conden onder het oude wereldre cord, dat sinds 9 september 1972 op naam stond van haar landgenote Ljoedmilla Bragina met een tijd van 4.01.4 Een nieuwe ster is op de laatste dag van de Amerikaanse selectiewed strijden atletiek, opgestaan. Zijn naam is Bill Jankunis, een 20-jarige student van 1.89 meter lengte en 82 kg. Hij wist op het hoogspringen de grote favoriet voor Olympisch goud, Dwight Stones, te verslaan, jankunis (21) sprong 2.28, vijf cen timeter hoger dan zijn persoonlijke record. Stones bleef steken op 2.25 meter, evenals James Barnneau. die derde werd. De 27-jarige Rick Wohlhuter won de 1500 meter in de uitstekende tijd van 3.36.47. H(j bleef in de eind sprint Matt Centrowitz nog net voor (3.36.70). -Grens) Raviriillermg Berg BEIGIE UIT 30JUNI- 6QET.-2U BASTOGNf see

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11