Waarom zou je de makelaar zomaar £ek! laten houden KORT 3 KWARTSHORLOGE W ACHTEN MET Vraag het maar aan de bank, zei de inspectie BOODSCHAP Ut wat kun Je anders doen? „Het 6 dan maar laten schieten, want komen heus nog wel genoeg |ere aanbiedingen" - zoals staats- fetaris Van Dam sullig Afrijr de televisie adviseerde? Klets- at. Wie voor een huis staat, it voor een kans die hij bijna jd meteen moet grijpen. Het is ,a altijd een aanbod dat nooit r terug komt. Of de huizen en duurder worden, of een end huis zal veel ongunstiger en, of niet zo leuk zijn, of de Dtheekrente zal stijgen, of de wkwaliteit dalen. dus ..pikt" de nieuwe huurder of er veel. lgaarder van de dingen die hij vaak als »cht vaar dig beschouwt. maar r hij ..dan maar' voor betaalt, is tussenkomst van een makelaar, it de makelaar is machtig. Ook foot hij er weinig of niets voor. eist geld. en anders gaat het I ïerde huis naar een ander die t i wel wil betalen. jilen aan de makelaar, die er als soort tolgaarder „tussen" zit, lijkt onontkoombaars h is het dat niet altijd, zijn gevallen waarin het geld, onder druk van de omstandig - en aan een makelaar is betaald, jeraf is terug te vorderen. Dat is makkelijk, maar het kan. blijkt uit processen die de ^^umentenbond, bij wijze van ^jf. heeft aangespannen. Uit het Dort dat de Consumentenbond rover heeft uitgebracht, laat ik j enkele voorbeelden volgen ist de datum niet ?er R. kocht een nieuwbouw- alow ergens in de provincie cht. Die koop kon hij niet ten bij de bouwer sluiten, want zat een makelaar „tussen". jelaar S. Aan deze makelaar jst meneer R. volgens een [ling in de onderhandse koopac- ten courtage (Provisie) betalen 2.670.68 die makelaar daar nou maal niets voor? Hij beloofde dat hij voor meneer Dezicht op de bouw zou houden, dat hij ook bij de eerste vering zou zijn. .eer R. betaalde de courtage toen r meteen vooruit. •r toen het huis was opgeleverd, en er een paar belangrijke en niet te kloppen. Het doppervlak viel anders uit. en raren gebreken aan het huis. De laar moest daar weer door ^^er R. zelf achterheen gestuurd len, want hij was helemaal niet r de eerste oplevering gegaan A'ist de datum niet. zei hij... toen het er op aan kwam. bleek slechts bereid er een hteloos - telefoontje aan te >n om bij de bouwer voor de eken aan het huis een lingsregeling te treffen. jaar na de koop van het huis, kreeg meneer R. de uitspraak van de rechter dat de makelaar hem zijn 2.670,68 met rente moest terugbe talen. De makelaar moest uiteraard ook de proceskosten van 666.95 betalen. Nooit van gehoord Het kan ook gebeuren dat er geld van je wordt gevraagd voor een makelaar van wie je nog nooit hebt gehoord. Dat overkwam iemand die bij een zogenaamde projectontwik kelingsmaatschappij in het Gooi grond kocht om er een huis op te bouwen. Het bleek dat hij behalve de koopprijs ook nog ruim 1.500 provisie moest betalen wegens „bemiddeling" bij de transactie. De man. die de grond graag wilde hebben, betaalde. Maar toen hij er nog eens over nadacht, vond hij het toch wel erg gek dat hij extra geld had moeten geven voor een niet-bestaande bemiddeling. Hij eiste de 1.500 terug, maar de grond verkoper weigerde. Toen de koper de zaak doorzette en hem met hulp van de Consumenten bond voor de rechter bracht, kwam de grondverkoper met het verhaal dat een van de directieleden van de firma makelaar was. Samen met andere makelaars in het Gooi verkocht hij vaak de bouwterreinen en andere projecten. Die makelaars moesten nu eenmaal worden betaald uit een „provisiepot"... sprake n makelaar had dus eigenlijk s gedaan voor zijn geld. Dat 1 ook de Nederlandse Bond van .claars (NBM), waar meneer R. klagen. De Adviescommissie leven en Voorwaarden van deze 3. deed de uitspraak dat de hele 'tage moest worden terugbetaald, h hoewel zulke adviezen van commissie voor leden van de A „bindend" heten te zijn, trok lelaar S. zich er niets van aan. at meneer R. moest gaan leren via de gewone rechter zijn terug te krijgen. Het werd een ïende zaak. ar uiteindelijk, twee en een half De koper had dat kunnen weten, redeneerde de grondverkoper, want in zijn folder stonden de namen van de makelaars opgesomd. Zelf betalen Maar de rechter vond dat allemaal onzin. De koper had alleen maar direkt met de grondverkoper te maken gehad, dus hij moest de ten onrechte betaalde provisie met rente terughebben. De grondverkoper, zei de rechter, moest zijn makelaars die voor hem werkten zelf maar betalen. Helemaal afgelopen is deze zaak nog niet, want de grondverkoper <Pro- Jectontwikkelings. en Exploitatie maatschappij Johan Matser BV in Hilversum) heeft hoger beroep aangetekend bij het gerechtshof in Amsterdam. Als ook daar een uitspraak van is, geef ik u die door, want dit soort „provisie-gevallen komt nogal eens Kok Beheer Een zeer grote huizenbeheerder voor pensioenfondsen pensioengondsen en vele plaatsen in ons land exploiteert dit bureau huizenblokken, soms halve woonwijken. Een handelwijze van Kok, waar veel protest tegen wordt gehoord, is het feit dat deze beheerder van nieuwe huurders behalve borgsommen ook nog een soort sleutelgeld eist. Ook hierbij is er sprake van een schijn-bemiddeling. Kok redeneert zo: Wij verhuren de huizen die wij in beheer hebben niet alleen, maar wij helpen woningzoekenden ook er eentje te vinden als ze er ons naar vragen. andere beleggers, is Kok Beheer. Op Dat is een redenering die een gewoon mens nogal vreemd voor komt. Als je bij Kok een huis huurt, dan heeft Kok dat toch niet O In Zweden is een machine ge maakt die overhemden binnen 30 sekonden netjes kan opvouwen en met metalen nietjes vastzetten. De stalen nietjes vervangen de nu ge bruikte spelden. Hoe lang het duurt om de nietjes weer uit het overhemd te peuteren is niet be kend, aldus het reclamevakblad Adformatie. O Diepvriesartikelen in de winkel moeten worden bewaard bij een temperatuur van 18 tot 20 graden onder nul. Wordt het in zo'n win kelvrieskist warmer, dan kunnen de levensmiddelen bederven. Maar hoe weet Je nu. dat Je iets goeds koopt? Je kunt het zien. Er mag geen yzel op de verpakking zitten. Bruin-rode of witte vlek ken duiden op schimmel. De vries kist mag niet te vol zijn. En ver pakkingen moeten onbeschadigd zijn. In winkelvrieskisten gaat het fout als de thermostaat niet goed staat afgesteld, als de vriezer niet op tijd is ontdooid, of als de winkelier er teveel in heeft gestopt De gezamenlijke Nederlandse wijnimporteurs willen dat- de twee keer zoveel wijn gaan drinken. Nu is dat 10 liter per hoofd der be volking. maar dat moet over tien to* twaalf Jaar 20 liter zijn, vin den ze. De Stichting Wijupropaganda heeft een reclamebureau een plan daarvoor laten ontwerpen. Om zo'n grootscheepse reclame actie te kunnen betalen zou er een extra invoerheffing op wijn moeten komen. Volgens het recla mevakblad Ariadne is voorgesteld een heffing van 5 gulden op elke 1000 gulden waarde van de ge- importeerde wijn. ^ATERDAG 26 JUNI 1976 ie op het punt staat een huis te kopen of te huren, is als het er op aan komt bereid om veel „pikken". Dat bewijst de praktijk. Mensen die heel precies hun kosten en mogelijkheden van voren hebben uitgerekend, betalen grif honder den (bij huur) of duizenden bij koop) gulden eer als de verhuurder of verkoper dat eist. Belasting betalen. Dat vinden de meeste mensen niet zo leuk. maar helaas, elk jaar moet het weer. En elk jaar valt ook bij velen het aangiftebiljet voor de inkomstenbe lasting door de brievenbus. Op uw deurmat, waar u het dat met een diepe zucht vandaan haalt om het voorlopig een tijdje weg te bergen. Maar op zekere dag breekt- toch het ellendige uur aan. aarop u het moet gaan invullen. Weet u met bepaalde kwesties geen raad? De belastingdienst treedt de laatste jaren steeds meer naar bul ten als adviseur. U mag de inspec tie opbellen als u vragen hebt, u mag zelfs met de ambtenaren per soonlijk gaan praten. Vertrouwt u ze niet? Dat kan te recht zijn. maar het hoeft niet. Het hangt er vanaf waar u uw probleem voorlegi De consumentenbond heeft dat gedaan en het resultaat is ei genlijk niet zo best. Er kwamen van verschillende inspecties verschillende antwoorden. Er waren er zelfs dip het bekende „afschuifsysteem" toe pasten. „Vraag het maar aan de bank", zeiden de inspecties van Zeist, en Woerden, toen de Consumenten' bond vroeg hoe de rente van een bepaalde schuld moest worden afge trokken. De Consumentenbond heeft voor dit onderzoek onder belastinginspec ties twee „gevallen" bedacht, Australië In het eerste voorbeeld vliegt ie mand naar Australië, om de begra fenis van een overleden broer bij te wonen. Vraag: kun je de kosten daar van op Je aangiftebiljet opvoeren als „buitengewone lasten"? Aan vijfentwintiginspeoties werd een antwoord gevraagd. Acht. zeiden „ja", vier zeiden „nee". Dertien ga ven geen antwoord, maar adviseer den de kosten op te voeren, er een uitgebreide toelichting bij te doen. en dan de aanslag maar af te wach ten In deze reis zaten ook nog drie da gen hotelkosten. Twee inspecties be schouwden die ook als aftrekbaar en tien zeiden „nee". Vier inspecties vonden de „méérkosten" (dus wat Jc méér hebt uitgegeven dan wan neer je gewoon thuis gebleven was) aftrekbaar. De resterende negen ga ven geen oordeel, maar adviseerden een toelichting te geven bij het bil jet. Lening Geval nummer twee. Je sluit een persoonlijke lening van f 9760 gul den die moet worden terug betaald in 36 maandelijkse termijnen van f 271,11. In 1975 betaal je acht keer zo'n maandtermijn. De rente van een sohuld mag je voor de belas ting aftrekken, maar hoe doe ie dat precies. Met die vraag ging de con sumentenbond naar vijfentwintig an dere inspecties. Over beide hier genoemde geval len heeft de rechter in het verle- de al eens uitspraak gedaan. Bij lening was hij van oordeel dat rente plus kosten bij het afsluiten al be taald waren, want je krijgt maar 8000 gulden in handen. Naar de bank Toch vonden negentien inspecties cat voer 1975 slechts 8/36 deel van de rente als rentekosten aftrekbaar was. Acht inspecties veranderden van mening, toen de Consumentenbond protesteerde, omdat alle rente ineens was betaald. Die acht stemden toen wel toe in het af te trekken ineens van het hele bedrag. Vier inspecties zeiden meteen dat het zo mocht. Eén inspectie deed geen uitspraak, een andere zei dat je mocht kiezen hoe je het wilde doen. De inspecties van Vlaardingen, Waalwijk en Weert zeiden dat de belastingdienst er niet op let hoe het kontrakt met de bank is opgesteld, terwijl de rechter dat Juist wel had gedaan. En de inspecties van Woer den en Zeist verwezen voor dit be lastingprobleem naar de bank Conclusie van de Consumenten bond: lang niet iedere belastingin spectie heeft een goede voorlichtings ambtenaar klaar staan en dat kan de belastingbetaler geld kosten. Heb je een plaats gevonden waar je een huis kunt bouwen, dan blijkt ineens dat een volkomen onbekende makelaar geld voor „bemiddeling" van je moet hebben. woning voor hem te zoeken. Die opdracht hebben wij aanvaard en tot een goed einde gebracht, want we hebben een huurovereenkomst tot stand gebracht tussën hem en het pensioenfonds waarvoor we de huizen in beheer hebben". De Haarlemse rechter hield zich echter aan de nuchtere werkelijk heid: De huurder was naar Kok gegaan, had er een huis gehuurd, en daarmee uit. Kok Beheer moest 320.69 niet rente terugbetalen, en bovendien ruim f 260 proceskosten. Kok mocht slechts 15 gulden van het door de huurder betaalde geld houden, omdat dat voor aparte administra tiekosten was geweest. Moraal van deze drie voorbeelden: Het kost wel heel wat doorzettings vermogen, tijd en moeite, maar het is niet helemaal onmogelijk om je te verzetten tegen onjuiste „provisie"- inning. Doen! Heb je een plaats gevonden waar je een huis kunt bouwen, dan blijkt ineens dat een volkomen onbekende makelaar geld voor „bemiddeling" van je moet hebben. f Consumentenbond: Als u van plan bent om een kwartshorloge te kopen, kunt u be ier nog even wachten. Dat is althans net advies van de Consumentenbond in het jongste nummer van de Con sumentengids. Waarom nog even wachten? Omdat de prijzen aan het dalen zijn. Elek tronische kwartshorloges zijn de laat ste tijd duidelijk populair aan het worden. Er worden er steeds meer te koop aangeboden. Tot voor kort kostte dit soort uur werken zeker een paar honderd gul den. Maar nu zijn er al met een digitale tijdaanduiding (waarbij Je cijfers op een scherm ziet, dus zo: 14.33, als het drie over half drie is) voor prijzen onder de honderd gul den. Kwartshorloges met een gewone wijzerplaat („analoog" heet dat met een duur woord) kosten op het o- genblik al rond honderd vijf tig gul den. De consumentenbond verwacht dat de prijzed van de digitale horlo ges misschien wel tot vijftig gulden zullen zakken. Volgens fabrikanten werken kwartshorloges nauwkeuriger dan gewone horloges. Als ze het doen zo het hoort wijken ze niet meer dan een sekonde per maand af en hoef jé ze eigenlijk nooit gelijk te zetten. speciaal voor je hoeven zoeken.Hij heeft toch gewcon op een lijst staan wat hij vrij heeft. Maar nee, de Nederlandse Bond van Makelaars heeft ook een courtage tarief voor huurbemiddeling, en daar haalt Kok Beheer zijn sleutelgeld uit. Een nieuwe huurder van Kok in Haarlem heeft het er eens op aan laten komen. Hij eiste, toen hij eenmaal in het huis zat, van Kok de 335.69 terug die hij voor „bemiddeling" (onder protest) had betaald. Kok weigerde. Samenmet de Consumentenbond bracht de huurder de zaak voor de kantonrechter. Bekend verhaal Kok Beheer draaide daar zijn bekende verhaal af„Door bij ons een aanvraagformulier voor een woning te ondertekenen heeft de huurder ons opdracht gegeven een Pensioenfondsen en andere beleggers, die hun geld in dergelijke nieuwbouwstraten hebben gesto ken. geven de dagelijkse zeggenschap erover vaak in handen van Kok Beheer. Niettemin eist Kok ineens bemiddelingsprovisie op. als hij een vrij gekomen huisa an iemand verhuurt. PAGINA 23 Ongelukken met gas meestal vergiftiging Er zijn vorig jaar in ons land 21 mensen om het leven gekomen door ongelukken met gas. Van die 21 von den er 12 de dood bij hun thuis. Er kwamen gasexplosies voor, maar ver- ieweg de meeste slachtoffers vielen door vergiftiging. Want aardgas is wel niet meer vergiftig, zoals het vroegere stadsgas, maar als het niet goed verbrandt zijn de dampen die het huis in trekken toch levensge vaarlijk. Tekort aan zuurstof, en slechte verbranding in vervuilde, kapotte of verkeerd aangesloten apparaten, dat zijn de gevaren die dreigen bij gas verbruik. Er gebeurt weliswaar per jaar in ons land maar met één op ae 100.000 gastoestellen een ongeluk, maar omdat ze door goede aanleg van apparaten en goed onderhoud te voorkomen zijn, is het dubbel triest. Verreweg het vaakst is het een keukengeiser zonder afvoer die de oorzaak is van vergiftiging. Slechts een enkele keer komt het ongeluk door een aardgaskachel. In beroep tegen de aanslag Er zijn verschillende mogelijk heden om tegen een aanslag van de belasting in beroep te gaan, als je het ht er niet mee eens bent. De jongste Consumen tengids geeft er een overzicht Je kunt bezwaar maken te gen de definitieve aanslag. Dat moet binnen twee maanden ge beuren. Er volgt dan weer een uitspraak van de inspecteur. Ben u het er ook dan niet mee eens. dan kunt u een beroepschrift (binnen twee maanden) indie nen bij het Gerechtshof. Tegen de uitspraak van het Hof kunt u binnen een maand in beroep bij de Hoge Raad. Staat een aanslag eenmaal vast dan hebt u nog vijf Jaar de tijd om de inspecteur te vra gen hem „ambtshalve" te her zien. Dat kunt u ook doen voor aangiften waarin u achteraf een fout ontdekt. Daarna is geen be roep meer mogelijk. U kunt dan hooguit nog de minister van fi nanciën verzoeken de zogenoem de .hardheidsclausule' toe te pas sen. waarbij de minister van de wet kan afwijken als die wet al te onbillijk blijkt te zijn. Verder is het nog mogelijk dat je een zogeheten ..navorderings aanslag" krijgt, als de inspec teur ontdekt dat je te weinig be lasting hebt betaald, of dat hij je teveel heeft teruggegeven. Je kunt u zoiets 5jaar achteraf nog krijgen, daarna niet meer. Be zwaren daartegen moeten recht streeks naar het Gerechtshof, binnen twee maanden. Nieuw apparaat al meteen stuk Doet de nieuwe wasmachine het op de eerste dag dat het apparaat in huis staat, al niet meer? Dan bent u niet de enige pechvogel, zo weet het blad Koopkracht van het Kon- sumenten Kontakt te melden. Niet minder dan 16 procent van de huis houdelijke apparaten vertoont gebre ken direkt vanaf het moment van aflevering. En gemiddeld 30 procent moet binnen de garantieperiode wor den gerepareerd. Dat is gebleken bij een studie van de Europese unie van consumentenorganisaties. „Zien in fotografische beel den" valt niet mee. Door veel te fotograveren is het te leren, maar dat is een lange weg. Sneller gaat het met een diaraampje in het formaat van de dia's die uw toe stel levert. Dat raampje gebruikt u als zoeker voor een aardig „plaatje". Liggend of staand for maat kiest u snel door simpel het raampje een kwart slag te draaien. U leert zo het onderwerp af te zonderen van de omgeving, en dat is wat u uiteindelijk ook bfj het fotograferen doet. Op de Limfjord. in Noord-Jut land komen tussen 2 en 14 juli oude schepen bij elkaar, voor de grootste regatta in dit genre die ooit in Denemarken is gehouden. De regatta begint in Aalborg, waar de haven 500 Jaar bestaat. Misschien leuk o mte gaan kijken als u deze zomer naar Denemar ken op vakantie gaat.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23